Setari Cookie-uri

Ce pot face sa ma ingras?

De la: stefy_8676, la data 2009-11-06 19:34:58Dragele mele...eu tot timpul m-am confruntat cu replici de genul " ar treb sa mananci si u mai mult , esti slaba...erc " din partea familiei si cunoscutilor.Cu toate ca eu nu ma vedeam f slaba avand in vedere k sunt si mica de inaltime ( 1.50 si vreo 47 kg in acea perioada) am fost la nutritionist , herbalife...etc...si : stupoare!!!Analizele mele aratau ca am greutatea ideala pt varsta si inaltimea mea.Acum am mai pus putin pe mine intradevar dar nu am mai recurs la metodele de atunci (vitamine , suplimenti etc) .Pur si simplu mananc cu mai multa pofta asta si pt ca nu ma mai ingrijorez ca sunt prea slaba.Miscarea , alimentatia sanatoasa si renuntarea la ideea ca treb sa mancati pt a va ingrasa vor face minuni nu doar asupra fizicului , ci si a psihicului.Am o multime de prietene care isi chinuie organismul sa piarda cateva kg cu ceaiuri , diete draconice si pilule de slabit si voi nu stiti cum sa va ingrasati.Incercati sa faceti miscare, mai bine arata un corp usor lucrat la sala decat unul "lucrat la fast-food".

la prima parte...acele replici sunt venite din partea unor pers slab informate, a ignorantei si mai gasiti voi niste "atribute". legat de vit si suplimente ele sunt de folos si unor sedentari, dar unor pers care doresc sa se apuce si de sport...si legat de ideea ca trebie sa mananci, sa te antr....ca ai in capt mereu acelasi lucru, canu arati bn, ca nu stiu ce, etc.....pai e chiar bn....daca esti indiferent cum vrei sa obtii rezultate? sa ai mereu in gand ceea ce vrei sa faci si sa perseverezi....
Ronnie_Coleman
Postat pe 21 Noiembrie 2009 22:02
De la: kudika019593, la data 2009-11-07 11:02:10
Ba pot trai si mai mult, cei pt. reproducere, iar cei cu 2 picioare si mai mult, mult mai mult! (oricum mananca!)

bn scroafo, stai jos, 2! faci astfel de aluzii la un astfel de topic....si mai zici ca ai si 44 de ani. ai mintea unui copil de 14 ani nu a unei pers de 44 si pe deasupra la felul in care vb si inselata toata viata.
Ronnie_Coleman
Postat pe 21 Noiembrie 2009 22:08
De la: kudika023770, la data 2009-11-07 19:27:49Tu te-ai marita cu un porc numai pentru reproducere?

mi-a placut sincer cu i-ai raspuns. totusi poate prea subtil, poate ca nu are intelectul sa gaseasca esenta.
Ronnie_Coleman
Postat pe 21 Noiembrie 2009 22:12
De la: Ronnie_Coleman, la data 2009-11-21 21:31:39
De la: lolrelai, la data 2009-06-07 05:26:18O sa sune stupid...dar mi-as dori extrem de mult macar vreo 5 kg in plus...de mancat mananc orice, poate chiar mai mult decat ar trebui...mc'donald's mananc cel putin o data pe zi(asta apropo de ceea ce se spune, ca mc-ul ingrasa)...mananc si exact inainte sa ma culc si dulciuri si si si...nimic...nu pun nici macar un kg pe mine :(. Am cautat retete de ingrasat, dar nu am gasit nimic care sa dea rezultate...am vizitat toate tipurile de medici si toti mi-au spus ca nu este o problema medicala...mi-am facut analizele la toate glandele,nu numai la cea tiroida pe care o banuiam si nici de aici nu e problema...Asa ca v-as fi recunoascatoare daca m-ati ajuta cu un sfat util :)

