Setari Cookie-uri

prinsa intre doi barbati.. decizie imposibila

Buna,

e prima data cand apelez la sfaturile de pe forum, insa nu mai intrevad nicio solutie si mi-am cam pierdut luciditatea de a lua o decizie inteleapta..
Nu stiu cum am ajuns in situatia asta, dar cred ca e cosmarul oricarei femei.. sa aleaga intre sentimente si ratiune. De aproape jumatate de an sufar din cauza unui tip, A., mai mic decat mine cu 3 ani (eu am 24 de ani): prima data i-am fost "amanta" (avea de 2 ani o prietena cu foarte multe probleme, pe care n-o putea parasi f usor), pana cand, intr-un final, a rupt relatia in care era implicat, pt a fi cu mine (suntem doar de 1 luna impreuna, oficial). Insa diferenta de varsta se observa destul de usor: eu imi doresc o relatie cat se poate de serioasa, care sa duca probabil la casatorie, vreau un barbat cu care sa am o relatie sufleteasca profunda, sa avem aceleasi aspiratii, nevoi de afectiune etc. A. este fermecator, face gesturi care cuceresc orice femeie, insa e mai introvertit cand vine vorba de comunicare, impartasirea sentimentelor, afectiune. In plus, simt ca nu ma iubeste, desi el ma roaga sa am rabdare, pt ca nu e genul care sa iubeasca f usor.. si imi promite ca e pe drumul cel bun. Totusi, imi e frica de diferenta asta de varsta, nu stiu ce chef de relatii serioase are el, la 21 de ani, sau cat de repede se va plictisi.. sau ma va insela.. imi este f greu saq am incredere in el, mai ales si pt ca si-a inselat prietena cu mine.
Intre timp, am cunoscut un barbat care se incadreaza foarte bine in tiparul pe care mi-l doresc: e mult mai serios decat A., are tot 24 de ani, e complet indragostit de mine, isi doreste o relatie serioasa, familie intr-un viitor mai apropiat.
Acu o saptamana m-am despartit de A., hotarata sa pun punct suferintei provocate de comportamentul lui de multe ori infantil si sa imi ascult ratiunea: si acum sunt impreuna cu celalalt tip. Mi-e drag, se comporta ireprosabil si ne potrivim. Insa A. a facut niste gesturi extraordinare sa-mi demonstreze ca vrea cu adevarat sa fie cu mine, ca tine la mine si ca vrea ceva serios (il cred, insa nu stiu cat il va tine). Acum accepta el sa fie "amantul" meu, pana iau o hotarare. Problema este ca sunt constienta ca ar trebui sa raman cu tipu' cel nou, insa il iubesc pe A. si mi-e frica ca o sa sufar foarte mult daca nu ma intorc la el. Cu A. sunt intr-adevar mai relaxata, ne distram impreuna, glumim, ma simt foarte tanara si fara griji langa el. Insa prietenul meu actual imi ofera siguranta, stabilitate si posibilitatea unui viitor.
Sunt prinsa intr-o situatie care mi se pare fara iesire si am ajuns disperata: nu ma mai pot concentra la job, sunt epuizata psihic de atata pus in balanta avantaje si dezavantaje, ma simt total depasita de situatie si instabila. Va rog mult sa ma ajutati, fara menajamente, pt ca am nevoie disperata de pareri obiective si, poate, de sfaturi oferite din experienta. Multumesc anticipat!

Postat pe 19 Mai 2010 13:56
De la: , la data 2010-05-19 13:56:07Buna,

e prima data cand apelez la sfaturile de pe forum, insa nu mai intrevad nicio solutie si mi-am cam pierdut luciditatea de a lua o decizie inteleapta..
Nu stiu cum am ajuns in situatia asta, dar cred ca e cosmarul oricarei femei.. sa aleaga intre sentimente si ratiune. De aproape jumatate de an sufar din cauza unui tip, A., mai mic decat mine cu 3 ani (eu am 24 de ani): prima data i-am fost "amanta" (avea de 2 ani o prietena cu foarte multe probleme, pe care n-o putea parasi f usor), pana cand, intr-un final, a rupt relatia in care era implicat, pt a fi cu mine (suntem doar de 1 luna impreuna, oficial). Insa diferenta de varsta se observa destul de usor: eu imi doresc o relatie cat se poate de serioasa, care sa duca probabil la casatorie, vreau un barbat cu care sa am o relatie sufleteasca profunda, sa avem aceleasi aspiratii, nevoi de afectiune etc. A. este fermecator, face gesturi care cuceresc orice femeie, insa e mai introvertit cand vine vorba de comunicare, impartasirea sentimentelor, afectiune. In plus, simt ca nu ma iubeste, desi el ma roaga sa am rabdare, pt ca nu e genul care sa iubeasca f usor.. si imi promite ca e pe drumul cel bun. Totusi, imi e frica de diferenta asta de varsta, nu stiu ce chef de relatii serioase are el, la 21 de ani, sau cat de repede se va plictisi.. sau ma va insela.. imi este f greu saq am incredere in el, mai ales si pt ca si-a inselat prietena cu mine.
Intre timp, am cunoscut un barbat care se incadreaza foarte bine in tiparul pe care mi-l doresc: e mult mai serios decat A., are tot 24 de ani, e complet indragostit de mine, isi doreste o relatie serioasa, familie intr-un viitor mai apropiat.
Acu o saptamana m-am despartit de A., hotarata sa pun punct suferintei provocate de comportamentul lui de multe ori infantil si sa imi ascult ratiunea: si acum sunt impreuna cu celalalt tip. Mi-e drag, se comporta ireprosabil si ne potrivim. Insa A. a facut niste gesturi extraordinare sa-mi demonstreze ca vrea cu adevarat sa fie cu mine, ca tine la mine si ca vrea ceva serios (il cred, insa nu stiu cat il va tine). Acum accepta el sa fie "amantul" meu, pana iau o hotarare. Problema este ca sunt constienta ca ar trebui sa raman cu tipu' cel nou, insa il iubesc pe A. si mi-e frica ca o sa sufar foarte mult daca nu ma intorc la el. Cu A. sunt intr-adevar mai relaxata, ne distram impreuna, glumim, ma simt foarte tanara si fara griji langa el. Insa prietenul meu actual imi ofera siguranta, stabilitate si posibilitatea unui viitor.
Sunt prinsa intr-o situatie care mi se pare fara iesire si am ajuns disperata: nu ma mai pot concentra la job, sunt epuizata psihic de atata pus in balanta avantaje si dezavantaje, ma simt total depasita de situatie si instabila. Va rog mult sa ma ajutati, fara menajamente, pt ca am nevoie disperata de pareri obiective si, poate, de sfaturi oferite din experienta. Multumesc anticipat!


lipseste C
anastasia_m
Postat pe 19 Mai 2010 14:11
nu ai cum sa alegi tu intre sentimente si ratiune pt ca ratiunea o puteai pune in valoare
doar atunci cind tu ai fii fost casatorita si ai fii avut copii
de cel mai mic te leaga totusi sentimentele si atunci cind iubesti si esti iubita
se pot sface multe lucruri in viata
de celalalt ce sa-ti spun, nu ai cum sa-i iubesti pe amandoi
faptul ca esti singura si nu dai socoteala nimanui cred ca ar fii mai bine sa
faci ceea ce-ti dicteaza inima.
LOPY_71
Postat pe 19 Mai 2010 14:11
Tot ce pot sati spun e sa pui in balanta cei doi... Daca tu zici k B e atat de perfect incat nu tiai dori ceva mai mult... ramai cu el....
Ce pot sa spun din proprie experienta e ca A, poate k uneori te va supara... Dar sigur vor fi multe momente in care te va face mult mult mai fericita decat te va putea face vreodata B....
Parerea mea e ca, cu B va fi ok... nici no sa te supere ... nici no sa te faca ft fericita...
cu A poate fi senzational....

Si totusi la 24 de ani e destul de devreme sa te gandesti deja la casatorie si sa iei deciziile in viatza pe ideea k trebuie sa te casatoresti.... multe femei fac greseala asta si ajung la o casatorie monotona... fara sentimente.... seaca... care duce pana la urma la divort...

Esti tanara... profita de viatza... Eu am ajuns la 30 de ani.. si ma uit in urma si de multe ori mias k viata mea sa fie mai pulpitanta....
Ela07
Postat pe 20 Mai 2010 10:40
Sunt sigur k A va face tot posibilul sa te faca fericita.... daca tu esti fericita si el i fericit... :D
Io89
Postat pe 20 Mai 2010 11:16
daca A este mai mic decat X iar B face de cateva ori mai mult decat A, sa se calculeze relatia intre A si B fara sa fie implicata X.
conform teoriei absurde, cand ai de ales intre A si B, intodeauna va exista un C care va profita de necunoscuta ecuatiei.
geo_reincarcat_iara
Postat pe 20 Mai 2010 11:19
A+B= gay
C= hermafrodit
X= lesby

miss_darine
Postat pe 20 Mai 2010 11:23
nenea..adica tanti pardon ..nu te mai uita asa urat ca ma sperii si nu mai pot posta!
one_size
Postat pe 20 Mai 2010 11:29
De la: geo_reincarcat_iara, la data 2010-05-20 11:19:59daca A este mai mic decat X iar B face de cateva ori mai mult decat A, sa se calculeze relatia intre A si B fara sa fie implicata X.
conform teoriei absurde, cand ai de ales intre A si B, intodeauna va exista un C care va profita de necunoscuta ecuatiei.


Geo, ce mai, teoria lui Pitagora pe langa a ta e un rahatzel!

Postat pe 20 Mai 2010 12:13
scorpioancooooooooooooo missssssssssssssssssssssss uuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu
cristiana_cris
Postat pe 20 Mai 2010 12:59
De la: cristiana_cris, la data 2010-05-20 12:59:31scorpioancooooooooooooo missssssssssssssssssssssss uuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu

io-te cine a aparut...frumoasa adormita...a sarutat-o printul , s-a trezit si a intrat fuguta pe kudika sper ca nu ai de gand sa fugi cu printul tau in america si sa ne lasi iar balta
miss_darine
Postat pe 20 Mai 2010 13:37
De la: miss_darine, la data 2010-05-20 13:37:36
De la: cristiana_cris, la data 2010-05-20 12:59:31scorpioancooooooooooooo missssssssssssssssssssssss uuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu

io-te cine a aparut...frumoasa adormita...a sarutat-o printul , s-a trezit si a intrat fuguta pe kudika sper ca nu ai de gand sa fugi cu printul tau in america si sa ne lasi iar balta

sa nu exageram miss...a revenit pe unul dintre multele ei conturi...ca in rest este prezenta non-stop pe kudika!
stiu sunt rea nu ma bateti!
one_size
Postat pe 20 Mai 2010 13:45
De la: one_size, la data 2010-05-20 13:45:56
De la: miss_darine, la data 2010-05-20 13:37:36
De la: cristiana_cris, la data 2010-05-20 12:59:31scorpioancooooooooooooo missssssssssssssssssssssss uuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu

io-te cine a aparut...frumoasa adormita...a sarutat-o printul , s-a trezit si a intrat fuguta pe kudika sper ca nu ai de gand sa fugi cu printul tau in america si sa ne lasi iar balta

sa nu exageram miss...a revenit pe unul dintre multele ei conturi...ca in rest este prezenta non-stop pe kudika!
stiu sunt rea nu ma bateti!




rea rau de tot! da' imi place!
touch_me
Postat pe 20 Mai 2010 13:56
De la: one_size, la data 2010-05-20 13:45:56
De la: miss_darine, la data 2010-05-20 13:37:36
De la: cristiana_cris, la data 2010-05-20 12:59:31scorpioancooooooooooooo missssssssssssssssssssssss uuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu

io-te cine a aparut...frumoasa adormita...a sarutat-o printul , s-a trezit si a intrat fuguta pe kudika sper ca nu ai de gand sa fugi cu printul tau in america si sa ne lasi iar balta

sa nu exageram miss...a revenit pe unul dintre multele ei conturi...ca in rest este prezenta non-stop pe kudika!
stiu sunt rea nu ma bateti!

io sunt mica si nu stiu nimic
da, ai merita o bataita la funduletul gol
miss_darine
Postat pe 20 Mai 2010 14:02
De la: cristiana_cris, la data 2010-05-20 12:59:31scorpioancooooooooooooo missssssssssssssssssssssss uuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu


Ce faci fata? ai inviat?

Postat pe 20 Mai 2010 15:58
De la: one_size, la data 2010-05-20 13:45:56
De la: miss_darine, la data 2010-05-20 13:37:36
De la: cristiana_cris, la data 2010-05-20 12:59:31scorpioancooooooooooooo missssssssssssssssssssssss uuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu

io-te cine a aparut...frumoasa adormita...a sarutat-o printul , s-a trezit si a intrat fuguta pe kudika sper ca nu ai de gand sa fugi cu printul tau in america si sa ne lasi iar balta

sa nu exageram miss...a revenit pe unul dintre multele ei conturi...ca in rest este prezenta non-stop pe kudika!
stiu sunt rea nu ma bateti!


Cred ca o confunzi! Fara rautacisme!

Postat pe 20 Mai 2010 15:59
De la: miss_darine, la data 2010-05-20 14:02:27
De la: one_size, la data 2010-05-20 13:45:56
De la: miss_darine, la data 2010-05-20 13:37:36
De la: cristiana_cris, la data 2010-05-20 12:59:31scorpioancooooooooooooo missssssssssssssssssssssss uuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu

io-te cine a aparut...frumoasa adormita...a sarutat-o printul , s-a trezit si a intrat fuguta pe kudika sper ca nu ai de gand sa fugi cu printul tau in america si sa ne lasi iar balta

sa nu exageram miss...a revenit pe unul dintre multele ei conturi...ca in rest este prezenta non-stop pe kudika!
stiu sunt rea nu ma bateti!

io sunt mica si nu stiu nimic
da, ai merita o bataita la funduletul gol

....bataita....si la fuduletul gol.....eu am sa o fac ....pt ca am casketa....dar si celei ce a deskis topicul ....ii trebuie una mai marisoara asa....sa i vina mintea la cap ca ia cazut la c u r....
gratuit89
Postat pe 23 Mai 2010 00:23
De la: miss_darine, la data 2010-05-20 14:02:27
De la: one_size, la data 2010-05-20 13:45:56
De la: miss_darine, la data 2010-05-20 13:37:36
De la: cristiana_cris, la data 2010-05-20 12:59:31scorpioancooooooooooooo missssssssssssssssssssssss uuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu

io-te cine a aparut...frumoasa adormita...a sarutat-o printul , s-a trezit si a intrat fuguta pe kudika sper ca nu ai de gand sa fugi cu printul tau in america si sa ne lasi iar balta

sa nu exageram miss...a revenit pe unul dintre multele ei conturi...ca in rest este prezenta non-stop pe kudika!
stiu sunt rea nu ma bateti!

io sunt mica si nu stiu nimic
da, ai merita o bataita la funduletul gol


sau m-ar merita pe mine
Tazmanian
Postat pe 23 Mai 2010 00:29
miroase a gang bang
Tazmanian
Postat pe 23 Mai 2010 00:41
eu zic sa-i lasi pe amandoi,esti inca tanara ai timp sa-ti gasesti un baiat care sa fie si bun ca B si sa te faca si fericita ca A,nu te grabi sa faci vre-o prostie,casatoria ar trebui sa fie pe viata, este bine sa ai si un barbat bun langa tine,dar monotonia poate distruge o casatorie pt ca mai simti nevoia si de un pic de "zbenguiala"
nice4mary
Postat pe 23 Mai 2010 08:25
De la: scorpio67, la data 2010-05-20 12:13:45
De la: geo_reincarcat_iara, la data 2010-05-20 11:19:59daca A este mai mic decat X iar B face de cateva ori mai mult decat A, sa se calculeze relatia intre A si B fara sa fie implicata X.
conform teoriei absurde, cand ai de ales intre A si B, intodeauna va exista un C care va profita de necunoscuta ecuatiei.


