Setari Cookie-uri

am fost inselat de sotie timp de 1,5 ani

De la: kudika086715, la data 2010-02-21 00:06:08daca te referi la verbul a fi - nu. nu am gresit. Fi iubit. nu cu doi de i cu unul singur pentru ca e infinitiv a fi (iubit). infinitivul verbului a fi nu este a fii.


Forumul asta e plin de greseli gramaticale. Din graba, din nestiinta, nu conteaza. Nimeni nu (mai) corecteaza pe nimeni pentru ca ar fi o munca titanica si inutila. E prima data cand cineva ne "invata" cum sa scriem INcorect romaneste.
O fi corect "a fi" (ca-i la infinitiv), dar sa-mi spui ca "fi atent" (cu 2 de i sau cu unul, ce mai conteaza!?) e tot la infinitiv.. deja e prea mult.
rashela
Postat pe 21 Februarie 2010 07:50
De la: fericire___, la data 2009-05-10 17:18:36deci se pare k ai suportat 6 luni ca ea sa traiasca o viata dubla alaturi de tine, daca a renuntat la amantul ei, si-ti spune k ii pare rau, si tu vezi intr-adevar, k ii pare, si-ti demonstreaza k te iubeste, mai asteapta putin, mai testeaz-o, nu te grabi cu un divort, pt k vei suferi toata viata....deci daca vezi k e totul bine intre voi, si-si vede de treba, atunci asigura-te k nu va mai merge la acel barbat, si nici la altul....intrebare!!!!! cati ani are EA, si cati ani ai tu??? tu esti primul barbat din viata ei?



cred ca a renuntat la amant din cauza faptului ac v-ati mutat la tara...nu ca ii pare rau..........
buzulici
Postat pe 21 Februarie 2010 08:01
cauta pe cineva care sa te iubeasca cu adevarat. Daca ea te-ar fi iubit cu adevarat nu ar fi contat despartirea dintre voi, te-ar fi asteptat oricat ar fi fost nevoie.
mirelaemilia2000
Postat pe 21 Februarie 2010 08:20
De la: mirelaemilia2000, la data 2010-02-21 08:20:43Daca ea te-ar fi iubit cu adevarat nu ar fi contat despartirea dintre voi, te-ar fi asteptat oricat ar fi fost nevoie.

perfect adevarat .
ia-ti viteza , si nu te opri
tonim69
Postat pe 21 Februarie 2010 09:17
multumesc. nu mai stiam exact chestiile astea. ma bucur ca mi le-ai adus aminte. nu sunt suparacioasa. Daca mai intalnesti texte de-ale mele pe forum si vezi greseli chiar te rog sa ma corectezi.
kudika086715
Postat pe 21 Februarie 2010 09:33
De la: rashela, la data 2010-02-21 07:50:28
De la: kudika086715, la data 2010-02-21 00:06:08daca te referi la verbul a fi - nu. nu am gresit. Fi iubit. nu cu doi de i cu unul singur pentru ca e infinitiv a fi (iubit). infinitivul verbului a fi nu este a fii.


Forumul asta e plin de greseli gramaticale. Din graba, din nestiinta, nu conteaza. Nimeni nu (mai) corecteaza pe nimeni pentru ca ar fi o munca titanica si inutila. E prima data cand cineva ne "invata" cum sa scriem INcorect romaneste.
O fi corect "a fi" (ca-i la infinitiv), dar sa-mi spui ca "fi atent" (cu 2 de i sau cu unul, ce mai conteaza!?) e tot la infinitiv.. deja e prea mult.

brava toa'ntzatoare...da nu ne-ai zis ce nota a luat? a trecut sau e pentru la vara?
RUY_BLAS
Postat pe 21 Februarie 2010 11:20
De la: kudika086715, la data 2010-02-18 23:48:19in primul rand as scrie "a-ti face" intr-o forma corecta adica "ati face". Ptr ca "a-ti face" inseamna a iti face tie insuti ceva... iar ati face reprezinta forma verbului a face adica, ca sa intelegi, ce ati face VOI in locul meu.

Si acum raspunsul. DRAGOSTE CU FORTA NU SE POATE FACE. Las-o. Cauta. Gaseste. Iubeste. Fi iubit. CE? vrei sa ramai toata viata cu un ghimpe in imima? Este o vorba care spune ca daca ai un fir de ata rupt si il innozi, mereu cand vei petrece firul de ata printre degete ii vei simti nodul.


