Setari Cookie-uri

Mi-e rau cand vad cati semidocti isi dau cu parerea , oriunde....

Nu simtiti asa, cateodata, ca vi se face rau, cand, orice tasta a telecomandei ati apasa, dati peste "VIP-uri" in ale prostiei, inculturii si a ocupatiilor din categoria "NIMIC", ca isi dau cu parerea despre tot si despre toate... Sau, mai rau, au si blog-uri? Se simt creatori... nimicurile... E adevarat ca sunt o sursa de amuzament si de inspiratie in educatia copiilor nostri, pentru a avea exemple din categoria "ASA, NU!", dar ce te faci, cand esti la serviciu si copiii au liber la TV?
Kathhy
Postat pe 15 Aprilie 2009 12:23
si ce se castiga la concursul asta?
Diavolyta_
Postat pe 15 Aprilie 2009 12:24
De la: DiavolytaTa, la data 2009-04-15 12:24:53 si ce se castiga la concursul asta?


bine punctat!! nu e bine pus topicul aici,,,
l_diana_c
Postat pe 15 Aprilie 2009 12:26
eu nu ma uit prea des la TV tocmai ca sa nu am stari de rau....iar daca ai copii si vrei sa nu se uite simplu..setezi tv-ul doar pt anumite programe...sau ii bagi parola...doar sa vrei ca solutii gasesti
coffeeta
Postat pe 15 Aprilie 2009 12:29
De la: coffeeta, la data 2009-04-15 12:29:11eu nu ma uit prea des la TV tocmai ca sa nu am stari de rau....iar daca ai copii si vrei sa nu se uite simplu..setezi tv-ul doar pt anumite programe...sau ii bagi parola...doar sa vrei ca solutii gasesti


asa coffy pune punctu` pe I

Diavolyta_
Postat pe 15 Aprilie 2009 12:31
De la: DiavolytaTa, la data 2009-04-15 12:31:52
De la: coffeeta, la data 2009-04-15 12:29:11eu nu ma uit prea des la TV tocmai ca sa nu am stari de rau....iar daca ai copii si vrei sa nu se uite simplu..setezi tv-ul doar pt anumite programe...sau ii bagi parola...doar sa vrei ca solutii gasesti


asa coffy pune punctu` pe I


pooopicei ghiavolitzo
coffeeta
Postat pe 15 Aprilie 2009 12:33
Ce te faci cu al meu, care la 4 ani si 7 luni, citeste, cauta pe net... Intoarce calculatorul pe toate partile, si mai nou, acum vreo saptamana m-a intrebat ce inseamna sex? Ca au vorbit fetele la gradinita? De asta cum il pazesc? Eu am incercat, sau, poate mi-a si reusit sa-l feresc acasa de asemenea chestii... Dar in rest....
Kathhy
Postat pe 15 Aprilie 2009 12:34
De la: Kathhy, la data 2009-04-15 12:23:04Mi-e rau cand vad cati semidocti isi dau cu parerea , oriunde....

Si eu care credeam ca ti s-a facut rau de la semidoctii kudicii.
Faza cu televizorul e simpla...Nu te uiti si gata. Citesti mai bine o carte.
Full_Metal_Jacket
Postat pe 15 Aprilie 2009 12:35
De la: Full_Metal_Jacket, la data 2009-04-15 12:35:03
De la: Kathhy, la data 2009-04-15 12:23:04Mi-e rau cand vad cati semidocti isi dau cu parerea , oriunde....

Si eu care credeam ca ti s-a facut rau de la semidoctii kudicii.
Faza cu televizorul e simpla...Nu te uiti si gata. Citesti mai bine o carte.


Nu, nu, nu... nu ma refeream la asta... Daca as intalni asemenea specimene pe aici, nu le-as baga in seama... mai simplu de-atat nu se poate...
Kathhy
Postat pe 15 Aprilie 2009 12:38
De la: Kathhy, la data 2009-04-15 12:38:27
De la: Full_Metal_Jacket, la data 2009-04-15 12:35:03
De la: Kathhy, la data 2009-04-15 12:23:04Mi-e rau cand vad cati semidocti isi dau cu parerea , oriunde....

Si eu care credeam ca ti s-a facut rau de la semidoctii kudicii.
Faza cu televizorul e simpla...Nu te uiti si gata. Citesti mai bine o carte.


