Setari Cookie-uri

violenta intr-un cuplu....

am doar cateva intrebari vizavi de subiectul asta.....am avut o relatie in care am fost agresata fizic de iubitul meu la un mod foarte urat....si asta s-a intamplat de 4 ori.....toata lumea ma acuza,pana si el imi spune ca daca am luat bataie a fost pt ca asa am vrut eu....nu conteaza motivele cel mai important este ca motivul certurilor si batailor nu a fost din cauza ca l-am inselat,ca l-am mintit sau ca am vorbit macar cu un alt baiat ci din cauza faptului ca ideile lui vizavi de o relatie nu erau aceleasi cu mine. cum este privita o femeie care permite lucrurile astea? credeti ca ar fi vreun motiv pe lumea asta pt care un om sa merite sa fie lovit? daca il iubesc in ciuda lucrurilor astea inseamna ca gresesc? sunt fel de fel de intrebari care mi le pun si nu pot sa am incredere in ceea ce spun prietenii mei pe ca am senzatia ca sunt subiectivi. nu mai suntem impreuna dar eu nu pot gasi un motiv pt care sa merg mai departe,ma invinovatesc pt tot.....
florilya
Postat pe 30 Octombrie 2009 12:13
De la: florilya, la data 2009-10-30 12:13:57am doar cateva intrebari vizavi de subiectul asta.....am avut o relatie in care am fost agresata fizic de iubitul meu la un mod foarte urat....si asta s-a intamplat de 4 ori.....toata lumea ma acuza,pana si el imi spune ca daca am luat bataie a fost pt ca asa am vrut eu....nu conteaza motivele cel mai important este ca motivul certurilor si batailor nu a fost din cauza ca l-am inselat,ca l-am mintit sau ca am vorbit macar cu un alt baiat ci din cauza faptului ca ideile lui vizavi de o relatie nu erau aceleasi cu mine. cum este privita o femeie care permite lucrurile astea? credeti ca ar fi vreun motiv pe lumea asta pt care un om sa merite sa fie lovit? daca il iubesc in ciuda lucrurilor astea inseamna ca gresesc? sunt fel de fel de intrebari care mi le pun si nu pot sa am incredere in ceea ce spun prietenii mei pe ca am senzatia ca sunt subiectivi. nu mai suntem impreuna dar eu nu pot gasi un motiv pt care sa merg mai departe,ma invinovatesc pt tot.....


1. Nu exista nici un motiv pe lumea asta pentru care un om sa fie lovit (daca exceptam legitima aparare)
2.Cum este privita o femeie care permite lucrurile astea? Hmmm...masochista...?
3."daca il iubesc in ciuda lucrurilor astea inseamna ca gresesc?"nuuu...vezi pct.2
Tavishnar
Postat pe 30 Octombrie 2009 12:21
NU EXISTA NICI UN MOTIV PT CARE UN OM SA PERMITA SA FIE LOVIT!!!!!!!!
chiar daca il iubesti asta nu mai conteaza daca el se poarta urat, NICI O FEMEIE DIN LUMEA ASTA NU MERITA LOVITA SAU JIGNITA!!!!!
PUNCT.
steffy91
Postat pe 30 Octombrie 2009 16:06
De la: steffy91, la data 2009-10-30 16:06:33NU EXISTA NICI UN MOTIV PT CARE UN OM SA PERMITA SA FIE LOVIT!!!!!!!!
chiar daca il iubesti asta nu mai conteaza daca el se poarta urat, NICI O FEMEIE DIN LUMEA ASTA NU MERITA LOVITA SAU JIGNITA!!!!!
PUNCT.

greierash_is_back
Postat pe 30 Octombrie 2009 16:13
barbati care dau in femei sunt niste lasi si complexacti !
roz5blue6lila7
Postat pe 30 Octombrie 2009 16:21
am stat si m-am gandit...nu mi-a placut ca m-a lovit din contra,m-a marcat f mult. masochist este omul caruia ii place aceste lucruri. in sinea mea stiu ca nu e bine si crede-ti-ma nu am o parere f buna despre mine,nu inteleg de ce in ciuda acestor lucruri eu mai simt ca il iubesc....atata tot
florilya
Postat pe 30 Octombrie 2009 18:43
De la: florilya, la data 2009-10-30 18:43:59am stat si m-am gandit...nu mi-a placut ca m-a lovit din contra,m-a marcat f mult. masochist este omul caruia ii place aceste lucruri. in sinea mea stiu ca nu e bine si crede-ti-ma nu am o parere f buna despre mine,nu inteleg de ce in ciuda acestor lucruri eu mai simt ca il iubesc....atata tot




