Setari Cookie-uri

un barbat atipic si totusi atit de comun...

E ceva neobisnuit in faptul ca apare un barbat in viata ta care e "inebunit" dupa tine?!
Iti daruieste flori, iti trimite sute de mesaje in care iti spune cit de mult ii placi, cit de deosebita esti si cit de mult te iubeste?!

NU!

E normal ca acest barbat in acele momente de inceput sa fie implicat intr-o alta relatie (care cica, e oricum pe cale de disparitie?!)

E mitocanie, dupa parerea mea!

Acest barbat iti promite luna de pe cer si iubire vesnica, niciodata pina acum nu a mai intilnit o femeie ca si tine! (Va spune ceva fetelor?!)
Pare atit de nevinovat si sincer incit iti vine sa ii plingi de mila?
(cunoasteti?)
Te indragostesti lulea si ii oferi tot ce ai mai bun in tine, la rindul lui si el ofera mult....pina la faza in care simte ca devine o relatie "serioasa" cu implicatii!
Atunci se darima castelul de nisip...

E: intrebare: ce ii faci unui astfel de barbat "ideal" dupa ce ai cazut in capcana lui si a luat-o de la capat cu alta - acelasi joc....de la inceput?
Cum ai putea sa il faci sa regrete ca te-a parasit, te-a tratat ca si pe celelalte "foste" si a luat-o de la capat cu o alta fata, nevinovata si disperata, care a cazut deja in aceeasi capcana si va ajunge la aceeasi concluzie ca si mine, mai devreme sau mai tirziu?!

Haideti fetelor...faceti un plan!
kudika143575
Postat pe 22 Martie 2010 22:57
Stai sa vedem...
Dupa ce citesc textul tau, prima impresie este ca vorbeste o persoana obiectiva, un fel de observator. Dar nu-i deloc asa, nu? Esti persoana care "s-a fript".
Si atunci, te intreb, cine-i vinovat? DACA stim toate acestea si totusi cadem in capcana, asa cum spui tu, de ce ar trebui sa ne razbunam pe vanator? Cu ce ar schimba suferintele prin care ai trecut?
Eu cred ca simtim nevoia de razbunare (de la dragoste la ura nu-i decat un pas) pentru ca nu ne-am eliberat sufleteste de acel individ care ne-a pus capac.
E cu mult mai simplu si mai de folos pentru oricare dintre noi sa dam uitarii "naivitatea" de care am dat dovada. Nimeni nu ne pune cutitul in coaste sa iubim pe cine nu merita. Cu atat mai mult acest tip de don juan. E barbatul perfect, nu? Atunci ce-i reprosezi?
Cand te vei elibera sufleteste de el (de iubirea ce i-o porti inca) ai sa vezi ca dispare si dorinta de razbunare.
rashela
Postat pe 23 Martie 2010 00:46
Corect, asa e, bineinteles ca EU sint in aceasta situatie!

2. Daca stiam toate astea de la inceput nu cadeam in plasa.
Din pacate le-am aflat ulterior, dupa ce ne-am despartit. In timpul relatiei (scurte de altfel ca. 3 luni) a fost totul ca un vis si parca asteptam sa ma trezesc la realitate!) Si intr-o buna zi, m-am trezit fortat cind mi-a spus ca vrea sa luam o pauza ca sa poata lua el o decizie daca mai poate continua sau nu relatia!
Incredibil - cel mai urit lucru care mi s-a spus vreodata! Lunile care au urmat ... am fost in stand by, suna oribil, dar asta e realitatea. De abia de atunci incolo au avut curajul cei din jurul meu sa imi spuna unele lucruri legate de el, de relatiile lui anterioare...etc!
Sincer, nu mi-a venit sa cred la inceput. Dar le-am experimentat pe propria-mi piele.

Chiar si ceea ce face acum, avind in vedere ca are o alta prietena, nu e frumos din partea lui. Inca ma mai suna - total aiurea- fara nici un subiect interesant...si o face de pe alt numar, in asa fel incit sa ii raspund!

