Setari Cookie-uri

Actualul ...sau Fostul? OF!

Bun.. deci am nevoie de un sfat, o parere. Ideea e urmatoarea: Am avut o relatie de un an cu fostul, el era din acelasi oras cu mine, la facultate am venit impreuna..totul era foarte frumos si eram fericiti ca eram impreuna Buun, dar in tot acest un an, am fost si despartiti, de cele mai multe ori din cauza mea, ii dadeam papucii de plictiseala, din diverse certuri de copii...amandoi a gresit in relatia repsectiva si amandoi stim asta. El era f posesiv gelos..eu tot timpul obosnuita cu un strop de libertate..si de aici incepeau discutiile..

Dar... de aproape 2 luni, am o relatie cu un tip super ok, adica din punct de vedere psihic suntem pe aceeasi lungime de unda. Am incercat sa o luam incet, sa nu ne grabim..dar el a fost plecat 3 sapt in orasul lui natal, si inainte sa ne intoarcem la facultate, a trecut si pe la mine pe acasa, sa faca cunostinta cu parintii, etc...Apoi ,intorsi la Cluj, a stat la mine o saptamana, azi se muta(si-a gasit alta chirie, el stand la camin initial). Ok, deci fostul m-a vazut de nenumarate ori cu el, si in vacanta la Sighet, de unde suntem amandoi, si lui ii e cel ma frica de faptul ca ma va pierde definitiv, pt ca a obervat ca eu cu actualul avem o relatie care se anunta serioasa.

Problema e urmatoarea. Inainte sa incep aceasta noua relatie, am stat cam o sapt sa ma gandesc daca e mai bine sa las trecutul in trecut, si sa merg mai departe, si am ales calea cea mai usoara: de a incerca ceva nou. Totul ebine si frumos, dar fostul ma cauta, eu inca am fluturasi cand il vad pe strada, imi vinpur si simplu sa-l imbratisez si atat, si mie dor de momentele in care dor stateam cu el si ma simteam absolut fericita si la locul meu, si ne faceam amadoi planuri cum sa mergem prin tara cu cortul, sa ne plimbam aiurea cu trenul, etc...deh, viata de student :)
Azi e marti, poate diseara ma intalnesc cu el, sa mai vb, sa vad daca merita sa mai incercam, stiu ca ma iubeste, si el stie ca intre noi e ceva ce ne lega, dat fiind ca am "crescut" si invatat foarte multe impreuna. DAR, vineri, s-ar presupune ca merg eu si actualul la ai lui, o saptamana prin orasul si "habitatul" lui natural.

Si eu nu stiu ce sa fac! I-am zis fostului ca sunt confuza, ca nu stiu ce sa aleg, prietenul de acum nu are habar prin ce trec, ce ma macina. El se poarta extraorinar cu mine, nu am nimic ce sa-i reprosez, si se indragosteste pe zi ce trece mai mult, Daca nu m-ar mai cauta fostul..poate as trece peste..

CE SA ALEG? Deci daca ma impac cu fostul, e clar ca il voi pierde definitiv pe cellalt, si mi-e frica sa nu regret dupa. Acum prietenul meu e in fatza mea, si imi e extrem de drag, am ajuns sa tin mult la el...dar.... si gandul ca poate diseara ies cu fostul la o cafea ma entuziasmeaza.
Pareri, ceva ?
Miss_Stardust
Postat pe 5 Mai 2009 16:24

Stiu ca am scris mult, dar chiar am nevoie de un raspuns...
Miss_Stardust
Postat pe 5 Mai 2009 18:54
culca'te cu aman2 odata... si ala care oboseste primu' il parasesti
Diavolyta_
Postat pe 5 Mai 2009 18:56
dracusor...s-a inchis topicul cu magnolia
ralu_zar
Postat pe 5 Mai 2009 18:58
asteapta sa vezi ce se intampla diseara cu fostul si dupa ai sa iei o decizie..cu toata ca stii vb aia nu da pasarea din mana pe cea de pe gard....nu a mers cu fostul...de ce crezi ca acum va merge???succes!gandeste te bine ce decizie ai sa iei ....sa nu regreti mai tarziu...
monaq
Postat pe 5 Mai 2009 19:02
De la: Diavolyta_, la data 2009-05-05 18:56:14culca'te cu aman2 odata... si ala care oboseste primu' il parasesti



