Setari Cookie-uri

gripa noua: pro sau contra vaccinului?

De la: Valitza88, la data 2009-11-08 15:41:23
De la: ionutcosmin2003, la data 2009-11-08 15:36:36
De la: Valitza88, la data 2009-11-08 15:32:06
De la: ionutcosmin2003, la data 2009-11-08 15:23:02dati amandoua din gura....de parca medicina ar fi facultatea facultatilor....de cativa ani incoace e un om pe trei locuri, si asta pt ca avem noroc cu indienii, altfel nici atatia nu ar fi.....dai cu pusca dupa un medic bun in zilele de azi, pana nu scoti plicul din buzunar nu te baga in seama, si cand spun asta stiu ce vorbesc, am avut experienta...
asa ca mai lasati-ma cu medicina voastra si cu gradul de pregatire....

vorbeste ala care a chiulit de la facultate si care a data spaga
esti idolul meu in viata


hai te rog, abtine-te, nu sunt toti prosti, chiar daca nu au "gradul tau mare" de pregatire....
m-ai convins cant esti de isteata, gata, imi scot palaria in fata ta, si nu te mai contrazic.....
du-te, fa-ti vaccin, explica-ne cat suntem de prosti ca nu avem habar din ce se face un vaccin.....pe cand tu ai invatat la medicina veterinara.....mai urmeaza sa apara un horticultor si sa te completeze, sa creati un vaccin impreuna

asa se manifesta oamenii cand nu mai au argumente...incep sa jigneasca...te-am obligat eu sa faci vaccinul?sau te-a deranjat ca am zis adevarul ca tu chiuleai si dadeai spaga in facultate?chiar tu ai afirmat-o.ce nu esti capabil sa-ti asumi responsabilitatea pt ceea ce scrii aici?


imi place ca stii sa citesti printre randuri.....
ionutcosmin2003
Postat pe 8 Noiembrie 2009 15:43
nu am facut vaccin nici in clasa a 12-a si vacinul asta mi se pare cea mai mare prostie....asa manipuleaza oamenii si ii fac niste roboti...nu au dreptul sa ne
oblige sa facem un vaccin atat de daunator(dak nu vreti sa il faceti aveti dreptul sa refuzati)nu e obligatoriu......uiteti-va pe youtube ....sunt oameni care nu mai pot sa mearga din cauza vaccinului.....efectele ink nu sunt conoscute si pe termen lung asa ca nu stim la ce sa ne asteptam.....in plus e vina lor....ei au creat acest virus in laborator....este si un documentar pe internet in care explica cat de infecte sunt laboratoarele insa ei tot ce stiu sa spuna e ca a fost prost administrat...nu e chiar asa .....
monik21
Postat pe 8 Noiembrie 2009 15:46
Ai de ales daca il faci sau nu.

Virusul gripei porcine
noul tip de virus gripal A H1N1(„virusul gripei porcine”) a fost creat în laborator

nu se aseamãnã cu nici un alt virus precedent

pentru sinteza lui s-a folosit virusul gripei spaniole din 1918 combinat în mod artificial cu tulpina virusului comun H3N2 ºi H5N1 (tulpina gripei aviare)

conþine material genetic de la douã tulpini de gripã porcinã, douã tulpini de gripã umanã ºi o singura tulpinã de gripã aviarã



Cât de gravã este gripa porcinã?
simptomele de gripã porcinã sunt cel mult moderate

gripa porcinã este cu mult mai blândã decât s-a aºteptat (cf. „The Times”)

boala nu se manifestã mai drastic decât o rãcealã severã, deci rolul vaccinãrii este pus sub semnul întrebãrii

în Marea Britanie, cea mai afectatã þarã din Europa, se înregistreazã o mortalitate de 0,03 %, cu mult mai scãzutã decât în cazurile de îmbolnãviri cu o gripã obiºnuitã tip A

deci nu este justificatã vaccinarea în masã a populaþiei, cu atât mai puþin în România unde s-au înregistrat doar 322 de cazuri!


Un vaccin periculos!
provoacã cancer ºi alte boli grave:
mutaþii genetice ºi oncogenezã prin injectarea de material genetic strãin direct în sânge (cf. studiilor recente)
celulele umane utilizate curent în producþia de vaccinuri sunt celule canceroase provenite din diferite tipuri de tumori umane, celule fetale provenite din embrion uman avortat (sunt singurele celule capabile sã supravieþuiascã in vitro ºi sã se dividã fãrã limitã de timp ºi spaþiu) ºi celule animale (embrion de pui, etc.)
vaccinul „Optaflu” contra gripei porcine al Companiei Novartis va folosi celule umane provenite din tumori canceroase!

sindromul Guillain-Barré (GBS), boalã autoimunã ce cauzeazã paralizia braþelor ºi a picioarelor, iar în cazuri rare, a întregului corp
în 1976 s-au înregistrat câteva cazuri de gripã porcinã (comunã, datã de virusul natural ºi nu cel sintetic actual) în rândurile soldaþilor de la Fort Dix, New Jersey ºi numai unul dintre ei a decedat, cel mai probabil din cauza eforturilor fizice prea mari decât din cauza gripei. Aceasta a dus la lansarea unei vaccinãri în masa a 40 milioane persoane împotriva unei pandemii care nu s-a materializat. Mii de oameni au cerut despãgubiri pentru leziunile cauzate de vaccinare. Cel puþin 25 de oameni au murit ºi 500 au paralizat.

nu este recomandatã vaccinarea celor care suferã de boli are plãmânilor (agraveazã astmul la copii), inimii, rinichilor sau a celor cu sisteme imune slãbite, femeilor însãrcinate ºi copiilor sub cinci ani



Deoarece conþine:

adjuvanþi toxici
cele mai multe vaccinuri au un conþinut periculos de mare de mercur sub formã de thimerosal (un conservant letal) de 50 de ori mai toxic decât mercurul însuºi. O dozã destul de mare poate cauza disfuncþii pe termen lung la nivel imunologic, senzorial, neurologic, motor ºi comportamental. Intoxicaþia cu mercur duce la autism, sindrom de atenþie deficitarã, sclerozã multiplã, deficienþe de vorbire ºi limbaj. Un alt adjuvant comun pentru vaccinuri este hidroxidul de aluminiu care este implicat in boala Alzheimer, cauzeazã alergii ºi ºoc anafilactic

adjuvanþi noi
pentru vaccinul gripei porcine sunt folosiþi, cu acordul OMS-ului, cei mai mulþi adjuvanþi noi incluzând MF59, ISCOMS, OS21, AS02 ºi AS04. Adjuvantul MF59 este de naturã uleioasã ºi conþine Tween80, Span85002 ºi squalena. Studiile efectuate pe ºoareci au arãtat cã adjuvanþii uleioºi induc probleme motorii ºi paralizie. Adjuvantul ASO3 conþine de asemenea Squalena (cauzatoare a sindromului rãzboiului din golf) care provoacã ºi boli autoimune. Adjuvanþii Sqalena ºi Tween80 provoacã infertilitate la animale.

