Setari Cookie-uri

Ma intrebam...

De la: Barbie30, la data 2010-10-07 19:41:22
Din pacate aici te contrazic si sper sa nu te superi pe mine.Iubirea neconditionata este atunci cand oferi totul fara sa ceri nimic in schimb si asta nu se intampla.Vrei sa fii alintat,iubit,mangaiat etc,deci vrei ceva in schimb

de ce sa ma supar.

dar iubirea nu e oarea neconditionata? atunci cand pui conditia de a fi iubit "inapoi" se mai poate numi oare iubire?

faptul ca vreau sa ma bucur de avantajele unei relatii in care sa fiu la randul meu iubit "alintat,mangaiat etc"; asta nu inesamna ca nu iubesc neconditionat;

stiu la ce te referi, sa nu iti faci impresia ca vorbesc "aiureli", insa asta e ceea ce imi doresc la momentul asta, chiar daca e ceva aproape imposibil ..:D

sunt satul de toate rahaturile numite "jocurile" de relatie (putere, gelozie, frica, etc), viata e prea scurta pentru a o pierde cu nimicuri
battleofwits
Postat pe 7 Octombrie 2010 19:51
De la: battleofwits, la data 2010-10-07 19:51:04
De la: Barbie30, la data 2010-10-07 19:41:22
Din pacate aici te contrazic si sper sa nu te superi pe mine.Iubirea neconditionata este atunci cand oferi totul fara sa ceri nimic in schimb si asta nu se intampla.Vrei sa fii alintat,iubit,mangaiat etc,deci vrei ceva in schimb

de ce sa ma supar.

dar iubirea nu e oarea neconditionata? atunci cand pui conditia de a fi iubit "inapoi" se mai poate numi oare iubire?

faptul ca vreau sa ma bucur de avantajele unei relatii in care sa fiu la randul meu iubit "alintat,mangaiat etc"; asta nu inesamna ca nu iubesc neconditionat;

stiu la ce te referi, sa nu iti faci impresia ca vorbesc "aiureli", insa asta e ceea ce imi doresc la momentul asta, chiar daca e ceva aproape imposibil ..:D

sunt satul de toate rahaturile numite "jocurile" de relatie (putere, gelozie, frica, etc), viata e prea scurta pentru a o pierde cu nimicuri


Se numeste iubire doar ca inconstient astepti ceea ce iti spuneam mai sus,nu trebuie sa pui conditii ci pur si simplu vine de la sine.Daca intrebi un psiholog o sa-ti spuna ca nici macar iubirea unei mame pentru copilul ei nu e neconditionata.Acum sigur o sa se gaseasca o mama ofensata care sa-mi sare in cap
Barbie30
Postat pe 7 Octombrie 2010 19:58
sa-mi sara*
Barbie30
Postat pe 7 Octombrie 2010 19:58
De la: Barbie30, la data 2010-10-07 19:58:15
Se numeste iubire doar ca inconstient astepti ceea ce iti spuneam mai sus,nu trebuie sa pui conditii ci pur si simplu vine de la sine.Daca intrebi un psiholog o sa-ti spuna ca nici macar iubirea unei mame pentru copilul ei nu e neconditionata.Acum sigur o sa se gaseasca o mama ofensata care sa-mi sare in cap

sa lasam deoparte pisalogii, si asa ei sunt destul de batuti in cap

ai dreptate ca "unele" mama nu sunt in stare sa isi iubeasca copilul (parca era un topic pe aici in care una se plangea ca ii pleaca copilul de acasa, doar nu pleca din prea multa dragoste ) dar asta nu inseamna ca reprezinta adevarul absolut, da-mi voie sa sper la ceva mai bun decat o "ciorba reincalzita"

o paralela referitoare la iubire, in mod special la iubirea asta "copilareasca", o putem face cu un anumit tip de iubire crestina:
il iubesc pe dumnezeu atata timp cat el imi promite ca nu ma voi inbolnavi, sa daca ma ajuta sa castig la loto

crezi ca asta e iubire?

