Setari Cookie-uri

am nevoie de un sfat please

E pentru prima data cand scriu pe un forum si asta deoarece simt ca ma aflu intr-o situatie complicata din punct de vedere emotional.
Acum 2 luni am cunoscut un baiat cu 4 ani mai mare ca mine. Este exact tipul de baiat care imi place: timid, respectuos, atent, tipul de prieten pe care te poti baza. In ultimul timp am iesit aproape zilnic si am petrecut destul de mult timp impreuna, sa nu mai vorbesc de faptul ca suntem in contact mai mereu, pe messenger, smsuri si convorbiri la telefon.
El a suferit mai multe deceptii si a luat 'tepe' de la diferite tipe, ceea ce l-a facut sa nu mai vrea sa se indragosteasca de alte fete, pentru a evita suferinta. Pe de alta parte vrea sa se reintalneasca cu prima lui prietena, pe care nu a putut-o uita nici pana acum. Ea locuieste in alt oras si el planuieste sa o caute vara aceasta. Nu a mai luat legatura cu ea de multi ani, deci nu se stie daca are iubit sau daca mai locuieste acolo.
Back to me and him.....intr-o zi mi-a spus sa nu ma indragostesc de el pentru ca voi suferi si ca noi vom fi decat prieteni.Dar relatia noastra nu este una de simpla prietenie. Mergem pe strada ca doi iubiti, ne sarutam, am fost pe punctul de a face dragoste, cand s-a uitat la mine si mi-a zis ca ma iubeste si ca se ataseaza mult prea tare de mine, dar in curand nu ne vom mai putea vedea, deoarece isi va cauta fosta iubita.
Acum eu nu stiu ce sa fac. M-am indragostit de el si nu stiu daca sa lupt sa-l fac sa se indragosteasca de mine si sa uite de obsesia lui....sau sa renunt pur si simplu..:(
Ce sa fac?
bamboochica
Postat pe 13 Iunie 2009 19:55

ca sa nu ma lungesc prea mult:
- ai zis ca il iubesti
- a zis ca incepe sa se indragosteasca de tine

concluzie : continua relatia, s-ar putea sa ai norc ( oricum nu o va uita ever, prima dragoste adrvarata, nu se uita niciodata )
_fantoma_
Postat pe 13 Iunie 2009 21:00
daca asa ti-a zis, ASA FA. .....priveste-l doar ca pe un amic...iti e mai usor sa te distantezi de el acum decat ti-ar fi mai tarziu!!...
daca vrei sa suferi.......stai dupa fundu lui ..
parerea mea e sa l lasi in pace.....SINCER.
succes.
morticia_adams
Postat pe 13 Iunie 2009 21:06
De la: vas25, la data 2009-06-13 21:00:15
ca sa nu ma lungesc prea mult:
- ai zis ca il iubesti
- a zis ca incepe sa se indragosteasca de tine

concluzie : continua relatia, s-ar putea sa ai norc ( oricum nu o va uita ever, prima dragoste adrvarata, nu se uita niciodata )


haide ma? sa continua rel ca sa sufere nu?!....ca iti dai seama ca ala nu da 2 bani pe ea din moment ce i-a zis asa! ... da l incolo ... gaseste pe cnv care sa te vrea, daca nu vrei sa suferi
si hai ma vas, 1 dragoste nu se uita niciodata?! ....stai si te gandesti non stop la ea?! sa fim seriosi. trb sa uiti daca vrei sa mergi mai departe...
morticia_adams
Postat pe 13 Iunie 2009 21:07
acuma am vazut ca esti tanara...ai doar 17 ani

niste sfaturi:
- nu te umili in fata nici unui tip - nu merita!
- daca nu te vrea cnv, nici tu sa nu-l vrei!
- daca le cedezi usor si te mai si indragostesti de el ....suferi.
pupici
morticia_adams
Postat pe 13 Iunie 2009 21:09
asa e prima dragoste nu se uita niciodata...dar incearca:incercarea n-are moarte...poate iese cv,dar daca el tot te evita ar fi mai bne sa iti faci singura ordine in ganduri si sa nu te minti pe tine insati daca el nu te iubeste si se gandeste la fosta;;)
Rosallinda
Postat pe 13 Iunie 2009 21:11
De la: morticia_adams, la data 2009-06-13 21:07:32
De la: vas25, la data 2009-06-13 21:00:15
ca sa nu ma lungesc prea mult:
- ai zis ca il iubesti
- a zis ca incepe sa se indragosteasca de tine

