Setari Cookie-uri

sa-l parasesc ...sau sa lupt pentru el?

Buna ,

in urma cu 9 luni am cunoscut un baiat minunat ,l-am cunoscut cand am fost trimisa in delegatie o luna de zile in bucuresti ptr un proiect.el era unul dintre cei mai draguti baieti din acel departament,insa era ff placut de o colega de a mea si eu o incurajam sa vb cu el..eu fiind o persoana mai rebela nu doream sa ma leg la cap...eram fericita cu viata mea cu libertatea mea si cu prietenii mei....Nu era sf de weekend si eu sa lipsesc din club...Insa intr-o seara cand ma intorceam acasa de la bucuresti am primit un tel...era chiar tipul pe care il placea colega mea...ma anunta ca e in drum spre ploiesti si ca sa ma pregatesc sa iesim in oras...Am fost placut surprinsa de spontanietatea lui si am acceptat automat.Dupa seara aceea au mai urmat si alte seri in care el venea la ploiesti sa ne vedem in total a fost aproape 2 saptamani in care ne-am tot intalnit fara ca nimeni sa stie.La munca ne purtam ca si cum nici nu ne cunosteam..ciudat dar imi placea:D.Asa ca am inceput sa avem o relatie...pe care amandoi am privit-o ca pe o aventura pana se termina proiectul..nici unul nu avea ganduri serioase..ptr mine era mai mult o distractie..DAr cum niciodata nu e asa cum vrei am ajuns sa ma indragostesc nebuneste de el..ptr prima oara...e un sentiment atat de profund cu care ma lupt si acum...Proiectul s-a terminat insa noi am continuat.Totul era asa frumos,ne vedeam la sf de saptamana cand eu ramaneam in bucuresti .Oficial avem o relatie de 8 luni de zile de care eu eram multumita ,imi facuse cunostiinta cu toata familia lui ,concedii impreuna ...Insa intr-o seara am aflat ca el inca mai vb cu fosta lui prietena cu care a stat 4 ani de zile si cu care era sa se insoare,S-au despartit deoarece ea a plecat din tara si dupa un timp a ajuns sa-l insele...Cu toate astea ei inca mai vb la tel pe mail inca pastreaza corespondenta.....iar atunci cand ea vine in tara el se intalneste cu ea si pana pleaca are o atitudine rece si ciudata fata de mine...Nu stiu ce sa fac sau ce sa cred...oare o mai iubeste sau sunt eu prea geloasa si nu mai gandesc clar?Si daca o mai iubeste mai are rost sa lupt ptr aceasta relatie sau sa renunt la tot?L-am intrebat ce vrea de la ea..insa imi spune ca e doar formal ce este intre ei si sa nu imi fac grij ca nu se va intoarce la ea Dar adevarul este ca de cand a aparut tipa in peisaj sunt ff agitata nervoasa si ne certam tot timpul....Nu stiu ce sa fac....
sweet_mirela2
Postat pe 18 Iunie 2009 13:47

