Setari Cookie-uri

cand furi clipe de iubire si vrei sa fii fericit


Va scriu acum in ideea ca cineva s-a mai aflat in asemea situatii de viata si poate imi va spune ca asa trebuie sa simt o vreme... sau nu,nu stiu...M-am indragostit in urma cu cativa ani nebuneste si imi era impartasita aceasta dragoste. Sufocati in casatorii care ne ingropau,sentimentele erau si mai intense...telefoane soptite,mesaje de dor, intalniri ascunse, era mai frumos cu cat sentimentul de vina era mai mare. Am plecat de acasa cu geanta pe umar. Nu-mi trebuia nimic,eram fericita cu el. Casniciile s-au incheiat, am ramas numai noi si au inceput problemele. Suspiciuni, gelozii, reprosuri, lacrimi, regrete...pe acestea le-am suportat numai eu. Iubirea mea nebuna s-a transformat intr-un mare chin si-o mare dezamagire...Si i-am pus capat dupa trei ani nemaiptand suporta. Ne-am despartit greu, nu vroia sa accepte, traiam intr-un stres infernal, sute de telefoane si mesaje, amenintari, asteptatul pe strada, injurii, jigniri....Ma intrebam cum l-am putut iubi? Pt ca l-am iubit...dar nu mai vroiam sa-l vad. Mergeam alaturi de el pe strada si observam cat de mult placea privirii fetelor, femeilor, este un barbat frumos,ma priveau si pe mine. Probabil credeau ca sunt fericita si mandra de el si cu el, dar eu as fi plecat atunci si-as fi vrut sa le avertizez totusi... A venit si clipa ultimei intalniri si a ultimei discutii. Se intalnea cu cineva, ma intalnisem cu cineva intre timp,nu vroiam sa-l mai vad, dar a insistat mult sa mai vorbim. Si ne-am vazut... Devenise omul de care ma indragostisem, vorbea atent, era foarte emotionat. Imi termina ideea, ii exprimam gandul..." As vrea sa te iau de sotie. Esti lumina din viata mea. Esti echilibrul meu, mai gandeste-te, te rog ". Vorbindu-mi astfel, mi-a amintit de etapa noastra minunata de viata, eu o uitasem...dar ce folos acum? M-a rascolit, aproape am plans,dar nu cu lacrimi pe obraz... El a vazut zambetul meu de refuz si i-am vorbit de imposibilitatea continuarii relatieii. I-am spus nu categoric, ratiunea a vorbit si mi-am dat seama ca incep sa sufar ca se termina de tot.... Incerc sa-mi recapat linistea. Am zile cand ma cuprinde panica, cand parca astept sa-mi sune telefonul in nestire, sa-i vad chipul furios in drumurile mele asteptandu-ma...cearta dintre noi. Nu, s-a terminat cu toate acestea, dar iata cum am ajuns...
Am mintit, am amagit,am furat...cum putea sa iasa ceva bun de aici? Cum am crezut ca putem fi fericiti? Poate daca ne-am fi cunoscut in alte momente din viata noastra ar fi fost altfel.Poate,desi ma indoiesc. Spun poate ca da pentru ca mi-ar fi placut...pentru ca inaintea umilintei si suferintei mele alaturi de el am cunoscut cele mai minunate momente din viata mea, am fost fericita, adulata, implinita, am avut clipe perfecte impreuna, dar undeva, cumva, cineva a gresit,ceva n-a mers si a distrus totul...Sincer, n-as vrea sa mai pastrez nici o amintire cu el de nici un fel...chiar daca acum ma rascolesc si unele si altele. Pt ca imi fac rau, in mod diferit,dar tot rau. Sunt prea recente toate, timpul o sa le aseze pe fiecare in sertarul lor...

Postat pe 31 August 2009 14:51
De la: , la data 2009-08-31 14:51:46
Sincer, n-as vrea sa mai pastrez nici o amintire cu el de nici un fel...chiar daca acum ma rascolesc si unele si altele. Pt ca imi fac rau, in mod diferit,dar tot rau. Sunt prea recente toate, timpul o sa le aseze pe fiecare in sertarul lor...


