Setari Cookie-uri

analiza feminina eronata

De la: kitty_krieger, la data 2010-06-13 12:47:40
De la: leo_, la data 2010-06-11 20:44:43de ce atunci toti conducatorii de multinationale sunt barbati, daca femeile sunt bune stratege? de ce toti generalii sunt barbati?

i-ai controlat tu pe toti in pantaloni? din intreaga lume?

am avut eu asa un iz, dar acum sunt sigura ca tu discriminezi femeile (nu misogin, ca nu le urasti, dar le consideri mai slabe, mai proaste, mai neimportante... vezi faza cu nevoile, care ai recunoscut singur ca ale femeilor nu-s la fel de importante ca ale barbatilor pentru ca asa si pe dincolo)

De la: leo_, la data 2010-06-13 12:21:28 cred ca e un fenomen national generalizarea la voi romanii.

da' tu ce esti, daca nu esti roman?
si presupun ca pe toate celelalte topice cand vorbesti despre femei, tu particularizezi (desi ne bagi pe toate in aceeasi oala).


Cat despre autoarea topicului, ar trebui sa ai mai multa incredere in tine. Intr-adevar, invata de la barbati, daca nu se merita a te consuma, nu te consuma. Pastreaza-ti energia pentru lucrurile care conteaza cu adevarat. Si sa stii ca e ok sa nu fii perfecta si e ok sa nu fii placuta 100% din timp, ci doar 80%, ca doar esti si tu om.


mai, eu tot timpul am vrut sa fiu roman (chiar daca sunt mai mult bulgar), dar ma deosebesc de voi prin modul de gandire. nu vreau sa denigrez poporul in mijlocul caruia traiesc dar parerea mea este ca voi chiar aveti unele probleme de ordin psihologic, comportamental si social pe care nu le-am intalnit la persoane care faceau parte din alte popoare (bine nici nu am discutat cu prea multi, dar cred ca am vb cu destui ca sa imi dau seama de unele lucruri). asta explica de ce de-a lungul istoriei ati fost continuu calcati in picioare chiar si de altii mai mici decat voi. acum nu vreau sa jignesc pe nimeni dar voi ca popor traiti in lumea voastra in timp ce lumea reala se sparge in bucati pe langa voi. de asta am spus (voi, romanii) pentru ca pe mine nu ma caracterizeaza gandirea asta si nu pentru ca v-as vedea cumva inferiori. doar un pic zapaciti.


apropo de femei... in cele mai multe cazuri stiu cand sa particularizez si cand sa generalizez. am studiat si studiez in continuare psihologia sexelor si cat de putin acolo in cativa ani in care am fost curios am invatat caracteristicile de baza ale fiecarui sex si pot sa imi dau seama astfel de trasaturile individuale. si asta oricum la un nivel superior fata de cel putin 50% din absolventii facultatilor de psihologie.

faza cu nevoile e simpla. nu conteaza ca sunt mai importante nevoile femeilor sau ale barbatilor. conteaza nevoile tale indiferent ce sex ai.
leo_
Postat pe 13 Iunie 2010 23:17
@ leo..rezultatul expunerilor tale ...SA NU GENERALIZAM! dar faza cu analiza feminina este preponderenta pt toate popoarele lumii...
astea suntem,astia sunteti ..hai sa dam mana ,nu?
ionelaela
Postat pe 13 Iunie 2010 23:28
De la: ionelaela, la data 2010-06-13 23:28:53@ leo..rezultatul expunerilor tale ...SA NU GENERALIZAM! dar faza cu analiza feminina este preponderenta pt toate popoarele lumii...
astea suntem,astia sunteti ..hai sa dam mana ,nu?

da dar numai ca la voi se incheie cu decizii gresite fata de restul :))
leo_
Postat pe 14 Iunie 2010 10:02
De la: leo_, la data 2010-06-11 20:44:43
eu nu prea am avut prieteni barbati asa ca stiu bine cum va comportati voi. cam asa: ioana merge la mirela cu o problema si se apuca si ii face o compunere despre tot ce face si a facut. mirela zice "ihi" si "aha" pe tot parcursul. la sfarsit ii spunei ioanei: "esti o fata frumoasa si inteligenta, sunt sigura ca vei reusi". poate mai adauga si "fa cum crezi de cuvinta".


desi nu ai avut prieteni barbati ...totusi asta nu te face atat de intelept sa cunosti indeajuns femeile!
iar din dialogul de mai sus se subintelege foarte clar ca nu trebuie sa iei o decizie privind viata altuia!
toate deciziile trebuiesc luate de catre individa in cauza!

De la: leo_, la data 2010-06-11 20:44:43

barbatii:
ion are o problema si cere sfatului lui mirel. ion povesteste. mirel il intrerupe pe ion acolo unde crede ca e important si ii spune ce ar face el/ ce ar fi facut/ ce ar trebui sa faca ion. la sfarsit se cade de acord asupra a ceva si ion va actiona in consecinta.



asta nu va face decat incapabili sa luati propriile decizii si mai ales ca si atunci cand trebuie sa luati o decizie va trebuie ajutor!
ajutorul asta dat unei persoane nu trebuie sa fie impingerea lui catre o anumita decizie si directie, ci sustinerea lui morala!
orice individ care va lua o asemnea decizie ghidandu-se dupa prieteni nu va avea decat de suferit!niciodata nu va fi sigur ca a luat decizia corecta fiind influentat de prienteni!


