Setari Cookie-uri

poti avea o relatie cu prietenul cel mai bun????

salut! suntem prieteni de vreo 7 ani,initial fiecare avea cate o relatie cu o alta persoana.acu de vreo 4 luni suntem singuri amandoi,ne intanim aproape zilnic,vorbim pe messenger zilnic,treptat ne-am apropiat din ce in ce mai mult,(tre sa precizez ca e genul care glumeste foarte mult,aproape tot timpul),ne tachinam reciproc,mergem la cumparaturi,sucuri,filme,plimbari impreuna.si invitabil m-am atasat prea mult de el si acum vreau ceva mai mult decat o prietenie,adik o relatie.Cum pot sa depistez ce-si doreste si e fara sa-l intreb direct?
andra_m28
Postat pe 17 Aprilie 2010 17:01
Poti sa il intrebi in gluma....sau poti sa-i spui ca il doresti si vezi ce-ti raspunde.
anda1979
Postat pe 22 Aprilie 2010 16:33
si eu am trecut prin asa ceva...chestia e k s-au batut f multeapropouricum ar fi....ehhh poate ma indragostesc de tine dak tot nu mai avem pe nimeni...simulte chestii de genul...incearca sa-i bati apropouri...oricum o sa inteleaga ceva k nici el nu e depiatra!!!
paullina
Postat pe 22 Aprilie 2010 16:43
ar trebui sa discuti cu el si sal intrebi daca simte ceva pt tine in afara de sentimentul prieteniei si asa te poti lamuri cu adevarat
kudika169307
Postat pe 27 Aprilie 2010 12:42
Buna. Am trecut si eu prin asa ceva. Dupa 3 ani de amicitie in care am discutat despre tot ce se intampla in vietile noastre, am trecut si dincolo de bariera. Oricat de buni prieteni am fost inainte, faptul ca am ajuns intimi ne-a adus la un alt nivel. Parca nu mai reuseam sa fim deschisi, parca aveam grija ca nu cumva sa ne ranim reciproc, in concluzia a aparut acel comportament pe care il avem de obicei cu o persoana iubita si nu cu un ``frate``.
In cazul meu, avand in vedere ca a fost o relatie la distanta mare intre romania si grecia, nu a tinut dar mai mult de atat s-a distrus si amicitia tinuta prin mailuri si sms-uri care a durat 3 ani de zile. Ne simteam amandoi vinovati ca nu am reusit sa pastram limitele pentru ca, facand asta ne-am pierdut si prietenia. Acum oricat incercam sa relegam firele amicitiei, parca ceva ne retine; ne retin acele nopti fierbinti si pasionale pe care doar sufletele ce se inteleg perfect reciproc le pot avea.
Deci sfatul meu: daca stii ca puteti construi ceva frumos impreuna, fa pasul. Daca nu ai aceasta certitudine macar din partea ta, atunci pastreaza-l ca prieten=amic, pentru ca este minunat sa ai un suflet de sex opus cu care sa discuti vrute si nevrute.
Toate bune si bafta.
kudika127491
Postat pe 30 Aprilie 2010 16:42
Hmmm. Ma gandesc la urmatoarele variante: Ii spui ca vrei mai mult, se sperie si pierzi si amicitia, sau...se bucura si ramaneti impreuna, sau te refuza explicandu-ti ca te place doar ca amica. Totul depinde de tine cat esti dispusa sa risti.
Totusi nu inteleg de ce va e teama sa comunicati? Va temeti de reactia celuilalt? Dragostea merita marturisita indiferent daca e impartasita sau nu. Poti preciza ca nu disperi daca nu e reciproca treaba. O oarecare stanjeneala va fi oricum. Asta e. Suntem oameni si ne facem prea multe probleme.
Numai bine!
kudika064868
Postat pe 30 Aprilie 2010 20:41
De la: andra_m28, la data 2010-04-17 17:01:01salut! suntem prieteni de vreo 7 ani,initial fiecare avea cate o relatie cu o alta persoana.acu de vreo 4 luni suntem singuri amandoi,ne intanim aproape zilnic,vorbim pe messenger zilnic,treptat ne-am apropiat din ce in ce mai mult,(tre sa precizez ca e genul care glumeste foarte mult,aproape tot timpul),ne tachinam reciproc,mergem la cumparaturi,sucuri,filme,plimbari impreuna.si invitabil m-am atasat prea mult de el si acum vreau ceva mai mult decat o prietenie,adik o relatie.Cum pot sa depistez ce-si doreste si e fara sa-l intreb direct?

