am o retinere in a pronunta un nume..sunt nebuna la cap?

Subiect nou
Alege alt forum  
Voteaza:

Pagini: 1 2 >> Sari la pagina:
Fosta membra Kudika.ro
..sunt eu nebuna sau au mai trait si altii chestia asta...sunt cateva nume pe lumea asta care nu imi plac..adica nu le/as pune copiilor mei astfel de nume...probabil ca asta e ceva normal...anormala la mine e alta treaba...sa zicem ca sunt intr/o relatie cu cineva...imi place tipu dar nu imi place cum il cheama...si sincer nu pot sa ii pronunt numele..nu stiu cum sa explic asta si nu stiu daca au mai patit/o si altii...numele e CIPRIAN ..chestia e ca a observat si el asta..ca nu ma prea adresez catre el ..strigandu/l pe nume...si daca vb. despre el..caut substitute..functie de context...adica in loc sa zic..de exemplu..Ciprian nu e dator sa...orice...zic..omu asta nu e dator sa..orice..imi e foarte greu sa/i spun pe nume...pentru ca nu/i suport numele.Simt ca ceva ma opreste...ma simt de parca as face ceva gresit.Ce parere aveti de nebunia asta a mea?
Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra Kudika.ro
De la: kudika066423, la data 2009-09-24 10:24:00..sunt eu nebuna sau au mai trait si altii chestia asta...sunt cateva nume pe lumea asta care nu imi plac..adica nu le/as pune copiilor mei astfel de nume...probabil ca asta e ceva normal...anormala la mine e alta treaba...sa zicem ca sunt intr/o relatie cu cineva...imi place tipu dar nu imi place cum il cheama...si sincer nu pot sa ii pronunt numele..nu stiu cum sa explic asta si nu stiu daca au mai patit/o si altii...numele e CIPRIAN ..chestia e ca a observat si el asta..ca nu ma prea adresez catre el ..strigandu/l pe nume...si daca vb. despre el..caut substitute..functie de context...adica in loc sa zic..de exemplu..Ciprian nu e dator sa...orice...zic..omu asta nu e dator sa..orice..imi e foarte greu sa/i spun pe nume...pentru ca nu/i suport numele.Simt ca ceva ma opreste...ma simt de parca as face ceva gresit.Ce parere aveti de nebunia asta a mea?[/quote

Tu vorbesti serios?Eu cred ca ai o problema,pe bune...cum Dumnezeu sa nu poti sa-i spui pe nume iubitului?Incearca si poate vei gasi o cale...Sa ai grija insa sa nu il botezi!
amondineeee Avatarul lui amondineeee

210 mesaje
Oras: cluj

De la: kudika066423, la data 2009-09-24 10:24:00..sunt eu nebuna sau au mai trait si altii chestia asta...sunt cateva nume pe lumea asta care nu imi plac..adica nu le/as pune copiilor mei astfel de nume...probabil ca asta e ceva normal...anormala la mine e alta treaba...sa zicem ca sunt intr/o relatie cu cineva...imi place tipu dar nu imi place cum il cheama...si sincer nu pot sa ii pronunt numele..nu stiu cum sa explic asta si nu stiu daca au mai patit/o si altii...numele e CIPRIAN ..chestia e ca a observat si el asta..ca nu ma prea adresez catre el ..strigandu/l pe nume...si daca vb. despre el..caut substitute..functie de context...adica in loc sa zic..de exemplu..Ciprian nu e dator sa...orice...zic..omu asta nu e dator sa..orice..imi e foarte greu sa/i spun pe nume...pentru ca nu/i suport numele.Simt ca ceva ma opreste...ma simt de parca as face ceva gresit.Ce parere aveti de nebunia asta a mea?

nu am mai auzit de asa ceva pana acum..dar ai putea sa ii gasesti un nume de alint "iubitul",habar n-am..si asa cu siguranta nu se va supara
sauuu ai putea sa iti repeti in fiecare zi numele lui...poate poate ai norocu sa te obisnuiesti cu el:D
Fosta membra Kudika.ro
De la: geanina1309, la data 2009-09-24 11:29:01
De la: kudika066423, la data 2009-09-24 10:24:00..sunt eu nebuna sau au mai trait si altii chestia asta...sunt cateva nume pe lumea asta care nu imi plac..adica nu le/as pune copiilor mei astfel de nume...probabil ca asta e ceva normal...anormala la mine e alta treaba...sa zicem ca sunt intr/o relatie cu cineva...imi place tipu dar nu imi place cum il cheama...si sincer nu pot sa ii pronunt numele..nu stiu cum sa explic asta si nu stiu daca au mai patit/o si altii...numele e CIPRIAN ..chestia e ca a observat si el asta..ca nu ma prea adresez catre el ..strigandu/l pe nume...si daca vb. despre el..caut substitute..functie de context...adica in loc sa zic..de exemplu..Ciprian nu e dator sa...orice...zic..omu asta nu e dator sa..orice..imi e foarte greu sa/i spun pe nume...pentru ca nu/i suport numele.Simt ca ceva ma opreste...ma simt de parca as face ceva gresit.Ce parere aveti de nebunia asta a mea?