cand mai vine, si se mai intalneste cu ea, spune-i ca vrei sa mergi si tu , sa o cunosti
dupa reactia lui iti vei putea da seama ce ai de facut
_fantoma_
Postat pe 18 Iunie 2009 13:57
Normal ca lupti pentru el !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Acum voi sunteti un cuplu! Ar trebui sa vb calm cu el sa ii propui sa mergi si tu cu el atunci cind se intilnesc! Daca nu au nimic de ascuns nu ar trebui sa il deranjeze prezenta ta.succes!!!!!!!!!!!
lalina1980
Postat pe 18 Iunie 2009 14:00
In seara de paste a primit un telefon de la ea ...si a iesit din camera ca sa vb la tel ..I-am spus ca m-a deranjat atitudinea lui si ca daca nu avea nimic de scuns nu pleca din camera ...raspunsul lui a fost ca nu i se pare frumos sa vb la tel cu fosta lui prietena fata de actuala ....si ca pot interpreta gresit anumite lucruri...Acum daca el nu e de acord sa vb la tel cu ea fata de mine nu o sa accepte niciodata sa ma ia cu el la intalnire
sweet_mirela2
Postat pe 18 Iunie 2009 14:59
de ce unora le plac complicatiile? oare nu e timpul sa transezi problema?? ori ....ori
no_more
Postat pe 18 Iunie 2009 15:02
Am incercat si asta ...i-am spus ca daca o iubeste sa plece si sa ma lase in pace...dar nu vrea a spus ca nu mai tine la ea decat "ca la o amintire" si ca nu vrea sa ne certam din cauza ei ca si asa exagerz destul de mult ...iar aceste tel vor inceta ca nu vb zilnic ..vb o data sau de 2 ori pe luna...Dar vad ca ele nu inceteaza ....si atunci ce sa fac sa mai sper sau sa ii spun eu adio daca el nu vrea?Desi il iubesc enor si as suferi ff mult dar nici asa nu mai pot
sweet_mirela2
Postat pe 18 Iunie 2009 15:20
o sa fiu rea din nou! daca nu pleaca el pleaca tu! trebue sa inceteze .o amintire e in pozeeeeeeeeeeeee!!!!!!!!!!!! sa se uite la ele si sa nu mai vb cu ea! eu zic ca nu a uitat o mai ales ca nu vb defata cu tine ce are de ascuns?

lalina1980
Postat pe 18 Iunie 2009 16:57
Cred ca merita sa lupti indiferent daca se va termina pana la urma, macar stii ca ai facut tot ce ti-a stat in putinta. Cat despre vorbitul la telefon eu nu ma simt confortabil sa vorbesc cu mama in aceeasi cameara cu sotul meu(tine pur si simplu de intimitate...) asa ca nu as da prea multa importanta.
jemima_uk
Postat pe 18 Iunie 2009 16:57
De la: sweet_mirela2, la data 2009-06-18 14:59:42In seara de paste a primit un telefon de la ea ...si a iesit din camera ca sa vb la tel ..I-am spus ca m-a deranjat atitudinea lui si ca daca nu avea nimic de scuns nu pleca din camera ...raspunsul lui a fost ca nu i se pare frumos sa vb la tel cu fosta lui prietena fata de actuala ....si ca pot interpreta gresit anumite lucruri...Acum daca el nu e de acord sa vb la tel cu ea fata de mine nu o sa accepte niciodata sa ma ia cu el la intalnire


nu mai bine ii dai u papuci?pana nu vine la tine sa'ti spuna ca se intoarce la ea,si tu ai fost o greseala,cam asta se intanpla in majoritatea cazurilor(sper ca u sa nu treci prin asta si sa'ti fie bine)
cu siguranta are ceva de ascuns,ai spus multe chesti care da mult de gandit
sper sa rezolvi problema bafta
scorpyoW
Postat pe 18 Iunie 2009 17:10
eu zic sa lupti pt el,nu lasa ca amintirea ei sa devina prezenta tot timpul in mintea lui
dalilascumpy
Postat pe 18 Iunie 2009 17:12
o sa ti-l ia ori de cate ori va vrea .daca tu te complaci in situatia asta....bafta!
no_more
Postat pe 18 Iunie 2009 17:13
De la: jemima_uk, la data 2009-06-18 16:57:56Cred ca merita sa lupti indiferent daca se va termina pana la urma, macar stii ca ai facut tot ce ti-a stat in putinta. Cat despre vorbitul la telefon eu nu ma simt confortabil sa vorbesc cu mama in aceeasi cameara cu sotul meu(tine pur si simplu de intimitate...) asa ca nu as da prea multa importanta.



o da, lupta cu sabia, pana la capat!!.....sincer, din cauza sfaturilor de genu asta ...ajungem sa facem cele mai mari prostii!

