Setari Cookie-uri

cum scap de un obsedat?

salutare!

m-am despartit de el in urma cu cateva luni. Relatia nu a durat mult pt ca nu ne potriveam si a facut gesturi foarte urate, pe care nu le accept de la nimeni

problema este ca, desi nu i-am mai dat nici un semn de viata de atunci, el continua sa ma caute: cere nr meu de tel prietenilor, isi face diferite id-uri de mess ca sa stea de vb cu mine, ba chiar azi a aparut la usa mea! si tin sa mentionez ca acum locuiesc in alt oras (cu chirie)

i-am explicat ca nu se poate continua asa, ca nu avem ce sa ne mai spunem, ca totul trebuie sa se opreasca si ca singurele momente in care ii voi mai vorbi, vor fi cand ne vom vedea intamplator pe strada. Raspunsul lui... "atunci o sa ma asigur ca ne vom vedea intamplator!" cred ca am devenit o obsesie pt el

nu stiu ce sa mai fac
cineva mi-a zis sa fac plangere la politie, dar parca nu as vrea sa complic asa de tare lucrurile
ce ma sfatuiti?
_black_betta_
Postat pe 26 Noiembrie 2009 00:37
nu stiu
Chiar mi-ar fi frica..dar eu as suna la politie daca l-as mai vedea odata..
Sabrina_Nede
Postat pe 26 Noiembrie 2009 00:38
In primul rand nu mai sta de vorba deloc cu el,instruieste-ti toti cunoscutii sa nu ii dea nici o informatie despre tine,daca va merge pana la a te pandi pe strada,atunci ameninta-l cu politia,iar daca nici asa nu intelege apeleaza direct la organele de ordine.
Deasemenea incearca sa fii insotita pe cat posibil,mai ales de persoane de sex masculin.De regula,acest indivizi sunt zmei in fata femeilor,rar sa fie si in fata altui barbat.
heaven2007
Postat pe 26 Noiembrie 2009 07:58
PS:Am uitat sa iti spun sa pastrezi orice ar putea constitui o proba a hartuirii lui si sa incerci sa ai martori care ar putea da declaratie pentru tine,in cazul in care lucrurile ar scapa de sub control.
heaven2007
Postat pe 26 Noiembrie 2009 08:00
am un prieten comun pe care l-am sunat aseara sa ii spun ce s-a intamplat... si culmea... stia ca vine respectivul sa ma vada, dar nu m-a anuntat. Am inteles ca i-a cerut nr de tel, dar nu i l-a dat.

ce ma uimeste la prietenul asta este ca nu face nimic pt a ma ajuta, desi stie ca am devenit o obsesie pt EX.... ar fi putut macar sa ii spuna ca nu e un lucru bun sau normal sa vina la usa mea din senin si sa bata atatia km special pt treaba asta

ms pt raspunsuri
_black_betta_
Postat pe 26 Noiembrie 2009 11:09
De la: arabellla, la data 2009-11-26 11:09:46am un prieten comun pe care l-am sunat aseara sa ii spun ce s-a intamplat... si culmea... stia ca vine respectivul sa ma vada, dar nu m-a anuntat. Am inteles ca i-a cerut nr de tel, dar nu i l-a dat.

ce ma uimeste la prietenul asta este ca nu face nimic pt a ma ajuta, desi stie ca am devenit o obsesie pt EX.... ar fi putut macar sa ii spuna ca nu e un lucru bun sau normal sa vina la usa mea din senin si sa bata atatia km special pt treaba asta

ms pt raspunsuri

ignoral cit poti..in caz ca insista...suna la politie..chiar daca apare la usa...nu mai deschide
cristiana_cris
Postat pe 26 Noiembrie 2009 12:06
Politia e cea mai buna solutie, din moment ce nu te sustin prietenii
oana84onutza
Postat pe 26 Noiembrie 2009 13:19
voi apela la politie daca se va agrava situatia... deocamdata mi se pare o solutie extrema si nici nu stiu cum se procedeaza

altceva ce as putea sa fac? poate sa il amenint ca ma duc la politie si sa sper ca se potoleste? sau sa vorbesc cu parintii lui? cred ca l-ar enerva ultima varianta...

