Setari Cookie-uri

iubire sau suferinta???

eu 33 ani ,maritata cu un barbat care nu ma mai iubeste si pe care nu il mai iubesc ,,,el 28 ani si necasatorit ,ne iubim dar nu putem fi impreuna ,,,,pentru ca, exista doi copii in casnicia mea ,pe care nu pot sa ii privez de un camin unde sa aibe ambii parinti langa ei ,nu vreau sa ii fac sa sufere ,copiii sunt mici si ei nu stiu prea multe dar sunt fericiti cand sunt cu parintii langa ei ,si din acest motiv nu ma pot desparti de tatal lor ,ca sa nu mai spun ca ma mustra constiinta, fiindca incalc juramantul facut cum ca ,casnicia trebuie respectata,,,,NU stiu ce sa fac si cum sa fac ,,,sufar si iubesc in acelasi timp ,imi doresc mai mult ,insa nu pot avea ,,,oare exista o metoda ,prin care copiii sa nu sufere si eu sa pot fi fericita alaturi de barbatul pe care il iubesc ?
syv45
Postat pe 16 Martie 2010 02:55
de ce crezi ca le va fi bine copiilor intr-o casa in care parintii nu se iubesc?cand cei doi parinti nu se iubesc totul se transforma incet,atmosfera devine apasatoare,intervin certuri din orice,pentru ca in final sa ajungeti poate si la ura.e nobil ceea ce doresti tu pentru copii,dar crezi ca le va face bine un climat ostil?
ella13
Postat pe 16 Martie 2010 10:20
din momentul in care te'ai culcat cu cel de 28 de ani nu ti'ai mai respectat casnicia. asa ca nu mai baga scuze si copiii la inaintare. daca esti o femeie curajoasa vei sti si vei gasi modalitatea prin care sa reusesti ceea ce iti doresti.
Shhh
Postat pe 16 Martie 2010 10:29
Ar fi 2 solutii. 1 sa vorbesti cu sotul tau si s-ai spui ca nu simti nimic ptr. el, desi stau si ma intreb, totusi aveti acesti 2 copii, cum de iati facut, daca nu va iubiti? sau de ce vati casatorit in situatia data? si 2 sa ramii cu sotul tau, chiar daca nu te iubeste, ptr. copii.Daca nu te inseala, nu te bate nu vine beat , nu injura are grija de tine si de copii, nu vad rostul despartirii.Eu una tot tind sa cred ca el te iubeste dar nu-ti arata.Dar tui ai dat peste altul, si gata vrei sal parasesti, ptr. nimic.Ai facut tot posibilul ca sotul tau sa te iubeasca?Ai dat totul?
kudika098645
Postat pe 16 Martie 2010 10:30
Crezi ca cel deal 2-lea iti va iubi copii la fel ca tatal lor natural?Cum crezi ca vor reactiona cind vor vedea ca tu ii desparti de tatal lor pe care ei il iubesc?sau sai desparti pe ei unul de altul? nu vezi cit de dramatica devine situatia? chiar nu-ti pasa de ei? tocmai ca sunt mici, ei inteleg si percep totul ce se intimpla.Iar cind vor creste mari te vor judeca.La cununie ai jurat credinta pina la moarte si sacrificiu .
kudika098645
Postat pe 16 Martie 2010 10:35
Cunosc o persoana in situatia ta. Este foarte atasata de copii. Nu doreste sa ajunga la divort.Copiii isi iubesc foarte mult tatal. Insa in casnicia ei a intervenit rutina . Nu isi mai iubeste sotul si nici nu se mai poate face ceva in acest sens. In momentul de fata este indragostita de o persoana care accepta situatia ei de femeie casatorita. Aceasta legatura dureaza de 2 ani. Atat timp cat iubitul tau nu va emite pretentii de a divorta , parerea mea este sa te gandesti la copii si sa nu ii desparti de tatal lor. Meriti si tu un strop de fericire.
pisikutz_rasfatat
Postat pe 16 Martie 2010 13:59
ca raspuns la intrebarea ta ,,," de ce am mai facut copiii" _pai i-am facut pentru ca ne-am iubit foarte mult ,insa ,ca sa intelegi mai multe ,incerc acum, succint sa iti spun cate ceva , din viata mea impreuna cu el : cand am facut primul copil ,l-am dorit foarte mult amandoi ,,am urmat tratamente ,si multe altele ,,in sf am reusit sa raman insarcinata ,,,incepand din luna a treia de sarcina sotul meu a avut o aventura cu o tipa,l-am iertat ,am zis ca ,,hai ,asta este ,,eu cu probleme,(zic probleme ,pentru ca abia am reusit sa duc sarcina pana la 7 luni),el barbat ,,am iertat,,,,relatia lor a incetat ,din cate stiu eu ,a venit al doilea copil pentru ca am vrut sa am si un baiat ,,,am sta acasa pana la opt luni cu cel de-al doilea copil ,dupa care am plecat la serviciu ,,,de acum patru ani si pana in prezent de cand eu am ineput sa lucrez,iarasi ,,sotul meu nu are serviciu ,sta acasa si imi face viata calvar ,,,ma urmareste peste tot ,ma controleaza ,ma terorizeaza,,,,,,,,am cumparat o masina ,,din banii pe care eu i-am castigat ,,,in ziua respectiva dupa ce am cumparat masina ,,,am mers sa facem si alte cumparaturi uzuale ,eu am luat cheile de la masina ,zicand ca am sa revin mai repede decat el si ,ca sa nu stau sa il astept ,sa ma pot urca in masina,,,insa intamplarea a facut ca eu sa intarzii si el sa ma astepte ,,,,,,e si de aici a urmat un calvar ,,,atunci in plina strada cu lume trecat prin jur ,,am fost batuta , mi s-au dat pumni in cap , am fost injurata ,,mai rau decat fac tiganii ,scuzati ,nu sunt rasista ,dar ca un exemplu ,,,,,din aceea clipa in sufletul meu s-a rupt ceva ,,din acel moment nu l-am mai iubit ,,,,,si ca sa ma descarc complet ,de atunci au mai fost doua astfel de scene ,,una pentru ca i-am zis ca :daca nu isi gaseste serviciu ,eu il las si imi iau copiii,iar raspunsul lui a fost :"de care serviciu vrei sa imi iau ,de masa si de cate persoane "precedat de trei pumni in coloana ,,,,si sa nu mai continui ,pentru ca nu are rost ,,,
syv45
Postat pe 17 Martie 2010 00:27
De la: linksys, la data 2010-03-16 02:55:23eu 33 ani ,maritata cu un barbat care nu ma mai iubeste si pe care nu il mai iubesc ,,,el 28 ani si necasatorit ,ne iubim dar nu putem fi impreuna ,,,,pentru ca, exista doi copii in casnicia mea ,pe care nu pot sa ii privez de un camin unde sa aibe ambii parinti langa ei ,nu vreau sa ii fac sa sufere ,copiii sunt mici si ei nu stiu prea multe dar sunt fericiti cand sunt cu parintii langa ei ,si din acest motiv nu ma pot desparti de tatal lor ,ca sa nu mai spun ca ma mustra constiinta, fiindca incalc juramantul facut cum ca ,casnicia trebuie respectata,,,,NU stiu ce sa fac si cum sa fac ,,,sufar si iubesc in acelasi timp ,imi doresc mai mult ,insa nu pot avea ,,,oare exista o metoda ,prin care copiii sa nu sufere si eu sa pot fi fericita alaturi de barbatul pe care il iubesc ?