De la: leo_, la data 2010-06-11 20:44:43
revenind. da, proiectele cer analiza si strategie. de ce atunci toti conducatorii de multinationale sunt barbati, daca femeile sunt bune stratege? de ce toti generalii sunt barbati? pentru ca analiza si strategie gasesti, fiecare facem, ce nu gasesti este ingredientul principal, asumarea raspunderii pentru strategiile respective. asta nu prea au femeile.


se stie inca din antichitate, ca femeile nu aveau ce cauta in conducere! asta nu din cauza defectelor sau calitatilor ei, ci pentru ca femeile au fost vazute intotdeauna ca mijloace de procreere!
si ma scuzi da asta cu asumarea raspunderii este cam vax albina! este doar o impresie de a ta!si sa nu uitam ca in spatele fiecarui barbat puternic sta o femeie desteapta!

baba_cloanta
Postat pe 14 Iunie 2010 10:22
De la: leo_, la data 2010-06-13 23:17:27
De la: kitty_krieger, la data 2010-06-13 12:47:40
De la: leo_, la data 2010-06-11 20:44:43de ce atunci toti conducatorii de multinationale sunt barbati, daca femeile sunt bune stratege? de ce toti generalii sunt barbati?

i-ai controlat tu pe toti in pantaloni? din intreaga lume?

am avut eu asa un iz, dar acum sunt sigura ca tu discriminezi femeile (nu misogin, ca nu le urasti, dar le consideri mai slabe, mai proaste, mai neimportante... vezi faza cu nevoile, care ai recunoscut singur ca ale femeilor nu-s la fel de importante ca ale barbatilor pentru ca asa si pe dincolo)

De la: leo_, la data 2010-06-13 12:21:28 cred ca e un fenomen national generalizarea la voi romanii.

da' tu ce esti, daca nu esti roman?
si presupun ca pe toate celelalte topice cand vorbesti despre femei, tu particularizezi (desi ne bagi pe toate in aceeasi oala).


Cat despre autoarea topicului, ar trebui sa ai mai multa incredere in tine. Intr-adevar, invata de la barbati, daca nu se merita a te consuma, nu te consuma. Pastreaza-ti energia pentru lucrurile care conteaza cu adevarat. Si sa stii ca e ok sa nu fii perfecta si e ok sa nu fii placuta 100% din timp, ci doar 80%, ca doar esti si tu om.


mai, eu tot timpul am vrut sa fiu roman (chiar daca sunt mai mult bulgar), dar ma deosebesc de voi prin modul de gandire. nu vreau sa denigrez poporul in mijlocul caruia traiesc dar parerea mea este ca voi chiar aveti unele probleme de ordin psihologic, comportamental si social pe care nu le-am intalnit la persoane care faceau parte din alte popoare (bine nici nu am discutat cu prea multi, dar cred ca am vb cu destui ca sa imi dau seama de unele lucruri). asta explica de ce de-a lungul istoriei ati fost continuu calcati in picioare chiar si de altii mai mici decat voi. acum nu vreau sa jignesc pe nimeni dar voi ca popor traiti in lumea voastra in timp ce lumea reala se sparge in bucati pe langa voi. de asta am spus (voi, romanii) pentru ca pe mine nu ma caracterizeaza gandirea asta si nu pentru ca v-as vedea cumva inferiori. doar un pic zapaciti.


apropo de femei... in cele mai multe cazuri stiu cand sa particularizez si cand sa generalizez. am studiat si studiez in continuare psihologia sexelor si cat de putin acolo in cativa ani in care am fost curios am invatat caracteristicile de baza ale fiecarui sex si pot sa imi dau seama astfel de trasaturile individuale. si asta oricum la un nivel superior fata de cel putin 50% din absolventii facultatilor de psihologie.

faza cu nevoile e simpla. nu conteaza ca sunt mai importante nevoile femeilor sau ale barbatilor. conteaza nevoile tale indiferent ce sex ai.


si ia uite cum s-a mai nascut inca un istoric!
am inteles tu esti acel "the only one" care sa ne lumineze!
baba_cloanta
Postat pe 14 Iunie 2010 10:25
De la: baba_cloanta, la data 2010-06-14 10:25:35
De la: leo_, la data 2010-06-13 23:17:27
De la: kitty_krieger, la data 2010-06-13 12:47:40
De la: leo_, la data 2010-06-11 20:44:43de ce atunci toti conducatorii de multinationale sunt barbati, daca femeile sunt bune stratege? de ce toti generalii sunt barbati?

i-ai controlat tu pe toti in pantaloni? din intreaga lume?

am avut eu asa un iz, dar acum sunt sigura ca tu discriminezi femeile (nu misogin, ca nu le urasti, dar le consideri mai slabe, mai proaste, mai neimportante... vezi faza cu nevoile, care ai recunoscut singur ca ale femeilor nu-s la fel de importante ca ale barbatilor pentru ca asa si pe dincolo)

De la: leo_, la data 2010-06-13 12:21:28 cred ca e un fenomen national generalizarea la voi romanii.

da' tu ce esti, daca nu esti roman?
si presupun ca pe toate celelalte topice cand vorbesti despre femei, tu particularizezi (desi ne bagi pe toate in aceeasi oala).


