Setari Cookie-uri

inca o problema a sufletului...

tot incerc sa gasesc raspunsul unei intrebari...rau cu rau dar mai rau fara rau...oare ce este mai rau sa stai cu cineva desi nu-l iubesti in timp ce el te iubeste sau sa-l lasi liber?Sa-l faci sa sufere despartindu-te de el dar stiind ca poate intrun viitor isi va gasi pe cineva care sa-i impartaseasca dragostea sau sa-l pastrezi,sa fi atat de egoist incat sa te cuibaresti atat de bine in situatia de om dorit,iubit,apreciat si sa nu vezi cat rau faci?Stiu ca nu-s singura in aceasta situatie dar...luati-o ca pe o intrebare a unui suflet trist care este prins intre a fi pentru prima oara iubit cu adevarat desi sentimentul nu este reciproc sau a reda libertatea.Poate seamana a confesiune intrun fel si este ,nevoia de a ma deschide cuiva,de-a ma elibera putin desi stiu ca o data cu venirea noptii gandurile ma vor macina iar si intrebari si raspunsuri se vor lupta in inima si capul meu.
blackheart
Postat pe 24 Aprilie 2009 19:43
De la: blackheart, la data 2009-04-24 19:43:04tot incerc sa gasesc raspunsul unei intrebari...rau cu rau dar mai rau fara rau...oare ce este mai rau sa stai cu cineva desi nu-l iubesti in timp ce el te iubeste sau sa-l lasi liber?Sa-l faci sa sufere despartindu-te de el dar stiind ca poate intrun viitor isi va gasi pe cineva care sa-i impartaseasca dragostea sau sa-l pastrezi,sa fi atat de egoist incat sa te cuibaresti atat de bine in situatia de om dorit,iubit,apreciat si sa nu vezi cat rau faci?Stiu ca nu-s singura in aceasta situatie dar...luati-o ca pe o intrebare a unui suflet trist care este prins intre a fi pentru prima oara iubit cu adevarat desi sentimentul nu este reciproc sau a reda libertatea.Poate seamana a confesiune intrun fel si este ,nevoia de a ma deschide cuiva,de-a ma elibera putin desi stiu ca o data cu venirea noptii gandurile ma vor macina iar si intrebari si raspunsuri se vor lupta in inima si capul meu.[/quo

Am trecut si eu prin asta si nu odata.Am preferat sa-l parasesc decat sa astept k iubirea lui sa devina obsesiva.Dar gandestete k poate intalnesti tu pe cineva de care te indragostesti si atunci cum nu te vei mai simtii lafel de vinovata pentru ca 'indragosteala'ti-a orbit mintile ii vei da papucii poate intr-un mod rece.Asta este parerea mea si asta am patit eu!
bebe_Cristina
Postat pe 24 Aprilie 2009 19:55
Cred ca constientizezi ca lui i-ar fi foarte greu fara tine...Nu stii cum ar trece peste despartire...Nu vrei sa-l ranesti..Sunt multe sentimente la mijloc ,dar nu iubire...
Ar fi simplu sa-ti dau un sfat de bun simt...lasa-l ca sa-ti gasesti fericirea ,si poate si-o gaseste si el ! Dar probabil el e ferm convins ca tu esti fericirea lui...
Intotdeauna am fost invatata sa apreciez omul bun.. atunci cand il am langa mine...

Nu esti singura care esti intr-o astfel de situatie...

ella_c
Postat pe 24 Aprilie 2009 20:12
sunt de acord cu tine Cristina dar vezi tu aruncand o privire in trecut pana acum nu pot spune decat ca am daruit si nu pre am primit nimic in schimb acum nu dau nimic si primesc iubire...ceea ce cautam cu totii cineva sa ne iubesca dar...Incerc sa privesc spre viitor sper o noua etapa in viata mea dar ma simt de parca am tradat si ma doare atat de mult si imi isca atatea intrebari incat am ajuns la stadiul in care nu stiu ce sa fac...
blackheart
Postat pe 24 Aprilie 2009 20:15
De la: ella_c, la data 2009-04-24 20:12:48Cred ca constientizezi ca lui i-ar fi foarte greu fara tine...Nu stii cum ar trece peste despartire...Nu vrei sa-l ranesti..Sunt multe sentimente la mijloc ,dar nu iubire...
Ar fi simplu sa-ti dau un sfat de bun simt...lasa-l ca sa-ti gasesti fericirea ,si poate si-o gaseste si el ! Dar probabil el e ferm convins ca tu esti fericirea lui...
Intotdeauna am fost invatata sa apreciez omul bun.. atunci cand il am langa mine...