copiii sunt fericiti intr-un camin iubitor si fericit..........si ce te retine sa nu fi fericita?
copiii cresc si pleaca iar tu ramai intr-o rel care nu te implineste
nu esti nici 1 ,nici ultima......

fa ce crezi ca e mai bn pt tine
Celia_29
Postat pe 17 Martie 2010 00:30
De la: linksys, la data 2010-03-16 02:55:23eu 33 ani ,maritata cu un barbat care nu ma mai iubeste si pe care nu il mai iubesc ,,,el 28 ani si necasatorit ,ne iubim dar nu putem fi impreuna ,,,,pentru ca, exista doi copii in casnicia mea ,pe care nu pot sa ii privez de un camin unde sa aibe ambii parinti langa ei ,nu vreau sa ii fac sa sufere ,copiii sunt mici si ei nu stiu prea multe dar sunt fericiti cand sunt cu parintii langa ei ,si din acest motiv nu ma pot desparti de tatal lor ,ca sa nu mai spun ca ma mustra constiinta, fiindca incalc juramantul facut cum ca ,casnicia trebuie respectata,,,,NU stiu ce sa fac si cum sa fac ,,,sufar si iubesc in acelasi timp ,imi doresc mai mult ,insa nu pot avea ,,,oare exista o metoda ,prin care copiii sa nu sufere si eu sa pot fi fericita alaturi de barbatul pe care il iubesc ?