Actualul nu se compara cu fostul la pat
Miss_Stardust
Postat pe 5 Mai 2009 19:07
mmmmm fostul....bun bun....(actualul e pe vine...:)) )
monaq
Postat pe 5 Mai 2009 19:12
De la: Diavolyta_, la data 2009-05-05 18:56:14culca'te cu aman2 odata... si ala care oboseste primu' il parasesti


buna draga mea Diavolyta
scorpyoW
Postat pe 5 Mai 2009 19:12
De la: ralu_zar, la data 2009-05-05 18:58:50dracusor...s-a inchis topicul cu magnolia


ce?????
am castigat nu?????
Diavolyta_
Postat pe 5 Mai 2009 19:16
De la: monaram, la data 2009-05-05 19:02:16asteapta sa vezi ce se intampla diseara cu fostul si dupa ai sa iei o decizie..cu toata ca stii vb aia nu da pasarea din mana pe cea de pe gard....nu a mers cu fostul...de ce crezi ca acum va merge???succes!gandeste te bine ce decizie ai sa iei ....sa nu regreti mai tarziu...


Pana la urma maine ma intalnesc cu fostul..am vb mai inainte la tel,,,si acu ma stau si abia ast sa fie maine
Plus ca stiu ca el isi doreste f mult sa fim iar impreuna, si sa facem tot ce ne-am propus, pe cand inca aveam o relatie.
Da, si eu ma gandeam la vb aia, dar acum nu mai stiu.
Miss_Stardust
Postat pe 5 Mai 2009 19:16
De la: monaram, la data 2009-05-05 19:12:00mmmmm fostul....bun bun....(actualul e pe vine...:)) )


da, da, cam asa ceva
Miss_Stardust
Postat pe 5 Mai 2009 19:17
De la: scorpyow10, la data 2009-05-05 19:12:20
De la: Diavolyta_, la data 2009-05-05 18:56:14culca'te cu aman2 odata... si ala care oboseste primu' il parasesti


buna draga mea Diavolyta


buna scorpyow'ule...
ai mai gasit ceva pentru nunta??
Diavolyta_
Postat pe 5 Mai 2009 19:18
daca tu spui ca il iubesti pe fostul de ce v-ati despartit?cine a pus punct?scrie pe o coala de hartie calitatile fostului si calitatile actualului pe o alta defectele ..ceea ce nu-ti place la ex_ul si la fel pt actualul!SA VDM CARE PRIMEAZA!
monaq
Postat pe 5 Mai 2009 19:26
De la: Miss_Stardust, la data 2009-05-05 19:07:39
De la: Diavolyta_, la data 2009-05-05 18:56:14culca'te cu aman2 odata... si ala care oboseste primu' il parasesti



Actualul nu se compara cu fostul la pat


atunci pe actualu tinel de ca se poarta frumos
si fostul de prasila
scorpyoW
Postat pe 5 Mai 2009 19:28
De la: monaram, la data 2009-05-05 19:26:36daca tu spui ca il iubesti pe fostul de ce v-ati despartit?cine a pus punct?scrie pe o coala de hartie calitatile fostului si calitatile actualului pe o alta defectele ..ceea ce nu-ti place la ex_ul si la fel pt actualul!SA VDM CARE PRIMEAZA!


Chiar ma gandeam si eu sa fac asta. dar o sa am nevoie de o zi, probabil dupa ce ma intl cu fostul..in care sa fiu singura, si sa ma hotarasc.
Ne-am despartit pentru ca eu i-am dat papucii, eram intr-o pauza d 2 zile, si eu m-am sarutat cu tipu asta..dupa care nu am mai vrut sa stiu de celalalt. Si acum ma gandesc la tot...
Parintii il plac pe fostul, ei m-au sfatuit sa fac ce vreau...
Miss_Stardust
Postat pe 5 Mai 2009 19:33
De la: scorpyow10, la data 2009-05-05 19:28:27
De la: Miss_Stardust, la data 2009-05-05 19:07:39
De la: Diavolyta_, la data 2009-05-05 18:56:14culca'te cu aman2 odata... si ala care oboseste primu' il parasesti



Actualul nu se compara cu fostul la pat


atunci pe actualu tinel de ca se poarta frumos
si fostul de prasila



Aaaaa, nuuuu.
Ma refeream k, din punct de vedere sexual, ma simt 100 % compatibila cu fostul...
Pe cand cu cel nou, tre sa a ma multa rabdare..si nu se compara, adica nu se ridica la asteptarile mele

