Setari Cookie-uri

Ce mai pot sa fac?

Buna. Am sa incep cu o mica descriere a mea si apoi cu o decriere a problemei pt a va putea ajuta sa va dati seama cam cine dunt si de ce sfaturi as avea nevoie.Am 21 de ani, am o relatie foarte serioasa cu un baiat care are 26 de ani. Amandoi lucram ca si agenti de vanzari (suntem plecati foarte mult timp in cursul zilei), nu avem studii superioare finalizate (adica dupa ce muncim o zi intreaga, mai avem pe cap si facultatea), suntem de 6 ani si jumatate impreuna si locuim cu mama mea de 5 ani. Povestea noastra e foarte lunga, si as putea scrie 10 ore si tot nu v-as putea spune decat o particica...asa ca am sa ma rezum la strictul necesar.Pentru ca sase ani jumate, in care ne-am vazut zilnic e o perioada foarte lunga de timp.
Problema e in felul urmator; noi, dupa lungi discutii am hotarat sa ne despartim in luna mai a anului trecut. Am stat fara sa vorbim unul cu celalalt timp de o luna, dupa care ne mai sunam si ocazional ne intalneam si am ramas pe atunci ceva de gen "friends with benefits".Toate astea au durat pana in luna octombrie a anului 2009,cand ne-am impacat si el s-a mutat din nou cu mine si cu mama mea. In perioada in care am fost despartiti,el a avut doua iubite, cu o fata a fost 2 saptamani, iar cu cealalta 3 luni.Eu in acel timp, am avut si eu doi prieteni, unul de 1 saptamana, iar cu celalalt am stat 2 luni. Cand ne-am impacat, stiam ca va fi greu sa trecem peste faptul ca fiecare dintre noi a fost cu altcineva...etc., insa a mers totul foarte bine pana in luna ianuarie a acestui an. Pe la inceputul anului, am inceput sa am cosmaruri noaptea; visam cum era el cu acele fete, visam cum ne-am despartit si cate zile am plans, adica retraiam clipele de durere in somn. Treaba asta a inceput usor,usor sa ne afecteze relatia, in sensul ca eu incepusem sa ma indepartez de el! i-am spus care este problema, insa mi-a reprosat ca si el ar putea simti la fel, ca doar si eu am avut pe altcineva,etc.Astefl, noi de pe la inceputul anului, am inceput sa ne certam din orice,deci nu de la un lucru anume, un lucru serios, ci din motive de-a dreptul infantile! El aseara, mi-a spus ca nu mai are de gand sa stea asa cu mine, ca el a incercat sa vorbeasca cu mine, dar eu nu am vrut sa-l ascult si a zis ca pleaca inapoi la parintii lui si ca ne vom desparti. Intrebarea mea este; Avand in vedere ca stiu prin ce calvar am trecut 5 luni cand ne-am despartit, eu ce as mai putea face acum, cand el nici nu vrea sa astam sa vorbim? Stiu si faptul ca e foarte, chiar extrem de incapatanat si ca atunci cand ii intra ceva in cap, nu mai da inapoi...Nu as vrea din nou sa caut pe cineva doar pentru a umple golul lasat de el...Nu vreau din nou sa tin pe cineva de mana si sa sper ca poate,poate am sa ma trezesc din cosmar si in mana mea va fi mana lui...Ce pot eu sa fac?Va multumesc anticipat pentru sfaturi si pentru rabadarea de care ati dat dovada citind despre problema mea. Astept cu durere in suflet un sfat care poate ma va scoate din impas.
tanyatanita
Postat pe 12 Martie 2010 12:19
Dar cine ti-a spus ca trebuie neaparat sa cauti pe altcineva?