Nu acceptãm sã fim cobaii vaccinului AH1N1 în România!

Organizaþia Mondialã a Sanãtãþii introduce dictatura medicalã!
O.M.S.-ul încearcã sã introducã o dictaturã medicalã, ca ºi sãnãtatea publicã (DSP), care a început sã încalce drepturile naturale ale omului. A introdus carantina, a interzis libera circulaþie, a introdus vaccinarea obligatorie, s-a încãlcat autonomia pacientului care nu poate refuza tratamentele obligatorii.

Întrebãri fãrã rãspuns:
• De ce sunt copiii cei care trebuie sã primeascã cei dintâi un vaccin experimental?

• Ce rãspuns va da statul pentru cazurile în care copiii ºi femeile însãrcinate vor fi lezate?

• De ce în SUA ºi in Comunitatea Europeanã (deci ºi în România) se acordã imunitate totalã în faþa legii, împotriva oricãror plângeri în instanþã care ar putea rezulta în urma vaccinãrii?

• De ce se permite companiilor farmaceutice, oficialitãþilor din sistemul de sãnãtate ºi oricui care se ocupã de administrarea vaccinurilor experimentale ca în timpul unei stãri de urgenþã sã fie protejaþi legal în cazul în care populaþia suferã leziuni în urma vaccinãrii?

• De ce se impune vaccinarea obligatorie când riscurile bolii sunt mici, iar riscurile vaccinãrii sunt enorme?

• Cum poate fi impusã vaccinarea obligatorie când etica medicalã ºi legile þãrii prevãd pentru orice tratament medical, consimþãmântul informat al pacientului?

• De ce nu existã nicio organizaþie care sã controleze conþinutul vaccinurilor la firmele producãtoare?

Gripa porcinã. Ce nu ni se spune?
Se proclamã pandemie, se mobilizeazã guverne, se cheltuiesc milioane pentru gripa porcinã cu 145 de victime mai puþin decât cele provocate în fiecare an de fulgere (1170 de victime pe an), iar 98% din bolnavi se vindecã fãrã nicio terapie.
Decesele (în principal ale copiilor) în Africa ºi Asia sunt doar din cauza malariei 3000 în fiecare zi. De ce aceasta nu constituie nici mãcar o ºtire, în timp ce „pandemia” - cu foarte puþine victime - monopolizeazã mass-media, pune în miºcare organisme ºi guverne mondiale?
Vaccinãrile sunt periculoase. În 1918-1919, pe perioada gripei aviare spaniole, doar soldaþii ºi alte persoane care fuseserã vaccinate împotriva gripei s-au îmbolnãvit ºi au murit. Cei care au refuzat vaccinul au rãmas sãnãtoºi ºi, în plus, îi ajutau pe bolnavi ºi transportau morþii. De asemenea, ºi din cauza vaccinãrii din 1976 împotriva pandemiei porcine de atunci, oamenii au murit ºi mulþi au paralizat din cauza vaccinului ºi nu din cauza virusului porcin.
„Copiii care se vaccineazã împotriva gripei prezintã un pericol de trei ori mai mare sã se îmbolnãveascã de gripã”- James R. Shannon, fost Director al Consiliului Naþional American de Sãnãtate
În Franþa, Anglia, America, China, Germania, România se impune vaccinul obligatoriu (cu penalitãþi pentru cei care insistã sã fie stãpâni pe propriul trup)
Pentru înfruntarea gripei: igiena ºi vitamina D care se activeazã prin expunerea la soare .
Mai multe detalii la:
http://nuvaccinurilor.blogspot.com/
http://www.razbointrucuvant.ro/recomandari/category/gripa-porcinavaccin/
septembrie 2009
Fundaþia “Sfinþii Martiri Brâncoveni”
Suceava
www.fundatiasmbsv.ro
Un atentat la
viaþa umanã:

Vaccinul împotriva
GRIPEI PORCINE

Nu faceþi vaccinul ºi
nu lãsaþi pe nimeni sã-l facã!

Nu aºteptaþi
pânã în ziua vaccinãrilor!
Informaþi-vã apropiaþii
de acest vaccin periculos!
messalinda
Postat pe 8 Noiembrie 2009 15:49
De la: ionutcosmin2003, la data 2009-11-08 15:43:33
De la: Valitza88, la data 2009-11-08 15:41:23
De la: ionutcosmin2003, la data 2009-11-08 15:36:36
De la: Valitza88, la data 2009-11-08 15:32:06
De la: ionutcosmin2003, la data 2009-11-08 15:23:02dati amandoua din gura....de parca medicina ar fi facultatea facultatilor....de cativa ani incoace e un om pe trei locuri, si asta pt ca avem noroc cu indienii, altfel nici atatia nu ar fi.....dai cu pusca dupa un medic bun in zilele de azi, pana nu scoti plicul din buzunar nu te baga in seama, si cand spun asta stiu ce vorbesc, am avut experienta...
asa ca mai lasati-ma cu medicina voastra si cu gradul de pregatire....

vorbeste ala care a chiulit de la facultate si care a data spaga
esti idolul meu in viata


hai te rog, abtine-te, nu sunt toti prosti, chiar daca nu au "gradul tau mare" de pregatire....
m-ai convins cant esti de isteata, gata, imi scot palaria in fata ta, si nu te mai contrazic.....
du-te, fa-ti vaccin, explica-ne cat suntem de prosti ca nu avem habar din ce se face un vaccin.....pe cand tu ai invatat la medicina veterinara.....mai urmeaza sa apara un horticultor si sa te completeze, sa creati un vaccin impreuna

asa se manifesta oamenii cand nu mai au argumente...incep sa jigneasca...te-am obligat eu sa faci vaccinul?sau te-a deranjat ca am zis adevarul ca tu chiuleai si dadeai spaga in facultate?chiar tu ai afirmat-o.ce nu esti capabil sa-ti asumi responsabilitatea pt ceea ce scrii aici?


imi place ca stii sa citesti printre randuri.....

mie imi place ca te ataci...asta inseamna ca te-ai simtit vizat.
Valitza88
Postat pe 8 Noiembrie 2009 15:50
Ai mare dreptate Monik.Din pacate sunt foarte multi care se lasa purtati de val doar in virtutea inertiei.

Dincolo de vaccinuri cotroversate inca, cu cateva sfaturi la indemana oricui puteti salva vieti!