Iarta-ma, dar cu o asemenea teorie despre casnicie... ma intreb: ce doresti totusi? Ce sfat astepti? Pentru ca nu pot fi decat doua:
- unul
- al doilea
Cu siguranta nu vei tine cont de niciunul dintre ele. Tocmai pentru ca, repet, ai aceeasi mentalitate stupida si de neinteles pentru mine: stau cu el pentru copii. Atunci stai si sufera, ce-ar mai fi de spus?

ps. nu am trecut niciun sfat acolo pentru ca ar fi fost vorbe inutile. Ideea ramane aceeasi.
rashela
Postat pe 17 Martie 2010 00:33
Celia , nu stiu ce sa ti spun ca's doar un calator pe aici , cert e ca Dump Him , de vreme ce a dat in tine , personal cred ca nu are scrupule , mno , in alta ordine de idei , dragoste cu sila nu se face maica , si fie cat de rau ti ar fi (fereasca Cel de Sus ) tot mai bine de una singura
Niciodata nu e prea tarziu , si mult noroc , ca presupun ca ai nevoie cat ii frunza si iarba de asa ceva
blue07scorpion
Postat pe 17 Martie 2010 00:40
Scuze Celia , din motive de oboseala am mentionat numele tau , commentul este pentru initiatoarea topicului , Scuze inca odata
blue07scorpion
Postat pe 17 Martie 2010 00:41
Daca te trateaza asa nu merita sa stai langa un asemenea om. Discuta cu iubitul tau si luati impreuna o decizie. Mai devreme sau mai tarziu sotul tau va avea acelasi comportament si fata de copii.
pisikutz_rasfatat
Postat pe 17 Martie 2010 07:47
De la: blue07scorpion, la data 2010-03-17 00:41:41Scuze Celia , din motive de oboseala am mentionat numele tau , commentul este pentru initiatoarea topicului , Scuze inca odata