battleofwits
Postat pe 7 Octombrie 2010 20:04
De la: battleofwits, la data 2010-10-07 20:04:06
De la: Barbie30, la data 2010-10-07 19:58:15
Se numeste iubire doar ca inconstient astepti ceea ce iti spuneam mai sus,nu trebuie sa pui conditii ci pur si simplu vine de la sine.Daca intrebi un psiholog o sa-ti spuna ca nici macar iubirea unei mame pentru copilul ei nu e neconditionata.Acum sigur o sa se gaseasca o mama ofensata care sa-mi sare in cap

sa lasam deoparte pisalogii, si asa ei sunt destul de batuti in cap

ai dreptate ca "unele" mama nu sunt in stare sa isi iubeasca copilul (parca era un topic pe aici in care una se plangea ca ii pleaca copilul de acasa, doar nu pleca din prea multa dragoste ) dar asta nu inseamna ca reprezinta adevarul absolut, da-mi voie sa sper la ceva mai bun decat o "ciorba reincalzita"

o paralela referitoare la iubire, in mod special la iubirea asta "copilareasca", o putem face cu un anumit tip de iubire crestina:
il iubesc pe dumnezeu atata timp cat el imi promite ca nu ma voi inbolnavi, sa daca ma ajuta sa castig la loto

crezi ca asta e iubire?



Categoric un copil nu pleaca de prea multa dragoste si din pacate sunt multe mame care habar nu au ce se intampla cu copilul lor,e ok daca nu e bolnav si daca nu vine batut acasa, in rest....Dzeu cu mila!E un exemplu bun cel cu iubirea fata de Dzeu dar e extrem de greu sa il iubesti cu adevarat si sa nu cazi in extrema cealalta incercand sa-ti arati iubirea.
Barbie30
Postat pe 7 Octombrie 2010 20:11
De la: Barbie30, la data 2010-10-07 20:11:31 e extrem de greu sa il iubesti cu adevarat si sa nu cazi in extrema cealalta incercand sa-ti arati iubirea.

nu existsa extrema "cealalta" cand vine vorba de iubire, decat daca celalalt nu este destul de matur sa inteleaga iubirea.
iar in cazul femeilor, situatia e foarte trista, sunt femei care inseala doar ca sa se asigure ca il iubeste pe cel de langa ea, cat de putreda poate sa ajunga iubirea in cazurile astea?

PS. sa inteleg ca ramanem la: "iubirea neconditionata" este dificila, insa nu imposibila?
battleofwits
Postat pe 7 Octombrie 2010 20:23
De la: battleofwits, la data 2010-10-07 20:23:54
De la: Barbie30, la data 2010-10-07 20:11:31 e extrem de greu sa il iubesti cu adevarat si sa nu cazi in extrema cealalta incercand sa-ti arati iubirea.

nu existsa extrema "cealalta" cand vine vorba de iubire, decat daca celalalt nu este destul de matur sa inteleaga iubirea.
iar in cazul femeilor, situatia e foarte trista, sunt femei care inseala doar ca sa se asigure ca il iubeste pe cel de langa ea, cat de putreda poate sa ajunga iubirea in cazurile astea?

PS. sa inteleg ca ramanem la: "iubirea neconditionata" este dificila, insa nu imposibila?


bine... fie... ,probabilitatea sa fie posibila e 1%,e bine asa?
Barbie30
Postat pe 7 Octombrie 2010 20:26
asa e
kudika195501
Postat pe 7 Octombrie 2010 20:26
De la: kudika195501, la data 2010-10-07 20:26:28asa e

citeam raspunsul lui batt...
kudika195501
Postat pe 7 Octombrie 2010 20:27
De la: kudika195501, la data 2010-10-07 20:26:28asa e


Adica?
Barbie30
Postat pe 7 Octombrie 2010 20:27
De la: Barbie30, la data 2010-10-07 20:26:01
bine... fie... ,probabilitatea sa fie posibila e 1%,e bine asa?


e foarte bine
battleofwits
Postat pe 7 Octombrie 2010 20:28
De la: Barbie30, la data 2010-10-07 19:41:22
De la: battleofwits, la data 2010-10-07 19:38:29
De la: Barbie30, la data 2010-10-07 19:31:50
iubire neconditionata=nu exista

de ce sa nu existe? bineinteles ca nu o poti intalni la fiecare colt de strada, bineinteles ca majoritatea femeilor daca le spui ca la iubesti ele instant vor sa afle ce anume iubesti la ele (de, obisnuinta de a fi iubite ca si obiecte sexuale); insa nu e ceva imposibil atata timp cat ai calitatile necesare pentru a te numi "fiinta umana" (compasiune, iubire, bla.bla)


Din pacate aici te contrazic si sper sa nu te superi pe mine.Iubirea neconditionata este atunci cand oferi totul fara sa ceri nimic in schimb si asta nu se intampla.Vrei sa fii alintat,iubit,mangaiat etc,deci vrei ceva in schimb