_black_betta_
Postat pe 26 Noiembrie 2009 13:51
insista la prietenul ala sa stea de vorba cu el si sa ii explice situatia...sa isi vada de treaba lui

poate te vezi la stirile de la ora 5 nu e de gluma cu astia
adina_black
Postat pe 27 Noiembrie 2009 02:04
U ar trebui sa-i cunosti punctele slabe, loveste-l acolo unde il doare mai tare, fa-l de rusine, demoralizeza-l , fa-l un om de nimic...daca mergi la politie mare branza nu ai sa rezolvi...pe la vreo 19 ani am dat si eu peste unul ca asta dar am scapat de el spunandu-i ca am sa m-a dau q capul de un copac pana cand o sa-mi tasneasca sangele dupa care am sa fac declaratie la politie ca el m-a dat q capul....si chiar m-a crezut ....ai sa gasesti u o solutie, bafta
freakbabe
Postat pe 9 Decembrie 2009 18:23
Si eu am o astfel de problema.Am stat cu unul o luna jumate,nu l-am mai vazut din mai si ma suna des,mi-a dat mesaje si in seara asta,cu toate k il injur,il jignesc,l-am facut in toate felurile.A vb si fratele meu cu el,si iubitul meu,e obsedat,spune mereu k el e ceea ce caut eu,k m iubeste.Ghinionul lui, nu am simtit nimic pt el,mereu am fost sincera cu el,s-a iluzionat singur.Timp de o luna jumate nu mai mi-a dat niciun semn de viata dar acum iar a inceput.Crede k ma emotioneaza pt k vin sarbatorile.Cred k cel mai bine ar fi sa nu-l bagi deloc in seama,poarta-te ca si cum nu ar exista.Eu am vb frumos cu nebunul la inceput,am crezut k va intelege,k va pricepe intr-un final dar nu a priceput nimik.Eu ma port ca si cum nu ar exista,poate sa sune incontinuu,nu ii raspund.Daca ii zic orice,nu mai scap de el.Si-a pus prietenii sa ma sune.Odata am primit un mesaj(cica de la un amic de-al lui dar de fapt era de la el).In mesaj acel "amic" imi spunea cat de bun e baiatul asta,cat ma iubeste,vroia sa-mi dea impresia k mesajul mi l-a trimis un amic,nu el.Doar k eu mai am si creier,mi-am dat seama k s-a laudat singur.Ai grija,sunt nebuni astia.Am mai avut si acum 2 ani un dezaxat,zicea k se omoara.Eu i-am zis razand sa vina la mine,k eu stau la 9 si sigur moare daca se arunca de la balcon.El statea la 1,doar se ranea.
annna_larysssa
Postat pe 11 Decembrie 2009 22:12
De la: arabellla, la data 2009-11-26 00:37:05salutare!

m-am despartit de el in urma cu cateva luni. Relatia nu a durat mult pt ca nu ne potriveam si a facut gesturi foarte urate, pe care nu le accept de la nimeni

problema este ca, desi nu i-am mai dat nici un semn de viata de atunci, el continua sa ma caute: cere nr meu de tel prietenilor, isi face diferite id-uri de mess ca sa stea de vb cu mine, ba chiar azi a aparut la usa mea! si tin sa mentionez ca acum locuiesc in alt oras (cu chirie)

i-am explicat ca nu se poate continua asa, ca nu avem ce sa ne mai spunem, ca totul trebuie sa se opreasca si ca singurele momente in care ii voi mai vorbi, vor fi cand ne vom vedea intamplator pe strada. Raspunsul lui... "atunci o sa ma asigur ca ne vom vedea intamplator!" cred ca am devenit o obsesie pt el

nu stiu ce sa mai fac
cineva mi-a zis sa fac plangere la politie, dar parca nu as vrea sa complic asa de tare lucrurile
ce ma sfatuiti?