mariusik esti iertat de mult nu te-am vazut pe-aici!
te tzuc si o zi faina!
Celia_29
Postat pe 17 Martie 2010 09:28
am 33, un copil....si sunt divortata...daca tie nu-ti e bine in relatia cu sotul sa fi sigura ca nici copiilor tai nu le e bine....am incercat si eu sa refac relatia cu sotul, chiar daca a avut o relatie extraconjugala, tot pt copil dar a mers mai rau asa ca....nu te chinui pe tine....chinui si copiii....mai bine zici vai de mine decat vai de noi...el oricum nu munceste si nici nu o va face atata timp cat stie ca esti tu
asa ca ... daca tu crezi de cuviinta ca e mai bine sa divortezi....at divorteaza. mai devreme sau mai tarziu ruptura oricum se va produce. nu trebuie sa suferi ...nu merita. ai o viata si daca si daca nu incerci tu sa faci sa-ti fie bine tie si copiilor tai fi sigura ca altcineva nu o va face pt tine. el sta acasa, macar are grija de copii? muncesti pt toti....mai bine muncesti numai pt tine si copii. e foarte greu dar crede-ma ca e mult mai bine.
smileyone
Postat pe 21 Martie 2010 09:42
De la: linksys, la data 2010-03-17 00:27:22ca raspuns la intrebarea ta ,,," de ce am mai facut copiii" _pai i-am facut pentru ca ne-am iubit foarte mult ,insa ,ca sa intelegi mai multe ,incerc acum, succint sa iti spun cate ceva , din viata mea impreuna cu el : cand am facut primul copil ,l-am dorit foarte mult amandoi ,,am urmat tratamente ,si multe altele ,,in sf am reusit sa raman insarcinata ,,,incepand din luna a treia de sarcina sotul meu a avut o aventura cu o tipa,l-am iertat ,am zis ca ,,hai ,asta este ,,eu cu probleme,(zic probleme ,pentru ca abia am reusit sa duc sarcina pana la 7 luni),el barbat ,,am iertat,,,,relatia lor a incetat ,din cate stiu eu ,a venit al doilea copil pentru ca am vrut sa am si un baiat ,,,am sta acasa pana la opt luni cu cel de-al doilea copil ,dupa care am plecat la serviciu ,,,de acum patru ani si pana in prezent de cand eu am ineput sa lucrez,iarasi ,,sotul meu nu are serviciu ,sta acasa si imi face viata calvar ,,,ma urmareste peste tot ,ma controleaza ,ma terorizeaza,,,,,,,,am cumparat o masina ,,din banii pe care eu i-am castigat ,,,in ziua respectiva dupa ce am cumparat masina ,,,am mers sa facem si alte cumparaturi uzuale ,eu am luat cheile de la masina ,zicand ca am sa revin mai repede decat el si ,ca sa nu stau sa il astept ,sa ma pot urca in masina,,,insa intamplarea a facut ca eu sa intarzii si el sa ma astepte ,,,,,,e si de aici a urmat un calvar ,,,atunci in plina strada cu lume trecat prin jur ,,am fost batuta , mi s-au dat pumni in cap , am fost injurata ,,mai rau decat fac tiganii ,scuzati ,nu sunt rasista ,dar ca un exemplu ,,,,,din aceea clipa in sufletul meu s-a rupt ceva ,,din acel moment nu l-am mai iubit ,,,,,si ca sa ma descarc complet ,de atunci au mai fost doua astfel de scene ,,una pentru ca i-am zis ca :daca nu isi gaseste serviciu ,eu il las si imi iau copiii,iar raspunsul lui a fost :"de care serviciu vrei sa imi iau ,de masa si de cate persoane "precedat de trei pumni in coloana ,,,,si sa nu mai continui ,pentru ca nu are rost ,,,



Pai normal ar fi fost sa-i faci papucii din momentul in care a ridicat mana la tine( cu toate ca ma normal ar fi fost sa-l sufoci in somn dupa ce ti-a facut ), dar daca nu ai facut asta, fa-o cat mai repede. Acum nu faci altceva decat sa te pui singura intr-o situatie in care si tu faci ceva imoral...deci pleaca inainte sa te pomenesti ca iti loveste copii intr-o zi sau mai stiu eu ce.
Pfff, cum puteti sa stati cu tampiti din astia nu inteleg.
anissya
Postat pe 21 Martie 2010 14:05
Copii nu sunt un motiv pt a nu fi fericita .Daca intre tine si sotul tau nu mai exista nimic copii tot sufera pt ca simt acest lucru.Asa ca mai bine sa sufere de pe urma unui divort .Iar tu si sotul tau va puteti reface vietile si sa fiti fericiti.Copii cand vor fi mari vor intelege perfect de ce ati facut asta.
Bulyna
Postat pe 21 Martie 2010 16:26
Eu te sfatuiesc sa mai astepti ca aceasta noua iubire cum o numesti tu poate nu dureaza cat iti dorest tu .Poate patesti si tu ca alte persoane care dupa ce au divortat .nu s-au mai iubit cu noii parteneri .
kudika117390
Postat pe 21 Martie 2010 17:54
Doamne dar ce mai stepti? Lasa-l pe nenorocit , ca nu merita , si gandeste-te ca atat timp cat tu vei fi fericita si copii tai vor fi, plus ca ei vor creste mari , si vor intelege situatia ....esti norocoasa ca ai gasit pe cineva care te iubeste si profita de asta, nu lasa sansa asta sa treaca pe langa tine.Meriti mai mult decat un nenorocit care nu stie sa te aprecieze .
Leya24
Postat pe 21 Martie 2010 19:13
cu un asemenea om nu ai cum sa traiesti. parerea mea e sa te desparti de el cat mai repede. Nu te mai gandii la copii k o sa sufere k mai mult sufera dak ramai alaturi de el.ai grija de tine si de copii tai.
brunet_2408
Postat pe 29 Martie 2010 14:52
Buna,
Daca ar fi sa iti dau un sfat ar fi :sa faci tot ceea ce iti sta in putere sa fii fericita si cand spun asta nu spun sa fugi cu copii sau sa ii abandonezi.Daca tu ca femeie si ca mama esti fericita ,vor fi si ei la randul lor.Am tata vitreg,a avut unele probleme cu bautura si exagera pana in momentul in care eu si sora mea mai mica am stat de vorba cu mama sa vedem ce are de gand.Casa fiind a noastra erau 2 variante :se schimba sau pleaca......iar eu cu sora mea i-am spus mamei sa faca ceea ce isi doreste pentru ea sa fie fericita pt ca vom trece peste tot si el s-a schimbat......se poate.....Nu inteleg de ce mai stai langa un om asa dupa ce te-a lovit,dupa ce ca nu te respecta........pana la urma noi femeile nu ne-am nascut sa fim sclavele nimanui.Trebuie sa ai taria sa tai raul de la radacina....O viata ai....si nimeni nu ti-o da inapoi ....Fa ceea ce iti este tie mai bine,iubindu-ti in continuare copii si cu siguranta vor intelege.Tatal meu adevarat ne-a parasit si nu l-a interesat de copii .....si a murit dupa 6 ani...ca un caine...fara nimeni langa...si cand spun asta nu din cauza ca nu am fi fost noi langa el ci pt ca asa si-a ales el....sa plece si sa uite de noi.