concluzie : continua relatia, s-ar putea sa ai norc ( oricum nu o va uita ever, prima dragoste adrvarata, nu se uita niciodata )


haide ma? sa continua rel ca sa sufere nu?!....ca iti dai seama ca ala nu da 2 bani pe ea din moment ce i-a zis asa! ... da l incolo ... gaseste pe cnv care sa te vrea, daca nu vrei sa suferi
si hai ma vas, 1 dragoste nu se uita niciodata?! ....stai si te gandesti non stop la ea?! sa fim seriosi. trb sa uiti daca vrei sa mergi mai departe...


trust me, nu se uita ever
nu am zis ca stai sa te gandesti tot timpul la ea, dar cand si cand iti aduci aminte, si tot ce decurge din aducerea aminte
bine, la ea sau el, nu cred ca e vb de dragoste, sunt doar fluturasii varstei

_fantoma_
Postat pe 13 Iunie 2009 21:16
Vas,

aici sunt de acord cu Morticia.
Baiatul ala o iubi-o pe "fosta" dar daca o declara raspicat, inseamna ca nu e inca momentul sa se complice ea intr-un triunghi. Intr-o relatie trebuie sa fie doar doi.
Ea e doar "supapa de siguranta". Il ajuta sa treaca peste moment si atat.
Si subscriu si la "daca ei nu te iubesc, nici tu nu te lega la cap".
Personal am un dinte impotriva a deveni confidenta fostelor iubiri. Toti am suferit din dragoste, dar sa-mi planga mie, cea cu care se saruta si "aproape face dragoste", pe umar pentru "fosta" mi se pare de prost gust. Sa faca confidente amicilor, prietenilor, nu mie
Dor_a
Postat pe 13 Iunie 2009 21:54
ai rabdare pana se vede cu fosta...am intalnit baieti care si'au cautat fostele dupa nuj cat timp si cand au vb cu ele au realizat ori ca s'au schimbat ff mult si nu le mai plac, ori ca au relatii stabile, si "n" motive...lasa'l sa se convinga singur si apoi vezi ce ai de facut ca daca el nu mai "gaseste ce a lasat odata" fii sigura ca se lecuieste de ea
inna_1688
Postat pe 13 Iunie 2009 22:04
....parerea mea este sa lasi sa treaca timpul, la varsta asta esti in formare, si nici el nu cred ca stie ce anume vrea EXACT, in ceea ce priveste fosta lui relatie cu acea fata pe care n-a mai vazut-o de nu stiu cand, stai linistita, ...el pastreaza o amintire frumoasa legata de ea, insa daca o va cauta, o sa constate cu stupoare cat de mult s-a schimbat....
Apoi gandeste-te, ....clar e nehotarat, si-o sa-i treaca suferitele astea fara sa-si dea seama, ...daca intradevar vrei sa continuui relatia ...poti s-o faci, insa NU FACE NICI-UN COMPROMIS DOAR PENTRU AL TINE LANGA TINE, nu merita.....orice ve-ti face impreuna, daca se va intampla ceva...tine minte, trebuie facut doar pentru ca asta iti doresti tu, nu pentu ca te-ai gandit tu ce i-ar placea lui, pentru ca s-ar putea sa regreti mai tarziu. Obisnuieste-te cu ideea ca iubirile astea de cateva luni trec la fel de repede cum vin...peste cativa ani iti vei da seama ca respectul fata de tine e mult mai important...tu hotarasti ce vei face insa NU UITA SA TRATEZI ACEASTA PROBLEMA CU DEMNITATE... si inca ceva "daca vrei sa fii respectata mai intai trebuie sa te respecti tu pe tine"......nu uita niciodata fraza asta...
gargaritamica
Postat pe 13 Iunie 2009 22:15
De la: inna_1688, la data 2009-06-13 22:04:34ai rabdare pana se vede cu fosta...am intalnit baieti care si'au cautat fostele dupa nuj cat timp si cand au vb cu ele au realizat ori ca s'au schimbat ff mult si nu le mai plac, ori ca au relatii stabile, si "n" motive...lasa'l sa se convinga singur si apoi vezi ce ai de facut ca daca el nu mai "gaseste ce a lasat odata" fii sigura ca se lecuieste de ea