Da, se poarta frumos, dar nu ma vad cu el intr-o relatie lunga, ar putea foarte bine sa-mi fie doaraic, si sa ma multumesc sa-l mai vad din cand in cand. Poate nu e suficienta chimie ? Mai mult afectiune..
Miss_Stardust
Postat pe 5 Mai 2009 19:36
* doar amic
Miss_Stardust
Postat pe 5 Mai 2009 19:40
poate nu ai observat dar fara sa vrei il lauzi mai mult pe fostul,tinzi mai mult spre a fi cu el...decat cu actualul...il ai mai mult la inima...reciteste putin discutia...sa vezi ca asa e...in cazul asta nu cred ca tre sa mai stai pe ganduri...alege-l pe fostul!sigur o sa iasa scantei...doar ca ai grija sa nu redevii ce ai fost cand erai cu el...sa ti se puna pata si sa-i dai flit...fi mai intelegatoare ...mai lasa de la tine...ai sa ai mai mult de castigat...
monaq
Postat pe 5 Mai 2009 20:04
De la: monaram, la data 2009-05-05 20:04:06poate nu ai observat dar fara sa vrei il lauzi mai mult pe fostul,tinzi mai mult spre a fi cu el...decat cu actualul...il ai mai mult la inima...reciteste putin discutia...sa vezi ca asa e...in cazul asta nu cred ca tre sa mai stai pe ganduri...alege-l pe fostul!sigur o sa iasa scantei...doar ca ai grija sa nu redevii ce ai fost cand erai cu el...sa ti se puna pata si sa-i dai flit...fi mai intelegatoare ...mai lasa de la tine...ai sa ai mai mult de castigat...


Da, am recitit ceea ce am postat , si imi dau seama ca da, tind mai mult spre ex-ul.
Oare pentru ca priet meu e acu in camera, lucreaza pe laptop si mi-e mai la indemana ??

Daca o sa-l aleg pe fostul, stiu ca vor iesi scantei, si o sa vb maine cu el, ca daca e, daca tot NU reusim sa ne despartim si tot unul langa altul ajungem, atunci macar amandoi sa ne dam silintza.

Sunt curioasa cum o sa fie maine..mai ales k eu probabil nu o sa merg cu actualul la ai lui..el o sapt va fi plecat..si atunci se cam schimba situatia.. Sper sa iasa bine in final
Miss_Stardust
Postat pe 5 Mai 2009 20:12
sincer,nu conteaza cu care ai sa ramai....conteaza ca TU sa fi cea multumita si mai ales fericita! alaturi de alesul tau....si mie mi-e dor de fostul...ufffff
monaq
Postat pe 5 Mai 2009 20:24
mie nu
Diavolyta_
Postat pe 5 Mai 2009 20:26
Pana si eu sunt curioasa ce alegere o sa fac
Si cat ma va tine fericirea..
Hope for the best!
Miss_Stardust
Postat pe 5 Mai 2009 20:28
De la: Miss_Stardust, la data 2009-05-05 20:28:26 Pana si eu sunt curioasa ce alegere o sa fac
Si cat ma va tine fericirea..
Hope for the best!



vreau yo vreau yo
scorpyoW
Postat pe 5 Mai 2009 20:32
cred ca tu esti mai puternica....
monaq
Postat pe 5 Mai 2009 20:36
si eu am trecut printr-o chestie de genul asta acum 2 ani,acu' sincer cat crezi ca o sa mai suporte fostul din partea ta?crezi ca lui ii pica bine cand te stie cu altul? eu tind sa cred ca tu defapt nu esti pregatita pentru o relatie serioasa si mai vrei sa umbli din floare in floare....altfel nu renuntai asa repede la fostul....in concluzie nu cred ca il iubesti pe fostul,iubesti amintirile voastre si planurile pe care le aveati....dupa cum a spus si cineva mai sus nu te ai despartit degeaba de el nu?adica te ai gandit la asta macar un pic...
ioana8
Postat pe 5 Mai 2009 21:08
'totul era foarte frumos si eram fericiti ca eram impreuna Buun, dar in tot acest un an, am fost si despartiti, de cele mai multe ori din cauza mea, ii dadeam papucii de plictiseala' de ce crezi ca o sa se schimbe acum lucrurile?chiar daca va impacati certuri o sa mai existe si daca tu ai sa te plictisesti iar o sa va despartiti.....asa ca nu vad nici un final fericit in asta....oricum important e sa il vezi tu si nu eu....
ioana8
Postat pe 5 Mai 2009 21:14
De la: ioana8, la data 2009-05-05 21:08:24si eu am trecut printr-o chestie de genul asta acum 2 ani,acu' sincer cat crezi ca o sa mai suporte fostul din partea ta?crezi ca lui ii pica bine cand te stie cu altul? eu tind sa cred ca tu defapt nu esti pregatita pentru o relatie serioasa si mai vrei sa umbli din floare in floare....altfel nu renuntai asa repede la fostul....in concluzie nu cred ca il iubesti pe fostul,iubesti amintirile voastre si planurile pe care le aveati....dupa cum a spus si cineva mai sus nu te ai despartit degeaba de el nu?adica te ai gandit la asta macar un pic...


