Setari Cookie-uri

s-a schimbat dupa nici un an de casatorie

Sunt momente in viata cand simti ca totul s-a sfarsit...ca iti doresti sa te inghita pamantul..ca el..nu e el..cand nu stii pur si simplu dece ti se intampla tie toate astea. si atunci vesnica intrebare: de ce eu? cu ce-am gresit?
M-am casatorit anul trecut in august cu un barbat mai mare decat mine cu 9 ani, eu fiind studenta acum in ultimul an la facultate.Asta..dupa o relatie de 4 ani impreuna..in care am trecut impreuna si peste bune, si peste rele. EL- primul barbat din viata mea. Eu- ..probabil nici nu le mai stie numarul.
Insa relatia mea s-a intors la peste 90 de grade. Simt ca nu ma mai iubeste. Jigniri..insulte..ma loveste..nimic din ceea ce fac nu este bine.. Clar..sunt doar o proasta. Din apelativul "fa" nu ma mai scoate. cred ca nici macar nu mai stie cum ma cheama. Mai nou...dupa niste datorii pe crae si le-a facut singur dorind sa aiba o gradina ca in reviste... imi spune ca s-a saturat sa ma intretina, ca ar trebui sa plec si eu la munca in italia cateva luni.. Oricum, facultatea mea si toate cheltuielile aferente acesteia sunt platite in continuare de parintii mei.Iar in ceea ce priveste csatoria, el a insistat sa ne casatorim mai devreme, chiar daca eu nu am un serviciu. Ca sa iu mai clara..s-a rugat de mine timp de un an de zile sa ma mut la el. stam cu ai lui, insa separat...nici maica-sa nu mai intelege ce e cu el. Intre noi este acum o situatie tensionata care apasa destul de greu. Ca sa nu mai spun ca cu cateva luni in urma, m-a lovit destul de tare..si de mult... de ce? fara motiv. pentru ca nu era pus covorul la dunga. pur si simplu de catre ori ma vede da in mine. ca sa nu mai vorbim despre sex in aceasta relatie.. acesta nu exist, iar daca exista... e cel mai prost . a ajuns sa imi fie sila. de tot.
nu stiu cand si de ce am ajuns aici.. ma simt incurcata intr-o relatie de mizerie pe care nu am vrut-o.. in care nu ma mai recunosc nici pe mine ..si nici pe el. nu stiu daca sa imi fac bagajul si sa plec la maica-mea... sau sa incerc sa salvez oarecum aceasta relatie.sau ce a mai ramas din ea. pentru ca pana la urma...ne-am luat din iubire.
am nevoie de un sfat..am nevoie de ajutor...
lady_me
Postat pe 5 Martie 2009 12:16
lasa-l!
restu' e vorbarie!

Postat pe 5 Martie 2009 12:36
caz clasic de violenta in familie
nu poti salva relatia decat daca el beneficiaza de ajutor specializat...si asta dureaza...
pleaca pana nu matura cu tine pe jos, nu te indeparteaza de familie si prieteni, nu-ti interzice sa te mai duci la facultate...ohoo si cate poate sa-ti faca....
PLEACA CAT MAI REPEDE
kitty_krieger
Postat pe 5 Martie 2009 12:42
De la: agnes_deea, la data 2009-03-05 12:16:23 Ca sa nu mai spun ca cu cateva luni in urma, m-a lovit destul de tare..si de mult... de ce? fara motiv. pentru ca nu era pus covorul la dunga.

sau sa incerc sa salvez oarecum aceasta relatie.sau ce a mai ramas din ea. pentru ca pana la urma...ne-am luat din iubire.
am nevoie de un sfat..am nevoie de ajutor...


Draga mea , o fi fost iubire cand v-ati luat dar daca a inceput sa dea in tine putin probabil sa te mai iubeasca si nu vreau sa aud comentarii de genul da in mine din prea multa iubire .

