Setari Cookie-uri

oare este mai important sa iubesti si sa nu fii iubit sau sa nu iubesti si sa fii iubit?

acum mai bine de 4 ani am avut o relatie cu nu baiat care ma iubea enorm dar pe care eu nu l am putut iubi.m am hotarat sa pun capat relatie ptr ca nu mai suportam sa l vad cum sufera din cauza mea.dupa cateva luni am inceput o relatie cu un alt baiat,la inceput totul ere frumos,dar dupa ceva timp a inceput sa ma bata sa ma jigneasca si apoi sa ma insele.am ramas cu el in ciuda acestor lucruri fara sa ascult de lumea din jur.am suferit si sufar in continuare ptr ca oricat am sperat eu el nu s a schimbat si nu cred ca o va mai face niciodata.de curand m am intalnit cu fostul meu prieten si am stat putin de vorba pe ascuns ca daca ma vedea actualul meu iubit iara ma batea.nu mi a fost greu sa mi dau seama ca el inca ma iubea la fel sau mai mult decat m a iubit cand am fost impreuna.stia de drama mea si m a implorat sa l parasesc pe actualu meu iubit ptr a fi din nou cu el.ba chiar am aflat de la niste prieteni comuni ca timp de 4 ani el nu a mai avut nici o relatie si ca in tot timpul acesta m a ast pe mine si s a interesat de viata mea.acum stau si ma gandesc ca poate ar fi mai bn sa ma despart de actualul meu iubit ptr ca sincer am ajuns la capatul rabdari.dar ma intreb oare e bn sa reiau relatia cu fostul meu prieten chiar daca nu l pot iubi?
kudika071535
Postat pe 29 Septembrie 2009 16:39
Draga! Nimeni nu are dreptul sa dea in noi fie ca e iubit,sot... sau altcineva...
In situatia ta sunt multe femei batute de iubit/sot... si stau cu el.. il reclama la politie si tot la el se intorc. Eu consider ca aceste femei nu se iubesc pe ele, si chiar ajung sa creada ca ele sunt vinovate.. ba ca nu au tacut din gura sau alte scuze penibile. Cel care bate cconsidera ca asa se face respectat, inteles.. dar el este persoana slaba, persoana care nu stie sa faca altceva decat sa ridice pumnul.... Nu imi place sa judec oamenii dar asta nu inseamna ca sunt de acord cu ce fac ei...
iubitul tau poate fi e o persoana minunata dar comportamentul lui e dezastruos.
Gandestete ca cut vei sta mia mult sa fii maltrata cu atat viata ta e mai in declin Eu daca as fi in locul tau as spune lumii intregi prin ce trec ... nu m-as ascunde caci nu sunt vinovata ca cineva ma maltrateaza... si sa stii ca la scoala ai gasi ajutor sunt convinsa... chiar si la colegele mele asistenetele sociale de la centru ai putea sa apelezi
Sa stii ca nu o sa iti multumeasca nimeni daca stai sa iei bataie,esti tanara si bataile astea de marcheaza pe viata,nu accepta sa fii calcata in picioare
iesi din relatia casa si urmeazati viata in continuare... Nu iti fie rusine,nici un animal nu trebuie batut dar un om...
Viata ta trebuie sa mearga mai departe dar trebuie sa fii cu fruntea sus si sa nu iti fie rusine ca fratele tau este un "animal" caci de asta suntem oameni sa ne folosim mintea nu instinctele... Mergi la scoala si spune ce ai patit sa nu iti fie rusine.. aisa vazut ca oamenii vor sa te ajute nu ii dezamagi .... Fii puternica si cu fruntea sus... Spune ce ti se intampla si ai sa vezi ca oamenii pot fi altfel.. nu toti oamenii sunt asa cum ai e al tau .
Iti doresc tot binele din lume, sa te iubesti pe tine si sa nu uiti ca cea mai importanta persoana pentru tine esti tu.
Aphrodite
Postat pe 29 Septembrie 2009 16:51
Lista adaposturilor pentru femeile batute

Multe femei se complac in relatii sau casnicii care nu functioneaza. Ba mai mult decat atat, unele sunt si agresate de partenerii lor de viata.

In multe orase exista organizatii care acorda sprijin acestor femei, prin consiliere, asistenta medicala si gazduire in adaposturi speciale. Agentia Nationala pentru Protectia Familiei a intocmit o lista cu adaposturile respective.

