Setari Cookie-uri

iubire sau suferinta???

eu te sfatuiesc sa-ti evaluezi casnicia,dupa care sa iei o decizie fara sa tii cont de relatia pe care tu o ai cu acel tanarfiindca nu se stie daca e de viitor sau nu,tinand cont de faptul ca el nu este si nu a fost casatorit.trebuie sa te gandesti ce-ti doresti tu pentru copii tai,pentru tine.decizia iti apartine tie pentru ceeea ce ar fii bine pentru tine si nu pentru persoane care nu fac parte din familie.nu stiu daca intelegi ce vreau sa spun,dar nu te poti sti exact ceea ce tanarul doreste sa faca.barbatii in general se razgandesc si nu prea vor sa se impovareze cu problemelelor dar ale altora.totul depinde de tine ,de situatia ta financiara dar nu te baza pe altii cum vezi nu te poti baza nici pe sotul tau.rapoteazate la situatia data.este greu de luat o decizie ,dar daca consideri ca nu mai suporti situatia in care te gasesti ,fa ceea ce e bine pentru tine.succes si mult noroc.
kudika127260
Postat pe 31 Martie 2010 10:05
PS-nu mai spune ca din cauza ca ai doi copii nu te poti casotorii cu el ,e pacat.nu aceasta este cauza,cauta in alta parte cauza.sa nu mai spui lucruri din astea,te rog.
kudika127260
Postat pe 31 Martie 2010 10:10
Eu nu as mai fi stat nici o secunda daca doar incerca sa ridice mana la mine. Mama lui de....
alexia30
Postat pe 31 Martie 2010 11:35
Eu nu as mai fi stat nici o secunda daca doar incerca sa ridice mana la mine. Mama lui de....
alexia30
Postat pe 31 Martie 2010 11:35
iubito nu stai cu un barbat care te loveste imi pare rau dar acesti copii sufera si ei la rindul lor credema stiu ce zic vor fi marcati pe viata si vor lua la un moment dat exemplul tatalui asa k te rog sa nu mai stai pe ginduri pt k ce ai tu nu e o casnicie e un fiasco total
incearca sa divortezi cit mai repede nu mai baga copii la inaintare k nu are rost pa si succes
kudika113701
Postat pe 2 Aprilie 2010 07:58
Lasa-l si fugi departe! Barbatii agresivi sunt foarte periculosi! Nu stiu cum de mai rabzi sa stai cu un asemenea om... Ai serviciu, iti intretii copiii oricum singura... Ce nevoie ai de el? Cat despre tinerelul de 28 de ani...nu stiu ce sa zic... Eu spun sa nu-ti faci sperante prea mari, pentru ca s-ar putea sa ramai dezamagita. Oricum ar fi insa, nu ai de ce sa stai cu un om care da in tine si nu te respecta...
Micael
Postat pe 2 Aprilie 2010 11:22
LASA-L PE SOT..pentru copii chiar..eu nu as avea curaj sa cresc copii langa asa o bruta
asta mai e si violent, si irascibil, face si gaura in buget, te terorizeaza...si in trebuie sa te gandesti sa pui deoparte ptr copii tai nu sa stai dupa curu lui de somer lenes si violent sa torni bani pe el...copii tai crezi ca se vor simti bione cand isi vor da seama ca ai stat de dragul lor? ca esti nefericita?

da-l afara, ai grija de tine si de copii tai.
iar cat despre celalalt..vezi cum e..dar ai grija..acum stii ce bestii se pot ascunde in oameni

