Setari Cookie-uri

vreau sa slabesc

ASA AM SA SI FAC ! Lumea asta ce indiscreta este?
Trecatorul
Postat pe 26 Decembrie 2009 21:27
De la: Trecatorul, la data 2009-12-26 21:27:18ASA AM SA SI FAC ! Lumea asta ce indiscreta este?


asa e...se uita toti in gura noastra !!....
etta
Postat pe 26 Decembrie 2009 21:35
De la: Trecatorul, la data 2009-12-26 21:27:18ASA AM SA SI FAC ! Lumea asta ce indiscreta este?
Vreau sa fac nani....asa ca noapte buna la toata lumea !
Trecatorul
Postat pe 26 Decembrie 2009 21:36
De la: Trecatorul, la data 2009-12-26 21:36:35
De la: Trecatorul, la data 2009-12-26 21:27:18ASA AM SA SI FAC ! Lumea asta ce indiscreta este?
Vreau sa fac nani....asa ca noapte buna la toata lumea !


sa te legan ???....

nopate buna Trecatorule.....si vise....arzatoare !!......
etta
Postat pe 26 Decembrie 2009 21:42
sall..cum sa fak sa slabesk pana la vara 10-15 kg....eu akm am 61de kg kum pot ajunge la 50 sau 45?????
nikosigh
Postat pe 13 Ianuarie 2010 00:22
De la: marcela392000, la data 2009-09-10 14:23:17Lorena26


Da ai perfecta dreptate.... Ma numesc Marcela 39 ani si eu am avut 97 kg si 1,58 ,ati dai seama eram patrata ....eu am tinut regim indrumata de medic de la SPITALUL PARHON din BUCURESTI ,mia fost greu la inceput dar am reusit sa dau jos 37 kg in numai 4 luni ,dar sportul si masajul au fost nelipsite .....totusi trebuie sa ai si ambitie dar si multa vointa.....asa mult succes fetelor cine vrea sa afle regimul meu poate sa ma cautr la adresa marcela392000....




salll...kum pot face sa slabesk 10 kg pana la vara??? eu akm am 60 de kg kum pot ajunge la 50..45 asa????
nikosigh
Postat pe 13 Ianuarie 2010 00:25
De la: dyane_, la data 2009-07-20 17:44:01Daca vrei sa slabesti fara efort fizic sau dieta grele acceseaza : www.super
slimnew.webs.com si vei alfa cum poti slabi minim 5 kg pe luna !


asll...ce dieta ai thu???? e naturala sau pe baza de medikamente???
nikosigh
Postat pe 13 Ianuarie 2010 01:16
buna kum faci thu sa slabesti 2kg pe zi?? e posibil asa cv????
astept raspunsul tau ms...:):)
nikosigh
Postat pe 13 Ianuarie 2010 01:19
esti chiar disperata!
ce o fi mai important sa arati bine sau sa fii sanatoasa?
lasa-ma sa ghicesc ..sa arati bine!
one_size
Postat pe 13 Ianuarie 2010 09:29
De la: nikosigh, la data 2010-01-13 01:19:59buna kum faci thu sa slabesti 2kg pe zi?? e posibil asa cv????
astept raspunsul tau ms...:):)