raspunde SEXOLOGUL DE SERVICIU
da , poti avea o relatie cu cel mai bun prieten , dar dupa aia n-o sa-ti mai fie " prietenul cel mai bun "
YullyNar3
Postat pe 30 Aprilie 2010 20:57
De la: kudika064868, la data 2010-04-30 20:41:54Hmmm. Ma gandesc la urmatoarele variante: Ii spui ca vrei mai mult, se sperie si pierzi si amicitia, sau...se bucura si ramaneti impreuna, sau te refuza explicandu-ti ca te place doar ca amica. Totul depinde de tine cat esti dispusa sa risti.
Totusi nu inteleg de ce va e teama sa comunicati? Va temeti de reactia celuilalt? Dragostea merita marturisita indiferent daca e impartasita sau nu. Poti preciza ca nu disperi daca nu e reciproca treaba. O oarecare stanjeneala va fi oricum. Asta e. Suntem oameni si ne facem prea multe probleme.
Numai bine!
parerea mea este ca e posibil sa ai o relatie chiar si cu prietenul tau cel maibun cu conditia sa vrea si el o relatie cu tine daca exista mai ales sentimente care sa va apropie si mai mult...
kudika029282
Postat pe 30 Aprilie 2010 20:57
eu cred ca din moment ce va petreceti f mult timp impreuna , asta se intampla pt ca si el vrea, ar fi ok sa aveti o discutie pe tema asta ,pt ca nu cred ca el este indiferent din mom ce isi petrece majoritatea tipmului cu tine, gaseste un moment cat mai ok nu-l lua direct si intreaba-l foarte calma ce are de gand si spunei ca ai inceput sa te obisnuiesti cu el si ca vrei cv mai mult, iar dak el nu te implica in planurile lui las-o asa pt ca intotdeauna prietenia dispare in momentul cand te implici intr-o relatie si se schimba comportamentul din partea amndurora, mai gandeste-te ca amndoi ati iesit dintr-o relatie si poate el are nevoie de o pauza, eu zic ca cel mai bine e sa aveti o discutie pe tema asta pt ca dak el este pregatit sa inceapa o alta relatie, s-ar putea sa t-io ia alta inainte:P, take care
deniysika
Postat pe 5 Mai 2010 14:19
si eu am trecut prin aceeasi experienta, am fost prieteni foarte buni 4 ani inatnte de a ne cupla. Acum suntem impreuna de 2 ani si la anu avem de gand sa facem nunta. Important este ca si el sa simta la fel pentru tine, eu am riscat si am avut de castigat. Discuta direct cu el si spune-i ce simti, dar ai grija la urmari. bafta multa!
anamariyea
Postat pe 5 Mai 2010 16:04
Pai de ce nui spui direct?Fara ocolisuri, e cel mai bine asa.Si daca el accepta de ce nu?
kudika098645
Postat pe 5 Mai 2010 17:41
De la: andra_m28, la data 2010-04-17 17:01:01salut! suntem prieteni de vreo 7 ani,initial fiecare avea cate o relatie cu o alta persoana.acu de vreo 4 luni suntem singuri amandoi,ne intanim aproape zilnic,vorbim pe messenger zilnic,treptat ne-am apropiat din ce in ce mai mult,(tre sa precizez ca e genul care glumeste foarte mult,aproape tot timpul),ne tachinam reciproc,mergem la cumparaturi,sucuri,filme,plimbari impreuna.si invitabil m-am atasat prea mult de el si acum vreau ceva mai mult decat o prietenie,adik o relatie.Cum pot sa depistez ce-si doreste si e fara sa-l intreb direct?