Tu faci cum vrei evident , eu iti spun sa-ti iei catrafusele de acolo si sa o stergi cat mai repede posibil de langa un asemenea om
iris_4_ever
Postat pe 5 Martie 2009 12:43
nici sa nu te gandesti sa mai stai, pleaca de langa el, indiferent ca va iubeatzi, asta numai conteaza
cristi_nne
Postat pe 5 Martie 2009 12:45
se drogheaza sau are pe alta.
lacrasar
Postat pe 5 Martie 2009 15:51
INDIVIDUL NU ESTE SCHIMBAT DAR TU FIIND INDRAGOSTITA SI NELOCUIND CU EL INAINTE NU AI VAZUT PARTILE ASTEA ALE LUI DE BESTIE UMANA! FUGI ...............nu sta cu specimenul! nesimtirea si proasta crestere nu se trateaza! birjarul are o relatie cu altcineva sigur ..........si fiind birjar reactioneaza si mai urit ca de obicei! ai toata viata inainte...........nu mai sta.......asta nu este dragoste! vei intilni cindva pe cineva care sa te merite! mult succes!
FRANNNCE
Postat pe 5 Martie 2009 15:58
Tocmai asta e.. ca s-a schimbat dupa casatorie.. Dupa ce am semnat actele... Pentru ca noi am locuit impreuna un an de zile inainte de casatorie. Pentru ca nu am vrut sa ma casatoresc cu un om pe care nu il cunosc bine. Si nu a fost deloc asa cum este acum. Insa acum...
Ma gandesc serios sa plec.. Mi-e groaza cand ma gandesc ca trebuie sa ii intentez proces de divort.. pentru ca la nunta... am castigt destui bani.. pe care i-am investit in casa lui. Si nu vreau sa ii las nimic din ce imi apartine...
lady_me
Postat pe 5 Martie 2009 16:29
Pleaca,nu mai sta cu el.,fugi cit mai departe...daca a dat o data in tine va da si in continuare,si nu te mai gandi ca ai bagat o groaza de bani in casa lui ca nu se merita,esti tanara ai tot viitorul in fata,fii desteapta nu sac de box.....
Bafta....
miha_973
Postat pe 5 Martie 2009 16:54
pai s-a schimbat dupa casatorie pentru ca s-a vazut cu sacii in caruta
probabil considera ca n-ai sa renunti la el asa usor, ca esti a lui pe viata, asa ca poate sa-ti faca orice, ca n-ai sa pleci
Dar TREBUIE
si oricat ar veni la tine apoi in genunchi cum ca se schimba, ca nu mai da in tine si alte abureli, sa nu-l crezi. Sa-i spui ca te intorci numai dupa ce termina un tratament specializat... daca te iubeste cu adevarat se va duce, daca nu, stii foarte bine, ca omul nu te-a iubit niciodata, ci a vrut doar sa fie stapanul tau.....
kitty_krieger
Postat pe 5 Martie 2009 17:09
Buna...imi pare rau de tot ce ti se intampla.Este f trist;si eu am avut o situatie similara cu fostul meu prieten cu diferenta insa ca nu era agresiv si fizic;ce te sfatuiesc eu din tot sufletul pentru ca am trecut si eu prin acelasi calvar si aceeasi tortura psihica este sa divortezi.cu cea mai mare sinceritate iti spun ca el nu se va schimba si dc si-a aratat aceasta fata,inseamna ca defapt asa este el!!!crede-ma ce spun,eu am incercat 4 ani sa schimb ceva la relatia groaznica pe care am avut-o cu fostul si nu am reusit decat pe timp scurt ca apoi sa o ia de la cap;nu am facut decat sa ajung cu nervii la pamant si cu timpul meu pretios trecut! iar timpul nu te asteapta,crede-ma;stiu ca va fi greu la inceput dar va fi spre binele tau si vei gasi fericirea in alta parte.Oare nu meriti si tu sa fii fericita si linitita???gandeste-te bine caci mai inainte de toate tu contezi!!!si mie mi-a luat mult pana am luat decizia sa ma despart de el dar am fost ferma si am reusit sa scap de calvarul pe care il traiam alaturi de el!!!ia-ti inima in dinti si ia o decizie,o vei lua pt tine,pt binele tau.ai grija de tine si te astept cu vesti....

