Setari Cookie-uri

Despartire

Stiu ca toata lumea trece prin despartiri...si eu am mai trecut dar peste asta nu pot trece. Am vazut k aici se dau sfaturi sincere si poate ma puteti ajuta cumva.
De 6 zile m-am despartit de iubitul meu cu care ma fost 11 luni. Nimic iesit din comun pana aici. Motivul despartirii a fost destul de ciudat "te iubesc dar nu mai pot". Acum sa va explic de ce nu mai poate. Suntem amandoi niste firi incapatanate si mai ales orgolioase pt ca in relatiile anterioare am fost calcati in picioare intr-un fel sau altul, si greseala noastra in relatia asta a fost ca nu am lasat unul de la altul. Problemele au inceput prin iunie cand el trebuia sa lucreze la firma la taicaso de dimineata pana seara, pt ca era in vacanta de la facultate. Nu ne vedeam numai duminica, in rest vorbeam doar la telefon, pt ca nu avea cum sa vina sa ma vada avand si niste parinti foarte aiurea si nu il intelegeau. Pe timpul verii sau iscat multe certuri intre noi din cauza geloziei a distantei, pt ca eu nu puteam merge la firma deoarce comenta tatal lui, s-a bagat si multa lume in relatia noastra, dar am trecut peste ele pt ca ne iubim, dupa ce a inceput scoala am crezut ca va fi totul ok...dar nu a fost pt k el era in continuare stresat de ai lui, muncea toata zius ca sclavul si tot nu era destul pt ei, din cauza aceasta se mai iscau certuri si intre noi deoarce a ajuns sa se enerveze din orice, am incercat sa fiu si eu mai linistita sa nu mai creez si eu conflicte, dar nu te poti schimba sub presiune si peste noapte. Acum 6 zile am avut o discutie contradictorie si sia adus aminte de toate certurile si ca eu nu am resusit sa fac niciun efort...si ca tot nu am resusit sa il inteleg si cael ma iubeste din tot sufletul dar nu mai poate continua asa sa se certe cu toata lumea....am crezut ca no sa ma mai caute...dar de atunci nu a fost zi in care sa numi trimita un msj....scria chestii banale de genu "mi-am amintit ca azi trebuia sa vi cu mine la spital" si chestii de genul...dar toate se terminau in "te iubesc enorm de mult :((" eu acuma nu stiu ce sa cred....ma mai iubeste sau pur si simplu imi zice asa? nu ccred ca sia gasit pe alta pt ca nu e genul de baiat...dar eu sincer nu stiu ce sa mai cred? la telefon numi raspunde imi pune pe ocupat si apoi imi trimite msj ca sa nul mai caut k ne facem rau....da tot el ajunge sa ma caute...probabil ca no sa ma mai caute acuma dar eu cum sa procedez? sa cred ca inca ma mai iubeste si sa ii acrd un timp sa se calmeze? si daca da cat timp? sau sa incerc sal uit? am uitat sa specifi ca am vorbit chiar si de casatorie la modul cel mai serios....sper sa ma puteti ajuta cu niste sfaturi....va multumesc
rai20
Postat pe 26 Noiembrie 2009 12:12
Draga mea....la tine e ceva de genul
vreau sa ne despartim”….CEEEE? “Pai daca ma iubesti de ce sa ne despartim?” Si dupa incep toate scuzele idioate gasite pe moment, printre care si ”am probleme si nu vreau sa fii implicata, nu vreau sa suferi”. Si daca ai probleme ce? Suntem impreuna, le vom rezolva impreuna. Atunci cand te implici intr-o relatie accepti sa fii alaturi de celalalt mereu, si invers. Cand ai o problema, nu inseamna ca trebuie sa pleci doar pentru a “nu iti face iubita sa sufere”. Asta e una din cele mai tampite scuze posibile.
