Setari Cookie-uri

mi-am batut joc singura de tineretea mea!

Salut! Scriu pentru ca sunt disperata..Am 23 de ani si o relatie de 4 ani jumatate. O relatie cu multe suisuri si coborasuri. Ne-am cunoscut cand eu inca nu plecasem la facultate; am avut primele 8 luni de vis; ne iubeam nebuneste. Apoi au intervenit parintii mei, au incercat sa ne desparta. Dar nu au reusit si dupa 1an si ceva de incercari au renuntat. Dar problemele au continuat: ai mei voiau sa merg cu ei in concendiu, la tara, de sarbatori; el nu accepta asta . De multe ori nu am fost alaturi de el in prima zi de Craciun sau de Paste si asta il deranja si l-am inteles. El nu accepta niciun fel de plecare a mea( nici in interes de scoala: bursa). Astfel am fost prinsa intre ciocan si nicovala; am inceput sa mint si pe el, si pe parinti pt a putea sa ii impac pe toti. Dar minciunile in timp s-au aflat; am inceput sa pierd increderea lui.
Cu toate astea, am continuat simtinadu-ne extraordinar de bine impreuna si iubindu-ne enorm. Dar cand ai mei au ajuns la indiferenta, a inceput el sa puna conditii: sa se rezolve cu ai mei, ca daca atunci cand ne vom casatori vor interveni intre noi, ne vor desparti? Voia certitudini din partea parintilor mei, dar acesti mai mult decat indiferenta nu puteau afisa dupa toate neintelegerile. Relatia s-a degradat, dar inca ne iubeam mult.
A venit ultimul an; timpul trecea..Am descoperit ca tata este rau bolnav, astfel ca mare parte din energie mi-am canalizat-o spre vindecarea lui. In plus este anul cu licenta, cu multa scoala si multe examene. Astfel timpul a scazut, problemele intre noi nu s-au rezolvat. Mi-a fost alaturi; nu chiar neconditionat; dar a fost ... Si in tot acest timp, ne-am facut planuri de casatorie!
De 2 luni insa, au aparut multe plecari de la serviciu, in alte localitati; mai toate wekendurile le avea ocupate. Noi, care ne vedeam zilnic, ajunsesem sa ne intalnim o data pe saptamana. Cand era plecat avea telefoanele inchise si devenise nepasator si foarte irascibil...Si-a luat un alt numar de telefon ( de la serviciu) pe care eu nu l-am stiut niciodata
Insa acum o saptamana, am descoperit in telefonul lui declaratii de dragoste catre o alta tipa! Sunt aproape sigura ca ma inseala; dar el nu recunoaste; spune ca a fost o ratacire; ca e doar o discutie la telefon caci ii lipsea apropierea noastra!
Ne-am certat dupa ce am vazut mesajele; apoi am zis ca poate merita o sansa caci el a acceptat destule din partea mea! Acum de fiecare data, cand ne-am intalnit mi-a plans cu lacrimi de crocodil( ca ma iubeste enorm; dar ca stie ca relatia nu va mai merge)! Sustine ca ma iubeste cum n-a mai facut-o niciodata. Dupa ce am descoperit acele mesaje; totul a disparut: si mesaje si numarul nou!
Astazi ne-am intalnit, iar a plans si i-am cedat. Dar ma simt josnic: i-am cedat desi stiu ca m-a inselat! In alte situatii i-as fi dat cu piciorul instant! Acum insa....
Nu stiu ce sa fac; m-am saturat de atata suferinta de mai mult de 3 ani...Da, m-am impacat cu el, l-am iertat dar nu voi putea uita ca m-a inselat si nici nu pot trai cu teama ca o va face din nou! Dar il iubesc mai mult decat as fi crezut vreodata. Dupa 4 ani si ceva, il iubesc mai mult ca oricand!
Nu stiu ce sa fac!!! Sa renunt definitiv sau sa mai incerc???Poate doar timpul imi va lumina mintea si sufletul!

kudika017114
Postat pe 26 Aprilie 2009 22:53
Ai 23 de ani ! Viata merge inainte si nu in ultimul rand...invata din propriile greseli ! Daca tu vrei sa ramai cu un pokemon, treaba ta, insa nu te mai plange de viata pe care o duci !