in puii mei si eu sunt rea ca le numesc pitzipoance,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,limba romana ioc in schimb si-ar da toate destele de la o mana ca sa slabeasca gata am gasit si solutzia renuntza la o mana, un picior da vezi sa nu renuntzi la cap ca s-ar putea sa iei "tzeapa" cantareste tare putzin ca-i gol saracu
Dontyyy
Postat pe 13 Ianuarie 2010 09:34
Pentru a slabi corect si sanatos fara sa te infometezi sau sa risti a te imbolmavi organismul are nevoie sa fie hranit corect. Nu cred nici in ruptul capului ca mancarea disociata hraneste,pentru ca organismul are nevoie zilnic de toate principiile nutritive Daca vrei mai multe informatii cauta-ma pe e mail putem sta de vorba pentru a-ti face un profil personalizat al alimentatiei si stilului de viata si recomandarile necesare.La revedere .
celdac
Postat pe 19 Februarie 2010 21:28
BUNA FETELOR SKUZATIMA K TR SA SPUN ASTA DAR FARA MISKARE NU KRED K VETI PUTEA SLABI EU ASA ZIK,SI FARA MANKARE DUPA ORA 7 SEARA!KAM ATAT AM AV DE SPUS INCERKATI SI SPER K VETI AVEA REZULTATE BUNE,VA POOP PA
alinutza26
Postat pe 19 Februarie 2010 22:22
pentru slabit cele mai bune pastile sunt regenon slabesti garantat numai ca ai niste efecte adverse cam uratele (cel putin in cazul meu asa sa intamplat dar am cunostinte care nu au prezentat nici o reactie) dar sincer pt sanatatea fiecareia e super bun calculaturul online de calculare al caloriilor de pe ce se intampla doctore daca urmezi cu strictete calculul slabesti super mult si intr-un mod normal pt organism
Shtoayk
Postat pe 19 Februarie 2010 23:20
daca vrei sa slabesti si sa nu pui la loc, iti recomand dieta abc.asa poti pacali organismul sa nu pui la loc.iti faci un plan cate zile vrei sa tii dieta, apoi te gandesti cate calorii sa consumi in fiecare zi.Cel mai important in aceasta dieta este ca nu trebuie sa consumi in fiecare zi acelasi numar de calorii.Exemplu:
ziua 1: 850 cal
ziua 2:600 cal
ziua 3:700cal
ziua 4:550cal
etc
bineinteles eu nu ma pricep care e minimul de calorii pe zi, dar sper ca ai inteles ca atunci cand tii o dieta, nu trebuie sa mananci mereu acelasi lucru pt ca organismul se obisnuieste

sau tine si tu un fasting, dar sa bei sucuri de fructe, legume, si pentru calciu iti recomand laptele natural, cel pasteurizat e zero nutrienti
enki
Postat pe 20 Martie 2010 12:23
De la: enki, la data 2010-03-20 12:23:20daca vrei sa slabesti si sa nu pui la loc, iti recomand dieta abc.asa poti pacali organismul sa nu pui la loc.iti faci un plan cate zile vrei sa tii dieta, apoi te gandesti cate calorii sa consumi in fiecare zi.Cel mai important in aceasta dieta este ca nu trebuie sa consumi in fiecare zi acelasi numar de calorii.Exemplu:
ziua 1: 850 cal
ziua 2:600 cal
ziua 3:700cal
ziua 4:550cal
etc
bineinteles eu nu ma pricep care e minimul de calorii pe zi, dar sper ca ai inteles ca atunci cand tii o dieta, nu trebuie sa mananci mereu acelasi lucru pt ca organismul se obisnuieste

sau tine si tu un fasting, dar sa bei sucuri de fructe, legume, si pentru calciu iti recomand laptele natural, cel pasteurizat e zero nutrienti


Tocmai pt ca tu si altii care dau sfaturi pe aici, nu va pricepeti, nu trebuie sa scrieti de dragul de a scrie ! Dietele hipocalorice sunt niste esecuri, au rezultate bune intr-un timp scurt, dupa care kg revin ! Cele mai eficiente diete sunt cele in care surplusul de greutate este eliminat treptat, nefortat, in care se pune accent pe aportul de substante nutritive, sanatoase, si eliminare 100% din alimentatie a produselor nesanatoase, pe langa care adaugam si ceva miscare ; aceasta miscare nu trebuie sa fie neaparat sala, fitness, pillates etc, poti sa mergi pe jos sau sa faci jogging.

Pateurizarea laptelui nu afecteaza calciul, draga mea...Pateurizarea afecteaza proteinele din lapte -cazeina, albumina- si acestea pot gi mai greu digerabile, insa in acelasi timp prin tratarea termicaa laptelui se elimina microorganismele cantonate acolo, sau ce vrei sa zici, sa bem direct lapte dupa ce a muls bunica vaca ? Asa ca gandeste de mai multe ori inainte sa postezi, exista oameni care pot lua in serios ce scriu unii, si nu este bine !
Summer_
Postat pe 20 Martie 2010 12:46
@summer
bunica nu mai mulge vaca de ceva vreme.Asta la oras unde stau eu.Citeste despre igiena mulsului si trebuie sa sti ca nu se mai mulge manual, ci MECANIC.
Eu nu recomand nimanui mancare procesata daca vrea sa slabeasca.Nu trebuie fiert, prajit sau copt nimic.Hrana trebuie sa fie vie daca vrei sa nu se puna sub forma de reziduri in organism...
Deci: fructe, legume, branzeturi, apa, sport, masaj si rabdare...
enki
Postat pe 20 Martie 2010 17:11
De la: enki, la data 2010-03-20 17:11:08@summer
bunica nu mai mulge vaca de ceva vreme.Asta la oras unde stau eu.Citeste despre igiena mulsului si trebuie sa sti ca nu se mai mulge manual, ci MECANIC.
Eu nu recomand nimanui mancare procesata daca vrea sa slabeasca.Nu trebuie fiert, prajit sau copt nimic.Hrana trebuie sa fie vie daca vrei sa nu se puna sub forma de reziduri in organism...
Deci: fructe, legume, branzeturi, apa, sport, masaj si rabdare...


