Setari Cookie-uri

VIATA SAU MOARTEA

Aici toti vorbim de saruturi de iubiti de pantofi de dragoste etc dar oare ne mai gandim ca pe langa toate astea mai exista un Dumnezeu ce ne invata ce e binele si raul ?... iti pun azi inainte viata si binele, moartea si raul... binecuvintarea si blestemul... Alege viata, ca sa traiesti.."
(Deut. 30:15; 19)Viata este darul cel mai de pret dat omului de catre Dumnezeu, iar moartea este o despartire, este rezultatul pacatului, este rodul neascultarii de Dumnezeu. Moartea fizica, cea prin care trec oamenii, este despartirea sufletului de trup. Trupul ramas fara suflet e mort; devine rece, incapabil de activitate, si curind miroase greu, intra in putrefactie, il maninca viermii.

Moartea vesnica de care vorbeste Biblia, ca si "moartea a doua", este despartirea omului (sufletului) de Dumnezeu pentru totdeauna, este timpul care va fi petrecut in Iadul unde "viermele nu doarme".

Unde nu este viata este moarte, si unde este moarte nu este viata. Ele se exclud una pe cealalta; nu pot fi amindoua in acelas loc. Viata are cu ea caldura, lumina, activitate, bucurie, frumusete; viata e binecuvintare. Moartea aduce cu ea raceala, intunerec, lipsa de activitate, durere, uriciune, miros urit, murdarie; moartea e blestem.

Dumnezeu l-a facut pe om un suflet viu, deci i-a dat viata ca sa traiasca, si l-a asezat intr-un loc minunat, in gradina Eden, sa fie activ, s-o lucreze. Omul insa a pacatuit, n-a ascultat de porunca lui Dumnezeu, si astfel moartea a intrat in omenire, dupa cuvintul lui Dumnezeu spus lui Adam: ... daca nu vei asculta (si vei minca din pomul interzis) ... "vei muri negresit" (Geneza 2:17).

Astfel de la Adam , fiecare om e dator cu o moarte.

In marea Lui dragoste pentru omenire, Dumnezeu a gasit insa calea de salvare de la moartea vesnica. El a trimis pe Fiul Sau prea iubit, Cel ascultator in totul de Dumnezeu Tatal, pe Domnul Isus Hristos, care sa ia pacatul omenirii si sa moara pe cruce in locul nostru, asa cum spune evanghelistul Ioan: "Fiindca atit de mult a iubit Dumnezeu lumea, ca a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede in El, sa nu piara, ci sa aiba viata vesnica" (3:16). El a trebuit sa moara, pentru ca a luat asupra Lui pacatele noastre, si Sfinta Scriptura ne spune ca: "Plata pacatului este moartea" (Rom. 6:23). Moartea insa nu L-a putut tine legat pe Isus Hristos, pentru ca El era neprihanit, era fara pacat ... De aceea Dumnezeu L-a inviat din morti ca astfel prin credinta in El sa ne poata darui fiecaruia din noi viata, viata vesnica unde nu va mai exista moarte.

In 1 Ioan 5:11-13, gasim scris: " ... Dumnezeu ne-a dat viata vesnica, si aceasta viata este in Fiul Sau. Cine are pe Fiul, are viata; cine n-are pe Fiul lui Dumnezeu, n-are viata ... voi, care credeti in Numele Fiului lui Dumnezeu, aveti viata vesnica".

Daca credem in Isus Hristos cu adevarat, atunci Il lasam pe El sa ne calauzeasca viata, pentru ca, "... El a murit pentru toti, pentru ca cei ce traiesc, sa nu mai traiasca pentru ei insisi, ci pentru Cel ce a murit si a inviat pentru ei" (2 Cor. 5:15); si daca El este stapinul vietii noastre, atunci Biblia ne spune ca nu mai putem face tot ce voim ( Gal. 5:17), ci va trebui sa ne lasam calauziti de Duhul Sfint, prin credinta, ca sa facem faptele bune pe care le-a rinduit Dumnezeu mai dinainte ca sa umblam in ele, asa cum gasim scris in Efeseni 2:10. Aceasta ne va asigura viata vesnica pregatita de Dumnezeu pentru copiii Lui.