Sfaturile urmatoare sint importante pentru noi toti si au mult sens, fiind recomandarile unui important medic din SUA.

Singurele cai de intrare in organism sint narile si gura. Intr-o epidemie globala de natura asta, este aproape imposibil sa nu vii in contact cu H1N1 in ciuda tuturor precautilor. Contactul cu H1N1 nu este asa o problema de mare cit este proliferarea.

Cind esti inca sanatos, si nu ai nici o simptoma de infectie H1N1, ca sa previi inmultirea , agravarea si dezvoltarea infectiilor secundare, trebuie sa faci citiva pasi foarte simpli, care nu au fost insa prea discutati in comunicatiile oficiale, si pe care le poti practica foarte usor (in loc sa te gindesti cum sa faci stocuri de medicamente ca N95 si Tamiflu)


1. Spala-te frecvent pe miini (asta a fost comunicat mult de catre oficiali)

2. Tine-ti miinile departe de fata...nu iti atinge fata tot timpul... Rezista tentatiei sa-ti pui miinile pe fata( numai daca trebuie sa maninci sau sa te speli pe fata).

3. Fa gargara de doua ori pe zi cu apa sarata ( foloseste Listerine sau ser fiziologic, daca nu vrei apa sarata). H1N1 ia vreo 2-3 zile dupa infectarea initiala a gitului sau cavitatilor nazale sa prolifereze si sa arate simptomele caracteristice. Gargara simpla previne proliferarea. Intr-un fel, gargara cu apa cu sare are acelasi efect intr-o persoana sanatoasa cum are Tamiflu intr-o persoana infectata deja. Nu subaprecia aceasta metoda simpla si ieftina de prevenire pentru ca are foarte mare fect.

4. Similar cu numarul 3 de mai sus...curatati-va narile cel putin odata pe zi cu aoa sarata calduta csau cu hydrogen peroxide. Nu toata lumea e buna la Jala Neti sau Sutra Neti ( ceva miscari de yoga cred... ca sa-ti cureti narile - (ca parca daca n-am stii Yoga am umbla cu ele murdare )), dar suflindu-ti nasul usurel odata pe zi si curatind narile cu vata imbibata cu apa sarata calduta este un proces efectiv in a micsora populatia virusului.

5. Foloseste mincarurile bogate in Vitamina C (citrice) ca sa-ti intaresti imunitatea sistemului tau. Daca iti suplimentezi dieta cu Vitamina C, ia si Zinc ca sa maresti absorbtia.

6. Bea pe cit poti mai multe bauturi calde (limonada, ceai, cafea). Bind lichide calde efectul este acelasi cu a face gargara, dar in directia reversa. Aceste lichide spala virusul proliferat din git in stomac unde nu poate supravietui, sau sa se mai inmulteasca sau sa-ti faca vreun rau.










messalinda
Postat pe 8 Noiembrie 2009 15:52
De la: messalinda, la data 2009-11-08 15:52:51Ai mare dreptate Monik.Din pacate sunt foarte multi care se lasa purtati de val doar in virtutea inertiei.

Dincolo de vaccinuri cotroversate inca, cu cateva sfaturi la indemana oricui puteti salva vieti!

Sfaturile urmatoare sint importante pentru noi toti si au mult sens, fiind recomandarile unui important medic din SUA.

Singurele cai de intrare in organism sint narile si gura. Intr-o epidemie globala de natura asta, este aproape imposibil sa nu vii in contact cu H1N1 in ciuda tuturor precautilor. Contactul cu H1N1 nu este asa o problema de mare cit este proliferarea.

Cind esti inca sanatos, si nu ai nici o simptoma de infectie H1N1, ca sa previi inmultirea , agravarea si dezvoltarea infectiilor secundare, trebuie sa faci citiva pasi foarte simpli, care nu au fost insa prea discutati in comunicatiile oficiale, si pe care le poti practica foarte usor (in loc sa te gindesti cum sa faci stocuri de medicamente ca N95 si Tamiflu)


1. Spala-te frecvent pe miini (asta a fost comunicat mult de catre oficiali)

2. Tine-ti miinile departe de fata...nu iti atinge fata tot timpul... Rezista tentatiei sa-ti pui miinile pe fata( numai daca trebuie sa maninci sau sa te speli pe fata).

3. Fa gargara de doua ori pe zi cu apa sarata ( foloseste Listerine sau ser fiziologic, daca nu vrei apa sarata). H1N1 ia vreo 2-3 zile dupa infectarea initiala a gitului sau cavitatilor nazale sa prolifereze si sa arate simptomele caracteristice. Gargara simpla previne proliferarea. Intr-un fel, gargara cu apa cu sare are acelasi efect intr-o persoana sanatoasa cum are Tamiflu intr-o persoana infectata deja. Nu subaprecia aceasta metoda simpla si ieftina de prevenire pentru ca are foarte mare fect.

4. Similar cu numarul 3 de mai sus...curatati-va narile cel putin odata pe zi cu aoa sarata calduta csau cu hydrogen peroxide. Nu toata lumea e buna la Jala Neti sau Sutra Neti ( ceva miscari de yoga cred... ca sa-ti cureti narile - (ca parca daca n-am stii Yoga am umbla cu ele murdare )), dar suflindu-ti nasul usurel odata pe zi si curatind narile cu vata imbibata cu apa sarata calduta este un proces efectiv in a micsora populatia virusului.

5. Foloseste mincarurile bogate in Vitamina C (citrice) ca sa-ti intaresti imunitatea sistemului tau. Daca iti suplimentezi dieta cu Vitamina C, ia si Zinc ca sa maresti absorbtia.

6. Bea pe cit poti mai multe bauturi calde (limonada, ceai, cafea). Bind lichide calde efectul este acelasi cu a face gargara, dar in directia reversa. Aceste lichide spala virusul proliferat din git in stomac unde nu poate supravietui, sau sa se mai inmulteasca sau sa-ti faca vreun rau.











e buna si metoda asta
Valitza88
Postat pe 8 Noiembrie 2009 15:55
De la: messalinda, la data 2009-11-08 15:52:51Ai mare dreptate Monik.Din pacate sunt foarte multi care se lasa purtati de val doar in virtutea inertiei.

Dincolo de vaccinuri cotroversate inca, cu cateva sfaturi la indemana oricui puteti salva vieti!

Sfaturile urmatoare sint importante pentru noi toti si au mult sens, fiind recomandarile unui important medic din SUA.

Singurele cai de intrare in organism sint narile si gura. Intr-o epidemie globala de natura asta, este aproape imposibil sa nu vii in contact cu H1N1 in ciuda tuturor precautilor. Contactul cu H1N1 nu este asa o problema de mare cit este proliferarea.

