Setari Cookie-uri

o relatie ciudata. pls, help!:D

citeam la horoscop cum sa-i vii de hac unui racusor problematic... asa, de amuzament... si culmea, cam asa operez si eu de la o vreme, desi nu mi-e foarte usor, dar ma ajuta si faptul ca, realmente, sunt f. f. ocupata cu munca.
si da, am lasat sa se intrevada niscaiva sentimente/ slabiciuni (la inceput fiind mai rece si rezervata) si surpriza! a inceput sa-si modifice si el comportamentul, dinspre extrem de dragut spre extrem de nesuferit!! asa, brusc, de pe o zi pe alta... din fericire, nu-i vorba de vreo alta relatie din trecut sau mai stiu eu ce... e el manipulator, atata tot:)
acuma as avea si o intrebare: noi nu avem o relatie clasica de iubire, ne inscriem in asa-zisul model "fwb", adica suntem prieteni inainte de toate si exista o atractie fizica puternica, careia, recent, am inceput sa-i dam frau liber. n-am mai trait o astfel de relatie pana acum, inca mi se pare oarecum bizar, dar nu ma pot desprinde de el.
in situatia asta, de ce se comporta asa capricios si schimbator cu mine? cand eram numai amici, totul era foarte limpede si simplu intre noi, acum parca apelam la tot felul de tertipuri, santaje, tachinari, joculete de-a v-ati ascunselea, de genul care recunoaste primul ca-i e dor de celalalt si da startul unei noi intalniri.
ce se intampla? suntem in pericol de indragostire sau ce????
astept sfaturi. cat mai multe. multumesc!:)
la_jolie
Postat pe 3 Mai 2010 15:44
racul niciodata nu isi va dezvalui sentimentele pana partenerul nu o face.....
si nu din vorbe ......ci prin fapte.....
si cred ....ca te-ai indragostit.............de el!
Celia_29
Postat pe 3 Mai 2010 15:47
De la: Celia_29, la data 2010-05-03 15:47:17racul niciodata nu isi va dezvalui sentimentele pana partenerul nu o face.....
si nu din vorbe ......ci prin fapte.....
si cred ....ca te-ai indragostit.............de el!


Din nou sunt nevoit sa-ti dau dreptate Celia...
Calin_
Postat pe 3 Mai 2010 16:08
De la: calin_eu, la data 2010-05-03 16:08:43
De la: Celia_29, la data 2010-05-03 15:47:17racul niciodata nu isi va dezvalui sentimentele pana partenerul nu o face.....
si nu din vorbe ......ci prin fapte.....
si cred ....ca te-ai indragostit.............de el!


Din nou sunt nevoit sa-ti dau dreptate Celia...