Pastreaza-ti amintirile, chiar daca te dor! Sunt ale voastre, sunt ale tale! Viata nu e facuta doar din "frumos", viata, in general, e grea, e dureroasa, binele din viata noastra e doar de moment, fericirea e facuta din lucruri marunte, din fiecare clipa in care uitam de noi, din seninul cerului, din zambetul unui copil, din floarea primita in dar, din atigerea fara voie a celui pe care il iubesti...din amintirile noastre, chiar daca nu sunt doar fericite! Din pacate...niciodata fericirea nu ti-o poti cladi pe nefericirea altuia, in cazul vostru pe a fostilor parteneri, dar...nu te judec, nu am dreptul asta! Pastreaza in tine doar puterea pe care ti-a dat-o suferinta, si...mergi mai departe!
Morisette
Postat pe 31 August 2009 15:14
pacat k ti-ai sters contul...ar fi fost o lectie pt celelate fete care se lauda si cred ca daca sunt amante sunt mai adorate si nu vor putea ajunge neveste obisnuite, cu gelozii, vorbe grele etc....pacat ca nu toate realizeaza ceea ce ai realizat tu....sper din suflet ca ti-ai invatat lectia si iti va fi mai bine
bruneagra25
Postat pe 31 August 2009 15:25
am avut o experienta asemanatoare..iar dupa cum vb..si din experienat mea,spun k ink il iubesti dar nu l ai mai vrea nicioadata!te inteleg perfect...
denyse15
Postat pe 7 Septembrie 2009 15:23
Trebiua sa te gandesti atunci cand ti-ai tradat sotul si pe sotia lui,asa se intampla cand iti cladesti fericirea pe nefericirea altora,D-zeu nu doarme.
miti_miau
Postat pe 7 Septembrie 2009 18:52
stii cateodata nu poti comanda inimii si nu poti judeca sufletul celui ce iubeste
chiar daca e grea viata e frumoasa
si in viata nu trebuie sa regreti nimic din ceea ce ai facut din iubire si cu placere
emiliabeatrice
Postat pe 7 Septembrie 2009 20:26
are dreptate denyse...il iubesti dar nu il mai vrei. Traiesc si eu sentimentul acesta.In legatura cu clipele furate de iubire...nimeni nu are dreptul sa te judece, tu stii cel mai bine ce s-a intamplat intre voi doi si ce e in inima ta. o sa treci peste asta...TREBUIE.
andreea_iuby90
Postat pe 7 Septembrie 2009 22:57
De la: miti_miau, la data 2009-09-07 18:52:48Trebiua sa te gandesti atunci cand ti-ai tradat sotul si pe sotia lui,asa se intampla cand iti cladesti fericirea pe nefericirea altora,D-zeu nu doarme.



Da, cu siguranta Dumnezeu a pedepsit-o..... Dumnezeu e iubire si nu pedepseste, poate doar n-a deschis ea bine ochii si s-a intamplat ce s-a intamplat. Este doar consecinta acestui fapt. In plus cine nu are pacat, sa arunce cu piatra primul. Haideti sa nu judecam! Poate ca a gresit, dar ea stie prin ce a trecut si de ce a luat aceste decizii. Important este ca acum sa invete ceva, orice lectie ar avea de invatat din asta, pt ca din toate experientele putem invata si cunoaste.
cony24
Postat pe 8 Septembrie 2009 09:43
CU PARARE DE RAU ITI VOI SPUNE CEVA DUREROS. AI PRIMIT EXACT CEEA CE AI DAT TU OMULUI PE CARE L-AI INSELAT, MINTIT SI PARASIT IN FINAL FARA CA ACESTA SA AIBA VREO VINA. NU TE SUPARA DAR EU NU TE PLANG.MERITI ACEASTA SUFERINTA DIN PLIN-IARTA-MA DACA SUNT ATAT DE RAUTACIOASA DAR EU AM NISTE PRINCIPII PESTE CARE NU TREC SUB NICI O FORMA SI PE ACESTI OAMENI CA TINE CARE INSEALA , MINT CU NERUSINARE SI PARASESC FARA NICI UN FEL DE REMUSCARI NU DAU 2 BANI . NU AU VALOARE!!!! IMI CER SCUZE INCA O DATA PT. CA NU TE CUNOSC PERSONAL ...DAR NU AM CE FACE ASA GANDESC EU.AAAA...SI MAI E CEVA .SA STITI CA INTOTDEAUNA DUMNEZEU PLATESTE CU ACEASI MONEDA , SA FITI SIGURI DE ASTA.
GABYTA13
Postat pe 8 Septembrie 2009 10:02
De la: GABYTA13, la data 2009-09-08 10:02:35CU PARARE DE RAU ITI VOI SPUNE CEVA DUREROS. AI PRIMIT EXACT CEEA CE AI DAT TU OMULUI PE CARE L-AI INSELAT, MINTIT SI PARASIT IN FINAL FARA CA ACESTA SA AIBA VREO VINA. NU TE SUPARA DAR EU NU TE PLANG.MERITI ACEASTA SUFERINTA DIN PLIN-IARTA-MA DACA SUNT ATAT DE RAUTACIOASA DAR EU AM NISTE PRINCIPII PESTE CARE NU TREC SUB NICI O FORMA SI PE ACESTI OAMENI CA TINE CARE INSEALA , MINT CU NERUSINARE SI PARASESC FARA NICI UN FEL DE REMUSCARI NU DAU 2 BANI . NU AU VALOARE!!!! IMI CER SCUZE INCA O DATA PT. CA NU TE CUNOSC PERSONAL ...DAR NU AM CE FACE ASA GANDESC EU.AAAA...SI MAI E CEVA .SA STITI CA INTOTDEAUNA DUMNEZEU PLATESTE CU ACEASI MONEDA , SA FITI SIGURI DE ASTA.