Dupa, cand vede ca nu prea merge scuze, mai scoate una ” nu stiu sa te apreciez la adevarata valoare”. Pe bune? Pai, daca ma iubesti ajunge. In timp vei invata sa ma “apreciezi”, nu? Daca nici asta nu merge, vine alta, si mai draguta “nu ma simt pregatit pentru o relatie serioasa”. Pai in ultimele luni nu asta mi-ai spus si nu asta mi-ai demonstrat… Si mai sunt si altele, dar nu am timp destul pentru a le insira…
Oricum, ideea e ca, in materie de scuze, barbatii sunt la pamant. Si totusi, daca cineva nu isi mai doreste sa continue o relatie, sau a gasit pe alta, de ce nu spune adevarul? De ce trebuie sa spuna un milion de scuze fara sens, pe care nici el nu stie de unde le scoate?
furnicuta
Postat pe 26 Noiembrie 2009 12:18
Din ce ai povestit tu aici, relatia voastra nu s-a terminat brusc, voi nu v-ati certat , nu a tipat la tine sau invers, ceea ce inseamna ca a fost o despartire care a lasat o speranta relatiei voastre. Personal cred ca va veti impaca, insa trebuie sa va rezolvati problemele : parintii lui.
Nu am inteles ce nu e in regula, de ce nu te considera potrivita pentru el?
andrushca20
Postat pe 26 Noiembrie 2009 12:20
Acorda-i timp, pt ca probabil se simte ca o oala sub presiune, cu atatia care trag de el! Ai rabdare, daca zici ca este un tip serios , o sa-si revina el!
miss_darine
Postat pe 26 Noiembrie 2009 12:21
cred k din moment ce ai depasit o varsta , ai dreptul sa alegi tu k persoana pe cine vrei , iar dak devine ceva serios de ajungi sa il prezinti familiei , nu mi se pare normal sa mai aiba ceva de comentat ...daca te va iubi asa cum zice va reveni la tine iar parintii ...vor accepta relatia....doar il iubesc si ii vor binele....iar daca el e fericit...de ce sa se mai opuna...
furnicuta
Postat pe 26 Noiembrie 2009 12:25
Mi-a mai zis cv de genul "simt ca cedez din toate punctele de vedere" el sincer nu ii un tip care sa suporte bine stresul...mai ales ala emotional. Parintii lui nu au o problmea neaparat cu mine, is genul de persoane car numa bani vad si munca...si asta presupune ca iubitul meu (ma rog eu inca il consider asa) sa faca munca asta si in locul lor si oricat ar munci nu ii recunoscuta munca pe care o depunde, ei nu au neaparat o problmea cu mine, ii deranjeaza cred mai mult faptul ca el are pe cineva mai importanat in viata decat pe ei. Si tin sa specific ca maicasa e capul rautatilor, taicaso e mai de treaba si mai intelege din cand in cand....
rai20
Postat pe 26 Noiembrie 2009 12:28
in aceste 6 zile nu te-a mai cautat deloc?
furnicuta
Postat pe 26 Noiembrie 2009 12:33
ba da, in fiecare zi, am si vorbit la telefon, imi trimitea cam 2 mesaje pe zi....si toate se terminau in "te iubesc"
rai20
Postat pe 26 Noiembrie 2009 12:36
eu zic sa l lasi un pic....daca iti da meseje bine,daca nu nu l suna..nu l "stresa"
Nu stiu da i putin timp sa decida daca e dispus sa lupte pentru voi..sau o sa fie toata viata cu mami..sa nu se supere si sa i faca scandal
Barbatii urasc stresul..si iti spun din proprie experienta ca sunt dispusi sa renunte chiar si la ce iubesc pt minunata "liniste" fara batai de cap
Intre timp incearca sa ti ocupi timpul cu altceva,stiu cat e de greu..dar n ai alta solutie
anot
Postat pe 26 Noiembrie 2009 12:40
De la: rai20, la data 2009-11-26 12:36:02ba da, in fiecare zi, am si vorbit la telefon, imi trimitea cam 2 mesaje pe zi....si toate se terminau in "te iubesc"

inseamna ca nu e vb de o despartire doar de ordine ...in suflet in ganduri....va reveni la tine...avea nevoie de aceste zile...pentru a lua o hotarare ....insa ...intreaba-l ce se va intampla cu voi....? ca mult numai poti sta cu incertitudinea asta ....are vreo sansa relatia sau nu...si nu vad de ce nu ar avea daca exista TE IUBESC AI GRIJA
furnicuta
Postat pe 26 Noiembrie 2009 12:40
acuma imi amintesc asa incet incet ce mi-a mai zis...a mai zis k nu mai poate avea incredere in mine k ma voi schimba si voi incerca sa fac sa fie bine, pt ca iam promis de prea multe ori. problema lui e ca nu intelege ca nu te poti schimba de pe o zi pe alta. el imi mai zice ca eu sunte geloasa pt ca nu am incredere in el din cauza fostelor relatii, dar si el este gelos din aceleasi motive, banuiesc ca din cauza stresului nu imi vede numai mie greselile...
