Setari Cookie-uri

highschool sweetheart

Dragele mele sa va confrunt cu prima mea dilema sentinentala pe acest forum, stiu ca deja sunteti experte in sfaturi si m-as bucura daca ati reflecta putin si asupra situatiei mele, pt ca, stim cu totii, a fresh look dintr-un alt unghi nu strica niciodata Bun, povestioara pe scurt e asa: tot liceul am fost cu M, mare iubire, mare despartire la fel de sentimentala la inceputul facultatii, decizie cu acordul amandurora, ca na, eram mici, ajunsesesm sa ne certam, voiam sa cunoastem lumea si in alt fel decat am facut-o o eternitate (5 ani ) la varsta aceea. Desi schimbarea a fost mare pt amandoi, el si-a vazut de viata lui, spre surprinderea mea impreuna cu o asa zisa prietena de a mea, cu care a inceput o relatie serioasa. Eu, mi-am vazut si eu de viata mea, desi am ramas cu nostalgia iubirii din trecut, nu am putut sa ma indragostesc de altcineva ani buni, timp in care visam ca noi doi avem scris sa ne impacam intr-o buan zi. Dar fericirea mi-a zambit si mie si l-am intalnit intre timp pe C., cu care am in prezent o relatie f frumoasa de 3 ani, vorbim si de casatorie f serios. Mentionez ca in acesti 3 ani de cand sunt cu C., nu l-am mai vazut si nici nu am vb cu M., desi ma mai gandeam din cand in cand cum ii mai este, ce mai face. Credeam ca l-am uitat, cand hop! a aparut din nou in viata mea, spune ca a facut cea mai mare greseala ca ne-am despartit atunci si ca s-a gandit mereu la mine dar nu a avut curajul sa intervina in viat amea, pana acum, cand nu mai poatre astepta, si nu vrea sa ma piarda definitv. Odata ce l-am vazut din nou, toate sentimentele pt el au reinviat si suynt f tulburata de situatie. Sa ii mai dau o sansa, cu riscul de a nu merge realtia noastra ca si data trecuta, desi il iubesc inca, si sa pierd tot ce am construit alaturi de logodnicul meu, sau sa ma straduiesc sa il uit definitiv si sa imi vad de viata, traind in prezent? Imi e f greu sa il las pe M. sa plece, poate ca undeva ne-a fost scris sa fim impreuna. Dar merita el oare acest sacrificu al meu, cand el a plecat atunci cu prietena mea si timp de ani de zile nu a dat nicun semn pana acum?Si de ce a facut-o acum, ma rog?Sfaturi, fetelor, la zbuciumul sufeltelului meu?
oportunity
Postat pe 18 Mai 2009 20:18
Grea alegere.
Sa lasi ceva pt ceva ce ai mai avut nu stiu eu cat de mult merita ca tu esti ceea ce decide
Gandeste-te ce pierzi si ce casti
Succes
bestiutza_relouded
Postat pe 18 Mai 2009 20:27
Buna seara! Eu te sfatuiesc sa nu te reintorci la fostul... Prea mare suferinta... Si se spune ca "lupul isi schimba parul , dar naravul, ba";probabil la o noua tentatie , te va lasa balta ,din nou.
alina02
Postat pe 18 Mai 2009 20:37
Atata timp a putut sa traiasca fara tine...De ce a venit la tine tocmai acum??? Nu sunt in masura sa iti dau un sfat dar gandeste-te la problemele care le-ai avut in trecut cu el...Gandeste-te ca s-ar putea repeta...Cantareste bine alegerea pe care ai de gand sa o faci si fii sigura ca e aia buna...Poate vrea doar sa-si demonstreze lui ca poate sa te recucereasca si sta o perioada cu tine si pe urma pleaca iar...Poate esti doar un trofeu...Stii iubirea adevarata ,in viziunea mea,e atunci cand intalnesti pe acel cineva si ramai cu persoana respectiva indiferent de greutatile pe care vi le rezerva viata...incerci intotdeauna sa faci viata celuilalt mai frumoasa atunci cand iubesti cu adevarat.E minunat sa iubesti si sa fii iubit.Tu stii cel mai bine ce ai de facut...ascultati inima...si ia cea mai buna decizie...
camelusha83
Postat pe 18 Mai 2009 20:38
da mai fetelor, ratiunea imi spune sa raman cuminte alaturi de prietenul actual cu care am realizat atatea si avem un viitor impreuna, dar gandul meu e la fostul, asta ma scoate din minti, ca nu pot sa controlez gandurile astea si sa mi-l scot din cap. despre asta e vb, ca iin rest intr-adevar ar fi stupid si f riscant sa ma intorc la fostul. nu imi imaginez viata fara actualul prieten, il iubesc f mult, dar undeva in inimioara mea se da lupta asta, intre a-mi uita prima iubire (cine o poate uita?) si a-mi vedea cu maturitate de viata mea, din moment ce el a ales atunci un alt drum :(
oportunity
Postat pe 18 Mai 2009 20:59
Mai asteapta o perioada ca sa vezi ce se intampla...Vorbeste cu fostul tau si vezi daca e sincer...supune-l unor teste...Prima iubire nu se uita e adevarat...dar nu stiu cate dintre noi au ramas cu prima iubire,,,Viata e mult mai complexa...Si gandeste-te bine...Nu da vrabia din mana pe cioara de pe gard...
camelusha83
Postat pe 18 Mai 2009 22:23
eu iti pot da un sfat: omul care este acum langa tine, te iubeste, vrea un viitor alaturi de tine . In 3 ani de relatie ati crescut, ati evoluat impreuna, aveti puncte comune pentru viitor! In tot acest timp fostul, s-a schimbat si el, poate nu mai e cel de care te-ai indragostit; ...eu iti sugerez sa pastrezi amintirea frumoasa a primei iubiri si sa mergi inainte alaturi de actualul.
Dar pana la urma cel mai important este ce simti tu! Bafta!
kudika017114
Postat pe 19 Mai 2009 14:09
Lasa-i pe amandoi si cauta ceva sa te implineasca!
Ce-i cu nehotararea asta?!?
kudikaroxi
Postat pe 20 Mai 2009 13:50
hi
Cassey_
Postat pe 24 Mai 2009 14:09
Lasa ratiunea ca nu este buna ! Decide-te repede pt ca daca stai intre 2, faci rau tuturor celor implicati in schema ! - asta trebuie sa faci neaparat !