tu chiar il vrei? ...il suporti asa? .. ai putea sa incepi sa vbesti si tu cu un fost ...sa vedem cum se simte.
CE ZICI!?
morticia_adams
Postat pe 18 Iunie 2009 20:30
sincer..nu mai pot suporta...mereu cand aduc vb spune ca sunt eu exagerata ca el tine ff mult la mine nu la ea si ca daca eu nu vreau sa inteleg e prob mea.Am vrut de mai multe ori sa pun punct dar mereu venea dupa mine si imi spunea vb dulci si ma amagea iar eu mereu iertam...dar acum nu mai pot ma doare prea rau si ma simt a 5 roata de la caruta...stau mereu cu grija ca poate se va intoarce iar in tara si atunci ma va lasa ptr ea...Oare sunt eu exagerata si cu imaginatie bogata asa cum zice el sau am dreptate?
sweet_mirela2
Postat pe 18 Iunie 2009 23:21
buna, imi las si eu parerea, cred ca nu te iubeste destul insa daca intradevar vrei sa iti demonstrezi daca te iubeste sau nu cel mai bine e sa te despartii de el insa sa il asiguri si care este motivul,pentru ca daca tu doar il ameniti ca te desparti si nu o faci crede ca poate continua tot asa, daca te cauta si te roaga sa va impacati inseamna ca te iubeste daca nu inseamna ca nu are rost, pentru ca stresul si certurile voastre oricum o sa va distanteze in asa fel incat o sa va trezitii ca nu mai aveti sentimente unul pentru altu, tu stii ce e mai bine dar credema uneorii mai bine renunti la lupta decat sa duci o lupta pierduta ,eu nu as accepta sa vb cu fosta in special daca la si inselat ar trebui sa o urasca nu sa vb cu ea pt ca barbatii au orgoliu, daca mai vb inseamna ca mai simte ceva pentru ea
valabil pt toate fetele si baietii nu merita sa va legatii la cap decat cu aceel sau aceea care va spala si picioarele , pentru care sunteti totul credetima ca exista acceste persoane o seara placuta
single_soul
Postat pe 18 Iunie 2009 23:32
De la: sweet_mirela2, la data 2009-06-18 23:21:30sincer..nu mai pot suporta...mereu cand aduc vb spune ca sunt eu exagerata ca el tine ff mult la mine nu la ea si ca daca eu nu vreau sa inteleg e prob mea.Am vrut de mai multe ori sa pun punct dar mereu venea dupa mine si imi spunea vb dulci si ma amagea iar eu mereu iertam...dar acum nu mai pot ma doare prea rau si ma simt a 5 roata de la caruta...stau mereu cu grija ca poate se va intoarce iar in tara si atunci ma va lasa ptr ea...Oare sunt eu exagerata si cu imaginatie bogata asa cum zice el sau am dreptate?

Crezi ca 4 ani se pot sterge cu buretele
Ciudat este ca de cate ori apare ea tu cam esti pe locul 2
valivieru96
Postat pe 18 Iunie 2009 23:44
De la: valivieru96, la data 2009-06-18 23:44:05
De la: sweet_mirela2, la data 2009-06-18 23:21:30sincer..nu mai pot suporta...mereu cand aduc vb spune ca sunt eu exagerata ca el tine ff mult la mine nu la ea si ca daca eu nu vreau sa inteleg e prob mea.Am vrut de mai multe ori sa pun punct dar mereu venea dupa mine si imi spunea vb dulci si ma amagea iar eu mereu iertam...dar acum nu mai pot ma doare prea rau si ma simt a 5 roata de la caruta...stau mereu cu grija ca poate se va intoarce iar in tara si atunci ma va lasa ptr ea...Oare sunt eu exagerata si cu imaginatie bogata asa cum zice el sau am dreptate?