Nu, nu, nu... nu ma refeream la asta... Daca as intalni asemenea specimene pe aici, nu le-as baga in seama... mai simplu de-atat nu se poate...

Eu nu vizionez programe romanesti asa ca nu stiu nici ce vedete aveti nici cat sunt ele de inteligente. Probabil ca programele contin la fel de multe porcarii ca in alte tari...Recomandarea ramane le fel. Vizionezi un serial/emisiune care iti place si restul timpului ramane tv inchis...Asa fac eu;-)
Full_Metal_Jacket
Postat pe 15 Aprilie 2009 12:42
De la: Kathhy, la data 2009-04-15 12:34:42Ce te faci cu al meu, care la 4 ani si 7 luni, citeste, cauta pe net... Intoarce calculatorul pe toate partile, si mai nou, acum vreo saptamana m-a intrebat ce inseamna sex? Ca au vorbit fetele la gradinita? De asta cum il pazesc? Eu am incercat, sau, poate mi-a si reusit sa-l feresc acasa de asemenea chestii... Dar in rest....


da de ce il lasi pe net draga?crezi ca pc-ul este ok pt varsta lui?si daca tot a citit pe net crezi ca nu a citit si de sex?!
nu vreau sa fiu rea..dar crezi ca daca citeste si intelege?!
coffeeta
Postat pe 15 Aprilie 2009 12:43
De la: Kathhy, la data 2009-04-15 12:38:27
De la: Full_Metal_Jacket, la data 2009-04-15 12:35:03
De la: Kathhy, la data 2009-04-15 12:23:04Mi-e rau cand vad cati semidocti isi dau cu parerea , oriunde....

Si eu care credeam ca ti s-a facut rau de la semidoctii kudicii.
Faza cu televizorul e simpla...Nu te uiti si gata. Citesti mai bine o carte.


Nu, nu, nu... nu ma refeream la asta... Daca as intalni asemenea specimene pe aici, nu le-as baga in seama... mai simplu de-atat nu se poate...


Si in viata de toate zilele ce te impiedica sa faci acelasi lucru?

Din cate stiu, Nationalul n-a inchis portile. Nici Bulandra, nici alte teatre... Inclusiv Tzandarica (ca sa il avem si pe copil in vedere)
Si Filarmonica inca mai da concerte, si Opereta inca mai are bilete de vandut, la fel si Opera... Totul e sa vrei sa-ti creezi cadrul de care CHIAR ai nevoie DACA ai nevoie...
Daca nu, stam si ne plangem cum e lumea plina de tampitzi....
Dor_a
Postat pe 15 Aprilie 2009 12:44
iti educi copii ca in loc sa se uite la dobitocii de la tv,sa faca ceva constructiv pentru ei si pentru viata lor....simpla treaba,numai ca prea putini se gandesc la ea
silviu_m74
Postat pe 15 Aprilie 2009 12:49
Da... citeste, intelege, selecteaza... dar totusi, e prea mult pentru varsta lui... In viata de toate zilele, eu sunt la serviciu, el la gradinita sau cu bona, sau in parc cu alti copii, care, poate nu au parinti care isi pun intrebari despre mediul in care isi cresc copiii... E grav, ca nu poti controla tot timpul ce anume aude sau vede copilul tau... E simplu acasa, cand regulile sunt clare... Le-am facut impreuna, le respectam impreuna.... Eu vorbeam de tot ceea ce se intampla in jurul nostru, dincolo de puterea noastra de a opri evolutia sau involutia lucrurilor...
Kathhy
Postat pe 15 Aprilie 2009 12:50
De fapt, ce caut eu pe topicul asta Prea e penibil...

'Neatza Coffy!

Si acum am plecat s-o las pe doamna docta sa se planga de multitudinea semidoctilor... ( ) ... E incredibil, dom'le cate ratze se cred lebede pe lumea asta
Dor_a
Postat pe 15 Aprilie 2009 12:51
De la: Dor_a, la data 2009-04-15 12:51:01De fapt, ce caut eu pe topicul asta Prea e penibil...

'Neatza Coffy!

