Setari Cookie-uri

Si totusi suntem oameni, nu lupi!

Am tot citit, pe aici, caractere etalate in diverse povesti: povesti ale celor inselati, cat si argumentele celor ce inseala (in relatii de iubire, prietenie, familie, afaceri... orice inseamna relatie interumana)...
Cati dintre voi nu ati auzit macar o data zicala "lupul isi schimba parul, dar naravul ba"? Credeti in schimbare? Si daca da, ce ar ajuta un om sa-si schimbe caracterul? Ce-l schimba-n bine si ce-l schimba-n rau?
Si daca nu credeti in schimbare, poate argumentati ca sa inteleg si eu odata de ce naivitatea se taxeaza scump!
Pana la urma ce suntem? oameni? sau lupi?

Postat pe 18 August 2009 14:16
Eu cred ca variaza de la persoana la persoana..unii pot sa se schimbe, alti incearca..iar unii sunt mult prea superficiali numai sa vada ca actiunile lor sunt extrem de nesabuite(categoria celor din urma e fffff mareeee )
iacinta
Postat pe 18 August 2009 14:28
Si atunci, de ce cei mai multi dintre noi nu cred in schimbare?
Sa fie de vina teama de a ne asuma riscul unui nou esec?

Postat pe 18 August 2009 14:31
nu lupi ,vampiri


aaaaaaauuuuuuuuuuuuuu!!!!!!!!
gugulina74
Postat pe 18 August 2009 23:27
Suntem toti oameni, buni, rai, ce mai conteaza...interactionam , ne iubim, ne inselam, mintim sau nu.

Oamenii se pot schimba, fiecare are dreptul de a alege, alegem sa fim buni sau alegem sa fim rai ! Insa daca lucrurile nu sunt roz pt noi, nu trebuie sa gasim tapi ispasitori, trebuie sa stim ca suntem responsabili pt propriile greseli.

Naivitatea, este a oamenilor buni...care se ard rau de fiecare data cand dau de cate un ,,lup''
Peache
Postat pe 18 August 2009 23:31
Conteaza... tocmai superficialitatea asta ne face sa nu ne dorim sa fim mai buni... sa ne pierdem printre non-valori
Dupa cum te-ai exprimat, as intelege ca singura sansa a celor buni sa nu se mai "arda" este sa renunte la naivitatea care-i defineste... Si ce-i mai diferentiaza atunci de lupi?
Si eu cred in schimbare, dar mai cred ca nu-i la indemana oricui

Postat pe 18 August 2009 23:45
De la: gugulina74, la data 2009-08-18 23:27:09nu lupi ,vampiri


aaaaaaauuuuuuuuuuuuuu!!!!!!!!


tu pari doar o matza, ce se crede lup

Postat pe 18 August 2009 23:51
Trebuie sa inlocuiasca naivitatea cu mai multa atentie, obiectivitate...si sa ignore persoanele superficiale ! Pana la urma la sfarsitul zilei ,,lupii'' nu cred ca sunt fericiti, stau undeva inchisi intr-o carapace si isi plang de mila, pe cand ceilalti au macar constiinta curata !
Peache
Postat pe 18 August 2009 23:52
Peache, ai studiat comportamentul "lupilor", sau ai schimbat tabara de curand? Lupii nu-si plang de mila niciodata (nu cunosc notiunea)...
Citisem intro zi, undeva, ca, daca iubesti suficient de tare un trandafir, el renunta la spini... oare se aplica si in cazul lupilor?
Aaaa... ma mai framanta ceva: daca stai o vreme printre lupi, risti sa ajungi ca ei?

Postat pe 19 August 2009 00:02
De la: blue_moon, la data 2009-08-18 23:51:58
De la: gugulina74, la data 2009-08-18 23:27:09nu lupi ,vampiri


aaaaaaauuuuuuuuuuuuuu!!!!!!!!


tu pari doar o matza, ce se crede lup


ce fain !
ai un dialog cu tine insuti. sau era insasi!!!?
hm!
geo_x
Postat pe 19 August 2009 00:09
Le-am observat comportamentul, atata tot...inauntrul lor isi plang de mila si nu vor sa se vada asta.
Cred ca depinde de la pers la pers chestia cu molipsitul de la lupi. Eu cred ca trebuie ignorati !
Peache
Postat pe 19 August 2009 00:14
geo, ma confunzi, dar nu-i bai... superficialitatea e deja trasatura generala pe site-ul asta...
Am deschis topicul intr-o doara... nu ma asteptam sa priceapa cineva ceva. M-a uimit Peache!
Restul... aruncati cu ironii, ca va pricepeti tare bine!