...exact la asta ma gandeam si eu....
gargaritamica
Postat pe 13 Iunie 2009 22:16
De la: gargaritamica, la data 2009-06-13 22:16:33
De la: inna_1688, la data 2009-06-13 22:04:34ai rabdare pana se vede cu fosta...am intalnit baieti care si'au cautat fostele dupa nuj cat timp si cand au vb cu ele au realizat ori ca s'au schimbat ff mult si nu le mai plac, ori ca au relatii stabile, si "n" motive...lasa'l sa se convinga singur si apoi vezi ce ai de facut ca daca el nu mai "gaseste ce a lasat odata" fii sigura ca se lecuieste de ea



...exact la asta ma gandeam si eu....



pai asa este
inna_1688
Postat pe 13 Iunie 2009 22:18
va dati seama ca se pot reintalni si se pot place, nu?!..
depinde doar de ei
dar ....de vreme ce el ti-a spus SA NU TE INDRAGOSTESTI DE EL ...ins ca nu-l interesezi si nu merita atentia ta
morticia_adams
Postat pe 13 Iunie 2009 22:39
Mie mi se pare ca s-a jucat cu tine, s-a apropiat de tine, te-a facut sa te indragostesti de el iar acum o va cauta pe fosta iubita. Nu stiu ce sa zic, probabil nici el nu e sigur de sentimentele lui... timpul va rezolva aceasta problema. Solutia va veni dupa ce se va reintalni cu prima dragoste.
Mult succes si sper ca deznodamantul problemei sa fie in favoarea ta
Tamina
Postat pe 14 Iunie 2009 02:30
De la: bamboochica, la data 2009-06-13 19:55:34. Mergem pe strada ca doi iubiti, ne sarutam, am fost pe punctul de a face dragoste,


cand s-a uitat la mine si mi-a zis ca ma iubeste si ca se ataseaza mult prea tare de mine,

dar in curand nu ne vom mai putea vedea, deoarece isi va cauta fosta iubita.



Scuza-ma dar te-ai indragostit de un idiot
Cum pana mea sa-i zici unei fete ca o iubesti dar te duci la fosta asta nu pricep si stii de ce ?

Nu pricep pentru ca nu stie nimic de fosta , daca are pe altcineva , daca se mai gandeste la el , daca il va primi inapoi ....daca el o va mai vrea inapoi presupunand ca fata e libera si o multime de alti daca

E adevarat ca prima dragoste nu se uita niciodata si asa cum zicea Vas din cand in cand te plezneste melancolia si incepi sa te intrebi ce ar fi daca DAR nu iti pui intrebarile astea atunci cand esti pe punctul de a te indragosti de altcineva.

Tipu nu numai ca traieste in trecut si suspina dupa ce a avut ( apropo....de ce s-a despartit de fosta ? ) dar nici macar nu in stare ( sau nu vrea ) sa treaca peste .

Si stii de ce nu vrea sa te indragostesti de el ?
NU pentru ca i-ar fi frica sa nu te raneasca pe tine ci pentru ca ii este frica lui sa se implice intr-o alta relatie .....mai bine baga capul in nisip ca strutul si se gandeste la ce a avut decat sa traiasca clipa si sa profite de ce are sau ar putea avea ....

Il vrei ?
Daca da , atunci da-i papucii ....spune-i ca tu deja esti indragostita de el si ca nu mai poti fi confidenta lui pentru ca te doare cand iti tot vorbeste de fosta asa ca mai bine nu va vedeti si punct ....stanga imprejur si ai plecat.
Atunci o sa se gandeasca la tine pentru ca tu vei fi ,,fosta'' si va avea un alt motiv in plus sa creada ca femeile-s perverse si ca-s bune doar sa-l tepuiasca pe el