Deci moartea despre care vorbim noi in limbajul de zi cu zi este doar o moarte temporara (e o imagine a cea ce va fi moartea vesnica pentru suflet). In evanghelii aceasta moarte e numita si "adormire" (vezi Ioan 11:11). Aceasta moarte va fi pina in ziua cea mare, ea va dura doar pina inziua judecatii. Biblia ne spune: "Oamenilor le este rinduit sa moara o singura data, iar dupa aceea vine judecata, ..." (Evrei 9:27), "Caci toti trebuie sa ne infatisam inaintea scaunului de judecata a lui Hristos, pentru ca fiecare sa-si primeasca rasplata dupa binele sau raul, pe care-l va fi facut cind traia in trup" (2 Cor. 5:10). Despre acea mareata zi gasim scris in Ap.20:12-15. Atunci, "Moartea, si Locuinta mortilor" vor da inapoi pe toti mortii din ele, si fiecare va fi judecat dupa faptele lui, fapte facute cit traia in trup; si " Oricine" nu va avea numele scris in cartea vietii, va fi aruncat in iazul de foc; si iazul de foc este moartea doua; si aceasta nu este doar pentru o vreme, ci este vesnica!

Este dureros cind aici pe pamint iti moare cineva drag. Nu te intrista insa prea mult; e doar ceva temporar. Crede in Domnul Isus si traieste in asa fel ca sa ai numele scris in cartea vietii, si sa scapi de moartea a doua, pentru ca aceea e vesnica; si spune tuturor celor dragi despre aceasta minunata posibilitate a dobindirii vietii vesnice prin Domnul Isus, pentru ca ea e cea mai mare valoare pentru orice om, mai de pret decit lumea intreaga. Ea nu poate fi inlocuita cu nimic. Biblia spune: " Si ce ar folosi unui om sa cistige toata lumea, daca si-ar pierde sufletul? Sau, ce-ar da un om in schimb pentru sufletul sau?" (Matei 16:26).

Astazi Dumnezeu iti da si tie posibilitatea de alegere pe care a dat-o odinioara poporului evreu: "Iata, iti pun azi inainte viata si binele, moartea si raul. ... Iau azi cerul si pamintul martori impotriva voastra ca ti-am pus inainte viata si moartea, binecuvintarea si blestemul. Alege viata, ca sa traiesti, ..." (Deut. 30:15; 19). Domnul Isus cel inviat din morti iti spune tie, asteptind de la tine un raspuns favorabil, un raspuns al credintei: "Eu sunt invierea si viata ... Crezi lucrul acesta? (Ioan 11:25-26).

Alege sa faci binele pentru ca binele iti aduce viata; si binele e Dumnezeu, e Domnul Isus Hristos. Raul de la cel Rau vine - de la Satana. Nu asculta de el cum a facut Adam, ci asculta de Dumnezeu. Dumnezeu iti spune: "Alege viata ca sa traiesti". Nu uita ca neascultarea de Dumnezeu e pacat, te duce la moarte.

Domnul Isus Hristos a inviat! El este invierea si viata (Ioan 11:25)!

Alege viata ca sa traiesti!
bruni_eu
Postat pe 1 Aprilie 2009 18:33
Diavolyta_
Postat pe 1 Aprilie 2009 18:35
De la: DiavolytaTa, la data 2009-04-01 18:35:30

coffeeta
Postat pe 1 Aprilie 2009 18:46
ce-ti veni?
kitty_krieger
Postat pe 1 Aprilie 2009 18:55
De la: pisicuta_razboinica, la data 2009-04-01 18:55:37ce-ti veni?

pisi o fi astenia mama
coffeeta
Postat pe 1 Aprilie 2009 18:56
nu e doar un concurs de la kudika...
Diavolyta_
Postat pe 1 Aprilie 2009 18:58
De la: coffeeta, la data 2009-04-01 18:56:16
De la: pisicuta_razboinica, la data 2009-04-01 18:55:37ce-ti veni?

pisi o fi astenia mama

o fi
kitty_krieger
Postat pe 1 Aprilie 2009 18:58
De la: DiavolytaTa, la data 2009-04-01 18:58:10nu e doar un concurs de la kudika...

asta-i concurs?
coffeeta
Postat pe 1 Aprilie 2009 18:59
De la: coffeeta, la data 2009-04-01 18:59:38
De la: DiavolytaTa, la data 2009-04-01 18:58:10nu e doar un concurs de la kudika...