Postat pe 19 August 2009 00:14
desigur, da vina pe mine pentru starile tale!!
geo_x
Postat pe 19 August 2009 00:16
De la: geo_x, la data 2009-08-19 00:16:59desigur, da vina pe mine pentru starile tale!!


eu nu dau vina pe nimeni... daca nu te intereseaza, nu vad cu ce te deranjeaza... e liber fiecare sa bata campii cat vrea... Dar tu te-ai erijat in judecator? Sau trebuie ca cer bilet de voie de la tine?
Te rog sa-mi spui si, in masura posibilitatilor, ma voi conforma!

Postat pe 19 August 2009 00:22
De la: blue_moon, la data 2009-08-19 00:22:00
De la: geo_x, la data 2009-08-19 00:16:59desigur, da vina pe mine pentru starile tale!!


eu nu dau vina pe nimeni... daca nu te intereseaza, nu vad cu ce te deranjeaza... e liber fiecare sa bata campii cat vrea... Dar tu te-ai erijat in judecator? Sau trebuie ca cer bilet de voie de la tine?
Te rog sa-mi spui si, in masura posibilitatilor, ma voi conforma!


no, ai devenit ceea ce combati, superficiala! plus ironica. adicatelea imi furi cozonacu' din dejte :P
e doar o constatare.




geo_x
Postat pe 19 August 2009 00:26
Deh Geo, zicala "capul plecat, sabia nu-l taie" era buna, dar parca pentru alte vremuri.
Cat despre ce am devenit, "pot fi tot ce cu mintea pot gandi".
Dar zau ca nu vreau sa intru in polemica cu tine... te stiu de multa vreme si nu te stiu lup, dar mai stii... poate ai stat prea multa vreme intre ei ?!
Ce nu pricep eu deloc este: de ce va repeziti cu atata rautate asupra oricui? ... asta e doar o constatare, poti sa tragi cu arcul in continuare... rezist :)

Postat pe 19 August 2009 00:32
De la: blue_moon, la data 2009-08-18 14:16:53Am tot citit, pe aici, caractere etalate in diverse povesti: povesti ale celor inselati, cat si argumentele celor ce inseala (in relatii de iubire, prietenie, familie, afaceri... orice inseamna relatie interumana)...
Cati dintre voi nu ati auzit macar o data zicala "lupul isi schimba parul, dar naravul ba"? Credeti in schimbare? Si daca da, ce ar ajuta un om sa-si schimbe caracterul? Ce-l schimba-n bine si ce-l schimba-n rau?
Si daca nu credeti in schimbare, poate argumentati ca sa inteleg si eu odata de ce naivitatea se taxeaza scump!
Pana la urma ce suntem? oameni? sau lupi?





pomul stramb din tinerete ,nu se poate indrepta la batranete.
angelo_micnegrusiurat
Postat pe 19 August 2009 00:35
De la: blue_moon, la data 2009-08-19 00:02:52Peache, ai studiat comportamentul "lupilor", sau ai schimbat tabara de curand? Lupii nu-si plang de mila niciodata (nu cunosc notiunea)...
Citisem intro zi, undeva, ca, daca iubesti suficient de tare un trandafir, el renunta la spini... oare se aplica si in cazul lupilor?
Aaaa... ma mai framanta ceva: daca stai o vreme printre lupi, risti sa ajungi ca ei?



suntem animalele ce se adapteaza cel mai bine pe planeta asta. asta e talentul nostru.


nu ne schimbam..cei capabili sa se adapteze se descurca cel mai bine.

daca stai cu chiorii inveti sa privesti crucisi.

de multe ori ,se spune ca,domnul te face sa fi domn,mincinosul de face sa fi mincinos,hotul te face sa fi hot,porcul te face sa fi porc.

