Setari Cookie-uri

De ce romanii nu iubesc animalele?

De la: Kathara, la data 2009-07-21 15:40:07A steriliza e cuvantul cautat.

stttt ca pana acum era castrare!
nu ma mai joc de ce ai zis cuvantul magic?
rusineeee
redline
Postat pe 21 Iulie 2009 15:41
De la: Lilith123, la data 2009-07-21 15:35:49
De la: deea_20, la data 2009-07-21 14:20:56Si daca animalutele sunt asa,doar de forma,atunci de ce marii psihologi spun ca in tratarea autismului,de exemplu,niste animalute special dresate in acest scop(caini sau delfini) pot ajuta foarte mult la dezvoltarea cerebrala a copilului???Uneori animalele sunt mult mai omenoase decat oamenii.



Nu ajuta iti zic eu...:) Stii la ce ajuta animalele, la testarea multor produse farmaceutice, stii ca pentru un medicament pe care il administreaza oricine, sunt omorati 50000 de iepuri ( pt testarea medicamentului ) -este oc ifra reala, am invatat la facultate despre acest aspect !


si esti tare mandra de chestia asta, nu?
crissa_909
Postat pe 21 Iulie 2009 15:45
De la: redline, la data 2009-07-21 15:41:35
De la: Kathara, la data 2009-07-21 15:40:07A steriliza e cuvantul cautat.

stttt ca pana acum era castrare!
nu ma mai joc de ce ai zis cuvantul magic?
rusineeee


esti carcotasa... mai toata lumea spune "castrare", chiar daca e vb de matze... corect e sterilizare, dar ... asta este...
crissa_909
Postat pe 21 Iulie 2009 15:50
Sire absolut bulversanta ( de ras)

Slatina. Un bãrbat a ajuns duminicã noapte la Spitalul Judeþean de Urgenþã din Slatina cu partea metalicã a unui ciocan blocat în fund. Viorel Firoiu, de 48 ani, din comuna Orlea, judeþul Olt, mâncase compot de viºine ºi s-a constipat. Cu ajutorul ciocanului a încercat el sã rezolve problema. Bãrbatul a suferit o intervenþie chirurgicalã pentru a-i fi scoasã partea metalicã a ciocanului din rect.

blue07scorpion
Postat pe 21 Iulie 2009 15:50
De la: blue07scorpion, la data 2009-07-21 15:50:24Sire absolut bulversanta ( de ras)

Slatina. Un bãrbat a ajuns duminicã noapte la Spitalul Judeþean de Urgenþã din Slatina cu partea metalicã a unui ciocan blocat în fund. Viorel Firoiu, de 48 ani, din comuna Orlea, judeþul Olt, mâncase compot de viºine ºi s-a constipat. Cu ajutorul ciocanului a încercat el sã rezolve problema. Bãrbatul a suferit o intervenþie chirurgicalã pentru a-i fi scoasã partea metalicã a ciocanului din rect.



tu vb serios pui?
heaven_2906
Postat pe 21 Iulie 2009 15:51
De la: crissa_909, la data 2009-07-21 15:50:09
De la: redline, la data 2009-07-21 15:41:35
De la: Kathara, la data 2009-07-21 15:40:07A steriliza e cuvantul cautat.

stttt ca pana acum era castrare!
nu ma mai joc de ce ai zis cuvantul magic?
rusineeee


esti carcotasa... mai toata lumea spune "castrare", chiar daca e vb de matze... corect e sterilizare, dar ... asta este...


asa sunt dar...nici nu imi plac oamenii care au o idee si o sustin pana la dumnezeu si o palma mai sus!
redline
Postat pe 21 Iulie 2009 15:52
De la: blue07scorpion, la data 2009-07-21 15:50:24Sire absolut bulversanta ( de ras)

Slatina. Un bãrbat a ajuns duminicã noapte la Spitalul Judeþean de Urgenþã din Slatina cu partea metalicã a unui ciocan blocat în fund. Viorel Firoiu, de 48 ani, din comuna Orlea, judeþul Olt, mâncase compot de viºine ºi s-a constipat. Cu ajutorul ciocanului a încercat el sã rezolve problema. Bãrbatul a suferit o intervenþie chirurgicalã pentru a-i fi scoasã partea metalicã a ciocanului din rect.