Postat pe 26 Aprilie 2009 23:40
De la: kudika017114, la data 2009-04-26 22:53:31 Astfel timpul a scazut...

E de exceptie ce ai scris aici !
(restul e doar trecut, chiar acum ! )

Postat pe 27 Aprilie 2009 01:15
Ma refeream la timpul petrecut impreuna/ acordat lui!
kudika017114
Postat pe 27 Aprilie 2009 09:45
Am 23 de ani si am avut o relatie de 3 ani.
Continuarea e destul de previzibila si nu o sa o detailez aici pentru ca nu asta e important, ci experienta si ceea ce am invatat din asta.

In primul rand daca stai sa te uiti inapoi, parintii tai au avut dreptate. Nu se pune problema ca ati ajuns asa din cauza lor. O relatie este supusa tot timpul unor incercari, considera ca asta a fost a voastra. In momentul in care te "ia" o face cu tot cu familie, catel si asa mai departe. Mi se parea corect sa vina cu initiativa de a demostra parintilor tai ca este demn de tine. In al doilea rand, va casatoriti, munciti pe rupte pentru ca sa va creeati un Rai al vostru. Daca tu nu vei avea timp de el, o sa fuga la alta? Mai mult ca sigur, este un comportament de om egoist. Un barbat care te iubeste va dori sa te formezi ca femeie (studii samd) si va fi mai mult ca fericit sa stie ca a vut si el un rol in asta. Va aparea un copil! Cu siguranta va trece pe al doilea plan si nu=l vad ca pe un barbat care va sti cum sa iasa din asta. Va fugi din nou la alta intr-un moment de ratacire. Ceea ce ati avut voi nu se numeste iubire, daca ar fi, nu ai fi in aceasta situatie. Este dragoste. Eu l-am iertat de 7 ori. De fiecare data dupa ce a avut o ratacire. Si de fiecare data a venit urmatoarea. De ce? Am sperat ca o sa il schimb. Nu vei fi linistita niciodata. Te vei imbolnavi de gelozie si iminent nu vei face decat sa il trimiti in bratele alteia.
Nu ma astept sa imi iei in considerare parerea. Nici mie nu mi-a pasat de nimeni pt ca il iubeam. Insa...iubeam un barbat cu o anumita valoare, el facand toate acele lucruri, si-a scazut valoarea. O sa il mai ierti de cateva ori pentru ca o sa mai clacheze de cateva ori. Pana te saturi sa mai plangi. Pana realizezi ca omul de care te-ai indragostit nu mai exista. Exista un barbat cu care ti-o tragii pentru ca e bestial, egoist si superficial. O sa iti dai seama singura de asta, indiferent de cate ori vei asculta If I were a boy sau ce iti zice mama sau prietena cea mai buna.
TOt ce pot sa iti spun este sa faci ce simti!!! Sa tii cont de ceea ce simti si atat. Daca mai ai impulsuri inseamna ca mai ai ceva de invatat din asta si nu lasa mandria sa te opreasca. Va veni momentul in care vei stii incontro s-o iei. Daca il accepti inapoi fa-o neconditionat si iubeste-l cum n=a facut=o nimeni vreodata. Poate se va schimba. Oamenii chiar se schimba! Daca iti dai seama ca nu merita just let it go.
In viata oricarei femei mature a existat un barbat nenorocit.
Sper sa faci alegerea buna. Orice faci, fa-o cu dragoste.

http://nevertoolatetomakeadifference.blogspot.com/
ligiapop19
Postat pe 27 Aprilie 2009 09:56
De la: ligiapop19, la data 2009-04-27 09:56:01 Daca il accepti inapoi fa-o neconditionat si iubeste-l cum n-a facut-o nimeni vreodata.

Ai scris atat de bine chestia asta ca te-am banuit de copy/paste (eu mai fac asta, si ma cam prinde lumea).