in primul rand vreau sa iti spun ca esti una din pers care utilizeaza gresit niste termeni. iti zic eu ca nu vrei sa te ingrasi si nu ti-ai dorii sa ai grasime pe tine. banuiesc ca nu iti convine (sau) nu ti-ar convenii sa iti vezi prietenul/barbatul cand este dezbracat cum ii "atarna" "tatele", cum are coapsele parca sunt 2 saci de carne si grasime puturoasa, cum are fundu cat al unui elefant sau burta care ii iese din pantaloni. asa nici noua barbatilor nu ne-ar placea sa vedem la femei grasimea, soldurile "interminabile", vergeturile, celulita (efecte secundare ale tesutului adipos ca sa zic asa). paranteza asta nu a fost o critica la adresa persoanelor supraponderale sau obeze, sau la adresa celor care intalnesc astfel de imperfectiuni. acum.....in afara ca ne-ai spus ca nu ai nicio prob de sanatate, altceva nu ai zis nimic care sa ne ajute. ce varsta ai, inaltime, greutate, cu ce te ocupi....bn ca ne spui ca mananci de la MC, pe mn unu m-a ajutat enorm de mult, ca sa fiu in stare sa iti dau un sfat. mai ales ca din rezultatul analizelor reiese ca esti o pers sanatoase, 5 kg nu sunt deloc multe de pus si nu va necesita timp extrem de lung (totusi tre sa iei in calcul lunile de zile chiar). cel mai fericita combinatie pt tine este regimu + sportu + odihna. sportul care ti-l indic este fitnessul. unicul sport care ia fiecare muschi in parte, din toate unghiurile si-l antreneaza. trebuie totusi sa lucrezi la o intensitate destul de ridicata. legat de mese. min 5 mese pe zi. sa nu excluzi micul dejun, la care sa ai inspecial carbo simpli si prot care sa se asimileze cat mai rapid. iar pe parcursul zilei sa ai un procentaj de 40-50% prot, 20% grasimi si restu carbo. dar daca nu vad poza cu tn si daca nu ne zici datele antropometrice nimeni nu se poate pronunta cu exactitate.




bravo Ronie....dar te rog sa mai repeti odata ceeace ai scris si fao pe intelesul tuturor.....kiar daca noi cei mai avizati intelegem termeni ca.....carbo....sau prot.....altii si sunt foarte multi nu stiu ce s acestea....deci mai am ceva de adaugat la ceeace ai scriis tu...in definitiv ai dreptate....ar trebui pe langa suplimentele nutritive....bogate in carbohidrati si proteinae in proportie de sti tu mai bine....si niste multivitamine cu minerale ar ajuta f mult.....dar cea mai importanta dintre ele este autosugestia sau increderea ca....va pune ceva pe ea si o va face sanatos si va arata frumos dupa astfel de stil de viata.....deci credeti c veti fi frumoase si ve ti lua in greutate....si se va implini....daca credeti din toata inima...... toate cele bune


feritiva de fast food nu merita....ve ti imbatranii si ve ti muri mai repede si nesanatosi..
gratuit89
Postat pe 21 Noiembrie 2009 22:15
De la: DayC, la data 2009-11-07 22:27:32ai incercat sa maresti cosumul de fructe? sunt unele care chiar ingrasa, de exemplu bananele sau nucile...si oricum toate maresc pofta de mancare. incearca sa mananci o banana sau doua zilnic. sau daca nu iti place ideea de a rontai la fructe, fa-ti seara in blender un cocktail cu care iti plac mai mult. poti adauga si lapte sau iaurt, miere de albine etc...

stiu pe cineva care a tinut cura de slabire cu fructe, si s-a ingrasat 5 kg

bine...fructele mai mult ai apa in ele...dar asa este, bananele sunt unele din fructele cu un grad destul de ridicat de calorii (ma refer in comparatie cu alte fructe), nucile la fel contin ggrasimi sanatoase....mai poti incerca alune, fistic...mai sunt dar nu imi vin acum in minte...e tarziu :)) sincer, cu ideea ta, de banane, lapte, miere, as incepe ziua...as face dimineata acel cocktail. o idee f buna. glucoz din miere se abs destul de repede, la fel si cea din banane.....cam 20% din proteina din lapte si ea se duce repejor in sange...
Ronnie_Coleman
Postat pe 21 Noiembrie 2009 22:19
De la: mama_omida, la data 2009-11-15 17:23:28
esti o persoana introvertita cumva? adica nu-ti exteriorizezi emotiile, trairile?

mai....nu am facut psihologie (daca de domeniu asta tine la ce te-ai referit tu), dar eu sunt o pers extrem de introvertita (nimeni nu ma cunoaste cu adevarat, nici mama, si uneori nici chiar eu, si nu imi place sa imi impartasec unele trairi cu oricine, iar unele trairi chiar nu le impartasesc la nimeni), si cu toate astea....aveam mai demult o masa musc si o forta, la care multi barbati nici nu viseaza si nici nu pot percepe macar asa ceva.....dar totusi cred ca are o legatura...ceea ce vrei tu sa insinuezi.....
Ronnie_Coleman
Postat pe 21 Noiembrie 2009 22:23
De la: butterflylili, la data 2009-11-17 08:59:06Si eu am aceeasi problema...sunt cam slabutza...am 1.70 si vreo 50 de kg...sincer pe mine nu ma deranjeaza atat de tare cat ii deranjeaza pe restul..."vai da ce slaba esti", "vai dar ce mananci", "te tine sotul cu foamea"...m-am saturat sa ii tot aud...oriunde ma duc aceleasi conversatii..."cand faci copil sa te ingrasi si tu putin?"etc,etc...oamenii astia sunt atat de rautaciosi.Va spun sincer ca sunt atat de suparata ca daca mai imi spune cineva azi ca sunt slaba cred ca o iau razna.Scuza-ti m-am descarcat si eu!

