Setari Cookie-uri

las sau egoist?

Buna ziua tuturor! Sunt noua printre voi si as dori din tot sufletul paeri legate de situatia in care ma aflu. Pareri am mai primit, dar le consider subiective. apreciez si pareri "din exterior", poate imi va fi mai usor sa ies din confuzia in care traiesc!
Am 28 de ani, un baietel de 6 ani, sunt divortata din 2006,dupa 6 de casatorie. Relatia cu tatal copilului nu a mers din diverse motive: cu timpul a devenit "nervos" mai tot timpul, il deranja prezenta copilului, a inceput sa umble aiurea cu anturaje nu tocmai ok, si -ca si cum nu era de ajuns- a adaugat pe lista aventuri cu diverse femei.
Din februarie 2008 sunt impreuna cu un baiat. E putin mai tanar ca mine, are 25 de ani, De aprox. 1 an locuim impreuna. O perioada a mers f bine, se intelege bine cu iul meu, iar eu f bine cu parintii lui( stau in casa de langa noi). Relatia noastra nu e tocmai roz in ultima perioada. motivele sunt diverse: singur la parinti, rasfatat, obisnuit sa greseasca si sa fie iertat imediat , cateodata si premiat , are un venit pe care multi l-ar aprecia ( 2500) din care nu aduce acasa nimic ( motivul e : am datorii), jocurile de noroc ii sunt pasiunea. Ar trebui sa menzionez ca ii edor de anturajul oribil in care se invartea pana m-a cunoscut pe mine ( fiind atractia principala in acel moment a uitat de anturaj) , ca am gasit mesaje siropoase pe telefonul lui catre fosta de care e despartit de vreo 3 ani, ca "se simte sufocat" si ar vrea sa stam separat, ramanand impreuna.
Am stat si m-am gandit si cred ca ar trebui sa termin relatia aici. E adevarat ca il vad ca se chinuie, ar vrea sa isi reia viata de pierde-vara,copil de bani gata dinainte, dar nu vrea nici sa ma piarda.
Ce sa fac?
selen27
Postat pe 4 August 2009 13:34
Bag de sama ca ai talente in a-ti gasi parteneri de genul asta. Eu zic ca daca ai fost in stare sa divortezi de tatal copilului (si bravo tie!!!), nu prea vad rostul pentru care sa stai sa te chinui langa un... prunc rasfatat. Poate undeva te asteapta un om adevarat langa care ai putea sa fii cu adevarat fericita.
Lucia38
Postat pe 4 August 2009 13:38
multumesc de incurajare! pana la urma nu eu sunt cea cu probleme la mansarda ( dupa cum afirma el ).
sunt pe drumul cel bun atunci !
va tin la curent
selen27
Postat pe 4 August 2009 22:10
De la: selen27, la data 2009-08-04 13:34:51 Buna ziua tuturor! Sunt noua printre voi si as dori din tot sufletul paeri legate de situatia in care ma aflu. Pareri am mai primit, dar le consider subiective. apreciez si pareri "din exterior", poate imi va fi mai usor sa ies din confuzia in care traiesc!
Am 28 de ani, un baietel de 6 ani, sunt divortata din 2006,dupa 6 de casatorie. Relatia cu tatal copilului nu a mers din diverse motive: cu timpul a devenit "nervos" mai tot timpul, il deranja prezenta copilului, a inceput sa umble aiurea cu anturaje nu tocmai ok, si -ca si cum nu era de ajuns- a adaugat pe lista aventuri cu diverse femei.
Din februarie 2008 sunt impreuna cu un baiat. E putin mai tanar ca mine, are 25 de ani, De aprox. 1 an locuim impreuna. O perioada a mers f bine, se intelege bine cu iul meu, iar eu f bine cu parintii lui( stau in casa de langa noi). Relatia noastra nu e tocmai roz in ultima perioada. motivele sunt diverse: singur la parinti, rasfatat, obisnuit sa greseasca si sa fie iertat imediat , cateodata si premiat , are un venit pe care multi l-ar aprecia ( 2500) din care nu aduce acasa nimic ( motivul e : am datorii), jocurile de noroc ii sunt pasiunea. Ar trebui sa menzionez ca ii edor de anturajul oribil in care se invartea pana m-a cunoscut pe mine ( fiind atractia principala in acel moment a uitat de anturaj) , ca am gasit mesaje siropoase pe telefonul lui catre fosta de care e despartit de vreo 3 ani, ca "se simte sufocat" si ar vrea sa stam separat, ramanand impreuna.
Am stat si m-am gandit si cred ca ar trebui sa termin relatia aici. E adevarat ca il vad ca se chinuie, ar vrea sa isi reia viata de pierde-vara,copil de bani gata dinainte, dar nu vrea nici sa ma piarda.
Ce sa fac?



In afara de faptul ca e cel mai rau soi(jocuri de noroc) gandeste-te ca nu l-ai vrea de exemplu pentru copilul tau si nici ca tata.Daca ti-a propus sa va separati cred ca e clar ca vrea sa va despartiti.