Cat despre autoarea topicului, ar trebui sa ai mai multa incredere in tine. Intr-adevar, invata de la barbati, daca nu se merita a te consuma, nu te consuma. Pastreaza-ti energia pentru lucrurile care conteaza cu adevarat. Si sa stii ca e ok sa nu fii perfecta si e ok sa nu fii placuta 100% din timp, ci doar 80%, ca doar esti si tu om.


mai, eu tot timpul am vrut sa fiu roman (chiar daca sunt mai mult bulgar), dar ma deosebesc de voi prin modul de gandire. nu vreau sa denigrez poporul in mijlocul caruia traiesc dar parerea mea este ca voi chiar aveti unele probleme de ordin psihologic, comportamental si social pe care nu le-am intalnit la persoane care faceau parte din alte popoare (bine nici nu am discutat cu prea multi, dar cred ca am vb cu destui ca sa imi dau seama de unele lucruri). asta explica de ce de-a lungul istoriei ati fost continuu calcati in picioare chiar si de altii mai mici decat voi. acum nu vreau sa jignesc pe nimeni dar voi ca popor traiti in lumea voastra in timp ce lumea reala se sparge in bucati pe langa voi. de asta am spus (voi, romanii) pentru ca pe mine nu ma caracterizeaza gandirea asta si nu pentru ca v-as vedea cumva inferiori. doar un pic zapaciti.


apropo de femei... in cele mai multe cazuri stiu cand sa particularizez si cand sa generalizez. am studiat si studiez in continuare psihologia sexelor si cat de putin acolo in cativa ani in care am fost curios am invatat caracteristicile de baza ale fiecarui sex si pot sa imi dau seama astfel de trasaturile individuale. si asta oricum la un nivel superior fata de cel putin 50% din absolventii facultatilor de psihologie.

faza cu nevoile e simpla. nu conteaza ca sunt mai importante nevoile femeilor sau ale barbatilor. conteaza nevoile tale indiferent ce sex ai.


si ia uite cum s-a mai nascut inca un istoric!
am inteles tu esti acel "the only one" care sa ne lumineze!

bravo analistule...daca tot ai inceput...analiza...ia stai si analizeza mai profund...nu crezi ca din cauza astora ca tine (care se cred mai cu mot ca apartin de alte natii) o duce poporul asta asa cum o duce.voi care faceti orice, da numai pentru tara in care traiti si care va da si pe nas si pe gura cit nu da pentru adevaratii romani,nu faceti nimic .ba din cotra faceti totul pentru dezbinarea si destramarea ei.voi cei care in tarile de care va pretindeti ca faceti parte sunteti tratati ca paria....cit despre problema in discutie consider ca esti superficial si nu cunosti nici cit negru sub unghie rolul jucat de femei de-a lungul istoriei atit in viata sociala cit si in stiinta, cultura,arta...etc.
nu te stradui sa-mi dai raspuns.nu voi intra in polemica cu tine.nu de altceva.am mai spus si cu alte ocazii nu-mi place...deci fara suparare .
RUY_BLAS
Postat pe 14 Iunie 2010 11:44

eu una ma intreb ce-l retine printre noi astia romanii!


cred ca stiu: una bucata femeie!
touch_me
Postat pe 14 Iunie 2010 11:50
Am scris mai mult da' m-am razgandit, ca lasam loc la si mai multe polemici.

Anywho, daca esti bulgar se explica viziunea ta asupra sexelor (care e foarte simplista, asa ca nu mai generaliza!).


kitty_krieger
Postat pe 14 Iunie 2010 12:23
De la: sirghea, la data 2010-06-14 11:44:11
De la: baba_cloanta, la data 2010-06-14 10:25:35
De la: leo_, la data 2010-06-13 23:17:27
De la: kitty_krieger, la data 2010-06-13 12:47:40
De la: leo_, la data 2010-06-11 20:44:43de ce atunci toti conducatorii de multinationale sunt barbati, daca femeile sunt bune stratege? de ce toti generalii sunt barbati?

i-ai controlat tu pe toti in pantaloni? din intreaga lume?

am avut eu asa un iz, dar acum sunt sigura ca tu discriminezi femeile (nu misogin, ca nu le urasti, dar le consideri mai slabe, mai proaste, mai neimportante... vezi faza cu nevoile, care ai recunoscut singur ca ale femeilor nu-s la fel de importante ca ale barbatilor pentru ca asa si pe dincolo)

De la: leo_, la data 2010-06-13 12:21:28 cred ca e un fenomen national generalizarea la voi romanii.

da' tu ce esti, daca nu esti roman?
si presupun ca pe toate celelalte topice cand vorbesti despre femei, tu particularizezi (desi ne bagi pe toate in aceeasi oala).


Cat despre autoarea topicului, ar trebui sa ai mai multa incredere in tine. Intr-adevar, invata de la barbati, daca nu se merita a te consuma, nu te consuma. Pastreaza-ti energia pentru lucrurile care conteaza cu adevarat. Si sa stii ca e ok sa nu fii perfecta si e ok sa nu fii placuta 100% din timp, ci doar 80%, ca doar esti si tu om.


mai, eu tot timpul am vrut sa fiu roman (chiar daca sunt mai mult bulgar), dar ma deosebesc de voi prin modul de gandire. nu vreau sa denigrez poporul in mijlocul caruia traiesc dar parerea mea este ca voi chiar aveti unele probleme de ordin psihologic, comportamental si social pe care nu le-am intalnit la persoane care faceau parte din alte popoare (bine nici nu am discutat cu prea multi, dar cred ca am vb cu destui ca sa imi dau seama de unele lucruri). asta explica de ce de-a lungul istoriei ati fost continuu calcati in picioare chiar si de altii mai mici decat voi. acum nu vreau sa jignesc pe nimeni dar voi ca popor traiti in lumea voastra in timp ce lumea reala se sparge in bucati pe langa voi. de asta am spus (voi, romanii) pentru ca pe mine nu ma caracterizeaza gandirea asta si nu pentru ca v-as vedea cumva inferiori. doar un pic zapaciti.