Cind esti inca sanatos, si nu ai nici o simptoma de infectie H1N1, ca sa previi inmultirea , agravarea si dezvoltarea infectiilor secundare, trebuie sa faci citiva pasi foarte simpli, care nu au fost insa prea discutati in comunicatiile oficiale, si pe care le poti practica foarte usor (in loc sa te gindesti cum sa faci stocuri de medicamente ca N95 si Tamiflu)


1. Spala-te frecvent pe miini (asta a fost comunicat mult de catre oficiali)

2. Tine-ti miinile departe de fata...nu iti atinge fata tot timpul... Rezista tentatiei sa-ti pui miinile pe fata( numai daca trebuie sa maninci sau sa te speli pe fata).

3. Fa gargara de doua ori pe zi cu apa sarata ( foloseste Listerine sau ser fiziologic, daca nu vrei apa sarata). H1N1 ia vreo 2-3 zile dupa infectarea initiala a gitului sau cavitatilor nazale sa prolifereze si sa arate simptomele caracteristice. Gargara simpla previne proliferarea. Intr-un fel, gargara cu apa cu sare are acelasi efect intr-o persoana sanatoasa cum are Tamiflu intr-o persoana infectata deja. Nu subaprecia aceasta metoda simpla si ieftina de prevenire pentru ca are foarte mare fect.

4. Similar cu numarul 3 de mai sus...curatati-va narile cel putin odata pe zi cu aoa sarata calduta csau cu hydrogen peroxide. Nu toata lumea e buna la Jala Neti sau Sutra Neti ( ceva miscari de yoga cred... ca sa-ti cureti narile - (ca parca daca n-am stii Yoga am umbla cu ele murdare )), dar suflindu-ti nasul usurel odata pe zi si curatind narile cu vata imbibata cu apa sarata calduta este un proces efectiv in a micsora populatia virusului.

5. Foloseste mincarurile bogate in Vitamina C (citrice) ca sa-ti intaresti imunitatea sistemului tau. Daca iti suplimentezi dieta cu Vitamina C, ia si Zinc ca sa maresti absorbtia.

6. Bea pe cit poti mai multe bauturi calde (limonada, ceai, cafea). Bind lichide calde efectul este acelasi cu a face gargara, dar in directia reversa. Aceste lichide spala virusul proliferat din git in stomac unde nu poate supravietui, sau sa se mai inmulteasca sau sa-ti faca vreun rau.












aha.....ma atac, nu o sa mai pot dormi la noapte......
esti happy acum?
ionutcosmin2003
Postat pe 8 Noiembrie 2009 16:05
De la: Valitza88, la data 2009-11-08 15:50:12
De la: ionutcosmin2003, la data 2009-11-08 15:43:33
De la: Valitza88, la data 2009-11-08 15:41:23
De la: ionutcosmin2003, la data 2009-11-08 15:36:36
De la: Valitza88, la data 2009-11-08 15:32:06
De la: ionutcosmin2003, la data 2009-11-08 15:23:02dati amandoua din gura....de parca medicina ar fi facultatea facultatilor....de cativa ani incoace e un om pe trei locuri, si asta pt ca avem noroc cu indienii, altfel nici atatia nu ar fi.....dai cu pusca dupa un medic bun in zilele de azi, pana nu scoti plicul din buzunar nu te baga in seama, si cand spun asta stiu ce vorbesc, am avut experienta...
asa ca mai lasati-ma cu medicina voastra si cu gradul de pregatire....

vorbeste ala care a chiulit de la facultate si care a data spaga
esti idolul meu in viata


hai te rog, abtine-te, nu sunt toti prosti, chiar daca nu au "gradul tau mare" de pregatire....
m-ai convins cant esti de isteata, gata, imi scot palaria in fata ta, si nu te mai contrazic.....
du-te, fa-ti vaccin, explica-ne cat suntem de prosti ca nu avem habar din ce se face un vaccin.....pe cand tu ai invatat la medicina veterinara.....mai urmeaza sa apara un horticultor si sa te completeze, sa creati un vaccin impreuna

asa se manifesta oamenii cand nu mai au argumente...incep sa jigneasca...te-am obligat eu sa faci vaccinul?sau te-a deranjat ca am zis adevarul ca tu chiuleai si dadeai spaga in facultate?chiar tu ai afirmat-o.ce nu esti capabil sa-ti asumi responsabilitatea pt ceea ce scrii aici?


imi place ca stii sa citesti printre randuri.....

mie imi place ca te ataci...asta inseamna ca te-ai simtit vizat.



mie sincer, chiar imi pare bine ca te-am cunoscut.....
cand mi se imbolnaveste cainele, o sa te caut, sa-mi dai un sfat
ionutcosmin2003
Postat pe 8 Noiembrie 2009 16:07
De la: ionutcosmin2003, la data 2009-11-08 14:57:54am trait sa o vad si pe asta....un medic veterinar ne da lectii despre vaccin
nu-mi spune mie cum e cu cei sase ani de facultate.....pe ce spagi se dau examenele si cat de bine sunt pregatiti doctorii.....pentru un rosu in gat iti da antibiotic, ca asa a invatat el la scoala
atatea ne-ai spus despre vaccin si despre efectele lui "miraculoase"....ca deja ma doare capul, ca multe a nabii se invata despre cum se fac vaccinurile la medicina veterinara, eventual va invata cum sa intepati, nu cum se fac, altfel erai la o companie farmaceutica care produce
si daca tie ti se pare normal sa obligi o lume intreaga sa faca un vaccin....fara posibilitatea de a-ti da acordul....atunci ma duc naibii si ma integrez intr-o comunitate hamish, pt ca lumea normala a innebunit



du-te'n mortzii matii de prost..stii tu ce inseamna sa faci facultate de medicina?si tu si alte 'inteligente' de pe aici...cititi de pe net si va credeti mai informati.mai scutiti-ne si nu mai deschideti topicuri aiurea,fara sa aveti habar de subiect...eventual mai dati si copy paste la articole gasite pe net si le puneti aici sa vada lumea ce informati sunteti voi..apreciem,dar nu avem nevoie de astfel de articole ca ne invata la facultate destul despre cum se produc vaccinurile...sunt convinsa ca daca si tu ai fi urmat aceeasi facultate,ai fi ramas in stadiul de invat sa intepi,dar fii sigur ca noi am trecut de stadiul ala..nu spunem ca facem noi vaccinurile,dar asta nu inseamna ca nu stim ce se intampla..va rog eu mult sa va abtineti de la a deschide topicuri din astea pentru ca poate mai intra si specialisti pe acest forum si va faceti de ras..o zi buna si la cat mai putine astfel de comentarii penibile!
alinetta
Postat pe 8 Noiembrie 2009 16:14
De la: alinetta, la data 2009-11-08 16:14:41
De la: ionutcosmin2003, la data 2009-11-08 14:57:54am trait sa o vad si pe asta....un medic veterinar ne da lectii despre vaccin
nu-mi spune mie cum e cu cei sase ani de facultate.....pe ce spagi se dau examenele si cat de bine sunt pregatiti doctorii.....pentru un rosu in gat iti da antibiotic, ca asa a invatat el la scoala
atatea ne-ai spus despre vaccin si despre efectele lui "miraculoase"....ca deja ma doare capul, ca multe a nabii se invata despre cum se fac vaccinurile la medicina veterinara, eventual va invata cum sa intepati, nu cum se fac, altfel erai la o companie farmaceutica care produce
si daca tie ti se pare normal sa obligi o lume intreaga sa faca un vaccin....fara posibilitatea de a-ti da acordul....atunci ma duc naibii si ma integrez intr-o comunitate hamish, pt ca lumea normala a innebunit