nu am mai auzit de asa ceva pana acum..dar ai putea sa ii gasesti un nume de alint "iubitul",habar n-am..si asa cu siguranta nu se va supara
sauuu ai putea sa iti repeti in fiecare zi numele lui...poate poate ai norocu sa te obisnuiesti cu el:D

..pai nu pot sa ii spun nici iubitul...pentru ca fara sa vreau am fost martora la cateva din scenele vietii unei femei..careia ii spunea barbatului ei iubitul..asha in gura mare sa auda toata lumea...numai ca iubitul ii facea ochii vineti mai tot timpul...si nu/mi suna bine in urechi..treaba asta cu...iubitul..nu pot sa spun nimanui in felul asta...iubitul...oricat de mult l/as iubi...pentru ca imi voi aminti vesnic de scenele lor de violenta si de apelativul ei la adresa lui...stiu ca e o nebunie...dar modul in care traiesc ..o parte cel putin din el...copiaza clar modul cum au trait altii..si nu pot sa adopt ceva care are origini..cu multe aspecte negative..poate ca si treaba cu numele asta are ceva similar din scena cu //iubitu...dar nu/mi amintesc exact..
eka Avatarul lui eka

409 mesaje

Asa am patit si eu odata cu un STEFAN.Si nici diminutiv mai potrivit nu gaseam. Am incercat si cu Stef,Fane,Fanel,Fanica...dar nici asa nu puteam sa-i zic.Mai bine l-as fi batut pe umar sa-i atrag atentia decat sa-i spun pe nume.Deci ca sa nu trebuiasca sa-l strig ,pentru o vreme, m-a avut aproape de el, stand bot in bot , face to face
Si avea ochi asa de frumosi!...
Dar, n-a fost sa fie.Ne-am despartit intr-o buna zi...Ar fi trebuit sa-i spun sa-si aleaga un alt nume! Acum ma gandesc ca totusi,in afara de numele asta oribil , cu siguranta mai trebuia sa fi fost ceva ce nu-mi placea la el...Nu mai stiu...
...oricum dupa ce ne-am despartit,am avut un sentiment de usurare.
Fosta membra Kudika.ro
Ciudat sau neciudat, mie mi-e greu sa-mi pronunt prenumele meu...
eka Avatarul lui eka

409 mesaje

De la: Lucia38, la data 2009-09-29 14:19:20Ciudat sau neciudat, mie mi-e greu sa-mi pronunt prenumele meu...

Heei, e un nume foarte frumos! Ma refer la "Lucia".
Cammie80 Avatarul lui Cammie80

48 mesaje

De la: kudika066423, la data 2009-09-24 12:01:10
De la: geanina1309, la data 2009-09-24 11:29:01

..pai nu pot sa ii spun nici iubitul...pentru ca fara sa vreau am fost martora la cateva din scenele vietii unei femei..careia ii spunea barbatului ei iubitul..asha in gura mare sa auda toata lumea...numai ca iubitul ii facea ochii vineti mai tot timpul...si nu/mi suna bine in urechi..treaba asta cu...iubitul..nu pot sa spun nimanui in felul asta...iubitul...oricat de mult l/as iubi...pentru ca imi voi aminti vesnic de scenele lor de violenta si de apelativul ei la adresa lui...stiu ca e o nebunie...dar modul in care traiesc ..o parte cel putin din el...copiaza clar modul cum au trait altii..si nu pot sa adopt ceva care are origini..cu multe aspecte negative..poate ca si treaba cu numele asta are ceva similar din scena cu //iubitu...dar nu/mi amintesc exact..

ei na, acuma iubitu era un exemplu. poti sa ii spui puiut, motanas sau mai stiu eu cum... gasesti tu ceva sa vi se potriveasca
amondineeee Avatarul lui amondineeee

