Setari Cookie-uri

judecati-ma dar cititi, poate meritã

da mai, ai dreptate nu merita. si intamplator sau nu asta este unul dintre cele mai bune topicuri.
stii ce? m-am razgandit. merita cu prisosinta, doar sa-ti lase tie cainele si papagalul.
am ghicit subiectul?
jenesaispas
Postat pe 11 Iulie 2009 17:31
Ba,de ce sa i le lase,cainii sunt scumpi in ziua de azi,ca si papagalii,unde mai pui ca se asortau perfect cu mobila...De ce sa-i lase ei ?
lumimari
Postat pe 13 Iulie 2009 12:13
De la: lumimari, la data 2009-07-13 12:13:29 Ba,de ce sa i le lase,cainii sunt scumpi in ziua de azi,ca si papagalii,unde mai pui ca se asortau perfect cu mobila...De ce sa-i lase ei ?


imi cer scuze...am gresit. Nu stiu ce s-a intamplat dar n-am reusit sa postez si mesajul meu....acesta era:

Citesc acest forum, dar n-am scris niciodatã pânã acum, deºi ca mulþi sau multe din cele care scriu aici am si eu îndoielile mele, am sufletul plin de sentimente pe care încerc sa le înþeleg, sau uneori mult prea gol…
Ceea ce m-a fãcut sa scriu este totuºi o revoltã, o revoltã împotriva vorbelor goale ºi ale ,,judecãtorilor’’.
Un politician al nostru a spus odatã ,, un funcþionar care nu are studii superioare e imoral’’. Atunci dacã aveam posibilitatea l-aºi fi întrebat daca mama sau bunica lui nu au avut studii superioare au fost imorale? sau el se presupune a fi moral doar pentru cã are? Era singura întrebare la care voiam un rãspuns! ºi sunt sigura ca vor exista destule persoane care vor spune ca asta pentru ca eu nu am studii superioare. Poate!…mintea omului funcþioneazã destul de ciudat, mai ales atunci când se judecã pe el ºi nu pe alþii, dar între timp am fãcut ºi eu studii superioare, acum sunt, se presupune un alt fel de om, Nu? Sunt mai ,,moralã’’ ca înainte? Sau nu…
Mi-am adus aminte de asta când am citit comentariile la articolul ,,Soþul meu o iubeºte pe fosta lui iubita’’ ºi m-au supãrat comentariile unei doamne care are o funcþie înaltã, doamna ,,popa29’’ …si sper ca dumneaei sã aibã curiozitatea si timpul necesare pentru a citi ceea ce voi scrie.
Sunt o fatã de la þarã ºi locuiesc tot la þarã …acolo unde oamenii sunt altfel decât cei de la oraº…cum spui tu…nu sunt la fel de educatã…am fost sãracã … mã duceam la scoalã cu hainele surorii mele mai mari…nu m-am nãscut si nu am trãit…nu trãiesc nici acum în puf… am muncit pentru tot ceea ce am, nu mult dar suficient cat sã fiu mandra de mine. Am greºit - am învãþat sper ceva din greºelile mele – dar nu i-am judecat niciodatã ºi nici nu i-am urât pe cei care s-au nãscut sã trãiascã altfel…Eu plecam de acasã(la liceu) cu un leu în buzunar nu ca sã-l cheltui ci ca sa nu mã simt prost în faþa colegelor mele …pline de bani. Dar deºi la vremea aceea îmi era ruºine …toate umilinþele ºi au fost destule - m-au învãþat lecþia demnitãþii…
Când am terminat treapta I n-am vrut sã merg mai departe…sã dau treapta a II a fiindcã din 5 clase rãmâneau 2. Colegii mei erau majoritatea copiii de profesori, ingineri…oameni cu funcþii ºi cu bani, care fãceau pregãtire…ºi aveau, cu siguranþã unii pe drept note mai mari ca mine…dar tata mi-a spus nu eºti mai prost ca ei decât daca asta crezi…nu ai dreptul sã renunþi – doar cel mult sã pierzi. Si am terminat acel liceu cu fruntea sus…chiar daca atunci când s-au dat rezultatele la treapta a II a un coleg al meu a spus ,,ia uite mã a intrat ºi asta’’. Eu- copilul de muncitor si de femeie casnica …care a fãcut doar 4 clase.
Am primit din nou lecþia umilinþei când…ºi nu vreau sã povestesc ce se întâmpla în viaþa mea atunci…un aºa zis om…un bãrbat datoritã dotãrilor de la natura …mi-a fost alãturi…m-a încurajat…m-a sustinut…m-a prezentat prietenilor, fraþilor, unul dintre ei(aºa spunea) cãsãtorit si cu copii…nu ºtiu nici astãzi ºi nici nu mai conteazã daca chiar ii erau fraþi …pânã am fost a lui, dupã care am aflat de la unul dintre prieteni cã era cãsãtorit ºi avea si un copil, în acea perioadã era separat de nevastã. Am fost judecatã…catalogatã…oameni care pânã atunci nu ºtiau cã-i cãsãtorit acum ºtiau …îmi era ruºine sã merg pe stradã fiindcã mi se pãrea cã toatã lumea ºtie si cã merit sã fiu condamnatã…Eu femeia…fiindcã am fost slabã…fiindcã am iubit, fiindcã m-am dãruit…El nu…doar eu femeia care ,,încercasem sã-mi construiesc fericirea pe nefericirea altei femei’’…
Mi-am amintit de douã colege de serviciu - ºtiu aceste poveºti din gura lor- una care se culcase cu bãrbatul ei din prima noapte în care l-a cunoscut ºi cea dea doua, care era gravidã în 4 luni când a luat-o de nevastã tatãl copilului ei-lucra în cadrul armatei ºi un scandal la vremea aceea l-ar fi costat serviciul…care judecau, deºi în principiu nu erau fete rele - atâta puteau - pe toatã lumea,, O vezi pe aia…nu mai e fatã mare…s-a culcat cu X…nu i-o fi ruºine sã mai scoatã capul în lume? Uite-o ºi pe aia…c…a’’ Aºa era atunci…o mare ruºine. Atunci exista ,,moralitate’’ ºi vad ca existã ºi acum aceeaºi ,,moralitate’’…
Am trecut peste asta, dar nu cu fruntea sus ci cu capul în pãmânt…m-am cãsãtorit dar am învãþat din nou lecþia umilinþei pentru cã n-am ºtiut ºi nu m-a învãþat atunci nimeni lecþia demnitãþii…sper cã am învãþat-o singurã…dar abia acum…atunci aveam 23 de ani, nu urmasem o facultate, eram deja bãtrânã ºi trebuia, conform oamenilor care ,,ºtiu întotdeauna totul’’, sã mã mãrit.
Bãrbatul meu, plin de intenþii bune…dar cu prejudecãþile ºi rãnile lui nu a trecut uºor peste ,,crima’’ mea …iar eu… vinovata…n-am învãþat sã-mi ridic capul decât mult prea târziu…
Am trecut ºi încã mai trec printr-un iad care se numeºte cãsnicie …amândoi suferim, amândoi am greºit …amândoi am plãtit ºi plãtim preþul ignoranþei, al prejudecãþilor, al laºitãþii…
ªTIU ACUM...ªI PENTRU ASTA AM SCRIS AICI- CÃ SUNTEM CU TOÞII STÃPÂNI PE VIEÞILE NOASTRE –CHIAR DACÃ CONDIÞIILE NU SUNT NIUCIODAÞÃ ACELEAªI
ªTIU CÃ OAMENII CARE AU MAI MULTE INFORMAÞII SUNT MAI ,,BOGAÞI’’ DAR NU MAI BUNI DECÂT CEILALÞI
Am plâns atât de mult încât nimeni n-aº vrea sã ºtie…
Mi-am frãmântat mintea ºi sufletul cu tot felul de întrebãri…ºi încã multe dintre ele au rãmas fãrã rãspuns…am cãzut ºi am învãþat sã mã ridic, de cele mai multe ori singurã.
Cel mai de nesuferit sentiment mi se pare mila. Mila pentru oamenii care sunt întregi…care au puterea de a se ridica.
DAR CRED CÃ OAMENII CARE SUNT ÎNTREGI ªI CARE AU PUTEREA DE A JUDECA, AR TREBUI SÃ AIBÃ ÎNTÂI DE TOATE OBLIGAÞIA DE A ÎNÞELEGE ªI DE A FACE CEVA PENTRU CEI CARE ÎNCEARCÃ SÃ SE RIDICE ªI NU POT SINGURI
NU CAUTUNDU-LE SCUZE, NU PLANGÂNDU-LE DE MILÃ, ÎNCERCÂND MÃCAR SÃ-I INÞELEAGÃ ªI SÃ-I AJUTE SÃ SE TREZEASCÃ, SÃ-I AJUTE SÃ ÎNÞELEAGÃ CÃ SE POT RIDICA
O singurã datã ºi anume acum mi-a fost ruºine cã sunt femeie ºi asta dupã ce am citit comentariul scris ,,din partea unui bãrbat’’ de domnul dancombi ºi l-am comparat cu cel al doamnei.