Postat pe 12 August 2009 09:41
De la: Lucia38, la data 2009-08-04 13:38:27Bag de sama ca ai talente in a-ti gasi parteneri de genul asta. Eu zic ca daca ai fost in stare sa divortezi de tatal copilului (si bravo tie!!!), nu prea vad rostul pentru care sa stai sa te chinui langa un... prunc rasfatat. Poate undeva te asteapta un om adevarat langa care ai putea sa fii cu adevarat fericita.


alte comentarii ar fi de prisos...
AlexMag
Postat pe 12 August 2009 17:10
multumesc tuturor pt intelegere si sfaturi. am avut o discutie interesanta cu viitorul ex , pt ca mi se pare normal sa clarifici niste chestii inainte de a lua decizii definitive, iar reactia lui a fost surprinzatoare. dupa spusele lui eu caut despartirea, ca de fapt el nu vrea asta , ci doar mai putine responsabilitati fata de mine si fiul meu. l-am intrebat pt cat timp crede ca va merge asa o relatie , fiul meu fiind cu mine si peste o luna, si peste 1 an s.a.m.d.....nu mi-a raspuns.
de cand am purtat aceasta discutie se demonstreaza zi de zi mai atent atat cu mine cat si cu fiul meu, mai posesiv decat de obicei iar viata sexuala s-a inbunatatit simtitor ( nu ca ar fi fost rau pana atunci).
imi repeta in continuu ca nu vrea o despatire, ci doar partea frumoasa a relatiei...adica fara responsabilitati ! COMOD, nu-i asa? e un egoist incurabil !!!
in final am inceput sa imi impachetez din lucruri si sa le duc la mama. din pacate lucrez in medie 10 pe zi, nu pot sa-mi mut mobilier si lucruri in 2 ore. acum suntem un fel de...despartiti dar impreuna. mi-am promis mie insami ca pana la sfarsitul saptamanii termin cu mutatul.
insa ma simt ciudat...goala pe dinauntru, sfarsita, obosita..
ca si cum nu mai am nici o speranta pentru viitor. pt mine personal. cred ca ma simt dezamagita.
de tot si de toate....
as vrea sa ies din starea asta, nu ma caracterizeaza si imi face rau. doar ca nu stiu cum....
selen27
Postat pe 17 August 2009 15:15
Gandeste-te la tine ..este cel mai important lucru...daca tu esti echilibrata poti sa-ti ajuti si copilul...de ce cauti o relatie cu orice pret? Echilibrul il gasesti numai in tine....se spune ca " fiecare floare are umbra ei"...daca va fi sa te recasatoresti se va intampla...de ce sa fortezi lucrurile in defavoarea ta?..
pacifista
Postat pe 23 August 2009 17:46
De la: sadora, la data 2009-08-23 17:46:25Gandeste-te la tine ..este cel mai important lucru...daca tu esti echilibrata poti sa-ti ajuti si copilul...de ce cauti o relatie cu orice pret? Echilibrul il gasesti numai in tine....se spune ca " fiecare floare are umbra ei"...daca va fi sa te recasatoresti se va intampla...de ce sa fortezi lucrurile in defavoarea ta?..

bine spus, fata draga.
e_motivul
Postat pe 23 August 2009 18:46
ok, am terminat cu tot.
cum am promis, sfarsit de saptamana.
libera....din nou.
oricum, ca sa va raspund,nu caut neaparat o relatie. s-a intamplat sa ne cunoastem, ne-am placut si am ramas impreuna. nu a mers. asta e. starea mea de care va spuneam nu se datoreaza exclusiv sfarsitului de relatie din prezent. ma simt goala pe dinauntru, extenuata, obosita ... atat. nu-mi place starea asta si nici nu stiu cum sa ies din ea. poate ma ajutati cu niste idei... multumesc tuturor
selen27
Postat pe 23 August 2009 23:17
preocupari selen27, preocupari.
e_motivul
Postat pe 24 August 2009 08:10
Incearca sa nu te mai gandesti (stiu ca nu e usor)bucurate de fiul tau si fa-ti timp ptr tine.Fii egoista!Creaza-ti o lista cu toate lucrurile pe care TU le vrei de la viata ,lucruri care te-ar putea face fericita si incearca sa iti ajungi obiectivele.Si nu in ultimul rand aminteste-ti mereu ca MERITI mai mult !!!
ali_cia101
Postat pe 24 August 2009 09:33
nu stiu sa dau sfaturi, nu stiu dupa ce criterii sunt alesi barbatii, poate dupa cat sunt de rezisitenti la alcool, sau poate dupa povara asii-lor din maneca, dupa muschi, denivelarea chilotilor, sensibilitate, sau dupa cata poezie vad ei intr-o frunza...stiu insa sa dorm in poala de iubita, sa accept ca ultima reduta-i un sarut si sa atipesc intr-o mireasma de acceptare a vorbelor ce asa-mi sunt.
e_motivul
Postat pe 25 August 2009 00:11
multumes tuturor! poate nu va vine sa credeti dar incurajarile voastre chiar au efect. am inceput sa ies cu fiul meu la inghetata in oras, alaturi de prietenele mele ( cele care mi-au ramas alaturi). aerul pare altul, orasul pare altul....vad lumea cu alti ochi ochi acum. ciudat..
va trece si asta. multumesc inca o data.
selen27
Postat pe 25 August 2009 11:12
castiga o pinata uriasa: detalii pe www.smaraldino.ro
robo_sr
Postat pe 9 Decembrie 2009 17:01

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
buna...:-s 18 De la: yumalai 21 Ianuarie 2010 19:21
Am nevoie de un pic de ajutor..logica imi spune sa fac ceva..inima altceva ( Scuze pentru primul post ) 21 De la: freakbabe 9 Decembrie 2009 15:20
ce parere aveti? 6 De la: everything_for_you 11 Martie 2009 14:56
Mai merita fostul prieten atentia mea sau nu ??? 50 De la: kudika_nikole 11 Ianuarie 2012 00:37
Sper sa citeasca cineva 33 De la: piscolino 19 August 2011 10:39