Setari Cookie-uri

divortata la 32 ani

sint in mijlocul unui divort. nu regret alegerea facuta, sint convinsa ca a fost cea mai buna, dar... am 32 de ani, nu am copii, muncesc 10-12 ore pe zi... pur si simplu mi-e frica de faptul ca voi ramine singura! mi-e frica sa nu ajung amanta unor barbati casatoriti ( fiind ca sint prea tinara sa nu fac sex, dar pre batrina sa mai gasesc barbati de virsta mea singuri )mi-e frica sa nu ramin singura pentru tot restul vietii Crede-ti ca mai am vreo sansa sa-mi refac viata? Ar trebui sa astept dupa print sau ar trebui sa fac un copil fara tata?Ce ziceti?
biancawave
Postat pe 1 Martie 2008 01:25
hei, bianca, esti in floarea varstei, fata draga, acum incepi sa stii cum trebuie sa-ti traiesti viata!!! si eu am divortat tot pe la 32 de ani, adica pe la 31 si-un pic, si imi pare tare bine c-am facut pasul asta. singurul lucru pe care-l regret este ca nu l-am facut mai iute, nu dupa 5 ani jumate de chin. nu, nu, nu trebuie sa ajungi amanta unor barbati casatoriti, doar fiindca ai nevoie de sex. mai ziceam p-aici pe forum, ca lumea-i plina de barbati, si, daca nu esti adepta sexului doar de dragul sexului, iti iei un vibrator pana gasesti o varianta 'in carne si oase'!!! si n-o sa ramai singura toata viata, decat daca tu vrei asta...ca pe mine ma batea gandul dupa divort sa-i las naibii in pace pe barbati, ca prea mult m-a chinuit 'fostul'...doar ca nu-s toti barbatii asa...asa ca, eu zic este sa-l mai astepti putzin pe dl 'prince charming'-ca, zau, iti zic din proprie experienta, ca mai is destui barbati singuri si interesanti si de varsta noastra si nu suntem bas batrane, sa ne loveasca disperarea ca nu ne mai 'ia' nimeni-, sau, si mai bine, sa faci ceva sa-l gasesti(adicatelea sa nu te-ncui in casa, ca printii astia moderni au cam ratacit cararile si s-ar putea sa nu te gaseasac daca stai doar in casa, cocotata in varful patului si plangi dupa el!!!), adica sa iesi in oras, la o cafea, inghetata, disco, ce vrei tu, cu prietenele, si nu se stie niciodata de unde sare iepurasul, pardon printul :)! si tot parerea mea e sa nu te grabesti nici cu facutul copilului acum, pana n-ai depasit trauma asta, ca-i o trauma sufleteasca, chiar daca tu ai initiat divortul, si sa-i dai o sansa lu ' printul sa te gaseasca si sa faci cu el copilul...multa bafta, ai grija de tine si mai vorbim, daca ai nevoie de vreo idee de la una care a trecut prin asta, a depasit cu brio-zic io-momentul, si-mi pare ca si semanam putin, ca si io munceam si muncesc asa, ca turbata!

Postat pe 1 Martie 2008 08:01
Perfect de acord cu Iulia...nu te grabi cu copilul..are totusi nev de un tata..pt gasit partener potrivit,desi netul nu e o solutie prea agreeata,iti recomand noi2.ro,sentimente.ro,aman2.ro,netlog...si vb..ai de unde alege...stai si cumpaneste pana iti dai intalnire cu cineva...Multa bafta si o primavara frum!Alex
alehandro69
Postat pe 1 Martie 2008 15:31
draga mea, eu aveam 27 de ani când am divortat si un copil de 3 ani. deci se poate si mai rau.nu am regretat nici o clipa pasul facut. iulia te-a sfatuit bine: iesi, distreazate, nu te inchide in casa si nu te refugia in munca. crede-ma e un sfat din proprie experienta, eu aici am gresit. am stat cat mai mult la serviciu si nu mergeam nicaieri.anii au trecut si acum la 45 da, nu prea ma mai ia nimeni. sa nu faci ca mine. undeva in apropiere, se afla si printzul tau, totul este sa iti faci timp si sa vrei sa il vezi. bafta.

Postat pe 1 Martie 2008 17:18
mersi Iulia, cred ca era exact de ce aveam nevoie. Stii, nu de lipsa sex-ului mi-e frica ci pur si simplu de singuratate. De duminici petrecute in fata net-ului sau televizorului, de sarbatori petrecute singura... Dar ma voi stradui sa ma tin tare. Multumesc inca odata.
biancawave
Postat pe 2 Martie 2008 17:49
nu dispera ca dc acum esti intr-o pasa proasta a existentei asta nu va tine o vesnicie! despre copil fata tata raspuns categoric NU! o sa gasesti alt barbat cu care-ti vei reface viata. ramai pozitiva! la serviciu, in oras, in cercul de prieteni, pe trecerea de pietoni, mai devreme sau mai tarziu te vei "impiedica" de un barbat care sa-ti castige dragostea. viata ta nu se termina cu "fostul".