apropo de femei... in cele mai multe cazuri stiu cand sa particularizez si cand sa generalizez. am studiat si studiez in continuare psihologia sexelor si cat de putin acolo in cativa ani in care am fost curios am invatat caracteristicile de baza ale fiecarui sex si pot sa imi dau seama astfel de trasaturile individuale. si asta oricum la un nivel superior fata de cel putin 50% din absolventii facultatilor de psihologie.

faza cu nevoile e simpla. nu conteaza ca sunt mai importante nevoile femeilor sau ale barbatilor. conteaza nevoile tale indiferent ce sex ai.


si ia uite cum s-a mai nascut inca un istoric!
am inteles tu esti acel "the only one" care sa ne lumineze!

bravo analistule...daca tot ai inceput...analiza...ia stai si analizeza mai profund...nu crezi ca din cauza astora ca tine (care se cred mai cu mot ca apartin de alte natii) o duce poporul asta asa cum o duce.voi care faceti orice, da numai pentru tara in care traiti si care va da si pe nas si pe gura cit nu da pentru adevaratii romani,nu faceti nimic .ba din cotra faceti totul pentru dezbinarea si destramarea ei.voi cei care in tarile de care va pretindeti ca faceti parte sunteti tratati ca paria....cit despre problema in discutie consider ca esti superficial si nu cunosti nici cit negru sub unghie rolul jucat de femei de-a lungul istoriei atit in viata sociala cit si in stiinta, cultura,arta...etc.
nu te stradui sa-mi dai raspuns.nu voi intra in polemica cu tine.nu de altceva.am mai spus si cu alte ocazii nu-mi place...deci fara suparare .


ciudat ca sunt acuzati altii de destramarea unei tari (nedestramate). oare conduce vreun, rus/german/turc tara voastra? nu draga mea, voi va distrugeti singuri. atat timp cat imi fac bine treaba si nu imi bat joc de nimeni nu cred ca pot fi acuzat de ceva, insa tara de care zici tu face numai probleme. nu imi amintesc nici un lucru bun pe care l-a facut pentru mine, sincer.

asa acum probleme mai frumoase decat frustrarile istorice. poate sunt ignorant... de ce nu imi povestesti despre rolul jucat de femei in societate, stiinta etc.? si ce legatura are asta cu ce vorbeam aici?
leo_
Postat pe 14 Iunie 2010 13:39
wow..si pe timp de criza am inceput sa analizam politica ..super
singurul lucru care ma deranjeaza ca atunci cand esti dezamagit de ceva sau cineva nu te poti descotorosi de el prin negare....da,hai sa cautam in radacini ca asa nimeni nu mai e roman cand tara o duce rau..hai Bulgaria,nu? "ca acolo o duc ma bine dar prefer sa ma chinui in Romania"
nu aveam nimic la inceput,dar acum te umfli...sincer
ionelaela
Postat pe 14 Iunie 2010 23:33
De la: ionelaela, la data 2010-06-14 23:33:09wow..si pe timp de criza am inceput sa analizam politica ..super
singurul lucru care ma deranjeaza ca atunci cand esti dezamagit de ceva sau cineva nu te poti descotorosi de el prin negare....da,hai sa cautam in radacini ca asa nimeni nu mai e roman cand tara o duce rau..hai Bulgaria,nu? "ca acolo o duc ma bine dar prefer sa ma chinui in Romania"
nu aveam nimic la inceput,dar acum te umfli...sincer


singurul lucru pe care l-am spus eu este faptul ca voi ca popor generalizati prea mult. si ii dadusem persoanei si un site ca sa se edifice si sa se convinga ca nu e cum spune. daca s-a cazut in extreme (tot datorita generalizarii implementata genetic in poporul asta) nu e vina mea. deci hai sa trecem on topic.
leo_
Postat pe 15 Iunie 2010 12:14
De la: leo_, la data 2010-06-15 12:14:52
De la: ionelaela, la data 2010-06-14 23:33:09wow..si pe timp de criza am inceput sa analizam politica ..super
singurul lucru care ma deranjeaza ca atunci cand esti dezamagit de ceva sau cineva nu te poti descotorosi de el prin negare....da,hai sa cautam in radacini ca asa nimeni nu mai e roman cand tara o duce rau..hai Bulgaria,nu? "ca acolo o duc ma bine dar prefer sa ma chinui in Romania"
nu aveam nimic la inceput,dar acum te umfli...sincer


singurul lucru pe care l-am spus eu este faptul ca voi ca popor generalizati prea mult. si ii dadusem persoanei si un site ca sa se edifice si sa se convinga ca nu e cum spune. daca s-a cazut in extreme (tot datorita generalizarii implementata genetic in poporul asta) nu e vina mea. deci hai sa trecem on topic.

sorry, da' tu esti regele generalizarii si nu pe temeiuri bine fondate...!
kitty_krieger
Postat pe 15 Iunie 2010 13:25
De la: kitty_krieger, la data 2010-06-15 13:25:41
De la: leo_, la data 2010-06-15 12:14:52
De la: ionelaela, la data 2010-06-14 23:33:09wow..si pe timp de criza am inceput sa analizam politica ..super
singurul lucru care ma deranjeaza ca atunci cand esti dezamagit de ceva sau cineva nu te poti descotorosi de el prin negare....da,hai sa cautam in radacini ca asa nimeni nu mai e roman cand tara o duce rau..hai Bulgaria,nu? "ca acolo o duc ma bine dar prefer sa ma chinui in Romania"
nu aveam nimic la inceput,dar acum te umfli...sincer


singurul lucru pe care l-am spus eu este faptul ca voi ca popor generalizati prea mult. si ii dadusem persoanei si un site ca sa se edifice si sa se convinga ca nu e cum spune. daca s-a cazut in extreme (tot datorita generalizarii implementata genetic in poporul asta) nu e vina mea. deci hai sa trecem on topic.

sorry, da' tu esti regele generalizarii si nu pe temeiuri bine fondate...!