Postat pe 27 Aprilie 2009 10:04
De la: kudika017114, la data 2009-04-26 22:53:31Salut! Scriu pentru ca sunt disperata..Am 23 de ani si o relatie de 4 ani jumatate. O relatie cu multe suisuri si coborasuri. Ne-am cunoscut cand eu inca nu plecasem la facultate; am avut primele 8 luni de vis; ne iubeam nebuneste. Apoi au intervenit parintii mei, au incercat sa ne desparta. Dar nu au reusit si dupa 1an si ceva de incercari au renuntat. Dar problemele au continuat: ai mei voiau sa merg cu ei in concendiu, la tara, de sarbatori; el nu accepta asta . De multe ori nu am fost alaturi de el in prima zi de Craciun sau de Paste si asta il deranja si l-am inteles. El nu accepta niciun fel de plecare a mea( nici in interes de scoala: bursa). Astfel am fost prinsa intre ciocan si nicovala; am inceput sa mint si pe el, si pe parinti pt a putea sa ii impac pe toti. Dar minciunile in timp s-au aflat; am inceput sa pierd increderea lui.
Cu toate astea, am continuat simtinadu-ne extraordinar de bine impreuna si iubindu-ne enorm. Dar cand ai mei au ajuns la indiferenta, a inceput el sa puna conditii: sa se rezolve cu ai mei, ca daca atunci cand ne vom casatori vor interveni intre noi, ne vor desparti? Voia certitudini din partea parintilor mei, dar acesti mai mult decat indiferenta nu puteau afisa dupa toate neintelegerile. Relatia s-a degradat, dar inca ne iubeam mult.
A venit ultimul an; timpul trecea..Am descoperit ca tata este rau bolnav, astfel ca mare parte din energie mi-am canalizat-o spre vindecarea lui. In plus este anul cu licenta, cu multa scoala si multe examene. Astfel timpul a scazut, problemele intre noi nu s-au rezolvat. Mi-a fost alaturi; nu chiar neconditionat; dar a fost ... Si in tot acest timp, ne-am facut planuri de casatorie!
De 2 luni insa, au aparut multe plecari de la serviciu, in alte localitati; mai toate wekendurile le avea ocupate. Noi, care ne vedeam zilnic, ajunsesem sa ne intalnim o data pe saptamana. Cand era plecat avea telefoanele inchise si devenise nepasator si foarte irascibil...Si-a luat un alt numar de telefon ( de la serviciu) pe care eu nu l-am stiut niciodata
Insa acum o saptamana, am descoperit in telefonul lui declaratii de dragoste catre o alta tipa! Sunt aproape sigura ca ma inseala; dar el nu recunoaste; spune ca a fost o ratacire; ca e doar o discutie la telefon caci ii lipsea apropierea noastra!
Ne-am certat dupa ce am vazut mesajele; apoi am zis ca poate merita o sansa caci el a acceptat destule din partea mea! Acum de fiecare data, cand ne-am intalnit mi-a plans cu lacrimi de crocodil( ca ma iubeste enorm; dar ca stie ca relatia nu va mai merge)! Sustine ca ma iubeste cum n-a mai facut-o niciodata. Dupa ce am descoperit acele mesaje; totul a disparut: si mesaje si numarul nou!
Astazi ne-am intalnit, iar a plans si i-am cedat. Dar ma simt josnic: i-am cedat desi stiu ca m-a inselat! In alte situatii i-as fi dat cu piciorul instant! Acum insa....
Nu stiu ce sa fac; m-am saturat de atata suferinta de mai mult de 3 ani...Da, m-am impacat cu el, l-am iertat dar nu voi putea uita ca m-a inselat si nici nu pot trai cu teama ca o va face din nou! Dar il iubesc mai mult decat as fi crezut vreodata. Dupa 4 ani si ceva, il iubesc mai mult ca oricand!
Nu stiu ce sa fac!!! Sa renunt definitiv sau sa mai incerc???Poate doar timpul imi va lumina mintea si sufletul!



