Setari Cookie-uri

,,BARBATII SUNT MAGARI* pana la proba contrarie!

De la: ex_Constantinescu, la data 2010-05-07 15:26:01Rashela, eu am scris aici pentru ca nu sunt de acord cu tine si te citez ,,Am convingerea ca toate astea nu le capeti prin experienta'',,am convingerea ca te nasti cu acea putere de a sta dreapta'' . Eu sunt un om care a inteles ca ne putem educa si putem sa ne deschidem mintea chiar daca nu toate am avut norocul tau. Te nasti cu acesta putere dar multe dintre noi nu ne dam seama si eu spun ca putem si ca trebuie daca vrem altceva de la viata si ca putem face asta oricand dar ca ar fi ideal sa se intample cand suntem tinere. Si tu si Full_Metal_Jacket sunteti femei inteligente si ma onoreaza faptul ca ati scris aici si m-ar onora prietenia voastra. Dar eu am scris aici in primul rand pentru cele si chiar cei care am invatat intai sa ne plangem si dam vina pe altii pentru esecurile noastre. Vreau sa fie o lupta impotriva prostiei noastre de care nu ne plangem niciodata. Suntem multi cei care n-am primit educatia necesara dar asta nu scuza niciodata prostia. Si mai cred ca nu trebuie sa ne uitam urat la un om neeeducat si care sufera pentru asta, sa nu-i punem etichete ci sa-l ajutam daca putem, fiindca eu cred ca un om care nu-i tampit cu adevat poate evolua....


Da e adevarat ca ne nastem cu cu acea putere de a sta dreapta dar cred ca depinde si de firea omului. Chiar daca i-ti dai seama ca o ai, poate ca nu ai curajul sa o faci, poate exista teama de a o face.
Cei care au invatat sa se planga si sa dea vina pe altii pt. esecurile si greselile lor dau dovada de lasitate pt. ca nu au puterea de a recunoaste ca ei au gresit ,nu au puterea de a-si asuma responsabilitatile.
Cat despre educatie.....eu nu cred ca i-ti trebuie o anume educatie; poti sa primesti cea mai buna educatie posibila...daca nu o "aplici" tot degeaba. Bunul simt conteaza f.mult.
" Suntem multi cei care n-am primit educatia necesara dar asta nu scuza niciodata prostia." aici i-ti dau perfecta dreptate. NO COMMENT.
laura_aly
Postat pe 25 Mai 2010 10:45
De la: angelo_micnegrusiurat, la data 2010-05-24 21:49:02
De la: scorpio67, la data 2010-05-24 13:34:13
De la: leo_, la data 2010-05-23 15:44:28
De la: laura_aly, la data 2010-05-21 17:50:58
De la: lory08, la data 2010-05-21 17:28:50Mi-am permis sa intervin si eu putin in discutiile domniilor voastre (sa nu fie cu suparare), deoarece si eu voi fi ca voi candva, voi fi femeie. Majoritatea fetelor au ca model.....mama. Daca ai o mama care se lasa calcata in picioare cam asa vei face si tu sau cel putin asa am ajuns sa cred. Peste tot in jurul meu vad numai femei batjocorite, batute etc. care suporta tot acest calvar doar pentru a nu-si destrama casnicia. Eu insumi am fost martora unei scene pe care nu ma gandeam ca o voi vedea vreodata si probabil nici n-o sa va vina sa credeti. Eram la cumparaturi cu mama mea cand ne-am intalnit cu o vecina care ni s-a alaturat noua. La intoarcere ne-a "poftit" pe la ea ca barbatu' nu-i acasa vine abia seara de la lucru. Zis si facut. Cand sa ajungem ce sa vedem??? Barbatelul ei scump era cu alta la ea in dormitor, in patul ei. Si ca un facut cine primeste bataie?? Ea bineinteles.....ca de ce-l urmareste??? Ati mai pomenit asa ceva? Sa-l prinzi tu ca te inseala si tot tu sa iei bataie???
Nu peste tot se traieste in armonie, femeia stie sa se faca respectata iar barbatul sa respecte. Stiu cazuri in care barbatul ii interzice sotiei sa se machieze sau sa se imbrace mai elegant. Sunt fel si fel de oameni care indiferent de noi, de parerile noastre ei raman la fel. La fel ajung si copii lor etc.... Deci copii cu "probleme" in ziua de azi sunt copii care nu au fost educati corespunzator. Si oamenii care se lasa calcati in picioare au fost candva acei copii lasati in voia sortii....