SUSTIN!
ionelaela
Postat pe 15 Iunie 2010 23:12
Noi fetele suntem construite sa despicam firul in 16. Vorbesc despre fetele care se implica mai mult intr-o relatie [pt ca in ziua de azi sunt o gramada care cauta numai bani, BMW-uri, case cu piscine, multumite fiind numai de lucruri materiale..]. In orice relatie totul e minunat la inceput, insa cand incep sa se raceasca lucrurile sau scartaie ceva , fetele « se simt » sa repare « buba », noi cautam sa mentinem focul aprins. Ca atare, dupa o manevra de « resuscitare » asteptam si rezultatul, care bineinteles vrem sa fie dupa placul nostru si povestea sa se desfasoare in continuare in atmosfera de basm cu care am fost obisnuite la inceput. Si cum de cele mai multe ori asta nu se intampla, noua ni se aprind beculetzele si incepem sa despicam firul in 16. Devenim suspicioase , apar indoielile, in capul nostru se desfasoara adevarate scene de telenovele ..intoarcem situatia pe toate partile, si din cauza imaginatiei ajungem sa il acuzam pe cel de langa noi de lucruri de care saracul probabil nu a auzit [vorba vine, k nu intotdeauna omul e nevinovat].

Daca un baiatbarbat ajunge sa se raceasca e in primul rand pt k asa sunt ei baietii [mai rar unu care sa se strofoace cum o facem si noi fetele]... ori au p altcineva, ori sunt pur si simplu plictisiti.Deh , asa se plictisesc ei ! si acum probabil un baiat ar replica : » - pai da, o fata trebuie sa ne starneasca mereu interesul pentru ea, k altfel fete mai sunt ! »
Gresit ! Ambii parteneri trebuie sa intervina pentru a alunga monotonia din cuplu, nu numai fata !

Ma scuzati ca am deviat putin de la subiect ,dar consider ca acestea se leaga. Noi fetele nu meritam sa ne chinuim in sinea noastra, facandu’ne un munte de ganduri negre, pt k astfel devenim geloase, si fara sa constientizam ajungem sa ne comportam si noi diferit fata de partener..devenim paranoice, ne legam de orice amanunt si il acuzam pe el de orice, il indepartam... iar in final il vom pierde. Cea mai buna solutie este sa comunici deschis...chiar daca ceea ce te macina este o prostioara, e de preferat sa t duci la el , sa il tragi de maneca si sa ii zici ce te macina. Un baiat cu obrazul fin va fin sincer si nu va incerca sa te traga cu preshul. Iar o fata trebuie sa fie prea fraiera sa se lase dusa cu zaharelul. Totusi suntem fete si ne prindem de multe ori knd un baiat ne minte sau nu !
multa bafta in continuare!

mady_kissulik
Postat pe 16 Iunie 2010 10:37
Sa ne descretim putin fruntile
Textul de mai jos e destul de lung, dar e si on topic si amuzant.


Sa presupunem ca un tip pe nume Radu este atras de o femeie pe nume Elena.
O invita la un film; ea accepta; se simt bine. Cateva seri mai tarziu, o invita la cina si iar se simt bine impreuna.Continua sa se intalneasca in mod regulat si dupa o vreme nici unul din ei nu se mai
vede cu altcineva.
Apoi, intr-o seara cand se duc spre casa, un gand ii trece Elenei prin minte, si fara sa se gandeasca prea bine, spune cu voce tare: "Iti dai seama ca azi se fac sase luni de cand ne vedem?"
Liniste in masina. Pentru Elena, este o tacere acuta. Se gandeste:Doamne, ma gandesc daca l-a deranjat ca am spus asta. Poate se simte restrans de relatia noastra; poate crede ca incerc sa-l imping in vreo obligatie pe care nu o doreste, sau de care nu este sigur.

Iar Radu gandeste: Doamne. Sase luni.

Gandurile Elenei zboara: Dar, hei, nici eu nu sunt sigura ca vreau acest fel de relatie. Cateodata as vrea sa am mai mult spatiu, sa am timp sa ma gandesc daca chiar vreau sa continuam relatia in acest
sens, indreptandu-ne sigur spre... Adica, spre ce ne indreptam??? Doar ne vom intalni si vom pastra acest nivel de intimitate? Ne indreptam catre casnicie? Catre copii? Catre o viata impreuna? Sunt eu pregatita pentru un astfel de angajament? Chiar cunosc aceasta persoana?

Radu gandeste: Asta inseamna ca a fost... sa vedem...in februarie am inceput sa ne vedem si a fost chiar dupa ce mi-am luat masina, ceea ce inseamna...off...trebuia sa schimb uleiul de mult.

Elena ..in valuri: S-a suparat. Vad asta pe fata lui.Poate ca interpretez gresit. Poate vrea mai mult din relatia noastra, mai multa intimitate, mai mult angajament; poate a simtit, inainte sa fi simtit eu, ca simteam o oarecare rezerva. Da, sunt sigura ca asta este. De aceea nu vrea sa spuna ce simte. Ii e teama sa nu fie respins!