Scuza lui cea mai mare este ca: e burlac si a fost tot timpul, asa ca ii e foarte greu sa traiasca intr-o relatie adevarata pentru ca nu vrea sa renunte la burlacie :))

Stiu si sint convinsa ca toate aceste sentimente dispar la un moment dat!
Diferenta o face, insa, faptul ca nu mi s-a mai intimplat niciodata asa ceva!

Un singur lucru mi-as dori din tot sufletul: nu e vorba de razbunare, ci de faptul ca imi doresc sa ii demonstrez lui si ... mie, ca a gresit. Sa vada realitatea si sa ma aprecieze ca om!
Cu alte cuvinte sa imi spuna ca ii pare rau! ATIT si nimic mai mult!
Acest lucru m-ar linisti sufleteste. Si asta conteaza cel mai mult!

TOTI cei care ma cunosc ma respecta si ma apreciaza - faptul ca mi s-a intimplat asa ceva cu un om care parea a fi extraordinar...ma deranjeaza pe mine ENORM!!!
De aceea as prefera sa imi spuna intr-o buna zi ca ii pare rau si regreta si sa raminem prieteni! Atit, doar atit!
kudika143575
Postat pe 23 Martie 2010 16:33
De la: kudika143575, la data 2010-03-23 16:33:39
De aceea as prefera sa imi spuna intr-o buna zi ca ii pare rau si regreta si sa raminem prieteni! Atit, doar atit!


da da !!! siiiigur!!! asta sa i'o spui lu' mutu' asa cum pe el il regasesti in sute de alti barbati la fel esti si: una din sutele de proaste care plang dupa un zero barat, spunand cu tarie si convingere ca de fapt nu vor decat sa se razbune! minciuni!!! hai sa fim seriosi, adevarul e altul. mai bine ti'ai vedea de drumul tau, stai llinistita caci roata se intoarce si mai devreme sau mai tarziu va primi rasplata ce o merita. mai bine demonstreaza'ti TIE ca esti o femeie puternica si poti sa treci peste orice hop, si ca el nu a fost decat un prag pe care l'ai urcat, maturizandu'te si invatand ceva. nu te tavali prin noroi pt ca ii vei da satisfactie.
Shhh
Postat pe 23 Martie 2010 16:58
Eu inteleg ca aflam "dupa" ca suntem mintite. Problema este ca nu punem capat atunci. Asta era ideea. Ai aflat azi ca te minte, tot azi trebuie sa iesi din cerc. Nu sa continui, nu sa speri, nu sa te adancesti ... in speranta ca tu vei deveni exceptia.
A te aprecia ca om? La ce-ti foloseste aprecierea unui terchea berchea? Nu crezi ca prima persoana care ar trebui sa te iubeasca, sa te cunoasca la adevarata valoare si sa te aprecieze.. esti CHIAR TU?

Anii vor trece. Nu se stie niciodata unde ajungi tu, unde ajunge el si unde se reintalnesc drumurile voastre. A-ti vedea de viata ta (doar de viata ta) incercand sa nu mai repeti o greseala este cel mai bun lucru.
rashela
Postat pe 23 Martie 2010 17:26
THANK YOU SOOOOOOOOOOO MUCH!
Ai perfecta dreptate!
Inca o data iti multumesc pentru sinceritate si lucrurile spuse direct!

Am sa merg mai departe fara sa privesc in urma!

kudika143575
Postat pe 24 Martie 2010 17:33
Un mod excelent de a spune lucrurilor pe nume! Respectele mele pentru asta!
Eu ma cunosc pe mine foarte bine si stiu ce valoare am si care imi sint limitele.
Roata se intoarce, ai mare dreptate, s-a intors si pina acum!

Cu siguranta am invatat multe din aceasta experienta! Iar in viata NUMAI experienta ne urca mai sus....buna sau rea! :-)

kudika143575
Postat pe 24 Martie 2010 17:38
te afisezi cu altul
kudika127260
Postat pe 8 Aprilie 2010 15:24


Of fata draga , cred ca era bine o perioada sa-l lasi sa-si rezolve problemele si atunci ii vedea-i reactia ...acum e tardiv.Se pare ca personajul respectiv ori este indecis , ori este un fluturas care doreste sa zboare si sa polenizeze mai multe suflete ...mai mult sau mai putin nevinovate.
Inteleg ca vrei sa-l faci sa te regrete sau sa-i dai o lectie...sfatul meu..lasa-l sa-si savureze zborurile efemere , nu cred ca v-a constientiza si ...nu te baga in mocirla de dragul razbunarii , vezi-ti de drumul tau frumos , nu te uita in urma , crede in d-zeu , roaga-te la el si el iti v-a surade .Cat despre fluturas ... intr-o zi aripile ii vor ostenii de atata zburat , v-a dorii sa-si caute floarea lui visata , dar din cauza ca florile cele mai frumoase vor fii de mult culese , de cei care au vrut sa le pastreze nu doar sa le miroasa , se va alege cu flori vestejite , uscate si fara miros , abia atunci v-a venii si satisfactia ta ca nu a stiut sa pretuiasca ce i-a scos in cale d-zeu .In clipa aia tu s-ar putea sa fii implinita , ingaduitoare si iertatoare.Tine cont de un lucru...daca d-zeu ne iarta pe toti...tu nu poti ierta un fluturas care nu stie ce face ? Fii mai inteleapta , iarta si mergi mai departe , d-zeu tine cont de asta.Daca vrei sa-ti spun ce ti s-ar potrivii sa nu mai ai deceptii , cauta-ma pe privat si iti voi da niste sfaturi , da-mi doar data te de nastere completa , daca o stii sui pe a fluturasului , iti pot da multe detalii despre el. Sa te aud cu vesti bune.
banalulanonim
Postat pe 8 Aprilie 2010 19:39
si eu sunt intr-o situatie dificila.sunt disperata.tot la razbunare ma gadeam pana sa citesc ce ai scris tu.ai mare dreptate.crezi k m-ai putea ajuta si pe mine?merci anticipat
anynutza
Postat pe 8 Aprilie 2010 21:10
De la: kudika161873, la data 2010-04-08 21:10:27si eu sunt intr-o situatie dificila.sunt disperata.tot la razbunare ma gadeam pana sa citesc ce ai scris tu.ai mare dreptate.crezi k m-ai putea ajuta si pe mine?merci anticipat


Te ajutam cu mare drag ! Spune-ne ce ai pe suflet ...
dedeeea
Postat pe 8 Aprilie 2010 21:19
exact asta am si eu-chestia cu razbunarea.a zis k suntem impreuna,acum imi zice k nu vr o relatie,dar continua sa ma caute mai ales dak incerc sa ma retrag.zice k tine la mine dar....nu mai stiu ce sa mai cred..se comporta de park am fi impreuna,vb ore in sir la tel,ne vedem,dar.....ce ma sfatuiti?

anynutza
Postat pe 8 Aprilie 2010 21:46
sunt oameni care se inteleg mai bine cand sunt la distanta unul fata de celalalt, stupid dar adevarat. persoane care te'ar vrea dar nu te'ar vrea, te'ar lasa dar sa nu te ia altul, te'ar lua dar sa stie ca oricand te pot lua inapoi. sunt oameni si oameni.cel mai bine ar fi sa stii sa alegi pe cine lasi langa tine, dar asta sigur tb sa o faci in functie de interesale tale, de idealuri, de vise, de sperante. nu oricine trebuie sa aiba liber sa intre si sa iasa din viata dupa bunul plac, trecand evident ca un taifun, lasand in urma numai dezordine si dezamagire.
Shhh
Postat pe 8 Aprilie 2010 21:52
acum vreo doua luni jumate am avut si eu o problema asemanatoare, tot cu un tip caruia ii placea viata....ne-am despartit de ceva timp, el e cu alta eu imi vad de viata mea. mai aiurea e ca ne vdm des la facultate si el se comporta de parca intre noi mai e ceva..serios. am ajuns la concluzia ca indiferenta si nu razbunarea e cea mai buna arma. asta experimentez acum si merge la fix! incearca si tu sa mergi mai departe, treci peste chiar daca te doare...o sa-i vezi reactia atunci cand va vedea ca esti fericita si fara el si de ce nu cu altu. mult succes!
Spiridusha_89
Postat pe 9 Aprilie 2010 08:17
... razbunarea e arma...spune o vorba...cea mai crunta pedeapsa pentru el/ea este sa tratezi cu indiferenta ...chiar daca doare (si doare al dracului va spun eu),intr-un final vei avea efectul scontat.totul se plateste in viata...absolut totul chiar daca unii nu cred . mai devreme sau mai tirziu isi vor da seama de acest lucru.singur va realiza.de asemeni nimic nu e intimplator in viata...realizind aceste doua lucruri iti vei da seama de principiile dupa care sa te orientezi si sa le aplici in viata.
cauta sa fii tu cea de zi cu zi...si ai incredere in tine . mergi pe drumul tau si demonstreaza ca poti mai mult decit ar fi crezut el/ea.
succes
RUY_BLAS
Postat pe 9 Aprilie 2010 14:47
Punct ochit, punct tintit!

Sint de aceeasi parere si eu! Trebuie sa mergi mai departe...e ingrozitor de greu!!!!!!!!!!!!!!!
DAR: trebuie sa fi ingrijit/a, aranjat/a, sa pari fericita! Sa ai foarte multa incredere in tine...si aceste lucruri sa se vada din exterior prin felul in care ti se citeste pe fata buna stare in care te afli! Chiar daca in interiorul tau urla totul de durere!

Cred ca asa poti trezi din nou oarecum interesul celui care te-a parasit, in asa fel incit sa realizeze ce a pierdut! Mai ales in cazul in care e implicat intr-o alta relatie! Atunci, chiar daca nu doreste acest lucru, inevitabil .... compara! Si vede ce are si ce a avut!

Reusind sa realizezi mai mult decit ar fi crezut el vreodata, ideal ar fi - mai mult decit el, cred ca e punctul in care il atingi cu ceva....parerea mea.

Cel mai nasol e ca...atunci cind ii trezesti interesul din nou, si incepe sa te contacteze cu diverse, sa te vada, etc...fiind in continuare in relatia cea "noua" - atunci nu mai prea stiu...
Eu cred (cam asta se intimpla acum in cazul meu) - ca e ok sa il lasi sa se apropie atit cit trebuie, pentru a vedea si mai bine ce a pierdut, adica sa povesti cu el in asa fel incit sa vada ca iti merge bine, ca ai succes in ceea ce faci, ca esti ok si ca arati incredibil de bine.

Dar totul pina la contactul fizic, sarut sau mai grav sex!!!!!!!!! Aici trebuie pus un mare punct!

E posibil ca el sa ramina oarecum cu impresia ca te mai poate avea .... chiar si pentru simplul fapt ca ii acorzi acele momente de atentie!
Daca e refuzat (la un sarut sau mai mult decit atit) - poate crede ca e doar temporar....

Habar nu am ... ce credeti voi?

A doua posibilitate este sa ii ramai "pe creier" - te vede, te aude, te-ar dori, dar il refuzi...nu stiu poate fi si o provocare!

kudika143575
Postat pe 9 Aprilie 2010 20:04
am fost si eu intr-o situatie asemanatoare aproape 6 luni. cand am inceput sa il presez un pic sa ne vedem mai des si sa ia o hotarare si sa imi spuna care este situatia cu prietena lui mi-a trimis un mesaj inainte de Paste ca are nevoie de o pauza sa vada ce simte dupa si daca este sigur va face mai multe eforturi de a fii cu mine. din ce am citit pe acest forum pauza inseamna despartire desi nu inteleg cum un om poate fi asa de las sa nu spuna direct si in fata care este situatia. desi am mai trecut prin despartiri mi se pare ca am ajuns la o limita cand ma intreb unde gresesc si cum pot fii atat de oarba. am citit raspunsul unora care stiu cand au in fata barbatul neserios. eu nu stiu. si mai ales cand e cineva la care gasesc atatea lucruri comune. astept de multi ani sa iasa soarele si pe strada mea dar cand iasa apune cand sunt mai indragostita. parca atunci cand incep sa iubesc mai mult se strica ceva.
kudika148904
Postat pe 9 Aprilie 2010 21:00
De la: kudika143575, la data 2010-04-09 20:04:04Punct ochit, punct tintit!

Sint de aceeasi parere si eu! Trebuie sa mergi mai departe...e ingrozitor de greu!!!!!!!!!!!!!!!
DAR: trebuie sa fi ingrijit/a, aranjat/a, sa pari fericita! Sa ai foarte multa incredere in tine...si aceste lucruri sa se vada din exterior prin felul in care ti se citeste pe fata buna stare in care te afli! Chiar daca in interiorul tau urla totul de durere!

Cred ca asa poti trezi din nou oarecum interesul celui care te-a parasit, in asa fel incit sa realizeze ce a pierdut! Mai ales in cazul in care e implicat intr-o alta relatie! Atunci, chiar daca nu doreste acest lucru, inevitabil .... compara! Si vede ce are si ce a avut!

Reusind sa realizezi mai mult decit ar fi crezut el vreodata, ideal ar fi - mai mult decit el, cred ca e punctul in care il atingi cu ceva....parerea mea.

Cel mai nasol e ca...atunci cind ii trezesti interesul din nou, si incepe sa te contacteze cu diverse, sa te vada, etc...fiind in continuare in relatia cea "noua" - atunci nu mai prea stiu...
Eu cred (cam asta se intimpla acum in cazul meu) - ca e ok sa il lasi sa se apropie atit cit trebuie, pentru a vedea si mai bine ce a pierdut, adica sa povesti cu el in asa fel incit sa vada ca iti merge bine, ca ai succes in ceea ce faci, ca esti ok si ca arati incredibil de bine.

Dar totul pina la contactul fizic, sarut sau mai grav sex!!!!!!!!! Aici trebuie pus un mare punct!

E posibil ca el sa ramina oarecum cu impresia ca te mai poate avea .... chiar si pentru simplul fapt ca ii acorzi acele momente de atentie!
Daca e refuzat (la un sarut sau mai mult decit atit) - poate crede ca e doar temporar....

Habar nu am ... ce credeti voi?

A doua posibilitate este sa ii ramai "pe creier" - te vede, te aude, te-ar dori, dar il refuzi...nu stiu poate fi si o provocare!


...depinde ce vrei...ce urmaresti ..trebuie sa stii ca daca vei relua relatia pentru el s-ar putea sa fie un trofeu recistigat...trebuie sa dai dovada de foarte multa diplomatie...acolo doar tu poti hatari si asuma raspunderea.de regula se spune ca..."unde scuip nu mai ling"...poti gasi o alta relatie care sa fie mai buna deci cea cu el ...si atunci chiar i-ai servit lectia pe care o merita.
chesti cu (saruturi,mingieri,pipaieli)..face parte din "lungeste doamne boala"...parerea mea.
nu detin adevarul absolut si totul difera de la o persoana la alta.de la o relatie la alta.
RUY_BLAS
Postat pe 10 Aprilie 2010 18:56
O noua realtie mult mai buna ar fi solutia ideala pentru toti!

DAR: sa stii ca e FOARTE greu in ziua de azi sa gasesti pe cineva care sa fie capabil sa iti ofere aceasta RELATIE!
Iar faptul ca am ajuns si la o virsta ... nu mai e ca la 20 de ani, viata se vede cu alti ochi si din alte puncte de vedere...

Dar, intr-o buna zi, va rasari soarele si pe strada mea :-) trebuie sa raminem optimisti!

Un lucru insa e foarte clar - a gasi pe cineva doar de dragul de a nu fi singur...e o gresala capitala dupa parerea mea!
kudika143575
Postat pe 11 Aprilie 2010 21:11

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ce sa fac sa-mi recastig iubirea? :(( ajutati-ma cu un sfat.sunt disperata :(( 39 De la: anissya 8 Ianuarie 2010 19:07
Dragostea din trecut imi apare ca o fantoma 8 De la: elena1989 2 Aprilie 2013 03:39
Ce faci atunci cand fugi dupa o fericire pe care doar tu o vezi? 28 De la: alexandra-floriintimisoara-eu 26 Ianuarie 2016 14:45
Renuntare la fumat si alcool prin metode naturiste 13 De la: printesaa_x 17 Ianuarie 2011 10:49
?ha 3 De la: kudika_5546 22 Aprilie 2012 23:31