Din tot ce am scris eu tu asta ai inteles, nu ?
microorganismele din lapte nu provin neaparat din cauza faptului ca animalul se mulge manual, ci din organismul animalului ca urmare a alimentatiei posibil infectate
Daca tu recomanzi alimentele de mai sus, de unde mai poate lua persoana respectiva care tine regimul proteinele ? Stii unde segasesc cele mai bune proteine, in ce aliment ?
Acum te vei supara pe mine pt ca am indraznit sa te contrazic, insa nu asta ar trebui sa intelegi, ci faptul ca trebuie sa te mai documentezi si sa nu mai dai sfaturi cand nu ai informatii corecte !
Summer_
Postat pe 20 Martie 2010 17:33
gasesti proteine si in hrana naturala, nu numai in carne.Mananca nuci si gata.Mai bine ceva natural decat carne.Sti cumva cat sta carnea in stomacul tau? s-ar putea sa ai bucatele vechi de ani de zile si sa nu sti despre asta. de aici bolile.Carnea nu e asa buna, nu se digera cum cred unii.
enki
Postat pe 20 Martie 2010 18:00
De la: enki, la data 2010-03-20 18:00:27gasesti proteine si in hrana naturala, nu numai in carne.Mananca nuci si gata.Mai bine ceva natural decat carne.Sti cumva cat sta carnea in stomacul tau? s-ar putea sa ai bucatele vechi de ani de zile si sa nu sti despre asta. de aici bolile.Carnea nu e asa buna, nu se digera cum cred unii.


Da, proteine gasesti si in snickers, insa este o mare diferenta intre carne,oua,legume...

Tocmai de aceea o persoana care vrea sa slabeasca sanatos trebuie sa consulte un nutritionist
Summer_
Postat pe 20 Martie 2010 19:14
Alimentele cu cea mai buna sursa de proteine sunt cerealele si derivatele din cereale impreuna cu leguminoasele.
DydiG
Postat pe 20 Martie 2010 19:24
Mai oameni buni, pana si pe sfantul google puteti gasi ca cea mai buna sursa de proteine o reprezinta carnea, impreuna cu ouale si lactatele !
Aminoacizii formeaza proteinele, in functie de tipul aminoacizilor constituenti exista 2 categorii de proteine : superioare si inferioare. Evident ca cele mai bune sunt alea superioare, se numesc superioare pt ca contin 8 aminoacizi esentiali care provin din cele 3 surse enumerate mai sus de mine !
Daca nu exista acei aminoacizi esentiali, nu se vor sintetiza proteinele si adios metabolism proteic normal
Summer_
Postat pe 20 Martie 2010 19:36
De la: Summer_, la data 2010-03-20 19:36:49Mai oameni buni, pana si pe sfantul google puteti gasi ca cea mai buna sursa de proteine o reprezinta carnea, impreuna cu ouale si lactatele !
Aminoacizii formeaza proteinele, in functie de tipul aminoacizilor constituenti exista 2 categorii de proteine : superioare si inferioare. Evident ca cele mai bune sunt alea superioare, se numesc superioare pt ca contin 8 aminoacizi esentiali care provin din cele 3 surse enumerate mai sus de mine !
Daca nu exista acei aminoacizi esentiali, nu se vor sintetiza proteinele si adios metabolism proteic normal



Draga mea eu te contrazic.Carnea e cea mai buna sursa de fier si totusi poate fi inlocuita cu cereale integrale,leguminoase,legume cu frunze verzi, sparanghel, praz, patrungel, varza, cirese, frunze uscate, nuci,seminte,spanac,sfecla rosie etc ....
Iti spun din informatii sigure(carti si cursuri la facultate) si nu de pe google.