du-te'n mortzii matii de prost..stii tu ce inseamna sa faci facultate de medicina?si tu si alte 'inteligente' de pe aici...cititi de pe net si va credeti mai informati.mai scutiti-ne si nu mai deschideti topicuri aiurea,fara sa aveti habar de subiect...eventual mai dati si copy paste la articole gasite pe net si le puneti aici sa vada lumea ce informati sunteti voi..apreciem,dar nu avem nevoie de astfel de articole ca ne invata la facultate destul despre cum se produc vaccinurile...sunt convinsa ca daca si tu ai fi urmat aceeasi facultate,ai fi ramas in stadiul de invat sa intepi,dar fii sigur ca noi am trecut de stadiul ala..nu spunem ca facem noi vaccinurile,dar asta nu inseamna ca nu stim ce se intampla..va rog eu mult sa va abtineti de la a deschide topicuri din astea pentru ca poate mai intra si specialisti pe acest forum si va faceti de ras..o zi buna si la cat mai putine astfel de comentarii penibile!


oauuuuuu, ce atac de panica.......ce parere buna despre voi.....ce ne-am face fara voi????
si injuri pe cine vrei tu, nu pe mine
ai mare grad de inteligenta de injuri de morti....esti un tampit sau o tampita.....
ionutcosmin2003
Postat pe 8 Noiembrie 2009 16:19
De la: ionutcosmin2003, la data 2009-11-08 16:19:39
De la: alinetta, la data 2009-11-08 16:14:41
De la: ionutcosmin2003, la data 2009-11-08 14:57:54am trait sa o vad si pe asta....un medic veterinar ne da lectii despre vaccin
nu-mi spune mie cum e cu cei sase ani de facultate.....pe ce spagi se dau examenele si cat de bine sunt pregatiti doctorii.....pentru un rosu in gat iti da antibiotic, ca asa a invatat el la scoala
atatea ne-ai spus despre vaccin si despre efectele lui "miraculoase"....ca deja ma doare capul, ca multe a nabii se invata despre cum se fac vaccinurile la medicina veterinara, eventual va invata cum sa intepati, nu cum se fac, altfel erai la o companie farmaceutica care produce
si daca tie ti se pare normal sa obligi o lume intreaga sa faca un vaccin....fara posibilitatea de a-ti da acordul....atunci ma duc naibii si ma integrez intr-o comunitate hamish, pt ca lumea normala a innebunit



du-te'n mortzii matii de prost..stii tu ce inseamna sa faci facultate de medicina?si tu si alte 'inteligente' de pe aici...cititi de pe net si va credeti mai informati.mai scutiti-ne si nu mai deschideti topicuri aiurea,fara sa aveti habar de subiect...eventual mai dati si copy paste la articole gasite pe net si le puneti aici sa vada lumea ce informati sunteti voi..apreciem,dar nu avem nevoie de astfel de articole ca ne invata la facultate destul despre cum se produc vaccinurile...sunt convinsa ca daca si tu ai fi urmat aceeasi facultate,ai fi ramas in stadiul de invat sa intepi,dar fii sigur ca noi am trecut de stadiul ala..nu spunem ca facem noi vaccinurile,dar asta nu inseamna ca nu stim ce se intampla..va rog eu mult sa va abtineti de la a deschide topicuri din astea pentru ca poate mai intra si specialisti pe acest forum si va faceti de ras..o zi buna si la cat mai putine astfel de comentarii penibile!


oauuuuuu, ce atac de panica.......ce parere buna despre voi.....ce ne-am face fara voi????
si injuri pe cine vrei tu, nu pe mine
ai mare grad de inteligenta de injuri de morti....esti un tampit sau o tampita.....

hai ca e show
prea tare asta
Valitza88
Postat pe 8 Noiembrie 2009 16:32
si n-am nicio legatura
Valitza88
Postat pe 8 Noiembrie 2009 16:33
din ce am auzit ultima data la tv,acest vaccin e facut de americani ca sa omoare lumea(ei nu fac acest vaccin).am inteles ca acest vaccin contine subst letale,iar cand se consuma coca-cola si este facut acest vaccin ...acela moare.NU FACETI ACEST VACCIN,daca vreti sa nu dati coltul.tot asa cei dintre care au gripa au rezistat mai mult decat cei care au facut acest vaccin(q alte cuvinte cei care au avut gripa si au facut acest vaccin au murit mai multi si mai repede)pe la inceput ni s-a dat la sc sa semnam ca suntem de acord sa il facem si nestiind ce contine si unde va duce acest vaccin(adik nefiind informata)am semnat dar nu am sa-l fac.
Angie992
Postat pe 8 Noiembrie 2009 16:36
Nuuu ....vaccinul contine virusul,dc sa ma imbolnavesc ,???
pyssy_yoana
Postat pe 8 Noiembrie 2009 16:40
Nu-ti bate capul,ignora,e cel mai bine!
messalinda
Postat pe 8 Noiembrie 2009 16:50
http://www.youtube.com/watch?v=ak7s0sBYzfA&feature=player_embedded
xtynutza
Postat pe 8 Noiembrie 2009 16:51
De la: pyssy_yoana, la data 2009-11-08 16:40:38Nuuu ....vaccinul contine virusul,dc sa ma imbolnavesc ,???