Si "Fi" se scrie "Fii". Sper ca din graba ti-a scapat printre degete un "i". Ti-a scapat si semnul exclamarii dupa expresia "Fii iubit".
Pentru ca stiu ca nu esti suparacioasa iti recomand sa fii putin mai atenta si nu te mai grabi. Have a nice day !
manuelaaa
Postat pe 21 Februarie 2010 12:20
nu mai merita sa stai cu ea nici un minut in continuare! LAS-O!!! sa isi vada de ale ei si tu de ale tale, esti tinar si ai viata inainte si merita sa o traiesti frumos nu mereu cu gindul ca tea inselat si sa nu mai ai un pic de liniste sufleteasca, poti oricind sa iti gasesti o femeie care sa tina la tine si sa traiti
frumos si in armonie.
nicolaedavid2000
Postat pe 21 Februarie 2010 14:00
o data ce te-a anselat fii sigur ca o sa se repete,acum ati poate spune ca nu o sa se mai antample si toate astea..... dar dupa cum ai zis ca nu ati mai avut relatii pai e clar ca nu mai simnte nimik pentru tine,deci daca te iubea cu adevarat nu ati facea asa ceva,parerea mea e sa te desparti ca fii sigur ca o sa-ti gasesti pe cineva care sa tina cu adevarat la tine,dar bine asta e decizia ta si ati urez succes an tot..
kudika117014
Postat pe 21 Februarie 2010 14:03
buna spunem ai copi;de da iarto pentu copi;de nu devortiaza nu merita;
kudika117717
Postat pe 21 Februarie 2010 15:22
dureros.....si trist ca persoanele in care credem si pe care ii iubim ne inseala,oamenii pt care am fi instare de orice,oamenii carora le-am jurat credinta si care ne-au jurat credintza,ne-am unit destinele pana cand moartea ne va despartzi, tocmai aceea ne inseala ,cand spun inseala nu ma refer doar la aventuri sau la relatii extraconjugale...ma refer la inselat increderea...te simtzi un nimeni atunci cand afli ca omul de langa tine este duplicitar si ca te minte de ceva timp. parerea mea este ca..ar trebui sa renunti la relatzia asta,daca te lasa inima,daca nu...vei avea parte doar de suferintza,si pana la urma tot akolo vei ajunge dar... mult mai daramat psihic,si spun asta pentru ca intre voi doi deja s-a pierdut increderea si fara incredere va fi un chin groaznic, te vei macina.si nu spun asta din povesti, traiesc aceeasi experientza!
Nicool
Postat pe 21 Februarie 2010 16:09
De la: kudika086715, la data 2010-02-21 00:06:08daca te referi la verbul a fi - nu. nu am gresit. Fi iubit. nu cu doi de i cu unul singur pentru ca e infinitiv a fi (iubit). infinitivul verbului a fi nu este a fii.

nu cred ca sfatul tau este a fi iubit ci fi iubit,este poate vrei sa zici un imperativ ,poate si da,trebuie scris cu doi de i,a fi se scrie cu un singur i cand e intr-o propozitie negativa-nu fi iubit!asa da,"fi iubit" se scrie "fii iubit".nu vreau sa ma cert,daca vrei sa intelegi bine,daca nu,intreaba un profesor de limba romana!
andreea_3
Postat pe 21 Februarie 2010 16:10
De la: kudika108709, la data 2010-02-21 07:48:24
De la: kudika086715, la data 2010-02-21 00:06:08daca te referi la verbul a fi - nu. nu am gresit. Fi iubit. nu cu doi de i cu unul singur pentru ca e infinitiv a fi (iubit). infinitivul verbului a fi nu este a fii.



Iete unde statea academiciana! Stii tu ceva, dar nu stii bine. Ceea ce spui tu e valabil numai pentru forma negativa a imperativului, care se formeaza cu infinitivul scurt precedat de morfemul NU. Exemple: "nu fi toanta!", "nu zi prostii!" etc. Fac pe desteptul cu tine, dar imi amintesc ca am pierdut examenul de fonetica in primul an de facultate datorita unei gafe perfect similare