Despre proteine iti spun asa : cele mai bogate in proteine sunt leguminoasele : soia contine 33-49%, fasolea 21-24%, lintea,nautul si mazarea 21-25%. Cerealele contin intre 8-14 % proteine. Un gram de proteine furnizeaza organismului 4 calorii.
Sunt douazeci si doi de aminoacizi care alcatuiesc proteinele umane. Treisprezece dintre acestia sunt produsi de organism insa ceilalti noua,numiti esentiali,trebuie furnizati prin dieta. Aminoacizii esentiali sunt :izoleucina,leucina,lizina,treonina,triptofanul,valina,metionina,histidina si fenilalanina.
Dieta vegetariana furnizeaza toti acesti aminoacizi esentiali,cu conditia unor alimente variate,bogate in proteine.De aceea este necesara combinarea alimentelor bogate in proteine;de exemplu a cerealelor cu leguminoasele,a cerealelor cu nucile sau semintele,sau a leguminoaselor cu nucile si semintele.

Ce vreau sa subliniez ca sa ma poti intelege.Daca ai cunoscut vreodata o persoana vegetariana (care nu mananca,carne,oua ,lactate) ai vazut cat de sanatoasa este si nu-i lipseste absolut nimic. In acelasi timp,avand o alimentatie sanatoasa nu are nevoie de diete pt slabit.
Carnea este alimentul cel mai bogat in toxine. De aceea in momentele in care cineva tzine post( de ex posturile dinaintea sarbatorilor) se spune ca elimina toxinele,oare de ce? Pt ca nu mananca carne,oua,lapte.
Daca mai ai vreo intrebare iti raspund cu drag.
DydiG
Postat pe 20 Martie 2010 20:43
De la: DydiG, la data 2010-03-20 20:43:08
De la: Summer_, la data 2010-03-20 19:36:49Mai oameni buni, pana si pe sfantul google puteti gasi ca cea mai buna sursa de proteine o reprezinta carnea, impreuna cu ouale si lactatele !
Aminoacizii formeaza proteinele, in functie de tipul aminoacizilor constituenti exista 2 categorii de proteine : superioare si inferioare. Evident ca cele mai bune sunt alea superioare, se numesc superioare pt ca contin 8 aminoacizi esentiali care provin din cele 3 surse enumerate mai sus de mine !
Daca nu exista acei aminoacizi esentiali, nu se vor sintetiza proteinele si adios metabolism proteic normal



Draga mea eu te contrazic.Carnea e cea mai buna sursa de fier si totusi poate fi inlocuita cu cereale integrale,leguminoase,legume cu frunze verzi, sparanghel, praz, patrungel, varza, cirese, frunze uscate, nuci,seminte,spanac,sfecla rosie etc ....
Iti spun din informatii sigure(carti si cursuri la facultate) si nu de pe google.

Despre proteine iti spun asa : cele mai bogate in proteine sunt leguminoasele : soia contine 33-49%, fasolea 21-24%, lintea,nautul si mazarea 21-25%. Cerealele contin intre 8-14 % proteine. Un gram de proteine furnizeaza organismului 4 calorii.
Sunt douazeci si doi de aminoacizi care alcatuiesc proteinele umane. Treisprezece dintre acestia sunt produsi de organism insa ceilalti noua,numiti esentiali,trebuie furnizati prin dieta. Aminoacizii esentiali sunt :izoleucina,leucina,lizina,treonina,triptofanul,valina,metionina,histidina si fenilalanina.
Dieta vegetariana furnizeaza toti acesti aminoacizi esentiali,cu conditia unor alimente variate,bogate in proteine.De aceea este necesara combinarea alimentelor bogate in proteine;de exemplu a cerealelor cu leguminoasele,a cerealelor cu nucile sau semintele,sau a leguminoaselor cu nucile si semintele.

Ce vreau sa subliniez ca sa ma poti intelege.Daca ai cunoscut vreodata o persoana vegetariana (care nu mananca,carne,oua ,lactate) ai vazut cat de sanatoasa este si nu-i lipseste absolut nimic. In acelasi timp,avand o alimentatie sanatoasa nu are nevoie de diete pt slabit.
Carnea este alimentul cel mai bogat in toxine. De aceea in momentele in care cineva tzine post( de ex posturile dinaintea sarbatorilor) se spune ca elimina toxinele,oare de ce? Pt ca nu mananca carne,oua,lapte.
Daca mai ai vreo intrebare iti raspund cu drag.