redline
Postat pe 21 Iulie 2009 15:52
Da heaven ff serios

redline
blue07scorpion
Postat pe 21 Iulie 2009 15:55
stai sa citesc gazeta de olt
heaven_2906
Postat pe 21 Iulie 2009 15:56
De la: blue07scorpion, la data 2009-07-21 15:50:24Sire absolut bulversanta ( de ras)

Slatina. Un bãrbat a ajuns duminicã noapte la Spitalul Judeþean de Urgenþã din Slatina cu partea metalicã a unui ciocan blocat în fund. Viorel Firoiu, de 48 ani, din comuna Orlea, judeþul Olt, mâncase compot de viºine ºi s-a constipat. Cu ajutorul ciocanului a încercat el sã rezolve problema. Bãrbatul a suferit o intervenþie chirurgicalã pentru a-i fi scoasã partea metalicã a ciocanului din rect.



a vrut sa-si scoata cuiele din fund
DON_LUCIANO
Postat pe 21 Iulie 2009 15:56
De la: crissa_909, la data 2009-07-21 15:45:50
De la: Lilith123, la data 2009-07-21 15:35:49
De la: deea_20, la data 2009-07-21 14:20:56Si daca animalutele sunt asa,doar de forma,atunci de ce marii psihologi spun ca in tratarea autismului,de exemplu,niste animalute special dresate in acest scop(caini sau delfini) pot ajuta foarte mult la dezvoltarea cerebrala a copilului???Uneori animalele sunt mult mai omenoase decat oamenii.



Nu ajuta iti zic eu...:) Stii la ce ajuta animalele, la testarea multor produse farmaceutice, stii ca pentru un medicament pe care il administreaza oricine, sunt omorati 50000 de iepuri ( pt testarea medicamentului ) -este oc ifra reala, am invatat la facultate despre acest aspect !


si esti tare mandra de chestia asta, nu?



Medicamentele respective le folosesti si tu...asa cum folosesti si produse de make-up, testate tot pe animale, nuh ?

Postat pe 21 Iulie 2009 15:56
De la: crissa_909, la data 2009-07-21 15:50:09
De la: redline, la data 2009-07-21 15:41:35
De la: Kathara, la data 2009-07-21 15:40:07A steriliza e cuvantul cautat.

stttt ca pana acum era castrare!
nu ma mai joc de ce ai zis cuvantul magic?
rusineeee


esti carcotasa... mai toata lumea spune "castrare", chiar daca e vb de matze... corect e sterilizare, dar ... asta este...


Castrare inseamna si sterilizare...

Postat pe 21 Iulie 2009 15:57
ai dreptate...blue am citit......saracul era beat si speriat
heaven_2906
Postat pe 21 Iulie 2009 15:57
Don sincer nu stiu dar am cazut pe jos de ras iti dai seama nu era ciocan de cuie si normal
se constipase omul
blue07scorpion
Postat pe 21 Iulie 2009 15:58
De la: Lilith123, la data 2009-07-21 15:56:15
De la: crissa_909, la data 2009-07-21 15:45:50
De la: Lilith123, la data 2009-07-21 15:35:49
De la: deea_20, la data 2009-07-21 14:20:56Si daca animalutele sunt asa,doar de forma,atunci de ce marii psihologi spun ca in tratarea autismului,de exemplu,niste animalute special dresate in acest scop(caini sau delfini) pot ajuta foarte mult la dezvoltarea cerebrala a copilului???Uneori animalele sunt mult mai omenoase decat oamenii.



Nu ajuta iti zic eu...:) Stii la ce ajuta animalele, la testarea multor produse farmaceutice, stii ca pentru un medicament pe care il administreaza oricine, sunt omorati 50000 de iepuri ( pt testarea medicamentului ) -este oc ifra reala, am invatat la facultate despre acest aspect !


si esti tare mandra de chestia asta, nu?



Medicamentele respective le folosesti si tu...asa cum folosesti si produse de make-up, testate tot pe animale, nuh ?


