Setari Cookie-uri

Ce pot face sa ma ingras?

O sa sune stupid...dar mi-as dori extrem de mult macar vreo 5 kg in plus...de mancat mananc orice, poate chiar mai mult decat ar trebui...mc'donald's mananc cel putin o data pe zi(asta apropo de ceea ce se spune, ca mc-ul ingrasa)...mananc si exact inainte sa ma culc si dulciuri si si si...nimic...nu pun nici macar un kg pe mine :(. Am cautat retete de ingrasat, dar nu am gasit nimic care sa dea rezultate...am vizitat toate tipurile de medici si toti mi-au spus ca nu este o problema medicala...mi-am facut analizele la toate glandele,nu numai la cea tiroida pe care o banuiam si nici de aici nu e problema...Asa ca v-as fi recunoascatoare daca m-ati ajuta cu un sfat util :)
lolrelai
Postat pe 7 Iunie 2009 05:26
De la: lolrelai, la data 2009-06-07 05:26:18O sa sune stupid...dar mi-as dori extrem de mult macar vreo 5 kg in plus...de mancat mananc orice, poate chiar mai mult decat ar trebui...mc'donald's mananc cel putin o data pe zi(asta apropo de ceea ce se spune, ca mc-ul ingrasa)...mananc si exact inainte sa ma culc si dulciuri si si si...nimic...nu pun nici macar un kg pe mine :(. Am cautat retete de ingrasat, dar nu am gasit nimic care sa dea rezultate...am vizitat toate tipurile de medici si toti mi-au spus ca nu este o problema medicala...mi-am facut analizele la toate glandele,nu numai la cea tiroida pe care o banuiam si nici de aici nu e problema...Asa ca v-as fi recunoascatoare daca m-ati ajuta cu un sfat util :)

