Setari Cookie-uri

Critica si barbatul iubit - doua lucruri incompatibile?

Salut, fetelor! am si eu o problema care incepe sa ma deranjeze si sa aduca certuriin relatia mea cu barbatul iubit. Am un iubit care e idealul pe care l-am visat toaya viata. pentru mine, el e barbatul perfect. doar ca... nu o duce bine cu critica... ce nu i-as spune, ajungem la niste certuri urite si eu sunt vinovata ca nu i-am spus-o in modul corect. ok, care e modul corect? mi-a spus sa o iau in gluma, apoi sa i-o spun direct, apoi mi-a spus sa i-o spun cu aluzie. am incercat toate, dar rezultatul final e acelasi - cearta. eu sunt o fire mai sensibila si pling foarte usor, lucru care ma inerveaza la culme. pe el tot. si faptul ca mie incep sa imi curga siroaie de lacrimi il irita si incepem o cearta-aoleu!
ce sa fac? el spune ca asemenea certuri il fac sa puna sub intrebare relatia noastra si etc. ne impacam foarte bine si eu nu am probleme cu faptul ca o data doua pe saptamina ne mai certam, dar el... si pina la urma eu sunt unica vinovata. ce sa fac? sa tac si sa nu mai spun ce ma deranjeaza...?
Adriancicm
Postat pe 28 Noiembrie 2009 09:23
simplu:daca nu suporta critica, nu-l critica,uneori e mai bine sa vb de altcineva ,de ceea ce iti displace tie dar cu trimitere la altii,si daca intelege spune-i simplu ca in niciun caz nu te gandeai la el ,schimba subiectul daca o tine pe a lui
kudika034806
Postat pe 28 Noiembrie 2009 09:46
buna...sincer nu..nu ar trebui sa taci..am avut si eu un iubit asa....cand plageam il enervam..daca ii ziceam ceva ce ma deranja il enervam..si cand eram prea bine dispusa el era suspicios...si pana la urma am luat o pauza (ne-am despartit)si atunci am realizat ce si cum...toate se intamplau din cauza plictiselii...si ca petreceam foarte mult timp impreuna..mentionez ca stateam impreuna...si apoi ne-am impacat ..m-a cautat..ne-am spus tot ce am avut de spus...si a fost mai bine..asa ca sfatul meu este :sa stati amandoi si sa discutati ce suporta si ce nu...mai spuneai ca nu suporta critica incearca sa il faci sa inteleaga ca e o critica constructiva si nu cum ca ai avea ceva impotriva lucrurilor pe care le critici la el..daca chiar nu se rezolva... sincer..inseamna ca s-a plictisit...vorbeste cu el...mult noroc
chiocollatee
Postat pe 28 Noiembrie 2009 09:49
"Am un iubit care e idealul pe care l-am visat toaya viata. pentru mine, el e barbatul perfect. doar ca... nu o duce bine cu critica."
Daca ar fii barbatul perfect nu l-ai critica! Tu doar vrei sa-l aduci la stadiul de perfectiune, incercand sa-l schimbi, de aici certurile voastre de fapt! Iubire inseamna sa accepti omul iubit cu tot cu imperfectiunile lui!
miss_darine
Postat pe 28 Noiembrie 2009 10:00
in legatura cu ce il critici?
kitty_krieger
Postat pe 28 Noiembrie 2009 10:54
De exemplu: suntem intr-un restaurant cu inca o pereche de proietenei. Pe dinsa o intreaba dacva bea vin, pe mine nu-stiind ca de obicei nu beau. Eu i-am spus-de ce nu ma intreebi si pe mine?
Nu e o critica, am in vedere pbservatii obisnuite.
Pt miss_darine: nu incerc sa il schimb, ii fac niste observatii spunindu-i ce m-a deranjat atunci cind face ceva ce ma deranjeaza. Nu vreau sa ii schimb caracterul, personallitatea pt ca chiar le iubesc asa cum sunt, dar e om ca si mine si ca toti si se intimpla sa mai faca ceva nu chiar corect. In acel moment ii spun. De exemplu, de ce nu mi-ai atras atentie toata seara? chestii de genul asta.
Nu am avut in vedere critica in sensul de: esti asa si pe dincolo si trebuie sa te schimbi.
Am avut in vedere de chestii care le spun cind ma deranjeaza ceva ce a facut mai mult sau mai putin corect.
Adriancicm
Postat pe 28 Noiembrie 2009 11:48
Ok, daca nu sunt criticile pe care le aveam eu in minte, totul se simplifica. Atunci cand te deranjeaza ceva la el, spune-i pe un ton calm si incearca sa nu te mai superi pe el, decat in momentul in care repeta greseala.
miss_darine
Postat pe 28 Noiembrie 2009 17:03
Ai putea si sa incerci formularea "Ma simt... [asa], cand faci asta."
Si sa-i arati ca apreciezi, cand vezi ca tine cont de ceea ce ii spui.