Postat pe 3 Martie 2008 13:59
Bianca draga, sper sa-ti scoti din cap prostiile de genul "mi-e frica sa nu raman singura"/ "sa nu ajung iubita unor barbati casatoriti".
Vreau sa-ti spun ca am tot 32 de ani, am divortat acum 5 ani insa.
ca si tine, nu am copii si muncesc la fel de mult.
Numai ca am cunoscut un tip care ma adora si care are cu 5 ani mai putin ca mine, si relatia e super, probabil anul viitor ne vom casatori.
Asa ca lasa gandurile negre.
Mai bine singura decat prost insotita.
Divortul nu e o tragedie.
Kalimocho
Postat pe 3 Martie 2008 15:43
eu cand aud de astfel de situatii devin trista,eu sunt o visatoare cred ca iubirea dintre doua persoane trebuie sa dureze toata viata,dar sa fim seriosi de multe ori nu e asa si ce putem face?e sa nu ne pierdem speranta,sa speram ca maine se va schimba ceva.draga mea lupta pentru viata ta in cotinuare nu se termina totul doar cu un divort,gandeste-te ca sunt altii care nici macar o data nu au fost fericiti,macar tu ai trecut si prin momente frumoase!dar oricum priveste increzatoare inainte!

Postat pe 20 Martie 2008 19:08
buna seara!draga Bianca stai linistita ca sint persoane care au divortat si si-au gasit jumatatea si la virsta de 50 de ani.acum esti trista dar cind totul se va termina te vei simti eliberata de o povara si veti simti din nou ca traiesti.totul e sa nu te izolezi,sa cauti compania prietenilor,sa mergi la coafor sa te faci frumoasa ,cumpara-ti haine,un parfum nou,fa in asa fel sa-ti fie bine.si eu am divortat la aceeasi virsta pe care o ai tu acum si aveam un copil de 13 ani adolescent de mina ;;;;; dar undeva era EL actualul meu sot care ma invatat sa traiesc din nou ,care i-mi dovedeste in fiecare zi ca ma iubeste,si fara care nu pot respira.deci conclusion ca orice sut in fund este un pas inainte si ai sa vezi ca va venii soarele si la tine pe strada.sa nu cazi in extrema cu barbati insurati pentru ca fara sa vrei vei produce suferinta si atunci divinitatea i-ti va plati ,mai bine singura o perioada de timp decit sa fi a doua.si sa-ti mai spun ceva ca sa prinzi mai mult curaj:cealalta bunica a mea a divortat la virsta de 39 de ani si avea 4 copii si sa recasatorit cu un om minunat si la virsta de 42 de ani aducea pe lume al cincilea copil.ieri au implinit 40 de ani de casnicie si se iubesc la fel ca in prima zi.deci draga mea capul sus si mergi inainte ca doar esti o luptatoare si nu-ti mai plinge de mila ca ai o virsta superba care merita sa fie traita.

Postat pe 20 Martie 2008 22:05
pt. bianca...
eu am divortat la 24 de ani dupa 3 ani de casatorie....in cazul meu divortul a fost urat....ex-ul meu ma urmarea...mi-a taiat cauciucurile de la masina....etc...
sunt tanara....ceva mai tanara decat tine...dar atat in cazul meu...cat si in cazul tau exista speranta....
cat despre copil,ciudat dar si eu dupa despartire...am simtit nevoia...unui copil in viata mea....
alone
Postat pe 26 Martie 2008 16:17
de ce divorteaza lumea? nu inteleg... nu mai e El/Ea acea persoana cu care ai ales sa iti petreci tot restul vietii? inainte de cununie nu era la fel? De ce dupa casatorie... lumea isi da seama de una de alta si se despart? nai mult decat confuza sunt ingrijorata, rata divorturilor a crescut si sunt tot mai multe femei/ mame singure, divortate...
PiuPiu
Postat pe 26 Iunie 2008 18:48
oamenii divorteaza pt ca nu mai pot trai impreuna. si cum viata e scurta si avem doar una, mi se pare corect sa-ti acorzi sansa de a fi fericit. a nu se intelege ca sunt pt divort la orice mica neintelegere.da cand viata ta e imposibila alaturi de o persoana vad normal faptul de a divorta.oamenii se iubesc la inceput nu-si doresc decat sa fie impreuna, pe parcurs lucrurile se mai schimba( de cele mai multe ori in rau) si ...sa nu uitam de faptul ca barbatii dupa casatorie incep sa se indeletniceasca cu " halberele" si sa te tii viata cu unu care duhneste a butie si vine pe 5 carari acasa intrebandu-te: el ce mananca??!!sau mai sunt unii care dupa casatorie din iubirea infinita(ce i-a jurat-o fetei) o da intr-o batalie cumplita.ex sunt multe, nici femeile nu sunt usi de biserica....asa ca....dc a-ti sesizat cel mai utilizat repros in situatii de acestea este: nu mai esti cum erai la inceput!!!!