As vreau ca voi femeile cu bani ºi mai ,,bogate’’ intelectual decât noi…care nu am avut ºansa, norocul sau puterea de a urca atât de sus ca voi sã arãtaþi cã vã pasã fãcând ceva util.
Va-þi gândit vreodatã cate femei care nu au nici un fel de posibilitãþi materiale suferã lângã niºte animale pe care ii numesc soþi ºi despre care se presupune cã ar trebui sã le ocroteascã pe ele ºi pe copii lor.
Câtã ignoranþã existã pentru cã nimeni nu se strãduieºte, sau nu considerã cã
,, ruralii’’ meritã.
Judecãm dar nu ne intereseazã decât binele nostru ºi nu ne pasã, sau suntem prea obosiþi de ale noastre ca sa ne mai intereseze ºi de alþii.
Suferim din dragoste, suferim pentru cã nu înþelegem anumite lucruri…dar cel mai mult judecãm, judecãm ca ºi cum cineva superior nouã ne-ar fi dat acest drept.
Eu cred cã ar trebui sã învãþãm mai întâi sã înþelegem.
Doamna profesoarã …aveaþi dreptul sã spuneþi cã acea fatã a greºit, dar arãtându-i unde, de ce…ºi mai ales cum sã facã sã meargã mai departe.
Elevii nu sunt toþi la fel, nu învaþã ºi nu înþeleg toþi la fel de repede, dar un profesor bun ºi dedicat meseriei sale face acest lucru, îi ajutã sã înþeleagã, fiecare dupã puterile lui. ªi poate cã nici eu nu am dreptul sã vã judec pe dumneavoastrã, dar cred – asta e logica mea ºi dacã nu sunteþi de acord vreau ºi argumente – ca atunci când aþi scris aþi considerat cã e un elev care meritã. Atunci ajutaþi-o sã meargã mai departe oferindu-i un sprijin adevãrat.
ex_Constantinescu
Postat pe 14 Iulie 2009 08:43
doamne mai scurt este un forum nu librarie
DON_LUCIANO
Postat pe 14 Iulie 2009 08:47
mie mi s-a parut chiar bun comentariul postat.
asa este , avem tendinta sa catalogam, chiar si neintentionat.
insa degeaba iti pui speranta in sistemul de invatamant si corpul profesoral. parerea mea, desigur.
googoodoll
Postat pe 14 Iulie 2009 11:58
aaa, si o sugestie pt domnul kudika 033..
poate ai dori sa-ti modifici semnatura, macar ea sa nu contina greseli de ortografie. no offence, e din prietenie .
googoodoll
Postat pe 14 Iulie 2009 12:00
Stii cum e,fiecare are frustrarile si nefericirile lui...citind ceea ce ai scris,am ajuns la concluzia ca eu personal trebuie sa fiu mai recunoscatoare pt ceea ce am...si te compatimesc sincer pt ceea ce ai trait.Ce sa facem,asta e societatea in care traim ,de superficiali,poleiti si pustiiti in interior, ,,virtuosi" dispusi mereu sa ridicam piatra de jos si sa ne ,,pocnim "in cap aproapele.Nu mai spun despre paiul din ochiul aproapelui,care devine unica si josnica noastra preocupare...Ai perfecta dreptate ! Nu-ti pierde curajul,exista mereu o lege a compensatiei care functioneaza:daca viata te-a neindreptatit pe o parte,vei avea si satisfactii pe masura ,la un moment dat.Trebuie doar sa crezi asta !
lumimari
Postat pe 14 Iulie 2009 16:43
De la: lumimari, la data 2009-07-14 16:43:22Stii cum e,fiecare are frustrarile si nefericirile lui...citind ceea ce ai scris,am ajuns la concluzia ca eu personal trebuie sa fiu mai recunoscatoare pt ceea ce am...si te compatimesc sincer pt ceea ce ai trait.Ce sa facem,asta e societatea in care traim ,de superficiali,poleiti si pustiiti in interior, ,,virtuosi" dispusi mereu sa ridicam piatra de jos si sa ne ,,pocnim "in cap aproapele.Nu mai spun despre paiul din ochiul aproapelui,care devine unica si josnica noastra preocupare...Ai perfecta dreptate ! Nu-ti pierde curajul,exista mereu o lege a compensatiei care functioneaza:daca viata te-a neindreptatit pe o parte,vei avea si satisfactii pe masura ,la un moment dat.Trebuie doar sa crezi asta !