210 mesaje

draga mea,fiecare avem temerile noastre...incearca sa ti le infrunti.ia in considerare si ce a spus cammie..sunt convinsa ca rezolvarea o gasesti doar tu daca vrei.
Soransky Avatarul lui Soransky

48 mesaje

clar esti nebuna!
da nu noi ne alegem draga numele!doamne auzi da daca il chema gheorghita..sau vasile...sau alt nume...

ciprian este un nume chiar frumos...pacat ca va cramponati de niste tampenii de genul asta!
taiko_delia Avatarul lui taiko_delia

3879 mesaje
Oras: timisoara

Nu te supara ca te intreb, dar cati ai? Astea sunt probleme pt o adolescenta .....ori chiar ai tu probleme

.....spune-i Cipi
"Eu sunt Marina " mi-a soptit O noapte-ntreaga ne-am iubit Acuma daca vreti sa stiti De ce am ochii obositi Si merg mai cracanat putin Marina mea era... Marin!
taiko_delia Avatarul lui taiko_delia

3879 mesaje
Oras: timisoara

am vrut sa zic "cati ani ai?"
"Eu sunt Marina " mi-a soptit O noapte-ntreaga ne-am iubit Acuma daca vreti sa stiti De ce am ochii obositi Si merg mai cracanat putin Marina mea era... Marin!
greierash_is_back Avatarul lui greierash_is_back

5092 mesaje
Oras: focsani

aaaaaaaa....pai am si io nume care nu-mi plac. da' nu la genu ca nu pot nici sa le pronunt. unul ar fi Vasile si la fete Daniela.
We'd be so less fragile/ If we're made from metal/ And our hearts from iron/ And our minds from steel/ And if we built an army/ Full of tender bodies/ Could we love each other/ Would we stop to feel/// And you want three wishes:/ One to fly the heavens/ One to swim like fishes/ And then one you're saving for a rainy day/ If your lover ever takes her love away/// You say you want to know her like a lover/ And undo her damage, she'll be new again/ Soon you'll find that if you try to save her/ It will lose her anger/ You will never win/// And you want three wishes:/ You want never bitter/ And all delicious/ And then one you're saving for a rainy day/ If your lover ever takes her love away/// You want three wishes:/ One to fly the heavens/ One to swim like fishes/ You want never bitter/ And all delicious/ And a clean conscience/ And all it's blisses/ You want one true lover with a thousand kisses/ You want soft and gentle and never vicious/ And then one you're saving for a rainy day/ If your lover ever takes her love away/// Three wishes- The pierces
Fosta membra Kudika.ro
De la: eka, la data 2009-09-30 00:14:45
De la: Lucia38, la data 2009-09-29 14:19:20Ciudat sau neciudat, mie mi-e greu sa-mi pronunt prenumele meu...

este, dar mi se pare tare ciudat cand mi-l pronunt...
Fosta membra Kudika.ro

pai si de ce anume iti trezeste aversiune numele iubitului tau?
Fiecare zi e minunata!
eka Avatarul lui eka

409 mesaje

Cred ca nu e vorba de aversiune,fobie sau temere.Doar ca nu i se potriveste.Te uiti la fata lui si pur si simplu nu "pusca".
La inceput de relatie ar fi cam exagerat sa-i spui tipului "iubitule".E ca si cum i-ai face o declaratie de dragoste inainte de vreme.Daca nu e un tip superficial,putin probabil ca o sa fie incantat.
Iar in ceea ce priveste apelative de genul : motanel,puiut,draga...la inceput de relatie,oricat de amuzante ar parea , tot impersonal suna.Unde mai pui ca putini barbati agreaza asemenea forme de alint.Eu una, nu am gasit nici o solutie care sa-mi usureze treaba, doar am incercat sa ma obisnuiesc.N-am apucat.
eka Avatarul lui eka

409 mesaje

De la: Lucia38, la data 2009-10-02 13:11:33

da,stiu.Si mie mi se intampla dar numai cand vorbesc cu cineva intr-o limba straina si trebuie sa ma prezin:"My name is..."Sau si mai ciudat:"Je m'apele..."
rashela Avatarul lui rashela

3663 mesaje

Mie nu-mi pari deloc nebuna.. De asemenea "probleme". e plin in jurul nostru.. doar ca nu si-au facut cont pe kudika sa ne spuna. Si eu am cunoscut un tip pe care il chema Petrica.. I se potrivea ca nuca┤n perete. Si, mai grav, toti ii spuneau Tica. Alta grozavie! Nu cred ca i-am spus vreodata pe nume...
Am avut o cunostinta care dadea numai peste Nelu.. nu scapa bine de unul ca.. isi gasea altul.. tot Nelu. Se credea posedata.. Cu un Nelu s-a si maritat, desi toata viata si-l dorise pe Radu.. (desigur, ma refer la un barbat care sa poarte acest nume).