Despre faza cu animalele si autismul nu stiam nici eu pana nu am vazut pe Animal Planet.Cat despre testarea unor produse pe animale nu sunt de acord!Ce medicamente sunt testate pe animale?Ia zi-ne si noua!Iar eu tocmai de aceea cumpar cosmetice bio,care nu sunt testate pe animale.
deea_20
Postat pe 21 Iulie 2009 16:00
Deea inseamna ca nu esti in tema mama , de la banala penicilina sa observe efectele secundare pana la seruri imuno-stimulante direct pe maimute , cat despre intreaga retea a machiajului , documneteaza-te
Si p.s daca nu esti de acord pe ce ai vrea sa se testeze? pe plante???
blue07scorpion
Postat pe 21 Iulie 2009 16:04
De la: deea_20, la data 2009-07-21 16:00:37
De la: Lilith123, la data 2009-07-21 15:56:15
De la: crissa_909, la data 2009-07-21 15:45:50
De la: Lilith123, la data 2009-07-21 15:35:49
De la: deea_20, la data 2009-07-21 14:20:56Si daca animalutele sunt asa,doar de forma,atunci de ce marii psihologi spun ca in tratarea autismului,de exemplu,niste animalute special dresate in acest scop(caini sau delfini) pot ajuta foarte mult la dezvoltarea cerebrala a copilului???Uneori animalele sunt mult mai omenoase decat oamenii.



Nu ajuta iti zic eu...:) Stii la ce ajuta animalele, la testarea multor produse farmaceutice, stii ca pentru un medicament pe care il administreaza oricine, sunt omorati 50000 de iepuri ( pt testarea medicamentului ) -este oc ifra reala, am invatat la facultate despre acest aspect !


si esti tare mandra de chestia asta, nu?



Medicamentele respective le folosesti si tu...asa cum folosesti si produse de make-up, testate tot pe animale, nuh ?


Despre faza cu animalele si autismul nu stiam nici eu pana nu am vazut pe Animal Planet.Cat despre testarea unor produse pe animale nu sunt de acord!Ce medicamente sunt testate pe animale?Ia zi-ne si noua!Iar eu tocmai de aceea cumpar cosmetice bio,care nu sunt testate pe animale.



Orice medicament nou aparut se testeaza pe animale ! Si paracetamolul tot pe animale s-a testat. Numai ca animalele nu sunt atat de chinuite...si asta doar in cazul in care se fac greseli grave privind dozare substantelor chimice ( lucru rar intalnit ). Acum nu avem de unde sa stim sigur. Cei din industria farmaceutica in niciun caz nu vor declara cate animale chinuie, omoara, pt ca si-ar pune in cap politia animalelor !

Postat pe 21 Iulie 2009 16:06
De la: deea_20, la data 2009-07-21 16:00:37
De la: Lilith123, la data 2009-07-21 15:56:15
De la: crissa_909, la data 2009-07-21 15:45:50
De la: Lilith123, la data 2009-07-21 15:35:49
De la: deea_20, la data 2009-07-21 14:20:56Si daca animalutele sunt asa,doar de forma,atunci de ce marii psihologi spun ca in tratarea autismului,de exemplu,niste animalute special dresate in acest scop(caini sau delfini) pot ajuta foarte mult la dezvoltarea cerebrala a copilului???Uneori animalele sunt mult mai omenoase decat oamenii.



Nu ajuta iti zic eu...:) Stii la ce ajuta animalele, la testarea multor produse farmaceutice, stii ca pentru un medicament pe care il administreaza oricine, sunt omorati 50000 de iepuri ( pt testarea medicamentului ) -este oc ifra reala, am invatat la facultate despre acest aspect !


si esti tare mandra de chestia asta, nu?



Medicamentele respective le folosesti si tu...asa cum folosesti si produse de make-up, testate tot pe animale, nuh ?


Despre faza cu animalele si autismul nu stiam nici eu pana nu am vazut pe Animal Planet.Cat despre testarea unor produse pe animale nu sunt de acord!Ce medicamente sunt testate pe animale?Ia zi-ne si noua!Iar eu tocmai de aceea cumpar cosmetice bio,care nu sunt testate pe animale.