Ma crezi ca eu am oferit totul fara sa cer nimic in schimb? Nici mila nu am cerut oricat de patetic suna...
Am deschis topicul asta si am pus intrebarea asta "stupida" zic acum, cand iubeam si credeam ca iubesc. Acum...eu una nu mai cred in relatii, in iubire in ceva de durata...[ Pana si Dumnezeu pune niste conditii ! (ma rog in sub asta nu intru)]
airedemolino
Postat pe 7 Octombrie 2010 21:04
De la: amariage, la data 2010-10-07 21:04:32
Ma crezi ca eu am oferit totul fara sa cer nimic in schimb? Nici mila nu am cerut oricat de patetic suna...
Am deschis topicul asta si am pus intrebarea asta "stupida" zic acum, cand iubeam si credeam ca iubesc. Acum...eu una nu mai cred in relatii, in iubire in ceva de durata...[ Pana si Dumnezeu pune niste conditii ! (ma rog in sub asta nu intru)]

Daca ai iubit cu adevarat, cum poate sa iti para rau ca ai iubit? chiar nu te inteleg
Faptul ca ai ales un barbat care nu te iubea si tu l-ai iubit asta e o alta problema, nu tine de iubire ci de "managementul" relatiilor data viitoare sper sa alegi mai bine

Daca esti tanara si ai timp de pierdut, poti incerca diversele "jocuri ale seductiei" insa iti garantez ca nu vei face decat sa pierzi timpul aiurea la fel cum un copil sta si se joaca pe calculator in loc sa se joace afara cu copii
battleofwits
Postat pe 7 Octombrie 2010 21:13
De la: amariage, la data 2010-10-07 21:04:32
De la: Barbie30, la data 2010-10-07 19:41:22
De la: battleofwits, la data 2010-10-07 19:38:29
De la: Barbie30, la data 2010-10-07 19:31:50
iubire neconditionata=nu exista

de ce sa nu existe? bineinteles ca nu o poti intalni la fiecare colt de strada, bineinteles ca majoritatea femeilor daca le spui ca la iubesti ele instant vor sa afle ce anume iubesti la ele (de, obisnuinta de a fi iubite ca si obiecte sexuale); insa nu e ceva imposibil atata timp cat ai calitatile necesare pentru a te numi "fiinta umana" (compasiune, iubire, bla.bla)


Din pacate aici te contrazic si sper sa nu te superi pe mine.Iubirea neconditionata este atunci cand oferi totul fara sa ceri nimic in schimb si asta nu se intampla.Vrei sa fii alintat,iubit,mangaiat etc,deci vrei ceva in schimb

Ma crezi ca eu am oferit totul fara sa cer nimic in schimb? Nici mila nu am cerut oricat de patetic suna...
Am deschis topicul asta si am pus intrebarea asta "stupida" zic acum, cand iubeam si credeam ca iubesc. Acum...eu una nu mai cred in relatii, in iubire in ceva de durata...[ Pana si Dumnezeu pune niste conditii ! (ma rog in sub asta nu intru)]



Spui asta acum,simti inca durerea pricinuita de ex,cu timpul o sa privesti altfel lucrurile si ...cine stie...poate data viitoare o sa cunosti o alta iubire mai profunda.Never say never
Barbie30
Postat pe 7 Octombrie 2010 21:20
De la: Barbie30, la data 2010-10-07 21:20:04
Spui asta acum,simti inca durerea pricinuita de ex,cu timpul o sa privesti altfel lucrurile si ...cine stie...poate data viitoare o sa cunosti o alta iubire mai profunda.Never say never

cu siguranta!
tzuc barbie
miss_darine
Postat pe 7 Octombrie 2010 21:26
De la: miss_darine, la data 2010-10-07 21:26:28
De la: Barbie30, la data 2010-10-07 21:20:04
Spui asta acum,simti inca durerea pricinuita de ex,cu timpul o sa privesti altfel lucrurile si ...cine stie...poate data viitoare o sa cunosti o alta iubire mai profunda.Never say never

cu siguranta!
tzuc barbie


Helou Darine! ai adus si ceva bun?
Barbie30
Postat pe 7 Octombrie 2010 21:35
De la: Barbie30, la data 2010-10-07 21:35:30

Helou Darine! ai adus si ceva bun?

in primul rand pe mine si in al doilea rand, ce-ti doreste sufletelul...ceva dulce?...pt ca am milka cu menta dupa care ma omor....vrei?
miss_darine
Postat pe 7 Octombrie 2010 21:42
De la: miss_darine, la data 2010-10-07 21:42:54
De la: Barbie30, la data 2010-10-07 21:35:30

Helou Darine! ai adus si ceva bun?