asta-i concurs?


eu stiu.. e postat ca concurs kudika
Diavolyta_
Postat pe 1 Aprilie 2009 19:01
nu am postat ca nici un concurs de kudika numai ca m-am uitat pe aici si mai nimic nu am gasit toti avem probleme de dragoste de sex si altele nimeni nu ne gandim nici macar ca undeva sus exista un Dumnezeu ce nu ne invata sa vorbim de sex sex anal pro si contra sau mai stiu eu ce prostii ci o data ne-a zis sa dam de stire ca exista si sa facem lumea sa creada in El multi tineri in ziua de azi trec pe langa biserica si nici nu se inchina macar daramite sa intre

Minunat lucru este atunci cand Sfantul Duh incepe sa aduca pe cineva la corabia cea mantuitoare a sfintei Sale Biserici. In vremuri precum acestea avem trebuinta a sti unde se gaseste adevarul, unde exista dragostea si unde este urmata calea ce duce la viata. Pentru aceasta si mai multe, cineva isi afla drumul catre stravechea Biserica Ortodoxa a lui Iisus Hristos.
bruni_eu
Postat pe 1 Aprilie 2009 19:24
De la: bruni_eu, la data 2009-04-01 19:24:37nu am postat ca nici un concurs de kudika numai ca m-am uitat pe aici si mai nimic nu am gasit toti avem probleme de dragoste de sex si altele nimeni nu ne gandim nici macar ca undeva sus exista un Dumnezeu ce nu ne invata sa vorbim de sex sex anal pro si contra sau mai stiu eu ce prostii ci o data ne-a zis sa dam de stire ca exista si sa facem lumea sa creada in El multi tineri in ziua de azi trec pe langa biserica si nici nu se inchina macar daramite sa intre

Minunat lucru este atunci cand Sfantul Duh incepe sa aduca pe cineva la corabia cea mantuitoare a sfintei Sale Biserici. In vremuri precum acestea avem trebuinta a sti unde se gaseste adevarul, unde exista dragostea si unde este urmata calea ce duce la viata. Pentru aceasta si mai multe, cineva isi afla drumul catre stravechea Biserica Ortodoxa a lui Iisus Hristos.
dana_mv
Postat pe 1 Aprilie 2009 19:26
ne uitam mirati fiecare nu stim ce e credinta
bruni_eu
Postat pe 1 Aprilie 2009 19:27
De la: bruni_eu, la data 2009-04-01 19:27:40 ne uitam mirati fiecare nu stim ce e credinta

si crezi ca daca vii tu si dai copy-paste pe acilea se rezolva problema?!
coffeeta
Postat pe 1 Aprilie 2009 19:34
De la: coffeeta, la data 2009-04-01 19:34:21
De la: bruni_eu, la data 2009-04-01 19:27:40 ne uitam mirati fiecare nu stim ce e credinta

si crezi ca daca vii tu si dai copy-paste pe acilea se rezolva problema?!



sti ceva daca nu vrei sa intri nu esti obligata sa intri sa postezi nu esti obligata nici macar sa citesti si faza cu copy-paste cred ca o faci tu de stii asa de bine
bruni_eu
Postat pe 1 Aprilie 2009 19:36
De la: bruni_eu, la data 2009-04-01 19:27:40 ne uitam mirati fiecare nu stim ce e credinta
ma uit asa la tine,nu pt ca nu stiu ce este credinta.
dana_mv
Postat pe 1 Aprilie 2009 19:36
De la: bruni_eu, la data 2009-04-01 19:36:09
De la: coffeeta, la data 2009-04-01 19:34:21
De la: bruni_eu, la data 2009-04-01 19:27:40 ne uitam mirati fiecare nu stim ce e credinta

si crezi ca daca vii tu si dai copy-paste pe acilea se rezolva problema?!