kitty_krieger
Postat pe 28 Noiembrie 2009 18:18
Miss darine si pisicuta razboinica, merci mult! o sa incerc sa ii spun ce ma deranjeaza intr-un alt mod fara suparare din prima

Adriancicm
Postat pe 28 Noiembrie 2009 19:24
De la: Adriancicm, la data 2009-11-28 11:48:36De exemplu: suntem intr-un restaurant cu inca o pereche de proietenei. Pe dinsa o intreaba dacva bea vin, pe mine nu-stiind ca de obicei nu beau. Eu i-am spus-de ce nu ma intreebi si pe mine?
.


Si raspunsul lui a fost : pentru ca stiu deja ca nu bei vin !

Ca ar fi fost frumos din partea lui sa te intrebe daca vrei sa bei sau nu asta e alta treaba dar probabil ca baiatul considera ca ati depasit deja acest stadiu al relatiei in care tre sa te intrebe ce vrei cu atat mai mult cu cat stie deja raspunsul ..

Daca te-ar fi intrebat , atunci ai fi avut motiv sa-i reprosezi ca iti pune intrebari ale caror raspunsuri ar fi trebuit sa le stie deja si sa te plangi de faptul ca nu ,, te cunoaste''

In general critica e binevenita dar daca tot timpul gasesti cate ceva de ,,criticat'' sau atras atentia mai bine spus , tipul o sa se sature si o sa inceapa sa creada ca nu se ridica la nivelul asteptarilor tale .


iris_4_ever
Postat pe 28 Noiembrie 2009 20:38
Iris, imi place modul tau de a gindi!
da, el asa si mi-a raspuns... eu l-am "aninat" ca de ce nu m-a intrebat pt ca in seara ceea chiar asi fi servit putin vin. ai dreptate.
aseara de exemplu, am ieist din nou in oras cu niste pritenei. Fetelor, TOATA seara nu mi-a atras DELOC ATENTIE! cind vorbea si povestea ceva, mai arunca cite o privire in partea mea si gata!
cind sa iesim din restaurant ma intreaba: totul e ok? faza e ca si mie mi-a fost foarte rau aseara si in mare - am tacut. el a crezut ca tac pt ca ceva m-a deranjat la el poate. eu i-am spus doar ca ma simt cam rau si ca asta e unicul motiv de tacere al meu.
ce sa-i spun? ca ma inerveaza si sunt suparata ca toata seara nu ai spus un cuvint in directia mea? am spus, da totul e ok si gata, inainte.
dar pe viitor? sa ma tem sa-i spun ca nu mi-a atras atentie si ca m-a deranjat? sau sa lucrez asupra mea si sa nu ma deranjeze faptul ca intre prieteni el nu imi prea atrage atentie?
stiu ca am de lucrat asupra mea si chiar vreau sa pastrez acest barbat linga mine pentru toata viata.

Adriancicm
Postat pe 3 Decembrie 2009 14:03
Mie imi faci impresia ca te superi din "nimic"...Parca este printesa din povestea lui H.C. Anderson. Printesa care se culcase pe 20 de saltele si s-a deranjat de bobul de mazare care se afla sub ele.

De ce astepti sa te intrebe el ceva si nu spui clar si direct ce vrei"...{Eu spun direct azi vreau "apa, lapte sau cafea"...nici macar nu astept sa ma intrebe...}
Cand iesi cu prieteni e normal sa discute cu toti, fara sa te intrebe tot timpul ce ai...sau sa stea cu ochii pe tine si sa te cocoloseasca ...Esti matura si poti vorbi si fara sa te intrebe cineva ceva;-)

Atunci cand te deranjeaza ceva spui direct si te exprimi clar..Eu vreau asa sau asta.