eu zic ca un nutritionist te poate ajuta mai bine decat noi
nicoleta4856
Postat pe 7 Iunie 2009 19:20
mc donald's ,pizza si shaorma
inna_1688
Postat pe 12 Iunie 2009 14:33
aceeasi problema o am si eu am 1.60 m si 42 de kg si totusi nu stiu ce sa fac.
A_ndreea
Postat pe 15 Iunie 2009 18:17
daca gaseste cineva formula magica pentru ingrasat, spuneti-mi si mie pls! ca si eu vreau...de mult timp
Lulli
Postat pe 16 Iunie 2009 17:28
stiu cum e ma confrunt cu aceiasi problema cand zic ca pun cate un kg pe mine dupa 2 zile ..e doar o amintire mancatul seara da usoare rezultate ..dar nu impresionante
the_girl_next_door
Postat pe 16 Iunie 2009 17:32
buna...pot sa spun ca si eu am fost cam in aceeasi situatie si cred ca problema este la nivel psihic..Incearca sa nu te mai gandesti tot timpul ca ceea ce mananci sa aiba cat mai multe calorii etc etc...Pur si simplu mananca normal si incearca sa faci putina miscare dimineata sau seara..La mine a dat rezultate, nu pot sa spun ca m-am ingrasat 5 kg, dar sunt multumita...mult succes, sper sa iti fie de folos sfatul meu:)
allyynnutza
Postat pe 16 Iunie 2009 19:11
De la: lolrelai, la data 2009-06-07 05:26:18O sa sune stupid...dar mi-as dori extrem de mult macar vreo 5 kg in plus...de mancat mananc orice, poate chiar mai mult decat ar trebui...mc'donald's mananc cel putin o data pe zi(asta apropo de ceea ce se spune, ca mc-ul ingrasa)...mananc si exact inainte sa ma culc si dulciuri si si si...nimic...nu pun nici macar un kg pe mine :(. Am cautat retete de ingrasat, dar nu am gasit nimic care sa dea rezultate...am vizitat toate tipurile de medici si toti mi-au spus ca nu este o problema medicala...mi-am facut analizele la toate glandele,nu numai la cea tiroida pe care o banuiam si nici de aici nu e problema...Asa ca v-as fi recunoascatoare daca m-ati ajuta cu un sfat util :)
un sfat: nu mai manca d la mc... da intr-adevar ingrasa.. dar stii dc ingrasa? ptr k nu se mananca sanatos... deci mai bine bucura-te k esti slabuta..muulte si-ar dori asta mai bine slabuta si sanatoasa!!!
ANNYBLONDY
Postat pe 21 Iunie 2009 17:38
bucurati-va ca sunteti slabute!!!
daca vreti sa puneti ceva kg incercati, dar nu faceti exces in duciuri si fast-food(nu mai credeti toate tampeniile ca nu e mancare sanatoasa, vai, vai!) mancand bogat in calorii riscati sa puneti in anumite zone grasimi, aratand ca celulita, oricat incercati sa va ingrasati, daca o veti face aiurea nu veti pune kg uniform, se vor pune pe solduri, burta, fund, coapse si nu va fi decat rusinos si regretabil .
Sfatul meu: mergeti la sala si faceti exercitii dificile, opus celor de slabit(daca aveti timp si dispozitie) incercati sa va definiti, incercati sa aveti picioare frumoase, fund si sani fermi, maini si umeri conturati, definiti si abdomen plat si frumos.
kudik05
Postat pe 12 Iulie 2009 23:20
Cu fast food o sa mori probabil inainte sa te ingrasi. Mergi la sala si fa fitness. Oricum masa musculara arata mai bine decat grasimea.
rosebud
Postat pe 6 Noiembrie 2009 17:03
Dragele mele...eu tot timpul m-am confruntat cu replici de genul " ar treb sa mananci si u mai mult , esti slaba...erc " din partea familiei si cunoscutilor.Cu toate ca eu nu ma vedeam f slaba avand in vedere k sunt si mica de inaltime ( 1.50 si vreo 47 kg in acea perioada) am fost la nutritionist , herbalife...etc...si : stupoare!!!Analizele mele aratau ca am greutatea ideala pt varsta si inaltimea mea.Acum am mai pus putin pe mine intradevar dar nu am mai recurs la metodele de atunci (vitamine , suplimenti etc) .Pur si simplu mananc cu mai multa pofta asta si pt ca nu ma mai ingrijorez ca sunt prea slaba.Miscarea , alimentatia sanatoasa si renuntarea la ideea ca treb sa mancati pt a va ingrasa vor face minuni nu doar asupra fizicului , ci si a psihicului.Am o multime de prietene care isi chinuie organismul sa piarda cateva kg cu ceaiuri , diete draconice si pilule de slabit si voi nu stiti cum sa va ingrasati.Incercati sa faceti miscare, mai bine arata un corp usor lucrat la sala decat unul "lucrat la fast-food".
stefy_8676
Postat pe 6 Noiembrie 2009 19:34
Poti sa mananci ca un porc.Dar atentie.Porcii nu traiesc decat un an.
kudika023770
Postat pe 7 Noiembrie 2009 10:56
De la: kudika023770, la data 2009-11-07 10:56:13Poti sa mananci ca un porc.Dar atentie.Porcii nu traiesc decat un an.

Ba pot trai si mai mult, cei pt. reproducere, iar cei cu 2 picioare si mai mult, mult mai mult! (oricum mananca!)
kudika019593
Postat pe 7 Noiembrie 2009 11:02
Tu te-ai marita cu un porc numai pentru reproducere?
kudika023770
Postat pe 7 Noiembrie 2009 19:27
ai incercat sa maresti cosumul de fructe? sunt unele care chiar ingrasa, de exemplu bananele sau nucile...si oricum toate maresc pofta de mancare. incearca sa mananci o banana sau doua zilnic. sau daca nu iti place ideea de a rontai la fructe, fa-ti seara in blender un cocktail cu care iti plac mai mult. poti adauga si lapte sau iaurt, miere de albine etc...

stiu pe cineva care a tinut cura de slabire cu fructe, si s-a ingrasat 5 kg
DayC
Postat pe 7 Noiembrie 2009 22:27
Buna, parerea mea este sa vezi intai ce iti spune si un doctor, incerca si vitamine un complex intreg, insa nu un complex de vitamine care sa iti provoace o pofta de mancare exagerata. Cea mai indicata metoda de ingrasare este o cura de ingrasare, uite aici poti gasi o cura de ingrasare precum si posibile cauze care impiedica luarea in greutate http://www.sfatulmedicului.ro/Diete-de-ingrasare/
Bafta ! :)
Ely80
Postat pe 9 Noiembrie 2009 16:34
De la: lolrelai, la data 2009-06-07 05:26:18O sa sune stupid...dar mi-as dori extrem de mult macar vreo 5 kg in plus...de mancat mananc orice, poate chiar mai mult decat ar trebui...mc'donald's mananc cel putin o data pe zi(asta apropo de ceea ce se spune, ca mc-ul ingrasa)...mananc si exact inainte sa ma culc si dulciuri si si si...nimic...nu pun nici macar un kg pe mine :(. Am cautat retete de ingrasat, dar nu am gasit nimic care sa dea rezultate...am vizitat toate tipurile de medici si toti mi-au spus ca nu este o problema medicala...mi-am facut analizele la toate glandele,nu numai la cea tiroida pe care o banuiam si nici de aici nu e problema...Asa ca v-as fi recunoascatoare daca m-ati ajuta cu un sfat util :)