o relatie intodeauna e cu suisuri si coborasuri.......trebuie in 1 rand sa stati d vorba,comunicarea ajuta intotdeauna.......ca te-a inselat......fiecare mai calca stramb ,asta nu e un impediment de a termina o relatie...tu ai spus-o ca l-a ajuns in stare sa faca asta......nu e o bucurie dar daca te iubeste si tu la fel....si totul intre voi e lamurit ,de ce nu ai putea acorda o sansa....
sunt multi parinti care se baga in relatia copiilor lor......cel mai bine e sa ii lase pe ei sa decida ce sa faca......sa se loveasca ei...si oricum ai tai au fost de la inceput impotriva voastra.....
trebuie sa te gandesti daca tie iti este bine.....daca tu crezi ca el e totul pt tine si cu el ai putea avea o casnicie fericita........doar tu decizi.........
gandeste-te ca nu totul e roz........intr-o relatie .....ci faptul ca exista neintelegeri asta te maturizeaza si daca stii cum sa treci peste orice ......te ajuta
daca exista iubire,respect..................da-i o sansa.....
nu esti prima care a fost inselata si nici ultima............conteaza cum treci peste.......si cat de mult isi doreste el refacerea relatiei.......dintre voi............
succes!
just_heaven
Postat pe 27 Aprilie 2009 10:16
e bine macar ca esti tinerica si ai timp de noi inceputuri
priest
Postat pe 27 Aprilie 2009 10:46


De la: priest, la data 2009-04-27 10:46:23e bine macar ca esti tinerica si ai timp de noi inceputuri


neatza, priest

cum a fost de sarbatori?
uitarea_aducerii_aminte
Postat pe 27 Aprilie 2009 10:55
De la: uitarea_aducerii_aminte, la data 2009-04-27 10:55:24

De la: priest, la data 2009-04-27 10:46:23e bine macar ca esti tinerica si ai timp de noi inceputuri


neatza, priest

cum a fost de sarbatori?
neata cum sa fie...ca de sarbatori in familie :)
priest
Postat pe 27 Aprilie 2009 11:12
imi vine foarte greu sa trec peste inselat! Nu imi este teama ca voi deveni foarte geloasa, ci imi este teama ca voi deveni razbunatoare cu el...acum il iubesc mult..dar mai tarziu orgoliul nu va mai fi adormit!
kudika017114
Postat pe 27 Aprilie 2009 14:01
De la: priest, la data 2009-04-27 10:46:23e bine macar ca esti tinerica si ai timp de noi inceputuri


problema nu e varsta ci sufletul; e o rana ce ar trebui sa se cicatrizeze si asta necesita timp!
kudika017114
Postat pe 27 Aprilie 2009 14:33
De la: kudika017114, la data 2009-04-27 14:33:01
De la: priest, la data 2009-04-27 10:46:23e bine macar ca esti tinerica si ai timp de noi inceputuri


problema nu e varsta ci sufletul; e o rana ce ar trebui sa se cicatrizeze si asta necesita timp!



Gnadeste-te la plusurile si la minusurile relatiei..gandeste-te daca el merita sa fie iertat !
Daca nu se merita, treci peste...asta cu sufletul, ranile, cicatricile, sunt abureli ! Eu nu am vazut persoane care sa fi murit de focul cuiva, asta numai daca aveau probleme la bibilica

Postat pe 27 Aprilie 2009 14:39
De la: Bloody_minnie, la data 2009-04-27 14:39:05
De la: kudika017114, la data 2009-04-27 14:33:01
De la: priest, la data 2009-04-27 10:46:23e bine macar ca esti tinerica si ai timp de noi inceputuri


problema nu e varsta ci sufletul; e o rana ce ar trebui sa se cicatrizeze si asta necesita timp!



Gnadeste-te la plusurile si la minusurile relatiei..gandeste-te daca el merita sa fie iertat !
Daca nu se merita, treci peste...asta cu sufletul, ranile, cicatricile, sunt abureli ! Eu nu am vazut persoane care sa fi murit de focul cuiva, asta numai daca aveau probleme la bibilica

eu m-am referit doar la suferinta si iti pot spune sigur ca pentru a trece e nevoie de timp! De aici pana la "a muri de focul cuiva" e cale mult prea lunga!
Chiar ma ajuta parerile voastre! Mersi!
kudika017114
Postat pe 27 Aprilie 2009 14:50
De la: kudika017114, la data 2009-04-27 14:01:09imi vine foarte greu sa trec peste inselat! Nu imi este teama ca voi deveni foarte geloasa, ci imi este teama ca voi deveni razbunatoare cu el...acum il iubesc mult..dar mai tarziu orgoliul nu va mai fi adormit!