Buna seara, subscriu si eu , asa este , vaccinul este insasi virusul iar daca ai "norocul " sa nu fii perfect sanatos sau sistemul tau imunitar nu este 100% strong te imbolnavesti de gripa sau orice alta boala pentru care faci vaccinul. Eu nu mi-am vaccinat fata nici pentru cancerul de col. Ei spun ca Romania e pe primul loc in Europa la decese din cauza cancerului de col. Daca statul nostru in loc sa cheltuie milioane de RON pe campanii electorale inutile, si ar da banii la CAS , sa se poata face gratuit macar 1 data pe an controalele necesare depistarii cancerului si sa se informeze mai bine populatia eu cred ca ar fi muuuuuuuuuult mai bine. Chiar si banii pe care ei ii folosesc sa produca sau sa achizitioneze vaccinurile ar fi mai bine sa ii foloseasca pentru informarea si controlarea femeilor si a populatiei. Daca o sa ma imbolnavesc de gripa o sa ma tratez, DAR NU O SA MA VACCINEZ. In nici un caz!
intrigante
Postat pe 8 Noiembrie 2009 16:54
Va salut pe toti, hai sa va spun cum stau lucrurile de cealalta parte a oceanului ...mai exact in Canada (unde sunt eu si famila) La inceput , la fel ca si in Romania populatia refuza sa se vaccineze pana cand....a murit un baietel de 13 ani din cauza acestei gripe si .......lumea a intrat in panica astfel incat de mai bine de o saptamana populatia a luat cu asalt centrele de vaccinare, stand cu copii in frig cate 6 ore pentru a fi vaccinati.

Mi-am zis sa aleg ''raul cel mai mic'' asa ca am facut acest vaccin fetitei mele in varsta de 11 luni nu au fost reactii secundare, nu a facut nici macar febra .

Pana in clipa de fata nu a fost inregistrata nici o plangere asupra vaccinului desi de 2 saptamani aici sunt vaccinati copii cu varste intre 6 luni si 5 ani

concluziile le trageti si singuri, o zi buna la toti.

Adora
Postat pe 8 Noiembrie 2009 16:55
De la: Valitza88, la data 2009-11-08 14:41:01
De la: adina_black, la data 2009-11-08 14:33:25Valitza88 te inteleg, dar stiu foarte de bine despre ce vorbesc
nu trebuie sa fac o facultate de medicina sa stiu lucruri esentiale
si nu am lipsa de respect fata de tine, cred ca e vice-versa

scumpa mea cultura generala nu e egala cu facultatea de medicina fie ea umana fie veterinara asa ca sfatul meu este sa taci atunci cand nu esti implicata intr-un astfel de domeniu.
daca ai face 6 ani de facultate ai vedea ca nu e chiar asa usor cum cred toti si nu merg cainii cu covrigii in coada nici la umana nici la veterinara.


Draga mea, sper ca nu esti atat de naiva incat sa-ti imaginezi ca vei sti vreodata TOT. Asta ar fi una..
Alta ar fi ca putine sunt stiintele si, implicit studiile care se fac in domeniul respectiv, care sunt exacte, batute in cuie si aidoma cu cele spuse acum 2000 de ani. Medicina nu se numara printre acestea. Ba, as putea spune ca medicina e una din cele mai surprinzatoare stiinte... vesnic in schimbare. Putine sunt bolile care ne ucid cu adevarat din cauza neputintei (nestiintei) omului de a se apara.
Cat despre studiile tale.. hai, sa fim seriosi! Vi se preda din manuale, manuale obisnuite care pot fi citite si intelese (mai mult sau mai 'putin) de toata gloata. Nu e nimic special in asta. Si nu te face cu nimic mai special pe tine, cel care te numesti student la medicina. Va fi nevoie de foarte multi ani pentru a te numi MEDIC si, poate de si mai multi ani pentru A FI un medic. Chestie de nuanta....
Daca ai avea sansa ca X-ulescu (un doctor cu renume mondial) sa-ti fie bunic.. ai afla ca intotdeauna exista lucruri care se spun si lucruri care nu se pot spune.. populatiei. Ca esti sau nu student pe bancile unei scoli de medicina.. nu te face mai special. Pentru ei... tot din randurile masei obisnuite faci parte. Vei invata asta, asta si asta. Restul nu sunt pentru urechile voastre.

Cel putin in locul vostru, al celor implicati, strecurati sau a celor care aveti tangenta cu domeniul asta.. la un nivel extrem de scazut m-as abtine sa dau indicatii gen "asa DA / asa NU". As paria cu tine pe ce vrei ca nu peste multi ani... vei spune cu totul si cu totul altceva.
rashela
Postat pe 8 Noiembrie 2009 17:01
De la: rashela, la data 2009-11-08 17:01:24
De la: Valitza88, la data 2009-11-08 14:41:01
De la: adina_black, la data 2009-11-08 14:33:25Valitza88 te inteleg, dar stiu foarte de bine despre ce vorbesc
nu trebuie sa fac o facultate de medicina sa stiu lucruri esentiale
si nu am lipsa de respect fata de tine, cred ca e vice-versa

scumpa mea cultura generala nu e egala cu facultatea de medicina fie ea umana fie veterinara asa ca sfatul meu este sa taci atunci cand nu esti implicata intr-un astfel de domeniu.
daca ai face 6 ani de facultate ai vedea ca nu e chiar asa usor cum cred toti si nu merg cainii cu covrigii in coada nici la umana nici la veterinara.


Draga mea, sper ca nu esti atat de naiva incat sa-ti imaginezi ca vei sti vreodata TOT. Asta ar fi una..
Alta ar fi ca putine sunt stiintele si, implicit studiile care se fac in domeniul respectiv, care sunt exacte, batute in cuie si aidoma cu cele spuse acum 2000 de ani. Medicina nu se numara printre acestea. Ba, as putea spune ca medicina e una din cele mai surprinzatoare stiinte... vesnic in schimbare. Putine sunt bolile care ne ucid cu adevarat din cauza neputintei (nestiintei) omului de a se apara.
Cat despre studiile tale.. hai, sa fim seriosi! Vi se preda din manuale, manuale obisnuite care pot fi citite si intelese (mai mult sau mai 'putin) de toata gloata. Nu e nimic special in asta. Si nu te face cu nimic mai special pe tine, cel care te numesti student la medicina. Va fi nevoie de foarte multi ani pentru a te numi MEDIC si, poate de si mai multi ani pentru A FI un medic. Chestie de nuanta....
Daca ai avea sansa ca X-ulescu (un doctor cu renume mondial) sa-ti fie bunic.. ai afla ca intotdeauna exista lucruri care se spun si lucruri care nu se pot spune.. populatiei. Ca esti sau nu student pe bancile unei scoli de medicina.. nu te face mai special. Pentru ei... tot din randurile masei obisnuite faci parte. Vei invata asta, asta si asta. Restul nu sunt pentru urechile voastre.

