Setari Cookie-uri

Atitudinea de dupa casatorie!

Buna la toti! E primul nou subiect ce il incep in scopul ca poate cineva mai experimentat ca mine imi da niste sfaturi. Sunt casatorita de 2 luni si deja observ niste schimbari de caracter. Nu stiu sa zic daca la mine, ca nu mi le zice nimeni , dar le observ eu la sotul meu. Pana de curand am avut o discutie referitor la niste banuti care el i-a cheltuit intr-o zi...si eu in schimb ii tin o saptamana, pentru paine, macarica,...etc. A avut o explicatie destul de vaga.. in sensul ca ia jucat la aparate. Ideea asta ma dispera...si imi influenteaza grav casnicia. In discutiile tari care le-am avut am putut afla (asta dinainte de casatorie), ca ptr el e o manie de a juca la aparate....ca de mic o are/ si nu la ma lasa sa sparg zidul asta al jocurilor de a o lua pe drumul cel bun. Asta ar fi in mare ce nu ma lasa sa dorm.
P.S Pentru cei ce ma critica ca m-am casatorit cu el stiind ca are mania asta...nu voi lua in considerare "sfaturile". Ma intereseaza de cei ce trec prin asa ceva..si o solutie sa renunti sau sa te desparti nu o gasesc eficienta. Sunt pe principiul ca dk iubesti tb sa lupti pentru pers iubita si relatia voastra, indiferent dk esti singur in lupta sau nu.
Multumesc pentru atentia acordata, si astept niste sfaturi...
adinutza_adinutza
Postat pe 28 Septembrie 2009 10:31
pey trebuie sa faci asa cum simti, daca il iubesti atunci discuta mai mult cu el comunicarea si sexul sunt mama relatiei:-) si mai ales daca il iubesti si te iubeste merita sa luptati mai ales tu:)
yumy
Postat pe 28 Septembrie 2009 10:34
De la: adinutza_adinutza, la data 2009-09-28 10:31:33Buna la toti! E primul nou subiect ce il incep in scopul ca poate cineva mai experimentat ca mine imi da niste sfaturi. Sunt casatorita de 2 luni si deja observ niste schimbari de caracter. Nu stiu sa zic daca la mine, ca nu mi le zice nimeni , dar le observ eu la sotul meu. Pana de curand am avut o discutie referitor la niste banuti care el i-a cheltuit intr-o zi...si eu in schimb ii tin o saptamana, pentru paine, macarica,...etc. A avut o explicatie destul de vaga.. in sensul ca ia jucat la aparate. Ideea asta ma dispera...si imi influenteaza grav casnicia. In discutiile tari care le-am avut am putut afla (asta dinainte de casatorie), ca ptr el e o manie de a juca la aparate....ca de mic o are/ si nu la ma lasa sa sparg zidul asta al jocurilor de a o lua pe drumul cel bun. Asta ar fi in mare ce nu ma lasa sa dorm.
P.S Pentru cei ce ma critica ca m-am casatorit cu el stiind ca are mania asta...nu voi lua in considerare "sfaturile". Ma intereseaza de cei ce trec prin asa ceva..si o solutie sa renunti sau sa te desparti nu o gasesc eficienta. Sunt pe principiul ca dk iubesti tb sa lupti pentru pers iubita si relatia voastra, indiferent dk esti singur in lupta sau nu.
Multumesc pentru atentia acordata, si astept niste sfaturi...

Pai atunci lupta, iubito! Lupta pana cand va disparea dragostea si atunci vino sa ceri sfaturi. Acum sunt inutile.