Lasa orgoliul ca nu e bun, in viatza trebuie sa dobandim iertarea ...iertarea este suprema, superioara, numai cei puternici o poseda, contrar convingerilor majoritatii...daca stii ca nu esti indeajuns de puternica sa treci peste ..renunta...daca nu renunti nu faci decat sa amani inevitabilul si sa-ti prelungesti agonia !
Succes !
___LL___
Postat pe 27 Aprilie 2009 14:59
De la: kudika017114, la data 2009-04-26 22:53:31 Dupa 4 ani si ceva, il iubesc mai mult ca oricand!


Cum poti sa scriii ceva atat de frumos si totusi sa pui un titlu ca cel folosit de tine ?
iris_4_ever
Postat pe 27 Aprilie 2009 15:51
Eu personal i-as da papucii !

Increderea ta este zero in momentul de fata iar dragostea cu timpul isi va pierde din intensitate.
Faptul ca el a fost in stare sa-si ia cartela special pt cealalata femeie demonstreaza clar ca NU a fost o ratacire de moment si cand isi inchidea telefoanele stia foarte bine ce face !

lacrimile de crocodil demonstreaza ca e slab de inger si ca nici macar nu este capabil sa-si asume responsabilitatile .....nu cred ca atunci cand si-o tragea cu alta nu i-a trecut prin cap ce parere ai avea tu daca ai afla de acest lucru asa ca sa ne lase cu de astea.

Cand incepi sa-ti inseli partenerul esti constient de faptul ca daca te descopera s-a dus dracu toata relatia voastra !

iris_4_ever
Postat pe 27 Aprilie 2009 15:59
De la: iris_4_ever, la data 2009-04-27 15:51:49
De la: kudika017114, la data 2009-04-26 22:53:31 Dupa 4 ani si ceva, il iubesc mai mult ca oricand!


Cum poti sa scriii ceva atat de frumos si totusi sa pui un titlu ca cel folosit de tine ?

Pentru ca nu am stiut cum sa imi rezolv aceste probleme si acum am pierdut ceea ce era mai frumos! Si pentru ca sunt foarte dezamagita!
kudika017114
Postat pe 27 Aprilie 2009 16:00
De la: ___LL___, la data 2009-04-27 14:59:53
De la: kudika017114, la data 2009-04-27 14:01:09imi vine foarte greu sa trec peste inselat! Nu imi este teama ca voi deveni foarte geloasa, ci imi este teama ca voi deveni razbunatoare cu el...acum il iubesc mult..dar mai tarziu orgoliul nu va mai fi adormit!


Lasa orgoliul ca nu e bun, in viatza trebuie sa dobandim iertarea ...iertarea este suprema, superioara, numai cei puternici o poseda, contrar convingerilor majoritatii...daca stii ca nu esti indeajuns de puternica sa treci peste ..renunta...daca nu renunti nu faci decat sa amani inevitabilul si sa-ti prelungesti agonia !
Succes !


Ba ma scuzi , daca femeile noastre ar avea ceva mai mult orgoliu nu ar exista atat de multe topicuri deschise pe aceasi tema

iris_4_ever
Postat pe 27 Aprilie 2009 16:01
De la: iris_4_ever, la data 2009-04-27 16:01:50
De la: ___LL___, la data 2009-04-27 14:59:53
De la: kudika017114, la data 2009-04-27 14:01:09imi vine foarte greu sa trec peste inselat! Nu imi este teama ca voi deveni foarte geloasa, ci imi este teama ca voi deveni razbunatoare cu el...acum il iubesc mult..dar mai tarziu orgoliul nu va mai fi adormit!


Lasa orgoliul ca nu e bun, in viatza trebuie sa dobandim iertarea ...iertarea este suprema, superioara, numai cei puternici o poseda, contrar convingerilor majoritatii...daca stii ca nu esti indeajuns de puternica sa treci peste ..renunta...daca nu renunti nu faci decat sa amani inevitabilul si sa-ti prelungesti agonia !
Succes !