poate si rautaciosi....mai degraba prosti.
Ronnie_Coleman
Postat pe 21 Noiembrie 2009 22:27
De la: scorpio67, la data 2009-11-17 09:02:58
Draga mea , important este sa te simti bine in propria piele, ce spune lumea e spus probabil din invidie,asa ca fa-te ca nu auzi.

daaaaaaa, ai scris si tu un rand. stai jos, 2 si tu! sunt multe pers care din cauza surplusului de greutate ajung chiar in situatia de a-si pune viata in pericol. eu nu am idee cat de multe prob pot aparea din cauza procentajului ridicat de grasime si a alimentatie nesanatoase/precare (si totusi am trecut ceva cu nivelul teoretic de stadiul de incepator). sunt multe pers care se amagesc spunand "eu ma simt bn cum arat, ma simt bn cum sunt, asta e important", dar aceste vorbe ascund de multe ori nepasarea, indiferenta, si slabiciunea lor de a schimba ceva in viata lor. sunt pers bolnave care ar face orice sa mai faca sport iar altii isi distrug viata parca in mod voit.
Ronnie_Coleman
Postat pe 21 Noiembrie 2009 22:32
De la: marry_candygirl, la data 2009-11-20 23:18:24am si eu exact aceeasi problema, nu stiu ce sa mai mananc sa ma ingras..mi-a dat mama cred ca toata vitaminele posibile probabil pentru pofta de mancare, dar fara succes, nu au nici un efect...nu stiu ce sa fac..m-am gandit sa fac si sport mai mult, sa merg la sala..dar nu stiu..aaa am 16 ani si am 45-46 kg si am cam 1,60 si ceva [am uitat ce inaltime am ]

16 ani...se mai pot schimba multe. tu sa faci sport (indiferent care, chiar si sahul e bun) si sa mananci cat mai natural si cat mai putina mancare procesata. "nu stiu" cat te ajuta vitaminele sa iei in greutate. ele sunt aproape nule dpdv caloric. au alte roluri si te pot ajuta indirect. sunt vit care regleaza secretia unor hormoni, care ajuta la metabolizarea mineralelor, a celorlalte vit si a macronutrientilor. intr0un cuv acele complexe de vit si minerale ajuta la fct normala a intregului organism. dar nu iei in greutate numai de la ele.
Ronnie_Coleman
Postat pe 21 Noiembrie 2009 22:37
De la: liliana_ciobanu79, la data 2009-11-21 21:54:22faceti sport. creeaza pofta de mancare. dupa o sedinta la sala veti manca precum un lup. si se creeaza grupe de muschi care va vor rotunji

ba sa-nebunesc se creeaza grupe de muschi? dar ce faci vere? iti faci implant cu caserole din carrefour si din bila cu ceafa de porc si piept de pui? :))))) deveniti mutanti, daca faceti sport....luati aminte la ce a spus domnisoara aici.
Ronnie_Coleman
Postat pe 21 Noiembrie 2009 22:44
De la: liliana_ciobanu79, la data 2009-11-21 21:50:36cele n ormale sau grasutele nu mai spuneti ca noi cele slabe sa nu ne dorim sa fim grase. este cumplit sa fii slab si nici o haina sa nu/ti stea ca lumea, basca si glumele proaste ale unora, "schelet ambulant",
eu va pot spune eu din propria mea experienta ce sa faceti sa va ingrasati.
nu mai luati vitamine ca luati degeaba.
eu am luat cred un sac de vitamine si degeaba. aveam la 25 de ani 1,72 m si 45 de kilograme.
am fost si la institutul parhon si nu mi-au gasit decat lipsa de calciu si magneziu, in rest eram in ordine cu toate analizele.
deci:
1. mancat f f f repede, de parca v-ar fura cineva mancarea. e f important sa mancaati repede, pt ca senzatia de satietate apare dupa 10 minute de cand incepeti sa mancati. daca uitati sa mestecati pt ca va uitati la tv, sau vorbiti, sau stiu eu ce mai faceti, apare senzatia de satietate fara sa fi mancat prea mult.
2.luati de la farmacie sau plafar fiole de ginseng cinezesc cu laptisor de matca. sunt 10 fiole iin niste cutii portocalii care se beau cu paiul (nu luat cutii rosii ca au ginseng mai putin , pt ca mai contine si miere de albine). eu am luat cate doua fiole pe zi timp de trei luni, o luna pauza , si tot asa timp de un an. am inceput sa ma ingras, usor, usor, si in doi ani ma ingrasasem cu 20 kilograme. inceputul a fost mai greu. acum sunt super fericita , am 65 de kg. uraaaaaa.
3. la institutul parhon , mi/a recomandat o doctorita cand mananc sa incep in ordine inversa : intai desertul, apoi felul doi si abia la urma ciorba.
va doresc succes.