rai20
Postat pe 26 Noiembrie 2009 12:46
Vrea ca doar tu sa te schimbi....nu isi vede propriile greseli.....nu incearca ca impreuna sa va schimbati de dragul relatiei....nu stiu dar poate nu sunteti compatibili,,,,lasa timpul sa decida dar poate trai fara tine....lasa-l.....suferi acum ....dupa 11 luni. si va trece ca asa-i ;lasat pe pamant..

mai rau e sa continui aceasta relatie..fara a te simti implinita sufleteste ..el vrea de fapt altceva ...si cauta motive...
furnicuta
Postat pe 26 Noiembrie 2009 12:53
daca poate trai*
furnicuta
Postat pe 26 Noiembrie 2009 12:53
:))...scuza ma dar cred ca eu am dat de frasu....
Eu zic sa l lasi in pace..macar o perioada,vezi ce zice,ce face..daca chiar te iubeste se va intoarce.Iar daca nu se intoarce nu merita sa suferi pentru unul care nu e in stare sa depuna un minim efort sa mearga...
Cand tu zici "gata" vezi doar greserile celuilalt..iar in cazul tau pun pariu ca acum ai uitat tot ce te enerva la el..iti amintesti doar lucrurile bune..:(
anot
Postat pe 26 Noiembrie 2009 12:55
eu aia mi-am propus sa fac de cand mia zis k vrea sa ne despartim...dar acuma is confuza de numa...adik tot el imi zice sa nul caut si tot el ma cauta...si daca tot imi scrie k ma iubeste...oare mai ii adevarat? aa inca cv...noi defapt ieri ar fi trebuit sa avem 11 luni...oficial si mia trimis msj "la multi ani:(( te iubesc :(("....eu acuma ce ar trebui sa cred? daca il las in pace de tot sa se linisteasca o sa credea poate k nu ma mai intereseaza ( ii in stare:)) ) daca il caut o sal stresez numa si o sal indepartez mai tare....imi vine sa ii dau una b-(
rai20
Postat pe 26 Noiembrie 2009 13:02
la mine exista "te iubesc-te vreau".."nu te vreau-nu te iubesc"..ce draq o fi asa greu pt unii nu inteleg..
stiu ce simti,daca il cauti esti disperata si nu intelegi..daca ii zici sa te lase..o sa te doara mai tare...
incearca sa ti tii mintea ocupata cu altceva....
totusi e uimitor de enervat"la multi ani"..la ce>???????????????????
....fi tare
anot
Postat pe 26 Noiembrie 2009 13:11
aia nu inteleg nici eu :)) sa iau la multi ani-ul ala ca vrea sa continuam relatia? ca ia revenit mintea la cap...desi cred ca venea la mine sau ma suna daca era cazul...poate incepede deja sa ii fie greu fara mine....azi vad ca nu a dat niciun semn probabil ca nici nu va da....da nici eu no sai dau...:)) desi imi vine sa ii scriu un msj... :(
rai20
Postat pe 26 Noiembrie 2009 13:18
parca s-ar juca cu sentimentele tale.....:(
furnicuta
Postat pe 26 Noiembrie 2009 13:25
stiu :( desi nu e genul...e genul de om care pune mut suflet intro relatie inca de la inceput...si sufera cand ceva nu merge...si stie cat am suferit si eu in trecut...amandoi inainte de relatia asta am avut numa relatii dezstruoase....de aia eu habara nu am cum sa procedez :| poate il supraestimez si defapt el chiar nu ii mai pasa de mine si imi fac eu numaasa sperantze ca va fi bine pana la urma
rai20
Postat pe 26 Noiembrie 2009 13:30
poate ai prea mare incredere in el ..desi nu recunosti...ti-a gasit punctul sensibil....poate ...cati ani aveti?