corect!e bine ca macar ai retinut ceva pentru ca ai picat un examen-foarte bine!bravo!oricum eu i-am zis fetei nu ca sa incep o mare discutie pe aceasta tema,ci pentru ca si ea a corectat pe cineva si cred ca pe aceste forumuri nu se face acest lucru,fiecare sa scrie si sa inteleaga ce vrea,nu e un forum si niciun topic despre limba romana,iar ca multi nu stiu sa scrie sau sa vorbeasca corect romaneste asta e clar.de multe ori se mai fac greseli pentru ca scriem repede,dar de multe ori se vede cine chiar nu stie sa scrie corect,dar de ce sa ne batem capul?!nu ma refer la tine kudika 086715 si nu fi suparata pe mine,te rog:)
andreea_3
Postat pe 21 Februarie 2010 16:18
voi vedeti ca cine a deschis topicul ne-a lasat balta??nu a mai zis nimic,nu?ne strofocam noi aici degeaba cu sfaturi...
andreea_3
Postat pe 21 Februarie 2010 16:20
nu fii fraier fraiere
lupu_70
Postat pe 21 Februarie 2010 18:04
Sincer eu nu iert asa ceva.Atata timp cat s-a rupt ceva,niciodata nu se v-a repara.V-a mai gresi si alta data.Si eu cred ca mai bine suferi acum(cu toate ca nu merita)decat mai tarziu.Pt. ca tot la divort vei ajunge.Poate sunt prea aspra,dar asta este realitatea.
COCA109821
Postat pe 21 Februarie 2010 22:22
are balta peste!mergi inainte!
roz5blue6lila7
Postat pe 21 Februarie 2010 22:24
este tocmai vice-versa d-ra.
kudika099608
Postat pe 22 Februarie 2010 01:19
andreea 3, n-ai dreptate. Nu-i nici un infinitiv "fii iubit". Este imperativ, pozitiv "fii (tu) iubit". Fetito, pune mana pe carte.
kudika099608
Postat pe 22 Februarie 2010 01:25
De la: kudika117717, la data 2010-02-21 15:22:29buna spunem ai copi;de da iarto pentu copi;de nu devortiaza nu merita;


Doamneee...cu greu incerc sa inteleg ce ai vrut sa spui. Dragi Kudisti, priviti aici un exemplu clar de agramata. Domnisoara , eu inteleg ca vrei sa participi cu un sfat pentru subiectul din tema dar tu citesti ce ai scris? Ce crezi ca intelege bietul om? Sau noi. Stii ce reactie avem cand citim ce ai scris? In prima faza e ras si apoi compasiune. Iti pasa? Daca da,atunci ia tu frumusel macar revista Can-Can sau Povestea mea si citeste pana iti pica ochii de somn. Nu mai ai cum sa inveti gramatica si s-o intelegi (se invata in gimnaziu cand erai mica) dar macar te obisnuiesti cu expresiile,cuvintele care macar sunt scrise corect si asa inveti "dupa ureche"(vezi ca este o expresie uzuala si n-o lua mot-a-mot) fara sa vrei. Stiu ca o sa te infurii pentru ce am scris dar fa tot posibilul si ia masuri daca-ti pasa cat de cat. Arata ca esti ambitioasa, muncitoare si ca poti mai mult. Succes !
manuelaaa
Postat pe 22 Februarie 2010 07:35
De la: kudika099608, la data 2010-02-22 01:25:39andreea 3, n-ai dreptate. Nu-i nici un infinitiv "fii iubit". Este imperativ, pozitiv "fii (tu) iubit". Fetito, pune mana pe carte.


draga mea citeste mai bine,nu eu am scris ca e infinitiv,daca citesti mai bine vei vedea ca am scris ca e imperativ!!ar fi bine ca inainte sa zici ceva sa citesti mai atent...si nu sunt "fetito" cu tine!!
andreea_3
Postat pe 22 Februarie 2010 16:45
De la: manuelaaa, la data 2010-02-22 07:35:35
De la: kudika117717, la data 2010-02-21 15:22:29buna spunem ai copi;de da iarto pentu copi;de nu devortiaza nu merita;


Doamneee...cu greu incerc sa inteleg ce ai vrut sa spui. Dragi Kudisti, priviti aici un exemplu clar de agramata. Domnisoara , eu inteleg ca vrei sa participi cu un sfat pentru subiectul din tema dar tu citesti ce ai scris? Ce crezi ca intelege bietul om? Sau noi. Stii ce reactie avem cand citim ce ai scris? In prima faza e ras si apoi compasiune. Iti pasa? Daca da,atunci ia tu frumusel macar revista Can-Can sau Povestea mea si citeste pana iti pica ochii de somn. Nu mai ai cum sa inveti gramatica si s-o intelegi (se invata in gimnaziu cand erai mica) dar macar te obisnuiesti cu expresiile,cuvintele care macar sunt scrise corect si asa inveti "dupa ureche"(vezi ca este o expresie uzuala si n-o lua mot-a-mot) fara sa vrei. Stiu ca o sa te infurii pentru ce am scris dar fa tot posibilul si ia masuri daca-ti pasa cat de cat. Arata ca esti ambitioasa, muncitoare si ca poti mai mult. Succes !