Cel putin in locul vostru, al celor implicati, strecurati sau a celor care aveti tangenta cu domeniul asta.. la un nivel extrem de scazut m-as abtine sa dau indicatii gen "asa DA / asa NU". As paria cu tine pe ce vrei ca nu peste multi ani... vei spune cu totul si cu totul altceva.


felicitarile mele din inima, mai frumos de asa, nu se putea spune
ai sintetizat in cateva cuvinte toata cearta de pana acum
ionutcosmin2003
Postat pe 8 Noiembrie 2009 17:05
De la: Valitza88, la data 2009-11-08 14:41:01
De la: adina_black, la data 2009-11-08 14:33:25Valitza88 te inteleg, dar stiu foarte de bine despre ce vorbesc
nu trebuie sa fac o facultate de medicina sa stiu lucruri esentiale
si nu am lipsa de respect fata de tine, cred ca e vice-versa

scumpa mea cultura generala nu e egala cu facultatea de medicina fie ea umana fie veterinara asa ca sfatul meu este sa taci atunci cand nu esti implicata intr-un astfel de domeniu.
daca ai face 6 ani de facultate ai vedea ca nu e chiar asa usor cum cred toti si nu merg cainii cu covrigii in coada nici la umana nici la veterinara.[/quote

Valitza88 esti ingrozitoare !!!
esti cumva actionar la o fabrica de facut vaccinuri de esti asa infocata sa le iei apararea ??!!M-ai zapacit de cate ori ai spus ca esti studenta la medicina veterinara, vai Doamne, ce desteapta esti tu si ce prosti suntem noi pleava care nu vrem sa ne vaccinam !!!!Da' lasa-ne femeie cu usturoiu' si patrunjelu' nostru si fa tu vaccin si pentru noi!! Fa-ti mai multe cine stie poate devii nemuritoare ca sa se bucure si generatiile viitoare de sfaturile tale importantisime, tu studento la medicina veterinara care esti si care te afli !!!
diana1981
Postat pe 8 Noiembrie 2009 17:44
De la: messalinda, la data 2009-11-08 15:52:51Ai mare dreptate Monik.Din pacate sunt foarte multi care se lasa purtati de val doar in virtutea inertiei.

Dincolo de vaccinuri cotroversate inca, cu cateva sfaturi la indemana oricui puteti salva vieti!

Sfaturile urmatoare sint importante pentru noi toti si au mult sens, fiind recomandarile unui important medic din SUA.

Singurele cai de intrare in organism sint narile si gura. Intr-o epidemie globala de natura asta, este aproape imposibil sa nu vii in contact cu H1N1 in ciuda tuturor precautilor. Contactul cu H1N1 nu este asa o problema de mare cit este proliferarea.

Cind esti inca sanatos, si nu ai nici o simptoma de infectie H1N1, ca sa previi inmultirea , agravarea si dezvoltarea infectiilor secundare, trebuie sa faci citiva pasi foarte simpli, care nu au fost insa prea discutati in comunicatiile oficiale, si pe care le poti practica foarte usor (in loc sa te gindesti cum sa faci stocuri de medicamente ca N95 si Tamiflu)


1. Spala-te frecvent pe miini (asta a fost comunicat mult de catre oficiali)

2. Tine-ti miinile departe de fata...nu iti atinge fata tot timpul... Rezista tentatiei sa-ti pui miinile pe fata( numai daca trebuie sa maninci sau sa te speli pe fata).

3. Fa gargara de doua ori pe zi cu apa sarata ( foloseste Listerine sau ser fiziologic, daca nu vrei apa sarata). H1N1 ia vreo 2-3 zile dupa infectarea initiala a gitului sau cavitatilor nazale sa prolifereze si sa arate simptomele caracteristice. Gargara simpla previne proliferarea. Intr-un fel, gargara cu apa cu sare are acelasi efect intr-o persoana sanatoasa cum are Tamiflu intr-o persoana infectata deja. Nu subaprecia aceasta metoda simpla si ieftina de prevenire pentru ca are foarte mare fect.

4. Similar cu numarul 3 de mai sus...curatati-va narile cel putin odata pe zi cu aoa sarata calduta csau cu hydrogen peroxide. Nu toata lumea e buna la Jala Neti sau Sutra Neti ( ceva miscari de yoga cred... ca sa-ti cureti narile - (ca parca daca n-am stii Yoga am umbla cu ele murdare )), dar suflindu-ti nasul usurel odata pe zi si curatind narile cu vata imbibata cu apa sarata calduta este un proces efectiv in a micsora populatia virusului.

5. Foloseste mincarurile bogate in Vitamina C (citrice) ca sa-ti intaresti imunitatea sistemului tau. Daca iti suplimentezi dieta cu Vitamina C, ia si Zinc ca sa maresti absorbtia.

6. Bea pe cit poti mai multe bauturi calde (limonada, ceai, cafea). Bind lichide calde efectul este acelasi cu a face gargara, dar in directia reversa. Aceste lichide spala virusul proliferat din git in stomac unde nu poate supravietui, sau sa se mai inmulteasca sau sa-ti faca vreun rau.



cele mai simple sfaturi de urmat
adina_black
Postat pe 8 Noiembrie 2009 17:51
De la: Valitza88, la data 2009-11-08 16:33:20si n-am nicio legatura


stii cine se scuza inainte sa fie acuzat.... culmea ca era si la prima postare
adina_black
Postat pe 8 Noiembrie 2009 17:57
De la: adina_black, la data 2009-11-08 17:57:42
De la: Valitza88, la data 2009-11-08 16:33:20si n-am nicio legatura


stii cine se scuza inainte sa fie acuzat.... culmea ca era si la prima postare


la asta ma gandeam si eu, dar nu vroiam sa mai intru in polemici
ionutcosmin2003
Postat pe 8 Noiembrie 2009 18:01
De la: rashela, la data 2009-11-08 17:01:24
De la: Valitza88, la data 2009-11-08 14:41:01
De la: adina_black, la data 2009-11-08 14:33:25Valitza88 te inteleg, dar stiu foarte de bine despre ce vorbesc
nu trebuie sa fac o facultate de medicina sa stiu lucruri esentiale
si nu am lipsa de respect fata de tine, cred ca e vice-versa

scumpa mea cultura generala nu e egala cu facultatea de medicina fie ea umana fie veterinara asa ca sfatul meu este sa taci atunci cand nu esti implicata intr-un astfel de domeniu.
daca ai face 6 ani de facultate ai vedea ca nu e chiar asa usor cum cred toti si nu merg cainii cu covrigii in coada nici la umana nici la veterinara.


