Setari Cookie-uri

Nici eu nu mai stiu.. dar poate cineva din exterior ma poate ajuta..

Hello ... am o relatie de 3 ani si jumatate cu un tip cu 8 ani mai mare,am 20 ,el 28.Primii 2 ani au fost extraordinari in ciuda tuturor problemelor care au fost.Nu mi-a vbit o data urat. Intre timp lucrurile s-au schimbat.Acum un an a inceput sa imi vbeasca oribil sa ma injure de fata cu altii sa ma impinga.Scuze nu mai am rabdare sa pun corect semnele de punctuatie,sper sa fiu fluenta.Are instincte violente care s-au acutizat de cand locuim impreuna.Nu sunt o sfanta atunci cand ne certam dar cu siguranta nu sunt eu cea care incepe o cearta fara sa am un motiv intemeiat si nu il injur decat atunci cand deja urlla si ma jigneste ingrozitor.Nu pot sa nu il bag in seama pt ca locuim impreuna si nu mai am rabdare pentru el.Nu are servici de 10 luni desi a avut mereu o situatie exceptionala si stiu ca asta l-a schimbat,dar nu merit ft multe asa cum nici el probabil nu merita dar nu mai rezist unui stres asa de mare.Nu ne mai intelegem.Mereu eu fac curat si normal ca daca vad ca sunt singura care face la un mom dat nu mai fac .Pe moment recunoaste ca eu fac (nu numai curat ci si multe alte chestii) si imi spune ca va face si el in cateva ore sau a doua zi si cand se apuca urla si tipa si ma jigneste... Nu mai suport lucrurile astea!In general eu fac cele mai multe lucruri si pt casa si pt noi.Nu recunoaste mare lucru.Cred ca are nevoie de tratament sau pur si simplu asa e el.Problema e ca locuim impreuna si acum eu m-am angajat si nu pot sa plec de-aici asa curand iar daca el ar pleca nu mi-as permite singura sa platesc chiria.De altfel, are un proiect ft important care se va materializa peste cateva luni si la care sunt si eu implicata.Daca ne despartim probabil ,sigur ,voi renunta la ac proiect si chiar si la apart-ul in care stau.Mi-e ft greu sa fac fata tuturor problemelor astora.Stiu ca trebuie sa o iau incetisor dar nu mai inteleg mare lucru sunt total ametita.Imi spune ca e asa din cauza lipsei banilor si ca atunci cand se vor materializa proiectele noastre o sa fie altfel.Totusi nu cred ca va fi vreodata in stare sa nu ma jigneasca atat de urat ,fiindca certuri vor fi mereu ca in orice fel de relatie.Eu nu pot sa uit jignirile ,mi-au ramas impregnate in minte si incet incet am inceput sa dezvolt un fel de resentiment sau nici nu stiu dusmanie... Nu stiu daca il mai iubesc fiindca nu pot sa iert.Nu stiu cum sa rezolv impasul asta in viata mea.Nu ii doresc raul dar nu mai vreau sa fiu jignita si neimplinita.Am mult timp de cand nu mai iubesc curat si imi fac probleme...Uneori cred ca o sa se schimbe si el si eu si o sa rezolvam totul impreuna dar stiu ca la orice cearta ,oricat de mica ma va jigni ,ma va injura...
kudika018893
Postat pe 9 Iulie 2009 20:46
ai face bine daca ai pune niste economii deoparte....si mai tarziu sa`l parasesti...altfel o sa ramai cum esti toata viata sau mai rau
kudika050245
Postat pe 9 Iulie 2009 20:51
perioada asta in care ati locuit impreuna a fost examenul suprem pentru relatia voastra.
e clar ca l-ati picat.
googoodoll
Postat pe 9 Iulie 2009 21:01
Cred ca cel mai mult ai repetat in mesajul tau.. "nu mai suport".
Cand un barbat (perechea ta). iti spune ca te injura, te loveste sau te umileste pentru ca nu are bani.. ar trebui sa-ti pui multe semne de intrebare in privinta caracterului unui asemena om. Stim cu totii ca o relatie trece prin nspe mii de situatii grele. Daca de fiecare data raspunsul lui va fi.. o vorba urata, e clar ca nu merita sa aiba pe nimeni alaturi.