Si tu ce preferi...sa nu se gaseasca un leac pt vreun cancer, leucemie, decat sa chinuie niste animale ?

Postat pe 21 Iulie 2009 16:07
De la: blue07scorpion, la data 2009-07-21 16:04:39Deea inseamna ca nu esti in tema mama , de la banala penicilina sa observe efectele secundare pana la seruri imuno-stimulante direct pe maimute , cat despre intreaga retea a machiajului , documneteaza-te
Si p.s daca nu esti de acord pe ce ai vrea sa se testeze? pe plante???

Tocmai de asta te-am intrebat ca nu sunt in tema cu medicamentele.Despre produsele de machiaj stiam si de aceea le-am ales pe cele bio!
Parca ii pasa cuiva ca sunt eu sau nu de acord cu ceva.Oricum nu mi se pare corect sa fie testate pe animale.Tocmai pt ca ele nu au cum sa zica daca sunt sau nu de acord sa fie folosite.
deea_20
Postat pe 21 Iulie 2009 16:09
Corect lilith si eu spun la fel , probabil ca deea asta vrea sa moara oamenii si sa imparateasca lumea animalele

Strict pt deea
Morfina are capacitatea de a calma oamenii, dar nu si pisicile; cortizonii cauzeaza anomalii ale puilor de soareci, dar nu si la oameni; penicilina poate sa omoare porcusorii de guineea si hamsterii, iar aspirina este otravitoare pentru pisici. Adrenalina, insulina si unele antibiotice sunt, de asemenea, toxice pentru multe animale, dar sunt benefice pentru oameni.


Testul de sensibilitate a ochilor

Acest test este folosit pentru a testa sampoanele, ierbicidele, pesticidele, detergentii casnici si gazele lacrimogene. Substantele sunt aplicate pe ochii iepurilor constienti in scopul de a testa gradul de iritare al acesteia.

LD50

Iepurii, cainii, pisicile, soarecii si porcusorii de guineea sunt folositi pentru testul LD50, care consta in testarea rujului de buze, a produselor de ingrijire a pielii (creme si produse de curatare), a sampoanelor si a lacului de unghii. Testul LD50 (Lethal Dose 50%) este administrat prin introducerea ingredientilor investigati in animal, administrat oral sau intravenos.

Testul de piele pentru stabiliare toxicitatii

Pentru acest test sunt folositi sobolani. Blana acestora este rasa, iar substanta care trebuie testata este aplicata in strat gros pe pielea expusa. Adesea, pielea sobolanului este exfoliata, pentru a creste capacitatea de absorbtie



blue07scorpion
Postat pe 21 Iulie 2009 16:09
De la: deea_20, la data 2009-07-21 16:09:42
De la: blue07scorpion, la data 2009-07-21 16:04:39Deea inseamna ca nu esti in tema mama , de la banala penicilina sa observe efectele secundare pana la seruri imuno-stimulante direct pe maimute , cat despre intreaga retea a machiajului , documneteaza-te
Si p.s daca nu esti de acord pe ce ai vrea sa se testeze? pe plante???

Tocmai de asta te-am intrebat ca nu sunt in tema cu medicamentele.Despre produsele de machiaj stiam si de aceea le-am ales pe cele bio!
Parca ii pasa cuiva ca sunt eu sau nu de acord cu ceva.Oricum nu mi se pare corect sa fie testate pe animale.Tocmai pt ca ele nu au cum sa zica daca sunt sau nu de acord sa fie folosite.



Si pe ce anume propui tu sa fie testate medicamentele ?

Postat pe 21 Iulie 2009 16:11
De la: Lilith123, la data 2009-07-21 15:56:15
De la: crissa_909, la data 2009-07-21 15:45:50
De la: Lilith123, la data 2009-07-21 15:35:49
De la: deea_20, la data 2009-07-21 14:20:56Si daca animalutele sunt asa,doar de forma,atunci de ce marii psihologi spun ca in tratarea autismului,de exemplu,niste animalute special dresate in acest scop(caini sau delfini) pot ajuta foarte mult la dezvoltarea cerebrala a copilului???Uneori animalele sunt mult mai omenoase decat oamenii.