Poate sa stea sa-si planga de mila sau poate sa iti ceara iertare si sa-ti zica ca tu esti cea pe care o iubeste .....in ambele cazuri : avantaj tu !
iris_4_ever
Postat pe 14 Iunie 2009 05:03
Subscriu 110%
Dor_a
Postat pe 14 Iunie 2009 09:13
sa-l uiti, asta sa faci. cine traieste in trecut nu trebuie deranjat. lasa-l cu fantasmele lui si tu mergi inainte
no_more
Postat pe 14 Iunie 2009 09:16
Poate face parte din genul acela de barbati pseudo-interesanti care vor doar relatii pasagere, pretinzand ca sunt urmariti de fantoma iubitei din trecut. E cel mai bine sa te distantezi de el, si daca e sa faceti sex, sa nu te implici emotional. Sa-ti spun o poveste adevarata:
M-am transferat in anul 3 in Bucuresti, si un coleg de-al meu era "preferatul" fetelor. Toate-l bagau in seama, toate voiau sa vorbeasca cu el, era pedant si ingrijit, linistit, si avea un fel de a vorbi cu tine, de parca ai fi contat cu adevarat. Intre timp, noi am inceput o relatie, si pe parcurs am aflat ca mai fusese cu vreo jumatate din fetele din facultate, dar nu m-a deranjat asta. Eu nu prea ma implic, si sincer cred ca am stat cu el mai mult din plictiseala. Pentru ca ma atragea foarte mult, am ajuns si la momentul in care am facut sex, dar relatia era sortita din start sa nu mearga. Dupa inca vreo 2 luni dupa ce am facut sex, a venit cu pretextul ca nu suntem compatibili, ca el inca o iubeste pe prietena lui din liceu, ca el nu se poate implica, etc. Pe mine nu m-a deranjat foarte mult, nu pot sa spun ca eu m-am implicat, dar pe colega si prietena mea, o relatie de 2 luni cu el a afectat-o timp de 2 ani. Tot timpul i-a dat impresia ca sunt extraordinari de compatibili, si ca sunt facuti sa fie impreuna.. Cam cum patesti si tu acum. Iar la sfarsit, i-a zis ca nu sunt compatibili. Ai mare grija ce faci cu el, iti sugerez sa te distantezi macar ca sa vezi cum reactioneaza, daca ii pasa, daca te cauta. Bafta ! :)
breathemein
Postat pe 14 Iunie 2009 09:54
Va multumesc tuturor pentru sfaturi si pentru faptul ca ati raspuns cu atata promptitudine.
El nu ma evita, ci el e cel care ma cauta si ma roaga sa iesim. Dupa cum am mai spus nu este doar o relatie de prietenie....we started to get 'physical'.
Ceea ce ma intriga pe mine este faptul ca tocmai acum se decide sa o caute...dupa atata timp.
Adica a mai avut iubite de atunci...iar el spune ca si-a luat atatea tzepe si probabil asta l-a determinat sa se duca sa o caute pe prima.
Cu prima nu a ramas deoarece locuiesc in orase diferite, iar la momentul respectiv era mult prea timid. Practic nici nu au fost impreuna. A fost un sarut 'nevinovat', dar cat de nevinovat o fi fost daca nu a putut sa o uite nici pana acum nu pot sa-mi dau seama.
In fine eu sper sa o caute cat mai repede si sa realizeze ca nu mai e cea de care era indragostit....suna urat din partea mea...dar asta e
bamboochica
Postat pe 14 Iunie 2009 11:31
a fost doar un sarut....si totusi o numeste "fosta" :)) tare..
sincer, chiar vrei alaturi de tine asa un.................. baiat?! ....
morticia_adams
Postat pe 14 Iunie 2009 12:49
De la: bamboochica, la data 2009-06-14 11:31:33Va multumesc tuturor pentru sfaturi si pentru faptul ca ati raspuns cu atata promptitudine.
El nu ma evita, ci el e cel care ma cauta si ma roaga sa iesim. Dupa cum am mai spus nu este doar o relatie de prietenie....we started to get 'physical'.
Ceea ce ma intriga pe mine este faptul ca tocmai acum se decide sa o caute...dupa atata timp.
Adica a mai avut iubite de atunci...iar el spune ca si-a luat atatea tzepe si probabil asta l-a determinat sa se duca sa o caute pe prima.
Cu prima nu a ramas deoarece locuiesc in orase diferite, iar la momentul respectiv era mult prea timid. Practic nici nu au fost impreuna. A fost un sarut 'nevinovat', dar cat de nevinovat o fi fost daca nu a putut sa o uite nici pana acum nu pot sa-mi dau seama.
In fine eu sper sa o caute cat mai repede si sa realizeze ca nu mai e cea de care era indragostit....suna urat din partea mea...dar asta e