Si apropo. Jocurile de noroc sunt ca drogurile. Dau dependenta. Si orice ai face tu, nu-l vei putea dezvata. Asa ca, te sfatuiesc, sa pui deoparte lunat si banii pe care barbatelul tau poate sa-i joace. NU de alta, dar va ramane copil toata viata. Sau si mai simplu. Nu-i mai da acces la bani. Tine condicuta si da-i doar cat sa nu moara de foame. Bafta!
lidiaolteanu
Postat pe 28 Septembrie 2009 10:38
De la: adinutza_adinutza, la data 2009-09-28 10:31:33Buna la toti! E primul nou subiect ce il incep in scopul ca poate cineva mai experimentat ca mine imi da niste sfaturi. Sunt casatorita de 2 luni si deja observ niste schimbari de caracter. Nu stiu sa zic daca la mine, ca nu mi le zice nimeni , dar le observ eu la sotul meu. Pana de curand am avut o discutie referitor la niste banuti care el i-a cheltuit intr-o zi...si eu in schimb ii tin o saptamana, pentru paine, macarica,...etc. A avut o explicatie destul de vaga.. in sensul ca ia jucat la aparate. Ideea asta ma dispera...si imi influenteaza grav casnicia. In discutiile tari care le-am avut am putut afla (asta dinainte de casatorie), ca ptr el e o manie de a juca la aparate....ca de mic o are/ si nu la ma lasa sa sparg zidul asta al jocurilor de a o lua pe drumul cel bun. Asta ar fi in mare ce nu ma lasa sa dorm.
P.S Pentru cei ce ma critica ca m-am casatorit cu el stiind ca are mania asta...nu voi lua in considerare "sfaturile". Ma intereseaza de cei ce trec prin asa ceva..si o solutie sa renunti sau sa te desparti nu o gasesc eficienta. Sunt pe principiul ca dk iubesti tb sa lupti pentru pers iubita si relatia voastra, indiferent dk esti singur in lupta sau nu.
Multumesc pentru atentia acordata, si astept niste sfaturi...


Cumpara-i o gramada de jocuri pe calculator, si fa-l sa joace acas'... Cel putin aia nu-i pe bani.
Dor_a
Postat pe 28 Septembrie 2009 10:47
De la: adinutza_adinutza, la data 2009-09-28 10:31:33Buna la toti! E primul nou subiect ce il incep in scopul ca poate cineva mai experimentat ca mine imi da niste sfaturi. Sunt casatorita de 2 luni si deja observ niste schimbari de caracter. Nu stiu sa zic daca la mine, ca nu mi le zice nimeni , dar le observ eu la sotul meu. Pana de curand am avut o discutie referitor la niste banuti care el i-a cheltuit intr-o zi...si eu in schimb ii tin o saptamana, pentru paine, macarica,...etc. A avut o explicatie destul de vaga.. in sensul ca ia jucat la aparate. Ideea asta ma dispera...si imi influenteaza grav casnicia. In discutiile tari care le-am avut am putut afla (asta dinainte de casatorie), ca ptr el e o manie de a juca la aparate....ca de mic o are/ si nu la ma lasa sa sparg zidul asta al jocurilor de a o lua pe drumul cel bun. Asta ar fi in mare ce nu ma lasa sa dorm.
P.S Pentru cei ce ma critica ca m-am casatorit cu el stiind ca are mania asta...nu voi lua in considerare "sfaturile". Ma intereseaza de cei ce trec prin asa ceva..si o solutie sa renunti sau sa te desparti nu o gasesc eficienta. Sunt pe principiul ca dk iubesti tb sa lupti pentru pers iubita si relatia voastra, indiferent dk esti singur in lupta sau nu.
Multumesc pentru atentia acordata, si astept niste sfaturi...