Ok, inteleg ca nu poti plati chiria unui apartament. Incearca cu o garsoniera. Si nu mai privi inapoi. Cred ca ti-a fost suficient sa-ti dai seama ce fel de om este. E posibil sa urmeze o perioada grea pentru tine, dar cu siguranta vei fi mult mai linistita la final, mai multumita si mai cu chef de a merge inainte. Asemenea barbati nu fac decat sa ne tina pe loc, sa ne debusoleze si sa ne imprime in constiinta ca asta meritam de la viata si ca, oricum ceva mai bun nu gasim.
rashela
Postat pe 9 Iulie 2009 21:08
Acum putin timp m-am gandit ca astfel de probleme sunt posibile in orice relatie si ca depinde doar de noi sa le depasim.. Din exterior toti prietenii spun ca avem o relatie extraordinara si li se pare incredibil ca ne certam atat de urat.E adevarat ca nu ne mintim niciodata.. si ca mereu ne ajutam dar.. nu mai suport jignirile astea.. si cred ca nu o sa se termine niciodata cu ele... nu sh cu ce sa incep sau cu ce sa termin prima data... sunt atatea care trebuie facute...
kudika018893
Postat pe 9 Iulie 2009 21:09
...
kudika018893
Postat pe 9 Iulie 2009 21:15
Cred ca ar trebui sa incepi cu ASTA VREAU .. ASTA NU VREAU!
Restul vine de la sine... greu, usor.. important e sa incepi sa bifezi pe lista ce merita salvat (daca merita) si ce nu. Si sa nu uiti niciodata cine e pe locul 1 in viata ta.
rashela
Postat pe 9 Iulie 2009 21:15
Va multumesc frumos.. E tare greu,mai ales ca am avut si niste momente unice impreuna.. si e aproape incredibil ca am ajuns in situatia asta.. Sper sa fie bine ..pentru amandoi!
kudika018893
Postat pe 9 Iulie 2009 21:17
Pentru mine el era pe locul 1 in viata mea si sincer si acum tot el este... in ciuda tuturor jignirilor eu mereu ma gandesc inainte sa fac orice la cum ne va afecta pe amandoi..Sunt total confuza cred ca oricine a trecut printr-o perioada grea in care pur si simplu nu stie ce cale sa aleaga..
kudika018893
Postat pe 9 Iulie 2009 21:19
draga mea, nu vreau sa te demoralizez, dar esti intr-o situtie tare delicata.Cred ca in primul rand trebuie sa te gandesti "la rece" si sa iti stabilesti prioritatile, nu stiu in ce masura stiu persoanele apropiate(parinti, frati, rude) de situatia ta, dar trebuie sa ii pui in tema si sa te ajute sa rezolvi situatia, in primul rand trebuie sa ai pe cine sa contezi in situatii critice(lipsa unei locuinte etc.). Apoi sa discuti cu el problemele care te framanta, cred ca dupa cazul tipic, va incepe sa vorbeasca urat, sa te loveasca, sa iti spuna ca ai probleme psihice, si ca apoi sa te ia in brate si sa iti spuna ca te iubeste si ca ii pare rau...sa nu te lasi inselata...nu ii pare rau...din pacate ..
Mai ai un pic rabdare, incearca sa fii cea de care el s-a indagostit( chiar daca si tu ai cam uitat cum erai), in timpul acesta vorbeste cu ai tai, incearca sa iti gasesti o locuinta, si vezi-ti de viata ta.
Cred ca ar trbui sa o iei de la capat...viata nu se termina la un barbat...crede-ma!
Bafta!
dyana_mxm
Postat pe 9 Iulie 2009 21:19
nu numai barbati sunt asa...eu am cunoscut o femeie intr'o relatie extraconjugala care cand avea pasa proasta jignea si se manifesta ca un animal....am iubit'o si cred ca o mai iubesc(asa cred)...dar am inchis telefonu si nu iam mai raspuns....imi pare rau iubita ca ai problemele astea,incerca sa nu te uiti in spate...in viitor de la jigniri in public va ajunge la palmuiri ,stiu multe cazuri ca si ale tale,nu pot sa spun decat ca aceste animale masculine ar trebui ignorate si ocolite,eu cred ca esti o femeie minunata,cizelata si citita...mergi mai departe si nu te uita in urma sa nu fie prea tarziu.