Nu esti singura care esti intr-o astfel de situatie...


asa e...cel putin in ochii lui eu sunt fericirea lui si asta imi rasuna in cap de fiecare data cand incerc sa fiu indiferenta si sa-i pictez un tablou imaginar in care el isi gaseste fericirea alaturi de alta femeie...iar el ma intreaba senin de ce sa am nevoie de alta femeie cand tu esti tot ce am nevoie pe lumea asta...sincer ma doare al dracului de tare desi nu-l iubesc nu=mi place sa sufar dar nici sa sufere altcineva...
blackheart
Postat pe 24 Aprilie 2009 20:18

eu acuma stau si ma gandesc mai departe
el te iubeste, tu nu il iubesti dar inca il mai suporti langa tine
peste vreo 2 ani (maxim) probabil ca nu o sa-l mai suporti

intrebarea mea: ce vei face atunci?

si ca sa nu zici ca nu-ti dau un sfat: stiu ca va fi greu ptr el o perioada ( am trecut prin ceva asemanator) dar, mai bine il lasi acum decat mai tarziu
intrebarea suna cam retoric, din moment ce ti-am dat sfatul, dar sper sa intelegi ce am vrut sa explic

bafta!
_fantoma_
Postat pe 24 Aprilie 2009 20:35
De la: blackheart, la data 2009-04-24 20:18:51 asa e...cel putin in ochii lui eu sunt fericirea lui si asta imi rasuna in cap de fiecare data cand incerc sa fiu indiferenta si sa-i pictez un tablou imaginar in care el isi gaseste fericirea alaturi de alta femeie...iar el ma intreaba senin de ce sa am nevoie de alta femeie cand tu esti tot ce am nevoie pe lumea asta...sincer ma doare al dracului de tare desi nu-l iubesc nu=mi place sa sufar dar nici sa sufere altcineva...


Cred ca o sa renunti la aceasta relatie cand va aparea altcineva in viata ta ...
De obicei cand ne indragostim dorinta de a sta cu persoana respectiva este atat de mare incat trecem peste mila si ratiune.
Dar incep intrebarile...oare ma va iubi la fel?Sau macar ma va iubi?

Astea fac partea din viata ...Nu multi isi fac probleme de constiinta...
ella_c
Postat pe 24 Aprilie 2009 20:37
De la: vas25, la data 2009-04-24 20:35:30
peste vreo 2 ani (maxim) probabil ca nu o sa-l mai suporti


imi dai voie sa te contrazic?
suporti...si ajungi sa accepti ca asa e cel mai bine..si te simti iubit(a) ...
nu stii sa traiesti altfel

Nu vorbesc la modul general! Probabil sunt multi "viteji" care ar face si ar drege...si ar rupe coada matei...Eu ma refer si la..exceptii
ella_c
Postat pe 24 Aprilie 2009 20:43
De la: vas25, la data 2009-04-24 20:35:30
eu acuma stau si ma gandesc mai departe
el te iubeste, tu nu il iubesti dar inca il mai suporti langa tine
peste vreo 2 ani (maxim) probabil ca nu o sa-l mai suporti

intrebarea mea: ce vei face atunci?

si ca sa nu zici ca nu-ti dau un sfat: stiu ca va fi greu ptr el o perioada ( am trecut prin ceva asemanator) dar, mai bine il lasi acum decat mai tarziu
intrebarea suna cam retoric, din moment ce ti-am dat sfatul, dar sper sa intelegi ce am vrut sa explic

bafta!

am inteles ce ai vrut sa spui...l-am "suportat" un an de zile si putin peste poate si din cauza felului de a fi...poate pentru ca niciodata nu am gasit atata afectiune la un om si toata indreptata catre mine dar sunt constienta ca o relatie fara sentimente reciproce va esua intrun final.imi pare atat de rau ca desi am incercat sa-i arat ca nu-s femeia visurilor lui si sa-l fac sa se indeparteze poate trebuia sa fiu mai dura,mai ferma dar nu pot face rau nu pot sa fac ceea ce mi-au facut altii inaintea lui si uneori ma gandesc ca eu sunt de vina pentru ca nu pot sau nu stiu cum sa-l iubesc.Nu pot sa mint si sa nu zic ca au existat momente in care imi venea sa-i sar la jugulara si incercam sa ma calmez pentru ca stiam ca daca l-as fi iubit macar un pic as fi trecut cu vederea greselile lui...cum ziceam candva de ce nu ma facut mama barbat?
blackheart
Postat pe 24 Aprilie 2009 21:07

acum mi-a venit in minte alta intrebare: cand v-ati cunoscut, ce ti-a placut efectiv la el?
de ce te-ai cuplat cu el? ce te-a atras la el ?