mda...nu stiu ce sa-ti zik...yo am patit-o cu unul la mine la munk...intr-o seara pe la vreo 5 jumate(recent)...a venit si si-a scos-o afara din pantaloni si "mi-a curat geamul" cu ea....probabil facea vreun masaj geamului...nu stiu ce sa cred....in fine,a trebuit sa chem politia...asta da obsedat,nu cel despre care vb u !!!in plus,s-a repetat faza de vreo 2 ori in aceasi zi...ei si?ce mai pot spune?in legatura q obsedatii din ziua de azi??
cheryevampire
Postat pe 12 Decembrie 2009 09:09
De la: arabellla, la data 2009-11-26 13:51:07voi apela la politie daca se va agrava situatia... deocamdata mi se pare o solutie extrema si nici nu stiu cum se procedeaza

altceva ce as putea sa fac? poate sa il amenint ca ma duc la politie si sa sper ca se potoleste? sau sa vorbesc cu parintii lui? cred ca l-ar enerva ultima varianta...



De cele mai multe ori.. nu-i nimic grav. Se potolesc, se plictisesc.. isi gasesc o alta ocupatie.
Nu ai stat mult cu el, dar spui ca au fost incidente urate.. de nepermis. Nu stiu exact despre ce e vorba, dar daca au fost manifestari de violenta, fie ea verbala, fie fizica.. atunci e posibil sa nu se potoleasca.
Indiferent ce decizie ai lua... tot politia e cea in masura sa te ajute la nevoie. Lasa rusinea la o parte.. nu ai nimic de pierdut. Te duci frumusel la politie si vorbesti cu cineva de acolo. Ei vor sti ce sa te intrebe in plus si, la experienta lor.. probabil ca-si vor da seama daca e "groasa" sau nu.
In privinta lui... ignora-l cat poti. Nu-i vorbi nici macar pe strada. Orice gest din partea ta.. care ii da apa la moara, va putea fi interpretat de oricine.. ca o cearat intre doi iubiti. Esti o femeie hartuita, da? Atunci nu ai niciun motiv sa vorbesti cu agresorul.
rashela
Postat pe 12 Decembrie 2009 09:52
Imi aduc aminte de un caz.. in care cei doi traiau in concubinaj. Nu de multa vreme. Dar ea isi daduse seama ca nu e persona potrivita si-i spusese sa plece din casa ei, sa incheie orice relatie. El, un neica nimeni.. fara un adapost in vreun colt al lumii.. refuza. La o cearta. incepe sa faca ravagii prin casa. Atunci ea cheama politia. Individul a dormit in acea noapte in masina si, ulterior a plecat. Ce vroiam sa subliniez este reactia politiei: Pai, bine doamna, dormi cu el noaptea in acelasi pat si ziua chemi politia?
Ideea este exact ceea ce ti-am spus mai sus. Atata timp cat tu esti vazuta stand de vorba cu individul... e foarte greu sa te creada cineva ca nu-l doresti in preajma ta.
rashela
Postat pe 12 Decembrie 2009 09:57
E simplu fato. Dãi un telefon, fã-te cã plângi,(dãþi douã palme dacã nu poþi) ºi spunei cã nu mai ai pe nimeni ºi vrei sã vorbeºti cu el. Trebuie sã ai o prietenã care lucreazã în domeniul medical, cã altfel trãieºti de pomanã, ºi fã rost de o hârtie, în care sã se arate cã ei SIDA. ªi când te întâlneºti cu EL, închipuieºte-þi cã þi-a murit cãþelul, pisica, bunica sau ce iubeºti mai mult, ºi dupã ce plângi 10 minute, îi spui nenorocirea ta ºi îi arãþi "dovada". Nu te va mai cãuta. Sau altã soluþie, ar fi "sã o dai unui macho-man", cu condiþia sã-l rupã în douã pe individ.
Soluþii sunt un milion dacã ai capul pe umeri ºi nu între picioare, cum îl vor majoritatea femeilor.
addodas
Postat pe 12 Decembrie 2009 13:43

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Oare timpul ma va ajuta sa-l uit? 53 De la: alissa_roberta 22 Ianuarie 2011 19:47
Ce e cu mine? 27 De la: valutza_healthy 12 Septembrie 2010 01:25
Nu stiu... 37 De la: kudika_942942 13 Ianuarie 2014 19:07
ce vina are barbatul???? 55 De la: b23d26 6 Septembrie 2009 21:49
cum sa il fac sa se indragosteasca de mine? 18 De la: kudika_8277 21 Iunie 2013 13:16