iti multumesc pentru ca ai avut rabdarea de a citi, pentru ceea ce mi-ai scris si pentru ca ai inteles. am un baiat frumos si sanatos pentru care trebuie sa fiu o mama buna si sa-i multumesc lui Dumnezeu in fiecare zi, sunt un om mai puternic si datorita incercarilor prin care am trecut, nu ma plang, ma bucur de ceea ce am pentru ca uneori cred ca am totusi mai mult decat multi altii.sa ai parte numai de bine
ex_Constantinescu
Postat pe 15 Iulie 2009 09:22
Danuta draga, e impresionant totul, incepand cu viata ta (imi pare rau, ceea ce spui tu despre copilaria ta credeam ca sunt doar povesti, ca le citesti in "Descult", de exemplu... Nu ma intelege gresit, cand eram copil, ma comparam cu cei care aveau mai mult si tot "saraca" ma simteam - copil razgaiat, as spune acum - dar asta e alta poveste)

Ce e si mai impresionant sunt stilul si gramatica impecabila (chestie pe care n-o intalnesti la persoane care adeseori au terminat o facultate).

Pe scurt: ESTI O INVINGATOARE.

Sa ma gandesc la femeile care stau cu niste animale... Hmm... Nu stiu circumstantele fiecareia, dar stiu un lucru: daca nu imediat, mai devreme sau mai tarziu ele pot si trebuie sa plece.

Dor_a
Postat pe 15 Iulie 2009 09:47
De la: danuta_c, la data 2009-07-14 08:43:30
De la: lumimari, la data 2009-07-13 12:13:29 Ba,de ce sa i le lase,cainii sunt scumpi in ziua de azi,ca si papagalii,unde mai pui ca se asortau perfect cu mobila...De ce sa-i lase ei ?


imi cer scuze...am gresit. Nu stiu ce s-a intamplat dar n-am reusit sa postez si mesajul meu....acesta era:

Citesc acest forum, dar n-am scris niciodatã pânã acum, deºi ca mulþi sau multe din cele care scriu aici am si eu îndoielile mele, am sufletul plin de sentimente pe care încerc sa le înþeleg, sau uneori mult prea gol…
Ceea ce m-a fãcut sa scriu este totuºi o revoltã, o revoltã împotriva vorbelor goale ºi ale ,,judecãtorilor’’.
Un politician al nostru a spus odatã ,, un funcþionar care nu are studii superioare e imoral’’. Atunci dacã aveam posibilitatea l-aºi fi întrebat daca mama sau bunica lui nu au avut studii superioare au fost imorale? sau el se presupune a fi moral doar pentru cã are? Era singura întrebare la care voiam un rãspuns! ºi sunt sigura ca vor exista destule persoane care vor spune ca asta pentru ca eu nu am studii superioare. Poate!…mintea omului funcþioneazã destul de ciudat, mai ales atunci când se judecã pe el ºi nu pe alþii, dar între timp am fãcut ºi eu studii superioare, acum sunt, se presupune un alt fel de om, Nu? Sunt mai ,,moralã’’ ca înainte? Sau nu…
Mi-am adus aminte de asta când am citit comentariile la articolul ,,Soþul meu o iubeºte pe fosta lui iubita’’ ºi m-au supãrat comentariile unei doamne care are o funcþie înaltã, doamna ,,popa29’’ …si sper ca dumneaei sã aibã curiozitatea si timpul necesare pentru a citi ceea ce voi scrie.
Sunt o fatã de la þarã ºi locuiesc tot la þarã …acolo unde oamenii sunt altfel decât cei de la oraº…cum spui tu…nu sunt la fel de educatã…am fost sãracã … mã duceam la scoalã cu hainele surorii mele mai mari…nu m-am nãscut si nu am trãit…nu trãiesc nici acum în puf… am muncit pentru tot ceea ce am, nu mult dar suficient cat sã fiu mandra de mine. Am greºit - am învãþat sper ceva din greºelile mele – dar nu i-am judecat niciodatã ºi nici nu i-am urât pe cei care s-au nãscut sã trãiascã altfel…Eu plecam de acasã(la liceu) cu un leu în buzunar nu ca sã-l cheltui ci ca sa nu mã simt prost în faþa colegelor mele …pline de bani. Dar deºi la vremea aceea îmi era ruºine …toate umilinþele ºi au fost destule - m-au învãþat lecþia demnitãþii…
Când am terminat treapta I n-am vrut sã merg mai departe…sã dau treapta a II a fiindcã din 5 clase rãmâneau 2. Colegii mei erau majoritatea copiii de profesori, ingineri…oameni cu funcþii ºi cu bani, care fãceau pregãtire…ºi aveau, cu siguranþã unii pe drept note mai mari ca mine…dar tata mi-a spus nu eºti mai prost ca ei decât daca asta crezi…nu ai dreptul sã renunþi – doar cel mult sã pierzi. Si am terminat acel liceu cu fruntea sus…chiar daca atunci când s-au dat rezultatele la treapta a II a un coleg al meu a spus ,,ia uite mã a intrat ºi asta’’. Eu- copilul de muncitor si de femeie casnica …care a fãcut doar 4 clase.
Am primit din nou lecþia umilinþei când…ºi nu vreau sã povestesc ce se întâmpla în viaþa mea atunci…un aºa zis om…un bãrbat datoritã dotãrilor de la natura …mi-a fost alãturi…m-a încurajat…m-a sustinut…m-a prezentat prietenilor, fraþilor, unul dintre ei(aºa spunea) cãsãtorit si cu copii…nu ºtiu nici astãzi ºi nici nu mai conteazã daca chiar ii erau fraþi …pânã am fost a lui, dupã care am aflat de la unul dintre prieteni cã era cãsãtorit ºi avea si un copil, în acea perioadã era separat de nevastã. Am fost judecatã…catalogatã…oameni care pânã atunci nu ºtiau cã-i cãsãtorit acum ºtiau …îmi era ruºine sã merg pe stradã fiindcã mi se pãrea cã toatã lumea ºtie si cã merit sã fiu condamnatã…Eu femeia…fiindcã am fost slabã…fiindcã am iubit, fiindcã m-am dãruit…El nu…doar eu femeia care ,,încercasem sã-mi construiesc fericirea pe nefericirea altei femei’’…
Mi-am amintit de douã colege de serviciu - ºtiu aceste poveºti din gura lor- una care se culcase cu bãrbatul ei din prima noapte în care l-a cunoscut ºi cea dea doua, care era gravidã în 4 luni când a luat-o de nevastã tatãl copilului ei-lucra în cadrul armatei ºi un scandal la vremea aceea l-ar fi costat serviciul…care judecau, deºi în principiu nu erau fete rele - atâta puteau - pe toatã lumea,, O vezi pe aia…nu mai e fatã mare…s-a culcat cu X…nu i-o fi ruºine sã mai scoatã capul în lume? Uite-o ºi pe aia…c…a’’ Aºa era atunci…o mare ruºine. Atunci exista ,,moralitate’’ ºi vad ca existã ºi acum aceeaºi ,,moralitate’’…
Am trecut peste asta, dar nu cu fruntea sus ci cu capul în pãmânt…m-am cãsãtorit dar am învãþat din nou lecþia umilinþei pentru cã n-am ºtiut ºi nu m-a învãþat atunci nimeni lecþia demnitãþii…sper cã am învãþat-o singurã…dar abia acum…atunci aveam 23 de ani, nu urmasem o facultate, eram deja bãtrânã ºi trebuia, conform oamenilor care ,,ºtiu întotdeauna totul’’, sã mã mãrit.
Bãrbatul meu, plin de intenþii bune…dar cu prejudecãþile ºi rãnile lui nu a trecut uºor peste ,,crima’’ mea …iar eu… vinovata…n-am învãþat sã-mi ridic capul decât mult prea târziu…
Am trecut ºi încã mai trec printr-un iad care se numeºte cãsnicie …amândoi suferim, amândoi am greºit …amândoi am plãtit ºi plãtim preþul ignoranþei, al prejudecãþilor, al laºitãþii…
ªTIU ACUM...ªI PENTRU ASTA AM SCRIS AICI- CÃ SUNTEM CU TOÞII STÃPÂNI PE VIEÞILE NOASTRE –CHIAR DACÃ CONDIÞIILE NU SUNT NIUCIODAÞÃ ACELEAªI
ªTIU CÃ OAMENII CARE AU MAI MULTE INFORMAÞII SUNT MAI ,,BOGAÞI’’ DAR NU MAI BUNI DECÂT CEILALÞI
Am plâns atât de mult încât nimeni n-aº vrea sã ºtie…
Mi-am frãmântat mintea ºi sufletul cu tot felul de întrebãri…ºi încã multe dintre ele au rãmas fãrã rãspuns…am cãzut ºi am învãþat sã mã ridic, de cele mai multe ori singurã.
Cel mai de nesuferit sentiment mi se pare mila. Mila pentru oamenii care sunt întregi…care au puterea de a se ridica.
DAR CRED CÃ OAMENII CARE SUNT ÎNTREGI ªI CARE AU PUTEREA DE A JUDECA, AR TREBUI SÃ AIBÃ ÎNTÂI DE TOATE OBLIGAÞIA DE A ÎNÞELEGE ªI DE A FACE CEVA PENTRU CEI CARE ÎNCEARCÃ SÃ SE RIDICE ªI NU POT SINGURI
NU CAUTUNDU-LE SCUZE, NU PLANGÂNDU-LE DE MILÃ, ÎNCERCÂND MÃCAR SÃ-I INÞELEAGÃ ªI SÃ-I AJUTE SÃ SE TREZEASCÃ, SÃ-I AJUTE SÃ ÎNÞELEAGÃ CÃ SE POT RIDICA
O singurã datã ºi anume acum mi-a fost ruºine cã sunt femeie ºi asta dupã ce am citit comentariul scris ,,din partea unui bãrbat’’ de domnul dancombi ºi l-am comparat cu cel al doamnei.

As vreau ca voi femeile cu bani ºi mai ,,bogate’’ intelectual decât noi…care nu am avut ºansa, norocul sau puterea de a urca atât de sus ca voi sã arãtaþi cã vã pasã fãcând ceva util.
Va-þi gândit vreodatã cate femei care nu au nici un fel de posibilitãþi materiale suferã lângã niºte animale pe care ii numesc soþi ºi despre care se presupune cã ar trebui sã le ocroteascã pe ele ºi pe copii lor.
Câtã ignoranþã existã pentru cã nimeni nu se strãduieºte, sau nu considerã cã
,, ruralii’’ meritã.
Judecãm dar nu ne intereseazã decât binele nostru ºi nu ne pasã, sau suntem prea obosiþi de ale noastre ca sa ne mai intereseze ºi de alþii.
Suferim din dragoste, suferim pentru cã nu înþelegem anumite lucruri…dar cel mai mult judecãm, judecãm ca ºi cum cineva superior nouã ne-ar fi dat acest drept.
Eu cred cã ar trebui sã învãþãm mai întâi sã înþelegem.
Doamna profesoarã …aveaþi dreptul sã spuneþi cã acea fatã a greºit, dar arãtându-i unde, de ce…ºi mai ales cum sã facã sã meargã mai departe.
Elevii nu sunt toþi la fel, nu învaþã ºi nu înþeleg toþi la fel de repede, dar un profesor bun ºi dedicat meseriei sale face acest lucru, îi ajutã sã înþeleagã, fiecare dupã puterile lui. ªi poate cã nici eu nu am dreptul sã vã judec pe dumneavoastrã, dar cred – asta e logica mea ºi dacã nu sunteþi de acord vreau ºi argumente – ca atunci când aþi scris aþi considerat cã e un elev care meritã. Atunci ajutaþi-o sã meargã mai departe oferindu-i un sprijin adevãrat.