Geo, ce mai, teoria lui Pitagora pe langa a ta e un rahatzel!

RUY_BLAS
Postat pe 23 Mai 2010 08:34
traieste-ti viata,ai doar 24 de ani,profita cat poti,nu iti pune batic in cap de la aceasta varsta
mikky_4you
Postat pe 23 Mai 2010 09:26
parerea mea e ca atunci cind alergi dupa 2 iepuri nu prinzi niciunul. eu cred ca A se comporta asa acum pt ca e o chestie de orgoliu la virsta lui ,el se simtea superior tuturor ca avea o femeie matura linga el care il si iubea f tare,pentru el iesti un capriciu .fii inteleapta si ramii cu celalalt.e parerea mea la 34ani.bafta
kudika129237
Postat pe 23 Mai 2010 10:01
De la: kudika129237, la data 2010-05-23 10:01:38parerea mea e ca atunci cind alergi dupa 2 iepuri nu prinzi niciunul. eu cred ca A se comporta asa acum pt ca e o chestie de orgoliu la virsta lui ,el se simtea superior tuturor ca avea o femeie matura linga el care il si iubea f tare,pentru el iesti un capriciu .fii inteleapta si ramii cu celalalt.e parerea mea la 34ani.bafta


ai dreptate. cand alergi dupa 2 iepuri nu prinzi nici unul da' macar mai dai jos din burta
Tazmanian
Postat pe 23 Mai 2010 10:06
in aceeasi situatie am fost si eu. eram cu un baiat de aproape 4 ani, iar el era cu 2 ani mai mare ca mine. Ne-am iubit extrem de mult, cum nu cred k voi mai iubi vreodata. Dar de la un timp lucrurile s-au racit intre noi, el ma insela, nu-i mai pasa de mine, nu ma vizita la facultate unde eram si multe alte chestii. In decembrie am cunoscut un tip cu 6 ani mai mare ca mine si l-am inselat pe pr meu cu respectivu, Am crezut k este doar o aventura si gata, dar nu a fost asa, el s-a indragostit de mine si kiar imi arata asta. Ei bine au urmat multe incurcaturi si am fost pusa in situatia sa aleg. Pe prietenul meu il iubeam enorm si as fi facut orice pt el, dar se pare k el nu-mi impartasea aceleasi sentimente. Pe cand al doilea era matur, stia ce vrea, isi dorea o relatie serioasa exact cum imi doream si eu, era pur si simplu altfel, si se vedea k ma iubeste mai mult k orice. Acum sunt cu al doilea, de primu m-am despartit foarte urat din cauza mea, pt k pur si simplu nu am renuntat la celalalt si tineam de amandoi. Pana la urma am zis sa incerc cu al doilea desi eu sufeream enorm dupa cel care-mi fusese alaturi 4 ani. Acum dupa 4 luni de cand m-am despartit de iubirea vietii mele pot spune k maturitatea, seriozitatea si perfectiunea nu m-au facut sa-l iubesc. Din contra, m-au facut sa ma gandesc si mai mult la fostul meu pr. Iar acum am ramas fara nici unu pt k nu m-am putut intelege cu al doilea, pur si simplu nu a mers, iar primu nu a vrut sa auda de mn pana acum o sapt. Acum vb, suntem cei mai buni prieteni, dar eu tot il iubesc desi stiu k el nu ma mai iubeste. Iti da un sfat, e bine sa gandeasca si intelepciunea si iubirea. Dar nu tot timpul e bn sa le lasam sa vb singure. Am trecut prin ce treci tu, si ink mai trec. Degeaba am incercat sa iubesc pt k nu am putut. Am iubit si iubesc o singura persoana. Gandeste-te bine care merita mai mult si pe care-l iubesti mai mult. Si ink ceva, primu barbat din viata mea a fost cel cu care am stat 4 ani, iar acum am aflat k am HPV. M-a inselat si nu o data, de mai multe ori, iar eu am fost infestata cu acest virus. Poate ar trebui sa fiu suparata pe el, sa-l urasc, dar nu sunt, il iubesc in continuare.....
dianamihaela
Postat pe 23 Mai 2010 11:13
nici unul nu suna bine...in A nu poti avea incredere, deci nu o sa fii fericita, iar B nu te atrage. si nu inteleg de ce te grabesti cu planuri de casatorie si copii, de ce nu iei totul in ordinea fireasca si nu astepti sa ai o relatie multumitoare intai.

