Setari Cookie-uri

Despre suflet.......

sa inteleg ca ai pus aceasta intrebare la sectiunea Barbati pt ca noi barbatii stim sa iti raspundem la intrebare? sau pt ca ne sinucidem mai des?
nici un om nu a fost mort suficient ca sa iti spuna unde ajunge sau daca ajunge undeva. eu iti ofer cel mai adevarat raspuns d.p.d.v al dovezilor...

ajungi in pamant, putrezesti si te mananca viermii.
felixcat
Postat pe 10 Noiembrie 2009 19:40
De la: KudikaOnytzza, la data 2009-08-05 13:48:21Suparari....mai bine dezamagiri....de cate ori zic ca mai rau de atat nu se poate....apare ceva mai prost ..ceva ce ma face sa ma gandesc ca mai bine sa nu mai traiesc....Dar totodata ma gandesc si la parinti si la fratele meu..care ar suferi...Am fost acum cateva luni la un pas de moarte semiprovocata(adica m-am lovit rau si am refuzat ajutor ..in speranta mortii) dar n-a fost sa fie


draga, daca viata ar fi numai "lapte si miere" ne-am plictisi teribil. avem nevoie sa mai dam din cand in cand "cu capul de pragul de sus" ca sa devenim puternici si sa simtim ca traim.
cum spunea cnva de aici, toti avem uneori mari greutati si am vrea sa ne lasam doborati pt ca moartea ne apare ca fiind cea mai simpla cale; dar daca e cea mai simpla asta nu inseamna ca e si cea mai convenabila.
n-o sa te trimit pe la preoti pt ca n-ai sa primesti un raspuns clar, ci doar afirmatii de genul "ajungi in iad si arzi in focul de veci." daca nu ai citit paulo coelho "veronica se hotaraste sa moara" te sfatuiesc s-o faci si sper sa relizezi cam cat valoreaza viata.
x_tina90
Postat pe 10 Noiembrie 2009 19:45
eu nu suport caldura asa ca nu ma risc. in fond imi iubesc prea mult viata chiar daca cateodata as prefera sa nu mai am niciun fel de griji.pupici
kudika_bibi
Postat pe 10 Noiembrie 2009 21:51
Sinuciderea e un pacat capital deci ajungi in iad
daca te gandesti..e rau.. pt sihic pt suflet.. mergi la biserica vb cu un preot, sa nu ti se mai para aiurea. Sa atentezi la viata ta.. e rau de tot
numai lasii de viata se sinucid..
eu mi-am pierdut toata familia :parintii si 3 frati si nici prin cap nu-mi da sa ma sinucid
trebuie sa traiesti fiecare zi asa cum vine, rea sau buna,viata merita traita oricum
mamidebubu
Postat pe 12 Noiembrie 2009 15:37
De la: KudikaOnytzza, la data 2009-08-05 09:48:45Ce se intampla cu sufletul dupa ce te sinucizi? Ati auzit ceva despre asta?

Se trezeste de dimineata si merge la munca in locul nostru doar ca sta 3 ore in trafic.
yamuna
Postat pe 15 Noiembrie 2009 14:02

in credinta crestia... e considerat cel mai mare pacat, mai rau decat crima...de ce... pentru ca dumnezeu ti a dat o viata s-o traiesti si tu te ridici impotriva lui si incerci sa te sinucizi. de aceea nu intri in biserica daca te sinucizi, pentru ca e considerat ca te ai intros impotriva lui dumnezeu...si pana la urma cine esti tu sa faci acest lucru?

crezi ca ai suferit mult, uite-te in jurul tau si o sa vezi oameni mai amarati ca tine si poate nu o sa ti se mai para grea crucea pe care o duci.

toate se intampla cu un scop in viata si e pacat ca tu sa nu inveti nimic din lucrurile rele. viata - i o lectie...pacat ca tu ai ajuns la o asemenea concluzie... dar eu ma intreb ce te-a determinat sa devii atat de ... pesimista
keep_shining
Postat pe 16 Noiembrie 2009 18:55
exista alta viata in univers, in afara de noi?
taiko_delia
Postat pe 29 Noiembrie 2009 20:05
De la: KudikaOnytzza, la data 2009-08-05 09:48:45Ce se intampla cu sufletul dupa ce te sinucizi? Ati auzit ceva despre asta?