Ba ma scuzi , daca femeile noastre ar avea ceva mai mult orgoliu nu ar exista atat de multe topicuri deschise pe aceasi tema


Si orgoliul asta e relativ; caci azi poate fi maine, nu! Depinde atat de mult de context! Uite un exemplu: la un om pe care il iubesti o greseala se iarta mai usor decat in alta situatie!
kudika017114
Postat pe 27 Aprilie 2009 16:07
De la: kudika017114, la data 2009-04-27 16:00:57
De la: iris_4_ever, la data 2009-04-27 15:51:49
De la: kudika017114, la data 2009-04-26 22:53:31 Dupa 4 ani si ceva, il iubesc mai mult ca oricand!


Cum poti sa scriii ceva atat de frumos si totusi sa pui un titlu ca cel folosit de tine ?

Pentru ca nu am stiut cum sa imi rezolv aceste probleme si acum am pierdut ceea ce era mai frumos! Si pentru ca sunt foarte dezamagita!



Ai pierdut ceea ce era mai frumos .....din titlu rezulta ca te referi la tinerete,tind sa cred ca te referi insa la relatia in sine .
Nu stiu de ce toate femeile cand sunt in pragul despartirii tind sa dramatizeze atat de mult incat sa se gandeasca ca au pierdut n ani din viata in loc sa aprecieze ca in acest timp au avut parte de clipe frumoase alaturi de ,,nenorocit''

iris_4_ever
Postat pe 27 Aprilie 2009 16:19
De la: kudika017114, la data 2009-04-27 16:07:13
De la: iris_4_ever, la data 2009-04-27 16:01:50
De la: ___LL___, la data 2009-04-27 14:59:53
De la: kudika017114, la data 2009-04-27 14:01:09imi vine foarte greu sa trec peste inselat! Nu imi este teama ca voi deveni foarte geloasa, ci imi este teama ca voi deveni razbunatoare cu el...acum il iubesc mult..dar mai tarziu orgoliul nu va mai fi adormit!


Lasa orgoliul ca nu e bun, in viatza trebuie sa dobandim iertarea ...iertarea este suprema, superioara, numai cei puternici o poseda, contrar convingerilor majoritatii...daca stii ca nu esti indeajuns de puternica sa treci peste ..renunta...daca nu renunti nu faci decat sa amani inevitabilul si sa-ti prelungesti agonia !
Succes !


Ba ma scuzi , daca femeile noastre ar avea ceva mai mult orgoliu nu ar exista atat de multe topicuri deschise pe aceasi tema


Si orgoliul asta e relativ; caci azi poate fi maine, nu! Depinde atat de mult de context! Uite un exemplu: la un om pe care il iubesti o greseala se iarta mai usor decat in alta situatie!


Cred ca e invers .....ierti mai usor o persoana care te-a tradat si de care nu-ti pasa in mod deosebit decat persoana iubita .

Ma opresc aici pentru ca nu vreau sa-ti creez si mai multe neplaceri decat ai deja

Daca crezi ca poti trece peste ce a fost si sa o luati de la capat .....iarta-l ,fii superioara
iris_4_ever
Postat pe 27 Aprilie 2009 16:23
Draga mea orice relatii are suisuri si coborasuri...si eu am iertat si am fost iertata...greseala e omeneasca,important e sa ne dam seama ca am gresit si sa incecam sa fim mai buni,sa nu repetam la nefarsit aceleasi greseli.Daca l-ai iertat nu-i aminti mereu de greseala facuta,pt ca nu ai rezolva nimic,ba din contra cred ca mai rau ai face...incearca sa treci peste asta,stiu ca nu este usor,dar timpul iti va vindeca toate ranile...
Donna22
Postat pe 27 Aprilie 2009 16:24
daca va exista ceva de iertat,intotdeauna va exista si ceva de condamnat...ii iertam adesea pe cei care ne plictisesc,dar nu le puteam acorda iertare pe cei plictisiti de noi...

si totusi fiecare dintre noi avem dreptul la o a doua sansa...doar ca unii abuzeaza de acest drept;)
Donna22
Postat pe 27 Aprilie 2009 16:31
imi place cum gandesti :*
kudika012211
Postat pe 30 Aprilie 2009 09:53
De la: chiunque, la data 2009-04-27 16:31:05daca va exista ceva de iertat,intotdeauna va exista si ceva de condamnat...ii iertam adesea pe cei care ne plictisesc,dar nu le puteam acorda iertare pe cei plictisiti de noi...