bafta multa
sa ne spui ce o sa faci
anachronism
Postat pe 2 Aprilie 2010 17:16
vine o vreme cand copii oricum isi vor lua zborul....si daca nu va mai iubiti, si mai si da in tine , tu muncesti pt el , nu prea vad rostul sa mai fiti impreuna.....mult noroc, si fa ceea ce simti
mj300877
Postat pe 3 Aprilie 2010 00:55
daca te mai loveste da si tu,dar cu forta, apoi sa ne spui ce fata are,as vrea si parerea altora care au avut curajul sa intoarca ,,mingierile'' astea partenerilor,oricum senzatia e super,garantat;asa cum era de asteptat barbati pe aicea nu prea sunt,au fugit la topicul cu virgina
utad
Postat pe 3 Aprilie 2010 08:51
Eu ca sfat ti-as spune sa traiesti din plin aventura sau dragostea vietii tale,fara sa te tot victimizezi sau sa te invinovatesti,deoarece viata e una singura si trebuie traita la maxim,nu are rost sa traiesti pt.altcineva chiar daca e copilul tau,te nasti singur si mori singur deci traieste draga la intensitate maxima si vezi ca viata e frumoasa,nu lasa pe nemernicul tau de sot sa te umileasca si fa-i vant,duca-se in lume,e foarte bine fara el,o sa vezi,Paste Fericit alaturi de ce dragi tie.
kudika012217
Postat pe 3 Aprilie 2010 23:51
Eu te sfatuiesti sa-l lasi pe nemernic, chiar daca ai doi copiii cu el. Si lasa-l...nu neaparat pentru cel de 28 de ani, ci pentru ca te inseala, te bate si te umileste ingrozitor. Nici o femeie nu merita acest lucru, fie ea si ultima depravata..dara mi te mama copiilor lui? E un iresponsabil!!! Ce te face sa crezi ca acele scene de violenta nu se vor mai repete??? Si cu atat mai grav...s-ar putea repeta in fata copiilor. Ce liniste sa aiba acei copii intr-un astfel de camin?? Eu am facut greseala sa intrerup un divort pe care-l intentasem, si am renuntat tot din cauza copilului. Si...lucrurile au degenerat din rau in mai rau, iar acum, copilul meu, care are 21 de ani, ma intreaba: "de ce ai stat mama cu el si de ce mai sta?i". Mai ales ca intre timp a pierdut tot ce-am agonosit o viata...si casa, si masina ...si tot...si e la fel de intretinut ca si sotul tau. Acum mi-e mila de el sa-l las...ca se va duce si mai jos daca ii dau papucii. Sa nu ajungi si tu la fel...sa stai cu el din mila, ca asta nu mai e dragoste si nici viata nu mai e. Daca cel de 28 te iubeste, te respecta si te face sa te simti femeie...e ok. Dar parerea mea este ca nu pentru el ar trebui sa renunti la o casnicie care e deja de mult incheiata, ci pentru tine, pur si simplu,,,pentru ca nu meriti o astfel de viata de calvar. Iar pentru cei care nu sunt de acord cu ceea ce am scris...le spun ca e foarte usor sa comentezi si sa critici de pe margine, dar pentru a fi corecti si impartiali,,,sa se puna putin in locul celui sau celei care-si spune oful si cere un sfat...sa vada cum le-ar fi in situatia respectiva si apoi sa se gandeasca daca le-ar da mana sa mai dea un raspuns ironoc, taios si sarcastic.
Asterias
Postat pe 4 Aprilie 2010 10:52

Poate ca nu sunt in masura sa dau sfaturi, dar ce mai cauti langa acest om, nu stiu.
Indiferent ca ai tai copii sunt mici, ei vor creste si incet incet vor realiza ce se intampla in jurul lor. Daca bataile alea continua, certurile, etc, acesti copii vor ramane traumatizati.
Daca acel nenorocit a indraznit sa dea in tine, nu merita sa stai cu el. Ii poti arata ca esti o femeie curajoasa care isi poate creste singura copiii, si din cate am inteles doar tu muncesti. Il mai si intretii? Despartirea ar fi calea cea mai buna pentru tine. Nu pentru celalalt de 28 de ani, ci pentru tine. Iar daca cel de 28 de ani iti cunoaste situatia, cu atat mai bine, te va ajuta.
IoanaIbra
Postat pe 4 Aprilie 2010 13:41
Te-ai intrebat daca acest iubit te-ar accepta cu doi copii? Ai forta necesara sa infrunti un divort care nu e deloc placut? Solutii sint , depinde de ce alegi tu.In mod sigur in timp copiii vor observa ca intre parinti nu o ok si vor suferi oricum, dupa cum si la un eventual divort copiii pot fi mai departe iubiti de parinti si ocrotiti, facuti sa inteleaga cum stau lucrurile.#
Aceste zece principii ale casniciei fericite au fost depistate de-a lungul timpului din munca cu sute de cupluri.

1. In primul rind, cuplurile trebuie sa stie ca fericirea nu este cel mai important lucru intr-o relatie. Toata lumea vrea sa fie fericita, dar fericirea este o stare de multe ori trecatoare, acum o ai, acum dispare. De aceea, cuplurile de succes stiu sa creeze oportunitati prin care sa-si reimprospateze viata cu fericire, atunci cand traverseaza o perioada mai grea.


2. Foarte important, cuplul isi descopera propria valoare prin sprijin reciproc. Cand apar situatii dificile si cand nu mai exista rezolvare, partenerii trebuie sa-si ofere sprijin reciproc. Timpul are capacitatea de a crea oportunitati de rezolvare a problemelor, de reducere a factorilor de stres si de solutionare a tuturor greutatilor pe care le intampina. In astfel de situatii sprijinul afectiv si emotional reprezinta un raspuns potrivit pentru criza.