stau si ma tot gandesc...si nu imi pot da seama dc a pus desertul in fata felurilor de mancare....in afara ca teoretic desertul are mai multe caloriii decat zeama aia din ciorba, alta explicatie nu gasesc....legat de ce ai scris la pct 1....e si nu e asa. sunt pers care din cauza ca se uita la tv cand mananca sau ca fac alte lucruri cand mananc , uita de cat baga in ele si cand se urca pe cantar se intreaba dc arata atat de mult :)))) oricum multumim ca ne-ai impartasit din experienta ta....insa din cazuri particulare , nu se poate trage o concluzie generala.
Ronnie_Coleman
Postat pe 21 Noiembrie 2009 22:50
da..deci si eu am o problema cu ingrasatul...am 1,60m si 43 de kg! mie una mi se pare prea putin..si vreau sa mai pun pe mine cateva kg.. unii imi spun k arat bine ptr varsta mea,k nu trebuie sa ma ingras...dar altii nu...INGRASATEEE.. ce as putea face in cazul asta? ma putetzi ajuta cu un sfat cv..
pissyckot
Postat pe 28 Ianuarie 2010 12:45
De la: pissyckot, la data 2010-01-28 12:45:07da..deci si eu am o problema cu ingrasatul...am 1,60m si 43 de kg! mie una mi se pare prea putin..si vreau sa mai pun pe mine cateva kg.. unii imi spun k arat bine ptr varsta mea,k nu trebuie sa ma ingras...dar altii nu...INGRASATEEE.. ce as putea face in cazul asta? ma putetzi ajuta cu un sfat cv..

Ce varsta ai? Practici vreun sport? Esti la scoala, facultate, lucrezi? Ce mananci pe parcursul unei zile. Daca zici ca ai 1.60 si 43 de kg nu ne ajuti f mult. Nu ca as fi eu nutritionist, dar daca vei apela la asa ceva, iti va pune aceleasi intrebari. Poate ca sunt pers competente aici pe forum si care doresc sa te ajute. Da mai multe date despre tine.
Ronnie_Coleman
Postat pe 5 Februarie 2010 00:12
si eu am aceeasi problema ...vreau sa ma ingras am luat vit o gramada si degeaba nu ma dau in vant dupa mancarea de la fast-food nu mananc f.mult prajit consum fructe cat de cat adik nu trece zi fara o banana sau mar dar dejeaba ....poate ma ajutati cu ceva pt mine este un stres sa ma duc sa mi cumpar o pereche de blugi si sa vad k si marimea 25 imi e mare nu sunt de acord q "iubeste-te asa cum esti" fiindk e f.greu dk esti asa slab ...poate ma ajutati q un sfat ...am 1.65, 45 kg si 20 ani
byankbya
Postat pe 12 Februarie 2010 18:13
Buna. Am vazut ca tu esti in masura sa dai sfaturi folositoare, asa ca te rog sa ma ajuti. Am 16 ani, sunt in clasa a 10'a, la liceu. Am 1,70 si 49 kg. As dori sa ma ingras. Tin sa mentionez ca nu am un stil de viata alert, dar invat destul. Iau toate cele 3 mese pe zi si nu mananc de la fast food.
kudika095118
Postat pe 22 Februarie 2010 21:07
bOna...si eu am 16 ani si am 1.69 dar am numai 45kg...eu vreau sa ma ingras...si nush ce pot sa iau poteti sa ma ajutati?
bBy
Postat pe 22 Februarie 2010 21:12
baga in tine fast food ca scroafa si o sa te ingrasi " nitel "
Masarion
Postat pe 22 Februarie 2010 21:13
stai lin...k manank destul de des de la fast-food;)
bBy
Postat pe 22 Februarie 2010 21:15
De la: Masarion, la data 2010-02-22 21:13:01baga in tine fast food ca scroafa si o sa te ingrasi " nitel "


