Setari Cookie-uri

Nu reusesc sa il inteleg

Suntem impreuna de aproape doi ani. Ma gandesc de multe ori ca timpul a trecut prea repede si chiar ma intreb: oare cu ce m-am ales in acesti doi ani? Raspunsul ar putea fi, ironic: cu un MARE semn de intrebare. Cine e baiatul, de fapt barbatul de langa mine? Ma uit la el, il ascult si totusi de multe ori nu reusesc sa il inteleg. Suntem amandoi doi oameni maturi (asa imi place sa cred), eu am 25, el are aproape 30, si as vrea atat de mult sa ne intelegem. Satula de relatii pasagere si baieti neseriosi, am zis ca mi-a pus Dumnezeu mana in cap cand l-am intalnit pe Cristi. Un baiat finut, dragut, serios, calm, linistit. Cu o meserie bunicica, familie de conditie medie, e drept nu prea citit sau cult, dar oare poti sa le ai chiar pe toate, mi-am zis? M-am lovit si ma lovesc insa de barierele de comunicare dintre noi, de multe ori nu reusesc sa-l fac sa vorbeasca, sa spuna ce simte, ce vrea, ce asteptari are de la mine, de la noi. Ma trezesc adesea ca sunt intr-o relatie ciudata, cand celalalt nu vrea sa comunice si ma lupt de una singura, vorbesc singura, in timp ce el doar ma aproba motivand "nu am chef de vorba, sunt obosit, mi-e somn." Mentionez ca nu locuim impreuna, fiindca ne-am gandit ca deocamdata sa strangem bani si apoi sa vedem ce putem face in directia aceasta.
Ne intelegem, in general, bine, in special atunci cand suntem impreuna, dar apoi parca se asterne uitarea din partea lui sau nu stiu ce se intampla exact, nu pot sa inteleg, nu isi exprima sentimentele, spre exemplu sa sune a doua zi de dimineata sa spuna:"iubito, ce bine m-am simtit aseara, ai fost deosebita". Pot sa ma aranjez la cel mai tare coafor, sa imbrac cele mai frumoase haine, tot nu mi-ar spune:"ce bine arati!". Ma lovesc de multe ori de aceasta tacere, de lipsa lui de interes, si nu inteleg, oricat m-as stradui. Ne intelegem bine cand suntem impreuna si apoi se asterne tacerea. Vorbim in fiecare zi, dar in general seara mai tarziu, dupa ora 9-9.30, si asta uneori dupa ce eu il sun sau ii dau beep. Daca mergem intr-o sambata la o petrecere la ora 23, pai atunci pot sa fiu sigura ca pana la ora 22., 22.30 baiatul asta al meu care tace nu o sa dea nici un semn. Si chiar asa si este, din pacate. Ma gandesc uneori daca sunt o persoana atat de neinteresanta incat chiar nu are ce sa discute cu mine. Eu imi doresc sa invat ceva noi si intr-o relatie, dar lui parca de multe ori ii e lene sa vorbeasca si eu vorbesc de una singura...Da, e trist, ma gandesc daca nu ar fi mai bine sa renut la toata treaba asta, numita "relatie".
Inainte sa il cunosc pe el eram mai vesela, plina de viata. Acum parca m-am plafomat, sunt stresata si permanent urmarita de ideea care a devenit obsesie pentru mine: "oare o sa ma sune?" Ma gandesc de multe ori ca poate am gresit cu ceva si s-a suparat, dar nu e asa. Pur si simplu... asa e el, ciudat. Am incercat sa vorbesc cu el despre asta, cand calma, cand suparata, dar nu am reusit decat sa-l fac sa taca si mai mult, adica s-a suparat si s-a inchis in el, spunand ca exagerez si ca nu sunt multumita de el, intorcand de fapt problema ca eu sunt de fapt devina....
Am scris mult, imi place sa scriu, sper ca nu am plictisit foarte multe persoane.
Astept parerile voastre.
Multumesc!
Ellla

