Setari Cookie-uri

Traditii la nunta

Peste aproape un an am nunta si imi doresc foarte mult sa pastrez cat mai multe traditii (ma rog, cele coerente si care mai sunt de actualitate). Vreau sa am lectia invatata, sa stiu cine, ce si cand are ceva de facut, nu vreau ca atunci sa isi dea cu parerea toate babele, ba sa se si contrazica.
Imi puteti spune cum se desfasoara o nunta romaneasca?
skorpyo
Postat pe 24 Iulie 2009 21:10
De la: skorpyo, la data 2009-07-24 21:10:59Peste aproape un an am nunta si imi doresc foarte mult sa pastrez cat mai multe traditii (ma rog, cele coerente si care mai sunt de actualitate). Vreau sa am lectia invatata, sa stiu cine, ce si cand are ceva de facut, nu vreau ca atunci sa isi dea cu parerea toate babele, ba sa se si contrazica.
Imi puteti spune cum se desfasoara o nunta romaneasca?


cu lautari!
geo_x
Postat pe 24 Iulie 2009 21:12
De la: skorpyo, la data 2009-07-24 21:10:59Peste aproape un an am nunta si imi doresc foarte mult sa pastrez cat mai multe traditii (ma rog, cele coerente si care mai sunt de actualitate). Vreau sa am lectia invatata, sa stiu cine, ce si cand are ceva de facut, nu vreau ca atunci sa isi dea cu parerea toate babele, ba sa se si contrazica.
Imi puteti spune cum se desfasoara o nunta romaneasca?



traditii coerente????????
BBFluturas
Postat pe 24 Iulie 2009 21:12
De la: skorpyo, la data 2009-07-24 21:10:59Peste aproape un an am nunta si imi doresc foarte mult sa pastrez cat mai multe traditii (ma rog, cele coerente si care mai sunt de actualitate). Vreau sa am lectia invatata, sa stiu cine, ce si cand are ceva de facut, nu vreau ca atunci sa isi dea cu parerea toate babele, ba sa se si contrazica.
Imi puteti spune cum se desfasoara o nunta romaneasca?


Citeste o carte de etnologie mai bine, vezi Simion Florea Marian.



Si eu cand ma marit o sa fac o nunta romaneasca, cu stropit, cu brad impodobit, cu barbieritul mirelui, cu gatitul mirestii, cu lautari .. mmmm, de-abia astept.
Kathara
Postat pe 24 Iulie 2009 21:13
................si de actualitate!



daa ne spui si de ce parte a tarii esti, poate primesti cate ceva!
geo_x
Postat pe 24 Iulie 2009 21:13
De la: Kathara, la data 2009-07-24 21:13:54
De la: skorpyo, la data 2009-07-24 21:10:59Peste aproape un an am nunta si imi doresc foarte mult sa pastrez cat mai multe traditii (ma rog, cele coerente si care mai sunt de actualitate). Vreau sa am lectia invatata, sa stiu cine, ce si cand are ceva de facut, nu vreau ca atunci sa isi dea cu parerea toate babele, ba sa se si contrazica.
Imi puteti spune cum se desfasoara o nunta romaneasca?


Citeste o carte de etnologie mai bine, vezi Simion Florea Marian.



Si eu cand ma marit o sa fac o nunta romaneasca, cu stropit, cu brad impodobit, cu barbieritul mirelui, cu gatitul mirestii, cu lautari .. mmmm, de-abia astept.


sa ma inviti si pe mine , te rog!
da' vezi sa nu dureze prea mult pana atunci!
geo_x
Postat pe 24 Iulie 2009 21:14
Of course.

Daca-as putea i-as aduce pe lautarii de la Taraf de Haidouks, dar nus tiu daca mi-as permite.
Kathara
Postat pe 24 Iulie 2009 21:16
traditii coerente = care inca se pot pastra, ma refer la unele precum jucatul fustei miresii sau altele de genul care nu-si mai au locul in zilele noastre.

la oras scrie braila, deci.....

am cautat carti de etnografie, dar tot ce am gasit sunt carti vechi, desfasurarea nuntii fiind descrisa ca acum 100 de ani cred...
skorpyo
Postat pe 27 Iulie 2009 14:22
sa stii ca babele oricum vor comenta
_oktober_
Postat pe 27 Iulie 2009 14:31
ia uit-o maica si p-aia, ca-i imbracata ca o patachina, de parca-i la circ, nu la nunta!
tiii, da' ce timid e ginerica, parca are doua picioruse stangi si unu' drept!
vai vai vai, tu mireasa, da' obiceiu' sa-i vezi utza nasului se face dupa nunta, nu in timpu' nunti!!
geo_x
Postat pe 27 Iulie 2009 14:38
no frast, dar ce obicei mai e si asta.....intra mirele intai.....si nuntasii....si mireasa ultima ! maica ce blasfemie! ....
_oktober_
Postat pe 27 Iulie 2009 14:40
De la: _oktober_, la data 2009-07-27 14:40:39no frast, dar ce obicei mai e si asta.....intra mirele intai.....si nuntasii....si mireasa ultima ! maica ce blasfemie! ....


oooff saracuta, cum are grija nasu' de ea





tot mai bine intreaba babele, ca traditia este pierduta la tineret!
geo_x
Postat pe 27 Iulie 2009 21:27
http://www.enuntavoastra.ro/articole/73-traditii-si-obiceiuri-de-nunta.html
http://www.clipemagice.ro/traditii-nunta.html
http://ghidulmiresei.ro/articles.php?ai=292
uite aici ceva ce te poate ajuta.. oricum nu trebuie sa te iei prea mult dupa gura babelor carcotase ptr ca pana la urma e nunta ta nu a lor si o faci asa cum vrei tu nu babele .....oricum bafta si casa de piatra

Postat pe 29 Iulie 2009 16:56

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Sotul e edependent de jocurile video. Ma simt singura in relatie. Help!!! 62 De la: romanticbabe 30 Noiembrie 2013 10:57
SOACRA MEA MA INBOLNAVIT DE NERVI. 17 De la: kudika135154 25 Martie 2010 09:47
Ziua Magica in care am fost mireasa 16 De la: ninuta20 24 Octombrie 2009 16:32
ce lipseste in viata mea ca sa ma simt implinita cu adevarat/? 23 De la: Lisssa 9 Iulie 2010 16:15
OLECO Doresc sa salvez o relatie care dureaza de aproape 5 ani!!! 28 De la: kudika418682 28 August 2011 12:32