Setari Cookie-uri

despre vise si intamplari ciudate

Cum spunea Freud, visele reprezinta un fenomen psihic de compromis care satisface ina celasi timp 2 dorinte contradictorii: pe de o parte dorinta de a dormi, care tine de sistemul preconstient-constient, si pe de alta parte dorinta inconstienta sau refulata, de natura instinctuala.
Visul absoarbe efectul stimulilor externi (zgomote, lumina, miros)si interni (necesitatile fiziologice: sete, foame, nevoia de a urina, nevoia sexuala), de asemenea interesele psihice persistente, dorintele actuale nerealizate in timpul zilei sau dorinte infantile, inconstiente sau refulate, si ii prelucreaza in asa fel incat somnul sa poata continua. Din toti acesti stimuli, visul produce o halucinatie, de obicei vizuala, apta sa satisfaca atat dorinta de a dormi cat si dorinta inconstienta de natura instinctuala.
Interpretarea visului este un demers in care predomina aspectul intelectual, inconstientul exprimandu-se profund in vis, care trimite atat spre trecut cat si spre viitor.
Simbolurile ce apar in vis pot fi individuale sau singulare, valabile pentru un singur individ sau generale, valabile pentru o comunitate si universale, valabile pentru intreaga umanitate.
Personal cred in vise deoarece in mare parte tot ce am visat a avut legatura cu experienta mea si am putut gasi o punte intre ceea ce visam si realitate, dar fiecare cu opinia lui!
pink_rose_pink_7
Postat pe 24 Aprilie 2010 17:13
Singurele cosmaruri pe care le aveam cand eram copil erau cu un geam care se spargea iar zgomotul cioburilor nu se mai termina si mai visam uneori ca ma pierdeam de parinti... visele astea se repetau mereu si uite-asa se face ca stau foarte prost cu orientarea. Insa cel mai interesant vis l-am avut acum cativa ani... se facea ca sotul meu avea o arma si m-a impuscat... imi facuse o gaura mare in stomac de vedeam prin ea, am lesinat si, in acelasi vis mi-am si revenit , dar gaura provocata de impuscatura nu mai era...m-am trezit apoi, dar mereu imi aminteam si ma gandeam la visul asta. Dupa cateva luni sotul meu m-a anuntat ca are pe altcineva si ca vrea sa divortam , eram insarcinata si facusem 2 ani tratament ca sa pot avea un copil... asa am realizat ca visul fusese o premonitie, dar ma consolam cu ideea ca, in finalul visului, rana mea disparuse... dupa 5 ani de la divort ne-am impacat in mod miraculos (nici o secunda nu ma gandisem ca am putea fi din nou impreuna)
Eu cred ca Dumnezeu m-a prevenit... pacat ca am realizat asta prea tarziu... desi oricum nu cred ca as fi putut schimba ceva...
Roxyutza
Postat pe 24 Aprilie 2010 17:18
foarte interesante povestile relatate aici...eu spre exemplu in ultimul timp ma visez in padure,cu toate rudele mele,urmarita de lupi sau ursi si ma mai visez in podul diferitelor cladiri,nu stiu ce inseamna insa ma straduiesc sa fac legatura cu viata mea...aa si mai visez caini,pisici,cai,albi toti...
peentruthine
Postat pe 24 Aprilie 2010 17:27
Înseamnã libertate sau cerere în cãsãtorie.
kudika073812
Postat pe 24 Aprilie 2010 17:32
De la: kudika073812, la data 2010-04-24 17:32:27Înseamnã libertate sau cerere în cãsãtorie.


daca mesajul era pentru mine din pacate nu prea mi se potriveste ...cred ca fiecare om ar trebui sa-si gaseasca semnificatia in viata lui nu crezi?
peentruthine
Postat pe 24 Aprilie 2010 17:50
doamne, da' cit de timpite puteti fi??????????????
littlefinger
Postat pe 24 Aprilie 2010 19:17
eu inteleg perfect ce vrei sa spui
kudika149044kami
Postat pe 24 Aprilie 2010 19:43
De la: littlefinger, la data 2010-04-24 19:17:29doamne, da' cit de timpite puteti fi??????????????