Postat pe 10 Martie 2009 22:02
e clar ca ai avut nenorocul de a te marita cu un bastard impotent, care nu stie decat sa-si masoare puterile cu cineva mai slab ca el....nu te merita!!!!!!!!!!!!!!!!pleaca de langa el ACUM cat inca nu pari resemnata cu soarta ce ti-ai ales-o, fara sa-ti dai seama! imi vine sa-i crap capu'! nu te lasa calcata in picioare de un nenorocit1si daca mai incerca sa dea in tine, da-i cu covoru'n creieri si denunta-l!bafta!sunt convinsa ca o sa o scoti la capat.ce-i al tau, e pus deoparte.esti tanara si o sa-ti refaci viata,mai mult, o sa-ti dai seama cat de importanta esti...
picola84
Postat pe 10 Martie 2009 22:03
sper sa te ajute
o fundatie care se ocupa de victimele violentei in familie
http://www.fundatiasensiblu.ro/fundatia_programe.aspx

Str. Aleea Negru Voda Nr. 4 Bl. C3A Sc. 3 Et. 3 Ap. 43
Sector 3 Bucuresti
Tel / fax: 021 311 46 36
E-mail: fundatiassb@adpharma.ro

de pe site-ul IJP

Ce trebuie sa faci cand esti abuzata ?

* sa intelegi ca abuzul emotional este o problema serioasa si ca poti sa obtii ajutor
* sa nu-ti fie teama sau rusine sa recunosti cand esti lovita sau abuzata
* sa ai grija de siguranta ta si a copiilor tai in mod serios
* sa stii ca abuzul emotional poate duce la violenta fizica sau chiar la moarte
* sa stii ca nu porti vina pentru comportamentul abuziv al partenerului
* sa gasesti persoane care sa te sprijine, sa mergi la consiliere
* sa fii constienta ca ai tot dreptul la propriile decizii, oricand si in orice conditii
* sa ai incredere in tine si in propriile experiente


de pe site-ul Politiei Romane

Cu cine puteþi discuta?

*

Unde puteþi merge pentru sprijin ºi sfaturi dacã sunteþi implicatã într-o relaþie violentã?
*

Dacã aþi fost victima unei violenþe este bine sã ºtiþi cã existã anumite organizaþii care vã pot acorda sprijin.
*

Refugiile oferã protecþia în caz de urgenþã ºi adãpost temporar, sfaturi, informaþii ºi o serie de alte servicii pentru femeile ºi copii care fug de violenþã.
*

Serviciile sunt confidenþiale ºi complet gratuite.



Poliþia

*

Violenþa domesticã reprezintã un domeniu care este considerat de poliþie ca fiind o problemã foarte gravã.
*

La poliþie veþi gãsi atât înþelegere cât ºi ajutor ºi sfaturi practice.
*

Puteþi cere sã vorbiþi cu o femeie poliþist ºi dacã doriþi vi se poate acorda ajutor pentru a merge la o unitate sanitarã sau la un loc de refugiu.



Adãposturi



Titan - Tel. 983

Centrul de Crizã Împotriva Violenþei Domestice Buftea - Aleea ªcolii, nr. 2-4, Tel. 021/225.52.81

Fundaþia Sensiblu, Tel. 405.60.01., 405.60.02



Organizaþii Neguvernamentale cu care Poliþia colaboreazã în domeniu:

*

Centrul de Resurse Juridice - Bucureºti
*

Centrul de Mediere ºi Securitate Comunitarã - Iaºi
*

Asociaþia Scop - Timiºoara
*

Artemis - Cluj-Napoca
*

Betania - Bacãu
*

Fundaþia Comunitarã - Constanþa
*

Parteneri pentru Egalitate - Bucureºti
*

Salvaþi Copii - Bucureºti
kitty_krieger
Postat pe 10 Martie 2009 23:56
Va multumesc pentru raspunsuri... pentru sfaturi.. Pana la urma toate duc inspre acelasi lucru: sa plec. E destul de greu sa iei o astfel de decizie.. insa, din fericire, daca pot sa spun asa, am parinti alaturi e mine..si... sper sa am destula inteligenta, putere..si curaj..sa plec. E destul de greu sa iti dai seama ca nu esti o fericita proaspat casatorita si ca in schimbul uneui mariaj proaspat alaturi de omul iubit.. traiesti o mizerie de casnicie. Soacra-mea imi spune sa ii mai dau o sansa...ca e la inceput, ca nu isi da seama, ca toata lumea se cearta la inceput, ca nu s-a obisnuit.. Dar nu sunt niste simple certuri. Inafar de agresiunile fizice, care nu au fost chair ata de dese..sunt cele psihice.. e imposibil sa traiesti cu unul care nu iti vede decat defecte, care practic..nu exista!
...o sa plec...
lady_me
Postat pe 11 Martie 2009 19:27
nimeni si nimic nu merita sa treaca prin asa ceva nici nu imi vine sa cred ca pot exiista asemenea situatii iubeste-te in primul rand pe tine!
focsa05
Postat pe 11 Martie 2009 19:50
iubirea nu jigneste , nu loveste....si mai ales ca se intampla mereu..nu te iubeste.....plus cred ca are si pe alta.......si mai ales ca tu ai fost virgina...Nu pot sa cred ..trebuia sa te tina in puf ....trebuie sa ridici capul, iti faci frumos bagajele si te duci la mama ta ...definitv...nu te mai intorci la el......si daca nu vine la tine sa te roage sa te intorci cu atat mai bine ,.......uita-ll !!!!! Asta nu e om.Gandeste-te la tot ce ti-a facut rau, asta te va face sa fi mult mai tare si sa maergi inainte....

