Setari Cookie-uri

Actualul ...sau Fostul? OF!


Incerc si eu acum sa fac ce pot.
Miss_Stardust
Postat pe 13 Iunie 2009 13:50
Nu am avut rabdarea suficienta sa citesc toate post-urile. Daca doresti un sfat, sfatul meu este sa renunti la ex, incerci cu actualul, iar daca nu merge, altul in loc. Masculi nu sunt? La fel ca si altcineva care a mai postat, am tras si eu de o relatie, insa am avut vointa sa renunt la el ( si chiar il iubeam, nu ma plictiseam cum ai patit tu).
kudi_onutsa
Postat pe 13 Iunie 2009 14:07
da, am absolut toate motivele rationale sa nu-l las pe actualul! dar din pacate sentimentele nu sunt rationale
Miss_Stardust
Postat pe 13 Iunie 2009 16:16
aaaa, tot in limbo esti :)
northstar
Postat pe 13 Iunie 2009 17:04
Asta e.
Oi fi.
Miss_Stardust
Postat pe 14 Iunie 2009 03:45
salut
eu am trecut prin aceeasi situatie ca tine, doar ca relatia mea cu "fostul" a durat 5 ani. Sincer, cu toata puterea cuvantului, iti spun ca ciorba reincalzita nu va mai fi la fel ca cea proaspata. Indiferent ce ziceti voi, el mereu va sti ca u ai fost cu altul in "pauza" dintre voi, si tu vei sti ca te-ai culcat cu altcineva care se purta foarte frumos cu tine. Daca relatia voastra a avut certuri(motivele chiar nu conteaza) inseamna ca oricat de multe planuri v-ati fi facut voi si oricat de mult radeati impreuna, ceva nu mergea atat de roz precum credeai.
Si noi ne certam ffffffffffff mult.... , dar la un moment dat am zis sa schimb macazul. am incercat sa mai vorbescu apoi cu el, imi parea au de el, de ce am avut cu el, de ce putea fi...de tot, DAR fiecare avem sansa noastra in viata si trebuie sa stim sa profitam de ea.
Daca imi permiti sa-ti dau un sfat, lasa trecutul acolo unde-i e locul. Gandeste-te ca decizia ta de a lua o pauza cu fostul a plecat de la niste motive clare(subiecteve, sau obiective...dar ele exista).
Sper sa citesti ce ti-am scris si sa-ti fie de ajutor.
Daca vrei sa mai vorbim id meu de mess este sfin2tina.
Sper sa iei decizia cea mai buna pt viata ta si sa nu uiti maine la ziua de azi si sa-ti para rau k ai decis sa te intorci intr-un trecut care ti se parea mult prea roz pentru cenusiul din realitate!