Preferi sa tragi de cineva care nu mai vrea sa fie cu tine, preferi sa suferi constant sau sa suferi pentru un timp mai scurt, sa fii pentru putin timp singura, sa-ti lingi ranile si sa reflectezi la persoana ta, la ce-ti doresti de la viata si de la o relatie, ce a mers, ce nu a mers samd?
kitty_krieger
Postat pe 12 Martie 2010 12:45
nus sigur ce sati spun sincer dar ce pot sati spun e incearca sal uiti iar cand va veti intalni nui arata ca inca simti ceva pt el lasal pe el sa vezi cum reactioneaza si cum se comporta iar atunci iti vei da seama de ce vati desprtit orcum mult noroc in viata si nu te mai chinui ca esti destul de tanara si ai toata viata inainte ai grija de u
diana_camelia
Postat pe 12 Martie 2010 12:54
asa se intampla cand te despari o perioada ,apar unele lucruri noi in viata ta si nu mai poat e fi ca inaite nimic!
anca1
Postat pe 12 Martie 2010 13:00
Din cate inteleg esti gata sa repeti aceeasi greseala: sa fii cu cineva doar ca sa umpli un gol. Nu-l vei umple nici de data asta. Ai 21 de ani, cum e posibil ca la varsta ta sa simti "gol" in jurul tau?
As vrea sa-ti pot spune ca va fi bine. In sensul pe care ti-l doresti tu. Dar ma tem ca nu se mai poate. Deja ati reincalzit ciorba o data si n-a functionat.
Nu pot spune ca ceea ce simti e chiar iubire. De la 15 ani cu aceeasi persoana, zi de zi cum spui tu poate fi si obisnuinta. Una peste alta, mi-e foarte greu sa cred ca la varsta asta ai intalnit iubirea vietii tale. Stiu ca va durea o perioada si, va durea tare rau, asa e. Dar trece. In primul rand trebuie sa-ti intre bine in cap ca s-a terminat si apoi sa privesti inainte. Sa nu te amagesti in fiecare zi ca poate-poate va veti impaca, poate te suna, poate macar "friends with benefits".
Nu esti intr-un impas, draga mea, esti doar la un inceput de (alt) drum.
Ca sa-ti fie cat mai usor... poti avea o ultima discutie cu el. Si daca auzi o singura data cuvantul "nu" din gura lui, pleaca si nu mai privi inapoi niciodata.
rashela
Postat pe 12 Martie 2010 13:05
De la: kudika142244, la data 2010-03-12 12:54:33nus sigur ce sati spun sincer dar ce pot sati spun e incearca sal uiti iar cand va veti intalni nui arata ca inca simti ceva pt el lasal pe el sa vezi cum reactioneaza si cum se comporta iar atunci iti vei da seama de ce vati desprtit orcum mult noroc in viata si nu te mai chinui ca esti destul de tanara si ai toata viata inainte ai grija de u

Am o curiozitate: esti romanca?
rashela
Postat pe 12 Martie 2010 13:07
Multumesc pentru mesajele primite pana acum. Intre timp, am vorbit cu el la telefon, l-am implorat sa stam macar sa vorbim, sa inteleg si eu pentru ce se poarta asa si care ii este nemultumirea si mi-a spus ca sa nu ma mai smiorcai la telefon, sa ma adun ca daca nu imi inchide telefonul. Eu am incercat sa ma abtin din plans, insa imi tremura vocea, iar el mi-a inchis telefonul, dupa care incercand sa-l mai sun mi-a dat direct ocupat. In cateva ore ar trebui sa termine lucrul si sa mearga acasa sa-si ia lucrurile si sa se mute la ai lui inapoi. Oare ce sa fac? Sa mai insist cu telefoanele, sau sa il las sa se calmeze vreo luna, doua si apoi sa incerc sa mai vorbesc cu el? In momentul de fata e foarte nervos, isteric chiar. Orice as zice, numai urla si spune ca e vina mea. Nu stiu ce sa fac. Sa-l las sa plece fara alte scandaluri fiind consteinta ca poate nu se mai intoarce nicioadata, sau sa incerc cumva sa-l opresc acum pana nu a plecat? Care ar fi o solutie mai buna? Multumesc.
tanyatanita
Postat pe 12 Martie 2010 15:22
De la: Tanyatanita, la data 2010-03-12 15:22:27Multumesc pentru mesajele primite pana acum. Intre timp, am vorbit cu el la telefon, l-am implorat sa stam macar sa vorbim, sa inteleg si eu pentru ce se poarta asa si care ii este nemultumirea si mi-a spus ca sa nu ma mai smiorcai la telefon, sa ma adun ca daca nu imi inchide telefonul. Eu am incercat sa ma abtin din plans, insa imi tremura vocea, iar el mi-a inchis telefonul, dupa care incercand sa-l mai sun mi-a dat direct ocupat. In cateva ore ar trebui sa termine lucrul si sa mearga acasa sa-si ia lucrurile si sa se mute la ai lui inapoi. Oare ce sa fac? Sa mai insist cu telefoanele, sau sa il las sa se calmeze vreo luna, doua si apoi sa incerc sa mai vorbesc cu el? In momentul de fata e foarte nervos, isteric chiar. Orice as zice, numai urla si spune ca e vina mea. Nu stiu ce sa fac. Sa-l las sa plece fara alte scandaluri fiind consteinta ca poate nu se mai intoarce nicioadata, sau sa incerc cumva sa-l opresc acum pana nu a plecat? Care ar fi o solutie mai buna? Multumesc.