dar cei mai abili oameni si cei mai mari supravietuitori,sunt cei ce se adapteaza fiecarui tip de caracter si conjunctura. rateurile apar atunci cand amesteci ingredientele la nimereala. teparu cu un domn,un om cinstit cu un mincinos,un porc cu o persoana educata ssmd.

nu inteleg ce legatura are dorinta de-a ne schimba?

nu ne schimbam,suntem intrun anumit fel si doar ne putem adapta poate temporar anumitor situatii pentru a reusi,pentru a fi pe aceasi lungime de unda,pentru a supravietui ssmd.

personal asa vad lucrurile si in general am realizat ce e metoda cea mai eficienta.

mai sunt situatii cand un om e porc si e nevoie sa ne purtam noi civilizat pentru a forta acel om sa nu mai fie porc fata de noi,dar el tot porc va fi.aici e vorba de capacitatea de-a influenta si detine controlul asupra unei discutii,relatii,conflic.

asta e pana acum parerea mea despre schimbare si necesitatea ei.

sper sa ajute pe careva sa raspunda la asemenea intrebari chinuitoare.
angelo_micnegrusiurat
Postat pe 19 August 2009 00:48
De la: blue_moon, la data 2009-08-18 14:16:53Am tot citit, pe aici, caractere etalate in diverse povesti: povesti ale celor inselati, cat si argumentele celor ce inseala (in relatii de iubire, prietenie, familie, afaceri... orice inseamna relatie interumana)...
Cati dintre voi nu ati auzit macar o data zicala "lupul isi schimba parul, dar naravul ba"? Credeti in schimbare? Si daca da, ce ar ajuta un om sa-si schimbe caracterul? Ce-l schimba-n bine si ce-l schimba-n rau?
Si daca nu credeti in schimbare, poate argumentati ca sa inteleg si eu odata de ce naivitatea se taxeaza scump!
Pana la urma ce suntem? oameni? sau lupi?



daca am pune botu' la zodiace, omu' este predestinat la o forma. de aici si expresia uzitata: asa scrie in horscop, asa facem!!
da' omu' e mai mult decat niste insiruiri de caractere pe o pagina de net!
mai intai ar trebuii sa ne punem intrebarea, de ce sa ne schimbam? cui ajuta schimbarea noastra!? cine are de castigat din transformarea noastra?
pentru ca sincer cred , ca suntem capabili de schimbare doar de dragul nostru. da' n-o facem! ne complacem intr-o forma actuala de comportament si mergem cu la brat cu expresia, cine ma place , ma place asa!
geo_x
Postat pe 19 August 2009 08:32
De la: geo_x, la data 2009-08-19 08:32:36cine ma place , ma place asa!


Nu agreez deloc expresia asta !
Peache
Postat pe 19 August 2009 08:36
De la: geo_x, la data 2009-08-19 00:26:46
De la: blue_moon, la data 2009-08-19 00:22:00
De la: geo_x, la data 2009-08-19 00:16:59desigur, da vina pe mine pentru starile tale!!


eu nu dau vina pe nimeni... daca nu te intereseaza, nu vad cu ce te deranjeaza... e liber fiecare sa bata campii cat vrea... Dar tu te-ai erijat in judecator? Sau trebuie ca cer bilet de voie de la tine?
Te rog sa-mi spui si, in masura posibilitatilor, ma voi conforma!


no, ai devenit ceea ce combati, superficiala! plus ironica. adicatelea imi furi cozonacu' din dejte :P
e doar o constatare.






geo am avut rabdare si am citit ce s-a postat pe acest topic sincer il remarcasem de ieri dar nu i-am acordat prea multa atentzie insa azi dupa ce am citit am ajuns la o concluzie :acest topic a fost deschis NU pentru a primi raspunsuri la ceea ce o framanta ci pentru a PROVOCA REACTZII NEGATIVE din partea celorlaltzi useri astfel initziatoarea topicului demonstrandu-si calitatziile de LUPOAICA......................normal ca acum astept reactzii negative din partea celei care a deschis topicul si tot normal ca nu ma voi sinchisi sa-i raspund.................iote na dovada din partea mea ca incep sa ma schimb neaaaaaaa mai degraba cred ca nu merita sa-i dau apa la moara
anybody
Postat pe 19 August 2009 08:49
De la: anybody, la data 2009-08-19 08:49:36
De la: geo_x, la data 2009-08-19 00:26:46
De la: blue_moon, la data 2009-08-19 00:22:00
De la: geo_x, la data 2009-08-19 00:16:59desigur, da vina pe mine pentru starile tale!!