intreaba-l daca a cunoscut pe cineva interesant in ultimul timp, daca simte deja nevoia de a-si gasi alta iubita, etc....daca si el simte ca tine, iti va da el de inteles...nu e nevoie sa il intrebi direct tu
DayC
Postat pe 5 Mai 2010 20:18
Parearea mea este ca nu exista prietenie intre un baiat si o fata cel putin unul dintre cei inplicati va simtii mai mult ca dealfel si in cazul tau.
Eu am trecut printr-o astfel de experienta asemanatoare mi-a declarat dragostea dupa 2 ani de cand ne-am cunoscut iar ceea ce a urmat a fost foarte neplacut!Akm nu mai vorbim decat sa ne felicitam de zilele de nastere si de sarbatori!
Asa k ai mare grija!
Poarta cu el o discutie serioasa si fara ocolisuri sau glume
rowanna
Postat pe 5 Mai 2010 20:25
De la: rowanna, la data 2010-05-05 20:25:38Parearea mea este ca nu exista prietenie intre un baiat si o fata cel putin unul dintre cei inplicati va simtii mai mult ca dealfel si in cazul tau.
Eu am trecut printr-o astfel de experienta asemanatoare mi-a declarat dragostea dupa 2 ani de cand ne-am cunoscut iar ceea ce a urmat a fost foarte neplacut!Akm nu mai vorbim decat sa ne felicitam de zilele de nastere si de sarbatori!
Asa k ai mare grija!
Poarta cu el o discutie serioasa si fara ocolisuri sau glume
sunt multe cazuri in care prietenia se transforma destul de usor in relatie de dragoste..mai ales daca exista si atractie intre parteneri..
kudika029282
Postat pe 5 Mai 2010 20:49
De la: rowanna, la data 2010-05-05 20:25:38Parearea mea este ca nu exista prietenie intre un baiat si o fata cel putin unul dintre cei inplicati va simtii mai mult ca dealfel si in cazul tau.
Eu am trecut printr-o astfel de experienta asemanatoare mi-a declarat dragostea dupa 2 ani de cand ne-am cunoscut iar ceea ce a urmat a fost foarte neplacut!Akm nu mai vorbim decat sa ne felicitam de zilele de nastere si de sarbatori!
Asa k ai mare grija!
Poarta cu el o discutie serioasa si fara ocolisuri sau glume
sunt multe cazuri in care prietenia se transforma destul de usor in relatie de dragoste..mai ales daca exista si atractie intre parteneri..
kudika029282
Postat pe 5 Mai 2010 20:50
.....si invitabil m-am atasat prea mult de el si acum vreau ceva mai mult decat o prietenie,adik o relatie.Cum pot sa depistez ce-si doreste si e fara sa-l intreb direct? [/quote]

Eu NU te-as sfatui sa intrebi direct din 2 motive:
1. daca auzi ca raspunsul e NU o sa fii dezamagita si data peste cap si te vei intreba de ce , ce -ti lipseste ca sa fii iubita lui sau etc.. si uite asa o sa stici vreocateva luni de prietenie si amicitie cu framatari interioare si " discutii "lungi cu el ca sa va clarificati .

2. e posibil sa afli ca esti doar de umplutura " sau " cineva cu are se simte bine dupa relatia lui care n-a mers" si iar o sa te dai peste cap incercand sa l faca sa te iubeasca , etc.. si iar buna ta dispozitie se duce pe apa sambetei

3. daca va cunoasteti mai de mult , avea tot timpul sate ceara in " prietenie " ..daca nu afacut o nici atunci si nici acum , inseamna ca e un motiv. ...pe care nu -l stii tu .. poate spera sa se impace , etc.

ce te-as sfatui sa faci ca sa vezi exact ce gnadeste despre tine ? sa te detasezi de el usurel .... mai rareste iesirile cu el .. si vezi reactia lui .( daca te cauta pt intalniri sau isi gaseste alta ocupatie ....in plus sa nu ti pui sperante ca intalnirie cu el o sa-l faca sa te iubeasca romantic .. si sa ai in vedere si planul B, adica sa continui sa te vezi cu cu alti baieti care te invita in oras, pentru ca la urma urmei idila cu amicul tau amicul cel mai bun , e doar in capul tau, el nu ti-a propus nimic .