Pe mine m-ai coplesit cu randurile tale. M-ai inmuiat... m-ai intristat, mi-ai adus si zambetul pe buze. E o lectie in plus, multumesc!
rashela
Postat pe 15 Iulie 2009 09:53

Impresionant !!!

Daca ar gandii toti ca tine, acum deja am avea o societate mult mai buna si probabil mai avansata.

Bafta pe mai departe !!!
_fantoma_
Postat pe 15 Iulie 2009 10:03
M-ai inmuiat... m-ai intristat, mi-ai adus si zambetul pe buze. E o lectie in plus, multumesc![/quote]

Eu va multumesc voua pentru ca mi-ati dat sentimentul ca nu am scris in zadar.
Tu mi-ai adus aminte de doua citate pe care am sa le postez aici:

,,Rasul e ca stergatorul de parbriz: nu opreste ploaia, dar iti permite sa iti vezi de drum''(Jeanne Wasbro

,,Mersul la bisericã nu te face creºtin, aºa cum statul în garaj nu te face maºinã''. Oswald Chambers
ex_Constantinescu
Postat pe 17 Iulie 2009 15:45
e foarte trist ceea ce ai trait si traiesti din pacate in continuare!!!!!!! fiecare dintre noi avem o poveste in interiorul nostru ...........amintiri care ne marcheaza . Esti o femeie bogata !!!!!!!!!!!!!!! Tu reusesti cu adevarat sa gandesti, sa constientizezi tot ceea ce ti se intampla !!!!!Nu te lasa prada suferintelor , esti prea buna pentru lumea asta ingrata . Poate este adevarat faptul ca doar oamenii care trec prin suferinta sunt cei mai constienti si mai reali.
Pacat ca uni oameni se pot raporta doar doar la ceea ce traiesc altii ,la starea materiala ...... care nu pot sa faca decat sa arate cu degetul si sa condamne ca si cand aceasta ar fi treaba lor .Ei sunt cei pierduti pentru ca uita de propria lor existenta.

Daca oamenii au realiza esenta vietii ar vi o alta lume . Nu exista ideal dar visele noastre pot fi realizate in minte fiecaruia .
Te felicit si ma bucur ca exista oameni ca si tine!!!!!!!Si sper sa auzim numai de bine despre tine!
BBFluturas
Postat pe 19 Iulie 2009 08:04
Mesajul tau contine greseli de scriere!
Se vede ca-ti faci lectura pe forumuri cu subiecte scurte.
Mai treci din cand in cand si pe la librarie, e mai multa nevoie decat crezi.

kudika052198
Postat pe 20 Iulie 2009 09:39
De la: kudika052198, la data 2009-07-20 09:39:56pt DON_LUCIANO :
Mesajul tau contine greseli de scriere!

Se vede ca-ti faci lectura pe forumuri cu subiecte scurte.
Mai treci din cand in cand si pe la librarie, e mai multa nevoie decat crezi.



Mesajul era pt DON_LUCIANO
kudika052198
Postat pe 20 Iulie 2009 09:42
bine ca esti tu desteapta
DON_LUCIANO
Postat pe 20 Iulie 2009 09:49
Danutza....mi-a parut bine ca mi-am alocat cateva minute din viata mea.....pentru a-ti citi postarea !!!.......Felicitari.......cum spune si vasi.....cu asa gandire,daca am fi mai multi....am ami schimba ceva in lumea asta cruda !!!........insa sunt prea multi cei care nu se gandesc decat la ei..........si nu-si ajuta aproapele.....cum spune Biblia !!!...........insa noi ,astia care avem un dram de suflet ,trebuie sa pasim cu capul sus si mandrii de "bogatia" cu care am fost daruiti de Cel de Sus....si sa incercam ,pe cat putem sa schimbam ceva...........ca totusi "putin" este mai mult ...decat "nimic " !!!!..........
etta
Postat pe 20 Iulie 2009 11:47
Caul sus !! Intotdeauna vor exista "destepti" care incearca sa te faca sa te simti micuta si neinsemnata.Rusine lor ca incearca asta dar mai rusine celor care ii lasa sa reuseasca.Asa si ce daca esti de la tara?!Noi toti suntem de la tara,cel putin unul dintre stramosii nostrii a dat la un moment dat cu sapa pe camp.Nu e nimic rusinos in asta,munca cinstita iti aduce onoare nu rusine.Cei mai " tarani " sut aceia care-i arata pe altii cu degetul ,si de obicei fac asta ca sa nu mai atraga atentia supra lor cat sunt de prosti si de urati (si la suflet si la chip).Nimeni nu te poate jigni daca nu-l lasi.Nu mai baga in seama toate prostiile si toti prostii,tu stii foarte bine cine esti si ce-ti poate pielea.Ridica capul si mergi cu mandrie,asta o sa-i innebuneasca de-a binelea pe cei ce vor sa te umileasca.
Si nu mai baga in seama toti "sfatosii",fiecare sa-si vada de viata lui !!
diana1981
Postat pe 22 Iulie 2009 17:21
Scuze l-am mancat pe "p" din "capul sus" !! Ce vreti ,mi-era si mie foame !!
diana1981
Postat pe 22 Iulie 2009 17:23
Danuta,draga esti o femeie inteligenta si plina de invataturi,copilul tau are multe de invatat de la tine si ma bucur ca ai impartasit cu noi aceste experiente traumatizante peste care sper ca ai trecut.
Nu studiile superioare ne fac mai umani si mai inteligenti ci scoala vietii prin care tu ai trecut cu brio si astazi ai dat o lectie multora dintre "persoanele culte",eu ma simt o norocoasa pentru ca am o mama care ca si tine a invatat din fiecare greseala a ei si a impartasit cu mine experientele ei dar tot odata lasandu-ma sa le fac pe ale mele.
Iti doresc sa ai parte numai de bucurii de acum incolo.
Ele_ely
Postat pe 28 August 2009 17:16
kudika019386
Postat pe 29 August 2009 12:34
e adevarat ca mesajul este foarte sugestiv si plin de incarcatura emotionala ...ne face pe toti sa ne gandim ca suntem norocosi ca avem ce avem si ar trebui sa ne faca sa aprecieam tot ce avem frumos langa noi...
nu-mi pare rau ca am citit mesajul...si ca am pierdut 5 min din timpul in care ar fi trebuit sa fac ceva teste legate de "bronsita cronica"...
si gramatica e buna fata de alte mesaje dar nu putem spune ca e impecabila...
nu se scrie "va-ti gandit vreodata...." ci v-ati gandit
iar la diana din cate stiu eu "ridica capul" nu se numara printre cele 3 cacofonii admise de limba romana..
in rest,numai bine tuturor
danny03121984ata
Postat pe 29 August 2009 13:41
De la: danny03121984ata, la data 2009-08-29 13:41:53e adevarat ca mesajul este foarte sugestiv si plin de incarcatura emotionala ...ne face pe toti sa ne gandim ca suntem norocosi ca avem ce avem si ar trebui sa ne faca sa aprecieam tot ce avem frumos langa noi...
nu-mi pare rau ca am citit mesajul...si ca am pierdut 5 min din timpul in care ar fi trebuit sa fac ceva teste legate de "bronsita cronica"...
si gramatica e buna fata de alte mesaje dar nu putem spune ca e impecabila...
nu se scrie "va-ti gandit vreodata...." ci v-ati gandit
iar la diana din cate stiu eu "ridica capul" nu se numara printre cele 3 cacofonii admise de limba romana..
in rest,numai bine tuturor