furnicuta
Postat pe 26 Noiembrie 2009 13:38
nici eu nu stiu ce sa zic la cate am in minte acuma....eu am 20 si el are 21
rai20
Postat pe 26 Noiembrie 2009 13:44
nu dramatiza ...din propriile greseli invatam cel mai bine....nu e persoala potrivita pentru tine asta e concluzia mea chiar daca te doare.....nu-l cauta nu te schimba pentru nimeni ...cine iubeste nu cauta in cel de langa el ..altceva...il iubeste ..pentru ca il iubeste ...dragostea nu este un targ,,,e o certitudine si asta nu o spun eu....daca te-ai schimba nu inseamna ca te iubeste mai mult...pentru ca el de tine s-a indragostit asa cum esti gandeste-te bine
furnicuta
Postat pe 26 Noiembrie 2009 14:06
cei drept amandoi eram altfel la inceput...si eu am avut multe probleme in familie cu prietenii care mau facut sa ma schimb...el la fel...neam schimbat in cv care ne face rau in primul rand noua si in al doilea rand relatiei care am avuto...(sau mai avem cv din ea)
rai20
Postat pe 26 Noiembrie 2009 14:31
daca crezi ca relatia iti aduce rau ..renunta...daca speri ca se mai poate face ceva lupta tu esti singura in masura sa gasesti raspunsuri la ce te framanta...multa tarie!
furnicuta
Postat pe 26 Noiembrie 2009 14:39
relatia nu mi-a adus niciodata rau...chiar ma fost foarte fericita pt ca stiam k desi ne certam poate mai des decat ar fi normal ne iubim si putem trece peste tot...dar problema mae este ca nush cum sa actionez mai departe......cat timp sa il las sa se calmeze? sal las sa ma caute el primul? sau sa fac eu primul pas? am avut o relatie anterioara in care tot eu am facut primul pas dupa despartire si lam indepartat de tot....cei drept tipul ala a incetat sa ma mai caute dupa ce neam desp...numa eu il cautam...
rai20
Postat pe 26 Noiembrie 2009 14:43
lasa-l pe el sa faca primul pas...tu esti deschisa...pt orice...vine din partea lui dar daca el hotareste sa va despartiti....resemneaza-te nu te merita ..intotdeauna sa fii de parerea ca tu nu pierzi niciodata cel care te paraseste are de pierdut ...asta cred eu sper sa nu te deranjeze ...opiniile mele
furnicuta
Postat pe 26 Noiembrie 2009 14:51
De la: rai20, la data 2009-11-26 12:12:12Stiu ca toata lumea trece prin despartiri...si eu am mai trecut dar peste asta nu pot trece. Am vazut k aici se dau sfaturi sincere si poate ma puteti ajuta cumva.