esti o persoana introvertita cumva? adica nu-ti exteriorizezi emotiile, trairile?
mama_omida
Postat pe 15 Noiembrie 2009 17:23
Si eu am aceeasi problema...sunt cam slabutza...am 1.70 si vreo 50 de kg...sincer pe mine nu ma deranjeaza atat de tare cat ii deranjeaza pe restul..."vai da ce slaba esti", "vai dar ce mananci", "te tine sotul cu foamea"...m-am saturat sa ii tot aud...oriunde ma duc aceleasi conversatii..."cand faci copil sa te ingrasi si tu putin?"etc,etc...oamenii astia sunt atat de rautaciosi.Va spun sincer ca sunt atat de suparata ca daca mai imi spune cineva azi ca sunt slaba cred ca o iau razna.Scuza-ti m-am descarcat si eu!
butterflylili
Postat pe 17 Noiembrie 2009 08:59
De la: butterflylili, la data 2009-11-17 08:59:06Si eu am aceeasi problema...sunt cam slabutza...am 1.70 si vreo 50 de kg...sincer pe mine nu ma deranjeaza atat de tare cat ii deranjeaza pe restul..."vai da ce slaba esti", "vai dar ce mananci", "te tine sotul cu foamea"...m-am saturat sa ii tot aud...oriunde ma duc aceleasi conversatii..."cand faci copil sa te ingrasi si tu putin?"etc,etc...oamenii astia sunt atat de rautaciosi.Va spun sincer ca sunt atat de suparata ca daca mai imi spune cineva azi ca sunt slaba cred ca o iau razna.Scuza-ti m-am descarcat si eu!


Draga mea , important este sa te simti bine in propria piele, ce spune lumea e spus probabil din invidie,asa ca fa-te ca nu auzi.

Postat pe 17 Noiembrie 2009 09:02
am si eu exact aceeasi problema, nu stiu ce sa mai mananc sa ma ingras..mi-a dat mama cred ca toata vitaminele posibile probabil pentru pofta de mancare, dar fara succes, nu au nici un efect...nu stiu ce sa fac..m-am gandit sa fac si sport mai mult, sa merg la sala..dar nu stiu..aaa am 16 ani si am 45-46 kg si am cam 1,60 si ceva [am uitat ce inaltime am ]
alexandramariana
Postat pe 20 Noiembrie 2009 23:18
De la: lolrelai, la data 2009-06-07 05:26:18O sa sune stupid...dar mi-as dori extrem de mult macar vreo 5 kg in plus...de mancat mananc orice, poate chiar mai mult decat ar trebui...mc'donald's mananc cel putin o data pe zi(asta apropo de ceea ce se spune, ca mc-ul ingrasa)...mananc si exact inainte sa ma culc si dulciuri si si si...nimic...nu pun nici macar un kg pe mine :(. Am cautat retete de ingrasat, dar nu am gasit nimic care sa dea rezultate...am vizitat toate tipurile de medici si toti mi-au spus ca nu este o problema medicala...mi-am facut analizele la toate glandele,nu numai la cea tiroida pe care o banuiam si nici de aici nu e problema...Asa ca v-as fi recunoascatoare daca m-ati ajuta cu un sfat util :)