NUUUUU!!!!!
Nu mai plange ,nu te mai smiorcaii,nu mai imploraa ...etc !!!!RESPECTU DE SINE UNDE E ???
Daca vrea sa plece ,ducasar invartindu-se !!!!
Cu atitudinea asta ,mai rau faci !
Lasa-l in pace deocamdata se se linisteasca apele ..si vei vedea ce va urma !!!!
Evita sa te intalnesti ,vorbesti cu el ...va linistiti amandoi ...
blaa
Postat pe 12 Martie 2010 15:28
Draga mea tu lasa-l sa plece acum ca esti tanara si ai viata inainte .Daca de acum sant suspiciunile si neintelegerile ce va fi mai tarziu .Te sfatuiesc sa nu mai stai cu numeni pana nu te lamuresti ce fel de om este si daca tine la tine cu adevarat.
kudika117390
Postat pe 12 Martie 2010 16:42
Incearca sa te calmezi,si sa privesti lucrurile printr o alta prisma.Ai doar 21 de ani.........atat el cat si tu,aveti nevoie de putin timp si spatiu.Daca el iti cunoaste adevarata valoare o sa vina inapoi,daca nu asta este...... viata merge inainte.Nu forta lucrurile s ar putea sa l plictisesti.
butterfly_sound_of_love
Postat pe 12 Martie 2010 16:49