Si acum am plecat s-o las pe doamna docta sa se planga de multitudinea semidoctilor... ( ) ... E incredibil, dom'le cate ratze se cred lebede pe lumea asta

neatza!
coffeeta
Postat pe 15 Aprilie 2009 12:53
TULCEA... 5 muzee pe care le-a vazut de cateva ori deja, un teatru pe scena caruia rar se joaca piese adaptate varstei copilariei, cateva parcuri... si un venit din invatamant... altul era substratul intrebarii mele... Cum miscam noi, ceilalti lucrurile, cei carora ne pasa in ce lume ajung copii nostri mandri stalpi ai societatii...
Kathhy
Postat pe 15 Aprilie 2009 12:53
De la: Kathhy, la data 2009-04-15 12:50:21Da... citeste, intelege, selecteaza... dar totusi, e prea mult pentru varsta lui... In viata de toate zilele, eu sunt la serviciu, el la gradinita sau cu bona, sau in parc cu alti copii, care, poate nu au parinti care isi pun intrebari despre mediul in care isi cresc copiii... E grav, ca nu poti controla tot timpul ce anume aude sau vede copilul tau... E simplu acasa, cand regulile sunt clare... Le-am facut impreuna, le respectam impreuna.... Eu vorbeam de tot ceea ce se intampla in jurul nostru, dincolo de puterea noastra de a opri evolutia sau involutia lucrurilor...


dragutza este prea mult pt varsta lui..dar asta doar voi in familie l-ati indoctrinat..iti dai seama in loc sa se joace cu jucarii el citeste,intelege si mai ales selecteaza...o fi vreun mic Einstein...dar ma indoiesc ca la nici 5 ani deja face selectii...ma rog..no comment
coffeeta
Postat pe 15 Aprilie 2009 12:58
De la: Dor_a, la data 2009-04-15 12:51:01De fapt, ce caut eu pe topicul asta Prea e penibil...

'Neatza Coffy!

Si acum am plecat s-o las pe doamna docta sa se planga de multitudinea semidoctilor... ( ) ... E incredibil, dom'le cate ratze se cred lebede pe lumea asta


Nu ma cred mare inteleapta, si daca as fi considerat ca le stiu deja pe toate, nu as fi cerut pareri... Iar lebada, nu mi-a placut niciodata sa fiu... asa ca, mersi pentru cuvinte, si mai ales pentru sintagma, "rate care se cred lebede" ... poate ca asa e..
Kathhy
Postat pe 15 Aprilie 2009 13:04
De la: Kathhy, la data 2009-04-15 12:53:34TULCEA... 5 muzee pe care le-a vazut de cateva ori deja, un teatru pe scena caruia rar se joaca piese adaptate varstei copilariei, cateva parcuri... si un venit din invatamant... altul era substratul intrebarii mele... Cum miscam noi, ceilalti lucrurile, cei carora ne pasa in ce lume ajung copii nostri mandri stalpi ai societatii...
uite,iti recomand o carte ce se numeste: SECRETELE SUCCESULUI--cum sa-ti faci prieteni si sa devii influent-- scrisa de Dale Carnegie....dupa ce ai sa o citesti,ai sa intelegi multe despre relatia cu oamenii din jur,dar mai ales despre relatia cu proprii copii !!! http://www.curteaveche.ro/index.php?filter1=category:eq:44&module=pagesetter&tid=http://www.curteaveche.ro/index.php?filter1=category:eq:44&module=pagesetter&tid=3 o poti gasi aici
silviu_m74
Postat pe 15 Aprilie 2009 13:05
De la: silviu_m74, la data 2009-04-15 12:49:49iti educi copii ca in loc sa se uite la dobitocii de la tv,sa faca ceva constructiv pentru ei si pentru viata lor....simpla treaba,numai ca prea putini se gandesc la ea