eu sunt nevoita sa te tzuc ,calin!
Celia_29
Postat pe 3 Mai 2010 16:09
fix de ce ma temeam... geez... ma tem ca nu-i cel mai inspirat lucru pe care-l puteam intreprinde pana la urma, daca n-aveam sentimente, cu siguranta nu ma culcam cu el, oricat de mult ar fi insistat...
problema e ca relatia noastra relaxata, de amici care discuta vrute si nevrute si se amuza impreuna din te miri ce - in mediul online - s-a cam facut tandari. ultima oara ne-am vazut acum doua sambete, apoi am vorbit luni pe mess si m-a intrebat cand ne mai intalnim. avand in vedere ca mai des de saptamanal sau chiar la doua saptamani, ne este cam imposibil sa ne vedem, mi s-a parut ciudat de nerabdator. adevarul e ca am sarit peste intrebarea lui, dezvoltand alte subiecte ramase deschise. m-am simtit magulita si n-am vrut sa-i ofer satisfactia de a i-o spune...
o data am mai schimbat 2-3 vorbe, tot la initiativa lui si eu a trebuit sa ies f. rapid de pe mess din motive obiective, care n-aveau legatura cu noi. in rest, a mai aparut online, dar nimic.
sa preiau initiativa? oare ma crede indiferenta? oare s-a suparat ca in ultimul timp numai el ma cauta? sau s-a plictisit, pur si simplu si nu-l mai interesez? gosh, am ajuns sa-i urmaresc miscarile online. stiu ca e ridicol, dar simt ca innebunesc tot asteptand semne de la el.
intotdeauna mi-a placut sa ma "joc", savurez ambiguitatile, fluturasii din stomac s.a.m.d. dar acum, jocul asta ma cam chinuie, e prea multa incertitudine. sau, mai exact, prea multa teama ca mai mult decat sex n-o sa capat in veci din partea lui
la_jolie
Postat pe 4 Mai 2010 01:24
De la: la_jolie, la data 2010-05-04 01:24:04 fix de ce ma temeam... geez... ma tem ca nu-i cel mai inspirat lucru pe care-l puteam intreprinde pana la urma, daca n-aveam sentimente, cu siguranta nu ma culcam cu el, oricat de mult ar fi insistat...
problema e ca relatia noastra relaxata, de amici care discuta vrute si nevrute si se amuza impreuna din te miri ce - in mediul online - s-a cam facut tandari. ultima oara ne-am vazut acum doua sambete, apoi am vorbit luni pe mess si m-a intrebat cand ne mai intalnim. avand in vedere ca mai des de saptamanal sau chiar la doua saptamani, ne este cam imposibil sa ne vedem, mi s-a parut ciudat de nerabdator. adevarul e ca am sarit peste intrebarea lui, dezvoltand alte subiecte ramase deschise. m-am simtit magulita si n-am vrut sa-i ofer satisfactia de a i-o spune...
o data am mai schimbat 2-3 vorbe, tot la initiativa lui si eu a trebuit sa ies f. rapid de pe mess din motive obiective, care n-aveau legatura cu noi. in rest, a mai aparut online, dar nimic.
sa preiau initiativa? oare ma crede indiferenta? oare s-a suparat ca in ultimul timp numai el ma cauta? sau s-a plictisit, pur si simplu si nu-l mai interesez? gosh, am ajuns sa-i urmaresc miscarile online. stiu ca e ridicol, dar simt ca innebunesc tot asteptand semne de la el.
intotdeauna mi-a placut sa ma "joc", savurez ambiguitatile, fluturasii din stomac s.a.m.d. dar acum, jocul asta ma cam chinuie, e prea multa incertitudine. sau, mai exact, prea multa teama ca mai mult decat sex n-o sa capat in veci din partea lui



un rac daca simte ca e respins nu va mai face niciodata primul pas.....un rac e o fire prea complicata....isi doreste sa fie cu cineva dar cu greu isi da frau sentimentelor sau actioneaza....
depinde bineinteles si de caracterul fiecaruia ,nu tot ce scrie la zodie e si adevarat.....
un sfat: ia-l usor ,cu intrebari impertinente ......ne place sa vb ocolit....jocul de cuvinte......
si daca simte cv pt tine ......iti poate un fidel si romantic partener......bafta!
Celia_29
Postat pe 4 Mai 2010 10:01
multumesc, celia!:X sper s-o scot la capat pana la urma, chiar nu-mi doresc sa-l pierd
ar mai fi si alte aspecte de discutat despre relatia noastra, o sa revin dupa ce ma edific mai bine asupra a ceea ce vrea si asteapta el.
ps: poate avea vreo relevanta si varsta...? adica el are 24 si eu 27
la_jolie
Postat pe 4 Mai 2010 10:59
nu incerca sa intzelegi un "rac" (tzi-o spune un rac) pentru ei faptele conteaza nu cuvintele foarte greu isi dezvaluie sentimentele dar si cand o face este foarte sigur pe ele si inca ceva eu stiu ca pentru raci nu exista cale de mijloc ori urasc , ori iubesc mda foarte complicatzi raci astia
Dontyyy
Postat pe 4 Mai 2010 11:13
De la: la_jolie, la data 2010-05-04 10:59:10multumesc, celia!:X sper s-o scot la capat pana la urma, chiar nu-mi doresc sa-l pierd
ar mai fi si alte aspecte de discutat despre relatia noastra, o sa revin dupa ce ma edific mai bine asupra a ceea ce vrea si asteapta el.
ps: poate avea vreo relevanta si varsta...? adica el are 24 si eu 27