sfinx2tina
Postat pe 14 Iunie 2009 08:33
asa si eu am vb cu un baiat 1 an jumate , si ne-am despartit si etc .... si acum am o relatie de jumate de an ... foarte frumoasa relatie :X cu fostul aveam o relatie la fel de frumoasa dar cu putine divergente ... la inceput nu stiam ce sa fac ... sa ma despart de fostul sau nu? si m-am despartit si fiindca l-am avut aproape pe actualul nu mi-a fost asa greu :X parerea mea e sa ramai cu actualul ca odata ce o relatie a fost rupta chiar daca se prinde inapoi nu va merge ca si cum e noua ... :P la mine a meritat :X pentru ca am un baiat de nota 10 acum pe care il iubesc si care ma iubeste :X sper sa iei o decizie buna :*
o_alintata_micutsa
Postat pe 14 Iunie 2009 10:02
Buna.Am citit apoape toate comentariile....si situatia in care esti u sunt si eu....Dar eu am ales sa ii dau o sansa actualului chiar daca pe ex nu il pot uita....cu el am petrecut clipe de neuitat si simt k nu il voi uita niciodata....si el e la fel...inca ma iubeste..noi am stat impreuna un an si jumatate......dar parintii mei nu prea il placeau si am ales sa nu le spun nik de el...nici de actualul nu stiu dar nu suntem de mult timp impreuna...doar de o luna...eu zic ca ar trebui sa ii acorzi o sansa actualului dar sa pastrezi o relatie frumoasa de prietenie cu ex-ul si sa il faci si pe el sa inteleaga ca ce a fost a fost si nu mai puteti da timpul inapoi....asta e viata...nu e bine sa traiti in trecut ca voi asta faceti si va distrugeti.cel mai bine ar fi sa iti iei o vacanta cu actualul undeva departe de ex si sa incerci sa traiesti din plin fiecare clipa cu actualul.....sper sa nu te superi ca te-am facut sa citesti atat si sper sa te ajute cu ceva sfaturile mele...
Io_n_
Postat pe 14 Iunie 2009 10:32
Salut! Am citit ce ai scris...si parerea mea este sa te impaci cu ex-ul daca crezi ca el te mai iubeste. Nu garantez ca vei fi la fel de fericita ca altadata pentru ca sti tu proverbul 'dupa o cearta firul prieteniei nu se leaga perfect caci nodul ramane'...poate totusi gresesc si totul va fii mai bine, deoarece amandoi ati mai ''crescut'' as pute zice...tu ai mai avut o relatie din care poate ai invatat lucruri noi, pe care le-ai putea aplica cu fostul! Totusi..eu imi sustin parerea de a te impaca cu ex`ul...dar decizia iti apartine :)
dary_07
Postat pe 14 Iunie 2009 10:59
Si eu am terminat-o cu un baiat cu care am fost 11 luni si am incercat de cateva ori cu altcineva dar nu a mers si am preferat sa o termin....Ex-ul imi spune si acum ca ma iubeste si ar vrea sa incercam!
sincer parerea mea este sa te impaci cu fostul...el te intelege cel mai bine,te stie cel mai bine,si te-a iertat pentru toate fazele!Si plus ca il iubesti!
Stiu cum e sa iti fie gandul la fostul si sa fii in bratele altuia...Iubire fara risc nu se poate..!
Si ma bucur ca acum "te-ai linistit"! sper sa iti dai seama cat e de frumos cand iubesti si pretuieste iubirea fostului tau!Ca te iubeste sincer!Iar cu actualul,ar trebui sa ii explici situatia sa nu il minti ca dupa te va vedea cu fostul si se va simti jignit!Fii sincera cu amandoi!
alexa1502
Postat pe 14 Iunie 2009 12:37
Miss Stardust... eu am renuntat la toti "actualii" pentru "fostul" pentru ca el e "The One" si chiar daca nu suntem impacati, pentru el renunt la viata mea:) pentru ca il iubesc si doar el e capabil sa ma faca fericita, asa cum vreau... tu gandeste`te care te ridica la cer, care te faci sa vibrezi si sa uiti cine esti...si atunci ai sa`ti dai seama pe cine tre` sa alegi. te`am pupat:*
Innocence
Postat pe 14 Iunie 2009 15:30
eu si acum knd il vad prk mai simt ceva pt el........dar sa va mai spun ceva ......chestia asta mi sa parut si mie ridicola.........am aflat k sunt vara cu fostul acum 3 saptamani el nu stie ink dar nici nu o sai spun
kt despre actualul ne`am desp dupa o sapt si ne`am impakt a 2 zi nu puteam sa stam separatzi[:X]