In unele cazuri, sunt date telefoanele Directiilor de Dialog, Familie si Solidaritate Sociala, care cunosc situatia adaposturilor. Iata ce organizatii ofera sprijin femeilor agresate:

Alba - Asociatia AS 2001, tel. 0800.800.135, in parteneriat cu Primaria Alba Iulia

Arad - Directia de Dezvoltare si Asistenta Comunitara Arad - Centrul de zi si adapost de noapte pentru persoane fara adapost, bd. Decebal nr. 38, Arad

Brasov - Consiliul Local Brasov - Centrul pentru persoane fara adapost/0268.324.018; Primaria comunei Halchiu si Asociatia R.A.M.H.A.-Centrul maternal "Casa Zorilor", tel. 0268.326.816

Botosani - Consiliul Local Tudora - Centrul de consiliere pentru femei si copii victime ale violentei la domiciliu/0231.589.120

Braila - Fundatia Lumina, tel. 0239/613.927

Cluj - Asociatia Femeilor impotriva Violentei, tel. 0264/192.689

Giurgiu - Directia Generala de Asistenta Sociala si Protectia Copilului - Centrul pentru mame si copii victime ale violentei domestice, Giurgiu, tel. 0246.983; 0246.212.478

Iasi - Primaria Pascani si Asociatia "Ajutati copiii" - Centrul de urgenta pentru copii si femei victime ale violentei domestice, tel. 0232/760.000

Ilfov - Centrul de prevenire a violentei in familie Buftea, telefon 021/225.45.66

Mures - Fundatia Veritas, Sighisoara, telefon 0265/779.999

Neamt - Fundatia Umanitara Columna Piatra-Neamt, 0233/225.225.

Maramures - Directia de Sanatate Publica, Consiliul Judetean, Asociatia Artemis si UNFPA - Centrul de prevenire, monitorizare si combatere a violentei domestice, Maramures, tel. 0262/250.770

Bucuresti - Polimed - Apaca, tel. 021/410.00.92; Fundatia Sensiblu, 021/301.74.74; Asociatia Diaconia, 031/337.49.80, adapost finantat de Patriarhia Romaniei; Centrul Pilot de Asistenta si Protectie a Victimelor Violentei in Familie - tel. 021/983; Directia Generala de Asistenta Sociala si Protectia Copilului sector 2 - Centrul de protectie pentru copilul victima a violentei, tel. 021/9852; Centrul de Informare si Consultanta pentru Familie, 021/313.25.05; DGASPC sector 3 - Centrul maternal, telefon 021/346.69.49