Eu nu ti-am pus intrebari pt ca tu nu esti in masura sa raspunzi, avand in vedere raspunsurile eronate pe care le dai !
Eu nu scriu de pe goole, scriu asa cum zici si tu din carti, din spusele unor persoane avizate, competente, de ex unele dintre aceste persoane le poti gasi la institutul Cantacuzino ! ( medici nutritionisti )

In primul rand, sunt 8 aminoacizi esentiali, unul dintre ei, histidina de care vorbesti, este valabil doar la copil !
Asa cum am spus proteinele sunt alcatuite din aminoacizi, cei esentiali trebuiesc adusi din exterior pt ca nu pot fi produsi de organism !
Proteinele fara aminoacizii esentiali se numesc incomplete, sau inferioare ! Pot deveni proteine superioare daca se consuma impreuna cu alimentele ce contin aminoacizii esentiali, atunci putem spune ca alimentele de natura vegetala sunt eficiente in ceea ce priveste aportul de proteine !

Detoxifierea organismului in perioada postului este o aiureala creata de romani ! Poporul nostru nu este educat in ceea ce priveste o alimentatie sanatoasa ! F multi romani consuma multa carne, mai multa decat ar fi permis, si mai grav decat atat consuma carne grasa ( in loc sa manace muschi de porc,manaca ceafa ' in loc sa manance gratar, mananca prajit in ,,tone'' de ulei )

Poate imi spui si mie cartile alea unde ai citit ce ai scris mai sus :)




Summer_
Postat pe 20 Martie 2010 21:10
De la: Summer_, la data 2010-03-20 12:46:52
De la: enki, la data 2010-03-20 12:23:20daca vrei sa slabesti si sa nu pui la loc, iti recomand dieta abc.asa poti pacali organismul sa nu pui la loc.iti faci un plan cate zile vrei sa tii dieta, apoi te gandesti cate calorii sa consumi in fiecare zi.Cel mai important in aceasta dieta este ca nu trebuie sa consumi in fiecare zi acelasi numar de calorii.Exemplu:
ziua 1: 850 cal
ziua 2:600 cal
ziua 3:700cal
ziua 4:550cal
etc
bineinteles eu nu ma pricep care e minimul de calorii pe zi, dar sper ca ai inteles ca atunci cand tii o dieta, nu trebuie sa mananci mereu acelasi lucru pt ca organismul se obisnuieste

sau tine si tu un fasting, dar sa bei sucuri de fructe, legume, si pentru calciu iti recomand laptele natural, cel pasteurizat e zero nutrienti


Tocmai pt ca tu si altii care dau sfaturi pe aici, nu va pricepeti, nu trebuie sa scrieti de dragul de a scrie ! Dietele hipocalorice sunt niste esecuri, au rezultate bune intr-un timp scurt, dupa care kg revin ! Cele mai eficiente diete sunt cele in care surplusul de greutate este eliminat treptat, nefortat, in care se pune accent pe aportul de substante nutritive, sanatoase, si eliminare 100% din alimentatie a produselor nesanatoase, pe langa care adaugam si ceva miscare ; aceasta miscare nu trebuie sa fie neaparat sala, fitness, pillates etc, poti sa mergi pe jos sau sa faci jogging.

Pateurizarea laptelui nu afecteaza calciul, draga mea...Pateurizarea afecteaza proteinele din lapte -cazeina, albumina- si acestea pot gi mai greu digerabile, insa in acelasi timp prin tratarea termicaa laptelui se elimina microorganismele cantonate acolo, sau ce vrei sa zici, sa bem direct lapte dupa ce a muls bunica vaca ? Asa ca gandeste de mai multe ori inainte sa postezi, exista oameni care pot lua in serios ce scriu unii, si nu este bine !


Pentru a slabii pe timp indelungat trebuie schimbat stilul de viata,alimentatia si modul in care mananci.
DydiG
Postat pe 20 Martie 2010 21:11
aici sunt de acord cu Summer
sunt foarte multi useri care vin cu diete care mai de care mai periculoase pentru organism si cu informatii prinse din zbor de pe stiu eu unde.
Si eu am mai recomandat diete, dar aceste diete sunt un mod de viata sanatos, echilibrat, cu alimente din toate grupele.