Nu ajuta iti zic eu...:) Stii la ce ajuta animalele, la testarea multor produse farmaceutice, stii ca pentru un medicament pe care il administreaza oricine, sunt omorati 50000 de iepuri ( pt testarea medicamentului ) -este oc ifra reala, am invatat la facultate despre acest aspect !


si esti tare mandra de chestia asta, nu?



Medicamentele respective le folosesti si tu...asa cum folosesti si produse de make-up, testate tot pe animale, nuh ?


da, dar eu macar nu sunt mandra de asta....

m invatat la facultate despre acest aspect !
crissa_909
Postat pe 21 Iulie 2009 16:12
De la: deea_20, la data 2009-07-21 16:09:42
De la: blue07scorpion, la data 2009-07-21 16:04:39Deea inseamna ca nu esti in tema mama , de la banala penicilina sa observe efectele secundare pana la seruri imuno-stimulante direct pe maimute , cat despre intreaga retea a machiajului , documneteaza-te
Si p.s daca nu esti de acord pe ce ai vrea sa se testeze? pe plante???

Tocmai de asta te-am intrebat ca nu sunt in tema cu medicamentele.Despre produsele de machiaj stiam si de aceea le-am ales pe cele bio!
Parca ii pasa cuiva ca sunt eu sau nu de acord cu ceva.Oricum nu mi se pare corect sa fie testate pe animale.Tocmai pt ca ele nu au cum sa zica daca sunt sau nu de acord sa fie folosite.

da pe ce lume oi trai tu?
ma rog lasa ca te faci tu mare!
redline
Postat pe 21 Iulie 2009 16:13
De la: crissa_909, la data 2009-07-21 16:12:32
De la: Lilith123, la data 2009-07-21 15:56:15
De la: crissa_909, la data 2009-07-21 15:45:50
De la: Lilith123, la data 2009-07-21 15:35:49
De la: deea_20, la data 2009-07-21 14:20:56Si daca animalutele sunt asa,doar de forma,atunci de ce marii psihologi spun ca in tratarea autismului,de exemplu,niste animalute special dresate in acest scop(caini sau delfini) pot ajuta foarte mult la dezvoltarea cerebrala a copilului???Uneori animalele sunt mult mai omenoase decat oamenii.



Nu ajuta iti zic eu...:) Stii la ce ajuta animalele, la testarea multor produse farmaceutice, stii ca pentru un medicament pe care il administreaza oricine, sunt omorati 50000 de iepuri ( pt testarea medicamentului ) -este oc ifra reala, am invatat la facultate despre acest aspect !


si esti tare mandra de chestia asta, nu?



Medicamentele respective le folosesti si tu...asa cum folosesti si produse de make-up, testate tot pe animale, nuh ?


da, dar eu macar nu sunt mandra de asta....

m invatat la facultate despre acest aspect !



A zis cineva ca e mandru ca animalele sunt chinuite ? Insa prefer sa vad partea buna a lucrurilor : macar sunt vindecate boli, salvate vieti !

Postat pe 21 Iulie 2009 16:14

Deea chimia e o stiinta ff dureroasa de care ai parte si u cand esti alergica la ceva sau cand ai reactie de mancarime ( si multe altele )

Lilith hai sa testam pe plante
blue07scorpion
Postat pe 21 Iulie 2009 16:14
De la: Lilith123, la data 2009-07-21 16:11:30
De la: deea_20, la data 2009-07-21 16:09:42
De la: blue07scorpion, la data 2009-07-21 16:04:39Deea inseamna ca nu esti in tema mama , de la banala penicilina sa observe efectele secundare pana la seruri imuno-stimulante direct pe maimute , cat despre intreaga retea a machiajului , documneteaza-te
Si p.s daca nu esti de acord pe ce ai vrea sa se testeze? pe plante???

Tocmai de asta te-am intrebat ca nu sunt in tema cu medicamentele.Despre produsele de machiaj stiam si de aceea le-am ales pe cele bio!
Parca ii pasa cuiva ca sunt eu sau nu de acord cu ceva.Oricum nu mi se pare corect sa fie testate pe animale.Tocmai pt ca ele nu au cum sa zica daca sunt sau nu de acord sa fie folosite.