O fire violenta..nu se va schimba ever. Daca te-a lovit inseamna ca nu te resopecta, inseamna ca totul e distrus intre voi..si asta doar din cauza lui. Asa ceva nu e normal crede-ma...este pur si simplu de nesuportat. Da-i papucii si lasa-l in plata Domnului. Acest om e o fiara...nu merita nici un gest de iertare din partea ta. Fa ceva pt viata ta inainte sa nu fie prea tarziu. Azi o palma...maine un cutit in inima din cauza unui motiv insignifiant...Vrei sa se ajunga acolo?Crezi sau nu...mult nu mai e..cosmarul tau abia a inceput..
love_strike
Postat pe 9 Noiembrie 2009 00:30
De la: florilya, la data 2009-10-30 12:13:57am doar cateva intrebari vizavi de subiectul asta.....am avut o relatie in care am fost agresata fizic de iubitul meu la un mod foarte urat....si asta s-a intamplat de 4 ori.....toata lumea ma acuza,pana si el imi spune ca daca am luat bataie a fost pt ca asa am vrut eu....nu conteaza motivele cel mai important este ca motivul certurilor si batailor nu a fost din cauza ca l-am inselat,ca l-am mintit sau ca am vorbit macar cu un alt baiat ci din cauza faptului ca ideile lui vizavi de o relatie nu erau aceleasi cu mine. cum este privita o femeie care permite lucrurile astea? credeti ca ar fi vreun motiv pe lumea asta pt care un om sa merite sa fie lovit? daca il iubesc in ciuda lucrurilor astea inseamna ca gresesc? sunt fel de fel de intrebari care mi le pun si nu pot sa am incredere in ceea ce spun prietenii mei pe ca am senzatia ca sunt subiectivi. nu mai suntem impreuna dar eu nu pot gasi un motiv pt care sa merg mai departe,ma invinovatesc pt tot.....


Personal, nu am lovit si nu am sa lovesc in viata mea o fata/femeie, indiferent de cat de dezamagit as fi de ea.Mi se pare un gest barbar.

Insa, daca tie iti place lucrul asta, daca-l consideri o bizara manifestare de afectiune din partea lui sau, daca, formati un cuplu sado-maso, ma retrag respectuos, fara alte comentarii.

Ar mai fi o varianta: SINDROMUL STOCKHOLM, in care VICTIMA se indragosteste de CALAU/AGRESOR.

Eu imi permit sa te "lovesc" cu o floare.


Simply_The_Best
Postat pe 9 Noiembrie 2009 00:44
De la: florilya, la data 2009-10-30 12:13:57cum este privita o femeie care permite lucrurile astea? credeti ca ar fi vreun motiv pe lumea asta pt care un om sa merite sa fie lovit? daca il iubesc in ciuda lucrurilor astea inseamna ca gresesc?


1. Depinde; unii o privesc cu mila, altii o acuza ca accepta un astfel de comportament si nu pleaca de langa agresor.

2. NU

3. DA, DA, DA.... de cate ori vrei tu DA, gresesti. Primul tau gand ar trebui sa fie la tine, iar daca tie nu ti-e bine, ar trebui sa pleci. Omul asta te loveste, te agreseaza, te considera mai putin decat e el si te umileste. Cum poti sa iubesti un astfel de om?
kitty_krieger
Postat pe 9 Noiembrie 2009 00:50
De la: Simply_The_Best, la data 2009-11-09 00:44:58
Ar mai fi o varianta: SINDROMUL STOCKHOLM, in care VICTIMA se indragosteste de CALAU/AGRESOR.


sindromul stockholm nu se aplica in cazurile de violenta in cuplu, se aplica in cazuri de rapiri
kitty_krieger
Postat pe 9 Noiembrie 2009 00:52
De la: pisicuta_razboinica, la data 2009-11-09 00:52:45
De la: Simply_The_Best, la data 2009-11-09 00:44:58
Ar mai fi o varianta: SINDROMUL STOCKHOLM, in care VICTIMA se indragosteste de CALAU/AGRESOR.


sindromul stockholm nu se aplica in cazurile de violenta in cuplu, se aplica in cazuri de rapiri


Sa extrapolam un pic;esenta iubirii este aceeasi: trauma provocata i"nverseaza" idolii si barbarii.Serios.