Cand eu ma simt rau, raman acasa. Daca totus vreau sa ies, ma comport ori normal si trec peste starea proasta sau spun de la inceput ca nu ma simt bine...In orce caz nu stau o seara intreaga si crap de nervi si astept sa indrume cineva un cuvant spre mine. Si ma mai supar tot pe ceilalti...
Full_Metal_Jacket
Postat pe 3 Decembrie 2009 16:51
acum o spun cu toata sinceritatea: MERCI PENTRU CRITICA CONSTRUCTIVA!
imi place ca imi spuneti pe fata ce parere aveti si imi mai deschideti ochii.
intr-adevar, uneori ma port ca o printesa alintata si nu e bine.
dar, nu sunt in totalitate o printesa :)
fac pe acasa totul:mincare,curat, spalat, calcat. sper ca macar asta cumva acopera printesa ceea.
dar, ai dreptate, Full Metal Jacket. asa se primeste ca m-am comportat. merci
Adriancicm
Postat pe 4 Decembrie 2009 16:49
Buna fetelor! :* Recomand accesarea acestui link: http://ro.netlog.com/Onyx_99 - - > chiar dak nu are legatura cu acest subiect, merita sa va uitati, sunt produse noi, frumoase si la preturi foarte convenabile! pentru luna decembrie, dar si ianuarie, comanda se va face oricand doriti. va pup si va doresc Sarbatori Fericite alaturi de cei dragi!
Dark
Postat pe 4 Decembrie 2009 17:01
De la: Adriancicm, la data 2009-12-03 14:03:28

aseara de exemplu, am ieist din nou in oras cu niste pritenei. Fetelor, TOATA seara nu mi-a atras DELOC ATENTIE! cind vorbea si povestea ceva, mai arunca cite o privire in partea mea si gata!



Nu ti-a acordat atentie toata seara

Ai cumva 2 anisori si trebuia sa-si schimbe pampers-ul ? Nu cred

Prietenii cu care ati iesit in oras erau doar prietenii lui pe care tu de abia i-ai cunoscut sau ii stiai de mai mult timp ?

Daca de abia ti-a facut cunostiinta cu ei s-ar putea explica motivul pentru care doreai atentia lui dar daca ii stiai deja nu se explica deloc .


iris_4_ever
Postat pe 4 Decembrie 2009 23:15
Tocmai ce spunea cineva pe alt topic mai devreme ca atunci cand vrei ceva de la cineva incearca sa-i s
coti in evidenta calitatile ,iar partile negative sa i le spui in asa fel inat sa le perceapa intr-un mod pozitiv.
Intotdeauna exista o modalitate de comunicare daca se vrea!
kudika033765
Postat pe 5 Decembrie 2009 12:50
Nu-i spune niciodata:"Fa asa!,Fa invers!",sugereza-i:'Ce-ar fi daca...?".Nu trebuie sa ii dai ordine,vb calm,nu mai plange,prpoune-i niste idei si poarta-te ca o femeie matura.Nu trebuie nici sa-l menajezi,sa faci ca el,sa accepti orice doar pentru a evita discutii.Tonul conteza foarte mult dar si modalitatea in care punem problema.
annna_larysssa
Postat pe 6 Decembrie 2009 00:56
Faptul ca plangi in fata lui e semn de slabiciune si asta il face sa se simte interesant si ii da avant la a te critica, adica isi ia tupeu. Niciodata sa nu plangi in fata lui, du te de te plimba si plangi oriunde dar sa nu te stie el, de asta si tot iti reproseaza, te crede slaba si isi permite sa loveasca in tine cu critici, ia fa si tu ca el, nu mai plange si ce iti reproseaza intoace-i-o inapoi, vezi cum reactioneaza, fa l sa se simta cum te face el sa te simti. Si se schimba foaia. E nevoie de multa tactica in situatia ta, trebuie sa ii stii caracterul si cum sa il iei. Tu la randul tau nu te mai lua de el, fa o pe a indifernta, ce te deranja pana acum nu ii mai spune nimic si fa te canu observi, va incepe el sa isi puna semnul intrebarii, si cand se ia el de tine, recomanda i un gluma sa isi caute mai bun daca nu ii place, si spune-i ca te asteptai la mai mult de la el, adica da-i senzatia ca nu mai reprezinta pt tine acea perfectiune care era... Ia sa vezi ca se schimba foaia, fii mai indiferent, ti-a prins punctul slab si te joaca cum vrea, fa exact ce nu se astepta el sa faci, are prea multa siguranta pe tine, si de ce nu poate e si putin plictiseala la mijloc, da i de gandit... Ce zodie e el ?
oana84onutza
Postat pe 9 Decembrie 2009 18:22
Ai dreptate.
Trebuie si eu sa fiu mai indiferenta fata de anumite scapari din partea lui, in masura rezonabilului sigur
voi, fetelor, cum va descurcati cu barbatii iubiti? sigur ca fac si ei anumite chestii care nu va plac.
Adriancicm
Postat pe 9 Decembrie 2009 20:43
din tot ce a fost spus ce o mai ramane ideal si perfect?
curat murdar!
stefanant
Postat pe 10 Decembrie 2009 16:54
singura solutie..discuta cu el..spune-i ce te deranjeaza
iulia069834
Postat pe 14 Decembrie 2009 16:09
Eu zic sa i propui sa louatti o pauza si sa meditati amandoi. Tu esti bulversata iar el nu e normal sa nu te bage in seama cand iesiti in oras si sa dea atentie altor persoane, daca iese cu baietii sa iasa singur daca iesiti in perechi fiecare cu a lui> Nu?