Postat pe 21 Mai 2009 17:14
Citind aceste randuri in continuare nu pot sa nu ma gandesc la topicul "de ce sunt mai atractivi barbatii cu bani?".
Acum daca rememorez multe dintre raspunsurile de acolo, imi dau seama ca s-ar putea ca cineva de pe aici sa fie una dintre cele care au postat acolo..evident ca nu se poate, insa tipicul se repeta.
Iar este evident ca la varste asa de fragede, studentie, multe probleme, un barbat care se pare ca are ceva succes financiar, este foarte atragator, insa odata cu stabilitatea, trebuie sa-ti asumi si niste "dileme existentiale", daca le pot zice asa.
Oricum, dincolo de ironia acestor randuri ar trebui sa vezi si raspunsul evident.
Succes!
jenesaispas
Postat pe 21 Mai 2009 21:12
asa va trebuie daca dati fuga cu maritatu credeti ca da norocu peste voi daca aveti verighete pe deshte la 21 de ani trebuie sa ai alte preocupari , tu esti vinovata ca n-ai deschis ochii cat cepele , asta nu-i un pas de facut cu una cu doua
Peony
Postat pe 22 Mai 2009 23:58
jenesaispas am sa incerc sa iti clarific cateva lucruri. Da, sunt o studenta care s-a casatorit cu un barbat pe care l-a iubit. Iar motivul banilor pe care l-ai invocat tu... nu poate sa imi spuna decat ca esti unul/una din persoanele care nu vad in esenta lucrurilor adevarate. Pentru mine banii nu au contat.. nici macar nu au avut cum sa ma influienteze. Acest "sot" al meu.. are un salariu.. decent, modic as putea sa spun. Si cei care s-au ingrijit de plata cheltuielilor mele au fost parintii mei. adica: facultate in primul rand.. si tot ce tine de asta.. haine.. etc. Acest sot al meu.. n-a facut decat sa plateasca curentul si apa pe care le consumam. Si cu toate astea.. au existat reprosuri. Daca ar fi sa gandesc ca tine, ar trebui sa imi pun problema: s-a casatorit ca sa faca nunta si sa cheltuie, sa investeasca in el.. banii? probabil ca da... probabil ca nu...
Cert este ca nici nu am terminat bine facultatea anul asta... ca m-am si angajat.. si am un salariu mai frumos decat al lui.. ceea ce imi permite sa plec de langa el. Adica sa imi platesc un avocat. Sincer.. eu nu prea cred in povestile cu casatoriile motivate de bani si cred ca astea raman undeva acolo la.. Izvorani. Singura "stabilitatea" asa cum spui tu pe care mi-a oferit-o inainte de casatorie.. a fost cred cea emotionala, pentru ca ma casatoream cu un barbat mai mare decat mine... ce acumulase destule experienta. Sau cel putin asa credeam.
Eu nu pot decat sa recunosc ca am fost una dintre proastele care au crezut in dragoste.. care au visat... Care credeau ca dragostea tine de mancare, de frig.. de intelegere.. de respect.... ca dragosea insamna tot. Nu ma deranjeaza ca sunt judecata de toti in fel si chip. Probabil si merit. Insa in postura in care sunt si in urma unui mariaj esuat dupa nici un an... si in urma intamplarilor care m-au afectat am invatat sa privesc lumea cu alti ochi.
lady_me
Postat pe 23 Mai 2009 16:05
De la: XOXO_GG_, la data 2009-05-22 23:58:08 asa va trebuie daca dati fuga cu maritatu credeti ca da norocu peste voi daca aveti verighete pe deshte la 21 de ani trebuie sa ai alte preocupari , tu esti vinovata ca n-ai deschis ochii cat cepele , asta nu-i un pas de facut cu una cu doua


oau ce incurajare
tu cum te-ai simti daca ti s-ar adresa asa ceva (in legatura cu altceva, evident)?
kitty_krieger
Postat pe 24 Mai 2009 18:59
De la: XOXO_GG_, la data 2009-05-22 23:58:08 asa va trebuie daca dati fuga cu maritatu credeti ca da norocu peste voi daca aveti verighete pe deshte la 21 de ani trebuie sa ai alte preocupari , tu esti vinovata ca n-ai deschis ochii cat cepele , asta nu-i un pas de facut cu una cu doua




Crezi ca isi doreste cineva raul? este trista sa ti se intample asa ceva dupa oricare ar fi el anul de casatorie,dara-mi-te dupa primul.
Paraseste-l si refati viata !
ionia
Postat pe 24 Mai 2009 19:29
CE DRACU AU BARBATII ASTI CA DUPA CE NE IAU PE NUMELE LOR PARCA O IAU RAZNA. ASA CA CEL MAI BINE IL LASI ACUM CAT NU E PREA TARZIU
abyby68
Postat pe 24 Mai 2009 19:45
De la: pisicuta_razboinica, la data 2009-05-24 18:59:11
De la: XOXO_GG_, la data 2009-05-22 23:58:08 asa va trebuie daca dati fuga cu maritatu credeti ca da norocu peste voi daca aveti verighete pe deshte la 21 de ani trebuie sa ai alte preocupari , tu esti vinovata ca n-ai deschis ochii cat cepele , asta nu-i un pas de facut cu una cu doua


oau ce incurajare
tu cum te-ai simti daca ti s-ar adresa asa ceva (in legatura cu altceva, evident)?