Simply_The_Best
Postat pe 9 Noiembrie 2009 01:05
De la: florilya, la data 2009-10-30 12:13:57am doar cateva intrebari vizavi de subiectul asta.....am avut o relatie in care am fost agresata fizic de iubitul meu la un mod foarte urat....si asta s-a intamplat de 4 ori.....toata lumea ma acuza,pana si el imi spune ca daca am luat bataie a fost pt ca asa am vrut eu....nu conteaza motivele cel mai important este ca motivul certurilor si batailor nu a fost din cauza ca l-am inselat,ca l-am mintit sau ca am vorbit macar cu un alt baiat ci din cauza faptului ca ideile lui vizavi de o relatie nu erau aceleasi cu mine. cum este privita o femeie care permite lucrurile astea? credeti ca ar fi vreun motiv pe lumea asta pt care un om sa merite sa fie lovit? daca il iubesc in ciuda lucrurilor astea inseamna ca gresesc? sunt fel de fel de intrebari care mi le pun si nu pot sa am incredere in ceea ce spun prietenii mei pe ca am senzatia ca sunt subiectivi. nu mai suntem impreuna dar eu nu pot gasi un motiv pt care sa merg mai departe,ma invinovatesc pt tot.....


Singurul "motiv" pentru care esti lovita. este ca PERMITI. Ai incercat vreodata sa te privesti in acele momente... de undeva de sus, stanga, dreapta.. n-are importanta? Sa vezi cum arati in acele momente si, mai ales, cum arata el? Iti spun ca ai fi uimita sa descoperi cat esti de mica, de urata, de umila, de cocosata.. si cat e el de fioros... si cata scarba ii provoci. Nu asta spun toti cand va lovesc: ¨"imi faci sila"?
Poate daca ai privi lucrurile asa.. nu te-ar mai atinge orice neica nimeni nici macar cu o vorba rautacioasa. Si nici nu ti-am mai gasi o alta vina in afara celei .. ca, repet, ii permiti sa te trateze asa.
Si, da-mi voie sa-ti mai spun ceva. Daca poti iubi un asemenea barbat.. inseamna ca vei mai iubi si altul la fel.. si cam asta e ceea ce te asteapta de fiecare data.
rashela
Postat pe 9 Noiembrie 2009 01:12
De la: Simply_The_Best, la data 2009-11-09 01:05:25
De la: pisicuta_razboinica, la data 2009-11-09 00:52:45
De la: Simply_The_Best, la data 2009-11-09 00:44:58
Ar mai fi o varianta: SINDROMUL STOCKHOLM, in care VICTIMA se indragosteste de CALAU/AGRESOR.


sindromul stockholm nu se aplica in cazurile de violenta in cuplu, se aplica in cazuri de rapiri


Sa extrapolam un pic;esenta iubirii este aceeasi: trauma provocata i"nverseaza" idolii si barbarii.Serios.



ma tem ca n-ai nici cea mai mica idee despre ce vorbesti. De obicei, intr-un caz de violenta in cuplu, femeia se indragosteste de el cu mult inainte de a-si arata fata de agresor. Tocmai de aceea ii vine greu sa creada la inceput si tot spera ca el nu e de fapt asa, ca a fost doar un incident izolat etc...

Tocmai de aceea pe femeie o darama psihic aceste acte de violenta si se gaseste neputincioasa in a-l parasi, desi zace intr-o balta de sange....

Mai documenteaza-te. Felul tau de a privi acest fenomen e foarte naiv si nu stiu cat de mult bine face victimei.
kitty_krieger
Postat pe 9 Noiembrie 2009 12:56
De la: florilya, la data 2009-10-30 12:13:57am doar cateva intrebari vizavi de subiectul asta.....am avut o relatie in care am fost agresata fizic de iubitul meu la un mod foarte urat....si asta s-a intamplat de 4 ori.....toata lumea ma acuza,pana si el imi spune ca daca am luat bataie a fost pt ca asa am vrut eu....nu conteaza motivele cel mai important este ca motivul certurilor si batailor nu a fost din cauza ca l-am inselat,ca l-am mintit sau ca am vorbit macar cu un alt baiat ci din cauza faptului ca ideile lui vizavi de o relatie nu erau aceleasi cu mine. cum este privita o femeie care permite lucrurile astea? credeti ca ar fi vreun motiv pe lumea asta pt care un om sa merite sa fie lovit? daca il iubesc in ciuda lucrurilor astea inseamna ca gresesc? sunt fel de fel de intrebari care mi le pun si nu pot sa am incredere in ceea ce spun prietenii mei pe ca am senzatia ca sunt subiectivi. nu mai suntem impreuna dar eu nu pot gasi un motiv pt care sa merg mai departe,ma invinovatesc pt tot.....