Aphrodite
Postat pe 29 Septembrie 2009 16:58
cred ca cel mai important si bine pentru sufletul nostru ar fi sa fim iubite si sa nu iubim. in cazul despartirii nu vom fi noi cele care vom suferi.
dia36
Postat pe 1 Octombrie 2009 12:53
inninte de toate tu trebuie sa fie fericita
ce conteaza k u il iubesti pe actualul si el iti raspunde cu batai si alte lucruri care nu au nici un numitor comun cu iubirea
sau k fostul te iubeste
cand tu defapt nu te simti comoda in niciuna dintre cele 2 situatii
un timp pt tine de reflexie iti vine bine
si iubirea o sa apara si ea la maomentul potrivit
bestiutza_relouded
Postat pe 1 Octombrie 2009 13:00
Ceea ce te face pe tine fericita conteaza.
Nimeni nu iti garanteaza o alta viata, asa ca e pacat sa ti-o petreci intrebandu-te cu ce gresesti, unde gresesti, daca esti de vina cu ceva, daca nu esti suficient de buna pentru el, etc... singura vina pe care o ai este aceea ca te complaci in situatia asta
Asa ca TREZESTE-TE pana nu e prea tarziu, ia asta ca pe o lectie de viata, din care ai avut de invatat ca trebuie sa te respecti, sa pui conditii si sa nu mai iei de bun tot ce ti se ofera, sa inveti sa alegi cum sa traiesti, sa alegi oamenii in care iti pui sperante.
Numai bine
bad_witch
Postat pe 1 Octombrie 2009 17:24
nici macar o clipa nu mai sta acolo.acest individ nu merita sa fie iubit, cu atat mai putin, nu marita pe cineva langa el.
nu este atat de important daca te intorci la fostul tau prieten.dar pune punct, clar actualei relatii. nimic sa nu te opreasca.
daca pe fostul, nu l ai putut iubi, este foarte posibil sa nu l poti iubi nici acum. dar la fel de bine se poate intampla si sa l iubesti, daca stie sa se faca iubit. te iubeste, te asteapta, vrea sa fie cu tine, si ceea ce e mai important vrea sa te ajute. poti face asta, si poti gasi alinare, cladura, intelegere, . moral poate nu este cel mai corect, dar e mai usor sa iesi dintr o relatie esuata, stiind ca ai pe cineva aproape. e greu sa dai sfaturi in situatia asta., pentru ca e greu de judecat. e coffortabil sa stii ca ai pe cineva langa tine daca ti e greu, in acelasi timp, nici el nu are nici o vina, daca stai langa el fara sa l iubesti, iar mai devreme sau mai tarziu va suferi. puteti incerca. discutati, fiti deschisi, explica i ca iesi dintr o situatie grea si ca probabil i ti va fi greu sa iubesti foarte repede pe altcineva, sa ai incredere, sa fii din nou tu. nu stiu, dar fa ceva.
mult succes
anda_a
Postat pe 4 Octombrie 2009 14:16
Nu sunt de acord cu sistemul ;;bataie;;!Cum va lasati batute dragelor! Eu daca; ar fi dat ;o data in mine, casnicia mea lua sfarsit! Daca; el este puternic, nu inseamna ca; are dreptul sa ne loveasca! De ce sa ne loveasca???1
kudika017520
Postat pe 26 Octombrie 2009 21:22
Iti raspund direct: important in viata este sa te iubesti pe tine, sa ai incredere in fortele proprii si sa ai o atitudine de invingatoare! Incearca sa atingi macar prima din aceste stari , pt ca urmatoarele vor veni de la sine si atunci vei vedea ce fel de oameni vei atrage in jurul tau!
miss_darine
Postat pe 26 Octombrie 2009 21:40
De la: miss_darine, la data 2009-10-26 21:40:31Iti raspund direct: important in viata este sa te iubesti pe tine, sa ai incredere in fortele proprii si sa ai o atitudine de invingatoare! Incearca sa atingi macar prima din aceste stari , pt ca urmatoarele vor veni de la sine si atunci vei vedea ce fel de oameni vei atrage in jurul tau!




... chiar daca prima fraza e la moda astazi, ea provine de la o secta care o ''propovaduieste'' din ''90 pe la noi ... nu are nimic de a face cu atitudinea POZITIVA si CORECTA ... e doar un indemn cinic si egoist la individualism ... adica ceea ce vedem astazi pe la multi americani ... din nefericire pentru ei, cind afla ca nu e deloc asa si tocmai au pierdut persoana cea mai importanta pentru ei din cauza egoismului exagerat incep sa o ia razna definitiv ... si nu ca ar fi o pierdere ... unii romani citesc prea multe prostii ...

marco918
Postat pe 26 Octombrie 2009 21:50
De la: marco918, la data 2009-10-26 21:50:30
De la: miss_darine, la data 2009-10-26 21:40:31Iti raspund direct: important in viata este sa te iubesti pe tine, sa ai incredere in fortele proprii si sa ai o atitudine de invingatoare! Incearca sa atingi macar prima din aceste stari , pt ca urmatoarele vor veni de la sine si atunci vei vedea ce fel de oameni vei atrage in jurul tau!




... chiar daca prima fraza e la moda astazi, ea provine de la o secta care o ''propovaduieste'' din ''90 pe la noi ... nu are nimic de a face cu atitudinea POZITIVA si CORECTA ... e doar un indemn cinic si egoist la individualism ... adica ceea ce vedem astazi pe la multi americani ... din nefericire pentru ei, cind afla ca nu e deloc asa si tocmai au pierdut persoana cea mai importanta pentru ei din cauza egoismului exagerat incep sa o ia razna definitiv ... si nu ca ar fi o pierdere ... unii romani citesc prea multe prostii ...


