Setari Cookie-uri

Sufletul pereche -mit sau realitate?

De la: lonely_soul, la data 2009-06-24 20:40:18
De la: nastase_laura, la data 2009-06-24 16:24:00daca as avea curaj si eu mi-as lua viata in maini si as merge mai departe....insa momentan e mai dificil...cred ca totusi daca as intalni pe cineva AS FACE-O CU SIGURANTA....

SI EU


Oare numai de curaj este nevoie?
lilianagr
Postat pe 25 Iunie 2009 15:33
cu siguranta timpul rezolva totul
pamela_1
Postat pe 25 Iunie 2009 15:36
De la: frenia, la data 2009-06-15 15:25:04Scumpii mei ,am inceput acum catva timp sa scriu o carte cu si despre sufletul pereche al fiecaruia dintre noi.Daca exista intr-adevar sau a fost decat inventat de cei care nu sunt pe deplin fericiti in amor,as vrea sa decid cu ajutorul vostru...Deci,ceea ce mi-as dori tare mult e gasirea unui final fabulos ptr carticica mea.Spuneti-mi,daca vreti,evident: v-ati intalnit pana acum jumatatea,sufletul acela pereche pe care toti il cautam? L-ati avut,l-ati pierdut,il aveti in continuare langa voi(norocosilor!!),in fine,hai sa gasim impreuna raspunsul la dilema asta. Va pup si astept raspunsurile voastre cu maaaaaare nerabdare!.


mit!
greierash_is_back
Postat pe 25 Iunie 2009 15:59
pt tine...pt unii.....
pamela_1
Postat pe 25 Iunie 2009 16:08
pai da...asta era si ideea. nu am zis ca pt toata lumea. am raspuns in numele meu...
greierash_is_back
Postat pe 25 Iunie 2009 16:17
da inteleg...eu am mai spus o data ca ma pliktisesc
pamela_1
Postat pe 25 Iunie 2009 16:18
De la: cristi_nne, la data 2009-06-24 15:18:32
De la: kudika037251, la data 2009-06-24 15:13:01
De la: monikxxl, la data 2009-06-23 21:00:45am crezut timp de 19 ani ca am gasit intradevar sufletul meu pereche dar mam inselat am trait o mare minciuna si nu am luat nici o masura ....acum cred ca e prea tarziu sa mai iau masuri sunt la mijloc doi copii si multe altele ....nu stiu oare ce trebuie sa mai fac ...sa merg mai departe sau sa renunt ...


Buna,
eu as vrea sa va intreb daca merita sa ramai intr-o relatie doar pentru copii.
Copiii cresc si o iau pe drumul lor....si atunci de ce ne mai agatam?


uite eu nu am ramas in casnicie pentru copil. mi-am luat viata in maini. si acum am intalnit un om minunat si sper sa fim fericiti pana la ultima suflare. cred ca am fost norocoasa si va urez la toate acelasi lucru

Asta voiam eu sa spun in functie de situatie ramai intr-o relatie pentru ca ai copiii,sau o iei de la capat.
Felicitari si numai bine.
lilianagr
Postat pe 25 Iunie 2009 16:18
asta te vreau...orice om merita o sansa la mai bine...
pamela_1
Postat pe 25 Iunie 2009 16:20
De la: pamela_1, la data 2009-06-25 16:18:18da inteleg...eu am mai spus o data ca ma pliktisesc


greierash_is_back
Postat pe 25 Iunie 2009 16:28
De la: pamela_1, la data 2009-06-25 16:18:18da inteleg...eu am mai spus o data ca ma pliktisesc


si eu! cat mai trebuie sa astept?
missalexandra
Postat pe 25 Iunie 2009 16:34

pamela_1
Postat pe 25 Iunie 2009 16:37
De la: pamela_1, la data 2009-06-25 16:37:21


te-am bagat in ceata?! don't worry! be happy!
missalexandra
Postat pe 26 Iunie 2009 16:40
De la: frenia, la data 2009-06-15 15:25:04Scumpii mei ,am inceput acum catva timp sa scriu o carte cu si despre sufletul pereche al fiecaruia dintre noi.Daca exista intr-adevar sau a fost decat inventat de cei care nu sunt pe deplin fericiti in amor,as vrea sa decid cu ajutorul vostru...Deci,ceea ce mi-as dori tare mult e gasirea unui final fabulos ptr carticica mea.Spuneti-mi,daca vreti,evident: v-ati intalnit pana acum jumatatea,sufletul acela pereche pe care toti il cautam? L-ati avut,l-ati pierdut,il aveti in continuare langa voi(norocosilor!!),in fine,hai sa gasim impreuna raspunsul la dilema asta. Va pup si astept raspunsurile voastre cu maaaaaare nerabdare!.