toti ati inceput acum sa corectati????lasati-i pe bietii oameni sa scrie cum vor,credeti ca daca le dati un sfat pe un topic isi vor corecta scrisul sau vorbirea???
andreea_3
Postat pe 22 Februarie 2010 16:47
De la: andreea_3, la data 2010-02-22 16:45:12
De la: kudika099608, la data 2010-02-22 01:25:39andreea 3, n-ai dreptate. Nu-i nici un infinitiv "fii iubit". Este imperativ, pozitiv "fii (tu) iubit". Fetito, pune mana pe carte.


draga mea citeste mai bine,nu eu am scris ca e infinitiv,daca citesti mai bine vei vedea ca am scris ca e imperativ!!ar fi bine ca inainte sa zici ceva sa citesti mai atent...si nu sunt "fetito" cu tine!!
andreea_3
Postat pe 22 Februarie 2010 16:48
De unde stii ca te-a inselat?Si daca esti sigur,pana acum ce-ai facut?Lasa-ti prietenii binevoitori deoparte,invata sa-ti cunosti sotia si daca va iubiti,mergeti mai departe in ciuda tuturor!
viogen26
Postat pe 23 Februarie 2010 09:28
Hai ca sunteti de rasu'-plansu'cu aerele voastre de filologi.
viogen26
Postat pe 23 Februarie 2010 09:31

Pentru perioada cand ai fost plecat ar putea avea o bruma de circumstante atenuante , cu toate ca ar fii trebuit sa-si struneasca hormonii , dar pentru perioada cat erai acasa nu prea vad , din moment ce alege sa-si regleze sistemul hormonal cu unul mult mai mare de varsta ca tine nu prea .oricum nu cred ca te iubeste chiar daca e cu tine , aici sunt urmatoarele variante , dupa parerea mea :
1. are un sentiment de siguranta financiara
2. este maritata si ceva spune gura lumii sau rudele daca divorteaza
3. si-a gasit barbatul pe care-l poate domina cum vrea ( adica fletul ideal )
Parerea mea sincera ca nu este o sotie potrivita , iar la greu nu te baza pe ea .
Dar atentie , cdre ca ar trebuii sa vb cu ea si sa-i cunosti motivele , dincolo de faptul ca nu a incercat sa remedieze niste probleme care nu merg intre voi , vezi ce o nemultumeste , cheia cred ca este la tine si tu sigur ai partrea ta de vina dar pe care nu o constientizezi si ea nu a discutat-o cu tine .Pe mine daca m-ar insela sotia in primul rand m-as intreba unde am gresit eu si dupa aia as analiza reactia ei.
Sa nu fie o incompatibilitate sexuala , ori nu esti prea atent , tandru cu ea , femeile au o acuta nevoie de asta , daca te porti cu ea cum se comporta cei de la tara cu ea ...este o problema.
Deci , daca ai o discutie cu ea si argumentele ei sunt pertinente , eu i-as reprosa lipsa de rabdare si loialitate .In cazul in care ai anumite hibe si a zis ,,las-o asa ca merge asa'' iar daca ti le-a comunicat si nu ai reactionat , ai primit raspunsul.Oricum fapta ei e condamnabila.
banalulanonim
Postat pe 24 Februarie 2010 12:28
ink m intrebi ce s faci? relatia voastra demult e terminata... doar k nimeni din voi nu face pasul necesar, despartirea
Kattyy
Postat pe 5 Martie 2010 00:00
si tu chiar vrei sa continui asa a 2 roata de la caruta/sau ultima spita cum se mai spune...fi serios o data c ete inseala nu mai o lecuieste de asta e ceva nativ, poate ca toti sau toate suntem tentati macar o data n viata sa facem o aventura dar aici nue vb de aventura e vb de o relatie paralele de fidelitate de respect de incredere de multe alte chesti care nu pot lega o relatie, ...Asa ca mai bine mai devreme decat mai tarziu, stiu ca e greu stiu ca e dureros ,stiu ca probabil nu acccepti realitatea de dragul ei si de sentimentele pe care le porti insa..crede ma ca am trecut prin astea si o data ce am iertat m am fript iar parasindu ma ea definitiv.....

Sanatosi sa fim ca femei dastea sunt pe toate drumurile...mai devreme sau mai tarziu vei intalni si una mai de doamne ajuta cu care sa ti poti intemeia o familie.