Si pe ce anume propui tu sa fie testate medicamentele ?

pe oameni?
adica direct pe oameni ca vb aia dupa ce le testeaza pe animale..fac teste si pe oameni...doar d'aia iau unii 500 euro/ incercare medicament nou!
redline
Postat pe 21 Iulie 2009 16:15
Da redline dar aia isi asuma riscuri enorme pt ca nu se stie efectele secundare
blue07scorpion
Postat pe 21 Iulie 2009 16:18
De la: blue07scorpion, la data 2009-07-21 16:18:09Da redline dar aia isi asuma riscuri enorme pt ca nu se stie efectele secundare

eu stiu asta!
redline
Postat pe 21 Iulie 2009 16:23
De la: Nolwenn, la data 2009-07-09 23:20:38Ma cuprinde, nu tristetea, ci disperarea, cand vad zilnic, pe aproape toate strazile Bucurestiului, animale infometate, ranite, caini si pisici abandonati, de la varste prea mici, ca sa poata sa supravietuiasca, unii mutilati, cu ochisorii scosi si, daca ii mai au, se uita in ochii nostri, de fiinte atotputernice, (asa cred ei), implorandu-ne, mustrandu-ne, incercand parca sa inteleaga de ce acest "stapan" al animalelor ramane nepasator la sarmanele lor dorinte si necesitati: un culcus cald, o bucatica de mancare si putina afectiune, pe care ei ne-ar intoarce-o inmiit. Noi suntem un fel de dumnezei pentru animale si, de fapt, ce facem pentru ele? In loc sa-i tratam ca pe un fel de copii necuvantatori, dar inteligenti, poate mai inteligenti decat noi, caci ei stiu sa-si arate gratitudinea fata de binefacatorii lor, ii lasam la voia intamplarii, atunci cand nu ii chinuim sau nu ii omoram de-a dreptul. Ce parere aveti despre nepasarea romanilor fata de animale si despre lipsa unor servicii de protectie a animalelor abandonate, asa cum exista in tarile cu adevarat civilizate? Personal, sunt o mare iubitoare de animale si trebuie sa recunosc ca situatia intalnita in Romania nu numai ca ma dezgusta, dar ma si deprima. Fac tot ce pot, ca sa mai salvez o viata de animalut, gasit pe strada si inca unul, si uneori imi reuseste, alteori le vad murind sub ochii mei si ma simt parca inutila si fara putere in fata unor drame "mici", dintr-o lume mica, parca paralela cu a noastra, atat de putin ne implicam, cand am putea face atat de multe, de nu ar fi comoditatea tipic romaneasca si dispretul omului meschin fata de ceea ce, de fapt, nu intelege indeajuns.


Draga mea, eu innebunesc la propriu cand vad ce se intampla in jurul meu, cata nesimtire si nepasare si mizerie pot sa stranga oamenii in ei. Si da, vorbesc despre romani pentru ca aici traiesc si desi am locuit si in alte tari, crede-ma ca asa ceva n-am apucat sa vad niciunde. Se eutanasiaza animale dar se procedeaza intr-un mod decent.
In schimb aici iau cainii si ii impusca la sate pentru ca le mananca gainile. Spune-mi mie ce fac atunci cand bunica prietenei mele langa care am crescut si trait practic toata viata mea, isi impusca animalele? Ce fac eu in cazul asta, cum ma mai uit in ochii prietenei mele cand imi spune ca ea are probleme mai mari decat niste caini impuscati? (era insarcinata in ultima luna).
Nu pot sa concep cum unora le este atat de simplu sa treaca pe langa un pisoi de 2 saptamani, sa il lase in balta URLAND si sa treaca mai departe?? Cum pot sa intrebe dar cu copii ce facem?? Cum pot sa compare lucrurile? Nu suntem fiinte umane, nu suntem capabili sa avem grija si de copii si de animale si de batrani si de familie si de tot ce e in jurul nostru?? E musai sa ne impartim si sa alegem? Daca noi ca oameni nu putem sa o facem, atunci de la cine asteptam asta?Astepam extraterestrii, fiintele "evoluate" sa ne traga de mana si sa ne spuna "asta se face si asta nu se face"?