3. Daca faci ce faci ca din obicei, obtii acelasi rezultat. Cuplurile experimentate au invatat ca solutia unei probleme consta in aplicarea unei tactici potrivite. De multe ori schimbari minore in atitudine sau schimbari ale metodei de abordare fac diferenta intr-o casnicie. Schimbati monotonia relationarii, dati-i un influx de spontaneitate, puneti jovialitate in conversatii.

4. Atitudinea fiecaruia conteaza. Schimbarea comportamentului este importanta, dar la fel de importanta este si schimbarea atitudinii. Negativismul atrage si alimenteaza sentimente nocive. O atitudine pozitiva si orientata spre solutii ofera cuplului putere si stabilitate.


5. Schimbati-va modul de gândire – schimbati-va casnicia. Gandurile pe care sotii le au unul fata de celalalt afecteaza modul de percepere a celuilalt. Asteptarile lor, dar in acelasi timp felul in care ei isi trateaza partenerul, conteaza enorm.

6. Iarba este mai verde in curtea vecinului. Cuplurile de succes nu au aceasta mentalitate. Au invatat sa reziste acestui mit destul de predominant ca o persoana alta decit sotul sau sotia poate sa-i faca mai fericiti. Cuplurile fericite isi folosesc energia pentru a-si imbunatati conditia personala si casnicia, nu cautarea efemera a unei relatii in afara casatoriei pentru dobindirea fericirii.

7. Poti sa-ti schimbi casnicia daca tu insuti alegi sa te schimbi. Cuplurile „veterane” au invatat de-a lungul timpului ca a incerca sa-ti schimbi partenerul este ca si cum ai impinge o franghie (adica imposibil). De multe ori, singura schimbare care se poate face intr-o relatie de casatorie este schimbarea personala, nadajduind ca ea va duce la schimbarea situatiei din familie.

8. Dragostea e un verb, nu doar un simtamint. Dragostea inseamna actiune nu pasivitate. Viata cotidiana erodeaza de la o vreme simtamintele romantice ale casatoriei. Simtamintele, la fel ca si fericirea, sunt in flux. Dar dragostea reala e bazata pe legamintul sotilor, spre mai bine sau spre mai rau, cind se simt bine sau cind nu se simt bine.

9. Casnicia este de multe ori o lupta pe plan emotional si intelectual. Cuplurile de succes invatat sa nu tina ranchiuna, sa nu mai evoce trecutul, amintindu-si ca persoana cu care s-au casatorit este la fel de imperfecta ca si el sau ea.

10. In final insa, chiar o criza in familie nu inseamna sfarsitul unei casnicii. Crizele sunt ca o furtuna: mare, galagioasa si periculoasa. Dar ca sa depasesti o furtuna trebuie sa mergi inainte. Mersul inapoi un este o optiune in rezolvarea crizei. O criza poate chiar fi un nou inceput la sotii intelepti. Cuplurie de succes inteleg ca incercarile si durerile slefuiesc oamenii, i-i transforma in oameni si mai mari, iar casatoriile subrede in casnicii de succes.
kudika104156
Postat pe 4 Aprilie 2010 15:47
De la: sdv, la data 2010-03-29 17:25:51Buna,
.....Nu inteleg de ce mai stai langa un om asa dupa ce te-a lovit,dupa ce ca nu te respecta........pana la urma noi femeile nu ne-am nascut sa fim sclavele nimanui......

Sunt perfect de acord, dar totusi am o nedumerire:
De ce nu sunteti capabili sa ganditi si sa va exprimati la modul general?
Lipsa de respect nu este o caracteristica strict masculina, deci o EXPRIMARE mai corecta ar fi fost:
NIMENI NU S-A NASCUT PENTRU A FI SCLAVUL ALTORA!!!!!!!
Eu consider ca toti oamenii sunt egali si din acest motiv nu pot sa nu remarc si sa condamn atat feminismul cat si misoginismul!!!!
marceltuky
Postat pe 4 Aprilie 2010 17:30
Intrebarea este daca amantul te vrea cu 2 copii??/dar poate te vrea pt ca esti disponibila doar pt sex!IFara pic de raspundere sigur ca te vrea! Ia dute cu copii la usa lui...sa vedem daca te mai iubeste atat de mult?????!!!!!!!
SERENA_SOCACIU
Postat pe 4 Aprilie 2010 18:55
Dupa parerea mea va fi mai mult suferinta decat iubire .Poate acum crezi ca iubesti si cand faci pasul sa renunti la familia ta..... incep regretele si nici cu cel ce crezi ca-l iubesti nu va mai merge totul la fel ....Acum cand stie ca ai un camin format..... el e sigur ca tu nu vei renunta la copiii .......gandeste-te ca esti si mai mare ca el cu 5 ani ....acum nu se simte nici nu se vede.... dar mai tarziu gaseste vreo tinerica care-i suceste mintile ....si tu vei fi accea ce vei suferi .
kudika117390
Postat pe 4 Aprilie 2010 19:36
draga mea, cred ca in casnicia ta s-a intimplat IREPARABILUL!
Daca am gandi prin prisma ratiunii ,aceasta ar spune sa-i mai acorzi o sansa! avand in vedere ca sentimente nu mai exista demult ! ratzional ar fi sa mai incerci! adica "la rece" gandind sa vezi daca se mai poate remedia ceva!!