si inevitabil vine si urmatoarea intrebare: acum nu te mai atrage ? ptr ca nu inteleg ( ti-am zis , am trecut prin cva similar )
_fantoma_
Postat pe 24 Aprilie 2009 21:12

imi dai voie sa te contrazic?
suporti...si ajungi sa accepti ca asa e cel mai bine..si te simti iubit(a) ...
nu stii sa traiesti altfel

Nu vorbesc la modul general! Probabil sunt multi "viteji" care ar face si ar drege...si ar rupe coada matei...Eu ma refer si la..exceptii [/quote]
sunt de acord...suporti pentru sentimentul acela de iubire,pentru ca cineva te iubeste si suporti.Asta e "pacatul" meu desi sunt om cerebral gandesc cu inima in cazuri in care ar trebui sa gandesc cu capul si uneori cand intreaga viata nu ai cunoscut iubirea decat din carti sau film pentru ca altii nu au avut timp si pentru tine si nimeni nu a stiut cum sa te faca sa te simti iubita inghiti in sec si-ti stergi tristetea de pe chip...
blackheart
Postat pe 24 Aprilie 2009 21:12
De la: vas25, la data 2009-04-24 21:12:22
acum mi-a venit in minte alta intrebare: cand v-ati cunoscut, ce ti-a placut efectiv la el?
de ce te-ai cuplat cu el? ce te-a atras la el ?

si inevitabil vine si urmatoarea intrebare: acum nu te mai atrage ? ptr ca nu inteleg ( ti-am zis , am trecut prin cva similar )

mi-a placut felul lui de a fi,felul in care putea sa ma scoate din rutina zilei printr o simpla vorba.nu vreau sa-l denigrez este un om bun cum rar se mai gaseste,are un suflet mare dar niciodata nu a existat acea scanteie de inceput o atractie reciproca,cel putin eu il vedeam ca pe un prieten bun,un om care se lasa pe el pentru a-mi fie mie bine.
blackheart
Postat pe 24 Aprilie 2009 21:16

atunci trebuia sa-l pastrezi ca pe un prieten
ok, probabil ai zs ca poate fi mai mult
si ati facut dragoste , sex, sau ce o mai fi fost
dar dupa o luna, doua, nu cred ca nu ti-ai dat seama ca nu poate fi ceva intre voi
parerea mea este ca atunci ai gresit
si in continuare sustin ca cel mai bine este sa va despartiti cat mai repede, cu toate ca va fi dureros ptr el, agasant ptr tine pentru ca te va stresa cu telefoane, mesaje etc....

parerea mea
_fantoma_
Postat pe 24 Aprilie 2009 21:24
De la: ella_c, la data 2009-04-24 20:43:46
De la: vas25, la data 2009-04-24 20:35:30
peste vreo 2 ani (maxim) probabil ca nu o sa-l mai suporti


imi dai voie sa te contrazic?
suporti...si ajungi sa accepti ca asa e cel mai bine..si te simti iubit(a) ...
nu stii sa traiesti altfel

Nu vorbesc la modul general! Probabil sunt multi "viteji" care ar face si ar drege...si ar rupe coada matei...Eu ma refer si la..exceptii


inteleg ca si tu esti ( ai fost ) in aaceiasi situatie?
_fantoma_
Postat pe 24 Aprilie 2009 21:27
De la: vas25, la data 2009-04-24 21:24:21
atunci trebuia sa-l pastrezi ca pe un prieten
ok, probabil ai zs ca poate fi mai mult
si ati facut dragoste , sex, sau ce o mai fi fost
dar dupa o luna, doua, nu cred ca nu ti-ai dat seama ca nu poate fi ceva intre voi
parerea mea este ca atunci ai gresit
si in continuare sustin ca cel mai bine este sa va despartiti cat mai repede, cu toate ca va fi dureros ptr el, agasant ptr tine pentru ca te va stresa cu telefoane, mesaje etc....

parerea mea
iti multumesc pentru parere si nu numai tie si celorlalti care mi-au scris...poate am gresit nu neg ca pe undeva am partea mea de vina destul de mare
blackheart
Postat pe 24 Aprilie 2009 21:33
De la: vas25, la data 2009-04-24 21:27:32inteleg ca si tu esti ( ai fost ) in aaceiasi situatie?


intelegi bine!

ideea e ca dupa ce primesti numai suturi apare un om ,care uita de el si iti da importanta si afectiune cat nu ai primit toata viata...Crede-ma e greu de refuzat !


ella_c
Postat pe 24 Aprilie 2009 21:34

mnah.....acum nu stiu ce sa mai zic
totusi raman la parerea mea
decat sa stau/stea de mila, in ideea sa nu raneasca, mai bine o despartire dureroasa si cu posibilitatea de a-mi gasi jumatatea " perfecta "
_fantoma_
Postat pe 24 Aprilie 2009 21:39
[quote
intelegi bine!

ideea e ca dupa ce primesti numai suturi apare un om ,care uita de el si iti da importanta si afectiune cat nu ai primit toata viata...Crede-ma e greu de refuzat !