nelimitat
anastasia_m
Postat pe 24 Aprilie 2010 19:45
De ce sunt tampite? Daca ti se pare tampit subiectul si relatarile fetelor, cine te pune sa le citesti?
Fetelor eu de mica stiu, de la mamaia mea, Dumnezeu s-o odihneasca, ca un cal aparut in vis reprezinta ingerul pazitor, mai ales daca este si alb. Eu asa cred si asta semnifica pentru mine, am trecut printr-o mare cumpana acum 8 ani si am fost pe moarte, pe un pat de spital intr-o stare din ce in ce mai rea, iar l-a un momendat am avut un vis frumos cu un cal alb, apoi mi-am dat seama ca era ingerul meu si ca avea cineva grija de mine si ca ma ajuta sa imi revin. Mi-am dat seama ca trebuia sa lupt pentru viata mea si am inceput sa-mi revin simtitor.
Eu cred ca visele au semnificatia lor si ca trebuie sa stim sa le descifram. Mie mi se intampla foarte des sa visez o persoana pe care nu am mai vazut-o de foarte mult timp si a doua zi sa ma intalnesc cu ea.....plus multe alte chestii, in ultimul timp am visat ceva ce inca nu-mi vine sa cred si care s-a intamplat apoi in lume, dar nu va povestesc despre ce este vorba pentru ca dupa aia cine stie ce jigniri mi se aduc si mie. O seara buna!
cristina1087
Postat pe 24 Aprilie 2010 19:48
asta imi aminteste de videoclipul ala de la evanescence good enough...parca...e exact ca acolo
gOthic_axy6_6
Postat pe 24 Aprilie 2010 21:29
De la: gOthic_axy6_6, la data 2010-04-24 21:29:22asta imi aminteste de videoclipul ala de la evanescence good enough...parca...e exact ca acolo
....daca vorbim de vise..si de un pian arzand
gOthic_axy6_6
Postat pe 24 Aprilie 2010 21:31
Eu am visat cai albi cand aveam vreo 14, 18 si 20 de ani si ca ii calaream si zburam pana la nori, nu m-am casatorit inca, am deja 27, dar mi s-a schimbat viata in foarte bine pe toate planurile. Asa ca poate vine ceva bun!
mona9
Postat pe 24 Aprilie 2010 22:16
io visez cai verzi. pe pereti!
geo_reincarcat_iara
Postat pe 24 Aprilie 2010 22:27
Buna..!! Eu am auzit k e semn bun ..cine stie !? Apai eu k timp de 2 sapt am visat numai tren..tren...eram hipnotizata de tren Cine stie ce semnificatie au intreadevar visele!?
silionsteluta
Postat pe 24 Aprilie 2010 22:58
Visele au mesajele lor cu privire la viitorul tau.
Sincer,eu cand imi mai amintesc ce-am visat incerc sa descifrez ce vrea sa spuna si,pe cuvant,chiar asa cum am descifrat mi s-a intamplat...Dar cu descifratul asta....consulta un dictionar de vise si vezi ce-ti spune.
Alee11
Postat pe 25 Aprilie 2010 00:29
te mariti curind cu un blond-saten
cristina_branzan
Postat pe 25 Aprilie 2010 08:22
De la: kudika168237_dana, la data 2010-04-18 13:54:38visele pot fi si o miscare in subconstientul fiecarui om pt ca atunci cand dormim suntem in stare de veghe ca intr-o moarte clinica iar partea sufleteasca din noi poate sa calatoreasca sau sa fie atacata prin vise bune sau rele de ingeri sau demoni care pot sa isi ia forma de inger bun. de aceea cand vreti sa stiti daca sunt vise bune sau rele trebuie sa fiti in legatura cu d-zeu prin rugaciune si treji si in timpul visului sa strigati divinitatea in timp ce visati mai ales cosmaruri si nu numai pt a va da seama de unde va vin visele.daca sunt de la demon cand strigati in vis pe sfinti pe iisus pe sf fecioara, sf cruce sau va faceti cruce cu limba in gura pt ca sunt situati cand din cauza cosmarului nu va pouteti misca atunci trebuie facut cruce cu limba in gura pt a disparea acel demon care va ataca prin vis. daca se mentin acele cosmaruri atunci e bine sa apelati la rugaciunile sf vasile cel mare facute de un preot cu har mare care sa fie cu efect.pt ca atunci cand sufletul se imbolnaveste apar si bolile trupesti.orice boala vine din pacat facut de persoana sau inaintasii persoanei.deoarece cum mostenim gena asa mostenim si pacatele inaintasilor pe neam .....as avea multe de discutat dar veti zice poate ca sunt prea fixista dar am trecut si eu prin asa ceva dana[/quote