Dar pt. ca IREPARABILUL si-a spus cuvintul atunci ratziunea dispare! lozincile cu ...."la bine si la rau" nu-si mai au rostul!
Stii cum e cand vrei sa repari ceva si carpesti.??...nu tine decait o perioada si pina la urma carpitura aia nu mai tine....si nu ai sa scapi asa niciodata de acea vechitura carpita care .....noua ...a fost cu toutl altceva!!

Nu te mmai gandi la carpit ...gindeste-te la ce poti avea nou!! nu ma refer neaparat la relatia ta cu cel de 28 de ani!! nu !! ofera-ti un nou inceput si o noua viatza pt. ca in acelasi timp le oferi si copiilor tai acelasi lucru! si poate si un viitor mai de bun augur!
Arunca la gunoi ce nu-ti foloseste si te incomodeaza aducindu-ti tristetze si nefericire!

Sii...zic eu ...sa nu te grabesti sa faci urmatorul pas ....ofera-ti o perioada de cunoastere a noului inceput .Ofera-ti timp......cultiva relatzia pe care o ai acum si vezi daca merita sau nu! testeaza-l daca ar putea fi un "tata" bun ptr.copiii tai sau nu......

Daca merge bine nu pierde sansa ...dar daca nu ....las-o balta!

Daca pina la urma vei face pasul decisiv si te vei debarasa de VECHITURA ,in acel moment incearca sa nu te bazezi pe nimeni altcineva decit pe tine(exclude ajutorul celui de 28 de ani sau al altcuiva care ti-l ofera).Numai asa iti vei gasi puterea sa-ti oferi noul inceput! Va fi greu ,cu sigurantza, dar numai asa vei putea fi deplina stapina a deciziilor tale si numai ale tale!

Nu astepta nimic de la nimeni! Nedepinzand de nimeni vei fi tu insati intotdeuna si nu vei mai fi nevoita sa faci compromisuri de dragul cuiva sau din cauza circumstantzelor!

Fa numai ce simti si vei gasi delicioasa libertatea ! Libertatea de a fi FEMEIE si de a putea alege ceea ce tu simti ca te va face fericita!

Acum , cred ca exista in viatza ta detalii pe care noi nu le cunoastem, aspectul financiar ,locuintza,
si multe alte incoveniente care din pacate apar in cazul unui divortz,tu stii cel mai bine cand si daca vei putea face intr-adevar acest pas...noi nu te putem ajuta decat cu un sfat....si acesta este ....salveaza-te de nefericire ,si nu numai pe tine....ci si pe cei mici ....care mai tarziu ar putea sa-ti multumeasca!!

MULT NOROC si mai ales MULT CURAJ!!
kudika132368
Postat pe 4 Aprilie 2010 19:59
De la: linksys, la data 2010-03-16 02:55:23eu 33 ani ,maritata cu un barbat care nu ma mai iubeste si pe care nu il mai iubesc ,,,el 28 ani si necasatorit ,ne iubim dar nu putem fi impreuna ,,,,pentru ca, exista doi copii in casnicia mea ,pe care nu pot sa ii privez de un camin unde sa aibe ambii parinti langa ei ,nu vreau sa ii fac sa sufere ,copiii sunt mici si ei nu stiu prea multe dar sunt fericiti cand sunt cu parintii langa ei ,si din acest motiv nu ma pot desparti de tatal lor ,ca sa nu mai spun ca ma mustra constiinta, fiindca incalc juramantul facut cum ca ,casnicia trebuie respectata,,,,NU stiu ce sa fac si cum sa fac ,,,sufar si iubesc in acelasi timp ,imi doresc mai mult ,insa nu pot avea ,,,oare exista o metoda ,prin care copiii sa nu sufere si eu sa pot fi fericita alaturi de barbatul pe care il iubesc ?