Inteleg ce spui..dar nu i-am dat papucii asa usor, deoarece aveam amandoi faze in care o luna, o sapt, etc...eram despartiti, si pe urma iar ajungeam impreuna, si ne mergea foarte bine...o perioada. Poate nu sunt eu chiar pregatita pentru o relatie serioasa, dar ex'ul si acum 5 min mi-a trimis msg daca mai are rost sa-si faca iluzii? El e sigur ca totul va fi foarte bine pt noi, daca ne impacam. Si mie mi-e dor sa stau in bratele lui.
Evident ca iubesc amintirile, dar intrebarea e daca sa mai incerc un viitor sau nu ?
M-am despartit de el pentru ca speram ca poate altcineva ma va face sa-l uit, dar de fiecare data cand il vad, tresar. Si la fel se intampla si cu el...
Miss_Stardust
Postat pe 5 Mai 2009 21:21
De la: ioana8, la data 2009-05-05 21:14:06'totul era foarte frumos si eram fericiti ca eram impreuna Buun, dar in tot acest un an, am fost si despartiti, de cele mai multe ori din cauza mea, ii dadeam papucii de plictiseala' de ce crezi ca o sa se schimbe acum lucrurile?chiar daca va impacati certuri o sa mai existe si daca tu ai sa te plictisesti iar o sa va despartiti.....asa ca nu vad nici un final fericit in asta....oricum important e sa il vezi tu si nu eu....


Finalul fericit ar fi daca as fi eu 100 % hotarata sa ne impacam, si as continua sa lupt pt ceea ce vreau. Oricum un viitor in care Eu sa ma simt mai bine ar fi cu fostul...iar cu actualul nu stiu...poate e prea devreme...
Miss_Stardust
Postat pe 5 Mai 2009 21:23
da' el stie ca tu te'ai culcat cu actualu'??
Diavolyta_
Postat pe 5 Mai 2009 21:24
De la: Miss_Stardust, la data 2009-05-05 21:23:33
De la: ioana8, la data 2009-05-05 21:14:06'totul era foarte frumos si eram fericiti ca eram impreuna Buun, dar in tot acest un an, am fost si despartiti, de cele mai multe ori din cauza mea, ii dadeam papucii de plictiseala' de ce crezi ca o sa se schimbe acum lucrurile?chiar daca va impacati certuri o sa mai existe si daca tu ai sa te plictisesti iar o sa va despartiti.....asa ca nu vad nici un final fericit in asta....oricum important e sa il vezi tu si nu eu....


Finalul fericit ar fi daca as fi eu 100 % hotarata sa ne impacam, si as continua sa lupt pt ceea ce vreau. Oricum un viitor in care Eu sa ma simt mai bine ar fi cu fostul...iar cu actualul nu stiu...poate e prea devreme...
auziiiiii da pe al treilea nu il vreiiiiiiii
thadoog
Postat pe 5 Mai 2009 21:26

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
sexul 6 De la: camelusha83 19 Martie 2009 01:00
cum se vindeca inimioara??? 30 De la: ElainaD 20 Iulie 2009 18:30
Exista o doar o iubire adevarata?Restul sunt compromisuri? 19 De la: Dor_a 21 Iulie 2009 09:54
iubesc un baiat care este hot!!ce sa fac?! 30 De la: kudika052198 30 August 2009 17:03
Mi-e frica sa mai iubesc! 14 De la: kudika050245 9 Iulie 2009 21:21