si totusi fiecare dintre noi avem dreptul la o a doua sansa...doar ca unii abuzeaza de acest drept;)
corect dar nu neaparat ca daca a a gresit o data o sa greseasca si a doua si a treia ca e ceva omenesc
dontworibehapi
Postat pe 30 Aprilie 2009 09:56
cand vrei sa ii acorzi o a 2 a sansa unei persoane...trebuie sa iei in calcul ca te poti obisnui cu gandul ca in acele clipe de ratacire tu nu ai facut nici 2 bani pt el/ea...sa ai destula incredere ca nu va mai repeta greseala...sa te porti ca si cand nimic nu s-ar fi intamplat....este destul de greu!
coffeeta
Postat pe 30 Aprilie 2009 10:05
chiar imposibil...
kudika017114
Postat pe 4 Mai 2009 13:57
In primul rand spui ca te-ai saturat de atata suferinta timp de 3 ani ! Daca timp de 3 ani ai fost nefericita cu el, ce anume te face sa crezi ca in urmatorii 3 sau 10 ani lucrurile se vor schimba in bine? Din ce povestesti tu se pare ca acest tip a vrut sa te indeparteze de ai tai, or era firesc sa inteleaga: 1. ca orice om are nevoie sa petreaca timp in familie si 2. ca iti face mult rau daca te rupi de ai tai in acest mod. Inseamna ca este posesiv si dominator, ceea ce este o problema in sine.
Intamplarea face ca si eu sa fi trecut printr-o experienta asemanatoare cu a ta, doar ca la mine a fost mai rau de atat, mi-a interzis la un moment dat sa mai tin legatura cu prietena mea cea mai buna pe motiv ca ea ma manipuleaza ca sa ma despart de el!
Nici in cazul meu ai mei nu-l placeau, din pacate am inteles prea tarziu ca aveau dreptate si erau cat se poate de obiectivi in privinta lui, insa eu nu voiam sa vad.
Intr-un final m-am rupt de el, mi-a fost greu, dar am realizat ca nu am ce cauta langa o asemenea persoana care minte, jigneste, profita de toata lumea si mai este si arogant pe deasupra. Si la mine a venit plangand sa ne impacam, dar mi-am dat seama ca lacrimile lui nu erau decat un mod de a ma sensibiliza si a ma impresiona si ca, mai mult decat orice pe lumea asta, trebuie sa ma gandesc la linistea si fericirea mea. Asta trebuie sa faci si tu. Si mai cred ca e bine sa constientizezi ce anume poti accepta si tolera de la un barbat. Iubirea nu este totul si de multe ori se pierde din cauza conflictelor, certurilor si neincrederii. Iar faptul ca un om plange si-ti declara fierbinte ca te iubeste nu inseamna mare lucru atata timp cat faptele lui demonstreaza cu totul altceva.
Faptul ca ai dovada clara ca te-a inselat si, mai ales, ca nici macar nu a avut barbatia si demnitatea sa-ti spuna adevarul arata clar ce caracter are si cata baza poti pune pe cuvantul si faptele lui.
Cred ca este inutil si nociv sa ramai intr-o relatie in care nu esti fericita si in care ai parte doar de stres, lacrimi si dezamagiri. Iti faci rau singura si oricum va veni clipa in care te vei satura si atunci n-o sa-ti mai pese de suferinta si lacrimile lui si nu vei sti cum sa fugi mai repede.
Asa ca nu mai plange, gandeste-te rational de cat ai parte din ce ti-ai dorit tu de la el si cam ce pierzi daca el dispare din viata ta.
ioana_cristina
Postat pe 4 Mai 2009 16:18

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ca sa treci mai usor peste dezamagiri 1 De la: kudika194599 9 Iunie 2010 12:35
Prieteni dupa ce am fost iubit..... 28 De la: kudika029282 25 Mai 2010 19:32
Credeti ca merita sa mai sufar? 104 De la: claudyuu 6 Octombrie 2009 10:13
Nu stiu ce sa fac!! 25 De la: lempika 13 August 2010 14:47
Ii pot recastiga increderea ?daca da cum? 27 De la: kudikauser112 22 Iulie 2014 07:10