Ai rupt din context ce ai vrut tu si ai inteles la fel, citeste intai topicul fetei si vezi cat de mult se iubeste ea pe sine si apoi comenteaza mesajul meu!
miss_darine
Postat pe 26 Octombrie 2009 22:03
nu stiu cum ai putu sta alaturi de un monstru ....chiar nu te pot înþelege...cred ca suferi dar nu pot ºi nu vreau sa inteleg cum o femeie prefera sa stea alaturi de un barbat care isi bate joc de ea...acest barbat cu care esti tu acum esti o persoana slaba si in neputinta lui se foloseste de tine...la modul cel mai grosolan...parerea mea e sa te intorci la primul...faptul ca te a asteptat, s a interesat de tine si nu a avut nici o femeie in viata lui pina acum denota ca te iubeste mult si a trait cu speranta ca intr o zi te vei maturiza si te vei intoarce la el...intoarce te si nu vei regreta.... lua i ar n....a pe barbatii care nu respecta femeile...ãºtia ar trebui impuscati
catalina69
Postat pe 28 Octombrie 2009 13:03
De la: kudika071535, la data 2009-09-29 16:39:19acum mai bine de 4 ani am avut o relatie cu nu baiat care ma iubea enorm dar pe care eu nu l am putut iubi.m am hotarat sa pun capat relatie ptr ca nu mai suportam sa l vad cum sufera din cauza mea.dupa cateva luni am inceput o relatie cu un alt baiat,la inceput totul ere frumos,dar dupa ceva timp a inceput sa ma bata sa ma jigneasca si apoi sa ma insele.am ramas cu el in ciuda acestor lucruri fara sa ascult de lumea din jur.am suferit si sufar in continuare ptr ca oricat am sperat eu el nu s a schimbat si nu cred ca o va mai face niciodata.de curand m am intalnit cu fostul meu prieten si am stat putin de vorba pe ascuns ca daca ma vedea actualul meu iubit iara ma batea.nu mi a fost greu sa mi dau seama ca el inca ma iubea la fel sau mai mult decat m a iubit cand am fost impreuna.stia de drama mea si m a implorat sa l parasesc pe actualu meu iubit ptr a fi din nou cu el.ba chiar am aflat de la niste prieteni comuni ca timp de 4 ani el nu a mai avut nici o relatie si ca in tot timpul acesta m a ast pe mine si s a interesat de viata mea.acum stau si ma gandesc ca poate ar fi mai bn sa ma despart de actualul meu iubit ptr ca sincer am ajuns la capatul rabdari.dar ma intreb oare e bn sa reiau relatia cu fostul meu prieten chiar daca nu l pot iubi?


daca te impaci cu fostul sau nu..e mai putin relevant...important e sa scapi de netrednicul ala care te bate!

cantafabule
Postat pe 28 Octombrie 2009 13:09
este important sa fi iubita....si atunci la rindul tau sa iubesti si tu
cristiana_cris
Postat pe 28 Octombrie 2009 13:31
De la: cristiana_cris, la data 2009-10-28 13:31:03este important sa fi iubita....si atunci la rindul tau sa iubesti si tu


frumos spus cris
cantafabule
Postat pe 28 Octombrie 2009 15:07
Nu e bine nici una nici alta! Iubirea trebuie sa vibreze din ambele parti! Unde nu este ;;iubire; nu este nimic!
kudika017520
Postat pe 29 Octombrie 2009 20:01
scz k intervin...dar u poti sa fii iubyta shi sa nu iubesti.....eu kred k nu as putea ...
dannyloveanku
Postat pe 10 Iulie 2010 04:49
pe primu nu lai iubit pe al doilea il iubesti dar te bate
cum la durut pe primu minciuna ta k il iubesti in 4 ani ,si lai lasat singur
tot asa primesti rasp de la actualu
stai linga asta k asta meriti iubire cu ...........................pumnu..................e mai placut asa nu co floare,
floarea o arunci la gunoi dupa 2 zile .asa vanataia se trateaza in timp ,o sapt 2 chear,
si te mai vede si lumea toata macheata de atata iubire
sa nu te gandesti sa te apropi de primu k nul meritiiiii
dar totusi in 4 ani nai ajuns sal iubesti de loc,atunci ce fel de om esti
sau a fost totu pe interes .(era bogat cumva si batran nu mai facea fata)si nu mai vroia sa moara sai iei averea
alyn27
Postat pe 10 Iulie 2010 09:07

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Good bye mi lover 13 De la: Iubitzel 2 Decembrie 2012 09:00
S-a despartit de mine desi ne iubeam 34 De la: bbys_rxu18 2 Mai 2010 13:45
Cum supravietuiesti in dupa moartea persoanei iubite? 44 De la: michon_11_71 25 Octombrie 2013 14:35
Sa mai lupt pentru el sau.. sa o las balta? 29 De la: iulia069834 21 Decembrie 2009 10:21
tabere prescolari 5 De la: dienush89 9 Octombrie 2009 22:26