Postat pe 7 Decembrie 2009 23:22
fiecare persoana este diferita...nu te astepta sa fiti combatibili 100%...din fiecare punct de vedere.am observat ca unii barbatii tac din cauza ca urasc sa fie cicaliti..si asa mai bine se abtin.
sincer nu stiu ce sa ti spun. Nu m-am confruntat niciodata cu o asemenea problema...
poate doar altii cu mine...dar hai totusi sa vedem..
multi dintre fostii mei prieteni imi spuneau ca sunt o persoana foarte inchisa.
inchis poti fi...daca nu cunosti prea bine ....si nu este suficient de relaxat pentru te destinde..
blondiewishes
Postat pe 8 Decembrie 2009 01:37
si nu esti *
blondiewishes
Postat pe 8 Decembrie 2009 01:37
Buna Ella.
Am intrat pe acest site din intamplare, insa citind putin cate putin am vazut ca este o mica cutie cu invataturi pentru mine.

Nu vreau sa sa te supar, sau sa fiu rau in vre-un fel. Dar dupa ce ne spui eu tind sa cred ca prietenul tau Cristi este ori plictisit ori i-a ajuns. Nu ca i-ai fi facut tu ceva rau! Nu asta vreau sa spun. Dar poate ca ( imi pare rau sa o spun) daca nu e interesat sa te sune, sa iti vorbeasca, sa se uite la tine... trage singura concluzia mea. Stii de ce sunt convins de asta? Pentru ca dupa cum ti-ai dat seama sunt baiat, iar discutiile astea le am cu prietenii care sunt exact in situatia prietenulu tau. Au o relatie de ceva timp, s-au plictisit, nu mai simt ce simteau la inceput si asteapta o cearta in relatie pentru a se despartii.

Nu e cazul meu care am o relatie de lunga durata ( mai lunga ca a ta) si dupa atati ani o iubesc si acum foarte mult, si tot ce fac e pentru ca ea sa se simta bine cu mine.

Apeleaza la ultimele tale forte ( daca mai esti dispusa) sa faci cumva sa il scoti din monotonia lui, din starea aceea. Ceva care sa iasa din obiceiurile zilnice.

Daca nu merge nici asa... nu te mai chinui.

Sa dea Domnu sa ma insel!
AkaSoso
Postat pe 8 Decembrie 2009 11:25
Draga mea ,parerea mea este ca nu stiu daca poti schimba ceva..Pur si simplu nu poate mai mult,asa este el.Gandeste-te bine daca te multumeste aceasta relatie.Cand te vei satura,vei lua singura decizia corecta.Dar pana nu-ti va ajunge "cutitul la os",nu vei face nimic.Asa sant unii oameni,fie ei barbati sau femei.Daca te vei complace in aceasta stare vei deveni o tipa frustrata,fara incrdere in propriile forte,fara a-ti cunoaste adevarata valoare.Cum sa te simti ok daca nu te simti apreciata de el?O femeie are nevoie de atentie,complimente,afectiune.....Tu stii cel mai bine de ce ai nevoie si ce ti se da.Oricum,daca nu esti satisfacuta de relatie,mai bine "rupi pisica in doua"acum,cu cat mai repede cu atat mai bine.
kudika033765
Postat pe 8 Decembrie 2009 11:52
hei hei lasa pisica in pace
felixcat
Postat pe 8 Decembrie 2009 14:39
poate ca omul e mai retras, mai inchis dar te iubeste si te apreciaz ain felul lui, fara multe cuvinte ...
Aproape_eu
Postat pe 14 Decembrie 2009 22:44
De la: AkaSoso, la data 2009-12-08 11:25:43Buna Ella.
Am intrat pe acest site din intamplare, insa citind putin cate putin am vazut ca este o mica cutie cu invataturi pentru mine.