in primul rand vreau sa iti spun ca esti una din pers care utilizeaza gresit niste termeni. iti zic eu ca nu vrei sa te ingrasi si nu ti-ai dorii sa ai grasime pe tine. banuiesc ca nu iti convine (sau) nu ti-ar convenii sa iti vezi prietenul/barbatul cand este dezbracat cum ii "atarna" "tatele", cum are coapsele parca sunt 2 saci de carne si grasime puturoasa, cum are fundu cat al unui elefant sau burta care ii iese din pantaloni. asa nici noua barbatilor nu ne-ar placea sa vedem la femei grasimea, soldurile "interminabile", vergeturile, celulita (efecte secundare ale tesutului adipos ca sa zic asa). paranteza asta nu a fost o critica la adresa persoanelor supraponderale sau obeze, sau la adresa celor care intalnesc astfel de imperfectiuni. acum.....in afara ca ne-ai spus ca nu ai nicio prob de sanatate, altceva nu ai zis nimic care sa ne ajute. ce varsta ai, inaltime, greutate, cu ce te ocupi....bn ca ne spui ca mananci de la MC, pe mn unu m-a ajutat enorm de mult, ca sa fiu in stare sa iti dau un sfat. mai ales ca din rezultatul analizelor reiese ca esti o pers sanatoase, 5 kg nu sunt deloc multe de pus si nu va necesita timp extrem de lung (totusi tre sa iei in calcul lunile de zile chiar). cel mai fericita combinatie pt tine este regimu + sportu + odihna. sportul care ti-l indic este fitnessul. unicul sport care ia fiecare muschi in parte, din toate unghiurile si-l antreneaza. trebuie totusi sa lucrezi la o intensitate destul de ridicata. legat de mese. min 5 mese pe zi. sa nu excluzi micul dejun, la care sa ai inspecial carbo simpli si prot care sa se asimileze cat mai rapid. iar pe parcursul zilei sa ai un procentaj de 40-50% prot, 20% grasimi si restu carbo. dar daca nu vad poza cu tn si daca nu ne zici datele antropometrice nimeni nu se poate pronunta cu exactitate.
Ronnie_Coleman
Postat pe 21 Noiembrie 2009 21:31
De la: inna_1688, la data 2009-06-12 14:33:47mc donald's ,pizza si shaorma

aha, cum zici tu bosss......
Ronnie_Coleman
Postat pe 21 Noiembrie 2009 21:33
De la: Lil_kitty, la data 2009-06-15 18:17:30aceeasi problema o am si eu am 1.60 m si 42 de kg si totusi nu stiu ce sa fac.

fa ce i-am spus si initiatoarei topicului.
Ronnie_Coleman
Postat pe 21 Noiembrie 2009 21:34
De la: Lulli, la data 2009-06-16 17:28:08daca gaseste cineva formula magica pentru ingrasat, spuneti-mi si mie pls! ca si eu vreau...de mult timp

nu se numeste formula magica..."imbraca" alte "forme": informare, vointa, ambitie.....
Ronnie_Coleman
Postat pe 21 Noiembrie 2009 21:37
De la: allyynnutza, la data 2009-06-16 19:11:27buna...pot sa spun ca si eu am fost cam in aceeasi situatie si cred ca problema este la nivel psihic..Incearca sa nu te mai gandesti tot timpul ca ceea ce mananci sa aiba cat mai multe calorii etc etc...Pur si simplu mananca normal si incearca sa faci putina miscare dimineata sau seara..La mine a dat rezultate, nu pot sa spun ca m-am ingrasat 5 kg, dar sunt multumita...mult succes, sper sa iti fie de folos sfatul meu:)

prima parte a mesajului a fost buna...conteaza si psihicul si starea in general in care te aflii, ca sa poti obtine rezultate...in toate domeniile....legat de cresterea nr de calorii, in fct de cum mananci la ora actuala, este cam obligatoriu sa o faci.
Ronnie_Coleman
Postat pe 21 Noiembrie 2009 21:40
De la: ANNYBLONDY, la data 2009-06-21 17:38:36
De la: lolrelai, la data 2009-06-07 05:26:18O sa sune stupid...dar mi-as dori extrem de mult macar vreo 5 kg in plus...de mancat mananc orice, poate chiar mai mult decat ar trebui...mc'donald's mananc cel putin o data pe zi(asta apropo de ceea ce se spune, ca mc-ul ingrasa)...mananc si exact inainte sa ma culc si dulciuri si si si...nimic...nu pun nici macar un kg pe mine :(. Am cautat retete de ingrasat, dar nu am gasit nimic care sa dea rezultate...am vizitat toate tipurile de medici si toti mi-au spus ca nu este o problema medicala...mi-am facut analizele la toate glandele,nu numai la cea tiroida pe care o banuiam si nici de aici nu e problema...Asa ca v-as fi recunoascatoare daca m-ati ajuta cu un sfat util :)
un sfat: nu mai manca d la mc... da intr-adevar ingrasa.. dar stii dc ingrasa? ptr k nu se mananca sanatos... deci mai bine bucura-te k esti slabuta..muulte si-ar dori asta mai bine slabuta si sanatoasa!!!