Stiu ca ceea ce iti spun acum o sa-ti intre pe... un ochi si-o sa iasa pe altul (cu voia ta am adaptat expresia), dar baiatul asta atat de "special" e, de fapt, o "regula", nu o "exceptie"... E plina lumea de "vicitime" ca el...
Sindromul Casanova. Ei sunt asa, dulci, dragutzi, nu te contrazic niciodata, sunt "sensibili", au suferit mult din dragoste (asta le face pe fraiere sa creada ca sunt CAPABILI de dragoste, fidelitate, atentie) doar ca pana acum nu au gasit femeia potrivita . Asa ca isi iau ele aceasta dulce povara. Aceea de a le fi alaturi, de a-i intelege, de a le accepta orice.... Ei bine! N-o sa mearga. De ce? Pentru ca ceea ce-ti debiteaza e doar text. Stiu ca nu ma crezi. Vorbim peste doua luni.
Dor_a
Postat pe 14 Iunie 2009 14:54
Cred ca aveti dreptate...
De suferit o sa sufar oricum pt ca m-am atasat deja destul de tare de el.......dar mai bine iau o decizie acum decat mai tarziu
Inca o data va multumesc...sincer
bamboochica
Postat pe 14 Iunie 2009 15:19
revino-ti ca ai viata inainte...ce naiba...putina demnitate. nu-ti mai plange de mila si ia lucrurile asa cum sunt
no_more
Postat pe 14 Iunie 2009 15:23
salut.....pai aia a fost relatie..."un sarut nevinovat"....si ce spera sa-si regaseasca iubirea adevarata?.....in fine uite cum sta treaba, de el si de suferintele lui nici nu ma intereseaza...pentru ca oricum pustani astia in proportie de 95% sunt terminati, ma enervezi tu, la urma urmei n-are decat sa se duca dupa cine vrea el....nici n-ar mai trebui sa-i dai atentie, la naiba la 17 ani ai toata viata in fata si e pacat....probabil tu acum esti absolut sigura ca te-ai indragostit,.....ca o sa suferi.....bla, bla, bla

Crede-ma peste 5 zile daca vei cunoaste alt baiat stii cum o sa-l uiti......iti spun asta nu in ideea de-a te apuca sa cauti alti baieti...ci pur si simplu in felul asta iti dai seama cat de "serioase" sunt relatiile la varsta asta.


Eu zic ca cel mai frumos ar fi sa stati de vorba....si sa-l intrebi clar ce vrea.....foloseste-ti armele, nu-l lasa sa te amageasca cu povesti nemuritoare.......ca o iubeste pe aia dar ca te-ar iubi si pe tine....si alte nimicuri. Il intrebi foarte serios ce vrea sa faca....si daca-l vezi nehotarat, ii spui clar " LA REVEDERE"....si interzice-i sa te mai tot caute atata vreme ce nu stie ce vrea, daca n-o sa te mai caute stii ce inseamna.....si crede-ma decat sa continuui relatia asta si sa te stresezi ca poate, poate o fii ceva, mai bine renunti si iti vezi de treaba!


p.s. am spus mai sus ca ma enervezi...insa nu in sensul rau...pupici


Ai grija de tine.... profita de copilarie....mai tarziu o sa-ti dai seama
gargaritamica
Postat pe 14 Iunie 2009 16:33
don't worry:)nu ma supar. am inteles gluma. thanks :*
bamboochica
Postat pe 14 Iunie 2009 17:11
ma tot framanta chestia asta pentru ca pana acum(stiu ca am doar 17 ani...si nu e mult) am intalnit numai dobitoci...si el era diferit, atata tot
bamboochica
Postat pe 14 Iunie 2009 17:17
da, ca aratare era altfel
no_more
Postat pe 14 Iunie 2009 17:21
nu te contrazic....probabil face parte din aia 5%, si chiar te inteleg, stiu cum eram si eu la 17 ani, insa crede-ma din an in an o sa observi ca te vei schimba radical, .......mi-am dat seama ca orice greseala are repercursiunile ei, si ca timpul trece mult prea repede pentru a-mi permite astfel de greseli.....o sa spui probabil ca din greseli invatam....e adevarat, insa daca ai ocazia sa inveti din greselile celorlalti fa-o.

