Setari Cookie-uri

O recomandare pt fetele care isi fac cunostinte pe internet!

"megan is missing" este un film care este bazat pe fapte reale. Este un film care...la inceput poate parea plictisitor,este filmat ca si cum ar fi filmat doar cu camera video,telefon,web...
Este socant in unele faze,mai ales atunci cand sunt in cautarea lui Megan. Totul se petrece ca si jurnal.

Recomand acest film mamelor de fete si in special adolescentelor care se indragostesc pe net.


"Megan are 14 ani si cea mai buna prietena a ei Amy 13. Sunt 2 personalitati diferite . Megan este cea populara in scoala si Amy nu,dar asta nu le impiedica sa fie prietene. Cele 2 comunica f des prin web si video call si chiar cunosc diferi baieti pe internet. Megan cunoste un tanar de 17 ani pe nume Josh si intr-o zi se duce sa se intalneasca cu el . Din acea zi Megan dispare. Prietena ei incepe sa o caute dar la cateva saptamani dispare si ea. Cosmarul incepe din ziua 14 ian 2007.. Finalul nu este unul bun"

Bun.. poate multe dintre fetele care comunica pe net cu diferiti tipi pot spune ca, nici pe departe povestea acestui film, nu se aseamana cu "povestea" lor... dar finalul poate fi acelasi.

Brunette_25
Postat pe 13 Mai 2011 10:30
hmmmm pana la urma este doar un film, iar fiecare poveste are un scenariu mai bun sau mai prost,finalul unei relatiii poate fii rau chiar daca nu l-ai cunoscut pe tip pe net
yumy
Postat pe 13 Mai 2011 10:35
Filmele de genul asta sunt inspirate din realitate intotdeauna. Nimeni nu-si permite sa faca o reclama negativa la nivel mondial unui produs, iar site-urile de socializare sunt "produse" care se vand bine de tot.
Apropo de asta citeam pe un site intamplari reale de pe FB. Cum tot asa, o fata s-a dus la intalnire si a fost gasita moarta. Avea in lista ei de prieteni 1000 si ceva. Cand am citit eu articolul, nu se stia inca cine o omorase. Tot acolo, alt articol, vorbea de o femeie care a scris pe pagina ei ca, in noaptea de Craciun se va sinucide. Avea in jur de 40 de ani si locuia cu mama sa. Politia a fost foarte contrariata cum de, din nou din 1000 de prieteni, nimeni n-a facut nimic, nu a sesizat pe nimeni, nu s-a dus in noaptea de Craciun la ea sa vada ce se intampla. A fost gasita moarta, asa cum declarase.
A mai fost un film cu un caz de pedofilie, evident tot cu internetul implicat. O agenta FBI se da drept fetita si in final, il prind pe individ. Se petrecea tot in America.
Sunt mii se astfel de povesti. Doar ca nu suntem interesati de ele. Aflam o nenorocire cand e prezentata la stiri. DACA e prezentata, DACA afla cineva despre asa ceva.

Cand o fetita a venit pe forumul asta si a intrebat daca sa demaste niste indivizi care faceau parte dintr-o retea de proxeneti, i s-a sugerat sa taca ca-i mai bine. Sau i s-a ocolit topicul, nu a parut interesant pentru nimeni. In alte tari se fac filme ca toata lumea sa le vada si sa invete cate ceva.
rashela
Postat pe 13 Mai 2011 11:01
Da Rashela ,ai mare dreptate. Sunt inspirate din realitate. Fiecare film terror pe care l-am vazut ,m-am documentat si chiar gaseam cazuri similare. "megan is missing" pare a fi un film care explica cam ce se intampla in America dar asta nu inseamna ca numai acolo sunt nebuni,psihopati,pedofili,etc etc. Acolo ,cred,eu ca sunt cei mai multi! Peste tot ,oriunde se pot intampla lucruri grave. Asa cum filmele ne avertizeaza de ce sa ne ferim asa le da idei psihopatilor. Asta cred eu.

Eu ma tem,stiu ca niciodata nu vom scapa de persoane psihopate,ele se nasc asa sau devin asa ..deci tot ce putem face este sa avem grija cum,cu cine si unde... De internet mereu mi-a fost frica,de aceea prietenii de pe fb sunt doar cei care ii cunosc cu adevrat,pe mess la fel.
Inca ceva... am mai vazut un film care un psihopat omora adolescenti daca nu trimiteau nu stiu ce mass la toti prietenii pe care ii avea...ma rog nu asta este faza, ceea ce m-a inspaimantat pe mine a fost ca acel personaj negativ urmarea perosanele prin propria lor camera web fara ca cineva sa isi fi dat seama. Imi este teama si de tehnologie ...

Brunette_25
Postat pe 13 Mai 2011 11:19
De la: yumy, la data 2011-05-13 10:35:34hmmmm pana la urma este doar un film, iar fiecare poveste are un scenariu mai bun sau mai prost,finalul unei relatiii poate fii rau chiar daca nu l-ai cunoscut pe tip pe net



Este adevarat dar riscurile sunt mai mari cu cei de pe net,mai ales pt inocentele care nu sunt documentate,care aud de la ei tot ce au nevoie,care au probleme acasa...totul este facut cu rabdare de un psihopat. Am vazut in filme..stiu ca suna ciudat "filme" dar asa cum a spus si Rashela,totul are o fapta reala. Am vazut in filme cum procedeaza,pun intrebari despre viata pe care o au,despre familie,despre cat de multumite sunt etc etc..apoi fac pe bunii si curg ofertele...

mi-ar fi placut sa cred si eu asa "este doar un film" dar in America si nu numai totul este real. Faptul ca in ro vad la stiri violuri,batai la betie etc etc asta nu ma impiedica sa cred aceste cazuri despre rapire,internet,pedofilie etc ..nu exista!!! Este trist dar nu putem face nimic decat sa avem grija.