Crezi ca 4 ani se pot sterge cu buretele
Ciudat este ca de cate ori apare ea tu cam esti pe locul 2



stiu ca cei 4 ani nu se sterg usor de aceea ma intrebam daca sa mai lupt pentru el sau nu..daca cu timpul o sa o uite de tot sau nu..desi sunt coonstiienta ca daca vb cu ea nu o sa o uite ever si i-am spus asta dar el imi spune ca or sa se termine discutiile...dar cand?sa am incredere in el sau sa incetez sa mai sper?sau ce as putea face sa nu mai vb cu ea...ar fi potrivit sa o sun si sa vb cu ea sau as isca un scandal si mai mare?.....
sweet_mirela2
Postat pe 19 Iunie 2009 00:15
Draga fata, ti s-au spus aici ambele variante.. lasa-l sau. lupta. Din cate vad . parca ai dori o a treia varianta.... de vreme ce pui aceeasi intrebare din nou. Nu exista o a treia varianta!!
Faptul ca esti constienta de ceea ce iti face..... dar tot nu vrei sa-l lasi.... inseamna ca ai luat hotararea sa STAI langa el pana iti va da el papucii. Speri? Spera.. e timpul tau, sunt nervii si lacrimile tale. Va fi o lectie de viata pentru tine.

Btw, lasa-l! Dar fa-o ca lumea.. nu "du-te-ncolo, vino-ncoace, lasa-ma .. dar nu-mi da pace"!
rashela
Postat pe 19 Iunie 2009 00:32
PAI I-AM DAT EU A 3A VARIANTA!
FA CA EL....VB CU UN FOST...
morticia_adams
Postat pe 20 Iunie 2009 15:46
De la: dalilascumpy, la data 2009-06-18 17:12:27eu zic sa lupti pt el,nu lasa ca amintirea ei sa devina prezenta tot timpul in mintea lui


ce fel de amintire cand el se vede cu ea!!!?
scorpyoW
Postat pe 20 Iunie 2009 17:20
De la: sweet_mirela2, la data 2009-06-19 00:15:11
De la: valivieru96, la data 2009-06-18 23:44:05
De la: sweet_mirela2, la data 2009-06-18 23:21:30sincer..nu mai pot suporta...mereu cand aduc vb spune ca sunt eu exagerata ca el tine ff mult la mine nu la ea si ca daca eu nu vreau sa inteleg e prob mea.Am vrut de mai multe ori sa pun punct dar mereu venea dupa mine si imi spunea vb dulci si ma amagea iar eu mereu iertam...dar acum nu mai pot ma doare prea rau si ma simt a 5 roata de la caruta...stau mereu cu grija ca poate se va intoarce iar in tara si atunci ma va lasa ptr ea...Oare sunt eu exagerata si cu imaginatie bogata asa cum zice el sau am dreptate?

Crezi ca 4 ani se pot sterge cu buretele
Ciudat este ca de cate ori apare ea tu cam esti pe locul 2



stiu ca cei 4 ani nu se sterg usor de aceea ma intrebam daca sa mai lupt pentru el sau nu..daca cu timpul o sa o uite de tot sau nu..desi sunt coonstiienta ca daca vb cu ea nu o sa o uite ever si i-am spus asta dar el imi spune ca or sa se termine discutiile...dar cand?sa am incredere in el sau sa incetez sa mai sper?sau ce as putea face sa nu mai vb cu ea...ar fi potrivit sa o sun si sa vb cu ea sau as isca un scandal si mai mare?.....

Parerea mea este sa nu o suni pe ea ci mai degraba sa ai o discutie cu el sa definesti cam ce reprezinti tu pentru el, sa-i spui ca te deranjeaza discutiile cu ea si apoi sa tragi concluzii daca merita sa lupti sau nu
valivieru96
Postat pe 21 Iunie 2009 12:15
De la: scorpyoW, la data 2009-06-20 17:20:31
De la: dalilascumpy, la data 2009-06-18 17:12:27eu zic sa lupti pt el,nu lasa ca amintirea ei sa devina prezenta tot timpul in mintea lui


ce fel de amintire cand el se vede cu ea!!!?


