Setari Cookie-uri

Mi-e rau cand vad cati semidocti isi dau cu parerea , oriunde....

In cazul asta ar trebui sa revizuiesti titlul topicului...
Asa cum spunea si Vas - asta spune multe... Daca tot e a treia ta zi aici, de ce incepi prin a face declaratii de superioritate?
Si nu stiu daca iti dai seama, dar titlul insasi e o satira-bumerang... Deci... tie ti-e rau cand vezi atatia "semidocti" (de unde noi tre' sa tragem concluzia ca tu nu esti ca ei, uite asa, doar pentru ca spui tu!). Esti tu asa de convinsa ca tu CHIAR nu faci parte din categoria lor? De ce? Exista vreo inventie care-ti poarta numele? Crezi ca - daca maine nu te-ai mai duce sa-i inveti pe copiii aia - nu s-ar mai gasi alta invatatoare? Deci... CE, concret?
Si, chiar presupunand ca e asa - pentru ca eu nu la REALITATEA afirmatiei tale m-am amuzat, ci la AROGANTA ei - cine te tine legata de semidoctii aia? Stii de ce? Pentru ca inteleptii sunt modesti, d-aia!
Dragutza mea, eu cunosc oameni care chiar au facut ceva cu timpul vietii lor, au manuale si carti publicate si nu fac atata tam-tam ca, vezi Doamne, nu mai pot respira de cati prosti sunt pe lume.
Stii de ce? Pentru ca au alte lucruri, mai bune, de facut decat sa se extazieze in fata superioritatii proprii... Nu le mai ajunge timpul sa se si lamenteze de inferioritatea altora.
Si au avut timp sa-si educe si copiii in acelasi stil, pentru ca au grupul lor, nu se aduna cu coana Tantza, daca nu au ce sa-si povesteasca cu ea...
Vezi ce simpla e viata, daca nu ti-o complici?
Sau sunt cei ca si Crisa, care au mers chiar mai departe - si-au lasat copiii sa vada de toate, ca sa poata sedimenta singuri. Pana la urma, daca te-a intrebat ce inseamna "sex", ce? Asta e, copiii aud, si intreaba, nu inseamna ca trebuie sa ii explici cu lux de amanunte CUM e, exact.. Pana la urma sex se refera si la "masculin" si "feminin"... nu trebuie sa i spui ce inseamna "a face sex"... si tot asa, si tot asa...
Treaba e ca eu imi bat gura degeaba... Tu n-o sa pricepi, pentru ca suntem la ani lumina distanta...
Cred ca era un proverb chinezesc: P r o s t u l crede ca le stie pe toate; inteleptul, cu cat invata mai multe, isi da seama cat de putin stie...
Dor_a
Postat pe 15 Aprilie 2009 16:27
De la: Dor_a, la data 2009-04-15 16:27:03In cazul asta ar trebui sa revizuiesti titlul topicului...
Asa cum spunea si Vas - asta spune multe... Daca tot e a treia ta zi aici, de ce incepi prin a face declaratii de superioritate?
Si nu stiu daca iti dai seama, dar titlul insasi e o satira-bumerang... Deci... tie ti-e rau cand vezi atatia "semidocti" (de unde noi tre' sa tragem concluzia ca tu nu esti ca ei, uite asa, doar pentru ca spui tu!). Esti tu asa de convinsa ca tu CHIAR nu faci parte din categoria lor? De ce? Exista vreo inventie care-ti poarta numele? Crezi ca - daca maine nu te-ai mai duce sa-i inveti pe copiii aia - nu s-ar mai gasi alta invatatoare? Deci... CE, concret?
Si, chiar presupunand ca e asa - pentru ca eu nu la REALITATEA afirmatiei tale m-am amuzat, ci la AROGANTA ei - cine te tine legata de semidoctii aia? Stii de ce? Pentru ca inteleptii sunt modesti, d-aia!
Dragutza mea, eu cunosc oameni care chiar au facut ceva cu timpul vietii lor, au manuale si carti publicate si nu fac atata tam-tam ca, vezi Doamne, nu mai pot respira de cati prosti sunt pe lume.
Stii de ce? Pentru ca au alte lucruri, mai bune, de facut decat sa se extazieze in fata superioritatii proprii... Nu le mai ajunge timpul sa se si lamenteze de inferioritatea altora.
Si au avut timp sa-si educe si copiii in acelasi stil, pentru ca au grupul lor, nu se aduna cu coana Tantza, daca nu au ce sa-si povesteasca cu ea...
Vezi ce simpla e viata, daca nu ti-o complici?
Sau sunt cei ca si Crisa, care au mers chiar mai departe - si-au lasat copiii sa vada de toate, ca sa poata sedimenta singuri. Pana la urma, daca te-a intrebat ce inseamna "sex", ce? Asta e, copiii aud, si intreaba, nu inseamna ca trebuie sa ii explici cu lux de amanunte CUM e, exact.. Pana la urma sex se refera si la "masculin" si "feminin"... nu trebuie sa i spui ce inseamna "a face sex"... si tot asa, si tot asa...
Treaba e ca eu imi bat gura degeaba... Tu n-o sa pricepi, pentru ca suntem la ani lumina distanta...
Cred ca era un proverb chinezesc: P r o s t u l crede ca le stie pe toate; inteleptul, cu cat invata mai multe, isi da seama cat de putin stie...