kudika078761
Postat pe 16 Decembrie 2009 13:48
cred ca exagerezi
Adriancicm
Postat pe 16 Decembrie 2009 20:37
Mama ei de critica... eu nu am stiut altceva sa fac cativa ani de zile cat am fost impreuna. Nimic nu era suficient de bun desi imi era drag ca ochii din cap... asa ca a inceput sa se comporte urat cu mine pana am ajuns sa ne despartim...si l-am pierdut definitiv. Am ramas singura cu un copil.

Sa iti dau un exemplu: intr-un an de ziua mea mi-a adus cel mai mare buchet de crini pe care l-am vazut vreodata cred ca avea un metru in diametru (fara nici o exagerare). A invitat pe toti ai lui, niste rieteni, mi-au cantat.. a fost perfect. Doar ca au plecat toti la 12 noaptea si el a plecat sus sa se culce ca era obosit...iar eu a trebuit sa fac curat. M-a deranjat asta si am inceput iar sa il judec :(. Lucrase bietul om 15 ore in continuu ca sa poata trece pe la patiserie in estul Londrei sa imi ia tortul si sa si ajunga acasa mai devreme sa imi faca ziua... Asta eram.. si incerc sa ma schimb dar imi e greu pentru ca m-am obisnuit asa... Tu schimba-te cat mai poti daca il iubesti cu adevarat...
danna_danutza
Postat pe 18 Decembrie 2009 20:59
Danna_danutza, sincer, cind am citit ce ai scris, m-am intristat mult si imi pare rau ca s-a intimplat asa. tin sa iti multumesc sincer pentru sfat pentru ca e unul cu adevarat valoros. cineva a spus mai sus ceva de pauza, de alte prostii, dar sunt "sfaturi"scrise la pauza de masa in fuga, fara a se gindi cu adevarat la ceea ce scriu.
cu adevarat, noi femeile, avem tendinta de a exagera, de a visa la perfectiune.... si cind persoana iubita nu face ceea ce noi am visat, chiar daca e vorba de un maruntish, incepem sa il criticam si sa ne suparam... ceea ce nu e intotdeauna corect...
merci.
Adriancicm
Postat pe 23 Decembrie 2009 17:59
Poate nu este atat de ideal pe cat crezi tu
mihaib
Postat pe 3 Ianuarie 2010 19:14
Da-l in pisici cine nu suporta critica inseamna ca nu-i pasa si nu-l intereseaza comunicarea am stat 7 ani cu un "specimen" si crede-ma ca m-am simtit usoara ca un fulg dupa terminarea acestei relatii.
kametora83
Postat pe 11 Ianuarie 2010 23:29
inghite..inghite pana se umple paharul si la revedere...sunteti 2 nu numai el ,si tu nu il gasesti pe el ideal odata ce ni te plangi noua ca nu prea te asculta ,deci si tu poti fii iritata din cauza lui ...asa ca invata-l sa si discutati
ionelaela
Postat pe 11 Ianuarie 2010 23:51
am citit dupa si celelalte coment-uri ale tale..si realizez din ce scrii ca esti perfectionista si analizezi prea mult ,ignorand esenta :fii fericita alaturi de el si gata !
ionelaela
Postat pe 11 Ianuarie 2010 23:56

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Un sfat va rog frumos 26 De la: onlyme27 14 Martie 2009 17:27
Am o problema 10 De la: YoOnEe 6 Septembrie 2009 21:42
traume sexuale 60 De la: _arhanghel 12 Mai 2011 00:45
am nevoie de atentia lui!!! 51 De la: ionia 22 Mai 2009 17:49
Daca suntem de religii diferite 3 De la: yocorrina22 3 Aprilie 2010 13:08