Postat pe 1 Iulie 2008 15:38
eu am divortat la 23 ani si cu 2 copii mici. traiesc foarte fericita si singura de atunci.m-am realizat si profesional si am prieteni cu duiumul. curaj si succes !
adifana
Postat pe 8 Iulie 2008 14:40
pai daraga bianca.........la 32 de ani esti in floarea varstei. pana acuma ai cladit si ai adunat experienta. de acum urmeaza sa te bucuri de viata, sa pui in practica ce ai invatat ca iti face placere.
iar despre faptul ca ti-e frica sa nu ramai singura.........eu inca nu am vazut barbat care sa stie ce vrea de la viata inainte de 35 de ani(decat cu foarte putine exceptii). parerea mea..........barbatii la 35 de ani sunt cei mai interesanti.......suficient de maturi ca sa stie ce vrea, cum sa obtina, si cum sa faca o femeie fericita, suficient de barbati ca sa nu ii sperie o femeie realizata, ci sa o poata admira si iubi, si suficient de tineri ca sa isi traiasca viata la maxim
asa ca multa bafta, si nu uita..........ce e al tau e pus deoparte.
dienuta_nou
Postat pe 9 Iulie 2008 18:25
inca ceva............eu una am 21 de ani, dar nu ma gandesc sa ma marit pana la cel putin 30 de ani. nu zic.......imi place rutina unei relatii, imi place traiul in 2, o sa ma mut cu iubitul..........dar nu ma grabesc sa ma marit.
pana si tata imi spune ca am vreme pana la 35, sa nu ma grabesc
pana atunci copilaresc
dienuta_nou
Postat pe 9 Iulie 2008 18:28
Draga mea, eu m-am despartit la 34 de ani si mi-au trebuit 3 ani sa fac pasul acesta. Si mie mi-a fost teama ca raman singura...ma vedeam la pensie cu 3 pisici in casa :)))) dar am intalnit pe cineva si acum ma simt implinita. Nu stiu daca ma voi mai casatori sau nu, dar sunt fericita! si asta este tot ce conteaza...Nu dispera, sigur se va ivi cineva in viata ta.
Ayko
Postat pe 11 Iulie 2008 23:08
no comment ... Cind puteai sa faci copii din dragoste ai refuzat, acum vrei copii din plictiseala. Cam greu cade fisa dar asta e viata. Multi barbati se schimba complet cind au copii, ai refuzat sa ai copii atunci si te-ai lasat dusa doar de placerile vietii. Imi pare rau ca acum vrei un copil doar ca sa iti treaca singuratatea. In fine, daca mai gasesti pe cineva compatibil nu mai pierde vremea ... daca intelegi ... viata nu este o telenovela ... cind doar placerea este la baza s-ar putea sa ai surprize mai tirziu ... urite ...
marco918
Postat pe 11 Iulie 2008 23:26
dienuta ... copilaria ar fi trebuit sa o termini la 18 ani, nu doar inceperea viatii sexuala oficiale. Lasa-l pe tatal tau si vezi-ti de viata ta, nu refuza sa faci acum ceea ce mai tirziu o sa regreti.
marco918
Postat pe 11 Iulie 2008 23:29
si oare nu as regreta mai mult o decizie luata gresit din cauza grabei sau mai stiu eu din ce motiv?
cine ma iubeste pe mine ma iubeste cu sau fara hartie.
prefer sa stau cu cine 10 ani si apoi sa fac nunta, decat sa fac nunta dupa un an si apoi dupa alti 3 sa divortez.
oricum nici una din variante nu iti garanteaza ca veti trai fericiti pana la adanci batraneti, insa parca prima situatie iti ofera mai multe perspective in acest sens.
cat despre copilarit.........era un fel de a spune........nu mai locuiesc cu mama de 10 ani. iar tata mi-a fost mai mult prieten decat tata.
sincer iti doresc o familie ca si a mea, in care fiecare este suficient de responsabil ca orice subiect sa se discute, orice decizie sa se ia prin vot, si totul sa vina de la copii la parinti din dragoste si respect, nu pentru ca li s-a impus.
acum fiecare ne avem viata lui, fiecare traim la casa lui, si totusi suntem mai legati ca oricand.
deci faza cu terminat copilaria la 18 ani, nu doar inceperea vietii sexuale nu-si prea are sensul. cu papusile nu ma mai joc de prin clasa I, iar de avut grija de mine si de luat decizii asupra vietii mele o fac de pe la vreo 14 ani. si crede-ma ca m-am descurcat si ma descurc onorabil
dienuta_nou
Postat pe 12 Iulie 2008 16:31
COPIL FARA TATA IN NICI UN CAZ SA NU FACI!!!!...Il vei chinui!.....Va fi nefericit!.....un copil faci cand ii poti oferi totul; material si emotional!....altfel nu!....trebuie sa creasca intr-o familie echilibrata, frumoasa.......eu daca nu voi indeplini toate conditiile necesare unui copil nu ma voi apuca sa il fac!....ori fac un copil care va fi fericit si implinit ori nu mai fac deloc!......nu vreau sa fie un copil care nu are haine ca altii, vacante ca altii, etc...si mai ales care nu are un tata ca altii!...nici sa-i oferi prea multe nu e bine dar nici sa nu-i oferi nimic iarasi nu e bine, crede-ma!....si in primul rand trebuie sa-i oferi autoritatea si siguranta paterna!....asta e cel mai important!