Cat despre carne si proteine, este o informatie ce deja tine de cultura generala, ca cele mai multe proteine le contine carnea. Plus ca oamenii au organismul adaptat pentru a consuma atat legume, fructe cat si carne, insa inadaptat in a consuma numai legume/fructe. (da' stiu, o sa-mi aduci argumente cu vegetarienii, insa cei mai multi sunt subnutriti; plus ca informatia asta am citit-o intr-o cercetare pe aceasta tema)

Iar eu ceea ce spun, nu spun neaparat din carti, ci din propria experienta de fosta sportiva si femeie interesata de sanatate, in general.
kitty_krieger
Postat pe 20 Martie 2010 21:21
De la: kitty_krieger, la data 2010-03-20 21:21:01aici sunt de acord cu Summer
sunt foarte multi useri care vin cu diete care mai de care mai periculoase pentru organism si cu informatii prinse din zbor de pe stiu eu unde.
Si eu am mai recomandat diete, dar aceste diete sunt un mod de viata sanatos, echilibrat, cu alimente din toate grupele.

Cat despre carne si proteine, este o informatie ce deja tine de cultura generala, ca cele mai multe proteine le contine carnea. Plus ca oamenii au organismul adaptat pentru a consuma atat legume, fructe cat si carne, insa inadaptat in a consuma numai legume/fructe. (da' stiu, o sa-mi aduci argumente cu vegetarienii, insa cei mai multi sunt subnutriti; plus ca informatia asta am citit-o intr-o cercetare pe aceasta tema)

Iar eu ceea ce spun, nu spun neaparat din carti, ci din propria experienta de fosta sportiva si femeie interesata de sanatate, in general.


Of, la naiba, in sfarsit suntem de acord !
Summer_
Postat pe 20 Martie 2010 21:25
De la: Summer_, la data 2010-03-20 21:10:03
De la: DydiG, la data 2010-03-20 20:43:08
De la: Summer_, la data 2010-03-20 19:36:49Mai oameni buni, pana si pe sfantul google puteti gasi ca cea mai buna sursa de proteine o reprezinta carnea, impreuna cu ouale si lactatele !
Aminoacizii formeaza proteinele, in functie de tipul aminoacizilor constituenti exista 2 categorii de proteine : superioare si inferioare. Evident ca cele mai bune sunt alea superioare, se numesc superioare pt ca contin 8 aminoacizi esentiali care provin din cele 3 surse enumerate mai sus de mine !
Daca nu exista acei aminoacizi esentiali, nu se vor sintetiza proteinele si adios metabolism proteic normal



Draga mea eu te contrazic.Carnea e cea mai buna sursa de fier si totusi poate fi inlocuita cu cereale integrale,leguminoase,legume cu frunze verzi, sparanghel, praz, patrungel, varza, cirese, frunze uscate, nuci,seminte,spanac,sfecla rosie etc ....
Iti spun din informatii sigure(carti si cursuri la facultate) si nu de pe google.

Despre proteine iti spun asa : cele mai bogate in proteine sunt leguminoasele : soia contine 33-49%, fasolea 21-24%, lintea,nautul si mazarea 21-25%. Cerealele contin intre 8-14 % proteine. Un gram de proteine furnizeaza organismului 4 calorii.
Sunt douazeci si doi de aminoacizi care alcatuiesc proteinele umane. Treisprezece dintre acestia sunt produsi de organism insa ceilalti noua,numiti esentiali,trebuie furnizati prin dieta. Aminoacizii esentiali sunt :izoleucina,leucina,lizina,treonina,triptofanul,valina,metionina,histidina si fenilalanina.
Dieta vegetariana furnizeaza toti acesti aminoacizi esentiali,cu conditia unor alimente variate,bogate in proteine.De aceea este necesara combinarea alimentelor bogate in proteine;de exemplu a cerealelor cu leguminoasele,a cerealelor cu nucile sau semintele,sau a leguminoaselor cu nucile si semintele.

Ce vreau sa subliniez ca sa ma poti intelege.Daca ai cunoscut vreodata o persoana vegetariana (care nu mananca,carne,oua ,lactate) ai vazut cat de sanatoasa este si nu-i lipseste absolut nimic. In acelasi timp,avand o alimentatie sanatoasa nu are nevoie de diete pt slabit.
Carnea este alimentul cel mai bogat in toxine. De aceea in momentele in care cineva tzine post( de ex posturile dinaintea sarbatorilor) se spune ca elimina toxinele,oare de ce? Pt ca nu mananca carne,oua,lapte.
Daca mai ai vreo intrebare iti raspund cu drag.



