Setari Cookie-uri

Exista o doar o iubire adevarata?Restul sunt compromisuri?

Povestea mea incepe cu “A fost odata o fata” cam banal dar … L-am cunoscut pe Alex in timpul unei vizite la o prietena, ne-am adunat mai multi sa ne uitam la filme. Pe mine ma apucase sughitul la un moment dat si m-am dus la baie sa beau niste apa. Surpriza a fost ca acolo am dat peste Alex,un tip despre care aveam sa aflu ca e verisorul prietenei mele, si care facea baie. El de colo foarte degajat “acum daca ai intrat, hai si bea un pahar cu apa sa iti treaca”…si am intrat, am baut apa si am si iesit.
Apoi m-am alaturat prietenilor mei care se uitam la film, fara sa povestesc nimanui despre mica mea patanie. Nu stiu exact cum si cand dar am adormit pe canapea si cand m-am trezit eram cu capul pe umarul lui Alex. Am sarit ca arsa si in cinci minute déjà eram in drum spre casa.
A doua zi m-am trezit cu el la mine acasa, (facuse rost de adresa de la prietena mea) cu un buchet mare de trandafiri si niste bomboane de ciocolata “in semn de pace”.
Nu a fost dragoste la prima vedere , caci eu il consideram genul acela de baiat ” frumos, plin de sine de bani- gata” si pe atunci eu eram in clasa a X-a, el anul II de facultate ; mi s-a parut foarte ciudat sa fie interesat de o pustoaica ca mine.
Nu s-a dat batut deloc, aparea pe unde nici nu te asteptai, in oras, in drumetii, in fata liceului si incet cu incetul am cedat si am devenit un cuplu - atipic pt multi dar pt noi nu conta caci eram fericiti. Nu ne-am certat nicodata, cu toate ca timp de trei ani jumatate au aparut diverse situatii: mama lui ii planificase viata si aparitia mea ii dadea planurile peste cap; a incercat sa ne desparta dar nu a reusit decat sa ne apropie si mai mult. Cand eram poate cel mai fericiti el castigase o bursa in UK eu intrasem la Medicina mamei sale i-a reusit planul si ne-am despartit. Si nimic nu m-a durut mai tare decat cuvintele lui de atunci “ Te iubesc mai presus de orice dar nu pot sa ma mai uit in ochii tai de rusine pt ce ti-a facut mama” si el a plecat in Londra si eu am ramas sa imi vad de scoala dar legatura am tinut-o permanent. La o jumatate de an am fost diagnosticata cu tumoare laringina si el a fost singurul meu sprijin moral material, cu toate ca nu mai eram un cuplu. Ai mei nu au stiut nimic si nici in prezent , nu am vrut sa ii ingrijorez. Experienta asta ne-a apropiat si mai tare si “ne-am impacat” . Si urma ca atunci cand o sa se intoarca din UK sa ne facem planuri de viitor dar nu a mai fost posibil caci el a murit acolo intr-un accident de masina. Vestea am primit-o prin telefon a doau zi . In seara respectiva l-am visat ca a venit la mine si m-a sarutat si mi-a zis “sunt aici mereu”.
Au trecut déjà doi ani, perioada in care am incercat sa traiesc si pt el sa ma bucur de viata cum i-ar fi placut si lui si a nu ma inchid in mine, sa ii sarbatoresc memoria si sa nu ii plang moartea. Am cunoscut chiar si un baiat foarte bun dar caruia nu ii pot corespunde in acelasi mod, tin la el dar nu cu aceasi intensitate cu care tineam la Alex. Ma simteam prost fata de el si i-am zis ca mai bine isi cauta pe cineva care sa il iubeasca asa cum merita caci e un baiat foarte special. Dar el inca ma cauta si sincer nu stiu ce sa mai fac.
mokasys
Postat pe 1 Iulie 2009 23:17
Sa faci ceea ce simti tu ca vrei.Sa ti continui viata si sa ti dai sansa de a fi fericita fara a te ancora in trecut.Si sa te bucuri de viata si de frumusetea ei.
kudika023365
Postat pe 1 Iulie 2009 23:35
Si....nu toate iubirile sunt la fel...nu simti la fel de fiecare data.Depine daca simti iubire sau doar prietenie.Tu stii ce simti.
kudika023365
Postat pe 1 Iulie 2009 23:37
De la: kudika023365, la data 2009-07-01 23:37:57Si....nu toate iubirile sunt la fel...nu simti la fel de fiecare data.Depine daca simti iubire sau doar prietenie.Tu stii ce simti.


iti multumesc pentru ca ai avut rabdare sa citesti... inseamna foarte mult pentru mine
mokasys
Postat pe 2 Iulie 2009 16:15
kudika023365
Postat pe 2 Iulie 2009 18:49
tu ce film povestesti?
gargaritamica
Postat pe 2 Iulie 2009 18:58
De la: gargaritamica, la data 2009-07-02 18:58:59tu ce film povestesti?