HMMMMMMMM !!!
Chiar nu mi-am dat seama ca am facut o cacofonie .
M-ai facut curioasa , care sunt cele 3 cacofonii admise de limba romana??!!
diana1981
Postat pe 29 August 2009 18:07
De la: diana1981, la data 2009-08-29 18:07:27
De la: danny03121984ata, la data 2009-08-29 13:41:53e adevarat ca mesajul este foarte sugestiv si plin de incarcatura emotionala ...ne face pe toti sa ne gandim ca suntem norocosi ca avem ce avem si ar trebui sa ne faca sa aprecieam tot ce avem frumos langa noi...
nu-mi pare rau ca am citit mesajul...si ca am pierdut 5 min din timpul in care ar fi trebuit sa fac ceva teste legate de "bronsita cronica"...
si gramatica e buna fata de alte mesaje dar nu putem spune ca e impecabila...
nu se scrie "va-ti gandit vreodata...." ci v-ati gandit
iar la diana din cate stiu eu "ridica capul" nu se numara printre cele 3 cacofonii admise de limba romana..
in rest,numai bine tuturor


HMMMMMMMM !!!
Chiar nu mi-am dat seama ca am facut o cacofonie .
M-ai facut curioasa , care sunt cele 3 cacofonii admise de limba romana??!!


Ion Luca Caragiale, Biserica Catolica si Tactica cavalerilor
valivieru96
Postat pe 29 August 2009 18:18
da,Diana,ti-a raspuns cineva inaintea mea..acelea sunt cele 3 cacofonii admise...
danny03121984ata
Postat pe 30 August 2009 19:27
De la: danuta_c, la data 2009-07-14 08:43:30
De la: lumimari, la data 2009-07-13 12:13:29 Ba,de ce sa i le lase,cainii sunt scumpi in ziua de azi,ca si papagalii,unde mai pui ca se asortau perfect cu mobila...De ce sa-i lase ei ?


imi cer scuze...am gresit. Nu stiu ce s-a intamplat dar n-am reusit sa postez si mesajul meu....acesta era:

Citesc acest forum, dar n-am scris niciodatã pânã acum, deºi ca mulþi sau multe din cele care scriu aici am si eu îndoielile mele, am sufletul plin de sentimente pe care încerc sa le înþeleg, sau uneori mult prea gol…
Ceea ce m-a fãcut sa scriu este totuºi o revoltã, o revoltã împotriva vorbelor goale ºi ale ,,judecãtorilor’’.
Un politician al nostru a spus odatã ,, un funcþionar care nu are studii superioare e imoral’’. Atunci dacã aveam posibilitatea l-aºi fi întrebat daca mama sau bunica lui nu au avut studii superioare au fost imorale? sau el se presupune a fi moral doar pentru cã are? Era singura întrebare la care voiam un rãspuns! ºi sunt sigura ca vor exista destule persoane care vor spune ca asta pentru ca eu nu am studii superioare. Poate!…mintea omului funcþioneazã destul de ciudat, mai ales atunci când se judecã pe el ºi nu pe alþii, dar între timp am fãcut ºi eu studii superioare, acum sunt, se presupune un alt fel de om, Nu? Sunt mai ,,moralã’’ ca înainte? Sau nu…
Mi-am adus aminte de asta când am citit comentariile la articolul ,,Soþul meu o iubeºte pe fosta lui iubita’’ ºi m-au supãrat comentariile unei doamne care are o funcþie înaltã, doamna ,,popa29’’ …si sper ca dumneaei sã aibã curiozitatea si timpul necesare pentru a citi ceea ce voi scrie.
Sunt o fatã de la þarã ºi locuiesc tot la þarã …acolo unde oamenii sunt altfel decât cei de la oraº…cum spui tu…nu sunt la fel de educatã…am fost sãracã … mã duceam la scoalã cu hainele surorii mele mai mari…nu m-am nãscut si nu am trãit…nu trãiesc nici acum în puf… am muncit pentru tot ceea ce am, nu mult dar suficient cat sã fiu mandra de mine. Am greºit - am învãþat sper ceva din greºelile mele – dar nu i-am judecat niciodatã ºi nici nu i-am urât pe cei care s-au nãscut sã trãiascã altfel…Eu plecam de acasã(la liceu) cu un leu în buzunar nu ca sã-l cheltui ci ca sa nu mã simt prost în faþa colegelor mele …pline de bani. Dar deºi la vremea aceea îmi era ruºine …toate umilinþele ºi au fost destule - m-au învãþat lecþia demnitãþii…
Când am terminat treapta I n-am vrut sã merg mai departe…sã dau treapta a II a fiindcã din 5 clase rãmâneau 2. Colegii mei erau majoritatea copiii de profesori, ingineri…oameni cu funcþii ºi cu bani, care fãceau pregãtire…ºi aveau, cu siguranþã unii pe drept note mai mari ca mine…dar tata mi-a spus nu eºti mai prost ca ei decât daca asta crezi…nu ai dreptul sã renunþi – doar cel mult sã pierzi. Si am terminat acel liceu cu fruntea sus…chiar daca atunci când s-au dat rezultatele la treapta a II a un coleg al meu a spus ,,ia uite mã a intrat ºi asta’’. Eu- copilul de muncitor si de femeie casnica …care a fãcut doar 4 clase.
Am primit din nou lecþia umilinþei când…ºi nu vreau sã povestesc ce se întâmpla în viaþa mea atunci…un aºa zis om…un bãrbat datoritã dotãrilor de la natura …mi-a fost alãturi…m-a încurajat…m-a sustinut…m-a prezentat prietenilor, fraþilor, unul dintre ei(aºa spunea) cãsãtorit si cu copii…nu ºtiu nici astãzi ºi nici nu mai conteazã daca chiar ii erau fraþi …pânã am fost a lui, dupã care am aflat de la unul dintre prieteni cã era cãsãtorit ºi avea si un copil, în acea perioadã era separat de nevastã. Am fost judecatã…catalogatã…oameni care pânã atunci nu ºtiau cã-i cãsãtorit acum ºtiau …îmi era ruºine sã merg pe stradã fiindcã mi se pãrea cã toatã lumea ºtie si cã merit sã fiu condamnatã…Eu femeia…fiindcã am fost slabã…fiindcã am iubit, fiindcã m-am dãruit…El nu…doar eu femeia care ,,încercasem sã-mi construiesc fericirea pe nefericirea altei femei’’…
Mi-am amintit de douã colege de serviciu - ºtiu aceste poveºti din gura lor- una care se culcase cu bãrbatul ei din prima noapte în care l-a cunoscut ºi cea dea doua, care era gravidã în 4 luni când a luat-o de nevastã tatãl copilului ei-lucra în cadrul armatei ºi un scandal la vremea aceea l-ar fi costat serviciul…care judecau, deºi în principiu nu erau fete rele - atâta puteau - pe toatã lumea,, O vezi pe aia…nu mai e fatã mare…s-a culcat cu X…nu i-o fi ruºine sã mai scoatã capul în lume? Uite-o ºi pe aia…c…a’’ Aºa era atunci…o mare ruºine. Atunci exista ,,moralitate’’ ºi vad ca existã ºi acum aceeaºi ,,moralitate’’…
Am trecut peste asta, dar nu cu fruntea sus ci cu capul în pãmânt…m-am cãsãtorit dar am învãþat din nou lecþia umilinþei pentru cã n-am ºtiut ºi nu m-a învãþat atunci nimeni lecþia demnitãþii…sper cã am învãþat-o singurã…dar abia acum…atunci aveam 23 de ani, nu urmasem o facultate, eram deja bãtrânã ºi trebuia, conform oamenilor care ,,ºtiu întotdeauna totul’’, sã mã mãrit.
Bãrbatul meu, plin de intenþii bune…dar cu prejudecãþile ºi rãnile lui nu a trecut uºor peste ,,crima’’ mea …iar eu… vinovata…n-am învãþat sã-mi ridic capul decât mult prea târziu…
Am trecut ºi încã mai trec printr-un iad care se numeºte cãsnicie …amândoi suferim, amândoi am greºit …amândoi am plãtit ºi plãtim preþul ignoranþei, al prejudecãþilor, al laºitãþii…
ªTIU ACUM...ªI PENTRU ASTA AM SCRIS AICI- CÃ SUNTEM CU TOÞII STÃPÂNI PE VIEÞILE NOASTRE –CHIAR DACÃ CONDIÞIILE NU SUNT NIUCIODAÞÃ ACELEAªI
ªTIU CÃ OAMENII CARE AU MAI MULTE INFORMAÞII SUNT MAI ,,BOGAÞI’’ DAR NU MAI BUNI DECÂT CEILALÞI
Am plâns atât de mult încât nimeni n-aº vrea sã ºtie…
Mi-am frãmântat mintea ºi sufletul cu tot felul de întrebãri…ºi încã multe dintre ele au rãmas fãrã rãspuns…am cãzut ºi am învãþat sã mã ridic, de cele mai multe ori singurã.
Cel mai de nesuferit sentiment mi se pare mila. Mila pentru oamenii care sunt întregi…care au puterea de a se ridica.
DAR CRED CÃ OAMENII CARE SUNT ÎNTREGI ªI CARE AU PUTEREA DE A JUDECA, AR TREBUI SÃ AIBÃ ÎNTÂI DE TOATE OBLIGAÞIA DE A ÎNÞELEGE ªI DE A FACE CEVA PENTRU CEI CARE ÎNCEARCÃ SÃ SE RIDICE ªI NU POT SINGURI
NU CAUTUNDU-LE SCUZE, NU PLANGÂNDU-LE DE MILÃ, ÎNCERCÂND MÃCAR SÃ-I INÞELEAGÃ ªI SÃ-I AJUTE SÃ SE TREZEASCÃ, SÃ-I AJUTE SÃ ÎNÞELEAGÃ CÃ SE POT RIDICA
O singurã datã ºi anume acum mi-a fost ruºine cã sunt femeie ºi asta dupã ce am citit comentariul scris ,,din partea unui bãrbat’’ de domnul dancombi ºi l-am comparat cu cel al doamnei.

As vreau ca voi femeile cu bani ºi mai ,,bogate’’ intelectual decât noi…care nu am avut ºansa, norocul sau puterea de a urca atât de sus ca voi sã arãtaþi cã vã pasã fãcând ceva util.
Va-þi gândit vreodatã cate femei care nu au nici un fel de posibilitãþi materiale suferã lângã niºte animale pe care ii numesc soþi ºi despre care se presupune cã ar trebui sã le ocroteascã pe ele ºi pe copii lor.
Câtã ignoranþã existã pentru cã nimeni nu se strãduieºte, sau nu considerã cã
,, ruralii’’ meritã.
Judecãm dar nu ne intereseazã decât binele nostru ºi nu ne pasã, sau suntem prea obosiþi de ale noastre ca sa ne mai intereseze ºi de alþii.
Suferim din dragoste, suferim pentru cã nu înþelegem anumite lucruri…dar cel mai mult judecãm, judecãm ca ºi cum cineva superior nouã ne-ar fi dat acest drept.
Eu cred cã ar trebui sã învãþãm mai întâi sã înþelegem.
Doamna profesoarã …aveaþi dreptul sã spuneþi cã acea fatã a greºit, dar arãtându-i unde, de ce…ºi mai ales cum sã facã sã meargã mai departe.
Elevii nu sunt toþi la fel, nu învaþã ºi nu înþeleg toþi la fel de repede, dar un profesor bun ºi dedicat meseriei sale face acest lucru, îi ajutã sã înþeleagã, fiecare dupã puterile lui. ªi poate cã nici eu nu am dreptul sã vã judec pe dumneavoastrã, dar cred – asta e logica mea ºi dacã nu sunteþi de acord vreau ºi argumente – ca atunci când aþi scris aþi considerat cã e un elev care meritã. Atunci ajutaþi-o sã meargã mai departe oferindu-i un sprijin adevãrat.