nu ca o ,,scroafa'' ....o data pe sapt sau chiar pe luna...bere multa...si sport....fara sport o sa vrei sa slabesti....o salata nu strica cu apa minerala(desi se recomanda plata pentru slabit)..fructe dar si ciocolata ....ai grija sa nu cazi din lac in put
iulia069834
Postat pe 22 Februarie 2010 21:17
straduieste te mai mult atunci
Masarion
Postat pe 22 Februarie 2010 21:17
si sa nu iei droguri ca si alea te slabesc
Masarion
Postat pe 22 Februarie 2010 21:19
De la: iulia069834, la data 2010-02-22 21:17:11
De la: Masarion, la data 2010-02-22 21:13:01baga in tine fast food ca scroafa si o sa te ingrasi " nitel "


nu ca o ,,scroafa'' ....o data pe sapt sau chiar pe luna...bere multa...si sport....fara sport o sa vrei sa slabesti....o salata nu strica cu apa minerala(desi se recomanda plata pentru slabit)..fructe dar si ciocolata ....ai grija sa nu cazi din lac in put


si fainoase...paste biscuiti ...te vor ajuta....daca nu merge niciun sfat..intreaba un nutritionist
iulia069834
Postat pe 22 Februarie 2010 21:19
De la: Masarion, la data 2010-02-22 21:19:21si sa nu iei droguri ca si alea te slabesc


sa nu ia oricum..
iulia069834
Postat pe 22 Februarie 2010 21:20
Eu m am ingrasat cel mai rapid mancand zilnic kfc meniu maximizat de crispy strips plus inca 2 mese si pe langa acestea multa bere :) si sfat pt tanti care vrea sa se ingrase: in pat sa iti lasi partenerul sa preia controlul, nu te agita prea mult :D just sit and enjoy :D
Masarion
Postat pe 22 Februarie 2010 21:23
De la: Masarion, la data 2010-02-22 21:23:17Eu m am ingrasat cel mai rapid mancand zilnic kfc meniu maximizat de crispy strips plus inca 2 mese si pe langa acestea multa bere :) si sfat pt tanti care vrea sa se ingrase: in pat sa iti lasi partenerul sa preia controlul, nu te agita prea mult :D just sit and enjoy :D


da si asta......oricum ...si eu sant slaba ....desi nu ca ea am 46....:)) dar ,decat obeza...
iulia069834
Postat pe 22 Februarie 2010 21:26
Eu am slabit in 4 zile 5 kg .... :| si nu sunt prea multumit de acest aspect :) dar eu sunt de parere ca un kg in minus oricand e binevenit :)
Masarion
Postat pe 22 Februarie 2010 21:27
WTF...ce debandadã este aici!!!
Ronnie_Coleman
Postat pe 23 Februarie 2010 16:34
De la: kudika095118, la data 2010-02-22 21:07:55Buna. Am vazut ca tu esti in masura sa dai sfaturi folositoare, asa ca te rog sa ma ajuti. Am 16 ani, sunt in clasa a 10'a, la liceu. Am 1,70 si 49 kg. As dori sa ma ingras. Tin sa mentionez ca nu am un stil de viata alert, dar invat destul. Iau toate cele 3 mese pe zi si nu mananc de la fast food.

Este un lucru bun ca nu mananci de la fast food, bravo. Trebuie totusi sa incerci sa mananci de mai multe ori pe zi...3x, este putin. Ca sa iti faci o idee, aveam luni de zile cand nu puneam nici 1kg pe mine, desi mancam si de 7x pe zi (cand eram in liceu)...asa ca tu cu 3 mese, nu stiu ce vrei sa realizezi.
Ronnie_Coleman
Postat pe 23 Februarie 2010 16:37
De la: Masarion, la data 2010-02-22 21:13:01baga in tine fast food ca scroafa si o sa te ingrasi " nitel "

desi este un forum si oricine are dreptul sa scrie ce vrea, eu zic ca te poti abtine ....ai dreptul asta sa nu zici nimic
Ronnie_Coleman
Postat pe 23 Februarie 2010 16:39
De la: bBy, la data 2010-02-22 21:15:43stai lin...k manank destul de des de la fast-food;)

...si faci un lucru gresit....
Ronnie_Coleman
Postat pe 23 Februarie 2010 16:41

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cand stii ca ai gasit fericirea? 11 De la: nocturnalia 16 Februarie 2009 14:36
buna 2 De la: Ronnie_Coleman 26 Iulie 2009 16:28
grasimea 21 De la: yumalai 31 Mai 2009 19:15
Masaj Thailandez In Strainatate?? 2 De la: Cassey 13 Mai 2009 17:31
salut 2 De la: Valy90 4 Mai 2011 16:05