hmm,inseamna ca inca vrea ceva de la fosta,sau ceva a ramas intre ei si nu prea vrea sa incheie,mie me s-a intamplat asa,m-am int cu fostul ca sa fiu sigura ca actualul ma merita,si...bine am facut ca mi-am dat seama ca actualul e de o mie de ori mai bun din toate pdv
dalilascumpy
Postat pe 22 Iunie 2009 15:14
De la: vas25, la data 2009-06-18 13:57:03
cand mai vine, si se mai intalneste cu ea, spune-i ca vrei sa mergi si tu , sa o cunosti
dupa reactia lui iti vei putea da seama ce ai de facut


Desi ar trebui sa te injosesti, subscriu ! Asa vei vedea ce are de spus !
Daca isi schimba atitudinea e ceva in neregula!
Eu nu inteleg cum fetele in situatii din acestea se lasa umilite . Ce atata indragosteala ? De respect nu ati auzit? Sau mai bine zis, Feti-Frumosii astia de care sunteti indragostite, nu au auzit?
kudikaroxi
Postat pe 22 Iunie 2009 15:21
nu se vede cu ea des...ultima oara s-au vazut in noiembrie cand a venit ea in tara..problema e ca vb cu ea la tel si am obosuit sa ma mai mint de dragul relatiei...imi spune ca tine la mine dar simte nevoia sa vb cu ea...ca are timp sa isi dea seama ce vrea...timp nu-i mai ot acorda...asa ca am decis sa ii spun ori are o rel cu mine si gata termina cu ea ori sa ramana cu tel lui....poate o sa-l pierd dar macar stiu cat am insemnat ptr el
sweet_mirela2
Postat pe 23 Iunie 2009 00:08
De la: sweet_mirela2, la data 2009-06-23 00:08:16nu se vede cu ea des...ultima oara s-au vazut in noiembrie cand a venit ea in tara..problema e ca vb cu ea la tel si am obosuit sa ma mai mint de dragul relatiei...imi spune ca tine la mine dar simte nevoia sa vb cu ea...ca are timp sa isi dea seama ce vrea...timp nu-i mai ot acorda...asa ca am decis sa ii spun ori are o rel cu mine si gata termina cu ea ori sa ramana cu tel lui....poate o sa-l pierd dar macar stiu cat am insemnat ptr el


daca apus problema cu (sa-si dea seama ce vrea) ...atunci e cam groasa. foarte bine ai facut ca i-ai dat un ultimatum.
cristi_nne
Postat pe 23 Iunie 2009 12:36
De la: cristi_nne, la data 2009-06-23 12:36:42
De la: sweet_mirela2, la data 2009-06-23 00:08:16nu se vede cu ea des...ultima oara s-au vazut in noiembrie cand a venit ea in tara..problema e ca vb cu ea la tel si am obosuit sa ma mai mint de dragul relatiei...imi spune ca tine la mine dar simte nevoia sa vb cu ea...ca are timp sa isi dea seama ce vrea...timp nu-i mai ot acorda...asa ca am decis sa ii spun ori are o rel cu mine si gata termina cu ea ori sa ramana cu tel lui....poate o sa-l pierd dar macar stiu cat am insemnat ptr el


daca apus problema cu (sa-si dea seama ce vrea) ...atunci e cam groasa. foarte bine ai facut ca i-ai dat un ultimatum.