sti ceva daca nu vrei sa intri nu esti obligata sa intri sa postezi nu esti obligata nici macar sa citesti si faza cu copy-paste cred ca o faci tu de stii asa de bine


nu stiam daca nu imi spuneai tu....este topicul tau si noi restul lumii nu mai putem posta?!
coffeeta
Postat pe 1 Aprilie 2009 19:39
ooo bruniiiiii
e cumva forumul tau??
daca mie mi se scoa.la sa postez aici postez si cu asta basta
Diavolyta_
Postat pe 1 Aprilie 2009 19:39
De la: bruni_eu, la data 2009-04-01 19:27:40 ne uitam mirati fiecare nu stim ce e credinta


imi cunosc foarte bine sufletul si sunt impacata cu credintele mele, de ce as discuta despre asta?
kitty_krieger
Postat pe 1 Aprilie 2009 19:41
ia urmeaza linkul asta si vezi peste ce dai

http://www.crestinul.org/ImplinireaVremii/IV14/p3.html


coffeeta
Postat pe 1 Aprilie 2009 19:41
De la: coffeeta, la data 2009-04-01 18:46:30
De la: DiavolytaTa, la data 2009-04-01 18:35:30


a_alex
Postat pe 1 Aprilie 2009 19:42
De la: coffeeta, la data 2009-04-01 19:39:03
De la: bruni_eu, la data 2009-04-01 19:36:09
De la: coffeeta, la data 2009-04-01 19:34:21
De la: bruni_eu, la data 2009-04-01 19:27:40 ne uitam mirati fiecare nu stim ce e credinta

si crezi ca daca vii tu si dai copy-paste pe acilea se rezolva problema?!



sti ceva daca nu vrei sa intri nu esti obligata sa intri sa postezi nu esti obligata nici macar sa citesti si faza cu copy-paste cred ca o faci tu de stii asa de bine


nu stiam daca nu imi spuneai tu....este topicul tau si noi restul lumii nu mai putem posta?!



eu nu ti-am zis ca nu poti posta daca vrei sa postezi poti posta legat de topic ci nu de mine nu te loa de mine faza cu copy paste chiar de as fi facut asa te-ar deranja?fiecare posteaza cum vrea ce vrea nu m-am luat de nimeni care posteaza
bruni_eu
Postat pe 1 Aprilie 2009 19:44
De la: bruni_eu, la data 2009-04-01 19:44:31
De la: coffeeta, la data 2009-04-01 19:39:03
De la: bruni_eu, la data 2009-04-01 19:36:09
De la: coffeeta, la data 2009-04-01 19:34:21
De la: bruni_eu, la data 2009-04-01 19:27:40 ne uitam mirati fiecare nu stim ce e credinta

si crezi ca daca vii tu si dai copy-paste pe acilea se rezolva problema?!



sti ceva daca nu vrei sa intri nu esti obligata sa intri sa postezi nu esti obligata nici macar sa citesti si faza cu copy-paste cred ca o faci tu de stii asa de bine


nu stiam daca nu imi spuneai tu....este topicul tau si noi restul lumii nu mai putem posta?!



eu nu ti-am zis ca nu poti posta daca vrei sa postezi poti posta legat de topic ci nu de mine nu te loa de mine faza cu copy paste chiar de as fi facut asa te-ar deranja?fiecare posteaza cum vrea ce vrea nu m-am luat de nimeni care posteaza


mai fata nu m-am luat de tine..te-am intrebat daca crezi ca rezolvi ceva postand polologhia asta..nimic mai mult...
si apropo ..fii tu mai buna ca esti mai credincioasa...
coffeeta
Postat pe 1 Aprilie 2009 19:46
ce chestie .. a_alex tu esti membru de pe 20.02 si pe 20.02 e ziua lu` madre meu
Diavolyta_
Postat pe 1 Aprilie 2009 19:46
De la: bruni_eu, la data 2009-04-01 19:27:40 ne uitam mirati fiecare nu stim ce e credinta



Fiecare cu prorpia credinta, doar nu vrei sa creada fiecare in balivernele pe care le scrii

Postat pe 1 Aprilie 2009 19:46
De la: DiavolytaTa, la data 2009-04-01 19:46:21ce chestie .. a_alex tu esti membru de pe 20.02 si pe 20.02 e ziua lu` madre meu

multi inainte
a_alex
Postat pe 1 Aprilie 2009 19:48
De la: DiavolytaTa, la data 2009-04-01 19:39:30ooo bruniiiiii
e cumva forumul tau??
daca mie mi se scoa.la sa postez aici postez si cu asta basta