nimic nu se pierde..totul se recicleaza...upps adica, transforma
Calandrinon
Postat pe 29 Noiembrie 2009 20:08
Am auzit eu ca nu merita sa te sinucizi.... o iei de la capat in viata urmatoare,,,indiferent ce forma ar avea......si continui exact de unde ai ramas.....eu asa am auzit ...deci,nu scapi !
_oktober_
Postat pe 29 Noiembrie 2009 20:12
De la: KudikaOnytzza, la data 2009-08-05 09:54:51Nuuu....dar sunt curioasa....te mai iarta Dumnezeu?te iarta si daca iti trece prin gand lucrul asta?iar dupa..unde ajungi?


io zic ca daca te sinucizi asa brusc te iarta,zice ca a fost ratacire de moment.Daca stai sa te gandesti mult si sa creezi scenarii,nici nu te mai vrea la el
mitura
Postat pe 29 Noiembrie 2009 20:13
De la: mitura, la data 2009-11-29 20:13:02
De la: KudikaOnytzza, la data 2009-08-05 09:54:51Nuuu....dar sunt curioasa....te mai iarta Dumnezeu?te iarta si daca iti trece prin gand lucrul asta?iar dupa..unde ajungi?


io zic ca daca te sinucizi asa brusc te iarta,zice ca a fost ratacire de moment.Daca stai sa te gandesti mult si sa creezi scenarii,nici nu te mai vrea la el


morala este:
just do it!

glumeam , e o tampenie! "de ce fugi ..nu scapi"...deci mai bine rezolvi.
eu mi-am spus parerea si pe alt topic despre sinucideri....
Calandrinon
Postat pe 29 Noiembrie 2009 20:18
"Ce se intampla cu sufletul dupa ce te sinucizi?"
Cred ca devine fantoma si incepe sa bantuie pe coclauri! Buhuhuuuuu
miss_darine
Postat pe 29 Noiembrie 2009 20:20
De la: miss_darine, la data 2009-11-29 20:20:48"Ce se intampla cu sufletul dupa ce te sinucizi?"
Cred ca devine fantoma si incepe sa bantuie pe coclauri! Buhuhuuuuu

Doamna!!
..good point..da` ia spune,dumneata domna,ca pari asa mai inteleapta ...ce se intampla cu trupul cand iti sinucizi sufletul??

mitura
Postat pe 29 Noiembrie 2009 20:27
Paaaaaaaai trupul este dus la crematoriu! ca oricum sinucigasului nu i-a pasat de rai sau iad, asa ca nu-l intereseaza in ce fel este inhumat
miss_darine
Postat pe 29 Noiembrie 2009 20:33
De la: KudikaOnytzza, la data 2009-08-05 09:48:45Ce se intampla cu sufletul dupa ce te sinucizi? Ati auzit ceva despre asta?


primeste 72 de virgine
Tazmanian
Postat pe 29 Noiembrie 2009 20:35
taiko_delia
Postat pe 29 Noiembrie 2009 20:53
De la: keep_shining, la data 2009-11-16 18:55:48
in credinta crestia... e considerat cel mai mare pacat, mai rau decat crima...de ce... pentru ca dumnezeu ti a dat o viata s-o traiesti si tu te ridici impotriva lui si incerci sa te sinucizi. de aceea nu intri in biserica daca te sinucizi, pentru ca e considerat ca te ai intros impotriva lui dumnezeu...si pana la urma cine esti tu sa faci acest lucru?

crezi ca ai suferit mult, uite-te in jurul tau si o sa vezi oameni mai amarati ca tine si poate nu o sa ti se mai para grea crucea pe care o duci.

toate se intampla cu un scop in viata si e pacat ca tu sa nu inveti nimic din lucrurile rele. viata - i o lectie...pacat ca tu ai ajuns la o asemenea concluzie... dar eu ma intreb ce te-a determinat sa devii atat de ... pesimista
[/quot

.... ....idem si la fel sunt intru totil de acord.....
gratuit89
Postat pe 22 Decembrie 2009 16:24
De la: taiko_delia, la data 2009-11-29 20:05:33exista alta viata in univers, in afara de noi?



..... ....da exista....cu siguranta....doar nu am fi noi buricul universului....bine ca nu ne este cunoscuta...pt ca am pervertio si pe aceea cu cretinismele noastre....
gratuit89
Postat pe 22 Decembrie 2009 16:26

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Poate reinvia iubirea?:( 16 De la: kudika029282 19 Septembrie 2009 18:55
Diferenta de varsta in cuplu - relatia cu un barbat mai in varsta 21 De la: blue_domes 8 Septembrie 2010 11:43
Baiat gemeni Fata balanta ? 16 De la: Broscaru 13 Ianuarie 2012 18:30
In cat timp se plictisesc barbatii de o femeie 8 De la: anderson 22 Octombrie 2008 11:15
de ce aproape toti barbatii se poarta ca si copii ? 19 De la: blue07scorpion 24 Mai 2009 23:59