keep going...
esti pe calea cea buna...
Totaia
Postat pe 9 Noiembrie 2009 13:02
De la: florilya, la data 2009-10-30 12:13:57am doar cateva intrebari vizavi de subiectul asta.....am avut o relatie in care am fost agresata fizic de iubitul meu la un mod foarte urat....si asta s-a intamplat de 4 ori.....toata lumea ma acuza,pana si el imi spune ca daca am luat bataie a fost pt ca asa am vrut eu....nu conteaza motivele cel mai important este ca motivul certurilor si batailor nu a fost din cauza ca l-am inselat,ca l-am mintit sau ca am vorbit macar cu un alt baiat ci din cauza faptului ca ideile lui vizavi de o relatie nu erau aceleasi cu mine. cum este privita o femeie care permite lucrurile astea? credeti ca ar fi vreun motiv pe lumea asta pt care un om sa merite sa fie lovit? daca il iubesc in ciuda lucrurilor astea inseamna ca gresesc? sunt fel de fel de intrebari care mi le pun si nu pot sa am incredere in ceea ce spun prietenii mei pe ca am senzatia ca sunt subiectivi. nu mai suntem impreuna dar eu nu pot gasi un motiv pt care sa merg mai departe,ma invinovatesc pt tot.....
.am si eu un prieten de 2 ani si akm as vrea sa ne despartim pt k numai ne intelegem.este si el agresiv verbal si fizik .cand se inerveaza vb urat si dp ai pare rau .dar mai mult de o cateva palme nu mi-a dat si nu imi convine nici asta .el zice k se va schimba dar nu cred .eu zik k ai facut bine k te-ai desparit de el dk ai incerkat sa-l schimbi si nu a vrut sau nu a putut .tie ti-at place sa stai langa unu sa-ti dea portia de bataie pe fiecare zi ?nuuu .poate dk ar avea un motiv foarte grav odata . sa te prinda inselandu-l sau eu mai stiu ce ...dar uni batbati nici atunci nu reactioneaza urat .depinde de persoana .orkm si dk pr meu nu se schimba ma voi desparti de el .... chiar daca al iubesti mult vei gasii u pe cineva sa te merite .intr-o relarie trebuie sa existe respect ...intelegere ... incredere far astea nu duci o viata frumoasa
aleexa29_yahoo_com
Postat pe 10 Noiembrie 2009 13:55
De la: aleexa29_yahoo_com, la data 2009-11-10 13:55:17
De la: florilya, la data 2009-10-30 12:13:57am doar cateva intrebari vizavi de subiectul asta.....am avut o relatie in care am fost agresata fizic de iubitul meu la un mod foarte urat....si asta s-a intamplat de 4 ori.....toata lumea ma acuza,pana si el imi spune ca daca am luat bataie a fost pt ca asa am vrut eu....nu conteaza motivele cel mai important este ca motivul certurilor si batailor nu a fost din cauza ca l-am inselat,ca l-am mintit sau ca am vorbit macar cu un alt baiat ci din cauza faptului ca ideile lui vizavi de o relatie nu erau aceleasi cu mine. cum este privita o femeie care permite lucrurile astea? credeti ca ar fi vreun motiv pe lumea asta pt care un om sa merite sa fie lovit? daca il iubesc in ciuda lucrurilor astea inseamna ca gresesc? sunt fel de fel de intrebari care mi le pun si nu pot sa am incredere in ceea ce spun prietenii mei pe ca am senzatia ca sunt subiectivi. nu mai suntem impreuna dar eu nu pot gasi un motiv pt care sa merg mai departe,ma invinovatesc pt tot.....
.am si eu un prieten de 2 ani si akm as vrea sa ne despartim pt k numai ne intelegem.este si el agresiv verbal si fizik .cand se inerveaza vb urat si dp ai pare rau .dar mai mult de o cateva palme nu mi-a dat si nu imi convine nici asta .el zice k se va schimba dar nu cred .eu zik k ai facut bine k te-ai desparit de el dk ai incerkat sa-l schimbi si nu a vrut sau nu a putut .tie ti-at place sa stai langa unu sa-ti dea portia de bataie pe fiecare zi ?nuuu .poate dk ar avea un motiv foarte grav odata . sa te prinda inselandu-l sau eu mai stiu ce ...dar uni batbati nici atunci nu reactioneaza urat .depinde de persoana .orkm si dk pr meu nu se schimba ma voi desparti de el .... chiar daca al iubesti mult vei gasii u pe cineva sa te merite .intr-o relarie trebuie sa existe respect ...intelegere ... incredere far astea nu duci o viata frumoasa