in primul rand pe mine si in al doilea rand, ce-ti doreste sufletelul...ceva dulce?...pt ca am milka cu menta dupa care ma omor....vrei?


mai intrebi? macar o bucatica mica ...mica
Barbie30
Postat pe 7 Octombrie 2010 21:45
De la: battleofwits, la data 2010-10-07 21:13:35
De la: amariage, la data 2010-10-07 21:04:32
Ma crezi ca eu am oferit totul fara sa cer nimic in schimb? Nici mila nu am cerut oricat de patetic suna...
Am deschis topicul asta si am pus intrebarea asta "stupida" zic acum, cand iubeam si credeam ca iubesc. Acum...eu una nu mai cred in relatii, in iubire in ceva de durata...[ Pana si Dumnezeu pune niste conditii ! (ma rog in sub asta nu intru)]

Daca ai iubit cu adevarat, cum poate sa iti para rau ca ai iubit? chiar nu te inteleg
Faptul ca ai ales un barbat care nu te iubea si tu l-ai iubit asta e o alta problema, nu tine de iubire ci de "managementul" relatiilor data viitoare sper sa alegi mai bine

Daca esti tanara si ai timp de pierdut, poti incerca diversele "jocuri ale seductiei" insa iti garantez ca nu vei face decat sa pierzi timpul aiurea la fel cum un copil sta si se joaca pe calculator in loc sa se joace afara cu copii

Da, crede-ma ca poti regreta ca ai iubit cu toata fiinta cand realizezi ca nu a meritat acea persoana. Poti ajunge sa regreti si ca l-ai cunoscut...In acest moment nu ma intereseaza nici un joc nicio seductie nimic...ei na prefer calc ca sa vezi !
airedemolino
Postat pe 7 Octombrie 2010 21:46
De la: Barbie30, la data 2010-10-07 21:35:30
De la: miss_darine, la data 2010-10-07 21:26:28
De la: Barbie30, la data 2010-10-07 21:20:04
Spui asta acum,simti inca durerea pricinuita de ex,cu timpul o sa privesti altfel lucrurile si ...cine stie...poate data viitoare o sa cunosti o alta iubire mai profunda.Never say never

cu siguranta!
tzuc barbie


Helou Darine! ai adus si ceva bun?

Da, cred ca tu sti mai bine din celalat topic unde bocesc si imi plang de mila. Doar ca m-am linistit pana ma contactat iar..si iar sunt asa K.O. Dar nah...apropo nu mai baga in seama toate "tutele" Am vazut ca te certi cu una ...
airedemolino
Postat pe 7 Octombrie 2010 21:49
De la: amariage, la data 2010-10-07 21:49:36
De la: Barbie30, la data 2010-10-07 21:35:30
De la: miss_darine, la data 2010-10-07 21:26:28
De la: Barbie30, la data 2010-10-07 21:20:04
Spui asta acum,simti inca durerea pricinuita de ex,cu timpul o sa privesti altfel lucrurile si ...cine stie...poate data viitoare o sa cunosti o alta iubire mai profunda.Never say never

cu siguranta!
tzuc barbie


Helou Darine! ai adus si ceva bun?

Da, cred ca tu sti mai bine din celalat topic unde bocesc si imi plang de mila. Doar ca m-am linistit pana ma contactat iar..si iar sunt asa K.O. Dar nah...apropo nu mai baga in seama toate "tutele" Am vazut ca te certi cu una ...


Offf vrei o bucatica de ciocolata?am sparlit de la darine o bucatica da o impartim frateste
Barbie30
Postat pe 7 Octombrie 2010 21:52
Logic. Oricum vreau sa ma ingras ! !
airedemolino
Postat pe 7 Octombrie 2010 22:03
De la: amariage, la data 2010-10-07 22:03:33Logic. Oricum vreau sa ma ingras ! !


nu prea ai cum de la o bucatica mica vezi ca ai un mesaj nou
Barbie30
Postat pe 7 Octombrie 2010 22:05
pt doua fete cucuiete...dau o ciucalata intreaga oricat ca sa va vad razand
miss_darine
Postat pe 7 Octombrie 2010 22:07

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
extraterestrii 36 De la: thadoogback 7 Martie 2012 05:01
Crizele, ignora-le 6 De la: kudika_10344 29 Noiembrie 2012 09:51
Cum se sterg discutiile adaugate? 20 De la: 2 Septembrie 2014 15:23
Fostii ma cauta 1 De la: kudika_1034372 20 Octombrie 2018 00:51
ce conteaza de fapt intr-o relatie? 8 De la: pickard 4 Decembrie 2010 17:31