Radu: Si o sa ii pun sa se uite la transmisie iar. Nu imi pasa ce spun cretinii aia, nu merge bine. Si ar face bine sa nu mai dea vina pe vremea rece de data asta, sunt peste 30 grade afara, iar masina asta merge parca ar fi masina de gunoi si le-am dat hotilor o groza de bani!

Elena gandeste: Este suparat. Si nu il condamn. Si eu as fi suparata. Doamne, ma simt atat de vinovata ca il fac sa treaca prin asta, dar nu pot sa nu simt ceea ce simt. Pur si simplu nu sunt sigura.

Radu: Probabil vor spune ca garantia este doar de 90 zile. Exact asta vor spune, jigodiile.

Elena gandeste: Poate sunt prea naiva, asteptand un cavaler calare pe calul lui alb, cand de fapt stau langa o persoana normala, o persoana cu care imi place sa fiu, o persoana de care chiar imi pasa, o
persoana careia pare sa ii pese de mine. O persoana care sufera din cauza egocentrismului meu, fanteziilor mele romantice de scolarita.

Radu gandeste: Garantie? Vor garantie? O sa le dau naibii o garantie.O sa iau garantia lor si o sa le-o bag...

"Radu," zice Elena cu voce tare.
"Ce?" zice Radu, tresarind.
"Te rog, nu te tortura asa," zice ea, cu ochii care incepeau sa se umple de lacrimi. "Poate n-ar fi trebuit... O Doamne, ma simt asa de..." (Se opreste plangand in hohote.)
"Ce?" zice Radu.
"Sunt o proasta," suspina Elena. "Vreau sa spun, stiu ca nu exista cavaleri. Chiar stiu asta. Este o prostie. Nu exista nici un cavaler si nici un cal."
"Nici un cal?" zice Radu.
"Crezi ca sunt o proasta, nu?" zice Elena.
"Nu!" zice Radu, bucuros ca stie in sfarsit raspunsul corect.
"Doar ca... Doar ca eu... Eu am nevoie de timp," zice Elena.

(O pauza de 15 secunde, timp in care Radu, gandind cat de repede poate, incearca sa gaseasca un raspuns sigur. In sfarsit gaseste unul care crede ca s-ar putea sa mearga.)
"Da," zise el.
(Elena, profund miscata, ii atinge mana.)
"Oh, Radu, chiar simti asa?" zise ea.
"Cum asa?" zice Radu.
"Asa despre mine," zise Elena.
"Oh," zice Radu. "Da."

(Elena se intoarce spre el si se uita fix in ochii lui, facandu-l sa devina foarte nervos pentru ce ar putea spune ea mai departe, mai ales daca implica un cal. In final ea vorbeste.)
"Iti multumesc, Radu," zice ea.
"Iti multumesc," zice Radu.

Apoi o duce acasa. Ea se intinde pe pat, un suflet in conflict, torturat si plange pana in zori, in timp ce Radu deschide o punga de alune, deschide televizorul, si imediat este puternic absorbit de o
reluare a unui meci de tenis intre doi cehi despre care nu a auzit niciodata. O mica voce din adancul mintii ii spune ca s-a intamplat ceva important acolo in masina, dar este destul de sigur ca nu va
putea intelege niciodata ce, asa ca se gandeste ca este mai bine sa nu-i dea importanta.

A doua zi Elena isi va suna cea mai buna prietena sau poate doua din ele, si vor vorbi despre aceasta situatie timp de sase ore in continuu. In detaliu, vor analiza tot e ea a zis si tot ce el a zis,
trecand peste asta iar si iar, analizand fiecare cuvant, expresie si gest pentru subintelesuri, luand in considerare orice ramificatie posibila. Vor continua sa deschida acest subiect, din cand in cand,
timp de saptamani, poate luni, neajungand niciodata la o concluze definitiva, dar nici neplictisindu-se niciodata de subiect.

In acest timp, Radu, in timp ce joaca tenis cu un prieten comun de-al lui si al Elenei, va face o pauza chiar inainte de a servi si va spune: "Nelule, Elena a avut vreodata un cal?"

Din cartea "Ce nu inteleg femeile despre barbati" de Mark Victor Hansen si Jack Canfield"
kitty_krieger
Postat pe 16 Iunie 2010 14:34
kitty_krieger, felicitari pt. postul asta!!! mai bine de atat nici nu se poate descrie....
Bebulaki
Postat pe 16 Iunie 2010 14:55
da, interesant fragmentul. am sa caut cartea. conflicte de genul asta se intampla zi de zi si e castigat cel care stie sa le dezamorseze.
leo_
Postat pe 16 Iunie 2010 16:01
De la: mady_kissulik, la data 2010-06-16 10:37:17Noi fetele suntem construite sa despicam firul in 16. Vorbesc despre fetele care se implica mai mult intr-o relatie [pt ca in ziua de azi sunt o gramada care cauta numai bani, BMW-uri, case cu piscine, multumite fiind numai de lucruri materiale..]. In orice relatie totul e minunat la inceput, insa cand incep sa se raceasca lucrurile sau scartaie ceva , fetele « se simt » sa repare « buba », noi cautam sa mentinem focul aprins. Ca atare, dupa o manevra de « resuscitare » asteptam si rezultatul, care bineinteles vrem sa fie dupa placul nostru si povestea sa se desfasoare in continuare in atmosfera de basm cu care am fost obisnuite la inceput. Si cum de cele mai multe ori asta nu se intampla, noua ni se aprind beculetzele si incepem sa despicam firul in 16. Devenim suspicioase , apar indoielile, in capul nostru se desfasoara adevarate scene de telenovele ..intoarcem situatia pe toate partile, si din cauza imaginatiei ajungem sa il acuzam pe cel de langa noi de lucruri de care saracul probabil nu a auzit [vorba vine, k nu intotdeauna omul e nevinovat].