bafta multa si iti doresc mult noroc in viitor
amfisbena
Postat pe 9 Iulie 2009 21:20
Spui ca te jigneste sa stii ca niste vorbe urate la adresa ta dor mai tare ca niste palme
Cel mai bn sa il parasesti cand ai sa gasesti u momentul potrivit ..relatzia asta nu va duce la nimic bun pe viitor
jojo86
Postat pe 9 Iulie 2009 21:27
Nu ma gandesc ca viata se termina la el... Ma gandesc ca acum nu sunt pregatita sa imi iau ramas bun de la proiectele la care am muncit,de la apartamentul pe care eu l-am cautat atatea luni ,de la tot ceea ce mi-am pus la punct si nu in ultimul rand mi-e greu sa nu ma gandesc ca poate are o depresie puternica si intr-adevar dupa ce lucrurile se vor rezolva( chiar in 2 luni nu vor mai fi problemele astea) se va indrepta si el si ... Suntem de app 4 ani impreuna ... Am trecut prin asa de multe si am ramas uniti .Nu m-a inselat niciodata ,nu ma minte..s-a schimbat de cand suntem impreuna pt ca inainte obisnuia sa iasa cu foarte multe tipe mai ales ca e un tip frumos si ft inteligent.E un om bun.Nu am alte probleme pe care alte femei le au si.. offf.. De ce a devenit atat de rau cu mine.. Alteori ma gandesc ca asa era si ca acum si-a aratat adevarata personalitate.Ma iubeste mult,asta e sigur.Poate pur si simplu are nevoie de ajutorul pe care eu acum nu pot sa i-l ofer.Ma simt prea putin matura si ..nu pot sa fac fata unei astfel de situatii...Va multumesc ft mult si sunteti ft draguti ca aveti rabdare sa ii ascultati pe altii si sa stiti ca ajuta chiar daca noi pana la urma trebuie sa facem fata singuri unor probleme care ne depasesc .Poate asta pateste si el..si ii pare rau ..stiu dar nu mai poate.. au fost prea multe pe capul lui.. si e greu si pt el.. va multumesc si va doresc numai lucruri frumoase!
kudika018893
Postat pe 9 Iulie 2009 22:21
De la: kudika018893, la data 2009-07-09 20:46:45 Hello ... am o relatie de 3 ani si jumatate cu un tip cu 8 ani mai mare,am 20 ,el 28.Primii 2 ani au fost extraordinari in ciuda tuturor problemelor care au fost.Nu mi-a vbit o data urat. Intre timp lucrurile s-au schimbat.Acum un an a inceput sa imi vbeasca oribil sa ma injure de fata cu altii sa ma impinga.Scuze nu mai am rabdare sa pun corect semnele de punctuatie,sper sa fiu fluenta.Are instincte violente care s-au acutizat de cand locuim impreuna.Nu sunt o sfanta atunci cand ne certam dar cu siguranta nu sunt eu cea care incepe o cearta fara sa am un motiv intemeiat si nu il injur decat atunci cand deja urlla si ma jigneste ingrozitor.Nu pot sa nu il bag in seama pt ca locuim impreuna si nu mai am rabdare pentru el.Nu are servici de 10 luni desi a avut mereu o situatie exceptionala si stiu ca asta l-a schimbat,dar nu merit ft multe asa cum nici el probabil nu merita dar nu mai rezist unui stres asa de mare.Nu ne mai intelegem.Mereu eu fac curat si normal ca daca vad ca sunt singura care face la un mom dat nu mai fac .Pe moment recunoaste ca eu fac (nu numai curat ci si multe alte chestii) si imi spune ca va face si el in cateva ore sau a doua zi si cand se apuca urla si tipa si ma jigneste... Nu mai suport lucrurile astea!In general eu fac cele mai multe lucruri si pt casa si pt noi.Nu recunoaste mare lucru.Cred ca are nevoie de tratament sau pur si simplu asa e el.Problema e ca locuim impreuna si acum eu m-am angajat si nu pot sa plec de-aici asa curand iar daca el ar pleca nu mi-as permite singura sa platesc chiria.De altfel, are un proiect ft important care se va materializa peste cateva luni si la care sunt si eu implicata.Daca ne despartim probabil ,sigur ,voi renunta la ac proiect si chiar si la apart-ul in care stau.Mi-e ft greu sa fac fata tuturor problemelor astora.Stiu ca trebuie sa o iau incetisor dar nu mai inteleg mare lucru sunt total ametita.Imi spune ca e asa din cauza lipsei banilor si ca atunci cand se vor materializa proiectele noastre o sa fie altfel.Totusi nu cred ca va fi vreodata in stare sa nu ma jigneasca atat de urat ,fiindca certuri vor fi mereu ca in orice fel de relatie.Eu nu pot sa uit jignirile ,mi-au ramas impregnate in minte si incet incet am inceput sa dezvolt un fel de resentiment sau nici nu stiu dusmanie... Nu stiu daca il mai iubesc fiindca nu pot sa iert.Nu stiu cum sa rezolv impasul asta in viata mea.Nu ii doresc raul dar nu mai vreau sa fiu jignita si neimplinita.Am mult timp de cand nu mai iubesc curat si imi fac probleme...Uneori cred ca o sa se schimbe si el si eu si o sa rezolvam totul impreuna dar stiu ca la orice cearta ,oricat de mica ma va jigni ,ma va injura...





