Setari Cookie-uri

Cum sa-l fac sa accepte discutiile serioase?

Am avut o relatie de 4 luni,in kre am pus suflet,dar nu m-am ales decat cu dezamagire,tristete si durere,dupa ce el a pus capat,pentru k nu eram pregatita pt pasul important...Ca sa-l uit pe individ,am hotarat sa incep alta relatie..cu baiatul cu care sunt acum,de 2 ani de zile.Cu el mi-am inceput viatza sexuala dupa 1 an si 2 luni.Nu m-a presat,m-a asteptat,si mi-a dovedit de la inceput k tine la mine.Cu timpul am ajuns sa tin la el.La inceput il vedeam k pe un prieten,si atat...gandul mi-era la acel individ...dar am reusit sa-l uit.Pe actualul il iubesc,vreau sa intemeiem o familie si toate cele...numai k de la un timp,au inceput sa ma enerveze gesturile lui,faptul k atunci knd vorbeste de viitor nu ma include si pe mine,si multe altele...I-am zis aproape de fiecare data knd ne-am certat,k vreau s-o terminam,dar mai mult de 2 zile nu pot sa stau fara el..nu depind de el,nu sunt obsedata de el,dar nu vreau sa se termine...el niciodata nu a zis k vrea sa ne despartim...de multe ori imi zicea k mai bn luam o pauza,dekt sa ne despartim,pt k ma iubeste prea mult...Intrebarea mea este:Cum sa-l fac sa accepte discutiile serioase?De fiecare data knd trebuie sa vorbim serios,intervine ceva,sau pur si simplu ma duce cu zaharelul,si nu mai vorbim despre lucrurile kre ne deranjeaza..Eu am 18 ani,el 21.Amandoi ne comportam ca niste copii..imi doresc mai multa maturitate din partea lui...sa stie cum sa-mi vorbeasca si cum sa se poarte atunci cand sunt suparata.
kudika032793
Postat pe 6 Aprilie 2010 21:50
las-o mai moale cu familia..si discutiile serioase despre o viitoare viata comuna...ai de abia 18 ani..Si da,sunteti copii..Nu stiu ce te mira daca el te duce cu zaharelul cand vrei sa vb despre un viitor comun.E clar ca nu e pregatit pt asta! Chill out girl..nu au intrat zilele in sac.
free_attitude
Postat pe 13 Aprilie 2010 17:24
avand in vedere ca baietii se maturizeaza mai tarziu decat fetele, era de asteptat ca prietenul tau sa aiba o atitudine rezervata in ceea ce priveste discutiile "serioase". Gandeste-te bine, poate planurile lui despre viata voastra impreuna nu bat chiar atat de departe cat crezi tu! Matur din partea ta ar fi sa lasi lucrurile sa curga de la sine. Daca chiar intentionezi sa investesti timp si sentimente in aceasta relatie, ai rabdare!
Dedusk
Postat pe 13 Aprilie 2010 17:38
..daca ar fi sa ma iau dupa modul in care scrii...as zice ca esti prea posesiva cu el!...probabil e chiar asha...nu are aceleasi planuri cu tine ca cele pe care le ai tu cu el....si teoretic asta e cel mai dureros lucru....chiar daca trece timpul si incepe sa devina..cum vrei tu...inclin sa cred ca nu ar mai avea aceeasi valoare cu momentul prezent...pe care daca il iei ca pe o stare de fapt...nu iti convine!
andreea_n_x
Postat pe 13 Aprilie 2010 21:22
daca tu nu poti sta 2 zile fara el...dar el poate sta 2 zile fara tine...mai bine...lasa/l liber!!!
andreea_n_x
Postat pe 13 Aprilie 2010 21:24
calmaza-te ai abea 18 ani .... ai toata viata inainte si nu cred ca se merita sa te grabesti. E clar daca evita discutiile serioase si te tot duce cu zaharelul de fiecare data inseamna ca el nu se gandeste inca(se poate spune si asa) la un viitor in care apari si u....las-o mai moale...si nu-i mai da atata importanta...il vei pune pe ganduri si atunci va incepe sa-ti arate ce simte sau ce-si doreste...nu-ti distruge tineretea si timpul pt cine nu merita...poti avea pe oricine....si in primul rand fi sigura de sentimentele ce le ai fata de el ..sau doar le confunzi?....analizeaza-te si descopera-te....e foarte important....
reea_ea
Postat pe 24 Aprilie 2010 20:35

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cum salvezi o afacere de la faliment? 2 De la: Achillesluv 26 Aprilie 2014 16:14
cum pot gasi un job 13 De la: allexxe 3 Iulie 2009 09:05
ce sa fac?ajutati-ma cu un sfat! 24 De la: DANYELLA198305 26 Iulie 2011 10:12
Pentru liceeni 44 De la: Calandrinon 19 Decembrie 2009 23:35
Dragii mei deschideti bine ochii cit timp se mai poate! 74 De la: Valitza88 9 Octombrie 2009 20:09