[/quote]
EXACT!
blackheart
Postat pe 24 Aprilie 2009 21:51
De la: vas25, la data 2009-04-24 21:39:32
mnah.....acum nu stiu ce sa mai zic
totusi raman la parerea mea
decat sa stau/stea de mila, in ideea sa nu raneasca, mai bine o despartire dureroasa si cu posibilitatea de a-mi gasi jumatatea " perfecta "



eu am invatat ca "jumatatea" perfecta nu exista...Intr-un cuplu unu' iubeste mai mult iar celalat mai putin sau chiar deloc.
Dar poate ca stii tu ce stii ...poate tu esti un norocos!
ella_c
Postat pe 24 Aprilie 2009 21:52
De la: ella_c, la data 2009-04-24 21:52:48
De la: vas25, la data 2009-04-24 21:39:32
mnah.....acum nu stiu ce sa mai zic
totusi raman la parerea mea
decat sa stau/stea de mila, in ideea sa nu raneasca, mai bine o despartire dureroasa si cu posibilitatea de a-mi gasi jumatatea " perfecta "



eu am invatat ca "jumatatea" perfecta nu exista...Intr-un cuplu unu' iubeste mai mult iar celalat mai putin sau chiar deloc.
Dar poate ca stii tu ce stii ...poate tu esti un norocos!


nu ma numar printre norocsi
doar ca sunt mai optimist de fel
dar nici nu as putea sta cu cineva pe care nu o iubesc, sa sa tin la ea
mi se pare nedrept ptr ea, ptr ca ma stiu cum sunt ( rece, insuportabil....etc ), si pierdere de timp ptr mine
stiu ca " jumatatea perfecta " nu exista, dar macar ceva apropiat tot mai sper sa gasesc
_fantoma_
Postat pe 24 Aprilie 2009 22:05
De la: vas25, la data 2009-04-24 22:05:00stiu ca " jumatatea perfecta " nu exista, dar macar ceva apropiat tot mai sper sa gasesc



sa vezi acum cate mesaje primesti pe privat !
ella_c
Postat pe 24 Aprilie 2009 22:16
De la: blackheart, la data 2009-04-24 20:15:03sunt de acord cu tine Cristina dar vezi tu aruncand o privire in trecut pana acum nu pot spune decat ca am daruit si nu pre am primit nimic in schimb acum nu dau nimic si primesc iubire...ceea ce cautam cu totii cineva sa ne iubesca dar...Incerc sa privesc spre viitor sper o noua etapa in viata mea dar ma simt de parca am tradat si ma doare atat de mult si imi isca atatea intrebari incat am ajuns la stadiul in care nu stiu ce sa fac...




parerea mea e ca la fiecare dovada a lui de iubire vei avea sentimentul ca il tradezi pentru ca nu ii poti raspunde si vei suferi, ca sa nu vorbesc de cazul cand te vei indragosti de altcineva.


si mai e ceva........
scrie una dintre fete ca intotdeauna intr-un cuplu unul iubeste mai mult si celalalt mai putin...asa este.........dar prefer de 1000 de ori sa fiu cel care iubeste mai mult, pentru ca nici o dovada de iubire din partea celuilalt nu imi va aduce aceeasi bucurie ca si momentul cand ofer eu ceva din iubire.


eu ma atasez foarte greu de oameni, si caut un barbat pe care sa-l pot iubi...........mi se pare un compromis sa stau cu un barbat are ma iubeste si eu nu il iubesc, si inca nu is dispusa sa il accept.......

decizia iti apartine
_diana_
Postat pe 24 Aprilie 2009 22:18
daca eu nu l as iubi,nu as fi cu el... mai bine sa sufere atunci,decat sa treaca timpul si sa sufere apoi mai mult... as incerca sa il cunosc,iar daca nu mi ar placea si nu as simti nimik l as lasa!!! cred k e cel mai corect!!! fatza de el si fatza de tine
SweetHappyButterfly
Postat pe 24 Aprilie 2009 22:20
De la: ella_c, la data 2009-04-24 22:16:26
De la: vas25, la data 2009-04-24 22:05:00stiu ca " jumatatea perfecta " nu exista, dar macar ceva apropiat tot mai sper sa gasesc



sa vezi acum cate mesaje primesti pe privat !