dam...naspa...si acest lucru este un viciu...insa discuta cu el...eu am o prietena care iubitul ei joaca pocker...din asta traieste....este greu sa ai scoti din cap ceea ce ai place mult
cristiana_cris
Postat pe 28 Septembrie 2009 11:54
Mersi lidiaolteanu pentru sfat...dar am omis sa spun ca ii tin contul la banuti si ii cam dau exact strictul necesar. Asa ca cu banii e ok...doar ca e sentimentul cand ii scapa pe mana mai multi banuti....vaiiii...atunci iese show. Ca sunt si o fire de a 'controla'...si nu ma poate minti in nici un fel. Iar de multe ori am incercat sa comunic si sa il mai retin de la unele lucruri , dar nu pot sa i-au atittudinea aia de superioara..ca nu ma prinde...imi place tot sa facem impreuna... pentru ca pana la urma e barbat si are si el mandria lui..si nu aceea de a fi condus de mine ...
P.S Multumesc la toata lumea pentru interesul in aceasta deschidere de subiect!
adinutza_adinutza
Postat pe 29 Septembrie 2009 10:23
De la: adinutza_adinutza, la data 2009-09-29 10:23:44Mersi lidiaolteanu pentru sfat...dar am omis sa spun ca ii tin contul la banuti si ii cam dau exact strictul necesar. Asa ca cu banii e ok...doar ca e sentimentul cand ii scapa pe mana mai multi banuti....vaiiii...atunci iese show. Ca sunt si o fire de a 'controla'...si nu ma poate minti in nici un fel. Iar de multe ori am incercat sa comunic si sa il mai retin de la unele lucruri , dar nu pot sa i-au atittudinea aia de superioara..ca nu ma prinde...imi place tot sa facem impreuna... pentru ca pana la urma e barbat si are si el mandria lui..si nu aceea de a fi condus de mine ...
P.S Multumesc la toata lumea pentru interesul in aceasta deschidere de subiect!

cu multe placintele
yumy
Postat pe 29 Septembrie 2009 10:25
Iubita si metoda asta am incercat.... ...altceva... Alta solutie acum...vreau sa ii cumpar un I-phone..si sa ii instalez o gramada de jocuri si joculete...dar inca ma gandesc ...nu sunt hotarata...In sensul ca nu cred ca mi-ar mai acorda vreo atentie daca i-as lua asta....toata ziua cred ca l-as vedea cu el in mana ..peste tot. ...
Si apropo cred ca m-ar baga in seama doar pentru...stiti voi.
adinutza_adinutza
Postat pe 29 Septembrie 2009 10:27
am si eu un prieten care baga foarte multi bani la aparate... pana ramanea fara un leu in buzunar...
intr-un final a reusit sa ramana la 3 max 5 jocuri pe zi.... daca vedea k pierde, nu mai juca
acum a trecut si peste asta, nu mai joaca - cred k trebuie sa isi impuna sa nu depaseasca o suma de bani sau un nr de jocuri.... si o sa reuseaca
adina_black
Postat pe 29 Septembrie 2009 10:29
De la: adinutza_adinutza, la data 2009-09-29 10:27:52Iubita si metoda asta am incercat.... ...altceva... Alta solutie acum...vreau sa ii cumpar un I-phone..si sa ii instalez o gramada de jocuri si joculete...dar inca ma gandesc ...nu sunt hotarata...In sensul ca nu cred ca mi-ar mai acorda vreo atentie daca i-as lua asta....toata ziua cred ca l-as vedea cu el in mana ..peste tot. ...
Si apropo cred ca m-ar baga in seama doar pentru...stiti voi.
e poate asa nu mai cheltuie banii
yumy
Postat pe 29 Septembrie 2009 10:30
...pai pazeste/ti banii..sa nu stie el unde tii tu banii de mancare si aia de achitat datoriile casei...dar pazeste/te si pe tine..ca s/ar putea sa devina violent daca isi da seama ca asta faci..ti/o spun ditr/o oarecare experienta pe tema asta..pov. mea e prea lunga si n/o intind aici..e si oarecum trecuta...pot sa zic ca desi locuiam in aceeasi casa..m/am separat cu banii..intr/o astfel de situatie...si bine am facut.
kudika066423
Postat pe 29 Septembrie 2009 11:04
ai mare grija....si prietenul meu se mai duce din cand in cand dar stie cand sa se opresca ca l-am invatat eu...bafta in continuare si ai grija de bani....