E mai bine daca nu speri si nu visezi la nimic romantic si te cauta el sa ti propuna asta, decat daca tu speri si -ti imaginezi si pana la urma el nu se gandeste la chestia asta , ba mai mult o sa vina sa -ti povesteasca de tipa care l-a atras la o petrecere intro seara...etc.. ( pentru ca daca te complaci in rolul de amica ea mai buna , astea vei auzi dupa un timp..)



kudika052198
Postat pe 6 Mai 2010 11:24
De la: kudika052198, la data 2010-05-06 11:24:08.....si invitabil m-am atasat prea mult de el si acum vreau ceva mai mult decat o prietenie,adik o relatie.Cum pot sa depistez ce-si doreste si e fara sa-l intreb direct?


Eu NU te-as sfatui sa intrebi direct din 2 motive:
1. daca auzi ca raspunsul e NU o sa fii dezamagita si data peste cap si te vei intreba de ce , ce -ti lipseste ca sa fii iubita lui sau etc.. si uite asa o sa stici vreocateva luni de prietenie si amicitie cu framatari interioare si " discutii "lungi cu el ca sa va clarificati .

2. e posibil sa afli ca esti doar de umplutura " sau " cineva cu are se simte bine dupa relatia lui care n-a mers" si iar o sa te dai peste cap incercand sa l faca sa te iubeasca , etc.. si iar buna ta dispozitie se duce pe apa sambetei

3. daca va cunoasteti mai de mult , avea tot timpul sate ceara in " prietenie " ..daca nu afacut o nici atunci si nici acum , inseamna ca e un motiv. ...pe care nu -l stii tu .. poate spera sa se impace , etc.

ce te-as sfatui sa faci ca sa vezi exact ce gnadeste despre tine ? sa te detasezi de el usurel .... mai rareste iesirile cu el .. si vezi reactia lui .( daca te cauta pt intalniri sau isi gaseste alta ocupatie ....in plus sa nu ti pui sperante ca intalnirie cu el o sa-l faca sa te iubeasca romantic .. si sa ai in vedere si planul B, adica sa continui sa te vezi cu cu alti baieti care te invita in oras, pentru ca la urma urmei idila cu amicul tau amicul cel mai bun , e doar in capul tau, el nu ti-a propus nimic .

E mai bine daca nu speri si nu visezi la nimic romantic si te cauta el sa ti propuna asta, decat daca tu speri si -ti imaginezi si pana la urma el nu se gandeste la chestia asta , ba mai mult o sa vina sa -ti povesteasca de tipa care l-a atras la o petrecere intro seara...etc.. ( pentru ca daca te complaci in rolul de amica ea mai buna , astea vei auzi dupa un timp..)



[/quote]si eu m-am atasat foarte mult de prietenul cel mai bun si acum as vrea mai mult de la el..dar nu indraznesc sa-i spun...nu stiu cum va reactiona daca eu ias spune ca vreau sa avem o relatie....
kudika029282
Postat pe 6 Mai 2010 17:46

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
o sa realizeze? 63 De la: Deeliaaaa 10 August 2011 19:51
ce e de facut? 20 De la: queenm 15 Noiembrie 2009 18:31
iubitul afla trecutul tau dar simte ca mai este ceva 34 De la: trueLove 29 August 2013 11:20
gelozie obsedanta 18 De la: luchianramona 12 Mai 2011 14:49
DETECTIV PARTICULAR - specializat in infidelitati! 26 De la: alfredodecurtofreco 19 Noiembrie 2010 17:04