In privinta barbatilor iti pot spune ca exista destui divortati, deja dupa 30 de ani incepe clubul barbatilor despartiti si al femeilor divortate ca deh, oamenii se schimba cu trecerea anilor si ce iubeai la tinerete (cand te-ai luat) e una si ce iti place dupa 30 de ani e cu totul altceva!....asa ca succes!.....poti trai a doua tinerete care uneori e mai dulce ca prima!....iesi in lume si i-ati o mina stralucitoare!....rupe-te si din ultimul manuchi de trecut!....extrage din tine tot ce ai ai mai feminin si arata lumii!....si lumea nu va ramane indiferenta!...ai sa vezi!

Postat pe 20 Iulie 2008 23:47
corect se scrie "ia-ti"...nu, ca nu-s analfabeta doar repezita!

Postat pe 20 Iulie 2008 23:49
E pacat ca s-a intimplat dar asta nu inseamna ca toate s-au sfirsit aiaci. Bucurate de tinerete, de viata,de soare,de libertate. Acorda-ti timp doar pentru tine,rasfata-te. Nu e mai putin adevarat ca cel mai usor este sa dai sfaturi atunci cind nu esti implicat insa, daca vrei sa-ti fie bine, trateaza ce s-a intimlat ca si cum ar fi o etapa incheiata din viata ta, si acum e timpul sa incepi ceva nou.(ex. ai terminat primele 8 clasa si te-ai inscris la liceu,ai terminat liceul si ai continuat cu facultatea etc). Viata e prea scurta sa o irosesti uitindu-te in spate. Priveste mereu inainte. Ma intrebam zilele trecute ce este fericirea? CRED ca este o clipa. Poti fi fericita foarte usor daca inveti sa te bucuri de lucruri extrem de marunte. Poti suferii mai putin daca nu ai asteptari mari de la nimeni.
catelandru
Postat pe 23 Iulie 2008 13:14
De la: ancuta240783, la data 2008-03-26 16:17:10pt. bianca...
eu am divortat la 24 de ani dupa 3 ani de casatorie....in cazul meu divortul a fost urat....ex-ul meu ma urmarea...mi-a taiat cauciucurile de la masina....etc...
sunt tanara....ceva mai tanara decat tine...dar atat in cazul meu...cat si in cazul tau exista speranta....
cat despre copil,ciudat dar si eu dupa despartire...am simtit nevoia...unui copil in viata mea....




doamne... unde ai agsit barbatul asta asa razbunator tare asta cu taiatul cauciurilor

Postat pe 29 Iulie 2008 15:30
nu stiu cum sa incep...
nu fii asa de trista...ca viatza iti ofera multe sanse!!
sant casatorit dar e ceva platonic..pot sa fac ce vreau...ceva de genu tau...

nush...trimite si tu un mes..poate te supara daca vb prea mult..

papa
yvy73
Postat pe 2 August 2008 10:00
si eu am divortat si a fost nasol de tot dar viata merge inainte bafta.