kudika073083
Postat pe 7 Octombrie 2009 14:53
Buna. Am fost si eu in aceesi situatie timp de 4 ani.....Acum ma intreb cum de oare am rezistat atat timp,nu am fost casatorita...doar ,logodnici,....in fine. Luptam zi de zi sa stau de vorba cu el si reuseam doar sa vorbesc atat. Cu toate ca seara ma asculta si zicea ca mine a 2a zi cand veneam de la serviciu deja nu mai avea nici un ban in buzunar....Cand era liber stiam unde il gasesc : la aparate desigur,cand lua salariul nu venea acasa,era direct acolo si logic cum in 90 de cazuri se intampla sa ii piarda ajungea nervos,nu puteam sa zic nimic ca i se aprindea beculetul. Daca tu crezi ca mertita sa lupti ca se va schimba fa-o dar numai in cazul in care esti sigura de asta. Stii cand s-a lasat fostul de jocuri ? In momentul in care m-a pierdut pe mine........prea tarziu.......pentru noi....dar ma bucur ptr el. Bafta !!!
G_bi__539_a
Postat pe 8 Octombrie 2009 09:44
incearca sa-l faci sa renunte la acest viciu din lipsa de timp. nu aveti prieteni?vorbeste cu ei si roaga-i sa te ajute . cum? iti spun imediat. intalniti-va cu prietenii cat mai mult posibil, in fiecare zi daca se poate, stati de vorba, distrati-va dar nu prin baruri. daca sunt familisti, o zi la unul, alta la voi, cealalta la altul, si tot asa ,umpleti-va timpul cu activitati comune cu ai prietenilor, gaseste-i un hobby gasiti-va un hobby comun -plimbarile, filmele, gatitul, (in bucatarie ma refer ), mergeti la petreceri, nunti, cumetrii,botez. ocupa-i timpul cat mai mult si tine-l cat mai mult cu tine-FII CA O LIPITOARE(una sexi daca se poate) si ai sa-l dezveti curand.RABDARE SI SUCCCES!!!
GABYTA13
Postat pe 8 Octombrie 2009 10:12
De la: adinutza_adinutza, la data 2009-09-28 10:31:33Buna la toti! E primul nou subiect ce il incep in scopul ca poate cineva mai experimentat ca mine imi da niste sfaturi. Sunt casatorita de 2 luni si deja observ niste schimbari de caracter. Nu stiu sa zic daca la mine, ca nu mi le zice nimeni , dar le observ eu la sotul meu. Pana de curand am avut o discutie referitor la niste banuti care el i-a cheltuit intr-o zi...si eu in schimb ii tin o saptamana, pentru paine, macarica,...etc. A avut o explicatie destul de vaga.. in sensul ca ia jucat la aparate. Ideea asta ma dispera...si imi influenteaza grav casnicia. In discutiile tari care le-am avut am putut afla (asta dinainte de casatorie), ca ptr el e o manie de a juca la aparate....ca de mic o are/ si nu la ma lasa sa sparg zidul asta al jocurilor de a o lua pe drumul cel bun. Asta ar fi in mare ce nu ma lasa sa dorm.
P.S Pentru cei ce ma critica ca m-am casatorit cu el stiind ca are mania asta...nu voi lua in considerare "sfaturile". Ma intereseaza de cei ce trec prin asa ceva..si o solutie sa renunti sau sa te desparti nu o gasesc eficienta. Sunt pe principiul ca dk iubesti tb sa lupti pentru pers iubita si relatia voastra, indiferent dk esti singur in lupta sau nu.
Multumesc pentru atentia acordata, si astept niste sfaturi...