Repet acceasi zicala :"Nu e dragoste aceea ce se schimba ,cand de o schimbare da."

E foarte usor sa dai sfaturi dar mai greu sa le urmezi.Nu trebuie sa tolerezi jigniri si umilinte pentru nimic din lume.Toate schimbarile din viata lui nu-i dau dreptul sa te jigneasca.Si eu ma simt rau ca nu am serviciu dar nu ma razbun pe partenerul meu.Am avut o relatie asemanatoare si m-am trezit la un moment dat scarbita de tot si chiar de mine .Atunci am rupt totul pentru ca de fapt nu aveam de ce sa fiu tratata rau .Gaseste puterea de a rupe raul cat inca nu ti-ai pierdut respectul de sune.

Postat pe 10 Iulie 2009 08:02
De la: kudika018893, la data 2009-07-09 22:21:39Nu ma gandesc ca viata se termina la el... Ma gandesc ca acum nu sunt pregatita sa imi iau ramas bun de la proiectele la care am muncit,de la apartamentul pe care eu l-am cautat atatea luni ,de la tot ceea ce mi-am pus la punct si nu in ultimul rand mi-e greu sa nu ma gandesc ca poate are o depresie puternica si intr-adevar dupa ce lucrurile se vor rezolva( chiar in 2 luni nu vor mai fi problemele astea) se va indrepta si el si ... Suntem de app 4 ani impreuna ... Am trecut prin asa de multe si am ramas uniti .Nu m-a inselat niciodata ,nu ma minte..s-a schimbat de cand suntem impreuna pt ca inainte obisnuia sa iasa cu foarte multe tipe mai ales ca e un tip frumos si ft inteligent.E un om bun.Nu am alte probleme pe care alte femei le au si.. offf.. De ce a devenit atat de rau cu mine.. Alteori ma gandesc ca asa era si ca acum si-a aratat adevarata personalitate.Ma iubeste mult,asta e sigur.Poate pur si simplu are nevoie de ajutorul pe care eu acum nu pot sa i-l ofer.Ma simt prea putin matura si ..nu pot sa fac fata unei astfel de situatii...Va multumesc ft mult si sunteti ft draguti ca aveti rabdare sa ii ascultati pe altii si sa stiti ca ajuta chiar daca noi pana la urma trebuie sa facem fata singuri unor probleme care ne depasesc .Poate asta pateste si el..si ii pare rau ..stiu dar nu mai poate.. au fost prea multe pe capul lui.. si e greu si pt el.. va multumesc si va doresc numai lucruri frumoase!