ce ti se pare asa ciudat ? am vazut o gramada de cuvinte urate pe aici pe forum asa ca fa morala altcuiva , eu nu am vbit urat , mi-am spus parerea , casatoriile la varste d-astea la care nu stii clar cam cu ce se mananca viata sunt sortite esecului maritatu e o chestiune la care tre sa deschizi ochii cat cepele , nu sa vii cu coada intre picioare si sa te plangi apoi , fiecare doarme cum isi asterne
Peony
Postat pe 26 Mai 2009 00:14
De la: XOXO_GG_, la data 2009-05-26 00:14:18
De la: pisicuta_razboinica, la data 2009-05-24 18:59:11
De la: XOXO_GG_, la data 2009-05-22 23:58:08 asa va trebuie daca dati fuga cu maritatu credeti ca da norocu peste voi daca aveti verighete pe deshte la 21 de ani trebuie sa ai alte preocupari , tu esti vinovata ca n-ai deschis ochii cat cepele , asta nu-i un pas de facut cu una cu doua


oau ce incurajare
tu cum te-ai simti daca ti s-ar adresa asa ceva (in legatura cu altceva, evident)?


ce ti se pare asa ciudat ? am vazut o gramada de cuvinte urate pe aici pe forum asa ca fa morala altcuiva , eu nu am vbit urat , mi-am spus parerea , casatoriile la varste d-astea la care nu stii clar cam cu ce se mananca viata sunt sortite esecului maritatu e o chestiune la care tre sa deschizi ochii cat cepele , nu sa vii cu coada intre picioare si sa te plangi apoi , fiecare doarme cum isi asterne
nicolaedavid2000
Postat pe 27 Mai 2009 20:26
l_diana_c
Postat pe 27 Mai 2009 20:27
Buna, draga dute cat mai repede poti din calea lui caci acest asa zis sot nu se va mai indrepta niciodata si nu va mai fi cea ce a fost asa caci ia o hotarare desteapta si separate de el
nicolaedavid2000
Postat pe 27 Mai 2009 20:33
Agnes Deea, ca sa folosesc si eu limbajul sotului tau: pleaca, "faaa", de langa el cat mai repede si divorteaza, da-l dracului de imbecil! Nu ai ce sa salvezi din relatia asta, nu e o relatie, ci o bataie de joc si pierdere de timp pt tine!
darksukkubus69
Postat pe 27 Mai 2009 23:26
Divorteaza urgent!!!!!!!Nu exista sa te bata si tu sa vrei sa "salvezi"...CE SA SALVEZI????Lasi timpul sa treaca, va face din tine o ratata,te va umili,iar la urma tot el te va arunca ca pe o carpa...
dcd
Postat pe 7 Iunie 2009 12:30
De la: agnes_deea, la data 2009-03-05 16:29:24Tocmai asta e.. ca s-a schimbat dupa casatorie.. Dupa ce am semnat actele... Pentru ca noi am locuit impreuna un an de zile inainte de casatorie. Pentru ca nu am vrut sa ma casatoresc cu un om pe care nu il cunosc bine. Si nu a fost deloc asa cum este acum. Insa acum...
Ma gandesc serios sa plec.. Mi-e groaza cand ma gandesc ca trebuie sa ii intentez proces de divort.. pentru ca la nunta... am castigt destui bani.. pe care i-am investit in casa lui. Si nu vreau sa ii las nimic din ce imi apartine...


Ai ales gresit, se intampla, dupa doar un an ti-ai dat seama, perfect, da' sa ajungi sa accepti in continuare sa fi batuta , pentru niste banuti amarati investiti in casa lui ...........
valita76
Postat pe 7 Iunie 2009 16:43
Vaaaleeeeeaaaaaaaa de langa dobitoc!
darksukkubus69
Postat pe 7 Iunie 2009 18:39

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Nu gasim nasi:( 13 De la: krisma29 25 August 2011 18:34
petrecerea burlacitelor! 9 De la: l_diana_c 27 Mai 2009 18:00
Cum sa procedeze prietena mea ? 7 De la: 19 Aprilie 2012 13:08
a II a casatorie 12 De la: amrita 19 Ianuarie 2013 07:13
Bebe la 8 luni,cate scaune este normal? 3 De la: Mioara_Gabriela 18 Februarie 2011 21:38