Uite ca eu ma gandesc, dar cum pentru unii e penibil subiectul, ce curaj mai ai sa-ti expui parerile, si sa ceri altele, ale altor persoane, cu alte vizuini, cu alt mod de viata...
Kathhy
Postat pe 15 Aprilie 2009 13:06
De la: silviu_m74, la data 2009-04-15 13:05:08
De la: Kathhy, la data 2009-04-15 12:53:34TULCEA... 5 muzee pe care le-a vazut de cateva ori deja, un teatru pe scena caruia rar se joaca piese adaptate varstei copilariei, cateva parcuri... si un venit din invatamant... altul era substratul intrebarii mele... Cum miscam noi, ceilalti lucrurile, cei carora ne pasa in ce lume ajung copii nostri mandri stalpi ai societatii...
uite,iti recomand o carte ce se numeste: SECRETELE SUCCESULUI--cum sa-ti faci prieteni si sa devii influent-- scrisa de Dale Carnegie....dupa ce ai sa o citesti,ai sa intelegi multe despre relatia cu oamenii din jur,dar mai ales despre relatia cu proprii copii !!! http://www.curteaveche.ro/index.php?filter1=category:eq:44&module=pagesetter&tid=http://www.curteaveche.ro/index.php?filter1=category:eq:44&module=pagesetter&tid=3 o poti gasi aici


Mersi, o voi cauta...
Kathhy
Postat pe 15 Aprilie 2009 13:08
De la: Kathhy, la data 2009-04-15 12:53:34TULCEA... 5 muzee pe care le-a vazut de cateva ori deja, un teatru pe scena caruia rar se joaca piese adaptate varstei copilariei, cateva parcuri... si un venit din invatamant... altul era substratul intrebarii mele... Cum miscam noi, ceilalti lucrurile, cei carora ne pasa in ce lume ajung copii nostri mandri stalpi ai societatii...


Ah, si asta e scuza? Tulcea e de vina... Mai-mai-mai!
Da-mi voie sa-ti dau doua idei: in loc de a sta acas', la televizor sau calculator, ia-ti copilul, sotul, cateva carti bune si iesiti in natura. Stati acolo, voi trei, cititi, vorbiti, petreceti ceea ce se numeste "quality time". Pentru asta nu ai nevoie de bani multi.
A doua idee e pentru momentele cand chiar ai ceva mai multi bani. Intr-o zi din week-end, ia-ti sotul de-o toarta si dati o fuga in Bucuresti... nu in vizita la verisoara Gigica, ci la un teatru... la Opereta...
Dar nu, e mai simplu sa dam vina pe altii... Ei sunt vinovati, semidoctii care sunt, ca noi suntem incapabili sa ne rezolvam problemele...
Si - in loc sa FACEM ceva - hai sa deschidem un topic pe kudika in care sa ne vaitam ce superiori suntem noi si cum semidoctii ne... chiar, CE-ti fac tie semidoctii astia? Asculta EI manele? Si ce daca? Ce, d-aia nu poti tu asculta Destinul? De ce? Se uita EI/ELE la telenovele? Si? Ce, asta te impiedica pe tine sa citesti o carte buna?
Dor_a
Postat pe 15 Aprilie 2009 13:18

pana si titlul topicului pe care l-ai deschis ar trebui sa-tzi puna un semn de intrebare
nu stiu, zic si io
_fantoma_
Postat pe 15 Aprilie 2009 13:21
De la: Dor_a, la data 2009-04-15 13:18:33
De la: Kathhy, la data 2009-04-15 12:53:34TULCEA... 5 muzee pe care le-a vazut de cateva ori deja, un teatru pe scena caruia rar se joaca piese adaptate varstei copilariei, cateva parcuri... si un venit din invatamant... altul era substratul intrebarii mele... Cum miscam noi, ceilalti lucrurile, cei carora ne pasa in ce lume ajung copii nostri mandri stalpi ai societatii...


Ah, si asta e scuza? Tulcea e de vina... Mai-mai-mai!
Da-mi voie sa-ti dau doua idei: in loc de a sta acas', la televizor sau calculator, ia-ti copilul, sotul, cateva carti bune si iesiti in natura. Stati acolo, voi trei, cititi, vorbiti, petreceti ceea ce se numeste "quality time". Pentru asta nu ai nevoie de bani multi.
A doua idee e pentru momentele cand chiar ai ceva mai multi bani. Intr-o zi din week-end, ia-ti sotul de-o toarta si dati o fuga in Bucuresti... nu in vizita la verisoara Gigica, ci la un teatru... la Opereta...
Dar nu, e mai simplu sa dam vina pe altii... Ei sunt vinovati, semidoctii care sunt, ca noi suntem incapabili sa ne rezolvam problemele...
Si - in loc sa FACEM ceva - hai sa deschidem un topic pe kudika in care sa ne vaitam ce superiori suntem noi si cum semidoctii ne... chiar, CE-ti fac tie semidoctii astia? Asculta EI manele? Si ce daca? Ce, d-aia nu poti tu asculta Destinul? De ce? Se uita EI/ELE la telenovele? Si? Ce, asta te impiedica pe tine sa citesti o carte buna?