Vei ajunge la faza in care dezamagirea va fi asa de mare incat lucrurile materiale nici nu vor mai conta daca nu exista multumire sufleteasca.

Postat pe 10 Iulie 2009 08:04
Macar da-i o pauza "nervosului" ca sa simta cat de rau este fara tine.

Postat pe 10 Iulie 2009 08:06
De la: amfisbena, la data 2009-07-09 21:20:06nu numai barbati sunt asa...eu am cunoscut o femeie intr'o relatie extraconjugala care cand avea pasa proasta jignea si se manifesta ca un animal....am iubit'o si cred ca o mai iubesc(asa cred)...dar am inchis telefonu si nu iam mai raspuns....imi pare rau iubita ca ai problemele astea,incerca sa nu te uiti in spate...in viitor de la jigniri in public va ajunge la palmuiri ,stiu multe cazuri ca si ale tale,nu pot sa spun decat ca aceste animale masculine ar trebui ignorate si ocolite,eu cred ca esti o femeie minunata,cizelata si citita...mergi mai departe si nu te uita in urma sa nu fie prea tarziu.


bafta multa si iti doresc mult noroc in viitor


Cat invidiez persoanele ca tine care au puterea sa ia decizii calcandu-si pe inima .Daca as fi facut si eu asa m-ar fi scutit de multe dezamagiri in trecut.

Postat pe 10 Iulie 2009 08:09
si eu vreau altceva, dar nu stiu unde sa gasesc totule atat de negru in jurul meu...si sunt atat de singura....
yumy
Postat pe 10 Iulie 2009 08:13
Uite cum sta treaba...din punctul meu de vedere.......lasa-l.....nu te merita si plus de asta nu se respecta nici pe el din moment ce te jigneste in halul asta. Eu sunt in relatie de 8 ani si din care de 4 ani sunt casatorita...dar nu mi-a vb niciodata urat indiferent pe ce teme ne certam.....bineinteles ca nici eu nu il jignesc sau sa il scot din minti (...si fara suparare am vazut atatea fete care fac asa de urat cand se cearta cu prietenii sau sotii lor ca iti vine sa le dai cate una sa taca.....scot ce ii mai urat din om!!...si sper sa nu fie si cazul tau).
Nu te sufoca de pe acuma cu o relatie mai grea decat o boala.......singura este mai bine cu toate grijile financiare pe care le-ai putea avea. Nu te amagi ca va fi mai bine.
Tu ce raspuns ai da daca o fata ti-ar expune situatia care ai expus-o tu? Gandeste-te!!
paula27
Postat pe 12 Noiembrie 2009 09:19

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
eu sunt rac si el e leu.... va rog sa ma ajutatzi! 39 De la: Alexandra_Horecica 29 Octombrie 2009 16:26
vreau niste sfaturi! avem o problema cu gradul de rudenie! 26 De la: roz5blue6lila7 30 Iunie 2010 10:49
helppppp meeee! 31 De la: Valy90 18 Aprilie 2011 13:53
cosfused sau doar ............... you name it? 6 De la: Rock_this 29 Iulie 2009 21:49
De ce ti-e frica nu scapi ! 6 De la: AnnieG 4 Octombrie 2012 22:46