ok...in primul rand va sfatuiesc sa postati asa subiecte lungi pe blog, nu o zic din rautate, dar pur si simplu...majoritatea nu prea au rabdare sa citeasca.
In al doilea rand, am tot respectu pt d-voastra, si inteleg ca e greu sa va ridicati cu propriile puteri..si intradevar..viata nu e corecta, niciodata nu a fost, si niciodata nu va fi dar totusi sistemul politic din Europa sustine mai mult oamenii decat in America, in care fiecare e pe cont propriu....e adevarat ca si salariile sunt putin mai mari si oamenii au alta metalitate...dar la noi in tara inca se sustin oamenii cu ajutoare sociale,asigurari de sanatate,somaj, burse etc...

In concluzie, pana nu se vor schimba vreao 3 generatii in Romania, din pacate, vom ramane cam la fel....insa de multe ori constat ca generatiile noi..parca sunt din ce in ce mai nesimtie, mai intolerante, si din ce in ce mai putin tentati sa citeasca sau sa faca activitati culturale(opinie proprie) ..asa ca...trageti singuri concluziile..mie una mi-e teama ...
cantafabule
Postat pe 30 August 2009 20:35
De la: lumimari, la data 2009-07-14 16:43:22Stii cum e,fiecare are frustrarile si nefericirile lui...citind ceea ce ai scris,am ajuns la concluzia ca eu personal trebuie sa fiu mai recunoscatoare pt ceea ce am...si te compatimesc sincer pt ceea ce ai trait.Ce sa facem,asta e societatea in care traim ,de superficiali,poleiti si pustiiti in interior, ,,virtuosi" dispusi mereu sa ridicam piatra de jos si sa ne ,,pocnim "in cap aproapele.Nu mai spun despre paiul din ochiul aproapelui,care devine unica si josnica noastra preocupare...Ai perfecta dreptate ! Nu-ti pierde curajul,exista mereu o lege a compensatiei care functioneaza:daca viata te-a neindreptatit pe o parte,vei avea si satisfactii pe masura ,la un moment dat.Trebuie doar sa crezi asta !



total deacord cu tine lumi , romanul are mentalitatea aia de a cauta vinovati in loc sa gaseasca solutii, si de a arunca pisica moarta in curtea vecinului...mereu ne uitam la ce are celalalt in loc sa ne vedem de 'oile" noastre .
si in ceea ce priveste legea compensatiei...d-zeu da cu o mana si ia cu alta...dar mai e una buna d-zeu iti da, da nu-ti pune in traista!
pupici lumi
cantafabule
Postat pe 30 August 2009 20:44
danuta, am lacrimat la citirea povestii tale...cu sau fara greseli de gramatica sau ortografie,(ceea ce nu cred ca are importanta).relevant este faptul ca, din pacate, in romania sunt multe femei care sunt in situatia ta, si se ascund jucand teatru ptr a mentine imaginea unei familii fericite cand de fapt sunt mai mult decat intr-o stare mizera. felicitari ptr curajul de a spune lucrurilor pe nume... asa poate si alte femei in situatia ta vor avea puterea de a vedea realitatea si cel mai important -de a accepta si reactiona pe masura. eu cred ca nu au importanta studiile, banii sau alte lucruri de genul... modul de perceptie si analiza sunt mult peste aceste frivolitati. felicitari, curaj si sper sa gasesti solutia optima ..cu siguranta vei reusi
geanigi
Postat pe 31 August 2009 10:59
Mesaj pentru DONLUCIANO :Esti infect omule,daca nu iti place pleaca de pe forumul asta,mai sunt alte modalitati de a cucerii gasculite

Iar pentru cea care a postat TOT RESPECTUL MEU.Ai putea sa scrii o carte,sincer eu as fi unul din cumparatori.Sunt gandurile mele,expuse de tine..exact asa gandesc si eu,leit ca si tine,dar nu stiu sa imi exprim toata furia pe care o am in mine si de aia tac si ma interiorizez.
In ceea ce priveste critica,eu am ajuns la concluzia ca tocmai cei care nu au dreptul asta,aia critica si barfesc cel mai mult.Eu numesc acesti oameni FRUSTRATI,oameni care se uita ce fac ceilalti,si nu se uita la ei in curte pentru ca adevarul de multe ori doare si ei nu sunt suficienti de tari sa il accepte.
Inca o data te felicit din suflet,este cel mai bun subiect,si cea mai buna redactare a lui.

FELICITARI!
aandaa
Postat pe 1 Noiembrie 2009 17:23
mda, raman la ideea ca cea mai mare problema a romanilor este superficialitatea; nu reusesc sa devina mai solidari din cauza asta si uita ca pana la urma toti suntem oameni, indiferent de conditia sociala pe care o avem.
cineva comenta in legatura cu marimea textului; mie mi se pare ca tocmai in asta a constat lectia pe care cu totii trebuie s-o invatam, si anume ca niciodata nu trebuie sa ne lasam invinsi.
felicitari pentru puterea de a merge mai departe. chiar nu e rea ideea cu scoaterea unei carti; poate ar exista mai putini sinucigasi
x_tina90
Postat pe 2 Noiembrie 2009 13:50

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
credeti in iubiri ``pe neve``? 146 De la: scorpio67 14 August 2009 16:57
Relatia cu o persona mai mica cu 2 ani 3 De la: criss_criss 27 August 2009 15:55
Innebuneste-l 4 De la: piper 19 August 2009 15:11
hmm... 7 De la: uitarea_aducerii_aminte 13 Mai 2009 10:20
Definitia unui sentiment unic 7 De la: kudika_988778 19 Iulie 2015 15:54