Postat pe 2 August 2008 12:33
32 de ani? multi nainte se pare ca este o varsta destul de matura pt uni pt alti se poate spune ca este frageda ,depinde de situatie.....incearca sa iei partea buna din tot.Hranestete cu DRAGOSTE si ia din viata tot ce este constructiv vezi partea buna a lucrurilor .Sepoate si mai rau ..........asa ca sfaturile sunt de la medic ....PARERILE SUNT IMPARTITE ...ascultati INIMA si fa in asa fel in cat poti trece peste cu capul sus ......sa nu te prinda AMETEALA discerne ce ai de facut dar tine cont de tot si toate fiecare dintre noi are ceva de adaugat suntem ca si cartile dintr-o biblioteca unele recomandate sunt mai putin prafuite dar asta nu inseamna ca cele prafuite nu sunt recomandate ....depinde de cititor .SPER ca m-ai inteles.Iesi pe srada si priveste fara tinta precisa si ai sa OBSERVI CEVA MINUNAT .......lumea asa cum este ea.......fara sa critici ,ori sa admiri insistent ,.........pierdete prin lume pret de catva timp in citadinul in care locuiesti indiferent unde te afli. minunea se afla la mica distanta de tine. BAFTA !!!!!!!!!!!
rodeena_vitan
Postat pe 2 August 2008 13:54
daca vrei mai vb imi place sa ajut oamenii..
cum zici tu..

aditza
yvy73
Postat pe 2 August 2008 16:05
Bianca stai linistita...si eu trec acum printr-un divort si am 28 de ani. Cum spuneam stai linistita nu vei ramane singura, sigur este cineva si pt noi, incearca sa iesi cu prietenii mai mult, fa ceva ce iti place, rasfata-te, fii putin egoista si ai grija de tine.
Mult noroc!
Cu drag Felicia.



Cine isi uita istoria risca sa si-o repete.
Felicia_29
Postat pe 3 August 2008 11:58
Draga Domnisoara,
Pentru ca in curand, dupa pronuntarea divortului vei fi o tanara domnisoara! Frica? frica este mentala si vine din noi, nu ai de ce sa-ti fie teama catusi de putin, unde se inchide o usa se deschide o fereastra, fereastra mintii tale. deci esti libera sa zbori si sa faci ce doresti, si te rog sa citesti in spatele cuvintelor mele. Ca muncesti , nu-i lucru rau, foarte bine, esti pe picioarele tale si e un lucru minunat. Poti sa fii o vulturoaica sau o gaina? ce preferi?
important e ca seara, cand te uiti in oglinda sa te intrebi: cat de mult o iubeste Bianca pe Bianca? cat de mult nu te condamni tu pe tine pentru acest esec( daca-l consideri esec?). Vaiata e iubire si iubirea e viata. Important e ca tu sa mergi mai departe si sa nu-ti fie frica de viitor si de nenumaratele posibilitati de alegere. A doua oara vei alege mai bine, daca tu-ti proiectezi in cap o frica si o temere ca vei ajunge o amanta atunci asta se va intimpla, gandeste pozitiv si zambeste :)
Ai nevoie de repere acum, esti dezorientata dar lucrurile se vor aranja, esti tanara, esti frumoasa ,esti sexy, esti un suflet care va intilni un alt suflet si cand vei fi pregatita atunci iti vei crea propria familie. Nu e usor, dar nu dispera, nu ai de ce. Multe din cele care ti-au raspuns ti-au dat deja incurajari. Nu esti singura, niciodata. Dumnezeu vegheaza asupra noastra si stie de ce avem nevoie, nimic nu e intimplator si iti doresc multa intelepciune.
oana_iftemi
Postat pe 5 August 2008 16:34
Draga mea,
La 40 de ani m-am casatorit a III-a oara.Trebuie doar sa-ti doresti si sa fii alerta de ceea ce-ti doresti.Copil fata sot? Hm.... asta e mai dificil.Ce vina are pruncul sa creasca doar cu influenta feminina?

Postat pe 9 August 2008 07:23

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
O intrebare 34 De la: kudika376850 20 Martie 2011 20:23
Cata influenta au mamele baietilor asupra unei relatii? 357 De la: kudika386372 6 Noiembrie 2011 17:03
cu 9 luni inainte de nunta, am aflat ca logodnicul meu avea sotie din 2009 si un copil din "flori" 11 De la: kudika_1018613 11 Noiembrie 2016 20:41
doar pt femei serioase -dilema unei sotii inselate in prag de divort 32 De la: mikaella85 27 Februarie 2011 12:37
Relatiile sexuale dupa casatorie 43 De la: kudika226801 9 Iulie 2010 16:28