Eu nu ti-am pus intrebari pt ca tu nu esti in masura sa raspunzi, avand in vedere raspunsurile eronate pe care le dai !
Eu nu scriu de pe goole, scriu asa cum zici si tu din carti, din spusele unor persoane avizate, competente, de ex unele dintre aceste persoane le poti gasi la institutul Cantacuzino ! ( medici nutritionisti )

In primul rand, sunt 8 aminoacizi esentiali, unul dintre ei, histidina de care vorbesti, este valabil doar la copil !
Asa cum am spus proteinele sunt alcatuite din aminoacizi, cei esentiali trebuiesc adusi din exterior pt ca nu pot fi produsi de organism !
Proteinele fara aminoacizii esentiali se numesc incomplete, sau inferioare ! Pot deveni proteine superioare daca se consuma impreuna cu alimentele ce contin aminoacizii esentiali, atunci putem spune ca alimentele de natura vegetala sunt eficiente in ceea ce priveste aportul de proteine !

Detoxifierea organismului in perioada postului este o aiureala creata de romani ! Poporul nostru nu este educat in ceea ce priveste o alimentatie sanatoasa ! F multi romani consuma multa carne, mai multa decat ar fi permis, si mai grav decat atat consuma carne grasa ( in loc sa manace muschi de porc,manaca ceafa ' in loc sa manance gratar, mananca prajit in ,,tone'' de ulei )

Poate imi spui si mie cartile alea unde ai citit ce ai scris mai sus :)







Imi pare rau dar nu pot sa cred ca un medic nutritionist nu ar atrage atentia despre toxinele din carne.
Te rog frumos sa nu spui ca ce am scris mai sus este eronat,pt ca nu este.
Carti din care am citit ar fi exemple "Alimentatia Catering" , "Copilul vegetarian" , "101 alimente care va pot salva viata", "alimentatia si terapia naturista cu cereale", " Carnea si sanatatea" si altele.
DydiG
Postat pe 20 Martie 2010 21:27
De la: kitty_krieger, la data 2010-03-20 21:21:01aici sunt de acord cu Summer
sunt foarte multi useri care vin cu diete care mai de care mai periculoase pentru organism si cu informatii prinse din zbor de pe stiu eu unde.
Si eu am mai recomandat diete, dar aceste diete sunt un mod de viata sanatos, echilibrat, cu alimente din toate grupele.

Cat despre carne si proteine, este o informatie ce deja tine de cultura generala, ca cele mai multe proteine le contine carnea. Plus ca oamenii au organismul adaptat pentru a consuma atat legume, fructe cat si carne, insa inadaptat in a consuma numai legume/fructe. (da' stiu, o sa-mi aduci argumente cu vegetarienii, insa cei mai multi sunt subnutriti; plus ca informatia asta am citit-o intr-o cercetare pe aceasta tema)

Iar eu ceea ce spun, nu spun neaparat din carti, ci din propria experienta de fosta sportiva si femeie interesata de sanatate, in general.


Cel mai ciudat lucru este ca daca la facultate imi pune intrebarea "Care aliment este cea mai buna sursa de proteine ",daca ii spun din cultura generala de care spuneti voi am un raspuns gresit,raspunsul corect fiind : "cerealele cu derivatele din cereale si leguminoasele"
Iar daca ma intreaba : "care aliment este cea mai buna sursa de fier? " respunsul este "carnea si produsele din carne.
Deci nush cine are dreptate voi sau ????
Poate gresesc astia care ne invata pe noi,ar trebuii sa le atragem atentia la cei care ne predau ?
DydiG
Postat pe 20 Martie 2010 21:32
De la: DydiG, la data 2010-03-20 21:32:54
De la: kitty_krieger, la data 2010-03-20 21:21:01aici sunt de acord cu Summer
sunt foarte multi useri care vin cu diete care mai de care mai periculoase pentru organism si cu informatii prinse din zbor de pe stiu eu unde.
Si eu am mai recomandat diete, dar aceste diete sunt un mod de viata sanatos, echilibrat, cu alimente din toate grupele.

Cat despre carne si proteine, este o informatie ce deja tine de cultura generala, ca cele mai multe proteine le contine carnea. Plus ca oamenii au organismul adaptat pentru a consuma atat legume, fructe cat si carne, insa inadaptat in a consuma numai legume/fructe. (da' stiu, o sa-mi aduci argumente cu vegetarienii, insa cei mai multi sunt subnutriti; plus ca informatia asta am citit-o intr-o cercetare pe aceasta tema)

Iar eu ceea ce spun, nu spun neaparat din carti, ci din propria experienta de fosta sportiva si femeie interesata de sanatate, in general.