Ca sa va zic o faza funny....azi cand scriam la romana la proba B la bacalaureat...la subiectul 2 aveam de scris un text argumentativ despre iubitr...si chiar sunte de acord cu ce afirma Ioan Slavici ....sincer.. "Iubirea e din alta lume si se iveste din senin, fara ca sa stii de ce, se da pe fata, fara ca sa stii cum, si te duce fara ca sa stii unde". Mi-a placut foarte mult aceasta afirmatie.. si sincer este justa...are dreptate..si orkm...dak iubirea nu sta langa tine...inseamna ca nu a fost niciodata a ta..si de-aia si trebuie sa fim curajosi sa mergem mai departe sa cautam:)..sa iubim:)...eh:D... parerea mea...
pappy
Postat pe 26 Iunie 2009 16:45
ehhh...suflet pereche..greu de vb daca exista...cand iti gasesti pe cineva si crezi ca e suflet pereche, realizezi ca nu e al tau..pleaca..soo nu cred in existenta sufletului pereche...e un mit
darlading
Postat pe 29 Iunie 2009 11:20
sufletul pereche...cine stie...se poate...dar tot cu multe compromisuri...
Dara
Postat pe 30 Iunie 2009 12:16
citeodata sunt...citeodata nu sunt depinde
pamela_1
Postat pe 30 Iunie 2009 12:48
De la: frenia, la data 2009-06-15 15:25:04Scumpii mei ,am inceput acum catva timp sa scriu o carte cu si despre sufletul pereche al fiecaruia dintre noi.Daca exista intr-adevar sau a fost decat inventat de cei care nu sunt pe deplin fericiti in amor,as vrea sa decid cu ajutorul vostru...Deci,ceea ce mi-as dori tare mult e gasirea unui final fabulos ptr carticica mea.Spuneti-mi,daca vreti,evident: v-ati intalnit pana acum jumatatea,sufletul acela pereche pe care toti il cautam? L-ati avut,l-ati pierdut,il aveti in continuare langa voi(norocosilor!!),in fine,hai sa gasim impreuna raspunsul la dilema asta. Va pup si astept raspunsurile voastre cu maaaaaare nerabdare!.

E sigur realitate...ati auzit de mitul androginului? de aici si mitul jumatatii in dragoste.. eu mi-am gasit jumatatea, persoana cu care stiu din adancul inimii k voi trai toata viata, fara de care,insa, as muri :( atat de mult am ajuns sa ne iubim incat am ajuns sa ne intrebam dak se poate, daca este normal ca doi oameni sa se iubeasca atat de mult?daca exista o alta pereche pe tot globul sa isi poarte o asemenea iubie..? am ajuns sa nu ne imaginam viata fara altul, am trecut prin numeroase incercari si niciuna nu ne-a distrus relatie, din contra este mult mai puternica.
In concluzie: exista, e realitate. Doresc tuturor oamenilor sa-si gaseasca jumatatea. Este cel mai frumos lucreu care mi s-a intamplat vreodata!

Postat pe 2 Iulie 2009 00:36
De la: pappy, la data 2009-06-26 16:45:25
De la: frenia, la data 2009-06-15 15:25:04Scumpii mei ,am inceput acum catva timp sa scriu o carte cu si despre sufletul pereche al fiecaruia dintre noi.Daca exista intr-adevar sau a fost decat inventat de cei care nu sunt pe deplin fericiti in amor,as vrea sa decid cu ajutorul vostru...Deci,ceea ce mi-as dori tare mult e gasirea unui final fabulos ptr carticica mea.Spuneti-mi,daca vreti,evident: v-ati intalnit pana acum jumatatea,sufletul acela pereche pe care toti il cautam? L-ati avut,l-ati pierdut,il aveti in continuare langa voi(norocosilor!!),in fine,hai sa gasim impreuna raspunsul la dilema asta. Va pup si astept raspunsurile voastre cu maaaaaare nerabdare!.