Graba strica treaba/....intradevar e greude gasit una mai serioasa insa desi eu am fost dezamagfit de n ori de ``tarfulite``care nu nu stiu ce vor, sunt constint desi demoralizat ca voi gasi o data si o data o persoana mai compatibila mie care sa aiba aceleasi ganduriaceleasi interese sau cat mai comune si apropiate.
Una peste alta concluzia e drastica dar trebuie sa accepti realitatea-considera ca o experienta nu ca pe un esec. pt ca vei fi mai optimist dupa..LASO CA NU E DE TINE !

A SI CHESTIA CU VARSTA DUBLA LA PARTENERI ,..KM TOATE AU TENDINTA ASTA SA CUPLEZE CU PERS CU 10 20 DE ANI MAI MULT DECAT ELE..SI AJUNG LA CONCLUZIA CA AU LUAT TEAPA. ASA CA BUCURATE ANTICIPAT, AM INTALNIT N CAZURI:)..MULTA BAFTA SI... INTR O BUNA ZI PROBABIL VOM FI FERICITI SI NOI.
ionut_daniel
Postat pe 21 Martie 2010 11:52
De la: ionut_daniel, la data 2010-03-21 11:52:40si tu chiar vrei sa continui asa a 2 roata de la caruta/sau ultima spita cum se mai spune...fi serios o data c ete inseala nu mai o lecuieste de asta e ceva nativ, poate ca toti sau toate suntem tentati macar o data n viata sa facem o aventura dar aici nue vb de aventura e vb de o relatie paralele de fidelitate de respect de incredere de multe alte chesti care nu pot lega o relatie, ...Asa ca mai bine mai devreme decat mai tarziu, stiu ca e greu stiu ca e dureros ,stiu ca probabil nu acccepti realitatea de dragul ei si de sentimentele pe care le porti insa..crede ma ca am trecut prin astea si o data ce am iertat m am fript iar parasindu ma ea definitiv.....

Sanatosi sa fim ca femei dastea sunt pe toate drumurile...mai devreme sau mai tarziu vei intalni si una mai de doamne ajuta cu care sa ti poti intemeia o familie.

Graba strica treaba/....intradevar e greude gasit una mai serioasa insa desi eu am fost dezamagfit de n ori de ``tarfulite``care nu nu stiu ce vor, sunt constint desi demoralizat ca voi gasi o data si o data o persoana mai compatibila mie care sa aiba aceleasi ganduriaceleasi interese sau cat mai comune si apropiate.
Una peste alta concluzia e drastica dar trebuie sa accepti realitatea-considera ca o experienta nu ca pe un esec. pt ca vei fi mai optimist dupa..LASO CA NU E DE TINE !

A SI CHESTIA CU VARSTA DUBLA LA PARTENERI ,..KM TOATE AU TENDINTA ASTA SA CUPLEZE CU PERS CU 10 20 DE ANI MAI MULT DECAT ELE..SI AJUNG LA CONCLUZIA CA AU LUAT TEAPA. ASA CA BUCURATE ANTICIPAT, AM INTALNIT N CAZURI:)..MULTA BAFTA SI... INTR O BUNA ZI PROBABIL VOM FI FERICITI SI NOI.


si barbatii sunt niste sfinti,care nu inseala niciodata!dar ei nu mai sunt "tarfe" daca fac asta,insa o femeie cum inseala imediat e tarfa pentru barbatul de langa ea,dupa parerea ta.Daca ai intalnit asa de multe care te-au inselat si dezamagit,te-ai gandit ca poate problema esti tu si nu ele?daca chiar iubesti o data ierti,a doua oara daca se mai intampla pui punct,dar o data se poate intampla oricui si cred ca ti s-a intamplat si tie sa fii cu o fata si sa flirtezi cu alta sau sa te saruti cu alta sau chiar sa te culci cu alta...
andreea_3
Postat pe 21 Martie 2010 19:04
as fi lasat-o.
nicolaedavid2000
Postat pe 21 Martie 2010 23:11

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
tradat 11 De la: Luli2 11 Ianuarie 2009 23:59
L-am inselat!!!! 39 De la: ilovethisgame 8 Septembrie 2010 09:35
nu stiu ce sa afc 10 De la: dandanaua_reloaded 19 Septembrie 2009 21:39
SALON MASAJ TANTRIC 12 De la: tzekel 28 Februarie 2012 09:24
Cum pot sa imi vindec sotul de ....net? 11 De la: Kudicul 20 August 2009 14:33