Daca un baiatbarbat ajunge sa se raceasca e in primul rand pt k asa sunt ei baietii [mai rar unu care sa se strofoace cum o facem si noi fetele]... ori au p altcineva, ori sunt pur si simplu plictisiti.Deh , asa se plictisesc ei ! si acum probabil un baiat ar replica : » - pai da, o fata trebuie sa ne starneasca mereu interesul pentru ea, k altfel fete mai sunt ! »
Gresit ! Ambii parteneri trebuie sa intervina pentru a alunga monotonia din cuplu, nu numai fata !

Ma scuzati ca am deviat putin de la subiect ,dar consider ca acestea se leaga. Noi fetele nu meritam sa ne chinuim in sinea noastra, facandu’ne un munte de ganduri negre, pt k astfel devenim geloase, si fara sa constientizam ajungem sa ne comportam si noi diferit fata de partener..devenim paranoice, ne legam de orice amanunt si il acuzam pe el de orice, il indepartam... iar in final il vom pierde. Cea mai buna solutie este sa comunici deschis...chiar daca ceea ce te macina este o prostioara, e de preferat sa t duci la el , sa il tragi de maneca si sa ii zici ce te macina. Un baiat cu obrazul fin va fin sincer si nu va incerca sa te traga cu preshul. Iar o fata trebuie sa fie prea fraiera sa se lase dusa cu zaharelul. Totusi suntem fete si ne prindem de multe ori knd un baiat ne minte sau nu !
multa bafta in continuare!



mai pe larg..mai pe scurt,,,ai definit tot ceea ce vroiam eu sa punctez..mai putin gelozia,am avut norocul de a nu ajunge acolo
ionelaela
Postat pe 16 Iunie 2010 22:48
foarte frumoasa relatarea..ok ,m-ai convins sa cumpar cartea..damn so true !!!
ionelaela
Postat pe 16 Iunie 2010 22:53
Fragmentul este din cartea ''De ce barbatii se uita la meci, iar femeile in oglinda'' de Allan&Barbara Pease
Cu privire la subiect, eram si eu asa pana intr-o zi cand iubitul meu mi-a deschis ochii si a spus: ''Nu stiu ce anume iti lipseste, te iubesc, vreau sa-mi petrec viata cu tine,nu mai am nimic de dovedit.Ma accepti cum sunt sau nu''. Si l-am acceptat pt k intr-adv a dovedit cine e, cum e, cum s poarta, si-a dov fidelitatea, iubirea, responsabilitatea, aprecierea si respectul iar eu nu faceam decat sa il bat la cap cu subiecte inutile, nici macar cu faze din rel noastra ci demult apuse, caci saracul de knd suntem impr nu a facut nimic care sa pericliteze rel sau sentim noastre. Deci fetelor, daca aveti tendinta sa despicati firul, don't do it. Nu aduce nimic bun, imaginatia poate fi f bogata si poate deforma total realitatea in care traim, dai spre paranoia fara sa-ti dai seama si pt c? Eu ma prind imediat daca sunt mintita si fac legaturi perfecte in sit concrete, mai bine ma duceam la CSI
deci daca chiar s-ar intampla sa fiti mintite sau tradate, v-ati da seama imediat prin pura intuitie feminina, barbatii nu stiu sa minta si daca o fac te prinzi imediat, asa ca scenariile acelea ''cum ar fi daca..., ce se intampla daca...'' nu isi au sensul. In situatii concrete se vede de la posta cand ceva nu e in regula, atitudinea, comportamentul celuilalt difera, eu imi dau seama imediat cand o pers e sincera sau nu. Succes!
anemma2002
Postat pe 17 Iunie 2010 01:58
Madi_kissulik, BRAVO!!! Ai punctat perfect toate chestiile, de parca m-ai fi descris pe mine acum cativa ani, cum eram si cum gandeam pe atunci...Tind s cred ca toate facem greseala asta, dar din greseli invatam si ne auto-educam Oricum, e bine cand constientizezi unde gresesti si ai vointa sa te schimbi
anemma2002
Postat pe 17 Iunie 2010 02:04
Si inca ceva, noi dam prea mare imp tuturor detaliilor, barbatii nu. Ei se bucura de viata, de munca, de relatie, de o bere buna sau un sex bun fara sa gandeasca atat, fara sa faca scenarii, lui nu ii pasa daca iti sta firul nr.52 din breton mai in ochi decat toate celelalte fire, asa cum iti pasa tie sau daca vai, sandalele rosii nu au aceeasi nuanta cu geanta in fine...chestii de genul... daca un om te respecta si vrea sa fie cu tine pt ca te iubeste, e pt ca in ochii lui ai trecut testul, ai caracterul potrivit, personalitatea potrivita, esti si inteligenta si frumoasa pt el si buna la pat...daca e multumit cu toate aspectele astea, el nu va mai sta sa caute nod in papura pt cum te imbraci, cum vb, cum interactionezi cu alti barbati, etc. Tot din cartea de care ziceam, am invatat ca barbatii au o privire periferica destul de proasta...limitata...asa ca daca vrea sa se uite dupa alta el va intoarce capul cu totul si evident il vei prinde, dar nu te lua de el CREZAND ca si-a sucit ochii intr-un mod star wars dupa alta... de cele mai multe ori ei nu observa detalii pe care noi le vedem atat de repede si le analizam.
Iubitul meu e o fire sociabila si mereu zambeste, indif cu cine intra in contact. Cat mi-a luat sa inteleg acest lucru, ca el este de fapt asa, nu un morocanos sictirit...il tot acuzam ca se hlizeste cu toate fetele...de fapt nu era vb de fete ci d toata lumea si nu se hlizea ci era doar nice, aceasta fiind firea lui. Evident, daca o alta femeie s-ar simti flatata de zambetele lui si ar crede altceva, si-ar schimba imediat atitudinea, ca sa nu dea ceva gresit de inteles.Sunt persoane care zambesc mereu si am invatat sa il inteleg si sa il accept si mai mult, sa fiu ca el :))) Un zambet atrage intotdeauna un alt zambet inapoi :)
anemma2002
Postat pe 17 Iunie 2010 02:23
Desi sunt feneie,pot spune ca sunt destule femei superficiale.Asa ca ...
viogen26
Postat pe 17 Iunie 2010 14:27
multzumesc
.... In concluzie, TOT NOI FETELE SUNTEM EROINELE !!!...insa nu are cine sa ne recunoasca meritele si sa ne aprecieze la adevarata valoare!!
...va mai zic un mic secret : Am doar 18 ani