diferenta de varsta nu e mare ........bafta !
Celia_29
Postat pe 5 Mai 2010 08:04
De la: calin_eu, la data 2010-05-03 16:08:43
De la: Celia_29, la data 2010-05-03 15:47:17racul niciodata nu isi va dezvalui sentimentele pana partenerul nu o face.....
si nu din vorbe ......ci prin fapte.....
si cred ....ca te-ai indragostit.............de el!


Din nou sunt nevoit sa-ti dau dreptate Celia...

Sa inteleg ca tu esti rac, Calin? :D
Eu am avut o relatie de aproape 2 ani cu un rac si in momentul in care i-am spus ce simt pentru el (cam dupa un an) a inceput sa si-o ia baiatu-n cap si sa faca pe nebunul. Cand am intors foaia si am inceput sa fiu ceva mai indiferenta, uita-te la el ce incepuse iar sa fie el cel innebunit dupa mine. Deci... sunt raci si... raci
arahne
Postat pe 10 Mai 2010 23:19
eu chiar nu mai stiu ce sa cred despre "relatia" asta. povestesc mai mult, ca sa fie contextul mai limpede si sa primesc mai multe raspunsuri care sa ma ajute, sper...

la primele intalniri, s-a purtat cu mine mai ceva decat cu un portelan chinezesc , ceea ce mi-a placut, evident, desi nu sunt eu tocmai genul de mimoza, mai degraba destul de "tomboy" dar a fost atat de dragut si rabdator si atent, dulce chiar. prima oara am plecat f. confuza de la el, chiar nu stiam pe unde sa situez ceea ce mi se intamplase..., adica arata ca o relatie clasica, cu ceva sentimente, nu doar atractie fizica.

ei bine, la al doilea "rendez-vous" mi-a zis verde-n fata si transant ca isi dorea o iubita stabila cand era mai mic, dar de multa vreme prefera relatiile pasagere, strict bazate pe sex si ca spera ca suntem edificati amandoi cu asta si nu-i face placere sa insiste pe aceasta tema de discutie. mi-a povestit de "amicele" lui, lasandu-ma sa cred ca are o lista inepuizabila, de am si glumit pe seama lui, ca banuiesc ca are un carnetel cu programari si cand colo, mi-a zis ca nu-i deloc asa. s-a justificat, cum ca astfel de legaturi fara obligatii nu te silesc sa faci cadouri si alte gesturi dintr-astea, ceea ce ar fi mult mai practic si mai economic in schimb, s-a interesat ce vin imi place, de exemplu si, cand i-am zis ca imi face rau aciditatea vinului pe stomacul gol..., a replicat ca... are de gand sa-mi si gateasca in ziua respectiva

mai mult, am mers cu metroul o data impreuna si ne-am privit nonstop in ochi si am palavragit, iar la un moment dat m-a prins de esarfa si, la mimica mea surprinsa si intrebatoare, mi-a raspuns... "sa nu te rapeasca cineva!" faza a culminat cu faptul ca am ratat statia la care trebuia sa coboram... precum spuneam, eram in metrou, unde statiile se cam anunta

singurele probleme ar fi legate de aspiratiile lui de a testa nebuniile pe care le vede in filmele... de profil eu nu sunt f. deschisa la astfel de experimente, nu ca ma opun sa le incercam, dar el asteapta de la mine idei noi, chestii cu care sa-l surprind, initiative... atitudine care pe mine ma cam blocheaza, fiindca pana acum n-am simtit nevoia sa folosesc "jucarii" sau sa joc "roluri" sau mai stiu eu ce. sincer, ultima idee chiar imi suna pueril si cam fara noima. mie imi e de ajuns trupul partenerului; cum sa il fac sa inteleaga ca artificiile astea, dupa umila mea parere, sunt menite sa-i ajute pe cei aflati... in diferite forme de impas?