Din fericire, eu am avut multe de invatat folosind aceasta metoda, dealtfel in grupul meu de prieteni sunt cea mai mica, prieteni mei invartindu-se in jurul varstei de 30, si asta nu pentru ca ...cei de varsta mea sunt prosti....in nici-un caz....asa a fost sa fie...acu nu-ti imagina ca eu n-am si prieteni de varsta mea...am, dar....nu asa apropiati


Revenind la tine.....nu stiu cat intelegi, sau cat de bine ma fac eu inteleasa...ideea e ca ai toata viata inainte....si trebuie sa te mandresti cu asta, sunt absolut sigura ca tipul asta nu-i marea ta dragoste.....iar tu ii acorzi prea multa atentie, practic tu aici gresesti....in orice relatie cel mai mult doare indiferenta, Un pusti de 20 de ani...intr-o relatie niciodata nu pleaca de la premiza...."Vreau o relatie serioasa"...altele sunt interesele...acum sa nu generalizez...mai sunt si exceptii, dar tu trebuie sa fii pregatita oricare i-ar fi reactia in timp...... Mie daca mi se intampla asta...acu sincer...ii zburam si doua....tu n-ai facut asta, si stii ce crede el? ca esti slaba, ca te-ai indragostit de el...si ca esti dispusa sa-l accepti oricum ar fi, ....barbati se mandresc cu astfel de "cuceriri".....si femeile fac asta. Gandeste-te.....daca un baiat iti acorda prea multa atentie....si tot timpul e la dispuzitia ta, chiar daca tu nu prea ii acurzi atentie.....ce faci ? te plictisesti( asta-i doar un exemplu)...de ce?, pentru ca stii ca el este acolo oricand, oricum ai vrea tu.........dar daca dintr-o data, gata nu te mai cauta, nu-ti mai acorda atentie....pur si simplu te trateaza cu indiferenta?...ce faci?....iti spun eu...o sa mori de curiozitate, si-o sa te intrebi ce naiba l-a apucat....defapt deabea atunci el reuseste sa-ti atraga atentia....pentru ca asa suntem noi, realizam valoare unui obiect, persoana dabea dupa ce realizam ca am pierdut-o....atata timp cat o avem la dispuzitie nu prezinta nici-un interes!

Oricum daca iti place foarte mult de el....incearca sa nu-i mai acorzi prea multa atentie...lasa-l pe el sa te caute, daca nu te v-a cauta inseamna ca nu tine la tine suficient de mult.....si in cazul asta e mai bine asa, chiar daca e dureros...ce rost are sa stai cu cineva care nu te apreciaza cu adevarat.

Ai grija de tine....desi multi zic ca asta-i nimic pe langa adevaratele probleme....eu stiu ca e destul de complicat...(.si asta nu pentru ca ar fi intradevar o problema ....pentru ca asa este, cu timpul iti vei da seama ce inseamna intradevar sa ai o problema)....si stii de ce....pentru ca fiecare varsta cu problemele ei.....pupici!

gargaritamica
Postat pe 14 Iunie 2009 19:43
fata mai ai de cresut nu te mai gandi atata ca ai sa ramai mica
no_more
Postat pe 14 Iunie 2009 20:11
De la: bamboochica, la data 2009-06-14 17:17:38ma tot framanta chestia asta pentru ca pana acum(stiu ca am doar 17 ani...si nu e mult) am intalnit numai dobitoci...si el era diferit, atata tot



tot timpu o sa apara unu care pare ca e diferit...asta nu ins ca si e...
morticia_adams
Postat pe 14 Iunie 2009 20:57

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
iubire saw nuh?? 6 De la: TIGRA 27 Octombrie 2010 14:38
Cum te descurci cu o iubire imposibila?? 25 De la: contesina 1 Aprilie 2011 09:56
sot ginecolog 219 De la: Tharr 15 Octombrie 2010 01:28
Sa il cred? 7 De la: cami_goanga10 7 Aprilie 2010 23:54
femeia capricorn - barbatul varsator? 2 De la: andra_ale 15 Aprilie 2009 08:45