Scuza-mi rautatea dar nu ma pot abtine: Inca una care s-a maritat ca sa se afle in treaba si dupa ce face copii constata ca nu isi mai iubeste sotul! Daca faci copii trebuie sa te sacrifi, sa suferi pt ei, uneori sa-ti dai rinichiul, sangele, absolut orice pt. ei! Nu ei ti-au cerut sa ii aduci pe lume asa ca ai o responsabilitate fata de ei, o responsabilitate foarte mare! Doar daca esti un om matur poti constientiza ce inseamna sa aduci un suflet de om in lumea asta. Dar multi aduc copii pe lume ca sa fie in rand cu lumea dupa care isi dau seama ca nu si-au trait viata, ca nu au avut niciodata o iubire sau o relatie de cuplu cum au visat! Nu poti sa mai iei viata de la capat dupa ce faci copii - parerea mea!
too_glamorous
Postat pe 5 Aprilie 2010 01:19
draga mea, nu exista decat un singur sfat si o singura solutie: ia-ti copiii si fugi cat mai repede si mai departe de acest individ, pe care prefer sa nu-l cataloghez nicicum!
la_jolie
Postat pe 5 Aprilie 2010 01:54
scapa cat mai repede de el!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Acela,pe care tu l-ai iubit vreodata nu TE mai merita.In momentul cand l-ai lasat sa dea O SINGURA DATA in tine,cu siguranta o sa repete acele scene violente!!!!!!! Gandeste-te ca esti FEMEIE,si MAMA in acelasi timp care trebuie respectata,pretuita in fiecare moment al vietii tale. O VIATA AI!!!!!!!Nu trebuie sa fii MALTRATATA de barbatul pe care tu L_AI IUBIT odata.parerea mea,divorteaza nu am cuvinte pt un asemenea nenorocit. Pleaca de langa el TU,pt ca el nu cred ca o sa te lase pe tine, mai ales ca tu intretii familia. Azi iti da un pumn,maine te bate in strada,dupa un timp vine la servici dupa tine si te jigneste sau da in tine si acolo,peste 2 ani te bate pana te omoara sau mai rau iti bate copiii,ceea ce tu nu cred ca ai vrea sa vezi cum duc si ei o viata MALTRATATA de sotul tau.,ceea ce rezulta mai tarziu sa aflii ca de fapt copii tai au ramas cu sechele sau traumatizati de ceea ce tatal lor le face. esti o femeie puternica ,poti sa te intretii pe tine si pe copii.nu face o greseala pe care o s-o regreti toata viata!!!!!!!!!!!!!!! el niciodata nu o sa se schimbe!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! iti doresc multa putere,sanatate si noroc ca sa treci peste calvarul acesta.
kudika148049
Postat pe 5 Aprilie 2010 03:02
buna iubita eu sunt nicoleta si eu am o fetita de 2 ani si am divortat anul trecut parerea mea este ca nu trebuie sa stai cu cineva pe care nu il mai iubesti sau nu te mai iubeste si nu te respecta iti dau un sfat copii cresc tu poate nu mai ai seansa mai tirziu sa gasesti pe cineva pe care sa il iubesti sincer iti spun din propria experienta eu sunt de 2 ani singura nu am pe nimeni care sa ma iubeasca si pe care sa il iubesc dar asta e nu puteam sta cu un barbat care nu ma mai iubea si pe care eu nu il mai iubeam te poop sper sa te gindesti la ce ti-am spus
erosita
Postat pe 5 Aprilie 2010 10:43
De la: kudika098645, la data 2010-03-16 10:35:43Crezi ca cel deal 2-lea iti va iubi copii la fel ca tatal lor natural?Cum crezi ca vor reactiona cind vor vedea ca tu ii desparti de tatal lor pe care ei il iubesc?sau sai desparti pe ei unul de altul? nu vezi cit de dramatica devine situatia? chiar nu-ti pasa de ei? tocmai ca sunt mici, ei inteleg si percep totul ce se intimpla.Iar cind vor creste mari te vor judeca.La cununie ai jurat credinta pina la moarte si sacrificiu .