mai bine sanatoasa, indiferent de restu.
Ronnie_Coleman
Postat pe 21 Noiembrie 2009 21:42
De la: kudik05, la data 2009-07-12 23:20:54bucurati-va ca sunteti slabute!!!
daca vreti sa puneti ceva kg incercati, dar nu faceti exces in duciuri si fast-food(nu mai credeti toate tampeniile ca nu e mancare sanatoasa, vai, vai!) mancand bogat in calorii riscati sa puneti in anumite zone grasimi, aratand ca celulita, oricat incercati sa va ingrasati, daca o veti face aiurea nu veti pune kg uniform, se vor pune pe solduri, burta, fund, coapse si nu va fi decat rusinos si regretabil .
Sfatul meu: mergeti la sala si faceti exercitii dificile, opus celor de slabit(daca aveti timp si dispozitie) incercati sa va definiti, incercati sa aveti picioare frumoase, fund si sani fermi, maini si umeri conturati, definiti si abdomen plat si frumos.

ex fizice dificile, opuse celor de slabit, poate ne spui si noua care sunt alea si apoi sa ne explici si noua termenul "definire" , ca vad ca tot il folosesti...dar il folosesti aiurea.
Ronnie_Coleman
Postat pe 21 Noiembrie 2009 21:45
De la: rosebud, la data 2009-11-06 17:03:15Cu fast food o sa mori probabil inainte sa te ingrasi. Mergi la sala si fa fitness. Oricum masa musculara arata mai bine decat grasimea.

nu stiu daca mori, dar la ultima parte, ai f mare dreptate :)
Ronnie_Coleman
Postat pe 21 Noiembrie 2009 21:46
cele n ormale sau grasutele nu mai spuneti ca noi cele slabe sa nu ne dorim sa fim grase. este cumplit sa fii slab si nici o haina sa nu/ti stea ca lumea, basca si glumele proaste ale unora, "schelet ambulant",
eu va pot spune eu din propria mea experienta ce sa faceti sa va ingrasati.
nu mai luati vitamine ca luati degeaba.
eu am luat cred un sac de vitamine si degeaba. aveam la 25 de ani 1,72 m si 45 de kilograme.
am fost si la institutul parhon si nu mi-au gasit decat lipsa de calciu si magneziu, in rest eram in ordine cu toate analizele.
deci:
1. mancat f f f repede, de parca v-ar fura cineva mancarea. e f important sa mancaati repede, pt ca senzatia de satietate apare dupa 10 minute de cand incepeti sa mancati. daca uitati sa mestecati pt ca va uitati la tv, sau vorbiti, sau stiu eu ce mai faceti, apare senzatia de satietate fara sa fi mancat prea mult.
2.luati de la farmacie sau plafar fiole de ginseng cinezesc cu laptisor de matca. sunt 10 fiole iin niste cutii portocalii care se beau cu paiul (nu luat cutii rosii ca au ginseng mai putin , pt ca mai contine si miere de albine). eu am luat cate doua fiole pe zi timp de trei luni, o luna pauza , si tot asa timp de un an. am inceput sa ma ingras, usor, usor, si in doi ani ma ingrasasem cu 20 kilograme. inceputul a fost mai greu. acum sunt super fericita , am 65 de kg. uraaaaaa.
3. la institutul parhon , mi/a recomandat o doctorita cand mananc sa incep in ordine inversa : intai desertul, apoi felul doi si abia la urma ciorba.
va doresc succes.
liliana_ciobanu79
Postat pe 21 Noiembrie 2009 21:50
faceti sport. creeaza pofta de mancare. dupa o sedinta la sala veti manca precum un lup. si se creeaza grupe de muschi care va vor rotunji
liliana_ciobanu79
Postat pe 21 Noiembrie 2009 21:54

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
vrea sa ma ingras.. 12 De la: ionut_daniel 23 Februarie 2010 19:47
Cum fac sa ma ingras? 31 De la: alexandra_blonda 20 Decembrie 2016 17:16
vreau sa ma ingras 2 De la: lumimari 16 Iulie 2009 09:17
Ce pot face sa ma ingras? 85 De la: lolrelai 24 Iulie 2013 11:14
diete d slabire.. vreau s slabesc.. toata lumea aceasi problema.. dar ce faci atunci knd vrei s t ingrasi ? .. :( 31 De la: lauradumitrana 13 Iulie 2009 17:11