Draga mea, sper ca nu esti atat de naiva incat sa-ti imaginezi ca vei sti vreodata TOT. Asta ar fi una..
Alta ar fi ca putine sunt stiintele si, implicit studiile care se fac in domeniul respectiv, care sunt exacte, batute in cuie si aidoma cu cele spuse acum 2000 de ani. Medicina nu se numara printre acestea. Ba, as putea spune ca medicina e una din cele mai surprinzatoare stiinte... vesnic in schimbare. Putine sunt bolile care ne ucid cu adevarat din cauza neputintei (nestiintei) omului de a se apara.
Cat despre studiile tale.. hai, sa fim seriosi! Vi se preda din manuale, manuale obisnuite care pot fi citite si intelese (mai mult sau mai 'putin) de toata gloata. Nu e nimic special in asta. Si nu te face cu nimic mai special pe tine, cel care te numesti student la medicina. Va fi nevoie de foarte multi ani pentru a te numi MEDIC si, poate de si mai multi ani pentru A FI un medic. Chestie de nuanta....
Daca ai avea sansa ca X-ulescu (un doctor cu renume mondial) sa-ti fie bunic.. ai afla ca intotdeauna exista lucruri care se spun si lucruri care nu se pot spune.. populatiei. Ca esti sau nu student pe bancile unei scoli de medicina.. nu te face mai special. Pentru ei... tot din randurile masei obisnuite faci parte. Vei invata asta, asta si asta. Restul nu sunt pentru urechile voastre.

Cel putin in locul vostru, al celor implicati, strecurati sau a celor care aveti tangenta cu domeniul asta.. la un nivel extrem de scazut m-as abtine sa dau indicatii gen "asa DA / asa NU". As paria cu tine pe ce vrei ca nu peste multi ani... vei spune cu totul si cu totul altceva.


de ce insisti? i-am mai spus si eu astea, dar fara rezultat.
daca nu vrea sa inteleaga, nu vrea si gata
adina_black
Postat pe 8 Noiembrie 2009 18:05
De la: kudika017520, la data 2009-11-08 09:18:02 Bine v-am gasit. Sunt in dubii privind vaccinul! Nu cred ca o sa ma vaccinez.Anul trecut ne-am vaccinat, n-am fost raciti de loc toata iarna si am scimbat si temperatura fiind plecati din Romania. Nu este rau ca se posteaza , comentarii pro si contra vaccinului. Eu consider ca este bine sa respectam opinia fiecarui om in acest topic si fiecare face ceea ce considera ca este bine pt, el! De ce sa recurgeti iar la vechiul sistem ,deja depajit ,de mult,,,jignirile???! Va doresc o duminica frumoasa si .....sa va ferasca Dumnezeu de ;gripa!! [/quot

Ce legatura are vaccinul antigripal cu raceala? Asta te pazeste de o gripa, nu de o raceala! Poti "raci" de 10 ori intr-o iarna, chiar daca te-ai vaccinat! Iar o persoana care nu are o boala cronica sau probleme mari cu sanatatea nici macar nu-si da seama daca are gripa comuna sau asta porcina! Trece intr-o saptamana cu antipiretice si antiinflamatorii, ca si gripa comuna! Ce ti-e si cu frica asta...
krisla
Postat pe 8 Noiembrie 2009 19:05
De la: roxanik_yo, la data 2009-11-08 09:00:05
In 1967 a fost gripa porcina in America, unde s-au vaccinat milioane de oameni.In urma vaccinului, jumatatae din ei au paralizat, altii au murit si restul au capatat boli cronice.Asadar, toata tevatura asta nu e decat o manipulare din partea lor, bine zis ca vor sa conduca loomea.Cautati informatii pe internet despre gripa din 1967 si ptr nimik in lume nu facti vaccinul, va poate omori sau va distruge viata.
Va pup si aveti grija de voi


Era vb de gripa porcina din '76 ...nu '67 !
cristinarudi
Postat pe 8 Noiembrie 2009 19:10
De la: Adora, la data 2009-11-08 16:55:49Va salut pe toti, hai sa va spun cum stau lucrurile de cealalta parte a oceanului ...mai exact in Canada (unde sunt eu si famila) La inceput , la fel ca si in Romania populatia refuza sa se vaccineze pana cand....a murit un baietel de 13 ani din cauza acestei gripe si .......lumea a intrat in panica astfel incat de mai bine de o saptamana populatia a luat cu asalt centrele de vaccinare, stand cu copii in frig cate 6 ore pentru a fi vaccinati.

Mi-am zis sa aleg ''raul cel mai mic'' asa ca am facut acest vaccin fetitei mele in varsta de 11 luni nu au fost reactii secundare, nu a facut nici macar febra .

Pana in clipa de fata nu a fost inregistrata nici o plangere asupra vaccinului desi de 2 saptamani aici sunt vaccinati copii cu varste intre 6 luni si 5 ani

concluziile le trageti si singuri, o zi buna la toti.



Fata mamii, gripa ucide in mod obisnuit mii de oameni pe an mai peste tot indiferent de forma ei. E firesc ca sistemele imunitare slabe sa si clacheze. De ce-ar fi asta pretext de isterie nationala sau chiar mai rau...internationala? Asa a fost si cu gripa aviara...si? Tot un fas a fost. Gripa spaniola daca ar veni, tot un spanac ar fi la medicina din ziua de azi. Dupa un razboi distrugator si cu infrastructura medicala varza din cauza razboiului cred si eu ca natiunile n-au prea putut face nimic. de aceea a fost asa de rau in 1918. Situatia nu are cum sa se compare.
cristinarudi
Postat pe 8 Noiembrie 2009 19:19
Buna,ma numesc Lavinia,sunt asistent medical pe sectia de boli infectioasa,asa k,sunt pro vaccin contra gripei porcine,in primul rand pt k intru in contact cu tot felul de bolnavi.
kudika080811
Postat pe 8 Noiembrie 2009 19:57
Nu am sa ma vaccinez si am sa recomand tuturor prietenilor mei sa nu o faca. Aceste tipuri de vaccinuri sunt foarte periculoase, iar daca se intampla ceva rau dupa nu te mai despagubeste nimeni si cred ca nu mai are cum sa o faca pt ca sanatatea nu mai poate nimeni sa ti-o dea inapoi. Eu zic ca se face prea mult caz pentru aceasta gripa, dar ganditi-va ca sunt in lumea asta mare mii de oameni care mor zilnic si din cauza altor boli, sau in accidente de tot felul, iar din aceasta gripa au murit vreo 5000 de oameni in toata lumea...
dulcik_i
Postat pe 8 Noiembrie 2009 20:34

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Pauza... 3 De la: happy_face 27 Iunie 2009 23:52
Probleme cu ochii. Help ! 6 De la: la_jolie 12 Mai 2010 12:19
ma poate sfatui cineva? 12 De la: ema_rice 14 Iulie 2009 21:42
Ajutor umanitar pentru o tanara profesoara 1 De la: cristianamaria81 14 Ianuarie 2011 13:00
LASIK SAU LASEK PT OCHI 42 De la: zgabeatza 2 Ianuarie 2013 10:54