Nu vreau sa sa te supar, sau sa fiu rau in vre-un fel. Dar dupa ce ne spui eu tind sa cred ca prietenul tau Cristi este ori plictisit ori i-a ajuns. Nu ca i-ai fi facut tu ceva rau! Nu asta vreau sa spun. Dar poate ca ( imi pare rau sa o spun) daca nu e interesat sa te sune, sa iti vorbeasca, sa se uite la tine... trage singura concluzia mea. Stii de ce sunt convins de asta? Pentru ca dupa cum ti-ai dat seama sunt baiat, iar discutiile astea le am cu prietenii care sunt exact in situatia prietenulu tau. Au o relatie de ceva timp, s-au plictisit, nu mai simt ce simteau la inceput si asteapta o cearta in relatie pentru a se despartii.

Nu e cazul meu care am o relatie de lunga durata ( mai lunga ca a ta) si dupa atati ani o iubesc si acum foarte mult, si tot ce fac e pentru ca ea sa se simta bine cu mine.

Apeleaza la ultimele tale forte ( daca mai esti dispusa) sa faci cumva sa il scoti din monotonia lui, din starea aceea. Ceva care sa iasa din obiceiurile zilnice.

Daca nu merge nici asa... nu te mai chinui.

Sa dea Domnu sa ma insel!




subscriu el are dreptate pentru ca ebaiat si stie de ce se plang baietii.am si eu un prieten foarte bun si e cu o tipa de 3 ani.cand ieseam in oras mereu zicea ca s-a saturat de ea,ca ea nu face nimic,nu drege.dar sunt altele,care fac multe...depinde de om...
Lady_Pisy
Postat pe 20 Decembrie 2009 11:57
Buna, as vrea sa iti atrag atentia asupra unui lucru, ai grija poate ai tu prea mari pretentii de la el,am patit si eu ceva de genu ajunsesem ca nimic nu imi mai convenea ridicasem nasul prea sus si m-au trezit cei din jur la realitate, barbatii nu vor fi niciodata deschisi ca femeile, ba chiar unele femei sunt deschise fata de tine desi nu ar fi necesar unele sunt deschise la modul ipocrit VAI CE BINE ITI STA si in mintea ei cine stie ce pareri se afla... Incerc sa iti spun ca nu neaparat vorbele conteaza, omul care numai te lauda, sa stii ca da de banuit cat de prieten iti este, mai degraba e un pupin*ist si poate fi fatarnicie mai mult... Eu am observat ca multora dintre barbati daca le place ceva tac sau doar contempla cu un zambet sau o privire admirativa, calda...in general cand nu le place ceva incep si CRITICA. Pe deoparte asta vroiam sa zic, pe de alta parte faptul ca nu te suna e cam ciudat, eu stiu o situatie asemanatoare unde el nu dadea semne, pentru ca era prea ocupat cu altele, nu vreau sa fiu rea sau sa te dezamagesc, dar asa era, si toti prietenii comuni ar fi avut dovezi daca isi puneau mintea sa le colecteze. Si in plus daca il obisnuiesti asa, sa nu aiba el initiativa, vei ajunge sa te simti barbat in relatie, desi esti femeia... Eu zic chiar daca nu te suna, nu ii mai da beep sa te sune si nu il mai suna tu sa il intrebi hei ce faci, unde, cum, lasa la voia intamplarii si daca nu da un telefon din proprie initiativa o saptamana de zile, lasa-l in plata Domnului pana s-a trezi
Madamadalina69
Postat pe 22 Decembrie 2009 18:07

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Prietena tradatoare...big,big,big,bitch,bitch,bitch... 12 De la: mandy_jakob 25 Iulie 2009 17:25
ce faci daca sotul/prietenul vine acasa cu o boala venerica? 56 De la: bebeliv 25 Noiembrie 2013 09:41
Carduri de sanatate in sistemul privat 156 De la: calutul 28 Ianuarie 2011 20:41
Relatia cu vampirul narcisist. Pro si Contra. 35 De la: inna_1688 3 Decembrie 2010 18:37
ce vor femeile? 35 De la: alegro6543 28 Noiembrie 2010 21:22