ai doar 24 ani, te inteleg ca crezi ca stabilitatea si siguranta aduc fericirea, insa ai grija, sunt necesare dar nu si suificente....o relatie in care exista respect si incredere (dar si atractie!!) e necesara, de acord cu tine, insa casatoria e cu totul altceva....las-o pentru mai tarziu si fii fericita cu lucruri mai simple acum, cat esti tanara :-)
DayC
Postat pe 23 Mai 2010 11:15
Individul A trebuia sa mangaie pisica cat a avut-o in mana.asculta un tip la 42 de ani si nu-ti mai face mila de cine nu a fost in stare sa-ti vada sclipirea din ochi.Ca viata nu-i o camara cu borcane de dulceata ,
in care sati bagi degetul cind ai chef.la un moment dat o sa inceapa sa se zahariseasca pina nai sa mai ai de unde gusta.ID meu de yahoo messenger e : manole40iulian.
manole40iulian
Postat pe 23 Mai 2010 16:03
De la: kudika022394, la data 2010-05-23 10:24:08

NU POTI IUBI PE DUMNEZEU SI PE DRACU IN ACELAI TIMP, ASA CA VA TREBUI SA DECIZI, CA NUMAI UNUL SA RAMANA IN VIATA . BAIATUL A, REPREZINTA PENTRU TINE DOAR PREZENTUL, PE CAND BAIATUL B, INSEAMNA STABILITATE SI VIITOR. BAIATUL A ESTE CRUD IN GANDIRE SI FAPTE, PE CAND B ESTE MAI COPT MAI SERIOS. EU ITI RECOMAND BAIATUL B, SI PROPUNEREA CA PE BAIATUL A SA-L EVITI DEFINITIV, PENTRU CA ACESTA NU-TI ASIGURA VIITORUL. PREZENTUL ESTE TRECATOR, PE CAND VIITOTUL ESTE STABILITATEA SUFLETEASCA.
DACA VEI CONTINUA CU AMANDOI, CAND VOR AFLA UNUL DESPRE CELALAT CA SUNT IN VIATA TA, VEI RAMANE FARA NICIUNUL.


da' sti ce n-am inteles eu care-i Dumnezeu si care-i Dracu?
touch_me
Postat pe 23 Mai 2010 16:06
pe 5 mai te vaitai ca nu ai o relatie si acum te vaitit ca trebe sa alegi dintre 2 http://www.kudika.ro/comunitate/forum/view_topic/33307/imi-e-frica-de-o-relatie.

html tot de tin este deschis si topicul asta.
cami_goanga10
Postat pe 23 Mai 2010 18:04
fata da nu ai mai deschis un tipic in care ziceai k esti timida, k respingi barbatii.......acum zici k trebuie sa alegi intre 2?? unde e timiditatea?
oana_gabi
Postat pe 23 Mai 2010 18:13

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
O iubire mare, dar imposibila. 13 De la: Micaell 15 Septembrie 2011 16:58
ce sa fac 2 De la: _oktober_ 19 Decembrie 2009 13:12
Nu il pot uita orice as face....solutia? 6 De la: jecuestela 8 Aprilie 2010 05:42
vreau un sfat bun 7 De la: ankris 26 Ianuarie 2010 09:23
am nevoie de un sfat...... 30 De la: puiut_77 1 Februarie 2011 14:21