Avem de invatat de la unii copii care iau animalute in casa si mama le spune sa le arunce ca nu are timp si chef de ele. Suntem vai si amar ca popor, puteti sa va ofensati cat vreti, dar acei care fac ceva nu inseamna majoritatea, sunt prea putini. Nu avem educatia necesara sa respectam viata si tot ce ni se da in mod gratuit. Luam totul ca si cum ni se cuvine, nu ajutam, luam lucrurile in ras, luam viata in ras, totul e minunat si ne traim vietile mizerabile, iar apoi ne trezim la 70 de ani SINGURI. Cu un milion de nepoti si stranepoti dar SINGURI. Si sentimentul de gol se datoreaza vietii pe care o traim ASA.

liliana2005
Postat pe 21 Iulie 2009 17:07
De la: blue07scorpion, la data 2009-07-21 16:09:48Corect lilith si eu spun la fel , probabil ca deea asta vrea sa moara oamenii si sa imparateasca lumea animalele

Strict pt deea
Morfina are capacitatea de a calma oamenii, dar nu si pisicile; cortizonii cauzeaza anomalii ale puilor de soareci, dar nu si la oameni; penicilina poate sa omoare porcusorii de guineea si hamsterii, iar aspirina este otravitoare pentru pisici. Adrenalina, insulina si unele antibiotice sunt, de asemenea, toxice pentru multe animale, dar sunt benefice pentru oameni.


Testul de sensibilitate a ochilor

Acest test este folosit pentru a testa sampoanele, ierbicidele, pesticidele, detergentii casnici si gazele lacrimogene. Substantele sunt aplicate pe ochii iepurilor constienti in scopul de a testa gradul de iritare al acesteia.

LD50

Iepurii, cainii, pisicile, soarecii si porcusorii de guineea sunt folositi pentru testul LD50, care consta in testarea rujului de buze, a produselor de ingrijire a pielii (creme si produse de curatare), a sampoanelor si a lacului de unghii. Testul LD50 (Lethal Dose 50%) este administrat prin introducerea ingredientilor investigati in animal, administrat oral sau intravenos.

Testul de piele pentru stabiliare toxicitatii

Pentru acest test sunt folositi sobolani. Blana acestora este rasa, iar substanta care trebuie testata este aplicata in strat gros pe pielea expusa. Adesea, pielea sobolanului este exfoliata, pentru a creste capacitatea de absorbtie




Daca tot spui,macar spune tot!
http://www.zooland.ro/Experimentele_pe_animale-4592.html
Ai omis ce se spune despre cruzimea acestor tratamente!Si mai ales despre faptul ca testarea pe animale nu este relevanta deoarece ele NU se aseamana cu noi pt a se putea spune ca daca o anume substanta X e benefica pt animale sigur e si pt om sau daca nu,nu!
http://sideris.ro/blog/frumusete-bio-organica/cosmetice-bio-organice-frumusete-bio-organica/despre-testarea-cosmeticelor-pe-animale/
http://www.dolceta.eu/romana/Mod3/spip.php?article129
http://suggestionboxes.blogspot.com/2007/06/neoameni.html
http://www.adevarul.ro/articole/spune-nu-testelor-pe-animale.html

Poate se merita sau nu sa sufere aceste animalute pt noi,dar noi,maretii oameni cum le recompensam?


deea_20
Postat pe 21 Iulie 2009 17:09

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Adopt Pisiscutzaa 32 De la: alfredodecurtofreco 2 Noiembrie 2010 20:35
ASCULTAREA TELEFOANELOR 92 De la: kudika029282 11 Noiembrie 2010 18:19
Dependenta de partener! 17 De la: Cassey 14 Mai 2009 21:42
Va mai aduceti aminte de liceu? 31 De la: lao_kudika 22 Noiembrie 2009 15:46
Cine m-a facut sa zambesc astazi... 25 De la: yumalai 11 Aprilie 2010 20:25