in favoarea "relatiei", am sa adaug ca a fost la salon sa se penseze, dupa ce ii atrasesem eu atentia ca m-ar deranja acest aspect, si mi-a arata f. mandru cat de frumusel se facuse intr-o seara, a pus special webcamu, ca sa-mi prezinte hainele pe care si le comandase pe net (obicei preluat de la mine) si sa-mi ceara parerea noi am fost colegi de job de la sfarsitul lui 2007 pana spre toamna 2008 si isi aminteste cu precizie cum ma imbracam, dar si tot felul de faze de atunci, de ex. cum imi comandam diverse lucruri (mai ales haine si cosmetice) pe net. mi-a marturisit ca de atunci a incercat ceva vis-a-vis de mine, de vreo 2-3 ori, dar ca nu paream interesata. in timp ce eu am sustinut cam acelasi lucru despre el

ca sa scurtez..., ultima oara a avut niste faze de badaranie chiar, asa, din senin: ca sa-mi deschid singura usa de la apartament (eu am asteptat s-o deschida el, fiindca asa ma obisnuise pana atunci, nu ca mi-ar fi placut sa trec de neajutorata!); la iesirea din bloc mi-a luat-o inainte; cand am urcat in taxi (amandoi in spate), m-a luat la misto ca dc. nu astept sa-mi deschida el portiera si s-o inchida sau dc. ma descurc singura..., la care i-am replicat ca las portiera deschisa si astept sa coboare, sa ocoleasca masina si s-o inchida el am stat imbufnata tot drumul, uitandu-ma pe geam, in timp ce el se tot conversa cu soferul, ignorandu-ma. o data m-a luat de mana si tot o data... a avut un gest gen "ciupit de fund", care m-a scos din sarite la coborare, aveam directii diferite, dar ne-am intersectat iar la chioscul din zona si, cand a trecut pe langa mine, mi-a aruncat un "ce faceti, domnisoara?" si a repetat gestul cu ciupeala... in public, in plina strada

mi se taiase tot apetitul sa mai am vreodata de-a face cu el. si, dupa doua zile, ma intreaba cand ne mai vedem... , in conditiile in care, unele motive obiective nu ne permit sa me intalnim mai des decat saptamanal, in cel mai fericit caz... precum am mai mentionat, eu am sarit peste intrebare, continuand alta idee. a mai intrat o data online, dar am fost nevoita sa curm f. repede discutia. apoi, liniste absoluta. la inceput nu mai puteam respira fara sa dau de el pe mess, chiar si cand eram pe invisible ma cauta. iar acum... nimic. o data am intrat eu, dupa ce m-am abtinut mult si bine, si am avut o discutie f. prieteneasca, m-a ascultat si m-a sfatuit intr-o problema, in fine...


DACA A AVUT CINEVA RABDARE SA CITEASCA POVESTIOARA MEA..., IL/O ROG INSISTENT SA-SI "DEIE" CU PAREREA!! PLS.!!!!
la_jolie
Postat pe 12 Mai 2010 11:59
auci...mama:) destul de complicat cu baiatul asta...pu si simplu de ce nu ii marturisesti ce simti si ce te deranjeaza si sa vorbiti liber.shtiu asta pentru ca si eu am u incapatanat la usa.nu mia fi ambitioasa cu el..poate ink se crede la 17 18 ani.propune-i sa mergeti undeva cand ai timp liber si fi tandra cu el..poate o sa reactioneze si el
cretsss
Postat pe 27 Mai 2010 22:47

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Vacanta in israel 12 De la: katwoman 7 Aprilie 2009 23:08
sorry 11 De la: kudika023770 4 Noiembrie 2009 12:54
Totul despre cresterea in inaltime 2 De la: xeniutza_jojo 1 Noiembrie 2009 20:52
parastas 3 De la: contesina 8 Iulie 2011 17:41
prietenii lui 3 De la: alittlewoman 5 Decembrie 2009 01:22