Revenind la povestea ta... incearca sa afli cum ii spun cei apropiati, daca are vreo porecla draguta printre amici, trage cu urechea in stanga, in dreapta.. trebuie sa existe un diminutiv care sa te multumeasca si pe tine.
Repet, nu esti deloc nebuna. Nici eu nu voi putea spune vecinului de 80 de ani.. nea Vladut... doar pentru ca, bietul om.. asa e numit in acte.
Oricum, amuzanta chestie...
I'm not telling you it is going to be easy. I'm telling you it's going to be worth it.
Diavolyta_ Avatarul lui Diavolyta_

7696 mesaje
Oras: iasi

Cipriannnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn

unde'i Cipriannnnn a meuuuu???

puppp la elllll ca'l iuby multt de toooottt
Sweet Little Devil
Fosta membra Kudika.ro
no coment
au pus mochetaaaa in tren , baaaaaaa'!!

7696 mesaje

ufff geooo rau mai esti
Sweet Little Devil
Fosta membra Kudika.ro
nu-s rau!

7696 mesaje

ba da
Sweet Little Devil

3663 mesaje

De la: geo_x, la data 2009-10-02 23:06:26nu-s rau!

Acum m-am convins de asta! Chiar NU ESTI!!
I'm not telling you it is going to be easy. I'm telling you it's going to be worth it.
Fosta membra Kudika.ro
De la: rashela, la data 2009-10-02 23:11:43

doamna, aici nu-i vorba despre mine. e vorba despre...ciprian!

greierash_is_back Avatarul lui greierash_is_back

5092 mesaje
Oras: focsani

De la: eka, la data 2009-10-02 21:18:15
De la: Lucia38, la data 2009-10-02 13:11:33

da,stiu.Si mie mi se intampla dar numai cand vorbesc cu cineva intr-o limba straina si trebuie sa ma prezin:"My name is..."Sau si mai ciudat:"Je m'apele..."

care e numele tau? daca nu te superi...
We'd be so less fragile/ If we're made from metal/ And our hearts from iron/ And our minds from steel/ And if we built an army/ Full of tender bodies/ Could we love each other/ Would we stop to feel/// And you want three wishes:/ One to fly the heavens/ One to swim like fishes/ And then one you're saving for a rainy day/ If your lover ever takes her love away/// You say you want to know her like a lover/ And undo her damage, she'll be new again/ Soon you'll find that if you try to save her/ It will lose her anger/ You will never win/// And you want three wishes:/ You want never bitter/ And all delicious/ And then one you're saving for a rainy day/ If your lover ever takes her love away/// You want three wishes:/ One to fly the heavens/ One to swim like fishes/ You want never bitter/ And all delicious/ And a clean conscience/ And all it's blisses/ You want one true lover with a thousand kisses/ You want soft and gentle and never vicious/ And then one you're saving for a rainy day/ If your lover ever takes her love away/// Three wishes- The pierces
Fosta membra Kudika.ro
De la: Diavolyta_, la data 2009-10-02 23:07:12ba da

scuze D

3663 mesaje

De la: geo_x, la data 2009-10-02 23:15:57

Cum spui tu! Dar unii n-ar fi folosit guma de sters...
In fine...

7696 mesaje

De la: geo_x, la data 2009-10-02 23:16:22
De la: Diavolyta_, la data 2009-10-02 23:07:12ba da

scuze D

Sweet Little Devil
Fosta membra Kudika.ro
De la: rashela, la data 2009-10-02 23:18:46
De la: geo_x, la data 2009-10-02 23:15:57

Cum spui tu! Dar unii n-ar fi folosit guma de sters...
In fine...

inchipuiti-va ca in viitor as fii primit mesaje cu intrebari despre sanatatea lui...cum o duce, daca-i pofticios, cum doarme, pe stanga sau pe dreapta......

dar ma bucur ca v-ati schimbat optica in ceea ce priveste persoana mea!
Pagini: 1 2 >> Sari la pagina: