Setari Cookie-uri

DE CE SE TEM BARBATII SA SPUNA ADEVARUL?

Buna ziua tuturor care veti citi acest subiect si va veti da cu parerea.
Problema sau de fapt mahnirea mea este una destul de simpla :de ce barbatii se tem sa spuna adevarul?Am avut o relatie de 1 an si ceva ,timp in care ne-am iubit,ne-am certat,am trecut prin diferite incercari,o relatie ca tot omult.La un momentdat cauta o casa sa ne mutam impreuna pt ca statea cu bunica lui si nu aveam cum sa stam acolo plus ca nu o suporta.Mama lui l-a lasat sa stea cu bunica in timp ce pe sora lui a luat-o cu ea in alta casa.S-a mutat in casa unei rude de-a lui (platea chirie ...normal) si la un momentdat reprosa faptul ca eu raman mai mult la mine decat la el. Ca sa rup orice suspiciune ca nu l-as iubi sau alte ganduri ,mi-am luat din haine si m-am mutat.Am inceput sa iau una alta pt casa,eu faceam cumparaturile,spalat,mancare,etc... el platea chiria.Intr-o zi am venit de la cumparaturi ,el era cu un prieten la bere,si a inceput sa reproseze diferite lucruri cum ca pana la 25 de ani nu am mare lucru.Am un job bine platit in care am avansat si am luat-o de jos,am sa termin facultatea anul asta,am casa mea in care nu sunt nevoita sa platesc chirie,masina....pe scurt sunt independenta!Dar a reprosat lucrul asta.Eu mi-am facut bagajul si am plecat,nu ca am vrut ci pt ca cel pe care il iubeam imi reprosa asa ceva,omul pe care il iubeam si sustinea si el ca ma iubeste avea nemultumiri.Eu cred ca asta si-a dorit,daca ma iubea nu ma lasa sa plec sau ma cauta ...era mai mic decat mine cu 4 ani si probabil e normal dar....Dupa o luna de zile i-a spus unei prietene ca se simtea sufocat si ca vrea libertate....Nu sunt genul sa fiu geloasa sau posesiva....mai repede el era posesiv si o recunostea,nu vroia sa vada vreu baiat in jurul meu.De ce nu a putut sa spuna de la inceput ceea ce isi doreste?Era mai simplu decat sa imi pun intrebari:unde am gresit?de ce cand totul mergea bine....?De fapt si de drept fiecare om face exact ce considera ca e mai bine pt el,se pune inaintea la absolut tot si din punctul asta de vedere il admir.Viata nu e deloc usoara si cat se poate de normal este faptul ca trebuie traita intens ,dar cum ramane cu ceea ce simti?Cum ramane cu oameni pe care ii faci sa sufere din cauza ta….roata e rotunda…se intoarce….Cu ce nu pot fi impacata este faptul ca nu a avut curajul sa imi spuna ce vrea.
sdv
Postat pe 17 Martie 2010 09:48
tu ai 26 el 22 e o diferenta mare intre voi, tu nu stii ca oricum un barbat e cu cativa ani in urma unei femei? ce ai fi vrut de la el? nu'mi dau seama cum nu ai putut sa'ti gasesti pe cineva de varsta ta sau ceva mai mare, la anii astia se presupune ca un barbat cam vrea sa se aseze la locul lui. asa tu ti'ai ales o p_tza de om ca sa'l cresti. ti'a reprosat chestiile alea cand era tipul de fata? nu ma mir, e varsta la care ei trebuie sa le demonstreze tuturor cum au langa ei o fata/femeie si cum stiu sa o injoseasca, ca asa sunt mai jmecheri.
Shhh
Postat pe 17 Martie 2010 10:03
De la: sdv, la data 2010-03-17 09:48:50Buna ziua tuturor care veti citi acest subiect si va veti da cu parerea.
Problema sau de fapt mahnirea mea este una destul de simpla :de ce barbatii se tem sa spuna adevarul?Am avut o relatie de 1 an si ceva ,timp in care ne-am iubit,ne-am certat,am trecut prin diferite incercari,o relatie ca tot omult.La un momentdat cauta o casa sa ne mutam impreuna pt ca statea cu bunica lui si nu aveam cum sa stam acolo plus ca nu o suporta.Mama lui l-a lasat sa stea cu bunica in timp ce pe sora lui a luat-o cu ea in alta casa.S-a mutat in casa unei rude de-a lui (platea chirie ...normal) si la un momentdat reprosa faptul ca eu raman mai mult la mine decat la el. Ca sa rup orice suspiciune ca nu l-as iubi sau alte ganduri ,mi-am luat din haine si m-am mutat.Am inceput sa iau una alta pt casa,eu faceam cumparaturile,spalat,mancare,etc... el platea chiria.Intr-o zi am venit de la cumparaturi ,el era cu un prieten la bere,si a inceput sa reproseze diferite lucruri cum ca pana la 25 de ani nu am mare lucru.Am un job bine platit in care am avansat si am luat-o de jos,am sa termin facultatea anul asta,am casa mea in care nu sunt nevoita sa platesc chirie,masina....pe scurt sunt independenta!Dar a reprosat lucrul asta.Eu mi-am facut bagajul si am plecat,nu ca am vrut ci pt ca cel pe care il iubeam imi reprosa asa ceva,omul pe care il iubeam si sustinea si el ca ma iubeste avea nemultumiri.Eu cred ca asta si-a dorit,daca ma iubea nu ma lasa sa plec sau ma cauta ...era mai mic decat mine cu 4 ani si probabil e normal dar....Dupa o luna de zile i-a spus unei prietene ca se simtea sufocat si ca vrea libertate....Nu sunt genul sa fiu geloasa sau posesiva....mai repede el era posesiv si o recunostea,nu vroia sa vada vreu baiat in jurul meu.De ce nu a putut sa spuna de la inceput ceea ce isi doreste?Era mai simplu decat sa imi pun intrebari:unde am gresit?de ce cand totul mergea bine....?De fapt si de drept fiecare om face exact ce considera ca e mai bine pt el,se pune inaintea la absolut tot si din punctul asta de vedere il admir.Viata nu e deloc usoara si cat se poate de normal este faptul ca trebuie traita intens ,dar cum ramane cu ceea ce simti?Cum ramane cu oameni pe care ii faci sa sufere din cauza ta….roata e rotunda…se intoarce….Cu ce nu pot fi impacata este faptul ca nu a avut curajul sa imi spuna ce vrea.

Poate la 21 de ani ai lui pe care îi are, e mult prea naiv si lipsit de maturitate si habar nu are ce vrea de la viata, nu-si cunoaste exact dorintele etc... Poate in momentul respectiv cand era la o bere cu amicul lui a considerat ca esti "ratata" si te-a jignit, in alt moment, pentru ca acest motiv nu-i plauzibil, s-a gandit ca se simtea sufocat...
Consider ca ai gresit doar ca te-ai apucat sa faci menajul pentru el...Da ce un barbat e handicapat si nu poate face cumparaturile, nu stie sa foloseasca masina de spalat haine sau sa traga cu aspiratorul???

iar in rest respect ca ai avut curajul sa termini relatia in momentul in care te-a jignit. Ai dat dovada nu numai ca esti independenta financiar ci esti ca esti si independenta emotional de un barbat care te-a jignit...Nu are rost sa te mai gandesti la asa un specimen, sunt convinsa ca gasesti un barbat care sa admire calitaile pe care le ai care te va face fericita...
Full_Metal_Jacket
Postat pe 17 Martie 2010 10:15
parca numai barbatii se tem sa spuna adevarul!!!...tot asha sunt shi femeile...la o adica...pai de ce???...de ...o anumita teama...adica daca stii deja ce rezultat o sa aibe spusul adevarului asta...si stii ca poti evita un rezultat ne/dorit...amanand momentul cu spusul adevarului...sau pur si simplu...ne/spunand/ul...asta faci!!!
andreea_n_x
Postat pe 17 Martie 2010 10:45
De la: sdv, la data 2010-03-17 09:48:50Buna ziua tuturor care veti citi acest subiect si va veti da cu parerea.
Problema sau de fapt mahnirea mea este una destul de simpla :de ce barbatii se tem sa spuna adevarul?Am avut o relatie de 1 an si ceva ,timp in care ne-am iubit,ne-am certat,am trecut prin diferite incercari,o relatie ca tot omult.La un momentdat cauta o casa sa ne mutam impreuna pt ca statea cu bunica lui si nu aveam cum sa stam acolo plus ca nu o suporta.Mama lui l-a lasat sa stea cu bunica in timp ce pe sora lui a luat-o cu ea in alta casa.S-a mutat in casa unei rude de-a lui (platea chirie ...normal) si la un momentdat reprosa faptul ca eu raman mai mult la mine decat la el. Ca sa rup orice suspiciune ca nu l-as iubi sau alte ganduri ,mi-am luat din haine si m-am mutat.Am inceput sa iau una alta pt casa,eu faceam cumparaturile,spalat,mancare,etc... el platea chiria.Intr-o zi am venit de la cumparaturi ,el era cu un prieten la bere,si a inceput sa reproseze diferite lucruri cum ca pana la 25 de ani nu am mare lucru.Am un job bine platit in care am avansat si am luat-o de jos,am sa termin facultatea anul asta,am casa mea in care nu sunt nevoita sa platesc chirie,masina....pe scurt sunt independenta!Dar a reprosat lucrul asta.Eu mi-am facut bagajul si am plecat,nu ca am vrut ci pt ca cel pe care il iubeam imi reprosa asa ceva,omul pe care il iubeam si sustinea si el ca ma iubeste avea nemultumiri.Eu cred ca asta si-a dorit,daca ma iubea nu ma lasa sa plec sau ma cauta ...era mai mic decat mine cu 4 ani si probabil e normal dar....Dupa o luna de zile i-a spus unei prietene ca se simtea sufocat si ca vrea libertate....Nu sunt genul sa fiu geloasa sau posesiva....mai repede el era posesiv si o recunostea,nu vroia sa vada vreu baiat in jurul meu.De ce nu a putut sa spuna de la inceput ceea ce isi doreste?Era mai simplu decat sa imi pun intrebari:unde am gresit?de ce cand totul mergea bine....?De fapt si de drept fiecare om face exact ce considera ca e mai bine pt el,se pune inaintea la absolut tot si din punctul asta de vedere il admir.Viata nu e deloc usoara si cat se poate de normal este faptul ca trebuie traita intens ,dar cum ramane cu ceea ce simti?Cum ramane cu oameni pe care ii faci sa sufere din cauza ta….roata e rotunda…se intoarce….Cu ce nu pot fi impacata este faptul ca nu a avut curajul sa imi spuna ce vrea.

resemneazã te...s a terminat...ºi oricum, diferenþa de vârsta dintre voi....el nu era pregãtit pentru o relaþie serioasã....îºi doreºte sã mai zburde...e un copil faþã de tine....este adevãrat cã am intâlnit cupluri reuºite in care era era mai mic ºi cu 10 ani ca ea....dar in cazul vostru nu...reproºurile cum cã tu nu ai, sau ai, cã faci, sau nu faci....
catalina69
Postat pe 17 Martie 2010 10:53
In mod sigur ,constientizez ca da...e un pusti....imatur....etc.Nu intra in discutie faptul ca nu as fi putut gasi pe cineva de varsta mea,stii cum e...cand te indragostesti vezi numai lucrurile bune.Nu m-am gandit deloc la casatorie pentru ca din punctul meu de vedere nu poti lega pe cineva langa tine asa.E doar o formalitate ....Nu regret ca am plecat din primul moment pentru ca este normal sa imi vad de viata mea si invers.Vesnica intrebare este de ce cu o zi-doua in urma nu avea nimic,sau nu a dat semne ca isi doreste altceva si dintr-o data....In general te surprinde ceva la care nu te astepti,cand stii ca urmeaza sa se intample ceva te pregatesti sa infrunti situatia.Sunt uimita de faptul ca isi dorea numai lucruri scumpe desi nu avea cum sa si le permita.A avut o relatie inaintea mea cu o femeie de 35 de ani,prietena cu mama lui care ii cumpara ceasuri scumpe,imbracaminte de firma....etc.Eu nu am facut asta niciodata si daca tind sa cred si altceva este faptul ca ar fi fost influentat.
Va multumesc tuturor celor care ati raspuns pt ca in mod indirect eliberand ceea ce simti ,primesti sfaturi care te mai linistesc!
sdv
Postat pe 17 Martie 2010 16:33
De la: sdv, la data 2010-03-17 16:33:17In mod sigur ,constientizez ca da...e un pusti....imatur....etc.Nu intra in discutie faptul ca nu as fi putut gasi pe cineva de varsta mea,stii cum e...cand te indragostesti vezi numai lucrurile bune.Nu m-am gandit deloc la casatorie pentru ca din punctul meu de vedere nu poti lega pe cineva langa tine asa.E doar o formalitate ....Nu regret ca am plecat din primul moment pentru ca este normal sa imi vad de viata mea si invers.Vesnica intrebare este de ce cu o zi-doua in urma nu avea nimic,sau nu a dat semne ca isi doreste altceva si dintr-o data....In general te surprinde ceva la care nu te astepti,cand stii ca urmeaza sa se intample ceva te pregatesti sa infrunti situatia.Sunt uimita de faptul ca isi dorea numai lucruri scumpe desi nu avea cum sa si le permita.A avut o relatie inaintea mea cu o femeie de 35 de ani,prietena cu mama lui care ii cumpara ceasuri scumpe,imbracaminte de firma....etc.Eu nu am facut asta niciodata si daca tind sa cred si altceva este faptul ca ar fi fost influentat.
Va multumesc tuturor celor care ati raspuns pt ca in mod indirect eliberand ceea ce simti ,primesti sfaturi care te mai linistesc!

oau, deci era obisnuit sa fie intretinut la nivel f inalt,bineinteles ca tu n-ai fost buna din moment ce baietelul a fost obisnuit cu un anumit standard de viata! Tu zi bogdaproste ca ai scapat de el, recunoaste ca ai gresit si fereste-te de acum inainte de asemenea "barbati"!
miss_darine
Postat pe 17 Martie 2010 21:11
Sunt sigura ca nu am pierdut nimic...poate doar timpul...:)
sdv
Postat pe 18 Martie 2010 22:35
brvao miss darine...mi-a placut cum ai pus accentul pe ...barbati:)
sdv
Postat pe 18 Martie 2010 22:43
Draga mea, acest barbat nu suporta ca tu ai casa, masina si ai terminat deja o facultate. Se simte ratat in preajma ta si asta fac barbatii cand vad ca femeia lor e mai superioara decat ei, reproseaza...orice. Dupa parerea mea el e mai slab decat tine. Nu te speria de asta ca te va cauta la un moment dat...iar daca nu, gandeste-te ca nu te merita si mergi mai departe.Daca iti vei alege in continuare barbati inferiori tie,cauta sa le "perii" orgoliul caci altfel vei pati acelasi lucru ca si cu acest baiat. Eu am patit asta cu 3 barbati. Sunt o femeie cu caracter puternic si independenta ca si tine si mi-am ales barbati mai slabi ca mine care sa nu ma conduca. La fel am patit-o si eu si crede-ma ca acum m-am maturizat. Ma doare-n cot de reprosurile lui si daca a plecat de 10 ori s-a intors la mine plangand. Apropo si al meu e mai mic cu 3 ani decat mine.Succes in continuare!
Virginica
Postat pe 22 Martie 2010 19:05
De la: miss_darine, la data 2010-03-17 21:11:25
De la: sdv, la data 2010-03-17 16:33:17In mod sigur ,constientizez ca da...e un pusti....imatur....etc.Nu intra in discutie faptul ca nu as fi putut gasi pe cineva de varsta mea,stii cum e...cand te indragostesti vezi numai lucrurile bune.Nu m-am gandit deloc la casatorie pentru ca din punctul meu de vedere nu poti lega pe cineva langa tine asa.E doar o formalitate ....Nu regret ca am plecat din primul moment pentru ca este normal sa imi vad de viata mea si invers.Vesnica intrebare este de ce cu o zi-doua in urma nu avea nimic,sau nu a dat semne ca isi doreste altceva si dintr-o data....In general te surprinde ceva la care nu te astepti,cand stii ca urmeaza sa se intample ceva te pregatesti sa infrunti situatia.Sunt uimita de faptul ca isi dorea numai lucruri scumpe desi nu avea cum sa si le permita.A avut o relatie inaintea mea cu o femeie de 35 de ani,prietena cu mama lui care ii cumpara ceasuri scumpe,imbracaminte de firma....etc.Eu nu am facut asta niciodata si daca tind sa cred si altceva este faptul ca ar fi fost influentat.
Va multumesc tuturor celor care ati raspuns pt ca in mod indirect eliberand ceea ce simti ,primesti sfaturi care te mai linistesc!

oau, deci era obisnuit sa fie intretinut la nivel f inalt,bineinteles ca tu n-ai fost buna din moment ce baietelul a fost obisnuit cu un anumit standard de viata! Tu zi bogdaproste ca ai scapat de el, recunoaste ca ai gresit si fereste-te de acum inainte de asemenea "barbati"!

binee missule la inaltime ca de obicei
GYPSI
Postat pe 5 Aprilie 2010 22:03

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Orice sfat e bine venit. 11 De la: Silvia_Slv_1 27 Mai 2014 04:58
DILEMA 13 De la: alexandra-floriintimisoara-eu 26 Ianuarie 2016 14:43
Ajutor 18 De la: Shhh 28 Ianuarie 2010 20:46
incerc sa il uit de 2 ani 12 De la: alexa923 18 Noiembrie 2009 13:58
vreau si eu niste sfaturi va rog:( ! 23 De la: ema_rice 8 Mai 2010 16:50