Eu nu ma dau mare cu cat de inteligenta sunt, si de unde stii ca nu ma includ singura, uneori, in gasca semidoctilor? Poate ca de-asta are si acest titlu topic-ul deschis de mine... Si poate ca de-asta am si cerut pareri... Pentru ca nu ma consider a tot-stiutoare... Si n-as vrea sa-ti bati gura de pomana... Oi fi eu de trei zile pe Kudika, dar pe lume sunt de mai multe zile, si chiar daca m-am nascut la miezul noptii, nu inseamna ca a fost acum 72 de ore... nu cred ca am spus ce explicatie i-am dat copilului la intrebarea despre sex, asa ca ai tras concluzii... GRESITE... ai rabdare, daca vrei, si vei vedea curand si rostul intrebarilor mele... daca nu-ti pasa, asta e... Si daca am vorbit despre copii, nu inseamna ca sunt invatatoare, ci ca lucrez cu copii... E foarte usor sa pui etichete oamenilor, in functie de stare... Daca nu e interesant pentru tine, ceea ce e interesant pentru mine, ocoleste-ma, nu ma baga in seama... e un FORUM de discutii, nu un club exclusivist... Sau daca ai mai putine postari inseamna ca esti prost, sau n-ai nimic de zis? Obisnuieste-te cu mine pe aici... Imi place cum combati o idee, mai putin atacurile la persoana mea... Ma pui in aceeasi oala cu diverse bipede, sau patrupede, in niciun caz umanoide...
Si pentru ca am si eu un citat care imi place, am sa-l folosesc...
"Cel mai inteligent, cedeaza primul!"
Deci, de ce nu m-ai lasat in balacarelile si lamentarile mele de prost arogant, si nu ti-ai vazut de treaba in discutiile elgante pe care le apreciezi?
Eu nu port pica, dar, reciteste ceea ce mi-ai scris mie, incercand sa ma pui la punct, si poate intelegi ceva, si pentru tine... Daca nu, asta e...
Daca pricepi ceea ce gandesc eu, e foarte bine, am cu cine sa discut... daca nu discuta cu cine iti gadila orgoliul ... Eu spun ceea ce gandesc
Si imi place sa cred ca asta e rostul unui forum de discutii... Ar fi trebuit sa ma aplec in fata ta? Nu cred... Nu-mi sta in caracter sa nu-mi sustin o parere... Nu in fata ta, ci in fata oricui... Ma bucur ca mi-ai acordat atata timp azi, desi, de la inceput ai zis ca e penibil... Uite ca n-a fost, nici chiar pentru tine... Deci, ce zici? O lasam balta cu jignirile si discutam ca doi oameni maturi si cu capul pe umeri?
Kathhy
Postat pe 15 Aprilie 2009 16:52
De la: Diavolyta_, la data 2009-04-15 12:31:52
De la: coffeeta, la data 2009-04-15 12:29:11eu nu ma uit prea des la TV tocmai ca sa nu am stari de rau....iar daca ai copii si vrei sa nu se uite simplu..setezi tv-ul doar pt anumite programe...sau ii bagi parola...doar sa vrei ca solutii gasesti


asa coffy pune punctu` pe I


se duce sa se uite la vecini sau la internet cafe.
mkdisk
Postat pe 15 Iunie 2009 16:22

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Colegi de serviciu 42 De la: th3b3b3 29 Mai 2014 12:08
CE AI VREA SA SCHIMBI IN FAMILIA TA? 30 De la: TIGRA 28 Octombrie 2010 15:19
VIOLUL-VICTIMA A VIOLULUI 54 De la: anda_iso 27 Decembrie 2009 11:49
Marirea sanilor 12 De la: kudika_972424 19 August 2014 02:35
:neata soareeE:X 34 De la: MissMe2 24 Aprilie 2009 14:16