BrOsCuTzSa
Postat pe 14 Iunie 2009 15:38
am avut si eu o astefel de intamplare...e aiurea sa fii pusa in situatia de a alege...Eu am ales sa marg mai departe...ceeace nu a functionat odata nu va merge a doua oara...asta e parerea mea...oricum tre sa ii zici si actualului prin ce treci u...cred ca asa e cel mai bn...Succes!!!
kudika036472
Postat pe 14 Iunie 2009 16:38
eu cred k at tre sa il alegi pe actualul....dak tot va intelegeti si iti place de el. fostul..ai fost cu el ai vazut cum e si in cele din urma v-ati despartit pentru ca ceva sau mai multe nu mergeau..pt ca probabil nu e el alesul din moment ce a-ti ajuns sa va despartiti....incearca cu actualul si poate iese ceva...
any_nistea
Postat pe 14 Iunie 2009 16:42
Buna. E prima data cand intru pe acest forum si sunt atat de atrasa de subiect incat ajung sa scriu si eu, tocmai, poate pentru ca si eu am trecut prin ceva similar.
Am ajuns sa ma impac cu fostu... da in timpu asta cel pe care il parasisem ma cauta.. ii devenisem draga... se purta super cu mine, iar fostu era foarte detasat chiar daca spunea ca ma mai iubeste. Nimic nu mai era cum fusese inainte, nu imi mai placea, ma atragea numai atunci cand nu-l avusesem, acum ca eram cu el nu mai ma misca cu nimic, asa ca apeland la foarte mult curaj si risc, m-am intors la cel cu care sunt si in ziua de azi. Ma merita de un milion de ori mai mult decat fostu, eu pledez pentru actualul, cel putin asta e parerea mea. La mine a mers. M-am indragostit si eu de el si am trait intr-un an de zile cate nu am trait cu fostu in 3.
Multa bafta si vezi ce decizie iei.
miss_sunshine
Postat pe 14 Iunie 2009 17:04
poi problema e asa incearca sa te departezi de amndoi o perioada dar incearca sa ii dai de inteles actualului prieten k te macina cva asa ar fi cel mai frumos si dak ajungeti la concluzia k mai bn va despartiti .e decizia amndurora nu numai a ta deci sfatul meu inceark sa vb cu el inainte de a face o gresala stiu k e greu dar fa un efor m.zic eu k ar fi bn dak va despartiti pe kle amiabila puteti ramane amici dak nu faceti asa va puteti ura toata viata iar viat sti si u cred k e un cerc restrans pona atunci nu uita proverbul cine alearga dupa doi iepuri nu prinde niciunu
kudika037385
Postat pe 14 Iunie 2009 17:54
gandeste bine.....cere sfaturi si o rugaciune catre Cel de SUS ...poate FOSTUL..are intentii bune ...sau nu are decat intentia de a-ti destrama relatia actuala....nu suporta ideea sa te vada fericita...tu il cunosti ...stii ce poate gandi.....decizia e a ta...iti doresc sa poti lua decizia cea mai buna...si sa fii fericita , cu adevarat...si ...discuta cu amandoi...poate vei descoperi si asa ...intentiile adevarate..dincolo de vorbe...
kudika016339
Postat pe 14 Iunie 2009 19:08
Sunt de accord cu alex. Am trecut printr-o situatie asemanatoare si am pierdut ambii..iepuri.
Cred ca singura solutie sa nu se intample asta ar fi fost sa ma departez de ambii o vreme si
sa discut sicer cu ei,mai ales... si asta cred ca e valabil pentru oricine. Pe langa asta,
cred ca ar trebui sa-ti pui intrebarea tie cat de usor ti-a fost sa renunti la fostul.
Si inca ceva-nu stiu daca e un sfat folositor,dar mie in general imi foloseste sa gandesc asa...
- gandeste-te ca a trecut un an si nu esti cu nici unul. Gandeste-te pe care il regreti.
Si..daca pot spune, cred ca mai importante au fost gandurile tale inainte sa te intalnesti cu fostul,
inainte sa fii influentata de ce ti-a zis el, pentru ca pana atunci intradevar te gandeai numai la
ce vroiai tu si asta trebuie sa stii acum.
kudika038285
Postat pe 14 Iunie 2009 20:53
ramai cu fostul! nu mai sta pe ganduri! altfel vei regreta mereu ca n-ai mai incercat, caci e limpede ca inima ta tot pe el il vrea
billyjean77777
Postat pe 14 Iunie 2009 20:54
pai si spune-ne ce ai facut cum ai procedat cu "actualul" ce reactie a avut cand i-ai zis de pauza