Asa e. ai dreptate... Stiu ca eu sunt de vina... In mare parte... dar... nu caut scuze, sau sprijin, vreau pareri. Superioara nu sunt nimanui, si niciodata nu m-am crezut asa... era pur si simplu un subiect care pare important, cel putin pentru mine. Mersi pentru critici, sunt constructive sa stii, chiar daca nu pare...
Kathhy
Postat pe 15 Aprilie 2009 13:24
De la: Full_Metal_Jacket, la data 2009-04-15 12:35:03
De la: Kathhy, la data 2009-04-15 12:23:04Mi-e rau cand vad cati semidocti isi dau cu parerea , oriunde....

Si eu care credeam ca ti s-a facut rau de la semidoctii kudicii.

asta am crezut si eu initial

cat despre copilul tau, eu zic sa-l testezi, daca la nici 5 ani citeste si intelege (!) e un mic geniu... ori il supraapreciezi tu. Nu poti decat sa-l inveti sa deosebeasca binele de rau, sa aleaga binele si speri ce-i mai bun.

Vad ca problema ta nu sunt semidoctii, ci influenta mass-mediei asupra copilului tau
kitty_krieger
Postat pe 15 Aprilie 2009 13:27
Si ca tot veni vorba, stii de ce mi-e mie cel mai sila?
De cei care vor sa para altceva decat sunt, si o mai fac si cu mijloace insuficiente.
N-am nimic cu nea Mitica, care sparge o ceapa si o mananca cu slana. Nu!
Dar am cu bashinile uneia care se aseaza la o masa intr-un restaurant si se uita ca curca-n lemne pentru ca nu stie care-i furculitza de desert sau cutitul de branza...
N-am nimic cu femeia simpla, ale carei griji sunt calcatul si spalatul, nu.
Dar am cu cei care se dau superiori si le zic la cele pe care le angajeaza sa le calce, "slugi".
N-am nimic cu cei care haba nu au cine-i Gauguin, si sunt interesati ce ochelari copie de D&G se gasesc in Obor.
Dar am cu cei care vin si spun: Vai, ce de semidocte/pitzi, dar - cu toate bashinile lor - si ele cred ca Gauguin tre' sa fie vreo marca de bautura...
Dom'le, ce nu intelegeti ca faptul ca pretindeti ca sunteti altcineva, nu VA FACE altcineva... Iar in lumea celor care chiar SUNT ceea ce pretindeti voi, oricum sunteti pierdute si nelaindemana... Asta in cazul in care ati fi primite... Ca nimeni n-are timp de stat la taclale cu toti clownii...
Dor_a
Postat pe 15 Aprilie 2009 13:28
calm, Dora, calm
kitty_krieger
Postat pe 15 Aprilie 2009 13:29
De la: vas25, la data 2009-04-15 13:21:16
pana si titlul topicului pe care l-ai deschis ar trebui sa-tzi puna un semn de intrebare
nu stiu, zic si io


Vas, ce-o fi, nenica, cu mine, azi, de dau atentie tuturor tampeniilor?
Ia treci si povesteste-mi despre cola, si las-o pe madam docta sa-si lamenteze superioritatea/ unicitatea singurica sau cu cei ca ea....
Dor_a
Postat pe 15 Aprilie 2009 13:29
De la: pisicuta_razboinica, la data 2009-04-15 13:29:48calm, Dora, calm

miau - miau
coffeeta
Postat pe 15 Aprilie 2009 13:30

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
femei puse in situatii...penibile 34 De la: katwoman 3 Aprilie 2009 23:10
....... 3 De la: Adi_Zu_ 21 Aprilie 2009 22:47
TATUAJELE 14 De la: machiajsemipermanent 7 Martie 2011 19:39
Buna! 7 De la: dulcyka 12 Septembrie 2009 19:02
ma enerveaza.... 26 De la: mitura 22 Noiembrie 2009 20:09