Ca sa va zic o faza funny....azi cand scriam la romana la proba B la bacalaureat...la subiectul 2 aveam de scris un text argumentativ despre iubitr...si chiar sunte de acord cu ce afirma Ioan Slavici ....sincer.. "Iubirea e din alta lume si se iveste din senin, fara ca sa stii de ce, se da pe fata, fara ca sa stii cum, si te duce fara ca sa stii unde". Mi-a placut foarte mult aceasta afirmatie.. si sincer este justa...are dreptate..si orkm...dak iubirea nu sta langa tine...inseamna ca nu a fost niciodata a ta..si de-aia si trebuie sa fim curajosi sa mergem mai departe sa cautam:)..sa iubim:)...eh:D... parerea mea...



Am postat mesaju de mai sus inainte sa vad ce ai scris tu. este adevarat, daca iubirea nu a stat langa tine inseamna k nu a fost niciodata asa. Eu va asigur ca exista si pt a o gasi trebuie sa fiti deschise incercarilor care va sunt rezervate. Va asigur k odata gasita nimic nu va conta inafara de ea(iubire) si va veti simti implinite, fericite si IUBITE!

Postat pe 2 Iulie 2009 00:39
@secret: f. tare avatarul tau....
greierash_is_back
Postat pe 2 Iulie 2009 02:19
pamela_1
Postat pe 2 Iulie 2009 09:28
De la: pamela_1, la data 2009-07-02 09:28:42

neata
DON_LUCIANO
Postat pe 2 Iulie 2009 09:31
De la: greierash, la data 2009-07-02 02:19:01@secret: f. tare avatarul tau....




Postat pe 2 Iulie 2009 11:14
neata dragul meu
pamela_1
Postat pe 2 Iulie 2009 11:18
NU L-AM GASIT INCA,DAR SPER DIN TOT SUFLETULCA EXISTA UNDEVA ACOLO SI MA CAUTA
dolcik1
Postat pe 2 Iulie 2009 13:04
EU ZIC CA NU PENTRU CA SI COPIII SE INTRISTEAZA CAND VA VAD CA VA CERTATI. DECI PAREREA MEA ESTE CA O ASEMENEA RELETIE NU MERITA. PUTETI SA VA INTALNITI SAMBATA,DUMINICA SI ASA ESTE MAI BINE PENTRU TOTI
dolcik1
Postat pe 2 Iulie 2009 13:08
cred ca dupa 20 de ani de convietuire pot spune ca exista suflete pereche, mai ales daca inima iti tresare atunci cand il vezi pe neasteptate, cand te intelegi din priviri chiar daca se afla in celalalt colt al incaperii, cand iti cauta mana noaptea prin somn, cand se poarta cu tine la fel de frumos ca la inceputul prieteniei...pare o poveste, nu? dar e reala si singura mea grija este sa mentin vie flacara iubirii, asemeni candelei care vegheaza somnul pruncilor nostri...
nemessys
Postat pe 2 Iulie 2009 15:02
Mda......
A fost o perioada in viata mea, destul de mare, in care credeam ca sfiosul si neascultatorul Cupidon nu ma poate atinge, ca sunt imuna la sagetile lui.
Trecusem printr-un divort amiabil, eram puternica si increzatoare, multumita sa-mi cladesc drumul de una singura, o mama responsabila, o femeie cu o cariera in ascensiune, o simpla femeie cu visuri si capacitatea de a le pune in aplicare.
Intr-o zi, absolut pe neasteptate, astrele s-au hotarat sa rada de mine si, aboslut intamplator, in timpul unei sedinte importante am ridicat privirea catre vorbitor si.....am avut subit impresia ca in acea incapere nu sunt decat doua perechi de ochi.
Unii intensi, enigmatici, indrazneti, usor veseli si unii teribil de nedumeriti dar in acelasi timp fascinati de constatare. Cei din urma erau ai mei, recunosc.
Am perceputin cateva clipe ca am revazut o persoana, un suflet ce il cunosteam dar pe care nu il mai vazusem de secole. Brusc urechile au inceput sa-mi vuiasca, caldura din incapere sa fie insuportabila iar spatiul sa se dilate nefiresc.
Habar nu am cat timp a trecut astfel, cert este ca in momentul in care mi-am coborat privirea spre pagina pe care o aveam in fata, pe masa, mainile nu ma mai ascultau iar creierul luase o pauza nefireasca.
Mi-am recapatat cu greu cumpatul si am putut chiar sa-mi spun opinia asupra problemelor din discutie dar eram deja indragostita. Am inteles ulterior ca nu-ti trebuie decat o secunda se te indragostesti la prima vedere dar mai ales am inteles ca exista suflet pereche.
Au trecut zece ani, timp in care am citit tot ce am considerat necesar a ma informa, pentru a intelege fenomenul si pentru a-mi explica cum a fost posibil.
Da, exista si se intampla !
Am mai inteles, in timp si opinia lui Lazarev, cum ca doar unul dintre sufletele pereche percep corect ce li se intampla. Cert este un lucru, o asemenea experienta te metamorfozeaza irevocabil. Stiam cand intra in cladire, desi eu eram la etajul 3 al acesteia, in momentul in care intra in incapere stiam deja ce dorea, de multe ori ne priveam si intelegeam tot ce doreste celalalt fara a fi nevoie de cuvinte.
Atunci cand vorbeam, cuvintele, aparent banale, aveau sensuri nebanuite, orice ascultator extern se intreba ce mama supararii vorbim noi. Eram in stare sa vorbim ore in sir fara sa ne plictisim, ne placea aceeasi muzica, pe care de fapt o traiam, adoram aceeasi literatura, aveam preferinte comune in atat de multe privinte incat, uneori ma intrebam ce este cu noi.
Raspunsul la intrebare este unul singur, exista suflet pereche si este minunat sa-l intalnesti, chiar si pentru o clipa !
Alice007
Postat pe 2 Iulie 2009 15:13
De la: kudika009598, la data 2009-06-24 20:36:10Plus iubirile acestea pasionale,adevarate gen sufletul pereche si alte chestii nu sunt menite sa reziste in timp,sa fim serioase cate dintre noi nu au zis ca pe la 15 ani si-au gasit sufletul pereche in persoana a nush carui pusti si cate dintre noi dupa numai 2 zile s/a si despartit de el?pe langa sufletul pereche mai este nevoie si de alte chesti printre care multa rabdare,iubire,maturitate in gandire si bani ptr ca numai sufletul pereche nu/ti tine de "foame"...