As vrea mult sa mai scri pe aceasta tema...........ma trezesc de multe ori speriata,( visez urit sau simt prezenta cuiva )si ma rog inspamantata, paralizata parca ,pana adorm din nou.Ai dreptate si cu sufletul, din pacate nu stiu cum sa-l ajut si s-a imbolnavit si trupul , lupt cu boala si medici se mira de rezultate ptr ca nu am ales tratamentul recomandat de ei.Te rog mai scrie
kudika149044kami
Postat pe 25 Aprilie 2010 10:02
eu am auzit ca inseamna ca sunt ingerii tai.
kudika035908
Postat pe 25 Aprilie 2010 13:28
Acum o luna am visat-o pe prietena mea cea mai buna in pat cu un tip(stateau pur si simplu :)) ) ..in momentul ala au inceput sa-mi cada dintii unul cate unul..aveam gura plina de dinti cazuti si sange..am ajuns la dentist si locul meu era ocupat de o batranica (bunica vecinului meu)..Cand m-am trezit aveam aceasi senzatie ciudata cu dintii desi realizam ca nu e reala...A doua zi batranica a murit..

acum o saptamana i-am visat pe mama si pe fratele meu in bucatarie..luase foc ceva si incercau sa stinga apoi a aparut si finutul meu ..n-am inteles mai nimic din vis..ce e ciudat e ca seara ne suna tatal baiatului si ne spune ca i-a ars casa...multi cred ca si-au dat singuri foc la casa pt a primi bani..ceea ce nu e exclus.(le-a ars doar o camera,cainele l-au bagat in baie si n-au vrut sa vina politia sa afle ce s-a intamplat)
weird,huh?

explicatii ,sugestii ..va astept.

Zoinx
Postat pe 25 Aprilie 2010 16:08

explicatii ,sugestii ..va astept.

[/quote]


sugestii ??????? nu mai visa !!!!!!!! s-ar putea evita atatea nenorociri
anastasia_m
Postat pe 25 Aprilie 2010 16:11
d se zice ca daca visezi fie un cal fie un bou el e ursita ta -daca e cal alb atunci e un baiat blond ,sau mai nmulti(boi i mai blanzi'') dar acum depine cum il visezi ..in orice caz daca are ham pe el e deja insurat ..
ica_ramona
Postat pe 25 Aprilie 2010 18:44
daca visezi cai albi...sunt buni...daca nu esti casatorita, asta inseamna ca o sa ai petitori, si te vei casatori ...sa zicem, cam intr-un an de zile. Ti-o spun si din proprie experienta...si eu am visat candva, si mi-a descifrat cineva , si dupa 9 luni m-am si casatorit...sa dea Dumnezeu safie bine pentru tine...SUCCES
joana_angel
Postat pe 25 Aprilie 2010 21:02
De la: freedom123, la data 2010-04-09 12:31:25
De la: miss_darine, la data 2010-04-09 12:26:45 e o vorba: visezi cai verzi pe pereti, numai ca ai tai sunt albi acum serios,mamaia de la mine din birou zice ca e de bine pen'ca te vei marita in curand