Prietenul tau.. e tot roman? In functie de raspunsul tau.. iti spun si de ce am intrebat asta.
rashela
Postat pe 10 Noiembrie 2009 14:10
De la: envagy, la data 2009-11-09 13:02:32
De la: florilya, la data 2009-10-30 12:13:57am doar cateva intrebari vizavi de subiectul asta.....am avut o relatie in care am fost agresata fizic de iubitul meu la un mod foarte urat....si asta s-a intamplat de 4 ori.....toata lumea ma acuza,pana si el imi spune ca daca am luat bataie a fost pt ca asa am vrut eu....nu conteaza motivele cel mai important este ca motivul certurilor si batailor nu a fost din cauza ca l-am inselat,ca l-am mintit sau ca am vorbit macar cu un alt baiat ci din cauza faptului ca ideile lui vizavi de o relatie nu erau aceleasi cu mine. cum este privita o femeie care permite lucrurile astea? credeti ca ar fi vreun motiv pe lumea asta pt care un om sa merite sa fie lovit? daca il iubesc in ciuda lucrurilor astea inseamna ca gresesc? sunt fel de fel de intrebari care mi le pun si nu pot sa am incredere in ceea ce spun prietenii mei pe ca am senzatia ca sunt subiectivi. nu mai suntem impreuna dar eu nu pot gasi un motiv pt care sa merg mai departe,ma invinovatesc pt tot.....

keep going...
esti pe calea cea buna...
yayinnah
Postat pe 10 Noiembrie 2009 14:14
De la: roz5bule6lila7, la data 2009-10-30 16:21:01barbati care dau in femei sunt niste lasi si complexacti !

BV BV MULTUMIM
kudika_bibi
Postat pe 10 Noiembrie 2009 21:21
Cred ca cel mai important lucru este sa nu mai incerci sa gasesti o motivatie...asta este ceea ce te tine legata inca de el....nu are importanta ce motiv are....oamenii in general au drepturi...multe chiar...printere ele se afla si dreptul de a nu fi agresati...m-am exprimat un pic ciudat dar sper sa intelegi...nimeni in lumea asta nu merita sa fie lovit...cei care o fac sunt cei care au probleme interioare grave, sunt frustrati, nu gasesc alta metoda mai buna decat violenta fizica...de obicei barbatii utilizeaza aceasta varianta pt ca ne sunt superior din punct de vedere psihic...daca el nu face fata unei dicutii in care tu ai dreptate sa fi sigura ca va da pt ca nu are alta arnma de ase apara si de a te face sa taci.
Nu esti masochista insa faptul ca io iubesti in continuare demonstreaza faptul ca nu constientizezi cat de grav e sa faca cineva asa ceva...ai spus ca nu ti-a placut insa nu stiu daca asta e termenul potrivit...eu l-as ura efectiv...
oricum un pont pe care il stiu de canmd eram mica de la femei din familia mea care au invins lupta cu violenta....cand te loveste da-i si tu...insa nu o palma...ia ce apuci la mana si fie il ameninti ca daca mai da ii dai in cap si gata, sau daca deti controlul si nu ii dai mortal :) da-i si tu. e probata chestia asta...si nu va mai da ever in tine...e tocmai chestia aia ca il infrunti pana si fizic :)
ania18
Postat pe 12 Noiembrie 2009 17:01

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
doar atit .... il iubesc. 35 De la: SIDONIA69 15 Mai 2009 11:52
Cum sa-ti faci prieteni si sa iti cunosti jumatatea la o petrecere? 1 De la: mariana_ivascu_mari 28 Noiembrie 2012 14:50
Nu mai inteleg... 4 De la: alexandra-floriintimisoara-eu 26 Ianuarie 2016 14:40
casnicie esuata-o iubire imposibila 15 De la: quantex 7 Iulie 2009 20:32
eu il vreau si el ma minte mereu ............... 55 De la: l_diana_c 28 Mai 2009 15:46