Doamne... Nu mai improscati, fratilor cu venin!!!! Tine-ti tu principiile tale si abtine-te sa mai lovesti un om care deja e in suferinta... Pentru Dumnezeu!
cony24
Postat pe 8 Septembrie 2009 10:05
De la: cony24, la data 2009-09-08 09:43:38
De la: miti_miau, la data 2009-09-07 18:52:48Trebiua sa te gandesti atunci cand ti-ai tradat sotul si pe sotia lui,asa se intampla cand iti cladesti fericirea pe nefericirea altora,D-zeu nu doarme.



Da, cu siguranta Dumnezeu a pedepsit-o..... Dumnezeu e iubire si nu pedepseste, poate doar n-a deschis ea bine ochii si s-a intamplat ce s-a intamplat. Este doar consecinta acestui fapt. In plus cine nu are pacat, sa arunce cu piatra primul. Haideti sa nu judecam! Poate ca a gresit, dar ea stie prin ce a trecut si de ce a luat aceste decizii. Important este ca acum sa invete ceva, orice lectie ar avea de invatat din asta, pt ca din toate experientele putem invata si cunoaste.



Cred ca ti-am raspuns si doream sa te citez. Daca vrei, te rog, poti afisa tu mesajul meu ca raspuns pentru toti ceilalti? Multumesc.
nadyuta
Postat pe 8 Septembrie 2009 15:06
esti bine?
nadyuta
Postat pe 8 Septembrie 2009 15:15
eu cred ca fiecare poveste este unica in felul ei . chiar daca cineva a mai trecut prin asa ceva nu inseamna ca s-a intamplat la fel . probabil ca intre voi a fost multa pasiune si prea putina comunicare . exista oameni care se potrivesc pur si simplu dar relatia dintre doi oameni se bazeaza mult pe mental . probabil ca la nivel mental comunicare voastra nu a fost la un nivel maxim . probabil ca perioada de dinainte de a va muta impreuna si-a lasat amprenta . ceva s-a intamplat . ori tu nu l-ai cunsocut tu bine pe el , ori el si-a pierdut increderea in tine si a reactionat asa. eu cred ca daca vroiai sa indrepti lucrurile ai fi putut , dar trebuia sa muncesti foarte mult . ai ales calea mai usoara si acum probabil ca nici asa nu-ti mai place . trebuie sa te impaci cu tine si cu deciziile care le-ai luat si sa-ti continui viata asa cum crezi tu de cuviinta. succes
aanaxor
Postat pe 8 Septembrie 2009 15:18
eu zic k nu trebuie sa-ti para rau de nimic........a fost frumos si atat.............nu cred k o sa te mai intalnesti in viata cu acele momente....
geuta
Postat pe 9 Septembrie 2009 21:33
pt cony 24
nu judeca fara sa stii ce a fost la un moment dat in sufletele lor!!Si roaga-te sa nu ti se intample si tie vreodata ce li s-a intamplat lor k ...Sau ai vreo frustrare ,ai patit k cineva ti-a stricat linistea conjugala?
kudika057475
Postat pe 19 Noiembrie 2009 17:45
e normal sa suferi ,dar va trece , cind ai plecat erai convinsa ca meriti aceasta fericire, iar acum ai ajuns la concluzia ca a fost un vis , un gen de iubire imposibila , nu te condamn pentru tradare , daca ai facut-o inseamna ca au existat motive ,sigur in relatia cu sotul ai avut momente in care te facea sa te simti devalorizata , iar dincolon simteai aprecierea care acasa iti lipsea ,dar te sfatuiesc sa nu regreti, ci mai degraba sa incerci sa inveti ceva din aceasta intimplare.
nu da importasnta celor care te judeca ,din cauza principiilor lor invechite ,aceia sunt doar oameni care isi impun sa traiasca in tiparele construite de societate ,vrind sa dea impresia de corectitudine ,in opinia mea sunt oameni care nu traiesc cu adevarat,spun asta nu pentru ca as fi adepta tradarilor si mie imi repugna ,uneori insa este necesar sa iesi din tipar si sa traiesti cu adevarat pentru a nu te siti prins intr-o capcana nedorita , multa bafta.