promitzi?
_fantoma_
Postat pe 24 Aprilie 2009 22:22
De la: SweetHappyButterfly, la data 2009-04-24 22:20:26daca eu nu l as iubi,nu as fi cu el... mai bine sa sufere atunci,decat sa treaca timpul si sa sufere apoi mai mult... as incerca sa il cunosc,iar daca nu mi ar placea si nu as simti nimik l as lasa!!! cred k e cel mai corect!!! fatza de el si fatza de tine


Mai pui, vazuta din "afara" povestea ...te face sa dai sfatul de mai sus.Dar tu cunosti o poveste similara din "interior"...Stii ca nu e chiar asa
ella_c
Postat pe 24 Aprilie 2009 22:26
De la: ella_c, la data 2009-04-24 22:26:11
De la: SweetHappyButterfly, la data 2009-04-24 22:20:26daca eu nu l as iubi,nu as fi cu el... mai bine sa sufere atunci,decat sa treaca timpul si sa sufere apoi mai mult... as incerca sa il cunosc,iar daca nu mi ar placea si nu as simti nimik l as lasa!!! cred k e cel mai corect!!! fatza de el si fatza de tine


Mai pui, vazuta din "afara" povestea ...te face sa dai sfatul de mai sus.Dar tu cunosti o poveste similara din "interior"...Stii ca nu e chiar asa



lasa k eu stiu ca va fi bine si la tine...ca s dupa multi ani poti intalni dragostea...

iar apropo de situatia domnisoarei care a deschis topicul,eu am facut aceeasi greseala de a tine langa mine pe cineva pe care nu il iubeam,doar pentru ca ma simteam eu iubita si tinuta in palma...
cand s a ingrosat gluma si tipul chiar ma iubea,am incercat sa ma despart de el... si au urmat un fel de "amenintari" de sinucidere,chestii,taiat vene din mila am mai ramas putin,si l am facut sa si doreasca el sa nu ma mai vada... era singura solutie...
de asta iti zic:sa il lasi!!!! nu vei ajunge sa il iubesti,daca nu e ceva deja,macar putin...
SweetHappyButterfly
Postat pe 24 Aprilie 2009 22:32
De la: vas25, la data 2009-04-24 22:22:39
De la: ella_c, la data 2009-04-24 22:16:26
De la: vas25, la data 2009-04-24 22:05:00stiu ca " jumatatea perfecta " nu exista, dar macar ceva apropiat tot mai sper sa gasesc



sa vezi acum cate mesaje primesti pe privat !


promitzi?


Vas ...eu sunt mai batrana...sunt de moda veche,dar daca asta vrei ...spune si iti voi umple inbox-ul !
Sa ma gandesc cu ce...
ella_c
Postat pe 24 Aprilie 2009 22:32
Daca nu e ceva cat de mic de ambele parti, daca nu iti place macar ceva la persoan de langa tine>>>nu cred ca merita sa ne complacem intr-o sityuatie care mai tarziu sa devina posesiva pentru unul iar pentru celallat sa nu mai stie cum sa mai scape. asa cred eu cel putin
dontworibehapi
Postat pe 24 Aprilie 2009 22:38
Este greu sa te desparti de o persoana cu care ai amintiri, cu care ai avut vise si mai ales cand stii ca pentru acea persoana tu esti cea mai importanta, dar cel mai bine ar fi ca tu sa incerci incetul cu incetul sa te distantezi de el sa il faci sa inteleaga asta si nu sa pui punct dintr-o data relatiei pentru ca ar fi un soc mult prea mare pentru el si ati suferi amandoi, oricum mult succes pe viitor
iuyka
Postat pe 24 Aprilie 2009 22:39

Ella...lasa moda, ca si eu tot cam pe acolo sunt, da' zic ca sunt si un pic destupat la minte
dar mesajele tot le astept
_fantoma_
Postat pe 24 Aprilie 2009 22:46

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Fericirea se ascunde in mom nepremeditate! 3 De la: joana_rise 21 August 2008 03:27
Ce intelegeti prin dovezi de iubire?? 6 De la: casey_cat 21 Februarie 2010 19:57
sa vorbim despre defectele fizice... 31 De la: kudika448854 9 Octombrie 2011 00:29
am nevoie se fatul vostru urgent... 3 De la: issa12 26 Iulie 2009 00:16
,,BARBATII SUNT MAGARI* pana la proba contrarie! 33 De la: ex_Constantinescu 28 Mai 2010 15:23