pupici :*
mady_kissulik
Postat pe 17 Iunie 2010 15:54
De la: mady_kissulik, la data 2010-06-17 15:54:07multzumesc
.... In concluzie, TOT NOI FETELE SUNTEM EROINELE !!!...insa nu are cine sa ne recunoasca meritele si sa ne aprecieze la adevarata valoare!!
...va mai zic un mic secret : Am doar 18 ani

pupici :*



si bravo tie(la varsta ma refer)..asta nu inseamna ceva rau sau bun..oricum din ce ai transpus ai o gandire f buna
ionelaela
Postat pe 17 Iunie 2010 17:30
si mai tb alte comentarii?
sunt destule lucruri pr a ne da seama ca intre dorintele nostre-afectiune, respect, evolutie-pe toate planurile-, intre ceea ce vrem noi si ceea ce gandesc sau vor barbatii...numai dupa casatorie-care e un pas..cam ca pe luna...- se poate vb ca avem si noi ceva egal in felul nostru-familia si viitoru'...
pana a ne intemeia o familie cate ganduri si obstacole trece?
"oare ma place?"
"oare ma inseala ca nu a fost cu mine..pe unde o fi fost?"
" oare dak sunt mai mik decat elllce-or zice ai lui?"
"oh..godd...e ziua lui...tb sa o vad sora-sa..care uita la mine ca la gandaci..nu stiu..cum sa ma port?"
"aah..si tipu' ala.. era asa dragut...nu pot sa vb macar cu el?"
"de ce nu m-a sunat cum a zis el "mai incolo"?"
"fir-ar! a inchis la coafura..nu pot sa ma fac speciala.."-o coafura noua..pt nu stiu ce ocazie..
pe cand ei ce gandesc?
"eh..imi place o seara..apoi..mai vad eu..."
"frate ce am mai baut bere cu prieteniii..si chelnerita e misto.."
"eh..sa-i mai vad si pe ai ce zic..si p-urma mai vad.."
"dak ar veni mai mult goala fara sa se aranjeze..:)"
"hm...ia uite..un rival..il bat..gata.."
"hmmm...imi place ca e la fel...stabila.."

uneori fara sa vrem despicam firu' in 16 si asta e....dar tot e bine la un punct...vedem si detalii...care fac diferenta...intre o lustra albastra bleo si una albastra bleo cu patratele...portocalii..care se asorteaza cu canapeaua...si tot asa.....
dragon_fly88
Postat pe 17 Iunie 2010 17:45
De la: ionelaela, la data 2010-06-17 17:30:45
De la: mady_kissulik, la data 2010-06-17 15:54:07multzumesc
.... In concluzie, TOT NOI FETELE SUNTEM EROINELE !!!...insa nu are cine sa ne recunoasca meritele si sa ne aprecieze la adevarata valoare!!
...va mai zic un mic secret : Am doar 18 ani

pupici :*



si bravo tie(la varsta ma refer)..asta nu inseamna ceva rau sau bun..oricum din ce ai transpus ai o gandire f buna





multzumesc
mady_kissulik
Postat pe 18 Iunie 2010 11:00
De la: viogen26, la data 2010-06-17 14:27:35Desi sunt feneie,pot spune ca sunt destule femei superficiale.Asa ca ...


nu sunt superficiale, actioneaza doar pe baza de intuitie
leo_
Postat pe 18 Iunie 2010 11:12
De la: leo_, la data 2010-06-18 11:12:11
De la: viogen26, la data 2010-06-17 14:27:35Desi sunt feneie,pot spune ca sunt destule femei superficiale.Asa ca ...


nu sunt superficiale, actioneaza doar pe baza de intuitie

doamne cum le mai stii tu pe toate!
size_back
Postat pe 18 Iunie 2010 12:15
vai da' ce-mi mai plac barbatii astia care cred ca stiu si cunosc femeile...
alina_constantin88
Postat pe 18 Iunie 2010 12:26

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Melodii vechi 23 De la: danutza__ 20 Februarie 2014 20:05
Ceva interzis, dar tentant... 39 De la: battleofwits 30 Martie 2011 20:58
Bijuterii, accesorii 1 De la: andra_220891 25 Noiembrie 2012 23:56
Apa Florala 10 De la: dyaaa 12 Septembrie 2012 20:19
help!!! 31 De la: d3sp07 6 Octombrie 2010 21:10