Brunette_25
Postat pe 13 Mai 2011 11:25
Exista o vorba "de ce ti-e scris, nu scapi". Sau alta "ce ti-e scris, in frunte ti-e pus".
Dumnezeule, sunt atatea si atatea cazuri in lume. Sunt convinsa ca sunt si in Romania. Nu trebuie neaparat sa te omoare, e suficient sa te violeze, e suficient sa te bata, sa te fure, sa te escrocheze. Mai mult de trei sferturi din cei aflati pe internet pe asemenea site-uri mint. Indiferent ca-s femei sau barbati. Si, de un om care minte, e bine sa te feresti.

In orice sondaj care are ca intrebare "Ce urati mai mult pe lumea asta?" veti gasi pe primul loc "MINCIUNA". Dar mintim cu nerusinare cu totii. Din diverse motive, nu asta-i problema. Dar una e sa ma minta un om pe care il stiu, atunci cand ma priveste in ochi si alta sa ma LAS MINTITA in fata unui monitor de vorbe care STIU ca nu-s adevarate. Si pe urma sa-mi smulg parul din cap pentru ce am patit, ce teapa am luat de la viata. As spune, mai degraba, ce teapa mi-am tras singura.

In fine, Brunetico, tu ai postat mesajul. Ca in orice situatie de genul asta, faca fiecare ce vrea cu viata lui.
rashela
Postat pe 13 Mai 2011 11:32
De la: rashela, la data 2011-05-13 11:32:42Exista o vorba "de ce ti-e scris, nu scapi". Sau alta "ce ti-e scris, in frunte ti-e pus".
Dumnezeule, sunt atatea si atatea cazuri in lume. Sunt convinsa ca sunt si in Romania. Nu trebuie neaparat sa te omoare, e suficient sa te violeze, e suficient sa te bata, sa te fure, sa te escrocheze. Mai mult de trei sferturi din cei aflati pe internet pe asemenea site-uri mint. Indiferent ca-s femei sau barbati. Si, de un om care minte, e bine sa te feresti.

In orice sondaj care are ca intrebare "Ce urati mai mult pe lumea asta?" veti gasi pe primul loc "MINCIUNA". Dar mintim cu nerusinare cu totii. Din diverse motive, nu asta-i problema. Dar una e sa ma minta un om pe care il stiu, atunci cand ma priveste in ochi si alta sa ma LAS MINTITA in fata unui monitor de vorbe care STIU ca nu-s adevarate. Si pe urma sa-mi smulg parul din cap pentru ce am patit, ce teapa am luat de la viata. As spune, mai degraba, ce teapa mi-am tras singura.

In fine, Brunetico, tu ai postat mesajul. Ca in orice situatie de genul asta, faca fiecare ce vrea cu viata lui.



ms pt postari...este f interesant ce spui .
Brunette_25
Postat pe 13 Mai 2011 12:00
brune...vroiam sa zic nu ca internetul este punctul de la care se intampla ce este mai rau, el doar mijloceste, astfel de fapte au existat inca dinainte de a aparea internetul, spatiul virtual doar le ofera oamenilor posibilitatea de a face rau mai repede si mai mult, chiar daca nu ar fii existat fete naive care sa se lasa pacalite si sa fie inselate au existat din toate timpurile, acum depinde de cum invata sa se apere
yumy
Postat pe 13 Mai 2011 12:42
Pedofilii si psihopatii s-au mutat pe net, yumy.
Bineinteles ca ei existau si inainte de internet, insa acum au acces mai mare catre potentiale victime, se pot ascunde, pretizand ca sunt altcineva...etc.
Este o problema reala, nu o bagateliza.
kudika_pudika
Postat pe 13 Mai 2011 15:21
Si ca exemplificare, ai topicul "o relatie pe net"
kudika_pudika
Postat pe 13 Mai 2011 15:27
clar,nu am spus ca inainte nu existau dar asa cum a spus si kudika_pudika pe net se ascund,predind ca sunt altcineva,altfel etc etc... netul ii "ajuta" sa isi aleaga victimele mai bine.

Brunette_25
Postat pe 13 Mai 2011 21:35

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
destin-oare unde gresim? 7 De la: DeeaCatalina 3 Februarie 2009 22:10
DE CE UNII POT SI ALTII NU....:))) 18 De la: roz5bule6lila7 30 Octombrie 2009 16:30
Una din cele 9 profetii ale lui Nostradamus pentru 2012 : Pe 7 mai 2012, va aparea pentru prima data Antihristul... Voi ce parerea aveti? 10 De la: rondina 5 Octombrie 2013 14:23
Brevetul in turism :sml-sign0163: 1 De la: BanuLaura 10 Octombrie 2009 18:54
Parasita de Craciun... 26 De la: ferero 6 Mai 2009 04:51