Da, s-ar putea sa gresesti, sa alegi gresit, insa asta e viata...invatam din propriile greseli ( sau nu )...

Postat pe 24 Mai 2009 14:14
un sfat:spunei l'ui (C) ca te'ai intanlit cu (M),si vrei sa te desparti de el,
daca nu merge (M) te intorci la el,si va continuati relatia cum nu s'ar fii intanplat nimic

mai fata'un om care iubeste in adevaratu sens al cuvantului,nu pleaca si vine cand vrea el,

pey ce esti u casa de bine faceri???nu a mers cu tipa respectiva si sa intors la proasta(scuze ca'ti spun asa)u ai vb cu femeia respectiva sa vezi dc s'au despartit???ea pune u relatia cu el,si actuala,
spui cal iubesti pe actualu f mult,dc nu'i dai u next fostului si sa mergi mai departe???
dar u vei decide,si sper sa ei decizia corecta
scorpyoW
Postat pe 24 Mai 2009 15:00
fly M to Africa! lasa-l acolo unde era, adica in trecut... gandeste-te la fraierul asta care te iubeste, desi tu te gandesti sa-l lasi cu curu' in balta
eu zic ca iti bati cuie in cap singurica, iti place sa-ti complici viata....
crissa_909
Postat pe 23 Iunie 2009 16:59
e bn draga mea...nu prea stui ce sa iti spun dar cel mai bn e sa iti coninui povestea de dragoste alatulti de logotnicul tau,nu are rost sa lasi pasarea din mana ptr cea de pe gard
si eu am patit la fel si dupa ce neam reimpacat dupa cateva luni ne-am dat seama ca ne-am schimbat prea mult intre timp
bafta in decizia pe care o sa o iei si sper sa fie cea mai buna
kudika050572
Postat pe 1 August 2009 16:36
Cum o dai , cum n-o dai , in situatia asta , orice ai alege , ai de pierdut !!! Pana la urma ce ai facut , cu care ai ramas?
Lorena26
Postat pe 1 August 2009 19:38
ca omu' cu capul pe umeri normal ca am ramas alaturi de actualul prieten, si am incercat sa rup orice legatura cu fostul, a fost si e in continuare f dificil pt ca fostul ma suna mereu sperand sa imi schimbe decizia sau apare din senin pe unde am eu drum..saracu mi-e mila de el dar si de mine, ca imi adun puteri sa merg mai departe si sa las totul in urma, daca s-a trezit acum ce sa-i fac, e ironia sortii. atunci alergam eu dupa el sa il intorc la mine, acum invers. gandindu-ma la fostul, mi-am amintit tot ce a mers prost intre noi si nu cred ca a-i da o alta sansa ar fi cea mai intelepta decizie, cred ca am ajunge la aceleasi motive de cearta ca inainte, plus ca am evoluat ca oameni diferiti intre timp si nu stiu cata compatibilitate ar mai exista. in prezent sunt f fericita si nu am nimic sa ii reprosez actualului prieten, el nu mi-a dat motive de tristete si indoiala ca fostul, raman cu el si impacata ca am luat decizia buna, dar ramane gustul ala amar ca cineva acolo sus se amuza teribil de situatii de genul asta.
oportunity
Postat pe 4 August 2009 21:03

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Fara ea... 39 De la: Marco__ 7 Martie 2012 21:22
stiu ca ma iubeste... dar nu mai vrea sa fim impreuna:( 22 De la: mayta 2 Martie 2012 23:21
Obsesie? 11 De la: kudika_9980 27 Iulie 2012 18:59
cum pot fi indiferenta? 37 De la: simonica_yo 5 August 2009 18:03
despartirii 0 De la: 3 Aprilie 2011 01:43