Deci....fii puternica!Iti urez bafta!
sdv
Postat pe 29 Martie 2010 17:25
fugi....ce mai stai...mai poti sa te culci cu el???
i-as taia-o.....si i-as da-o la micul dejun
fugi
rila_iepurila
Postat pe 29 Martie 2010 19:15
fata draga nus ce sa zic dar ai grija ce alegi in viata ca nu e asa usor si gandest de doua ori inainte sa faci un alt pas poate ca al doilea barbat te vrea pe tine nu si copii nus gandestete mult noroc in viata
diana_camelia
Postat pe 29 Martie 2010 20:11
nus sa fii fericita si sa iti dea dumnezeu mult noroc in viata dar niciodata sa nuti parasesti copii orcum sasa dragoste cu sila nu e niciodata mult noroc in viata
diana_camelia
Postat pe 29 Martie 2010 20:15
Copii sunt usor de castigat..apropiei de barbatul ce-l iubesti,el se joaca cu ei,dulciurele,cadouri si situatia este alta,apoi le poti explica:mami eu iubesc pe x si cu tati nu sunt fericita ,plange mami cand nu este fericita,vreti sa stati tot timpul cu x,sa vedeti ce frumos este,ne jucam cu toti,are grija de noi...etc
cami_goanga10
Postat pe 29 Martie 2010 20:19
Fa cum iti spune inima .Nimeni nu merita sa sacrifici nimic ,nu mai traiesti inca o data ,chiar daca nu vei ramane cu cel pe care il iubesti,vei trai ceva frumos ce nu vei uita nicodata.MERITA!
himerra
Postat pe 30 Martie 2010 01:19
Asta nu este iubire cu siguranta viiata ta alaturi de acel barbat a devenit un calvar parerea mea este ca e mai bine sa divortezi,iar copiilor trebuie sa le explici si eventula sa-i dulci la cineva care stie sa le expilce un consiler ceva cu siguranta nu sunt fericiti cand isi vad mama batuta asta nu e viiata e un calvar.
kudika152197
Postat pe 30 Martie 2010 15:49
trezeste te la realitate ,crezi ca cu al doilea nu o sa intervina rutina ,,,,,,,,hahaha ,ce femeie nebuna,gandeste te la copiii,incearca sa ti recuceresti sotul,si lasa prostiile
kelly_72
Postat pe 30 Martie 2010 23:09
De la: anissya, la data 2010-03-21 14:05:19
De la: linksys, la data 2010-03-17 00:27:22ca raspuns la intrebarea ta ,,," de ce am mai facut copiii" _pai i-am facut pentru ca ne-am iubit foarte mult ,insa ,ca sa intelegi mai multe ,incerc acum, succint sa iti spun cate ceva , din viata mea impreuna cu el : cand am facut primul copil ,l-am dorit foarte mult amandoi ,,am urmat tratamente ,si multe altele ,,in sf am reusit sa raman insarcinata ,,,incepand din luna a treia de sarcina sotul meu a avut o aventura cu o tipa,l-am iertat ,am zis ca ,,hai ,asta este ,,eu cu probleme,(zic probleme ,pentru ca abia am reusit sa duc sarcina pana la 7 luni),el barbat ,,am iertat,,,,relatia lor a incetat ,din cate stiu eu ,a venit al doilea copil pentru ca am vrut sa am si un baiat ,,,am sta acasa pana la opt luni cu cel de-al doilea copil ,dupa care am plecat la serviciu ,,,de acum patru ani si pana in prezent de cand eu am ineput sa lucrez,iarasi ,,sotul meu nu are serviciu ,sta acasa si imi face viata calvar ,,,ma urmareste peste tot ,ma controleaza ,ma terorizeaza,,,,,,,,am cumparat o masina ,,din banii pe care eu i-am castigat ,,,in ziua respectiva dupa ce am cumparat masina ,,,am mers sa facem si alte cumparaturi uzuale ,eu am luat cheile de la masina ,zicand ca am sa revin mai repede decat el si ,ca sa nu stau sa il astept ,sa ma pot urca in masina,,,insa intamplarea a facut ca eu sa intarzii si el sa ma astepte ,,,,,,e si de aici a urmat un calvar ,,,atunci in plina strada cu lume trecat prin jur ,,am fost batuta , mi s-au dat pumni in cap , am fost injurata ,,mai rau decat fac tiganii ,scuzati ,nu sunt rasista ,dar ca un exemplu ,,,,,din aceea clipa in sufletul meu s-a rupt ceva ,,din acel moment nu l-am mai iubit ,,,,,si ca sa ma descarc complet ,de atunci au mai fost doua astfel de scene ,,una pentru ca i-am zis ca :daca nu isi gaseste serviciu ,eu il las si imi iau copiii,iar raspunsul lui a fost :"de care serviciu vrei sa imi iau ,de masa si de cate persoane "precedat de trei pumni in coloana ,,,,si sa nu mai continui ,pentru ca nu are rost ,,,