Am o prietena care a trecut prin aceeasi problema. Din pacate nu am vesti buni pt tine. Chestia asta cu jocurile este o problema f serioasa. este un viciu, la fel a ca jocul de carti, sau de noroc, sau la cazino. Sunt oameni care si au pierdut casa jucand. In cazul prietenei mele, sotul a cheltuit pe mania asta pana si banii de nunta, ca sa ti faci o idee de cat de grava e problema. S a inglodat in datorii de mii de euro. Si vorbim de jocuri electronice, nu de cazinouri, unde se joaca pe sume mari. Pana nu s a adunat toata familia sa i faca scandal, si ea sa l ameninte cu divortul, nu s a potolit. Deci ai grija cu el, vorbeste cu ai lui, sau cu cineva de care asculta, sa nu ajungi la probleme mai mari.
inamina
Postat pe 9 Octombrie 2009 10:05
Mersi de raspuns, dar el a facut si o face in continuare, vreau sa zic in ce priveste aducerea salariului acs. E ok in privinta asta si dupa cum vad sunt altii mai grav. El aduce salariul in casa, pot face unele lucruri cu el, dar avand totusi sclipirea de a baga si niste banuti la aparate..Deocamdata nu asa multi ..dar eu imi pun problema pentru viitor.
Mersi oricum..si bafta si tie...Te pup
adinutza_adinutza
Postat pe 9 Octombrie 2009 16:13
De la: adinutza_adinutza, la data 2009-10-09 16:13:38Mersi de raspuns, dar el a facut si o face in continuare, vreau sa zic in ce priveste aducerea salariului acs. E ok in privinta asta si dupa cum vad sunt altii mai grav. El aduce salariul in casa, pot face unele lucruri cu el, dar avand totusi sclipirea de a baga si niste banuti la aparate..Deocamdata nu asa multi ..dar eu imi pun problema pentru viitor.
Mersi oricum..si bafta si tie...Te pup


Nu stiu daca solutia cu jocurile pe calculator va functiona. Nu exista .. adrenalina, nu exista "sansa" de a scoate bani din ele... Prin urmare, nu va fi acelasi lucru, aceeasi placere.
O (posibila) rezolvare ar fi... sa gasiti un "obiectiv".. dorit cu ardoare de amandoi pentru care sa strangeti bani. Nu stiu, o excursie, o masina, o renovare completa a casei...
De lasat nu se va lasa.... cu siguranta! Si, Doamne fereste! cand vor incepe datoriile.. E posibil sa nu foloseasca multi bani din casa.. pentru ca se imprumuta din alta parte... Nu acum, dar cam asta e linia pe care se merge...
rashela
Postat pe 9 Octombrie 2009 16:50
Buna,ce pot sa-ti spun:MULT NOROC-cineva mai sus a scris ca jocurile la aparate sunt precum DROGURILE---ASA ESTE.O prietena de-a mea si-a pierdut casa din cauza sotului care juca la aparate si asta fara sa stie.Sa trezit data afara din casa de catre noii proprietari.Iti doresc sa nu ti se intimple asa ceva.Lupta grea -Moarte sigura.Nu stiu cum de ai acceptat sa te casatoresti cu el cind stiai ca joaca la aparate???????????? Muuuuullllllllllltttttt NOROC
aleculelia
Postat pe 16 Octombrie 2009 17:43
Asa era si tatal meu....era pentru ca s-a lasat...dupa 50 de ani, dar s-a lasat pana la urma...toata viata a bagat bani la aparate...sume mici dar zilnic , iar daca stai socotesti intr-o luna se strangeau destul de multi...sincer nu am dus lipsa de nimic dar nici prea multe nu au facut cu toate k amandoi parintii castigau destul de bine(adik nu au reusti sa isi cumpere o masina, sa isi schimbe mobila, sa puna ceva deoparte)...s-a lasat la batranete, sincer nu imi amintesc cum, dar sa stii k de atunci au facut cate nu au reusit intr-o viata.