cred ca voi nu intelegeti bine postati mama pana cand vreti si unde vreti si de ce vreti rugamintea mea este sa nu va loati de mine cum a facut-o deja cineva nu am nimic cu voi dar cand vad pe cineva postand de un anumit subiect iar altii vin si se ea de persoana ce a postat si ii zice ce a apucat-o sau ce are ca e nebuna etc ma intreb de ce postati daca credeti persoana respectiva nebuna sau ca nu stie sa posteze
bruni_eu
Postat pe 1 Aprilie 2009 19:49
De la: coffeeta, la data 2009-04-01 19:46:07
De la: bruni_eu, la data 2009-04-01 19:44:31
De la: coffeeta, la data 2009-04-01 19:39:03
De la: bruni_eu, la data 2009-04-01 19:36:09
De la: coffeeta, la data 2009-04-01 19:34:21
De la: bruni_eu, la data 2009-04-01 19:27:40 ne uitam mirati fiecare nu stim ce e credinta

si crezi ca daca vii tu si dai copy-paste pe acilea se rezolva problema?!



sti ceva daca nu vrei sa intri nu esti obligata sa intri sa postezi nu esti obligata nici macar sa citesti si faza cu copy-paste cred ca o faci tu de stii asa de bine


nu stiam daca nu imi spuneai tu....este topicul tau si noi restul lumii nu mai putem posta?!



eu nu ti-am zis ca nu poti posta daca vrei sa postezi poti posta legat de topic ci nu de mine nu te loa de mine faza cu copy paste chiar de as fi facut asa te-ar deranja?fiecare posteaza cum vrea ce vrea nu m-am luat de nimeni care posteaza


mai fata nu m-am luat de tine..te-am intrebat daca crezi ca rezolvi ceva postand polologhia asta..nimic mai mult...
si apropo ..fii tu mai buna ca esti mai credincioasa...


da mai ales ca acum esti si`n post.. Ce nai.ba vrei sa te bata Doamne Doamne
Diavolyta_
Postat pe 1 Aprilie 2009 19:49
De la: bruni_eu, la data 2009-04-01 19:49:20
De la: DiavolytaTa, la data 2009-04-01 19:39:30ooo bruniiiiii
e cumva forumul tau??
daca mie mi se scoa.la sa postez aici postez si cu asta basta



cred ca voi nu intelegeti bine postati mama pana cand vreti si unde vreti si de ce vreti rugamintea mea este sa nu va loati de mine cum a facut-o deja cineva nu am nimic cu voi dar cand vad pe cineva postand de un anumit subiect iar altii vin si se ea de persoana ce a postat si ii zice ce a apucat-o sau ce are ca e nebuna etc ma intreb de ce postati daca credeti persoana respectiva nebuna sau ca nu stie sa posteze


postam de jme
Diavolyta_
Postat pe 1 Aprilie 2009 19:51
De la: a_alex, la data 2009-04-01 19:48:33
De la: DiavolytaTa, la data 2009-04-01 19:46:21ce chestie .. a_alex tu esti membru de pe 20.02 si pe 20.02 e ziua lu` madre meu

multi inainte


ms ms ms la fel
Diavolyta_
Postat pe 1 Aprilie 2009 19:52
De la: pisicuta_razboinica, la data 2009-04-01 18:55:37ce-ti veni?

zi fata draga, ca te referi la mine
am zis asta pentru ca:
1. nu-mi plac oamenii care incearca sa impuna credinta lor altora
2. nu-mi plac copy-paste-urile luuuungi
3. nu pricep ce vrei sa obtii
4. nu pricep rostul unui astfel de topic, atata timp cat sunt de parere ca problema credintei nu este decat intre mine si Dumnezeu (sau cum vrei sa-I zici)

PS: scrie undeva ca esti nebuna? daca tu asta te astepti sa auzi, nu inseamna ca se si spune

PPS: dupa cum spuneau si fetele, postez unde vrea muschiu' meu
kitty_krieger
Postat pe 1 Aprilie 2009 19:56

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
love... 2 De la: steffy91 21 Ianuarie 2012 05:27
MASCARA 6 De la: GABYTA13 23 Octombrie 2009 08:55
Melodii de dragoste 17 De la: BEL_AMY1 24 Ianuarie 2011 16:59
Compatibilitate! 9 De la: donttouch 3 Aprilie 2009 10:34
ajutooooorrrrrrrrrrrr 7 De la: nicusor 27 Martie 2009 19:56