Setari Cookie-uri

vreau sa slabesc

Eu nu zic ca nu e buna emisiunea de care spuneti,probabil este aceeasi emisiune pe care am vazuto si eu. Dar va recomand cu drag macar una din cartile care le-am scris mai sus si probabil o sa intelegeti mai bine ce am scris si o sa vedeti ca am dreptate.
O seara frumoasa.
DydiG
Postat pe 20 Martie 2010 22:04
De la: DydiG, la data 2010-03-20 21:53:33
De la: kitty_krieger, la data 2010-03-20 21:42:48
De la: DydiG, la data 2010-03-20 21:32:54
De la: kitty_krieger, la data 2010-03-20 21:21:01aici sunt de acord cu Summer
sunt foarte multi useri care vin cu diete care mai de care mai periculoase pentru organism si cu informatii prinse din zbor de pe stiu eu unde.
Si eu am mai recomandat diete, dar aceste diete sunt un mod de viata sanatos, echilibrat, cu alimente din toate grupele.

Cat despre carne si proteine, este o informatie ce deja tine de cultura generala, ca cele mai multe proteine le contine carnea. Plus ca oamenii au organismul adaptat pentru a consuma atat legume, fructe cat si carne, insa inadaptat in a consuma numai legume/fructe. (da' stiu, o sa-mi aduci argumente cu vegetarienii, insa cei mai multi sunt subnutriti; plus ca informatia asta am citit-o intr-o cercetare pe aceasta tema)

Iar eu ceea ce spun, nu spun neaparat din carti, ci din propria experienta de fosta sportiva si femeie interesata de sanatate, in general.


Cel mai ciudat lucru este ca daca la facultate imi pune intrebarea "Care aliment este cea mai buna sursa de proteine ",daca ii spun din cultura generala de care spuneti voi am un raspuns gresit,raspunsul corect fiind : "cerealele cu derivatele din cereale si leguminoasele"
Iar daca ma intreaba : "care aliment este cea mai buna sursa de fier? " respunsul este "carnea si produsele din carne.
Deci nush cine are dreptate voi sau ????
Poate gresesc astia care ne invata pe noi,ar trebuii sa le atragem atentia la cei care ne predau ?

eu cred ca tu nu intelegi ce te invata aia
cerealele au proteine semicomplete sau incomplete

a! era pe o antena o emisiune despre sanatate si nutritie (poate inca mai e), unde era invitat permanent directorul Institului Cantacuzino (sau ceva mare pe acolo). Ti-o recomand


Inteleg f bine ce ma invata aia,chiar m-a interesat f mult tot ce tzine de alimentatzie.
Si am vazut si eu o emisiune cu un nutritionist,cred ca pe antena era,nu mai stiu cum se numeste,unde baza dietelor ereau legumele,fructele si cerealele.In rest carnea slaba si in special cea de peste.
Eu nu zic nimanui sa fie vegetarian.Am dat exemplu vegetarienii pt ca ei traiesc f bine si fara carne.


Depinde de ce fel de vegetarieni vorbesti, cei ovo-lacto-vegetarieni, nu cred ca sunt f ok, poate ca par ok, insa nu sunt neaparat asa !
Iar emisiunile de care vb tu, nu le urmaresc pt ca de cele mai multe ori, oamenii care chiar au ceva de spus, nu au timp de facut emisiuni.
Tu ramai cu ce vrei din acest schimb de opinii, asa iti pot recomanda si eu carti,printre cele mai bune tratate din lume, create de oameni fara afinitati pt legume, carne etc
Insa...ca de obicei pe acest forum, cred ca imi piers timpul de pomana :)
Summer_
Postat pe 25 Martie 2010 19:03
buna fetelor sunt noua am 1,65 si 61 kg as vrea sa slabesc si eu 5 kg ce dieta sa tin contactatima la id lov3andre3a
mady1997
Postat pe 18 Iulie 2010 11:46

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Design de Interior 1 De la: Square2Design 19 Aprilie 2010 11:18
Daca va doriti un venit suplimentar.. 2 De la: larissa17 23 Martie 2010 20:15
super 1 De la: ella_pink 28 Noiembrie 2009 11:05
Unde greºesc fetele? 12 De la: Dor_a 24 August 2009 13:21
Gentile XXL 12 De la: marian123 14 Iunie 2010 18:10