De 6 zile m-am despartit de iubitul meu cu care ma fost 11 luni. Nimic iesit din comun pana aici. Motivul despartirii a fost destul de ciudat "te iubesc dar nu mai pot". Acum sa va explic de ce nu mai poate. Suntem amandoi niste firi incapatanate si mai ales orgolioase pt ca in relatiile anterioare am fost calcati in picioare intr-un fel sau altul, si greseala noastra in relatia asta a fost ca nu am lasat unul de la altul. Problemele au inceput prin iunie cand el trebuia sa lucreze la firma la taicaso de dimineata pana seara, pt ca era in vacanta de la facultate. Nu ne vedeam numai duminica, in rest vorbeam doar la telefon, pt ca nu avea cum sa vina sa ma vada avand si niste parinti foarte aiurea si nu il intelegeau. Pe timpul verii sau iscat multe certuri intre noi din cauza geloziei a distantei, pt ca eu nu puteam merge la firma deoarce comenta tatal lui, s-a bagat si multa lume in relatia noastra, dar am trecut peste ele pt ca ne iubim, dupa ce a inceput scoala am crezut ca va fi totul ok...dar nu a fost pt k el era in continuare stresat de ai lui, muncea toata zius ca sclavul si tot nu era destul pt ei, din cauza aceasta se mai iscau certuri si intre noi deoarce a ajuns sa se enerveze din orice, am incercat sa fiu si eu mai linistita sa nu mai creez si eu conflicte, dar nu te poti schimba sub presiune si peste noapte. Acum 6 zile am avut o discutie contradictorie si sia adus aminte de toate certurile si ca eu nu am resusit sa fac niciun efort...si ca tot nu am resusit sa il inteleg si cael ma iubeste din tot sufletul dar nu mai poate continua asa sa se certe cu toata lumea....am crezut ca no sa ma mai caute...dar de atunci nu a fost zi in care sa numi trimita un msj....scria chestii banale de genu "mi-am amintit ca azi trebuia sa vi cu mine la spital" si chestii de genul...dar toate se terminau in "te iubesc enorm de mult :((" eu acuma nu stiu ce sa cred....ma mai iubeste sau pur si simplu imi zice asa? nu ccred ca sia gasit pe alta pt ca nu e genul de baiat...dar eu sincer nu stiu ce sa mai cred? la telefon numi raspunde imi pune pe ocupat si apoi imi trimite msj ca sa nul mai caut k ne facem rau....da tot el ajunge sa ma caute...probabil ca no sa ma mai caute acuma dar eu cum sa procedez? sa cred ca inca ma mai iubeste si sa ii acrd un timp sa se calmeze? si daca da cat timp? sau sa incerc sal uit? am uitat sa specifi ca am vorbit chiar si de casatorie la modul cel mai serios....sper sa ma puteti ajuta cu niste sfaturi....va multumesc

poate nu te iubeste..poate are pe alta...poate vrea singur...cert este cind iubesti pe cineva nu dai cu piciorul...
cristiana_cris
Postat pe 26 Noiembrie 2009 16:41
De la: rai20, la data 2009-11-26 12:36:02ba da, in fiecare zi, am si vorbit la telefon, imi trimitea cam 2 mesaje pe zi....si toate se terminau in "te iubesc"

sufera.. te iubeste.. dar e satul de certuri si de toti, ai un pic de rabdare, apropieta de el, fi tandra si fa'l sa simta ca in bratele tale o sa simta linistea pe care o cauta.
am ajuns sa spun unei femei cum sa se comporte ca o femei.. oricum..vezi ca sunt persoane pe aici care bat campii rau de tot, vezi'ti tu de treaba ta..ai un cap judeca.. vad ca nu esti proasta gramada asa ca ai incredere in tine si in instinctul tau feminin.
felixcat
Postat pe 26 Noiembrie 2009 17:29
De la: cristiana_cris, la data 2009-11-26 16:41:59
De la: rai20, la data 2009-11-26 12:12:12Stiu ca toata lumea trece prin despartiri...si eu am mai trecut dar peste asta nu pot trece. Am vazut k aici se dau sfaturi sincere si poate ma puteti ajuta cumva.