pai si inca mai stai pe ganduri ce sa faci ? copii ii vei castiga mai mult ca sigur la proces.. esti mama, muncesti poti sa-i intretii... daca ai mai avea si unde sa locuiesti ar fi perfect.. daca mai ai langa tine si barbatul care zici ca te iubeste si il iubesti atunci si mai bine .. intoarce spatele nu ai nimic in spate la care sa te uiti..
yogeolove
Postat pe 30 Martie 2010 23:38
Ce sa recucereasca la acel monstru? nu o respecta, si nu ca femeie, nu o respecta ca mama a copiilor lui, nu munceste pentru copii lui, nu cred ca-si da vre-un interes sa-si salveze casnicia el...de ce sa faca ea ascest sacrificiu...lui ii convine...e trantorul intreinut.... daca muncea el si avea pe cineva la care a tina.... nu se mai gandea el la copii cum se candeste ea....

e dreptul ei sa fie fericita

si daca nu va fi cu acest actual iubit....mai bine sigura si muncind pentru copii decat sa-i creasca intr-o atmosera tensionata, sigur si singura i-ar fi mai bine, si lor le-ar fi mai bine, ca vor creste si vor vedea ce se intampla si vor tine partea mamei, si tatalui nu-i va veni prea bine...iar in cazul divortului copii sigur vor raane la ea.... ciar nu vad motive pentru care sa ramana......
masline
Postat pe 31 Martie 2010 03:07
Copii nu vor fi fericiti in momentul cand vor creste mari si isi vor da seama ca parintii lor nu se mai iubesc! Decat sa suferi pana la acel moment, mai bine ia-ti viata in dinti si nu sta intr-o casnicie care nu te mai face fericita.
andra_ale
Postat pe 31 Martie 2010 07:32

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Te iubesc dar vreau sa fiu singur toata viata! 46 De la: kudika_952136 20 Ianuarie 2014 09:58
Sa continui sau nu această relație? 1 De la: kudika_1043033 4 Februarie 2022 19:44
MI AS DORI O ALTA VIATA! 16 De la: blaa 17 Ianuarie 2010 19:05
anew clinical body contouring 1 De la: cozy 22 Iulie 2010 09:27
Un sfat, va rog.. 17 De la: vss 4 Mai 2010 20:50