Crede-ma ca tare as fi vrut sa ai dreptate si sa fie totul un film dar din nefericire asta face parte din realitatea mea, din trecutul meu.
Sincer sper sa nu ai parte de genul asta e experienta ... sa ai parte numai de lucruri bune.
mokasys
Postat pe 2 Iulie 2009 22:39
o sa fie bine...
greierash_is_back
Postat pe 2 Iulie 2009 22:45
la fel a patit si mama mea,si a stat singura 19 ani..acum de 2 ani a inceput o relatie,si tin sa iti spun ca se simte foarte bine..nu l-a uitat pe taica-miu,ca a fost prima iubire,dar sa stii ca poti iubi si a doua oara,pentru ca nici o iubire nu e la fel..poate nu l-ai iubit pe al doilea baiat,dar de unde stii ca undeva nu exista altcineva potrivit pentru tine?
fii tare,oricum Alex isi doreste ca tu sa fii fericita,chiar daca asta inseamna sa traiesti cu altcineva,el e alaturi de tine
justasweetgirl
Postat pe 3 Iulie 2009 00:39
fii tare!!!!
sa ai mult noroc in continuare!!!
ynnaa
Postat pe 7 Iulie 2009 17:14
ar mai fi o sansa, si anume sa nu fi fost iubirea aceea adevarata, ci doar prima .
googoodoll
Postat pe 7 Iulie 2009 17:19
Doamne-Dumnezeule, mi-a venit sa plang cand am citit ce ai scris. De sfaturi nu prea cred ca ai nevoie... In schimb iti doresc tot binele din lume si sa gasesti pe cineva care sa te poata face sa iubesti din nou...ca de uitat nu cred ca o sa uiti vreodata. Multa putere si ochii sus ca Doamne=Doamne are grija de noi.
danna_danutza
Postat pe 13 Iulie 2009 23:08
o doamne....am citit si eu povestea ta..foarte trist...dar trebuie sa fi tare si sa crezi ca el va fi mereu cu tine asa cum ti-a spus in vis...asta sigur a fost in semn de la el. trebuie sa iti traiesti viata..sa nu mai traiesti in trecut si viseaza la viitor.. kiss kiss
ankpoly
Postat pe 15 Iulie 2009 12:09
e frt trista povestea ta..eu una nu cred k mai poti iubi a doua oara cu aceeasi intensitate.
didabruneta
Postat pe 16 Iulie 2009 00:40
Va multumesc mult pentru raspunsuri si cuvintele de incurajare...
Nu am de gand sa traiesc in trecut, sunt constienta ca e vorba de o etapa din viata mea pe care o sa o pretuiesc pentru lucrurile bune care mi s-au intamplat si pentru timpul petrecut impreuna.
mokasys
Postat pe 16 Iulie 2009 22:10
mi au dat lacrimile citind...uff.
eu cred ca vei putea iubi in momentul in care sufletul tau va accepta ca EL este alaturi de tine doar cu sufletul,ca un al doilea inger.eu nu pot pretinde ca inteleg ceea ce ai simtit si inca simti,dar poate ca subconstientul tau refuza ideea unui iubit din teama ca intamplarea sa nu se repete..tu esti singura persoana care trebuie sa caute adanc in suflet ceea ce ti doresti cu adevarat.iubirea poate lua nastere oricand,doar sa ti si vrei asta!nu trebuie sa fie neaparat cu cel despre care povestesti ca te place,dar eu sunt sigura ca putem iubi de mai multe ori in viata cu si mai multa intensitate!esti o luptatoare,asa ca nu lasa cicatricile inimii sa ti afecteze viitorul!
kalya84
Postat pe 16 Iulie 2009 23:19
E superba povestea ta...pacat ca a avut un final teribil de trist
Iti doresc sa treci cu bine peste asta si sa ai parte numai de lucruri frumoase in viata ta!!!!!!
wanda_love_you
Postat pe 17 Iulie 2009 13:55
Te-a binecuvantat cerul cu o iubire minunata care tia umplut sufletul de frumusete.Imparte-o tuturor din jurul tau,chiar daca e greu acum,totul va fi bine,cel care s-a dus la stele te-a invatat cum...sI ORICAND SE POATE INTAMPLA SA SIMTI DIN NOU MIRACOLUL IUBIRII UMPLANDU-TI VIATA.
monicelmonicel
Postat pe 21 Iulie 2009 07:32
Mokasys, am sa fiu "scurta", pentru ca eu am ales sa nu vorbesc mult despre asta: Been there, done that!
Daca te-a iubit, te vrea fericita.
Si nu, nu cred ca ai o singura sansa in viata. Poti sa iubesti de cate ori vrei, de cate ori merita. Fara dragoste, mori si tu cate putin.
La tine sansa de a fi fericita (sau macar de a incerca) a venit destul de repede, nu rata.
Si daca nu e asta, o sa vina alta. Nu exista "o unica sansa" in viata. Trebuie insa sa le accepti ca atare.
Dor_a
Postat pe 21 Iulie 2009 09:54

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
relatie... dar nu in doi. 37 De la: kudika421339 10 Noiembrie 2011 11:09
De ce trebuie sa fie tocmai asa?Complicat...:((...voi ce parere aveti? 5 De la: nico_dana2006 22 Martie 2009 19:32
altceva 6 De la: anastasia_m 7 Aprilie 2010 16:50
iubire ? 47 De la: Carina_nohiboke 10 Aprilie 2009 19:02
Atata durere in suflet... 23 De la: marco918 23 August 2010 23:29