bine spus, si eu sunt de aceeasi parere..
magdonek
Postat pe 2 Iulie 2009 15:24
parerea mea e ca sufletul pereche e mit ........pt ca sa fim sinceri cum sa gasim sufletul pereche cand sunt 7 fete la un baiat trebuie sa cauti pana la batranete sufletul ala si cand crezi ca l-ai gasit e deja luat ca a fost alta mai rapida decat tine
maya_anonda26
Postat pe 2 Iulie 2009 16:36
De la: nemessys, la data 2009-07-02 15:02:41cred ca dupa 20 de ani de convietuire pot spune ca exista suflete pereche, mai ales daca inima iti tresare atunci cand il vezi pe neasteptate, cand te intelegi din priviri chiar daca se afla in celalalt colt al incaperii, cand iti cauta mana noaptea prin somn, cand se poarta cu tine la fel de frumos ca la inceputul prieteniei...pare o poveste, nu? dar e reala si singura mea grija este sa mentin vie flacara iubirii, asemeni candelei care vegheaza somnul pruncilor nostri...


Eu asa traiesc dar n-am decat 2 ani cu el. Poate peste 18 o sa pot spune acelasi lucru?? Tare mult mi-as dori asta. Iar daca tu traiesti asa o poveste - felicitari si tie si sufletului tau pereche.
Alandana
Postat pe 2 Iulie 2009 16:40

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
prietena iubitului meu 16 De la: oana84onutza 22 Februarie 2010 18:22
e bine? 12 De la: kudika098645 1 Mai 2010 15:59
avem vre`o sansa? 22 De la: kudika046467 27 Octombrie 2009 15:08
vreau si eu un sfat plizzz 11 De la: daniella_s 7 Iunie 2010 10:26
Ce ma sfatuiti? 10 De la: pamela_1 21 Mai 2009 14:22