Sincer nu stiu sa iti spun cum vei reusi sa il faci sa renunte, el trebuie sa se convinga singur k e o pierdere de bani si de vreme,...eventula sa incerci sa gasesti activitati pe care sa le faceti impreuna (curs de dans, sala...) sa ii indrepti atentia spre altceva unde poate gasi un mijloc de distractie.
Mult succes si sa na povestesti si noua cum mai merge!
Leya24
Postat pe 17 Octombrie 2009 00:29
De la: adinutza_adinutza, la data 2009-09-29 10:27:52Iubita si metoda asta am incercat.... ...altceva... Alta solutie acum...vreau sa ii cumpar un I-phone..si sa ii instalez o gramada de jocuri si joculete...dar inca ma gandesc ...nu sunt hotarata...In sensul ca nu cred ca mi-ar mai acorda vreo atentie daca i-as lua asta....toata ziua cred ca l-as vedea cu el in mana ..peste tot. ...
Si apropo cred ca m-ar baga in seama doar pentru...stiti voi.


va jucati impreuna pe calculator, asa ai parte si de atentia lui, iar tu te relaxezi
bafta
taiko_delia
Postat pe 17 Octombrie 2009 14:56
scumpa mea,eu am avut o relatie e 2 aani cu un astfel de individ.este groaznit cu cat trece timpul ii mai rau.nu exista rezolvare din pacate eu am luptat si inca mult ajunsase sa fure din casa sa vanda tot pt a juca am pierdut atatea dar iubeam....pana intro seara cand a pierdut 500de milioane furati de unde lucra si a incercat sa se sinucida ....ete groaznic am avut numa de suferit ma minteam singura ca is fericita.acum sunt cu adevarat fericita mam casatorit cu altcineva si sunt si insarcinata in 3 luni o sa fiu mamica el este complet diferit sunt fericita.multa bafta insa nu lasa lacrimile sa faca parte diin viata ta.iubire din asta nu se merita .te pup
kudika010794
Postat pe 18 Octombrie 2009 21:14
Da' nu mai bine va duceti voi la un consilier matrimonial? Sau nu-i mai dai "banuti", "mancarica" sau cum le zici tu. Sau si mai bine, pune-l sa aleaga. Spune-i ca te deranjeaza f mult treaba asta si ca trebuie sa o rezolvati cumva. Crezi ca cineva care trece printr-o situatie asemanatoare te poate ajuta? Fiecare casnicie e diferita. Multa bafta si ia taurul de coarne! Nu mai pierde timpul pe forumuri.
pope1882
Postat pe 19 Octombrie 2009 09:13
Buna, stii ca de obicei sfaturile altora nu sunt intotdeauna cele mai bune desi pot fi mai obiectivi fiind in afara problemei, poate nu sunt tocmai bune. Ca si la copii, trebuie sa incerci sa il determini sa renunte la jocuri fara a-l forta, "asa nu mai merge, ....eu sunt sotia ta si asa vreau eu...etc" dar nici sa accepti chestia asta fara sa incerci sa schimbi ceva.
Poti face atatea in doi...Puteti sa petreceti timp impreuna la un film,un spectacol, la o sala de sport, sa plecati undeva la sfarsit de saptamana...Incearca, o sa reusesti, trebuie doar sa gasesti modalitatea de a-i schimba orientarile astea catre jocuri, pentru a petrece timpul in doi.Numai bine.
kudika074313
Postat pe 19 Octombrie 2009 09:33

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Nu pot sa il inteleg 1 De la: stefy50_yahoo_com 19 August 2011 19:10
ce parere aveti? 8 De la: oanaelena1989 7 Mai 2009 18:31
parasita dupa prima noapte de amor 44 De la: ella_c 24 Mai 2009 20:23
hei!!fetelor!!aici aici!!ce ziceti?? 37 De la: sirghea 30 Septembrie 2010 17:06
care sunt cele mai mari temeri ale voastre ??? 101 De la: 90701 17 Septembrie 2009 19:15