da cai verzi pe pereti aaa ,prefer sa cred k-s verzi si s-au decolorat de la clor decat sa stiu ca ma marit
kudika109924
Postat pe 25 Aprilie 2010 23:33
Caii de obicei in vis inseamna petitor fiind alb iti va aduce multa bucurie.
kudika116539
Postat pe 26 Aprilie 2010 00:10
va zic mia murit nepotul anu trecut,,avea 21 de ani,,nepotul din partea lui sotul meu,,am visat ca ma saruta,,altizic ca inseamna viatza lunga,am visat ca lam scos dintro groapa,,,,in fine,visez mereu cu tigani care cere bani de mancare si intr-o carutza poarta un om foarte bolnav in carutza omul acela e pus in sicriu dar se misca,,am visuri doar de astea,,cam cear insemna,,mereu asteas cosmarurile cu care ma trezesc..daca careva stie sami zica si la mine,,pup
kudika087234
Postat pe 26 Aprilie 2010 01:43
Neata...apropos de vise ciudate..acum 5 ani am avut un vis. Eram imbracata intr-o rochie de mireasa neagra, aveam un buchet de trandafiri negru ..mergeam desculta si plangeam.
A 2-a zi a murit tatal meu. Tin sa precizez ca nu suferea de absolut nicio boala, adica nu ne asteptam sa se intample asta.
nu va spun sa credeti in vise, dar cand visati ceva fiti mai atenti in jurul vostru...nu se stie niciodata.
Va doresc o zi buna in continuare
monik_nik22
Postat pe 26 Aprilie 2010 07:50
Si eu cred in vise...pentru ca de cele mai multe ori se intampla asa cum visez...sau poate e doar in subconstientul meu..insa sunt atenta la ce visez chiar daca nu am cine stie ce vise ciudate..visez mereu baieti..cunoscuti sau necunoscuti..chiar daca urmeaza sa ma casatoresc peste un an.Si la aceste vise nu pot gasi explicatia...visez mereu baieti fara sa ma gandesc inainte la cineva sau sa ma intalnesc a 2 a zi cu cei pe care ii visez..k de obicei se intampla asa ceva..visez persoana la care ma gandesc sau cu care ma intalnesc in ziua respectiva, sau daca nu a 2 a zi sigur ma intalnesc cu persoana din vis (daca o cunosc) Dar in ultimul timp visez baieti cunoscuti sau nu, dar fara sa ma gandesc sau fara sa ii intalnesc...si mi se pare putin ciudat..aveti cumva vreo explicatie..
magdonek
Postat pe 26 Aprilie 2010 15:36
si eu am visat azi noapte un bou si-o vaca....se harjoneau intr-o poienita ce-o insemna asta?
miss_darine
Postat pe 26 Aprilie 2010 15:40
eu de mica ma visez pe marginea unei prapastii...apoi urmeaza o cazatura in gol si ma trezesc cu un mare gol in stomac....acelasi vis il are si sotul meu tot de cand era mik... aveti idee ce inseamna?
candy_me2006
Postat pe 26 Aprilie 2010 15:56
cand eram mica stiam ca dc visezi cai abli inseamna ca te iubea doamne doamne
_Alexa_
Postat pe 26 Aprilie 2010 23:03

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Gradinita particulara ideala!! 1 De la: deny_d_a 21 Martie 2010 21:37
fetelor ati plati vreodata pe un barbat pentru a face sex cu voi? 35 De la: bestiutza_relouded 29 Iulie 2009 23:46
copiii cu dizabilitati 1 De la: julia_stancu 2 Septembrie 2012 15:02
Vacanta pe timp de criza :D 4 De la: geo_reincarcat_iara 29 Iulie 2010 19:38
Apel umanitar 1 De la: bestiutza_mv 15 Martie 2009 19:58