eu nu dau vina pe nimeni... daca nu te intereseaza, nu vad cu ce te deranjeaza... e liber fiecare sa bata campii cat vrea... Dar tu te-ai erijat in judecator? Sau trebuie ca cer bilet de voie de la tine?
Te rog sa-mi spui si, in masura posibilitatilor, ma voi conforma!


no, ai devenit ceea ce combati, superficiala! plus ironica. adicatelea imi furi cozonacu' din dejte :P
e doar o constatare.






geo am avut rabdare si am citit ce s-a postat pe acest topic sincer il remarcasem de ieri dar nu i-am acordat prea multa atentzie insa azi dupa ce am citit am ajuns la o concluzie :acest topic a fost deschis NU pentru a primi raspunsuri la ceea ce o framanta ci pentru a PROVOCA REACTZII NEGATIVE din partea celorlaltzi useri astfel initziatoarea topicului demonstrandu-si calitatziile de LUPOAICA......................normal ca acum astept reactzii negative din partea celei care a deschis topicul si tot normal ca nu ma voi sinchisi sa-i raspund.................iote na dovada din partea mea ca incep sa ma schimb neaaaaaaa mai degraba cred ca nu merita sa-i dau apa la moara


In privinta scopului acestui topic sunt de acord cu tine
iacinta
Postat pe 19 August 2009 09:01
De la: , la data 2009-08-18 14:16:53Am tot citit, pe aici, caractere etalate in diverse povesti: povesti ale celor inselati, cat si argumentele celor ce inseala (in relatii de iubire, prietenie, familie, afaceri... orice inseamna relatie interumana)...
Cati dintre voi nu ati auzit macar o data zicala "lupul isi schimba parul, dar naravul ba"? Credeti in schimbare? Si daca da, ce ar ajuta un om sa-si schimbe caracterul? Ce-l schimba-n bine si ce-l schimba-n rau?
Si daca nu credeti in schimbare, poate argumentati ca sa inteleg si eu odata de ce naivitatea se taxeaza scump!
Pana la urma ce suntem? oameni? sau lupi?


In privinta caracterului cred ca ramanem lupi toata viata.E ceva cu care te nasti,nu prea se schimba.
In privinta principiilor,a educatiei,a modului de aprivi viata se pot produce multe schimbari si aici ramanem doar oameni.

Postat pe 20 August 2009 10:00
scorpio67, cu temperamentul ne nastem, iar caracterul il dobandim prin modelare socio-culturala
iacinta
Postat pe 20 August 2009 12:31
De la: iacinta, la data 2009-08-20 12:31:57scorpio67, cu temperamentul ne nastem, iar caracterul il dobandim prin modelare socio-culturala


Tot un drac.

Postat pe 20 August 2009 17:02
Poti spune si asa
iacinta
Postat pe 21 August 2009 09:55
De la: iacinta, la data 2009-08-21 09:55:52Poti spune si asa


Prea multa psihanaliza ,ma doare capul.

Postat pe 21 August 2009 10:00
Unde ii Freud cand avem nevoie de el . Ar raspunde la toate prin niste teorii...
iacinta
Postat pe 21 August 2009 10:03
De la: iacinta, la data 2009-08-21 10:03:11Unde ii Freud cand avem nevoie de el . Ar raspunde la toate prin niste teorii...


eu una cel mai tare plang dupa :Tepes
anybody
Postat pe 21 August 2009 10:29
De la Romulus si Remus ni se trage
kudika046333
Postat pe 21 August 2009 10:33

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
as avea nevoie de parerea voastra. 7 De la: kudika020591 5 Septembrie 2011 19:57
Prietenia 18 De la: lory_love 4 Septembrie 2009 12:25
E cineva din bucuresti??? 4 De la: pinguina 13 Februarie 2011 02:12
Am nevoie de ajutor 7 De la: kudika_22320 15 Aprilie 2013 19:27
caut ceva dar tot nu gasesc. Ma ajuta careva? 35 De la: sebylovegyrls 16 Mai 2012 11:39