"..credinta pana la moarte si sacrificiu.."...parca ar fi mottto-ul unei grupari extremiste , nu unei relatii sanatoase intre 2 oameni.
Intr-o relatie conteaza sa existe o reciprocitate a sentimenteleor si un climat de bine, sanatos, care sa ii faca pe ambii parteneri sa creasca si sa evolueze. Daca una din aceste 2 conditii nu e indeplinita si nu se poate face nimic in acest sens, atunci sanatos e ca cei doi sa isi vada de drumul lor. Daca esti hotarata ca nu se mai poate face nimic in casnicia ta (ati incercat un psihoterapeut specializat intr-o relatie de cuplu?) si ca nu il mai iubesti atunci fa ce trebuie facut! Copiii nu-si vor pierde tatal daca divortati, tatal lor tot tatal lor va ramane toata viata iar mama lor va avea curajul sa fie fericita.
marevna
Postat pe 5 Aprilie 2010 11:01
De la: linksys, la data 2010-03-16 02:55:23eu 33 ani ,maritata cu un barbat care nu ma mai iubeste si pe care nu il mai iubesc ,,,el 28 ani si necasatorit ,ne iubim dar nu putem fi impreuna ,,,,pentru ca, exista doi copii in casnicia mea ,pe care nu pot sa ii privez de un camin unde sa aibe ambii parinti langa ei ,nu vreau sa ii fac sa sufere ,copiii sunt mici si ei nu stiu prea multe dar sunt fericiti cand sunt cu parintii langa ei ,si din acest motiv nu ma pot desparti de tatal lor ,ca sa nu mai spun ca ma mustra constiinta, fiindca incalc juramantul facut cum ca ,casnicia trebuie respectata,,,,NU stiu ce sa fac si cum sa fac ,,,sufar si iubesc in acelasi timp ,imi doresc mai mult ,insa nu pot avea ,,,oare exista o metoda ,prin care copiii sa nu sufere si eu sa pot fi fericita alaturi de barbatul pe care il iubesc ?
deea_nebunatik
Postat pe 5 Aprilie 2010 11:22
am 20 de ani si iubesc un barbat care este insurat...si ma iubeste si el pe mine foarte mult...suntem impreuna de 11luni...el are si un copil si asta il impiedica sa divorteze isi iubeste foarte mult copilul...si vrea sa ii fie bine sa aiba tot ce ii trebuie.sufar ca persoana pe care o iubesc si ma iubeste si el nu o sa am nici un viitor cu el,nu stiu ce sa fac...imi e foarte greu fara el.Nu ma pot desparti de el ca il iubesc foarte mult si nu o sa mai pot iubi pe nimeni asa cum il iubesc pe el,langa el sunt fericita.Va rog dati-mi un sfat ce sa fac...
deea_nebunatik
Postat pe 5 Aprilie 2010 11:32
De la: linksys, la data 2010-03-17 00:27:22ca raspuns la intrebarea ta ,,," de ce am mai facut copiii" _pai i-am facut pentru ca ne-am iubit foarte mult ,insa ,ca sa intelegi mai multe ,incerc acum, succint sa iti spun cate ceva , din viata mea impreuna cu el : cand am facut primul copil ,l-am dorit foarte mult amandoi ,,am urmat tratamente ,si multe altele ,,in sf am reusit sa raman insarcinata ,,,incepand din luna a treia de sarcina sotul meu a avut o aventura cu o tipa,l-am iertat ,am zis ca ,,hai ,asta este ,,eu cu probleme,(zic probleme ,pentru ca abia am reusit sa duc sarcina pana la 7 luni),el barbat ,,am iertat,,,,relatia lor a incetat ,din cate stiu eu ,a venit al doilea copil pentru ca am vrut sa am si un baiat ,,,am sta acasa pana la opt luni cu cel de-al doilea copil ,dupa care am plecat la serviciu ,,,de acum patru ani si pana in prezent de cand eu am ineput sa lucrez,iarasi ,,sotul meu nu are serviciu ,sta acasa si imi face viata calvar ,,,ma urmareste peste tot ,ma controleaza ,ma terorizeaza,,,,,,,,am cumparat o masina ,,din banii pe care eu i-am castigat ,,,in ziua respectiva dupa ce am cumparat masina ,,,am mers sa facem si alte cumparaturi uzuale ,eu am luat cheile de la masina ,zicand ca am sa revin mai repede decat el si ,ca sa nu stau sa il astept ,sa ma pot urca in masina,,,insa intamplarea a facut ca eu sa intarzii si el sa ma astepte ,,,,,,e si de aici a urmat un calvar ,,,atunci in plina strada cu lume trecat prin jur ,,am fost batuta , mi s-au dat pumni in cap , am fost injurata ,,mai rau decat fac tiganii ,scuzati ,nu sunt rasista ,dar ca un exemplu ,,,,,din aceea clipa in sufletul meu s-a rupt ceva ,,din acel moment nu l-am mai iubit ,,,,,si ca sa ma descarc complet ,de atunci au mai fost doua astfel de scene ,,una pentru ca i-am zis ca :daca nu isi gaseste serviciu ,eu il las si imi iau copiii,iar raspunsul lui a fost :"de care serviciu vrei sa imi iau ,de masa si de cate persoane "precedat de trei pumni in coloana ,,,,si sa nu mai continui ,pentru ca nu are rost ,,,