Cel mai ciudat lucru este ca daca la facultate imi pune intrebarea "Care aliment este cea mai buna sursa de proteine ",daca ii spun din cultura generala de care spuneti voi am un raspuns gresit,raspunsul corect fiind : "cerealele cu derivatele din cereale si leguminoasele"
Iar daca ma intreaba : "care aliment este cea mai buna sursa de fier? " respunsul este "carnea si produsele din carne.
Deci nush cine are dreptate voi sau ????
Poate gresesc astia care ne invata pe noi,ar trebuii sa le atragem atentia la cei care ne predau ?

eu cred ca tu nu intelegi ce te invata aia
cerealele au proteine semicomplete sau incomplete

a! era pe o antena o emisiune despre sanatate si nutritie (poate inca mai e), unde era invitat permanent directorul Institului Cantacuzino (sau ceva mare pe acolo). Ti-o recomand
kitty_krieger
Postat pe 20 Martie 2010 21:42
De la: kitty_krieger, la data 2010-03-20 21:42:48
De la: DydiG, la data 2010-03-20 21:32:54
De la: kitty_krieger, la data 2010-03-20 21:21:01aici sunt de acord cu Summer
sunt foarte multi useri care vin cu diete care mai de care mai periculoase pentru organism si cu informatii prinse din zbor de pe stiu eu unde.
Si eu am mai recomandat diete, dar aceste diete sunt un mod de viata sanatos, echilibrat, cu alimente din toate grupele.

Cat despre carne si proteine, este o informatie ce deja tine de cultura generala, ca cele mai multe proteine le contine carnea. Plus ca oamenii au organismul adaptat pentru a consuma atat legume, fructe cat si carne, insa inadaptat in a consuma numai legume/fructe. (da' stiu, o sa-mi aduci argumente cu vegetarienii, insa cei mai multi sunt subnutriti; plus ca informatia asta am citit-o intr-o cercetare pe aceasta tema)

Iar eu ceea ce spun, nu spun neaparat din carti, ci din propria experienta de fosta sportiva si femeie interesata de sanatate, in general.


Cel mai ciudat lucru este ca daca la facultate imi pune intrebarea "Care aliment este cea mai buna sursa de proteine ",daca ii spun din cultura generala de care spuneti voi am un raspuns gresit,raspunsul corect fiind : "cerealele cu derivatele din cereale si leguminoasele"
Iar daca ma intreaba : "care aliment este cea mai buna sursa de fier? " respunsul este "carnea si produsele din carne.
Deci nush cine are dreptate voi sau ????
Poate gresesc astia care ne invata pe noi,ar trebuii sa le atragem atentia la cei care ne predau ?

eu cred ca tu nu intelegi ce te invata aia
cerealele au proteine semicomplete sau incomplete

a! era pe o antena o emisiune despre sanatate si nutritie (poate inca mai e), unde era invitat permanent directorul Institului Cantacuzino (sau ceva mare pe acolo). Ti-o recomand


Inteleg f bine ce ma invata aia,chiar m-a interesat f mult tot ce tzine de alimentatzie.
Si am vazut si eu o emisiune cu un nutritionist,cred ca pe antena era,nu mai stiu cum se numeste,unde baza dietelor ereau legumele,fructele si cerealele.In rest carnea slaba si in special cea de peste.
Eu nu zic nimanui sa fie vegetarian.Am dat exemplu vegetarienii pt ca ei traiesc f bine si fara carne.
DydiG
Postat pe 20 Martie 2010 21:53

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Sistem de prindere cu magneti a colierelor de argint 2 De la: kudika_973647 13 Septembrie 2014 00:53
Tinem cont de culorile care se poarta?? 19 De la: kudika117390 11 Martie 2010 13:14
Lady Gaga, diva care a socat o lume intreaga vine in Bucuresti! 15 De la: kudika_10579 12 Septembrie 2012 14:31
ajutati ma va rog...am nevoie de un sfat si de un plan sa il aduc inapoi... 11 De la: PinkilyDinkily 15 Iulie 2010 03:57
rochii de mireasa de inchiriat 3 De la: miss_darine 17 Februarie 2010 19:39