" La fel ajung si copii lor", "copii lasati in voia sortii.." ..oare din ce cauza? Oare se mosteneste si necazul? Din pakate pot spune ka si eu sunt un astfel de kopil.Tatal meu era alkoolic;venea baut akasa facea scandal din nu stiu ce motiv o batea pe mama mea mai tot timpul pana sa imbolnavit si a murit la doar 33 de ani.Eu aveam doar 9 ani .de atunci am crescut la bunika mea.De pe cls.a 8-a am plekat in alt oras la scoala, am stat la un internat de fete.Dar pot sa ma laud ka am fost o fata kuminte. tot timpul mi-a fost frika sa nu am un sot ka tatal meu..........din pakate... e aproape identik ; atata ka nu e violent.
Deci.....cei kare nu sunt magari sunt....porci


nu cred ca e vina barbatilor ci doar faptul ca asta este modelul pe care ai invatat tu sa il atragi. si eu atrag femeile pe care am fost educat sa le atrag. niciodata de exemplu nu atrag femei slabe (ma refer la caracter), la fel nici femei mai scunde decat mine (desi imi plac). asta pentru ca parintii mei de cand eram copil mi-au inserat in creier anumite informatii: mama ca femeia trebuie sa fie descurcareata iar tata ca femeia trebuie sa aiba picioare lungi, sa fie inalta.


Asa e , mergem mai mereu pe tiparul format de parinti sau chiar de noi insine in subconstient .




eu atunci inseamna ca f.t de toate inaltimile,latimile si ...caracterele deoarece sunt orfan.....


macar sa f.ti bine ca vad ca aproape toate fetele pe care le cunosc eu spun ca astia care va laudati atat sunteti varza. imi faceti specia de ras parol.
leo_
Postat pe 25 Mai 2010 11:32
Imi pare rau ca nu am avut timp sa raspund comentariilor voastre . Dar voi incerca sa o fac in continuare. M-ar fi bucurat sa existe aici macar o persoana care a citit caretea resperctiva. Poate ca eu n-am reusit sa ma fac bine inteleasa si pentru asta ar trebui sa-mi cer scuze celor carora, poate initial li s-a parut interesant subiectul. Nu sunt o persoana poate consevecta intotdeauna cu mine insami dar cu siguranta am dreptul sa va spun unora dintre voi ca sunteti superficiali si ca vedeti intotdeauna ceea ce vreti sau doar lucrurile de suprafata. V-asi intreba pe unii dintre voi daca stiti sau va pasa de sentimentele adevarate...de suferinta? Eu ma consider un om puternic sau macar cerebral si nu acuz pe nimeni de suferinta mea! N-am incercat sa cer ajutor ci doar sa spun ca chiar daca exista suferinta exista in noi si puterea de a ne ridica deasupra ei....si am crezut intr-un moment de idealism ca sunt oameni care si simt si gandesc...si ca putem sa ne ajutam unii pe altii intelegandu-ne si incurajandu-ne...aratand si o alta fata a lucrurilor
Si sa va mai spun ceva, nu urasc barbatii si nici femeile care sunt fericite sau nefericite ideea era ca ,,cu totii suntem stapani pe vietile noastre chiar daca conditiile nu sunt niciodata aceleasi''
Si ca sa inchei am sa incerc sa fac in putine cuvinte un rezumat sau sa trag o concluzie:
...femeile au puterea de a avea controlul vietii lor daca reusec sa inteleaga sau sa invete acest lucru, ca barbatii sunt magari pentru ca noi le permitem , iar pentru cei care sunt magari cu adevarat ar trebui sa intelegem ca avem dreptul si puterea de a-i pune la ,,cosul de gunoi'' asa cum si barbatii cu caracter si suflet ar trebui sa faca cu femeile magarite...fiinda ,,adjectivul'' magar are si masculin si feminin...si daca mi-e rusine de ceva imi e de idealismul care m-a facut initial sa cred ca experianta mea poate fi cuiva de folos
ex_Constantinescu
Postat pe 28 Mai 2010 15:23

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
marea mea problema 8 De la: kudika_18217 12 Octombrie 2012 20:19
Il pot avea? 68 De la: steffy91 18 Ianuarie 2012 15:39
mutat impreuna? 11 De la: nik_blue_angel 9 Iunie 2011 21:44
Sunt timida 40 De la: franziska_eu 27 Decembrie 2011 21:49
Incursiune in viata unui alt strain 14 De la: stanveronicamaura 16 Septembrie 2009 13:21