Scuza-ma pt. sfatul dat anterior dar nu am stiut de acest comportament! Pai, in acest caz fugi si ia si copilasii! Sunt sigura ca ei sufera cand isi vad mama maltratata si ar fi mai fericiti departe de tatatl lor!
too_glamorous
Postat pe 5 Aprilie 2010 15:24
De ce mai stai ?copii sa traiasca langa un asemenea tata?ma pardon copii o sa te judece pe tine de ce ai suportat atatea deci ia o decizie si nu suferi pentru ca ai copii, eu am trecut printr-o situatie asemanatoare ,nu o facea pe strada dar o facea in fata copiilor si eu am gandit ca tine ,acum ma judeca copii de ce am stat atat cu el si am suferit ,norocul meu ca ne-a parasit el ca eu cred ca tot mai acceptam in continuare ,acum sunt mult mai bine si eu si copii .mi am schimbat radical gandirea despre viata ,alaturi de el am avut o viata inchisa ,sincer nu am cautat in alta parte ce nu imi oferea el ,gandeam moral cica ,dar acum daca ar fi sa iau viata de la inceput nu as mai gandi moral ,si nu as lasa pe nimeni sa ma judece ,ca nimeni nu este perfect toti avem calitati si defecte asa ca sa lasam putin morala la o parte .parerea mea nu mai sta cu el desparte-te si vei vedea ca vei fi mult mai bine si vei lua si decizii bune pentru tine si copii fara el ,habar nu ai cata putere sta in tine ia decizia corecta si mergi inainte viata nu se termina la el ,ca si tata al copiilor el va fi mereu dar sot pentru tine nu , nu lasa copii sa traiasca in mediul asta
floriana48
Postat pe 5 Aprilie 2010 18:53
Unde este credinta lui ?????????????ca eu nu o vad ,el ce a jurat sa isi bata nevasta sa o umileasca sa o jigneasca ,si ea de ce sa suporte ,ca a zis da in fata unui primar sau a unui preot ? hai ma lasi .la copii ca traiesc intr-un asa mediu nu te gandesti ?ok a jurat credinta si ,o sa imi respect sotul si cand ma va bate ii multumesc
si cand imi va lovii copii sa ii multumesc ca de am jurat credinta ,hai sa fim seriosi credinta trebuie sa fie in toti nu numai in femei ,ce ele au regim special ei au voie sa faca de toate si ele nu ?ei pot insela ,pot bate femeia ,pot face femeia sclava lui ,de ce ca este barbat ?ma lasi cu morala asta ,poate nu ai trecut prin asa ceva din cauza asta gandesti asa sau ai avut un barbat care si-a respectat si el juramantul daca da atunci felicitari ai fost una din norocoasele lumii
floriana48
Postat pe 5 Aprilie 2010 19:01
Ai vazut filmul Podurile din Madison County ?

Te sfatuiesc sa il vezi ,s-ar putea sa te ajute.....
kudika123384
Postat pe 6 Aprilie 2010 00:16
De la: kudika104156, la data 2010-04-04 15:47:06Te-ai intrebat daca acest iubit te-ar accepta cu doi copii? Ai forta necesara sa infrunti un divort care nu e deloc placut? Solutii sint , depinde de ce alegi tu.In mod sigur in timp copiii vor observa ca intre parinti nu o ok si vor suferi oricum, dupa cum si la un eventual divort copiii pot fi mai departe iubiti de parinti si ocrotiti, facuti sa inteleaga cum stau lucrurile.#
Aceste zece principii ale casniciei fericite au fost depistate de-a lungul timpului din munca cu sute de cupluri.

1. In primul rind, cuplurile trebuie sa stie ca fericirea nu este cel mai important lucru intr-o relatie. Toata lumea vrea sa fie fericita, dar fericirea este o stare de multe ori trecatoare, acum o ai, acum dispare. De aceea, cuplurile de succes stiu sa creeze oportunitati prin care sa-si reimprospateze viata cu fericire, atunci cand traverseaza o perioada mai grea.


2. Foarte important, cuplul isi descopera propria valoare prin sprijin reciproc. Cand apar situatii dificile si cand nu mai exista rezolvare, partenerii trebuie sa-si ofere sprijin reciproc. Timpul are capacitatea de a crea oportunitati de rezolvare a problemelor, de reducere a factorilor de stres si de solutionare a tuturor greutatilor pe care le intampina. In astfel de situatii sprijinul afectiv si emotional reprezinta un raspuns potrivit pentru criza.


3. Daca faci ce faci ca din obicei, obtii acelasi rezultat. Cuplurile experimentate au invatat ca solutia unei probleme consta in aplicarea unei tactici potrivite. De multe ori schimbari minore in atitudine sau schimbari ale metodei de abordare fac diferenta intr-o casnicie. Schimbati monotonia relationarii, dati-i un influx de spontaneitate, puneti jovialitate in conversatii.

4. Atitudinea fiecaruia conteaza. Schimbarea comportamentului este importanta, dar la fel de importanta este si schimbarea atitudinii. Negativismul atrage si alimenteaza sentimente nocive. O atitudine pozitiva si orientata spre solutii ofera cuplului putere si stabilitate.