Sa isi dea seama ce vrea ..adica daca sa mai pastreze legatura cu a sau nu ..ca de impacat cu ea stie ca nu mai vrea si ca nici nu o mai iubeste...vrea o relatie cu mine insa a spus ca nu imi poate promite ca se va finaliza relatia noastra ptr ca nici el nu e sg de asta ...spune ca mai avem de lucrat la unele chesti......dar sincer nu am puterea sa il mai cred...asa ca daca in urmatoarele 3 saptamani nu se decide ...atunci am sa decid eu ptr el.Si va multumesc tuturor ptr sfaturi
sweet_mirela2
Postat pe 23 Iunie 2009 14:00
ma bucur ca ai luat decizia asta
morticia_adams
Postat pe 24 Iunie 2009 13:40
am citit postarile tale insa nu am avut rabdare sa le citesc si pe celelalte...asa ca daca cineva ti-a mai dat sfatul asta o sa ti-l mai dau si eu o data...tu nu ai un fost iubit?? un prieten bun din copilarie cu care vei vb de acum inkolo?? nu-mi pot da cu parerea daca te iubeste sau nu...nu poti analiza sentimentele cuiva din 4 pasaje citite...poate el chiar te iubeste sincer...dar daca vrei sa-l faci sa simta ce simti tu trebuie sa-i faci la fel insa cu mult tact....el nu o sa inteleaga nik daca ii explici pt ca in opinia lui procedeaza corect considerand ca e trecutul lui insa fa-l sa simta si el trecutul tau prezent :) sper sa ma fi facut inteleasa :)...dar repet ...mult tact...nu trebuie sa-i arati cai platesti cu aceeasi moneda...iar tu controleaza-te...pentru ca sincer daca te consumi sau daca analizezi lucrurile la rece firul lucrurilor este acelasi...oricum trebuie sa iei atitudine insa nu prin cearata pt ca nu este ok ca el sa iti spuna senin ca e relatie formala...tu ai putea avea relatie formala cu fostul in opinia lui?
ania18
Postat pe 24 Iunie 2009 22:34
De la: morticia_adams, la data 2009-06-24 13:40:47ma bucur ca ai luat decizia asta


mai traiesti???
monaq
Postat pe 24 Iunie 2009 22:40
acuma i-am vorbit prietenului meu despre situatia ta...si stii ce mi-a spus???sa nu-l crezi ca nu mai tine la fosta...un baiat care iubeste cu adevarat nu se comporta asa si tine cont de faptul ca actuala lui sufera...asta daca intr-adevar o iubeste
nightangel
Postat pe 24 Iunie 2009 23:00
De la: costina4u, la data 2009-06-24 23:00:51acuma i-am vorbit prietenului meu despre situatia ta...si stii ce mi-a spus???sa nu-l crezi ca nu mai tine la fosta...un baiat care iubeste cu adevarat nu se comporta asa si tine cont de faptul ca actuala lui sufera...asta daca intr-adevar o iubeste



sunt constienta de faptul ca mai tine la ea..au fost totusi 4 ani..deci nu se compara cu 8 luni de relatie cu mine....insa ma doare ca tot tine legatura cu ea.....si cum o poate uita de tot daca vb cu ea ...cum poate ajunge sa ma iubeasca pe mine daca ea este ca o umbra intre noi?Stiu ca nu ma iubeste...dar stiu si ca tine la mine.POate ca si eu sunt de vina ptr ca il sufoc cu intrebari cu discutii ,il suspectez mereu ...sunt rece cu el cand poate ar trebui sa fiu dragastoasa si sa ma concentrez sa-l fac sa ma iubeasca nu sa vad daca mai vb cu ea.....Dar nu stiu daca mai am putere ptr asta ...nu cred ca mai pot rabda...doare ...ma doare ff tare ....am ajuns de la fata care zambea tot timpul si vorbea mult la un adevarat zoombi..mi-e teama sa nu ma distrug si mai mult daca investesc in relatia asta....
sweet_mirela2
Postat pe 25 Iunie 2009 10:52

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
sa am incredere in el? 12 De la: kudika052198 19 Aprilie 2010 13:58
Iubire sau...distractie? 45 De la: kudika048217 16 Septembrie 2009 05:36
viriil -nu cred 14 De la: gratuit89 30 Noiembrie 2009 21:53
Femeile...un rau necesar sau o binecuvantare? 112 De la: vas25 10 August 2009 16:56
Angajam domnisoare si cupluri pentru video-chat! 5 De la: Eva32 3 Septembrie 2011 01:46