relimota@yahoo.com
kudika014678
Postat pe 20 Noiembrie 2009 09:00
te-nteleg foarte bine, eu am fost parasita pt alta femeie si la momentul acela acuzam femweile de genul tau nerealizand de fapt ca relatia maritala nu mai functiona si asta la impins in bratele celeilalte, acum si eu sunt indragostita de un tip fenomenal si ma simt extraordinar si abia acum inteleg ce s-a intamplat atunci, e greu de admis sa-mi cladesc fericirea pe nefericirea sotiei lui dar mai intai trebuie sa ne gandim la noi si apoi la ceilalti. fi tare si nu raspunde la acuzatii, odata ai simtit implinirea!
lavinia77
Postat pe 24 Noiembrie 2009 18:54
Cred ca ar trebui sa citeasca povestea ta toate amantele care vor dorii sa fie mai mult de atat.Ceea ce incepe rau sa termina rau.Oricum felicitari pt maturitatea cu care tratezi situatie,cel mai important este sa fii tu linistita si impacata.
annk48
Postat pe 25 Noiembrie 2009 19:29
Nu trebuie sa traiesti in trecut, sa nu-ti fie frica sa mai iubesti , cand o sa te-ndragostesti iar se vor sterge din mintea ta automat toate amagirile suferite , n-ai furat nimic ai facut ceea ce ai simtit la momentul acela , in numele dragostei voastre ati trecut peste tot fara a cunoaste limita insa n-ati reusit sa va cunoasteti pe voi . Viata e scurta si are multe piedici , treci peste ele daca-ti ridici capul in sus si spui decat ''pot''.
lavinia77
Postat pe 27 Noiembrie 2009 19:27
ca si alte femei, ma regasesc in povestea ta de iubire...mai putin cu divortul...eu implicata intr o alta relatie....el, casatorit, inscris pe site uri în cãtutare de "nou"(poate intre timp a si gasit)....sper ca ai avut puterea sa mergi mai departe...eu am reuºit...este adevarat, cu greu, dar cei dragi au fost alaturi de mine....si eu ma gandesc deseori la el insa sunt constienta ca este o relatie imposibila....nu pot spune ca il voi iubi toata viata dar pot spune ca nu am iubit pe nimeni cu l am iubit pe el ºi mai pot spune ca nu voi mai iubi niciodata asa cum l am iubit pe el....ce este trist este doar faptul ca am intalnit un barbat care intr adevar merita dragostea si respectul meu insa nu ii pot oferi la fel...sper sa ti revii si sa poti merge mai departe...succes
catalina69
Postat pe 2 Decembrie 2009 12:44
Bucura-te ca ai trait o perioada fericita alaturi de cineva langa care te-ai simtit bine.Nu regreta nimic!A fost ,s-a terminat,bucura-te!Rregretele nu-si au rostul!Viata merge mai departe,poate ca iar vei fi fericita,poate din nou dezamagita.......Asta este viata!Cum spune in Biblie:pt.toate este vreme:sa sadesti si sa smulgi ce-ai sadit,sa ranesti si sa tamaduiesti;sa plangi si sa razi;sa jelesti si sa joci;sa imbratisezi si sa fugi de imbratisare........
kudika033765
Postat pe 10 Decembrie 2009 21:18

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
fazan strain 265 De la: anamaria_brunetik 1 Iulie 2010 16:11
E timid...oare ma place,dar nu are curaj sa imi spuna? 27 De la: Ame_ly 29 Martie 2011 22:11
De ce tot timpul ne place sa sarim din lac in put? 77 De la: oana84onutza 22 Ianuarie 2010 19:20
Cum pot scapa de guma? 7 De la: cristiana_cris 6 Octombrie 2009 12:33
Atractie intre doua prietene 63 De la: Summer_ 8 Decembrie 2010 21:44