5. Schimbati-va modul de gândire – schimbati-va casnicia. Gandurile pe care sotii le au unul fata de celalalt afecteaza modul de percepere a celuilalt. Asteptarile lor, dar in acelasi timp felul in care ei isi trateaza partenerul, conteaza enorm.

6. Iarba este mai verde in curtea vecinului. Cuplurile de succes nu au aceasta mentalitate. Au invatat sa reziste acestui mit destul de predominant ca o persoana alta decit sotul sau sotia poate sa-i faca mai fericiti. Cuplurile fericite isi folosesc energia pentru a-si imbunatati conditia personala si casnicia, nu cautarea efemera a unei relatii in afara casatoriei pentru dobindirea fericirii.

7. Poti sa-ti schimbi casnicia daca tu insuti alegi sa te schimbi. Cuplurile „veterane” au invatat de-a lungul timpului ca a incerca sa-ti schimbi partenerul este ca si cum ai impinge o franghie (adica imposibil). De multe ori, singura schimbare care se poate face intr-o relatie de casatorie este schimbarea personala, nadajduind ca ea va duce la schimbarea situatiei din familie.

8. Dragostea e un verb, nu doar un simtamint. Dragostea inseamna actiune nu pasivitate. Viata cotidiana erodeaza de la o vreme simtamintele romantice ale casatoriei. Simtamintele, la fel ca si fericirea, sunt in flux. Dar dragostea reala e bazata pe legamintul sotilor, spre mai bine sau spre mai rau, cind se simt bine sau cind nu se simt bine.

9. Casnicia este de multe ori o lupta pe plan emotional si intelectual. Cuplurile de succes invatat sa nu tina ranchiuna, sa nu mai evoce trecutul, amintindu-si ca persoana cu care s-au casatorit este la fel de imperfecta ca si el sau ea.

10. In final insa, chiar o criza in familie nu inseamna sfarsitul unei casnicii. Crizele sunt ca o furtuna: mare, galagioasa si periculoasa. Dar ca sa depasesti o furtuna trebuie sa mergi inainte. Mersul inapoi un este o optiune in rezolvarea crizei. O criza poate chiar fi un nou inceput la sotii intelepti. Cuplurie de succes inteleg ca incercarile si durerile slefuiesc oamenii, i-i transforma in oameni si mai mari, iar casatoriile subrede in casnicii de succes.




Bla, bla, bla. Una e teoria si alta e practica. In cazul de fata, sa aplice relatiei ce scrie mai sus ar fi ca si cum ar incerca sa resusciteze un mort. Cea mai buna solutie in cazul ei ar fi divortul, chiar si cu doi copii mici. "Impreuna pana moartea ne va desparti" e depasit de mult, si de multe ori imposibil de realizat pt ca oamenii se schimba, relatia se schimba si nu in bine uneori. Nu mai traim in evul mediu sa ramanem casatoriti cu acelasi om pana la moarte.
goanga2000
Postat pe 6 Aprilie 2010 12:22
Eu nu inteleg cum tu si altele ca tine acceptati oasemenea viata, alaturi de un monstru, nu om !
Ce sens mai are o casnicie ca asta ? Ce camin le oferi copiilor tai ? Cand vor fi mai mari si vor observa ce se intampla intre voi crezi ca vor fi fericiti ? Crezi ca mai are vreun rost faptul ca ii au pe ambii parinti alaturi ? Nu te judec pt ca ti-ai gasit pe cineva, chiar trebuia sa faci asta, trebuia sa-l parasesti de mult si sa-l lasi sa stea ca un parazit, fara munca, singur sau cu cine ar fi vrut el sa ramana.
Tu ai facut greseala ca ai acceptat comportamentul lui din prima si nu ai ripostat, trebuia sa pleci si sa-l lasi ! Inteleg ca in casnicii apar si momente mai putin roz, insa bataile, jignirile si felul in care s-a comportat cu tine sunt intolerabile ! Asa va fi mereu, zic eu !
Summer_
Postat pe 6 Aprilie 2010 12:53

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
am nevoie de cateva pareri, pls... 14 De la: elle26 28 Iulie 2009 11:34
Femeile maltratate... 104 De la: km3lia1981 4 Iulie 2012 15:34
Nici eu nu mai stiu.. dar poate cineva din exterior ma poate ajuta.. 19 De la: paula27 12 Noiembrie 2009 09:19
Cum pot sa cuceresc un barbat care are prietena de 2 ani chiar cu care a avut in trecut cateva despartiri temporaredar care totusi nu ma vrea pe mine??? 73 De la: kudika_6509 29 Martie 2013 03:34
O parere 23 De la: B3ndiss 19 Iulie 2011 23:40