De 6 zile m-am despartit de iubitul meu cu care ma fost 11 luni. Nimic iesit din comun pana aici. Motivul despartirii a fost destul de ciudat "te iubesc dar nu mai pot". Acum sa va explic de ce nu mai poate. Suntem amandoi niste firi incapatanate si mai ales orgolioase pt ca in relatiile anterioare am fost calcati in picioare intr-un fel sau altul, si greseala noastra in relatia asta a fost ca nu am lasat unul de la altul. Problemele au inceput prin iunie cand el trebuia sa lucreze la firma la taicaso de dimineata pana seara, pt ca era in vacanta de la facultate. Nu ne vedeam numai duminica, in rest vorbeam doar la telefon, pt ca nu avea cum sa vina sa ma vada avand si niste parinti foarte aiurea si nu il intelegeau. Pe timpul verii sau iscat multe certuri intre noi din cauza geloziei a distantei, pt ca eu nu puteam merge la firma deoarce comenta tatal lui, s-a bagat si multa lume in relatia noastra, dar am trecut peste ele pt ca ne iubim, dupa ce a inceput scoala am crezut ca va fi totul ok...dar nu a fost pt k el era in continuare stresat de ai lui, muncea toata zius ca sclavul si tot nu era destul pt ei, din cauza aceasta se mai iscau certuri si intre noi deoarce a ajuns sa se enerveze din orice, am incercat sa fiu si eu mai linistita sa nu mai creez si eu conflicte, dar nu te poti schimba sub presiune si peste noapte. Acum 6 zile am avut o discutie contradictorie si sia adus aminte de toate certurile si ca eu nu am resusit sa fac niciun efort...si ca tot nu am resusit sa il inteleg si cael ma iubeste din tot sufletul dar nu mai poate continua asa sa se certe cu toata lumea....am crezut ca no sa ma mai caute...dar de atunci nu a fost zi in care sa numi trimita un msj....scria chestii banale de genu "mi-am amintit ca azi trebuia sa vi cu mine la spital" si chestii de genul...dar toate se terminau in "te iubesc enorm de mult :((" eu acuma nu stiu ce sa cred....ma mai iubeste sau pur si simplu imi zice asa? nu ccred ca sia gasit pe alta pt ca nu e genul de baiat...dar eu sincer nu stiu ce sa mai cred? la telefon numi raspunde imi pune pe ocupat si apoi imi trimite msj ca sa nul mai caut k ne facem rau....da tot el ajunge sa ma caute...probabil ca no sa ma mai caute acuma dar eu cum sa procedez? sa cred ca inca ma mai iubeste si sa ii acrd un timp sa se calmeze? si daca da cat timp? sau sa incerc sal uit? am uitat sa specifi ca am vorbit chiar si de casatorie la modul cel mai serios....sper sa ma puteti ajuta cu niste sfaturi....va multumesc

poate nu te iubeste..poate are pe alta...poate vrea singur...cert este cind iubesti pe cineva nu dai cu piciorul...

EU 19 EL 22 PARINTII LUI NU AU FOST DE ACORD CU RELATIA NOASTRA SI APAREAU FRECVENT CERTURI INTRE EI ASA CA AM DECIS SA CONTINUAM PE ASCUNS ASA CA VENEA LA MINE IN WEEKENDURI ( DISTANTA ERA DE 40 DE KM ) IAR CAND AM CONSTATAT AMANDOI CA NE IUBIM ENORM SI MERITA SA INFRUNTAM PE ORICINE NE-AM MUTAT IMPREUNA SI DUPA 6 LUNI NE-AM CASATORIT . DE ATUNCI SUNTEM IMPREUNA SI LA CUM MERG LUCRURILE DUPA 8 ANI CRED CA O SA DUREZE FOREVER . COMUNICATI MAI MULT SI ANALIZATI-VA BINE SENTIMENTELE !
pasarik69
Postat pe 26 Noiembrie 2009 18:17
nrmal ca nu dai cu picioru cand iubesti pe cineva...dar cand deja is multe certuri pe multe fronturi trebuie sa mai faci o pauza sa iti revii....chiar daca asta inseamna sa renunti la persoana iubita. recunosc si eu am avut momenet cand am avrut sa ma despart de el...iam zis ca nu mai pot...dar niciodata nu neam despartit pt ca pana la urma ne rezolvam problema...dar acuma sau adunat prea multe :(
rai20
Postat pe 26 Noiembrie 2009 18:27

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Am si eu nevoie de ajutor va rog :( 14 De la: 4verinlove 27 Iulie 2010 16:23
va rog din suflet veniti cu un sfat!!! 12 De la: deni 29 Februarie 2012 11:56
o parere din afara 52 De la: claudya_elena21 25 Ianuarie 2012 17:38
ce ar trebui sa fac ... ??? 37 De la: ina85 10 Iulie 2011 15:48
Va rog sa ma sfatuiti....sunt intr-o depresie continua 18 De la: kudika380507 31 Martie 2011 20:26