crezi ca imi poti comunica ce zodii sunteti ca sa-ti pot da si eu o parere ? poti intra chiar si pe privat daca nu vrei sa ti-o fac publica .
banalulanonim
Postat pe 12 Martie 2010 18:22
Pentru manumarius:
Ti-am scris si pe privat: suntem eu scorpion iar el pesti. Iti multumesc si va multumesc tuturor pentru posturi. Intre timp am aflat ca in loc sa se grabeasca sa-si ia hainele el a mers linistit in oras la o tabla cu un amic de-al lui. Pana la ora asta nici n-a sunat-o pe maica-sa si nici n-a venit dupa haine.Nu stiu ce sa mai zic...poate ar fi mai bine sa uit tot ce a fost frumos o data demult si sa vad ce e acum in fata ochilor mei. Am tot stat si m-am tot gandit, azi nereusind sa ma adun incat sa merg ca tot omul la servici, mi-am adus aminte de momentele frumoase: de cand eram amandoi in liceu, eu pe a 9-a el pe a 12-a si chiulea uneori de la cate o ora doar ca sa vina sa ma vada, cand era ziua noastra venea mereu cu orhidee(florile mele preferate), la BAC m-a asteptat la fiecare examen in fata liceului timp de 3 ore cat dura proba, iar cand am aflat rezultatele a venit cu flori si m-a scos in oras...imi aduc aminte cum se uita la mine, cu drag, cum ma suna si gasea tot felul de motive doar ca sa vorbim...Dar se pare ca nu mai simte ce-a simtit...Oricum dupa cate obsev de vreo 1 an incoace, el s-a schimbat fata de toata lumea. Cred ca l-a schimbat locul de munca (cei ce sunt agenti de vanzari pe alimente stiu despre ce vorbesc). E rece, nimic nu-l mai inveseleste, e doar cu gandul la bani, target, e egoist si nesimtit si crede ca tot ce fac (poate si pentru el sau pentru familia lui) fac pentru ca e datoria mea si nu considera ca as merita un multumesc.
tanyatanita
Postat pe 12 Martie 2010 19:11
De la: tanyatanita, la data 2010-03-12 19:11:45Pentru manumarius:
Ti-am scris si pe privat: suntem eu scorpion iar el pesti. Iti multumesc si va multumesc tuturor pentru posturi. Intre timp am aflat ca in loc sa se grabeasca sa-si ia hainele el a mers linistit in oras la o tabla cu un amic de-al lui. Pana la ora asta nici n-a sunat-o pe maica-sa si nici n-a venit dupa haine.Nu stiu ce sa mai zic...poate ar fi mai bine sa uit tot ce a fost frumos o data demult si sa vad ce e acum in fata ochilor mei. Am tot stat si m-am tot gandit, azi nereusind sa ma adun incat sa merg ca tot omul la servici, mi-am adus aminte de momentele frumoase: de cand eram amandoi in liceu, eu pe a 9-a el pe a 12-a si chiulea uneori de la cate o ora doar ca sa vina sa ma vada, cand era ziua noastra venea mereu cu orhidee(florile mele preferate), la BAC m-a asteptat la fiecare examen in fata liceului timp de 3 ore cat dura proba, iar cand am aflat rezultatele a venit cu flori si m-a scos in oras...imi aduc aminte cum se uita la mine, cu drag, cum ma suna si gasea tot felul de motive doar ca sa vorbim...Dar se pare ca nu mai simte ce-a simtit...Oricum dupa cate obsev de vreo 1 an incoace, el s-a schimbat fata de toata lumea. Cred ca l-a schimbat locul de munca (cei ce sunt agenti de vanzari pe alimente stiu despre ce vorbesc). E rece, nimic nu-l mai inveseleste, e doar cu gandul la bani, target, e egoist si nesimtit si crede ca tot ce fac (poate si pentru el sau pentru familia lui) fac pentru ca e datoria mea si nu considera ca as merita un multumesc.


Si tu vrei un altfel de om langa tine ????
vrei unu sa nici nu stie ca existi ???
au fost,se duse ...treci peste!
cum pe el il doare la basca.....si pe tine tre sa te doara !
cand iubesti nu exista sa suferi,schimbari si bla bla....
blaa
Postat pe 12 Martie 2010 22:06
cu cat il suni mai des, cu cat plangi mai des in fata lui, cu cat tragi de el mai mult, cu atat il indepartezi inca si mai mult, cu atat perioada care i-ar trebui sa se calmeze ca apoi sa-ti dea o explicatie va fi mai mare. Serios.
kitty_krieger
Postat pe 13 Martie 2010 01:56
Si pana la urma s-a mai intamplat ceva?
Ati mai vb, s-a mutat de la tine...?
Cred ca esti in situatia: "nici fara el, nici cu el" , in sensul ca il cunosti f bine, ii stii obiceiurile, defectele, si uneori te scoate din sarite. DAR acum iti amintesti doar lucrurile frumoase ce au fost intre voi, cum se purta cu tine, etc... Pe mine m-au scos prietenii din starea asta, bine, dar abia dupa ce singura am realizat ca nu mai merge, nu mai evoluam impreuna.

Iti doresc sa fii cat mai puternica si constienta de ceea ce esti in stare!
Miss_Stardust
Postat pe 17 Martie 2010 19:23

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
platfus si pitiriazis tratament 1 De la: kudika004836 8 Iulie 2009 16:14
Ce mai urmeaza acum ? 9 De la: kudika_595 10 August 2015 18:28
Prieteni dupa ce am fost iubit..... 28 De la: kudika029282 25 Mai 2010 19:32
Cum sa-l uit? 9 De la: kudika_25161 31 Ianuarie 2013 17:01
CIVILIZATIA 7 De la: dreamer6062 5 Septembrie 2010 12:00