Postat pe 14 Iunie 2009 23:26
doar tu stii ce ii in sufletul tau....gandeste-te foarte bine inainte sa iei o decizie deoarece cu siguranta ii vei rani pe unul dintre cei doi.....multa bafta
andreea_for_you
Postat pe 15 Iunie 2009 13:21
deci, AZI A FOST O ZI CU ADEVARAT INTERESANTA.
Dimineata m-am intalnit cu fostul...mi-a marturisit ca el are o relatie de 2 saptamani cu o tipa. Dar faza e alta...noi peste vo 3 sapt plecam amandoi in orasul natal, pe vacantza, Tot azi, mi-a zis k "The One"-ul lui s-a dus pe apa sambetei, dar k vrea sa fie cu mine, doar k nu poate.

Buun, eu am vb adineuri cu "actualul", kreia i-am zis k vreau sa "inghetam " relatia o luna, cel putin, dar fara resentimente din partea lui. El mi-a reprosat de ce trebuia sa-l fac sa ma iubeasca, si acum il indepartez de mine...

Ideea care ma linisteste e ca vreau sa ma REGASESC, pentru ca pur si simplu nu mai stiu cine sunt? Sunt cea care se simte acasa in bratele "actualului", sau cea care se mai gandeste si mai vrea sa incerce o data cu "fostul"? Le-am spus la amandoi ca vreau perioada asta singura..cel putin cateva sapt. Sunt curioasa ce va fi sambata , k atunci imi tin eu ziua. Si amandoi frecventeaza clubul in care voi sarbatori
Fostul a zis k, daca astept eu maxim 3 sapt ne va fi bine, si ca trebuie sa-i demostrez ca m-am schimbat in bine, pt ca lui ii e dificil sa se desparta de o tipa cuminte si de treaba (desi mi-a zis ca faza cu ea e superficiala, nu se compara cu ce a fost intre noi, si ca este cu ea doar sa nu rada prietenii lui k el mai "plange" dupa mine). Eu i-am raspuns ca eu nu astept nimic, si ca numai el stie ce vrea si ii doresc sa ii fie bine indiferent de ce decizie ia.
"Actualul" care nu mai e actual de fapt, zis k pt el sunt o exceptie, k accepta sa ma astepte, si k vom vedea pe urma daca mai e sa continuam, daca va mai tine la mine sau nu.

Acum, practic, nu sunt cu nici unul, mi-a fost f greu sa decid asta, pentru ca din fire sunt mai egoista, dar cel putin ma simt mai calma, si las lucrurile sa decurga cum vor. sunt extrem de curioasa. Dar cel putin sesiune ma bine-dispune, macar acolo imi merge bine
Miss_Stardust
Postat pe 16 Iunie 2009 02:15
Ai luat o decizie buna sa te regasesti pe tine si sa te concentrezi pe sesiune.
Dupa cum vezi "fostul" tot te iubeste in ciuda a ce ai facut si nu te poate uita!Din ce gandesc eu ar trebui sa te mai gandesti la comportamentul tau si sa mai dai o sansa fostei relatii si sa ii acstigi increderea pt ca pare un baiat pe cinste si chiar te merita!Crede-ma rau mai gasesti un astfel de baiat care te iarta,te asteapta si a mai stat si atat dupa fundul tau!Ai grija ce faci de acum incolo!Nu o mai da in bara!
Te felicit pentru ce ai facut si iti urez succes la sesiuni!
Te pup!
alexa1502
Postat pe 16 Iunie 2009 16:54
prima data sesiune, dupa...un pic de relax, iti iei un timp doar ptr tine, si mai vezi
northstar
Postat pe 19 Iunie 2009 20:39
Ce mult ma bucur ca s-a terminat si povestea asta
Miss_Stardust
Postat pe 20 Februarie 2010 18:35
De la: Miss_Stardust, la data 2010-02-20 18:35:56Ce mult ma bucur ca s-a terminat si povestea asta

si cum s-a terminat pana la urma ??
northstar
Postat pe 21 Februarie 2010 16:37
De la: northstar, la data 2010-02-21 16:37:42
De la: Miss_Stardust, la data 2010-02-20 18:35:56Ce mult ma bucur ca s-a terminat si povestea asta

si cum s-a terminat pana la urma ??


Pai s-a terminat foarte bine, atat pt mine, cat si pt ei

Vara trecuta am ramas singurica, si dupa cateva luni, m-am impacat cu fostul, cu care sunt si acum.. deci nu m-am grabit cu nimic, prin urmare am ramas in relatii f bune si cu celalalt.

Deci am iesit cu basma curata din toata povestea
Miss_Stardust
Postat pe 22 Februarie 2010 16:17

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
conteaza parerea lor dar prea mult strica 9 De la: kudika_947757 29 Decembrie 2013 20:47
OARE SUNT IN INIMA MEA IUBIRILE A DOI BARBATI 13 De la: e_motivul 28 Iulie 2009 13:39
romantza á la FB. Intamplarea mea... 103 De la: kudika516536 26 Aprilie 2012 13:43
a fost demult...a fost ieri...e in fiecare zi,, 19 De la: jenesaispas 31 Decembrie 2008 12:44
o poveste destul de ciudata... 9 De la: OVI2010 19 Iulie 2010 17:04